Legertje van 35.000 Sioux-indianen naar Washington? Eis: 118 miljoen dollar voor in beslag genomen weiland De Braai in hogerberoep Tegen „psychologische sluipmoord" Brandstoffenhandel kampt met vele moeilijkheden MELKSLIJTERS WORDEN TE MOE Een hotel karpetje... EERSTE ADOPTIE IN NEDERLAND Slotavond Goedzo Hulp aan landgenoten in Indonesië Verzuiling en solidairiteit Komplot ontdekt in Paraguay Jaarvergadering chr, brandstoffenhandelaren VOORZITTER OLIJ VREEST OLIE Protest van kerk van Canada Waar blijven Chr. Ger. onderwijzers? Kirchentag-1959 in Muenchen 1 mei 1961 - een gevreesde datum NOOD IN IJZENDOORN VERMAAN TEGEN TV-KIJKERS Chr. Motorsportbond op komst A ntrquiteitenparade Vrijdag 31 mei 1957 ZEEUW 9CH DAGBLAD Pagina 5 (Speciale correspondentie) IN 1922 VERKLAARDE de 32-jarige advocaat Ralph Case te Balti more zich bereid, de eisen van de Sioux-indianen te verdedigen. Na ten strijd van 35 lange jaren verliet hij dezer dagen als een gebroken man het gerechtsgebouw. De staat had nu ook in hoogste instantie He door de indianen geëiste schadevergoeding van 118 miljoen dollar afgewezen. Tegen de journalisten verklaarde hij: „Ik kan nu niets meer garanderen. De Sioux-Indianen xijn op oorlogspad. Met 35.000 fnan zullen ze naar Washington komen om gezamenlijk te protesteren tegen het onrecht, hun aangedaan" Deze geschiedenis begon op 27 augus tus 1874 met een extra editie van de „Chicago Interocean", die over de hele breedte van de voorpagina aankondigde, dat er in Dakota enorme hoeveelheden goud waren ontdekt. Van heinde en ver te stroomden de goudzoekers het beloof de land binnen. De dikbuikige luitenant George Arm strong Custer van het zevende regiment paardenvolk bleek inderdaad in Dakota, midden In het Sioux-gebied, goudvel den te hebben gevonden. Met één hand tekening had hij voor zichzelf en zijn blanke vrienden uit alle windstreken drie miljoen ha. in beslag genomen. De Sioux voelden er niets voor, hun toch al magere weidegronden te laten omploe gen door de goudzoekers en enkele we ken later togen ze op oorlogspad. Het wapengekletter op het slagveld, gepaard met een vreselijk krijgsgeschreeuw, duurde drie dagen en drie nachten. Toen was er van Custers regiment geen levende ziel meer over. Alle blanken waren vermoord. STRAFEXPEDITIE Er kwam natuurlijk een strafexpedi tie, die een paar duizend Sioux neer- Sohoot, als schadeloosstelling achtdui- send paarden in beslag nam en de ont eigening der drie miljoen bunder be vestigde. Het Amerikaanse congres be vestigde de onteigening in 1877. Als te- rnprestatie bood Washington aan, de oux te civiliseren en als bewijs van goede wil stuurde men onmiddellijk wat tonnen whiskey. Toen de Sioux jaren later wat ont nuchterd waren, besloten ze van de techtspraak gebruik te maken. In 1980 maakten ze hun zaak aanhangig. Hun éis was: 118 miljoen dollar schadever goeding voor de in beslag genomen lan derijen en weilanden. De eerste blanke advocaat die beweerde dat hi) zich voor deze kwestie interesseerde, had twee maanden later al begrepen, dat echt scheidingsprocedures veel winstgeven der waren en pas na wat zoeken vond men Ralph Case bereid de zaak op zich je nemen. Het werd zijn levenswerk, uiteindelijke nederlaag heeft hem ate gedeprimeerd, dat hij zijn kan toren heeft gesloten. HET WORDT TIJD De Amerikaanse rechters geven de staat gelijk, omdat deze reeds 70 mil joen dollar heeft uitgegeven voor de ci vilisatie der Sioux, waarop Case ant woordde: „Ze hebben nooit om die ci vilisatie gevraagd In Hilversum Enkele melkslijters van Hilversum bben geklaagd over pijnen in de en oververmoeidheid, als gevolg het torsen van zware vrachten, os 40 tot 50 kilo aan melkprodukten, aar de bovenste verdiepingen van de atwoningen. De Hilversumse melk- ijters hebben daarom besloten, bij (jze van proef op de zaterdagen en werkdagen die aan een feestdag oraf gaan hun produkten niet meer oven te brengen, maar de klanten te "erzoeken de bestellingen te halen. >eze regeling gaat op 1 juni a.s. in. len zal onderzoeken in hoeverre de aogelijkheid bestaat deze regeling ook loor te voeren op andere dagen. In zijn pleidooi zei de advocaat: „De Roodhuiden staan bekend om hun spreekwoordelijk geworden geduld. Ook de Sioux kunnen jarenlang wachten, maar deze zaak duurt inmiddels al 83 jaar. Het wordt tijd, dat een onrecht wordt goedgemaakt". Onmiddellijk na het bekend worden van de uitspraak hebben de leiders der Sioux besloten, dat „geweld" nog het enige middel is en hoewel de oorlogs trommels van toen nog uitsluitend te vinden zijn in de musea of in de requi- sietenmagazijnen van Hollywood, willen de Sioux toch nog één maal op het oor logspad: met tienduizenden zullen ze naar Washington trekken om er te de monstreren voor het Witte Huis totdat ze de dollars hebben ontvangen De eerste gasten voor Mon treal's nieuwe Queen Elisabeth's hotel in Canada zullen niet eer der aankomen dan midden 1958, maar de Canadese spoorwegen zijn inmiddels begonnen met het aanvoeren van gedeelten van het karpet, dat... 58 km. lang wordt. In totaal kost het de hoteldirec tie 350.000 dollar om de 21 vloe ren pan het grote Hotel te bedek ken. Wanneer het „kleedje" rechtop gezet zou kunnen wor den, zou zij ver in de stratosfeer kunnen doordringen. Of, anders gezegd voor hen die van statis tieken houden, zou er vloerkleed genoeg zijn om 2000 huizen te voorzien. Alleen een derde van het kar pet is bestemd voor vloerbedek king van de ruim 1200 slaapka mers in het hotel. Meer dan 35 km gaat er in de hallen en gan gen. De rest is bestemd voor de conversatiekamers. Woensdagmorgen is voor de eerste maal, sinds de adoptiewet tot stand is gekomen, in Nederland een kind geadopteerd. De adoptie geschiedde voor de Haagse rechtbank. Het adop terende ouderpaar woont in Den Haag. De heer H. de Braai, die op grond van ondermijnende activiteit tegen de Indonesische staat door het Land- gerecht te Madjalengka tot een ge vangenisstraf van zes jaren is ver oordeeld, heeft hoger beroep tegen dit vonnis aangetekend. Er bleek een overweldigende be langstelling te bestaan voor de slot avond van de door Johan Bodegraven geleide actie „Goedzo". Vele honder den belangstellenden moesten worden afgewezen in hun aanvrage voor plaat sen in het Amsterdamse Concert gebouw, waar op de avond van woens dag 5 juni voor microfoons en tele visiecamera's het feestelijke sluitings programma wordt uitgevoerd. Om slechts enkelen van de medewerkers te noemen: de Bussumse Koorvereni ging „Pro Musica", het meisjeskoor „Sweet Sixteen", het Trio „Los Para- guayos", het versterkte „Broadway Orkest" en de Amerikaanse neger zangeres Fredye Marshall zullen luis ter bijzetten aan de overdracht van het eindresultaat. De bekendmaking van het bedrag zal uiteraard op zeer speciale wijze geschieden. Teneinde te voorkomen, dat in deze gezamen lijke radio- en televisieuitzending tij dens sommige typisch „visuele" ele menten in het programma voor de radioluisteraars een lacune ontstaat, zal een radioverslaggever zo nu en dan enig commentaar geven op wat er allemaal gebeurt. Het Concert gebouw zal op waardige wijze met bloemen versierd zijn, dank zij de medewerking van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". Tunesië vraagt V.N.-hulp voor Algerijnen Tunesië heeft de Ver. Naties om hulp gevraagd voor de circa 100.000 Algerij nen die tot op heden naar Tunesië zijn gevlucht. Alleen al maandagnacht zijn 2000 Algerijnen naar Tunesië gevlucht. Zij werden op hun vlucht door Franse mi litairen met mortieren beschoten. De Stichting „Hulp aan Landgeno ten in Indonesië" is thans vrijwel de enige organisatie, die zich beijvert onze In nood verkerende Nederlan ders in Indonesië te helpen. Perio diek worden tientallen kisten met Zendklaar maken van tientallen kisten, kleding, schoeisel, enz., welke door de Stichting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië" ■maandelijks worden verzonden. kleding, schoeisel, enz., verzonden. Dit is slechts een gering onderdeel van de hulp, welke door deze Stich ting wordt verleend. Ook gaan maan delijks grote aantallen levensmid delen- en babypakketten, medica menten, enz., dezelfde weg. Zelfs worden de meest dringende gevallen voor repatriëring in behandeling ge nomen en de overtocht naar het Moederland betaald. Alle hulp, geen uitgezonderd, wordt door deze Stich ting onvoorwaardelijk verleend. De officier van juistitie had tegen De Braai, die elke subersieve actie ontkende, tien jaar geëist De Hervormde Raad voor Kerk en Samenleving organiseert een confe rentie voor mensen uit de vakbewe ging op 11 en 12 juni 1957 op het Eijkmanhuis te Driebergen. Het vraagstuk van de zuilen is tot onderwerp van gesprek gekozen. Prof. dr. J. P. Kruyt zal een so ciologische verkenning geven van de begrippen zuil en verzuiling. In de loop van de conferentie zal verder het woord gevoerd worden door voor aanstaande figuren uit het C.N.V. en uit het N.V.V. over „De betekenis van de Christelijke organisatie" en „De betekenis van de niet-confessio- nele organisatie". De conferentie staat onder voorzit terschap van dr. S. Rozemond. 9 De Indonesische zaakgelastigde in ons land, is van Schiphol naar Dja karta vertrokken. De minister van binnenlandse zaken van Paraguay, heeft bekendgemaakt, dat men een complot heeft ontdekt en 34 van de samenzweerders heeft gearresteerd. De voornaamste leiders van de groep zouden zich in Argen tinië bevinden. Volgens de minister zou het initia tief zijn uitgegaan van de liberale partij, da voornaamste oppositiebewe ging tegen de regering. T.V.-voordrachten hebben succes De kijkers hebben over het alge meen zó gunstig geoordeeld over de voordraehtprogramma's, die van tijd tot tijd door de N.C.R.V.-televisie op maandag- en donderdagavonden wor den uitgezonden, dat besloten is met deze voordrachten door te gaan. Op maandag 3 juni bijvoorbeeld kan men Enny Mols-De Leeuwe zien in „Mens waardigheden", twee schetsen over mensen „en andere mensen". In het vrouwenprogramma „Schort óf!" van dezelfde avond wordt speciaal de aan dacht gevestigd op vakantiekleding. (Van een onzer verslaggeefsters) De moeilijkheden, waar men in de brandstoffenhandel mee te kampen heeft, hebben tot gevolg, dat veel zaken moeten worden opgeheven. Het is erg moeilijk, een zaak over te doen en de zoons van ko lenhandelaren voelen er meestal niet veel voor hun vader op te volgen. Dit ver klaarde de secretaris van de Chr. Bond van Brandstoffenhandelaren in Neder land, de heer J. de Geus, dinsdag In zijn jaarverslag op de jaarvergadering In het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist. Het ledental van de bond bleef dan ook vrijwel constant. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer P. K. Olij, aan de voor de kolenhandel zo moeilijke winter 1956- De sluiting van de Afsluitdijk 25 jaar geleden werd o.a. herdacht met het leggen van een krans aan de voet van het monument voor ir. -Lely door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. 9 De Indonesische oud-minister-pre sident dr. Ali Sastroamidjojo is be noemd tot permanent vertegenwoor diger van Indonesië bij de Verenig de Naties. In juli aanstaande zal hij naar New York vertrekken. Naar aanleiding van het overlijden van de Canadese am bassadeur in Cairo, die zichzelf van het leven beroofde, heeft de verenigde kerk van Canada zich gewend tot president Eisenhower. Zij deed dit met een protest tegen de subcom missie in de Amerikaanse senaat, die voor de veiligheid van de staat moet zorgen en die daarvoor niet al te kieskeurige methoden gebruikt als dat nodig wordt geacht. De verenigde kerk wendde zich ook tot de National Council of Christian Churches in Amerika, (die bij de We reldraad van Kerken is aangesloten) en wel met verzoek zijn invloed te ge bruiken teneinde de „psychologische sluipmoord", die deze subcommissie aan onschuldige mensen begaat verder onmogelijk te maken. Dr. Blake, voorzitter van de Natio nal Council, achtte de verontwaardi ging van de verenigde kerken zeer wel verklaarbaar. Ook hij betreurt het overlijden van de Canadese diplomaat. De kerken in Amerika, zo verklaarde dr. Blake, heben zich herhaaldelijk be klaagd over de onrechtvaardige ma nier van handelen, die door bedoelde subcommissie wordt toegepast. In het weekblad De Wekker be steedt ds. J. H. Velema van Apeldoorn aandacht aan het tekort aan chr. geref. onderwijzers en onderwijzeres sen. Hij vindt, dat hierbij grote belan gen op het spel staan. In het algemeen Is er een tekort aan christelijk gere formeerd kader. Dit betreft voeral de predikantennood. Maar bij de scho len staat het er evenmin gunstig voori dat bewijzen de vele advertenties van kerkeraden, die de aandacht van on derwijzend personeel vestigen op va catures. Vanwaar dit tekort? Ds. Velema vraagt of het misschien zijn oorzaak vindt in de maatschappelijke samen stelling van het kerkvolk, of in de ge ringere behoefte om „door te leren" dan in de andere kerken. Hoe dan ook, de daarvoor in aanmerking komende jongens en meisjes moeten eens ernstig overwegen of voor hen op schoolgebied geen taak is weggelegd. En natuurlijk dienen ook de ouders zich af te vra gen of hun kinderen geen plaats be hoorden te vinden bij het onderwijs. Ze behoeven toch niet allemaal op het kantoor terecht te komen. „We moe ten als christelijk gereformeerden be dacht zijn op onze plaats en positie te midden van de gereformeerde gezind te. Wars van alle isolationisme en see- tarisme is het goed, dat we weten wie wij zijn en hoe sterk wij zijn". Na het Kirchentagdebacle van dit jaar zal er pas in 1959 weer een Kir- chentag voor de protestanten in Duits land worden gehouden. Vorig jaar werd namelijk besloten het na 1957 om de twee jaar te doen. Aanvankelijk was Neurenberg als verzamelplaats aangewezen, maar omdat er ontzaglijk veel deelnemers worden verwacht, be sloot men In de Beierse hoofdstad Munchen de Kirchentag-1959 te hou den. Van de kant van links-vrijzinnigen, die hun spreekbuis hebben in het or gaan Zwingli, wordt steeds met be zorgdheid gewezen op de datum 1 mei 1961. Op die datum zou de leertucht maten te boek. volledig van kracht worden in de her vormde kerk; dit zou tot gevolg heb ben, dat de „principieel vrijzinnigen" uit de kerk „gegooid" worden. Dr. A. F. N. Lekkerkerker van Utrecht verwacht van die datum niet zo erg veel. In het hervormd week blad De Gereformeerde Kerk zegt hij: „Het is maar een verhaaltje, dat de leertucht dan eerst in werking zou tre den: de ordienantie voor opzicht en tucht wil toch ook nu functioneren met uitzondering dan van de bepaling, die spreekt over het laatste tuchtmid del, de ontheffing van het ambt. Dat zal ook na 1 mei 1961 wel een aller laatste tuchtmiddel blijven. We moe ten nog maar geen geld gaan investe ren in rusthuizen voor door leertucht- procedures getroffen predikanten". Maar stilzitten en wachten op de dingen, die komen zullen, lijkt dr. Lek kerkerker ook niet. Hij meent, dat het nu de tijd is om in kaart te brengen hoe het staat met de richtingen in de hervormde kerk. Sedert de hervormde gemeente van IJzendoorn eind 1951 een predikant ontving, waarmee de gemeente het niet eens was, is er in dit Betuwse dorp onenigheid. De gemeente, die een gere formeerde bondsprediking begeerde, kreeg naar zij zegt, een voorganger opgedrongen. De Geref. Bond heeft zich hierover beklaagd bij de generale synode, evenwel zonder resultaat Er hebben 120 mensen voor het lidmaat schap der hervormde kerk bedankt en 48 zijn er afgevoerd van het ledenre- gister omdat zij aparte samenkomsten gingen beleggen. Deze aparte samen komsten worden nog steeds gehouden. De officiële diensten in het kerkge bouw trekken een veertigtal kerkgan gers. Vóórdat deze droeve toestand in IJzendoorn heerste, stonden er 600 lid- Ter zitting van de particuliere synode West der Geref. Gemeenten heeft de classis Rotterdam gevraagd hoe gehan deld moet worden met leden, die een televisietoestel hebben. De synode bleek eenparig overtuigd van het grote gevaar der televisie en besloot, dat de ambtsdragers de verplichting hebben hier met ernstig ambtelijk vermaan tegen op te treden. 1957. „In de maanden, waarin wij ge woonlijk ons grootste kwantum omzetten, werd het al zomer", aldus de heer Olij. De handelaren bleven zitten met grote voor raden ter waarde van duizenden en dui zenden guldens en vaak kwamen zij in financiële moeilijkheden. Een oplossing van het vraagstuk van da verdeling van de Nederlandse kolen en de koppelverkoop, is nog steeds niet ge vonden. De Federatie van Ned. Brand- stoffenbonden heeft deze kwestie voorge legd aan de minister van Economisch» Zaken. Na de middagpauze gaf de heer A. Ven- nema een algemeen overzicht over 1956 en 1957. Olie Spr. wees op de belangrijke plaats, dia de olie onder de huisbrandstoffen gaat innemen. Tot voor kort hebben vele han delaren een afwijzende houding aange nomen tegenover dit nieuwe artikel. Da brandstoffen) onden hebben eindelijk een „olie-commissie" in het leven geroepen, om dit vraagstuk te bestuderen. De heer Vennema waarschuwde de aanwezigen voor al te veel traagheid. De haardbrand- olie zal volgens hem ongetwijfeld een groot deel van de brandstoffenmarkt ver overen. „Wees niet te bang voor econo mische samenwerking, doch behoud uw zelfstandigheid t.o.v. de oliemaatschappij en", aldus de heer Vennema. Spr. schonk ook enige aandacht aan de prijsstelling in de brandstoffenhandel. Sinds 1954 zorgt de Federatie voor het be rekenen en voorstellen van prijzen en marges. De laatste jaren moesten de mar ges verschillende malen worden opgetrok ken ten gevo'ge van de stijging van lonen en sociale lasten. Voor 1957-1958 bleven de marges echter onveranderd. De handelaren moeten steeds meer ka pitaal investeren, omdat de kolenprijzen voortdurend stijgen. Als voorbeeld haalde spr. enkele kolensoorten aan: in 1940 was de inkoopprijs van een ton Dominiale no ten (3) ƒ23,nu ƒ121,50. De prijzen van eierkolen en anthracietnoten stegen resp. van ƒ12,73 tot ƒ71,50 en van ƒ13,75 tot ƒ73,50. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Joh. van Eijsden (Rotterdam), W. Jaspers (Enschede) en B. Troost (Velp) herkozen. In 1958 zal de jaarvergadering in Apel doorn worden gehouden. Op dit ogenblik is in de jeugdorga nisaties der evangelische kerken in Duitsland het vraagstuk in studie, hoe men de van de kerk vervreemde jeugd in het georganiseerde evang. jeugd werk kan betrekken. Vanuit Westfalen is het voorstel gedaan om te komen tot oprichting van een „christelijke motorsportbond". Dit lijkt ietwat vreemd, maar in het voorstel uit West- falen werd erop gewezen hoezeer de jongeren enthousiast zijn voor de mo tor- en scootersport. Indien men kans zag hiervoor een organisatie in het leven te roepen binnen het verband der evangelische jeugdbonden, zou er zeker een mogelijkheid zijn om hier mee een aantal jongeren te trekken. Dertigduizend gulden kwijt in enkele dagen De Rotterdamse politie heeft een inval gedaan in een speelhol in de Roovalkstraat, waar iemand in enkele dagen tijdens een erfenis van f30.000 kwijt raakte, mogelijk mede door het feit, dat er in huis ook een valse roulette aanwezig was. Bij die inval is aangehouden de 66-jarige P. W. J. die juist zijn verjaardag vierde, en de 50-jarige koopman G. van P. Sa men hadden zij een kamer gehuurd bij de 42-jarige fabrikant L. C. F., die evenals de twee genoemden in bewaring is gesteld. De vier spelers, die werden aangetroffen, kregen een proces-verbaal. Toen de politie binnenkwam zat dat viertal om de roulett geschaard. Honderd-gulden-club De Nederlandse Spaarbankbond, die volgende week 50 jaar bestaat, begint een nieuwe vakantie-spaaractie. Men kan lid worden van een „honderd gulden-club", waarbij men zich ver plicht in 49 weken een bedrag van honderd gulden te sparen. Voor de twee gulden die per week gestort moeten worden verzuim betekent uitsluiting van verdere deel neming worden "Zegels uitgekeerd die op een deelnemerskaart geplakt worden. Het 50ste zegel krijgt men voor half geld, de kaart is dan vol en de honderd gulden kunnen opge nomen worden. Twaalf antieke auto's van de Bri tish Veteran Car Club, zijn woensdag uit de Harwichboot te Hoek van Hol land geladen. Het vele koper glom in de zon, toen de karavaan in een vaar tje van ongeveer 30 km de route nam over Maassluis, Vlaardingen en Schie dam. Een van de deelnemers, die een „Minerva"-raceauto van 22 1. inhoud bezat uit het jaar 1904, had reeds in Hoek van Holland een klein malheur- tje. Hij reed aanvankelijk door, maar vond het toch veiliger om in Rotter dam het euvel te verhelpen. Hij schaf te zich een nieuwe magneet aan, mon teerde die eigenhandig niemand mocht hem helpen en vloog ten slotte met een vaartje van 100 a 120 km weg om zijn landgenoten in te ha len. Over Gouda zijn zij naar Utrecht gegaan en vandaar naar Oldenzaal, waar de grens werd gepasseerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5