Coty heeft Pflimlin gevraagd kabinet te vormen nieuw Versterkte dijk bij Waarde woensdag opgeleverd Er moet een begin worden gemaakt, zegt Dulles Commissaris der Koningin lid van „het zwarte corps" Maandag dè grote Britse waterstofontploffing KadaT deporteert Hongaren naar de Sowjet-Unie Adenauer terug in Bonn Internationale Pinksterdienst PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Pleven en Pinay wezen opdracht van de hand Eerst moet partij worden geraadpleegd Engeland verwerpt Makarios's voorstel Doden en gewonden bij relletjes in Beiroet Spoedige resultaten van conferentie in Londen zijn dringend vereist Neuer Kurier" in Wenen Voormalige Hongaarse minister gearresteerd Minister van financiën van VS treedt af Hongaarse attache moet VS verlaten KARELSPRIJS voor Spaak Franse staat leent 80 miljard frank Regering van Laos afgetreden Hoofdkantoor: JU Vorststraat 90. Goot Telefoon 2438. Bü geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: fTieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3716 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 31 mei 1957 BONDSDAGEN IN NEDERLAND (Zie pag. 3) Op en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.26 u., onder 20.51 u. Maan op 7.38 u., onder 23.14 u. Hoogwater zaterdag 1 juni: Vlissingen: 2.56 u. 2.11 m., 15.23 u. 2.14 m. Terneuzen: 3.25 u. 2.25 m., 15.56 u. 2.28 m. Wemeldinge: 4.45 u. 1.75 m., 17.16 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.48 m., 17.02 u. 1.47 m. het om Nadat oud-premier Pleven verzoek van president Coty Frankrijk aan een nieuw kabinet te helpen had afgewezen en nadat Pinay, eveneens oud-premier, ook had geweigerd een nieuwe rege ring te vormen heeft de leider van de Franse volksrepublikeinen, Pierre Pflimlin onder voorbehoud de opdracht van de president aan vaard. Hij verklaarde, dat hij eerst zijn partijgenoten op het te hou den congres moet raadplegen, voordat hij 'n definitief antwoord zal geven. Inmiddels heeft de partij van Pflimlin de verklaring afgelegd (deze partij beschikt over 74 van de 595 zetels in de nationale ver gadering), dat zij niet zal deelne men aan een regering zonder so cialisten en conservatieven. Nadat de radicaal-gezinde Pleven •en onderhoud van anderhalf uur met president Coty had gehad, waarin hij verslag uitbracht over de resultaten yan de besprekingen met politieke leiders, heeft hij meegedeeld, niet te sullen proberen een kabinet te vormen op basis van zijn rapport met uiteen zettingen over de mogelijkheden tot beëindiging van de kabinetscrisis. Vervolgens richtte de president zijn schreden naar Pinay, die op zijn beurt pok weigerde een kabinet te vormen. Hij verklaarde, dat het niet aan de conservatieven is om een oplossing voor de crisis aan de hand te doen, daar zij geen deel hebben uitgemaakt van de regering-Mollet. Bondskanselier Adenauer van West- jpuitsland is van zijn bezoek aan de Verenigde Staten in Bonn terugge keerd. Hij verklaarde voor zijn vertrek uit Washington, dat hij geslaagde bespre kingen met de Amerikaanse leiders had gevoerd. De bondskanselier werd onder meer uitgeleide gedaan door admiraal Ar thur Radford, voorzitter van de Ame rikaanse commissie van stafchefs verschillende hoge ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken en de deken van het diplomatieke korps te Washington, Wilhelm Munthe de Morgenstierne. Adenauers vertrek ging met volledi ge miiitmre eer gepaard. Er stond een erewacht voor hem opgesteld, terwijl kanonnen saluutschoten afvuurden, vcordat de Bondskanselier aan boord van zijn vliegtuig, een 'Constellation' van de 'Lufthansa' stapte. SPAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT Zen vliegtuig van de Spaanse lucht macht van het type Junker is woens dag op de helling van het Javalambre- gebergte nabij Cchelva, in de provin cie Valencia neergestort. De acht in zittenden kwamen om het leven. Het ongeluk was een gevolg van slechte weersomstandigheden. Het toe stel was op weg van Valencia naar Getafe bij Madrid. Honduras wijst voorstel van Nicaragua af Honduras heeft woensdag een plan van Nicaragua om het grensgeschil tussen de twee landen aan de presi dent van het Amerikaanse opperste ge rechtshof voor te leggen, van de hand gewezen. Dit gebeurde op de laatste dag van een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken der vijf landen van Midden-Amerika, die te Guatemala was belegd voor het rege len van het conflict tussen Honduras en Nicaragua. Het overleg zal echter worden voortgezet. Bij een gevecht tussen Cubaanse militairen en opstandelingen onder leiding van Fidel Castro zijn elf mili tairen en twee opstandelingen gedood. De voetbalwedstrijd tussen de amateurs van Nederland en Frankrijk, woensdagavond te Nijmegen gespeeld is door Frankrijk met 20 gewonnen. Bü de rust was de stand reeds 10. DE BILT ZEGT Zonnig Droog weer met aanvankelijk in het midden en noorden van het land nog wolkenvelden die echter geleidelijk op lossen. Daarna op vele plaatsen zonnig weer met middagtemperaturen van 16 tot 20 graden. Weinig wind. In de Hongaarse hoofdstad Boe dapest is een dezer dagen een Rus- sisch-Hongaarse overeenkomst ge tekend waarin de status van de Russische troepen in Hongarije ge regeld wordt. De tekst van de overeenkomst is niet bekend ge maakt, maar in een verklaring wordt gezegd, dat het „beter" is, dat de Russische troepen „tijde lijk" in Hongarije blijven. Voor de Sowjet-Unie tekende de minis ter van defensie maarschalk Geor- fl Tsjoekof, terwijl zijn collega «eza Revesz Namens de Hongaar se regering tekende. Engeland heeft een voorstel van aartsbisschop Makarios, dat hij zal deelnemen aan bilaterale besprekingen met de Britse regering over de toe komst van Cyprus, verworpen. Maka rios bevindt zich thans in Athene, waarheen hij ging na de beëindiging van zijn ballingschap op de Seychel len. Makarios heeft verklaard dat hij zijn pogingen om een oplossing van het ge schil om Cyprus te vinden zal voort zetten. Hij zal echter niet instemmen gen met Engeland zolang hem de toe met een hervatting van de besprekin gang tot Cyprus wordt ontzegd. Op maandag 10 juni (Tweede Pink sterdag) zal de N.C.R.V. een uitzen ding verzorgen, die uit drie kerk gebouwen tegelijk komt, namelijk uit de Grote Kerk in Den Haag, de Mar- tinskirche in Bazel en de Wichling- hauserkirche in Barmen (Duitsland). In Zwitserland en in Nederland zul len toespraken uitgezonden worden, die beurtelings in de verschillende kerken worden uitgesproken. In Den Haag bijvoorbeeld wordt het woord gevoerd door ds. J. H. Sillevis Smitt, de hoofdvlootpredikant en door dr. J. v. d. Linde, secretaris van het Zen dingsgenootschap der Evangelische Broedergemeente in Zeist. Tolken zullen zin voor zin de vertaling ge ven van het gesproken woord. De in de drie kerkgebouwen aanwezige toe hoorders zullen voorts gezamenlijk enkele liederen zingen. In Den Haag en in Barmen staan reportagewagens van de Nederlandse Radio Unie in Zwitserland wordt het Bazelse gedeel te verzorgd door de Zwitserse Radio. De regering van Formosa heeft alle vergaderingen, betogingen en sta kingen in het gehele land verboden. In de hoofdstad Taipeh geldt een uit gaansverbod van middernacht tot 6 uur. De strategische punten in de hoofdstad worden nog door drie di visies militairen bewaakt. Ondanks demonstratieverbod toch betogingen tegen regering In Beiroet hebben zich donderdag onge regeldheden voorgedaan tussen betogers en politie. Er zijn vflf doden onder de be togers gevallen. Het aantal gewonden wordt op dertig geschat. De meeste op positieleiders zijn gearresteerd. Er was een demonstratieverbod inge steld, maar de leden van de oppositie partijen wilden desondanks een betoging' houden tegen de regering. De oppositie Is van mening, dat de regeringsgezinde ambtenaren corruptie plegen bij de voor bereiding van de verkiezingen, die 9 juni beginnen. Ook beschuldigt zij de regering ervan, dat zij de onafhankelijkheid van het land voor dollars van de Eisenhower- leer verkoopt. De oppositie heeft vervolgens een sta king afgekondigd. Men verwacht nog meer geweldplegin gen, tenzij de staat van beleg, die drie weken geleden werd opgeheven, weer wordt ingesteld. De straten van Beiroet zijn inmiddels afgezet door militairen in gevechtstenue en pantserwagens zijn op gesteld op de hoeken van de straten. „Men moet zo spoedig mogelijk tot Europa omvat, zou aanvaardbaar zijn. Er resultaten komen bij de ontwapenings- besprekingen in Londen, anders zal het zeer moeilijk zijn de steeds groei ende bewapeningswedloop een halt toe te roepen", zo verklaarde de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles tijdens zijn wekelijkse persconferentie in Washington. Vol gens hem komt het er niet op aan, hoe verreikend de eerste resultaten zijn, als er maar een begin wordt gemaakt. Voorts betoogde Dulles dat de V.S. bij de ontwapeningsbesprekingen de grootste voorrang zullen geven aan het vaststel len van een zone voor luchtinspectie. Zij zullen met elk gebied als zone lnsteinmen, waar zich geen complicaties kunnen voor doen, waarop da besprekingen weer zou den kunnen vastlopen. Ook een zone die Het Weense blad „Neuer Kurier" zegt van betrouwbare zijde in Boedapect te hebben vernomen, dat premier Kadar van Hongarije heeft goedgevonden dat er 50.000 werkloze Hongaren naar de Sowjet- Unie worden gezonden om er te werken. Er zou onmiddellijk met de aanwerving worden begonnen. Er zou een keus wor den gedaan uit de werklozen die ver dacht worden van deelneming aan de re volutie en afkerigheid van het tegenwoor dige regime. Uit Sofia komende reizigers hebben woensdag te Belgrado melding gemaakt van een nieuwe golf deportaties uit de Burgaarsa hoofdstad. In totaal zouden 10.000 tot 12.000 personen zijn wegge voerd. De weggevoerden krijgen bepaal de gebieden In Bulgarije als verplichte woonplaats aangewezen. De deportaties begonnen ten tijde van de Hongaarse op stand en werden in de laatste tijd op gro tere schaal uitgevoerd. Verder deelden zU WOROSJILOF TERUG IN MOSKOU Radio Moskou meldt, dat de Sow jet- Russische president, maarschalk Worosjilof, donderdag te Moskou is teruggekeerd van zijn reis door het verre oosten, waarbij hjj onder meer een bezoek van twee weken aan In donesië gebracht. Omtrent het ook door hem bezochte China verklaarde Worosjilof dat rege ring en partij van communistisch China de Sowjetrussische buitenlandse politiek ten volle goedkeuren". De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft in zijn leven al vele voer- en vaartuigen beklommen en vele functies vervuld; maar dat hij nog eens op een bulldozer zou klimmen en zou optreden als lid van het „zwarte corps" zoals het gilde der mannen, die de zware machines, gebruikt bij wegen- en dijkaanleg, besturen, genoemd wordtheeft hij waarschijnlijk nimmer gedacht. Toch was het woensdag een feit, dat hij zijn kwaliteiten van „be stuurder" op zulk een apparatuur moest demonstreren en dat wel al balancerend op de betrekkelijk smalle kruin van de Scheldedijk hij Waarde. Hij moest daar, symbolisch, de laatste schuif aarde, die de dijkverhoging voltooide,, op zijn plaats brengen. Hij moest daar ook het eerste graszaad inzaaien, dat binnenkort de hele verhoogde dijk zal bekleden en tevens beter zal doen „houden". De Commissaris deed dit werk met grote toewijding en vaardigheid, al weet hij dat zelf aan de goede theo retische voorbereiding en de practi- sche lessen, die het beroepslid van „het zwarte corps", de heer L. Peters, hem gaf. Maar hij deed het dan toch en zo verrichte hij de daad van de „opening" voorzover men daarvan bij een dijk kan spreken van het verstrekte gedeelte van 1300 m. van de dijk bij Waarde, waarmee tegelijk het eerste op Deltaplan-afmetingen gebrachte dijkvak langs de Wester- schelde gereed kwam en door de Am sterdamse Aannemingsmaatschappij N.V. te 's-Gravenhage aan dijkgraaf en gezworenen van het waterschap Waarde kon worden overgedragen. Een miljoen Dit grote werk i» het eerste, dat in Tnpwiidtna het kader van de versterking van „zwakke plaatsen" in de waterkerin gen zelfstandig door een waterschap is uitgevoerd. Het is een werkelijk groot werk, van omstreeks een mil joen gulden, waarvan het rijk voor lopig als voorschot 80 heeft ver strekt, In 1953 werd de dijk hier ern stig beschadigd. Het water steeg hier toen tot 5.25 m. N.A.P. Thans is de dijkhoogte hier gebracht op 6.10 m. N.A.P., wat overeenkomt met een stormvloedstand van 5.50 -f N.A.P. te Vlissingen. Rekening hou dend met de golfsoploop, is de kruin hoogte van de nieuwe dijk op 8.50 N.A.P. gebracht, 2.65 m. hoger dan de bovenkant van de oude betonmuur. Het dijklichaam is verzwaard door het aanbrengen van een met klei bekleed zandlichaam aan de landzijde van de oude dijk. Ter verbetering van het diktracé is een hocht afgesneden en moest een geheel nieuw dijkgedeelte van 240 mr. aangebracht worden. De aanbesteding van het werk had plaats op 18 juni 1955. 2 juli 1956 kon een aanvang gemaakt worden met de werkzaamheden «n binnen een jaar kon het nu opgeleverd worden. Als men bedenkt, dat 260.000 kub. meter zand en 25.000 kub. meter klei ver zet moesten worden en 3000 vierk. m. betonbekleding moest worden aange bracht, zal men toestemmen, dat hier met bekwame spoed Is gewerkt. Daar bij mag dankbaar genoteerd worden, dat zich geen ernstige tegenslag voor deed en dat de weersomstandigheden uitermate gunstig waren. Toch werd terecht aan de aanneemster en haar personeel hulde gebracht voor haar werk. Daarbij werd dank gebracht aan de heer P. Warren (Borssele), die het dagelijks toezicht uitoefende namens het waterschap, maar ook aan de mannen van de Provinciale Water staat, die nauw met het waterschap samenwerkten. Geen geld Tijdens een kofiemaaltijd, die de in spectie van het opgeleverde werk be sloot, werden woorden van dankbaaar- heid over de voltooiing gesproken door de heren M. van Fraassen (dijkgraaf van het waterschap Waarde), de Com missaris der Koningin, ir. H. J. Spren- ger (als vertegenwoordiger van de di recteur-generaal van de Rijkswater staat), ir. H. D. J. Swaters (hoofdin genieur-directeur van de Prov. Water staat), ir. J. G. Snip (hoofdingenieur die speciaal een woord richtte tot de „werker van het eerste uur" aan dit plan, ir. B. A. J. de Koning), bur gemeester Locker (Waarde) »n J. van Kampen (directeur van de Amst. Aan nemingsmaatschappij De laatste deelde mede, dat, als ge volg van de bestedingsbeperking, de grondwerkafdeling van dit bedrijf ge heel stil ligt. Hij achtte het bedroe vend, dat Nederland thans het geld niet kan opbrengen voor urgente wer ken als deze. te Belgrado mee, dat enkele diplomaten te Sofia het aantal weggevoerden zelfs op 30.000 schatten. Westelijke diplomaten hebben onlangs bü de Bulgaarse autoriteiten geprotes teerd tegen bemoeiing van de politie met Bulgaarse staatsburgers, die voor de bui tenlandse vertegenwoordigingen werk zaamheden verrichten. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Boedapest is woensdag vernomen, dat de politie de vorige week Istvan Bibo, die verleden Jaar tijdens de opstand voor de Boerenpartij minister in de regering-Nagy is geweest, is gearres teerd. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft woensdag toegegeven, dat Attila Zsi- geti, een voormalig parlementsafge- vaardigde, die voorzitter van de revo lutionaire raad in Gyoer is geweest, onlangs na zijn arrestatie geprobeerd heeft zelfmoord te plegen. De poging mislukte en hij is nu weer aan de be tere hand. Iedereen zal zich binnen kort hiervan persoonlijk kunnen over tuigen, zo voegde hij hieraan toe, zon der verder in bijzonderheden te tre den. De Amerikaanse minister van finan ciën, George Humprey, heeft president Eisenhower gevraagd om ontslag uit zijn functie, op zijn laatst aan het eind van de huidige zitting van het Ameri kaanse congres. De president heeft de voormalige onderminister van defensie Robert An derson tot Humphrey's opvolger be noemd. Het is nog niet zeker wanneer het ontslag van Humphrey ingaat. De Amerikaanse regering heeft Hon garije verzocht zijn luchtvaartattachê In Washington, Luitenant Karoly Mes- zaros, terug te roepen. Het gaat hier waarschijnlijk om een repressaille- maatregel. Een maand geleden werd een militaire attaché van de Ameri kaanse legatie in Boedapest, Kapitein Thomas Gleafon, persona non grata verklaard. zullen echter geen beslissingen worden genomen over een gebied waarbij West- Duitsland of Europa in het algemeen be trokken zijn, zonder voorafgaande in stemming van de betrokken Europes* landen. Dulles waarschuwde er verder voor, dat het niet de bedoeling is, dat er spoedig een vier-mogendhedenconferentle ovef het Duitse vraagstuk zal worden gehou den. Paul Henri Spraak, de secretaris generaal van de NAVO, heeft donder dag de Karelsprijs van de stad Aken ontvangen wegens zijn werk voor de eenmaking en beveiliging van Europa. De klokken van Akens oude kathe draal luidden toen de burgemeester van de stad, Herman Heusch, Spaak het zware medaljon met de beeltenis van Karei de Grote om dehals hing. Vorig jaar is de prijs toegekend aan Sir Winston Churchill. Spaak zeide in een dankrede, dat hij ook in zijn nieuwe functie van secre taris-generaal van de NAVO 'Euro) peaan' zal blijven en zal werken aan de eenmaking van Europa. In het hart van de NAVO, zei hij, moet een ge ïntegreerd Europa staan, dat een trou- we maar vooral ook sterke bondgenoot van het westen zal kunen zijn. Spaak sprak zich uit voor een alge mene gecontroleerde ontwapening. De? ze zou echter niet mogelijk zijn zolang nog vele volken onderdrukt worden) Eén van de voornaamste taken van dé Europese politiek was het corrigereïi van het Verdrag van Versailles en da daarin vastgelegde Frans-Duitse te genstelling. De Franse nationale vergadering heeft woensdagmiddag met 380 tegen 152 stem men een wetsontwerp goedgekeurd waar bij de Bank van Frankrijk wordt ge machtigd 80.000.000.000 frank aan da schatkist te lenen. Tevoren was een korf debat gehouden, waarin onafhankelijkea het financiële beleid van minister Ramal dier hebben gekritiseerd. De premier van Laos, Prins Souva- naphouma, heeft donderdag zijn ont slag ingediend, nadat er in de kamer met 13 tegen 11 stemmen een motie van wantrouwen tegen zijn regering was aangenomen. De kamer was het niet eens met de wijze waarop de re gering onderhandelt over de integratie van de onder communistische leiding staande strijdkrachten van Pathet La(£ Franse schepen binnenkort door Suezkanaal? Tijdens het onderhoud, dat Pleven had met president Coty is gesproi ken over de kwestie van het Suez kanaal en de eventuele vaart vari Franse schepen door het kanaal. Oo het ministerie van buitenlandse zaj ken is geen verzet geweest tegen eerj suggestie tot hervatting van de door vaart door het kanaal. In welinge. lichte kringen werd vernomen, daj spoedig een gunstig besluit van de regering te verwachten is. Russische ambassadesecretaris in Warschau ongewenst7 In doorgaans goed ingelichte Poolse kringen wordt vernomen, dat de twee de secretaris van de Russische ambas- sade in Warschau, Nikolai Maslenni- kof, door de Poolse regering tot per sona non grata zou zijn verklaard. Hij zou de vorige week Polen, hebben ver laten. Hij zou activiteit hebben ont plooid die onverenigbaar met zijn di plomatieke status werd geschat. Volgens de Londense „Daily Mail" wordt maandag pas de „echte" Britse waterstofbom tot ontploffing gebracht. Dit zou geschieden boven de Stille Oceaan, op, een afstand van verscheidene honderden mijlen uit de kust van Christmas-Island. De bom zou door een „Valiant"-straalbommenwerper van een hoogte van 16.000 meter worden uitgeworpen. Volgens het blad was de eerste Britse waterstofbomontploffing „in vergelijking met hetgeen maandag gaat gebeuren niet meer dan vuurwerk". De ontploffing van maandag is de explosie, waar alles bij de huidige serie Britse kernwapenproefnemingen om draalt. Boven een voorstad van Singapore is „gele regen" gevallen. Plaatselijke bewoners menen, dat dit verschijnsel veroorzaakt kan zijn door de waterstof bom, die Groot-Brittannië op 15 mei boven Christmas-Island tot ontploffing heeft gebracht. De „gele regen" heeft vlekken op kleren en auto's veroor zaakt. Aan de bewoners van de voorstad is verzocht dit regenwater in flessen op t« vangen, opdat het scheikundig kan worden onderzocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1