Loodgieter uit bloemenbuurt, „rechter" in Oost-Duitsland RADIO EN TELEVISIE Hij moet de vonnissen van een spiekbriefje aflezen! Waarom uit het ambt? M- ?7 mei 1957 ZF.F.T IWSCH DAGBLAD Pagina 5 Communistische rechtspraktijken Dertienduizend gevangenen in tuchthuizen Misbruikt! Administratief veroordeeld Verzet blijft Het Psalmboek in de Geref. Kerken NIEUWE GEREF. KERK VOOR GAPINGE Onder Ingebruikneming reeds in oktober IN INDIA WORDEN 630 TALEN EN DIALECTEN GESPROKEN Proces in Dunapentele Ontsluiting West-Brabantse grensstrook „En daarom wordt u veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf". De rechter, die deze uitspraak deed, legde het spiekbriefje, waarop het vonnis stond aangetekend, zorgvuldig op het stapeltje van de afge sloten strafzaken. Hij keek nog eens streng naar de beklaagde en maakte door een handbeweging in de richting van de dienstdoende veldwachter duide lijk, dat de volgende zaak aan de beurt was. De beklaagde had reeds niet enige aandacht het gelaat van de „rech ter" bestudeerd. De woorden van de openbare aanklager waren langs hem heengegaan. Waar had hij dat gezicht van die rechter meer gezien? O ja, daar was het weer, dat is toch de loodgieter uit de bloemenbuurt. Ja, nu was er geen twijfel meer mogelijk, het moest hem zijn. De beklaagde lette wat meer op de handen van de rechter. Hij kon duidelijk zien, dat het vereelte knuisten waren. Het was inderdaad de loodgieter, thans „rechter" in de Sowjet-zone van Duitsland. Zonder enige juridische kennis en uit sluitend op grond van zijn trouw aan de leiding van de communistische partij be noemd tot „rechter". Hij moet de vonnis sen van een spiekbriefje aflezen. De open bare aanklager, evenals de loodgieter eer tijds een eenvoudige handarbeider, even min beschikkend over juridische kennis, ook omdat hij een goed partijlid was, in deze verantwoordelijke positie geplaatst, weet, dat de jonge beklaagde, die pas zeventien jaar is, door de communistische partij als een gevaar wordt beschouwd. De nauwkeurige omschrijving van de delicten, waarvan de jonge beklaagde wordt beticht, ligt buiten het vermogen van rechter en openbare aanklager. Het komt er ook niet op aan of zij zelve een oordeel hebben over de strafmaat, die moet worden toegepast. De spiekbriefjes doen het. Ze worden geschreven door an deren, veelal door leken, die echter als norm voor de strafbaarheid het belang van de communistische partij zien. Indien de partij schade dreigt te ondervinden van de activiteit der jongeren, die zich met de doelstellingen van die partij niet kunnen verenigen, dan moet er streng en zwaar worden gestraft. Zijn de delinquenten jong en volgens westerse begrippen nauwelijks aan sprakelijk, dan betekent dat voor de noeste partij-arbeiders, dat zij nog meer op hun tellen moeten passen. Het wordt hen wel voorgekauwd, „zulke jonge kerels worden door de vijand misbruikt". De vijand zit in het westen, volgens deze opvatting en als blijk van verdor venheid wordt de woonplaats van de de linquent genoemd. Belachelijk? Neen, in de Sowjetzone en elders in het machts bereik van de „volksdemocratie" kan de woonplaats van iemand tot „bezwarende omstandigheid" worden aangemerkt. In Halle werd een jonge man veroordeeld tot de doodstraf omdat bij als Amerikaan se spion gold. De jonge man was geboren in Canada en na de oorlog naar Duitsland getrokken om het land te leren kennen, waar zijn ouders waren geboren. Dat werd hem noodlottig. Bij een controverse op een bureau voor de uitreiking van bonkaarten, waarbij hij meende te wor den achtergesteld, kwam de „volkspolitie" tussenbeide. De geboorteplaats van de jonge man was „Winnipeg" en dat lag niet in de Sowjet-zone. Maar iemand, die in 1946 uit het welvarende Canada naar de Sow jet-zone in Duitsland komt, moet wel bi- zondere bedoelingen hebben. Zo redeneert de „volkspolitie" en het „onderzoek" be gint. De jonge man maakt geen deel uit van de communistische partij. Hij geeft aan naar Duitsland te zijn gekomen om het land zijner vaderen te leren kennen. De communistische partijfunctionaris sen lachen er om. Hoe bestaat het, dat Iemand uit dat vette Canada naar onze «one komt, zeggen zij, om het land te le ren kennen. Had de jonge man in Canada dan geen werk? Natuurlijk wei, zegt de Jonge man. ik had zelfs een goede baan. die ik na mijn HBS-tijd heb aangenomen Dat is al verdacht volgens de commu nisten Iemand met een goede baan, die bovendien gestudeerd heeft, gaat niet zonder meer naar een land, waar slechts van één artikel een overvloed is, var, bonkaarten. Hij moet wel een zeer bi zondere reden hebben en dus wordt hij overgegeven aan het Sowjet-Russische tribunaal. Maar de jonge mai. ntkent, dat hij voor iets anders naar Duitsland is gekomen dan om het land en de bevolking te leren kennen. Daarbij spreekt hij nog voortref felijk de taal zijner ouders en vanzelf sprekend tok Engels als een moedertaal Allemaal verdachte momenten, waarmee de Russische rechter van instructie niets weet te beginnen. De veroordeling ge schiedt op een voor de Sowjet-Russische rechtspraak kenmerkende wijze bij af wezigheid van de beklaagde Het von nis luidt „de doodstraf". Maar de opperste rechter is genadig, de „straf" wordt ver- a „erd in 25 jaar dwangarbeid, door te te brengen in een Siberisch „correctie kamp". In de Sowjet-- onale gevangenissen ont moeten de jonge man uit Canada en de jongen van zeventien jaar, die tot 5 jaar tuchthuisstraf 's veroordeeld, elkaar. Zij vertellen elkander hun lijdensweg. Zij luisteren, naar wat anderen, die met hen de gevangenissen bevolken, hebben mee gemaakt. Zij staren met open mond ie mand aan, die zijn verblijf in de gevange nis uitsluitend te danken heeft aan het feit, dat iemand uit een gevangenentrans- port kon ontvluchten en de begeleidende wachtposten eenvoudig besloten iemand van straat op te pikken, zodat het „aan tal" gevangenen weer compleet was. Zij geloven het eerst niet en gaan de Verdoolde" uit de weg. Zij geloven nog aan een boze opzet om hen samen op te sluiten met iemand, die dan als verrader zal optreden. Maar het is an ders. Er komen contacten met andere gevangenen. Een jeugdige vliegtuig enthousiast heeft uit West-Berlijn al lerlei strips opgescharreld over vlieg tuigtechniek en thans rusten deze strips als evenzovele bewijzen van spionnage bij het dossier van de jeugdige „delin quent", die nog moet worden veroor deeld en toch dagelijks verwacht in vrijheid te worden gesteld. Maar er zijn ook werkelijke „delinquenten' Een ervan is veroordeeld wegens „ver achtelijk maken van het Rode Leger Zijn delict bestaat er in, dat hij een soldaat van het Rode Leger, die een vrouw aanrandde in woede half dood heeft geslagen. Hij heeft nog geluk ge had, want er waren een paar getuigen die de moed hadden gevonden de jon ge man in bescherming te nemen. An deren zijn daarvoor Kortweg doodge schoten. Nu gaat hij op weg naar Sibe rië in gezelschap van een jonge schil der uit Erfurt, die zijn kameraden had proberen duidelijk te maken, dat Sta lin zijn tioeede urouio, Nadjeshda AUi- loejewna, had vermoord. Maar z\j vertellen elkaar opgetogen over een groep jongens, die in een vleu gel van het gevangenisgebouw streng ge ïsoleerd worden gehouden en die nog moeten worden voorgeleid. De jongens hebben in Maagdenburg In een weken lange inspanning een onderaardse gang gegraven naar de kazerne van een Sow jet-regiment en met behulp van een paar blikken benzine een enorme brand ge sticht. De gevangenissen zijn overvol, de we derwaardigheden van de gevangenen vormen een adembenemend verhaal over rechtsschendingen en terreur, over ver twijfelde tegenacties van de bevolking, over de voortzetting van het totalitaire bewind van Hitier door de opvolgers in worden genomen! de gedaante van de communistische par ty-functionarissen. De gevangenen stammen uit alle lagen van de bevolking. Norse metaalbewerkers zitten naast de opgesloten burgemeester van Dessau, die wegteert door tuberculose een man, die nog in 1946 aan de bevolking van Dessau wilde duidelijk maken, dat er een bevrijding was gekomen. Dat de Sowjet-Russische troepen als bevrijders moesten worden gevierd. Zes jaar tuchthuisstraf kreeg de burge meester, toen zijn nieuwe communistische vrienden hadden ontdekt, dat hij bereid was, ondanks zijn pathetische verklarin gen over de Sowj et-troepen, in het belang van de bevolking de commandant van het Sowj et-regiment te bedriegen. Dertienduizend van zulke gevangenen vertoeven nog in Sowj et-zonale tucht huizen, enkele duizenden zijn dank zij een op motieven van een hogere politiek verleende amnestie in vrijheid gekomen, enkele tientallen zijn door het Nationaal Comité ter bestrijding van het concen tratiekampensysteem naar Nederland uitgenodigd om een „Westerse democra tie" te leren kennen. Zij waren te gast in Leiden en zoals Julian Lennecke, een ex-politieke gevangene uit de Sowjet- bezettingstijd, het heeft geformuleerd, „vervuld van grote dankbaarheid jegens eën volk, dat zelve jarenlang in mee dogenloze ellende was gedompeld door een alles onterende bezettingspolitiek en toch de kracht heeft gevonden ons de vriendenhand te reiken". In brede kringen wordt in de Geref. Kerken onbehagen gevonden over de gang van zaken ten aanzien)-.van de wijze waarop met het in 1949 door de generale synode van 's-Gravenhage aangenomen nieuwe psalmboek gehan deld is en wordt. Verontrust over de gang van zaken zoals die zich vanaf deze synode tot na die van Leeuwar- den-155 heeft ontwikkeld, waardoor een goede en eenvoudige psalmberij ming, waaraan grote behoefte ontstaat in discrediet begint te geraken, en de zozeer gewenste vernieuwing van het psalmgezang voor afzienbare tijd dreigt vertraagd te worden heeft zich een comité gevormd, dat overleg met and re belangstellenden gewenst acht. Op uitnodiging van dit comité heeft in de Oosterkerk te Utrecht een bij eenkomst plaats gevonden waar tal van belangstellenden aanwezig waren, terwijl een groot 'aantal sympathie-be tuigingen was ingekomen om met el kander de situatie te bespreken. De bijeenkomst stond onder leiding van prof. dr. H. Bergema, zendingshoogle raar te Baarn, die als voorzitter een korte uiteenzetting gaf van de gang en de stand van zaken. De vraag of hier iets moest worden gedaan werd door de aanwezigen bevestigend beant woord. Een verzoekschrift werd aan de hand van een tevoren opgesteld concept, vastgesteld en zal aan de ko mende generale synode van Assen ge zonden worden. Het comité bestaat uit de heren prof. dr. Bergema, ds. W. de Graaf, Geref. predikant te Almkerk, secretaris, ds. J. L. v. Apeldoorn te Bilthoven, dr. N. J. Hommes te Rot- terdam-Hillegersberg, ds. H. A. Mun- nik te wolle en ds. Y. K. Vellenga te Meppel. BORSSELE Geslaagd. De heren H. Krijger en L. Maas zijn geslaagd voor het examen hulp monteur. Aan TANTE TRUUS Zceuwsch Weekend GOES Mijn beste nichtjes en neven, Meteen begin ik met het gezellige be richt, dat Winnetou te Veere en Made liefje te Serooskerke deze week de prijs krijgen toegezonden. Na dit goede nieuw tje moet ik het kort maken, omdat er nog al wat in ons hoekje moet komen. Alleen nog deze vraag: „Denken jullie om Sa- drach en zijn vriendjes?" En tot slot heel veel groeten aan alle maal. Jullie tante Truus. Minnie D. te Vlissingen. Fijn, dat ik be richt van je kreeg. Wat een bof, dat je nu zo'n verre reis kunt maken. Heb je daar familie wonen? Hoor ik later van je hoe de reis geweest is? Ik lees altijd graag over reizen. Dat komt zeker omdat ik zeil ook veel gezworven heb door een groot stuk van de wereld. Winnetou te Veere. Zul je me gauw schrijven hoeveel jullie met dat avondje voor dat goede doel hebben bijeenge bracht? Het lijkt me kostelijk, dat jullie dit in het prachtige oude Schotse huis mochten doen. Ik heb net als jij (en niet op de manier van de geit) ook al heel wat boeken verslonden. Lees jij ook wel eens een boek voor de tweede keer? Ik wel, maar dan moet het boek zo'n tweede beurt ook extra waard zijn en dan heb je zelf er ook veel aan. Madeliefje te Serooskerke. Het zal niet lang duren, denk ik, of je kunt al je kle ren zelf maken. Dat is wat waard. Als je tijd over hebt, dan heb ik ook wel een karweitje voor je hoor. Maar vermoede lijk zal je Moeder hetzelfde zeggen en die gaat voor. Stofversieren is een prettig, maar secuur werkje hé? Hoe staat het met het hondenbeest? Niet te veel laten snoepen hoor. Dat is voor jonge honden al net zo slecht als voor jonge (en oude) mensen. Ik zou het er op wagen eens te komen eten, als jij gekookt hebt. Blondje te Serooskerke. Jij mag zeker met ons meedoen, want je bent familie van een nichtje, dat altijd zo trouw mee deed. Ik heb ook eens de klauterpartij volbracht naar een hoog punt in de Veer- se Dom. Als je daar eenmaal staat, is het moeilijk om weer naar beneden te gaan, omdat je wel aldoor wilt blijven kijken, naar het mooie oude Veere, daar beneden je. Is het konijntje nog een jong beestje? Adrie de G. te St. Maartensdijk. Toen ik zag, hoe mooi die album is met al die plaatjes er bij, die ik voor jullie van de Spoorwegen kreeg, heb ik haastig al mijn plaatjes, die ik maar steeds in een doosje stopte, als ik weer een pak beschuit open maakte, bijeen verzameld en toen ik zag dat ik ze bijna allemaal compleet had, ook weer met een vaartje de album besteld. Zodoende ben ik net zo rijk als jij. Je kunt nu eens zien, wat er bij de Spoor wegen wel aan te pas komt. En met een keer ben je heus niet uitgekeken op die prachtige album. Chris de G. te St. Maartensdijk. Jullie zijn toch oude tippelaars. En het nieuwe seizoen is door allebei weer best ingezet met een nieuwe medaille. Ik doe het je niet na! Hoeveel kilometer wandelen jul lie nu op zo'n oefentocht? ER IS een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe Geref. kerk voor Gapinge. De aannemer, de heer S. A. Versluys uit Middel burg, die ook het nieuwe vereni gingsgebouw te Gapinge, dat 1 juni a.s. officieel zal worden ge opend, heeft gezet, pakt de zaken krachtig aan en het ziet- er naar uit, dat de kerk reeds in oktober van dit jaar in gebruik zal kunnen DINSDAG 28 MEI 1957 HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 935 Waterst 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole ork. en solist. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath nws. 13.20 Datis- muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platte land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Pater P. Steltenpool OFM: Missiewerk aan de Wisselmeren. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nws. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 Harpkwint. 21.25 Het middelbaar onderwijs in gevaar, caus. 21.45 Kamerork. en solist. 22.45 Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM 11 (298 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 940 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Piano recital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theater- ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 The Rake's Progress, opera (derde be drijf). 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ama- teursprogr. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Potasch en Perlemoer met va kantie, blijspel. 22.30 Pianotrio. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. 23.3523.55 Gram. BRUSSEL (324 m> 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Roemeense muz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Interv. 20.30 Beiaardconc. 21.00 Gram. 21.30 Omr.ork. en solist. 22.00 Nws. 22.11 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Film over de Zuiderzeewerken. 21.15 22.40 Filmprogr. Door de 357 miljoen inwoners van India worden niet minder dan 630 ver schillende talen en dialecten gespro ken, zo blijkt uit het zojuist versche nen Demografisch Jaarboek 1956 van de Verenigde Naties, dat o.m. een overzicht geeft van de bevolking in de verschillende landen ter wereld, ver deeld naar talen en dialecten. Ook de Nederlandse taal wordt in India gesproken, doch slechts door 390 personen. Over de gehele wereld vindt men trouwens Nederlands sprekenden. Heel sterk is dit in de nieuwe immi gratielanden, zoals Canada, waar het Nederlands in de reeks van de 29 al daar gesproken talen op de negende plaats komt. Tegenover de rond 90.000 Nederlands sprekenden in Canada zijn er in ons buurland West-Duits- land daarentegen slechts duizend men sen, die zich van de Nederlandse taal plegen te bedienen. België telt vol gens het Demografisch Jaarboek 1956 3,6 miljoen Vlaams sprekende, 2,9 mil joen Frans sprekende en 1,3 miljoen tweetalige inwoners, alsmede 59 dui zend Duitstalige. Dan gaat de Geref. Kerk van Ga pinge het oude, veel te kleine gebouw de banken stonden al te dicht op elkaar vaarwel zeggen. Het nieuwe bedehuis krijgt 240 zitplaatsen, waar van er 30, op de galerij bij het orgel, „in reserve" zullen worden gehouden, de 210 zitplaatsen in het benedenge deelte van het nieuwe bedehuis banken en stoelen zijn voorshands ruimschoots voldoende. De nieuwe kerk, die uit gele hand vormsteen wordt opgetrokken, ver rijst aan de Dorpsstraat, recht tegen over de Chr. School. De totale kosten bedragen hierin is dus de interieur aankleding begrepen f 80.000, Dit bedrag zal grotendeels door de gemeente worden opgebracht. Overal in de classis Middelburg zullen spe ciale collecten voor het nieuwe bede huis van de Geref. Kerk van Gapinge worden gehouden. De kerk kreeg tot afmetingen 18,40 bij 9,60 m.; de dak bedekking zal uit blauwe geglazuurde pannen bestaan. De nieuwe kerk zal passen in de landelijke omgeving, waarin zij komt te staan. Het eerste ontwerp, waarin een plat dak was op genomen, werd derhalve (terecht) af gekeurd. Rechts van de kerk komt de consis torie, die zes bij vier meter zal zijn. In de verbinding kerk-consistorie zijn een hall en een keukentje opgenomen. Eén ding wordt uit de oude kerk die aan de meestbiedende zal worden verkocht meegenomen. Dat is het oude, fraaie orgel. Voordat het zijn plaats krijgt op de orgelgalerij, die boven het voorportaal van het nieuwe bedehuis is gelegen, zal het worden gerestaureerd, met steun van Monu mentenzorg. De preekstoel komt, gezien vanaf de orgelgalerij en de ingang, iets naar rechts te staan. Op de kerk wordt een torentje geplaatst, waarin eventueel later een luidbel kan worden aange bracht. Op het torentje komt, zoals de tekening laat zien, een kruis. Vermeld zij tenslotte, dat de kerk een goede gasverwarming zal krijgen. Te Dunapentele, 64 km ten zuiden van Boedapest is voor een krijgsraad een pro ces begonnen tegen acht personen, die volgens de tenlastelegging leiders van de contra-revolutie geweest zijn. De hoofd- beklaagde is de leraar Istvan Pados. Het merendeel der beschuldigden had schuld bekend. Zij hadden verklaard, dat een „nationaal comité" in Dunapentele onder leiding van Pados, de verdediging van de stad tegen Russische troepen had georganiseerd. Een radiostation, bekend onder de naam „Radio Rakoczi" had de bevolking aangespoord tot verzet tegen het Russische leger en had in verbinding gestaan met verscheidene westelijke ra diostations zoals Radio Vrij Europa. Pados zou bekend hebben, een Russisch voorstel tot overgave van Dunapentele verworpen te hebben. Hij gaf volgens MTI bevel het vuur te openen, met het gevolg, dat acht mensen werden gedood en 35 ge- De beginletters vormen da naam Hulst De oplossingen zijn. I. Tafels van vermenigvuldiging (3x4 en 8 x 9). II. H. Ui Lui. Spui. IH. Zeef-mes-ketel-eraimer. Truus. Nieuwe raadsels: I. Verborgen Bijbelse plaatsnamen. Die lijn is krom en loopt ook nog in de verkeerde richting. Ik ga zachtjes aan eens opstappen. Ik heb die kan al gevuld. Ik heb amper gelegenheid gehad om te eten. II. Het geheel bestaat uit 27 letters, die samen een zin vormen, die jullie voor lopig nog al eens in ons hoekje zullen vinden. 7-12-13-8-4-2-15 is een moeilijk spel, dat dooi grote mensen gespeeld wordt. 19-17-11-3-1 is het tegenovergestelde van vriend. 's Nachts heb je soms rare 9-20-5-6-14- 23. Een 10-22-18-24-21-26-20 is een dier dat je in het noorden van Europa aantreft. Voor de kou moet je een 25-8-27 aan trekken. 16 is de laatste letter van het a-b-c. III. Welke bok kun je nooit eens voor een klein karretje spannen? De oplossingen kunnen met vermelding van voornaam, naam, (schuilnaam als je die hebt), leeftijd en adres tot zaterdag 1 juni worden gezonden aan: tante Truus Redactie Zeeuwsch Weekend, Goes. Tussen de gemeentebesturen van Roosendaal, Bergen op Zoom, Wouw, Rucphen en Zundert enerzijds en de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Brabant anderzijds worden be sprekingen gevoerd over de verhar ding van bestaande zandwegen ter ontsluiting van de grensstrook van W. Brabant. De gemeentebesturen stellen een rechtstreekse verbinding voor van Wouwse plantage met Nispen, Lange Schouw, Achtmaal en Wernhouts- burg. Van Roosendaal zou hierop een verharde weg kunnen aansluiten. Met de verwezenlijking van dit plan zou een lang gekoesterde wens van de bevolking van het grensgebied in ver vulling gaan en tevens een groot re creatiegebied worden ontsloten. Het ligt in de bedoeling dit werk, na ak koordverklaring van de Provinciale Planologische Dienst, in het kader van de werkverruiming te laten uitvoeren ais de investeringsstop zal zijn opge heven. Het Remonstrants Weekblad be vat de mededeling, dat ds. H. J. de Wijs, predikant te Gouda, zijn ambt neerlegt. Hij zal als stafdo cent verbonden worden aan de school voor maatschappelijk werk te Rotterdam. Juist in hetzelfde nummer van dit blad wordt er aan herinnerd, dat dr. G. J. Hoender- daal in zijn openingsrede van de vergadering der moderne theolo gen, de „vlucht uit het ambt" aan de orde heeft gesteld. Er zijn de laatste jaren „bosjes" vrijzinnige predikanten naar een andere le vensstaat overgegaan. Waarom is dit gebeurd? Dr. Hoenderdaal wijst het financiële argument af. Dat speelt wel mee, maar is geen hoofdzaak, want iedere theoloog weet en wist van tevoren, dat het ambt geen hoge inkomens in uitzicht stelt, integendeel. Een belang rijker argument is, iat het predikants ambt hoe langer hoe meer ontaardt in een verbrokkeld bestaan, waarin steeds meer van hem gevraagd wordt, wat in de grond niet op zijn weg ligt, zoals het organiseren van boottocht jes en bazaars, terwijl zijn ander werk aan alle kanten uitdijt. Tijd voor stu die ontbreekt. Ook is de studerende dominee vaak niet in -re, omdat men hem wil zien overal en altijd. En toch, zegt dr. Hoenderdaal, is de niet-stude- rende dominee een gevaar voor de gemeente, want met flair en opper vlakkigheid is nog wel wat te redden, maar dat is niet hetzelfde als de ware eenvoud. Naar de opvatting van dr. Hoender daal is er meer liefde voor de bij vakken als psychologie, sociologie en pedagogie, die men meer als hoofd vakken zou willen zien, dan de eigen lijke theologische, bijbelse, historische en systematische vakken. Men wil dan meer „functioneel" studeren, een mooi woord, dat ook kan betekenen het on geduldige waar je wat aan hebt". Het gevaar, zei dr. Hoenderdaal, is dat men het zoeken van de Waarheid, de eigenlijke opdracht van de theologen, laat schieten voor het zoeken naar waarden, waarvan Heidegger zei, dat ze leiden naar het nihilisme. HANSWEERT Collecte. De Emmabloem-collecte heeft te Hansweert opgebracht een bedrag van ƒ87,74. ST. ANN ALAND De heer D. van Dussen overleden. In de nacht van woensdag op donderdag over leed te Sint-Annaland de heer D. van Dussen, die jarenlang in de Voorstraat ge woond heeft in de oude woning, die voor heen stond op de plaats van de nieuwe burgemeesterswoning. Daarna woonde hj) bij familie Theunisse in de Weststraat al hier. De heer Van Dussen bereikte de leeftijd van 89 jaar. Hij heeft vroeger de Herv. Gemeente gediend als kerkeraads- lid. Benoeming. De heer Johs. F. Kaashoek werkzaam als adjunct-commies ter ge meentesecretarie van Tholen is benoemd tot ambtenaar van de burgelijke stand al daar. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5