Hereniging van Duitsland moet vooraf gaan aan ontwapeningsovereenkomst VL1SSINGSE ..ZOMERSHOW 1957" WORDT MACHTIG FEEST Samenzwering tegen Jordaanse regering te wijten aan Sarradj Deblokkering moet vastgelegd, worden in betalingstermijnen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND r V.S, doen toezegging aan Bondskanselier Adenauer Sowjet-Unie moet met bewijzen voor de dag komen Het mysterie van de Oosterschelde Luchtvaartakkoord met Hongarije Straaljager stortte neer Stassen overlegde met Britse, Franse en Canadese afgevaardigde Syrië zou 800 man ontslagen hebben DOOR DE WERELD Brand in Gennep Oplossing dichterbij in tandartsenconflict 7 Opening van festiviteiten op 8 juni Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) «n 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. TeL 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3715 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de smit Woensdag 29 mei 1957 r "Y Vrijspraak in zaak Montesi (Zie pag. 8) Op- en ondergang van Zon en Maan» Donderdag: Zon op 4.28 u., onder 20.48 u. Maan op 5.26 u., onder 21.47 u. Hoogwater donderdag 30 mei: Vlissingen: 2.16 u. 2.03 m„ 14.44 u. 2.15 m. Terneuzen: 2.46 u. 2.17 m., 15.14 u. 2.29 m. Wemeldinge: 4.02 u. 1.69 m., 16.33 u. 1.74 m. Zierikzee: 3.50 u. 1.47 m., 16.20 u. 1.47 m. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft tijdens zijn bezoek aan Amerika e engrote di plomatieke overwinning behaald door de toezegging van de V.S. te verwerven, dat hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan 'n algemene ontwapeningsovereen komst tussen Oost en West. VERKIEZINGEN In een communiqué, dat na de be sprekingen tussen de twee staatshoof den werd uitgegeven, werd verder ge zegd, dat, indien de Sowjet-heersers werkelijk vrede en vermindering van de internationale spanning wensen, zij dit niet beter kunnen bewijzen, dan hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen mogelijk te maken. Tijdens een persconferentie ver klaarde dr. Adenauerd, dat de bespre kingen, die hij deze week met Eisen hower had gevoerd van de grootste po litieke betekenis, zowel voorf Europa als voor West-Duitsland zijn. LUCHTINSPECTIE Voorts zei de 81-jarige staatsman wat betreft de inspectie vanuit de lucht, dat dit uitsluitend en alleen een zaak was van de Sowjet-Unie en Amerika. „Rusland moét tonen, dat het ontspanning wenst. Indien het niet bereid is de voorstellen te aan vaarden, die de V.S. op de Londense ontwapeningsbesprekingen zullen doen, heeft het geen zin verder te gaan", aldus Adenauer. GEEN GEWELD De Westcluitse bondskanselier heeft gisteren in een rede in het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden gezegd, dat de Duitse Bondsrepubliek met scherpe oplettendheid en sympathie het stre ven van de V.S. volgt tot vermindering van het oorlogsgevaar door gecontro leerde ontwapening over de gehela li nie. „Niemand in de Duitse Bondsrepu bliek denkt eraan gebruik te maken van geweld of oorlog, ook niet als het om de hereniging van Duitsland gaat, die door de Duitsers zo vurig wordt ge wenst", zo vervolgde Adenauer. In de Amerikaanse Senaat heeft Adenauer gezegd: „Wij wensen hereni ging van 17 miljoen Duitsers men sen die even Duits en vrijheidslievend zijn als wij." Ir. M. A. Geuze (Van onze parlementsredactie) Bij de behandeling van de begroting van landbouw, visserij en voedsel voorziening heeft ir. M. A. Geuze gis termiddag in de eerste kamer gespro ken over wat hij noemde het mysterie van de Oosterschelde. Dc heer Geuze wees erop, dat mi nister Mansholt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betref fende zijn begroting spreekt over een zout-Oosterscheldekomproject. Daar over, zo schrijft hij, zal hij overleg plegen met zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat. In de (mede door minister Mansholt ondertekend!) me morie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Deltawet wordt echter verklaard, dat de Oosterschelde een zoetwatermeer wordt. Hoe zijn deze twee verklaringen met elkaar te rijmen?" zo vroeg de heer Geuze zich af. Met spanning zou hij de „ontkno ping van de detective" afwachten. De Zeeuwse afgevaardigde, die aan he( begin van zijn betoog aandacht vroeg voor het feit, dat de schelpdier cultures in het gedrang komen, sprak voorts de verwachting uit, dat de mi nister eraan zal meewerken, om mos selzaad van het Friese wad ter be schikking te stellen van de Zeeuwse mosseltelers. Gistermiddag is te Boedapest een bi laterale luchtvaartovereenkomst gete kend tussen de regering van de Hon gaarse volksrepubliek en de Neder landse regering. De tekst was het resultaat van on derhandelingen, die van 14 tot 17 mei 1957 te Boedapest werden gevoerd tus sen twee luchtvaartdelegaties. De over eenkomst voorziet in rechten voor de K.L.M. en voor de M.A.L.E.V. om ge regelde luchtvaartdiensten uit te oefe nen tussen Hongarije en Nederland. Zoals bekend is, oefent de K.L.M. een regelmatige wekelijkse dienst uit van Amsterdam over Boedapest naar Cairo. Eén van de afdelingen van „Het Atoom" zal gesierd worden met een echt, compleet walvisskelet. Dinsdag zijn de diverse (genum merde) onderdelen los bij de ten toonstellingshal gearriveerd; som mige, waaronder de kop van 250 kg, waren zo groot, dat er een kraan aan te pas moest komen. We zien hier op de voorgrond het transport van een kaakbeen, met op de achtergrond in de takels de schedel Over veertien dagen ongeveer zal het skelet in elkaar zitten HEIDE RAAKTE IN BRAND Een op Soesterberg gestatio- F 100 C Super Sabre van de Ame rikaanse luchtmacht is gistermid dag door nog onbekende oorzaak neergestort in een heideveld bij de spoorlijn UtrechtAmersfoort ter hoogte van Den Dolder. De heide raakte daarbij in brand. Het toestel is neergekomen op het terrein van de verpleeginrichting voor geesteszieken „Willem Arntzhoeve". De Amerikaanse piloot is om het leven ge komen. De brand, die ontstond op de open plek in het bos, waar het toestel in vlammen aan de grond kwam, was om ongeveer kwart over drie geblust, Een halve hectare heide is verloren gegaan. Behalve de piloot van het vliegtuig zijn er geen slachtoffers te betreuren. Het toestel kwam neer juist tussen de paviljoens voor de verpleegden en de woningen van de artsen aan de Dolder- se weg Nog een neergestort Tijdens schietoefeningen boven de Vliehors bij Vlieland is gisteren een van de vliegbasis Eindhoven afkomsti ge F 84F „Thunderstreak" in moeilijk heden gekomen. De piloot, tweede lui tenant-vlieger W. de Jong, verliet het toestel met zijn schietstoel en is onge deerd op de Vliehors terecht gekomen. Het vliegtuig is neergestort in zee. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Ontwapeningsconferentie Tijdens de ontwapeningsbesprekin gen in Londen waar het belangrijkste werk buiten de conferentiezaal wordt gedaan, heeft de Amerikaanse gedele geerde, Harold Stassen het nieuwe plan van de V.S. besproken. Hij pleegde overleg met de Brit, Allan Noble, de Fransman Jules Moch en de Canadese David Johnson. Vermoedelijk zal Stas sen ook nog een onderhoud onder vier ogen met de Russische afgevaardigde Zorin hebben. Van Britse zijde is meegedeeld, dat men om Stassen en Moch in staat te stellen woensdag de vergadering van de permanente NAVO-raad in Parijs bij te wonen besloten heeft vandaag geen bijeenkomst van de ontwape ningscommissie in Londen te beleggen. Volgens Britse kringen verwacht men dat Stassen en Moch zullen trachten de medewerking van de NAVO te krij gen voor de uitvoering van de voor stellen die wellicht op de Londense be sprekingen gedaan zullen worden over aangelegenheden zoals 'inspectiezones'. Premier Macmillan van Groot- Brittannië heeft dinsdag in het Lager huis gezegd dat er tekenen zijn, die er op wijzen dat er op het gebied van de ontwapening een belangrijke vooruit gang mogelijk is. De oppositieleider- Hugh Gaitskell vroeg Fiem of het een punt van de re- germgspolitiek is, dat een internatio nale overeenkomst inzake het staken van de kernproeven een onderdeel moet zijn van een algemene ontwa peningsovereenkomst. Macmillan antwoordde hierop dat het Lagerhuis gelegenheid heeft op deze kwesties nader in te gaan, wan neer het debat over de ontwapening gehouden wordt. Het hoofdkwartier van het Jordaan se leger heeft het hoofd van de Sy rische geheime dienst, kolonel Abdoel Hamid Sarradj ervan beschuldigd de samenzwering tegen de Jordaanse re gering te hebben georganiseerd. Aan de samenzwering werd deelgenomen door Syrische troepen op Jordaans grondgebied. Syrische officieren, hadden onder mijnende elementen geholpen naar Syrië te komen en het Syrische leger had dorpen in het noorden van het land omsingeld met het doel het noor den van het land te scheiden van de hoofdstad Amman. Verder beschuldigde Jordanië Syrië ervan, dat het 800 man uit de dienst had ontslagen, die men zonder onder steuning in Jordanië liet rondzwerven. Een groot aantal van hen werd aan gehouden en gedeporteerd. V eiligheidsraad De Britse afgevaardigde in de Veilig heidsraad, Sir Pierson Dixon, heeft verklaard, dat Syrische klachten tegen de uitvoering van Israëlische projecten voor drooglegging van de Hoeleh-moe- rassen in de gedemilitariseerde zone tussen de beide landen verworpen moe ten worden. Syrië eist dat Israël een brug af breekt die nabij het Hoelehmeer is ge- Mr. W. Riphagen, juridisch advi seur aan het ministerie van buitenland se zaken, is door de Groothertogin van Luxemburg benoemd tot commandeur in de Orde van de Eikenkroon. De tot de orde behorende versierselen werden hem gisteren door de ambassadeur van Luxemburg, de heer J. P. Kremer, overhandigd. Ten behoeve van de slachtoffers der aardbevingen in Turkije zal het Nederlandse Rode Kruis met belange loze medewerking van de K.L.M. 380 dekens en 400 handdoeken aan zijn zusterorganisatie in Ankara zenden. bouwd. Ook wenst Syrië veroordeling van de Israëlische werkzaamheden in de gedemilitariseerde zone als schen ding van de bestandsovereenkomst. Wel drong Sir Pierson Dixon er op aan, dat V.N.-waarnemers bij onder zoek in de gedemiltariseerde zone vol ledige medewerking van de Israëlische autoriteiten krijgen. (De Israëliërs had den aanvankelijk geweigerd V.N.- waarnemers toe te laten). Ir. M. A. Geuze in Eerste Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling' van de begroting van landbouw, visserij en voedsel voorziening, is, zoals te verwachten was, de blokkering van de eigenaarslasten weer aan de orde gekomen. De heer ir. M. A. Geuze (c.h.) verlangde van minister Mansholt, dat de deblokkering in betalingstermijnen wordt vastgelegd. „Komt van achter de regeringstafel geen bevredigend antwoord over dit punt, dan zal de kamer zich nog nader moeten beraden wat haar te doen slaat", zo zeïde de Zeeuwse e.h.-afgevaardigde, die werd bijgevallen door de heren Louwes (lib.) en Mertens (kath. v.). De a.r.-woordvoerder, prof. Rip, sprak niet over het probleem, maar deze liet er geen twijfel over bestaan, dat blokkering van de eigenaarslasten op zakelijke en billijkheidsgronden af gewezen moet worden. Hij stelde dat in de schriftelijke behandeling er geen enkel goed woord over deze blokke ring is gezegd. De motie-Biewenga, die in de tweede kamer werd verworpen, zal in de eerste kamer op zakelijke overwegingen worden aangenomen", aldus de heer Rip. Het principiële be zwaar tegen de blokkeringsgedachte wordt door prof. Rip niet gedeeld. Het stellen van voorwaarden aan het ver lenen van subsidies, kredieten en toe slagen vond de a.r.-senator niet on geoorloofd. De overheid heeft dat in de dertiger jaren ook gedaan, zo zei hij. Prof. Rip was van mening, dat de overheid best met vijftig miljoen gul den kan bezuinigen. Het budgetaire argument van de regering vond hij dus niet overtuigend. En bovendien brengt de uitvoering van de blokke ring administratieve rompslomp met zich mee. De k.v.p.-afgevaardigde, de heer Mertens zei, dat de blokkering discri minerend werkt tussen de verschillen de landbouwbedrijven. Ook was hij het met prof. Rip eens, dat het uit eindelijke resultaat van de felle strijd om de landbouwpolitiek toch niet ge heel onbevredigend genoemd mag worden. Prof. Schermerhorn (soc.) vertelde 45 jaar geleden de klompen te hebben uit getrokken. Door ziekte van zijn partij genoot Hoogland moest hij nu echter het woord voeren bij deze begrotings behandeling. Het liep uit op de meest socialistische redevoering over de land bouwpolitiek, die we de laatste jaren hebben gehoord. De blokkering vond hij een halve, dus niet gelukkige maat- regel. „De agrarische politiek bewijst, dat wij de vrije economie vaarwel heb ben gezegd. We weigeren echter daar uit de consekwentie te trekken. Nu krijgen de eigenaars cadeautjes van da regering. Zij komen natuurlijk ten goe de aan heel ons volk, maar veel beter is het", aldus prof. Schermerhorn" om grond èn gebouwen het eigendom van de staat te maken. Met andere woor den, te socialiseren. „De grond en de gebouwen kunnen dan in erfpacht aan de boeren worden gegeven". Prof. Schermerhon zei, dat dit wel zeer geleidelijk tot stand gebracht zal moeten worden. Zo zou er begonnen worden met de Zuiderzeepolders. De Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Tandheelkunde deelt mee, dat nu ook door de Ziekenfondsen arbitrage is aanvaard en daardoor een nieuwe mogelijkheid is ontstaan om tot overeenstemming te geraken. Het hoofdbestuur heeft het wenselijk geoordeeld de leden van de Maat schappij te raadplegen die daartoe in een buitengewone algemene vergade ring op 1 juni a.s. zijn bijeengeroepen. Bij de bespreking van de voorwaar den waaronder het eventueel mogelijk zal zijn de werkzaamheden te hervatten was het hoofdbestuur van oordeel dat in ieder geval het van Ziekenfondszijde medisch onverantwoord gegeven ad vies aan de verzekerden om slechts in de uiterste noodzaak de hulp van de tandarts in te roepen dient te worden ingetrokken. Het hoofdbestuur is te vens van mening dat de kosten die ver zekerden sedert 1 april voor tandheel kundige behandeling hebben gemaakt geheel of gedeeltelijk behoren te wor den vergoed. De Vlissingse „Zomershow 1957" belooft dit jaar een groots evene ment te worden, groter nog dan voorgaande jaren reeds het geval was. Het amusementsgehalte werd op een nog hoger peil gebracht. Vele nieuwe evenementen dragen er zorg voor, dat deze actie de Vlissingse middenstanders en het grootwinkelbedrijf bijzonder aan trekkelijk is geworden. De opening van de „Zomershow 1957" vindt plaats op zaterdag 8 juni. Dit jaar zal de gebruikelijke intocht van Neptunus achterwege worden ge laten. Men acht deze overbodig door dat in het kader van de „De Ruyter- herdenking" een landing van admiraal De Ruyter plaats vindt. De opening van de „Zomershow 1957" vindt plaats door een rondgang van „De Trommelaeren van Roesen- daele", een korps tamboers en hoorn blazers, dat verleden jaar medewer king aan de show verleende; het korps is inmiddels uitgegroeid tot een sterk te van een tachtig man. Tal van aantrekkelijke evenemen ten luisteren deze „Zomershow" op. De aardigste is wel de „koopactie", waarvoor geldprijzen beschikbaar zijn gesteld. De koopactie werd eveneens afgestemd op de De Ruy- ter-herdenking en het publiek dient een legpuzzel samen te stellen, uit deeltjes, die de winkeliers verstrek ken bij iedefe te besteden gulden. De puzzel bestaat uit 20 deeltjes, die tezamen het vlaggeschip van De Ruyter vormen: de „Zeven Provin ciën". Prijswinnaar is diegene, die bij deze puzzel een foutief deeltje kan overleggen, dat belangrijk af wijkt wat het lijnenspel van de puz zel betreft. Om in aanmerking te komen voor een prijs moet men een rijmpje sa menstellen van vier regels, en hierin drie strofen invullen. De eerste stro fe wordt aangegeven door het actie comité en luidt: „Wij eren Vlissinger Michiel". De opplakvellen, die huis-aan-huis bezorgd -worden zijn alle van een nummer voorzien en wekelijks zul len nummers worden uitgeloot, die recht geven op een prijs van tien gulden. De hoofdprijs van duizend gulden verbergt een groot geheim, dat aan het einde van de koopactie bekend zal worden gemaakt. Behalve deze unieke koopactie staat er een grote etalagewedstrijd op het programma, carillonconcerten, sport wedstrijden, openluchtspelen, zwem- demonstraties en dergelijke. (Vervolg op pag. 2) Dit is het trieste overschot van de opslagruimte en het deel van de verwerkingsafdeling van de pa pierfabriek in Gennep, die maan dag- door een zware brand werd geteisterd. Slechts een spook achtig, verwrongen skelet bleef er van de gebouwen over.... Oostduitse studenten niet naar het Westen Na wekenlange propagandistische voorbereiding heeft de Oostduitse re gering dinsdag bekendgemaakt, dat de studenten van de Oostduitse universi teiten, hogescholen en hogere vakscho len niet meer naar de westelijke „Navo- landen" mogen reizen. Door dit verbod worden ongeveer 86.500 jonge mensen getroffen. DE BILT ZEGT Droog weer Droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noordoost en noord. Middagtempera- turen van 14 tot 17 graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1