L Zomerdienstregeling van Stoomtram Walcheren Huurvoorstellen onverantwoord in jaar van loonstabilisatie Kerkvoogden moeten ook rekenen met draagkracht in de toekomst „Vrienden van Veere" hielden congres in het markiezaat bij kaarslicht Ontwapeningsconferentie in Londen wordt hervat Honderden Amerikaanse straaljagers staan gereed om grote gebieden in enkele weken tijds geheel te fotograferen Dreiging van burgeroorlog ging Haiti over Hevige aardbeving in Turkije Speciale Veere-bibliotheek zal worden gevormd Drie straaljagers binnen enkele minuten verongelukt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Staf naar Nieuw-Guinea Stakingen op Cyprus DOOR DE WERELD In Goes tentoonstelling inzake kerkebouw? Belangrijke wijzigingen in dienstregelingen Hoofdkantoor: L. Vorststraat SO. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. TeL 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3713 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Maandag 27 mei 1957 r "Y STAVENISSE'S SPUIT SPOOT NIET..- (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maanf Dinsdag: Zon op 4.30 u., onder 20.45 u. Maan op 3.52 u., onder 19.46 u. Hoogwater dinsdag 28 inei: Vlissingen: 0.59 u. 1.86 m., 13.26 u. 2.01 m. Terneuzen: 1.25 u. 2.01 m., 13.51 u. 2.16 m. Wemeldinge: 2.39 u. 1.52 m., 15.07 u. 1.73 m. Zierikzee: 2.23 u. 1.28 m., 14.55 u. 1.48 m. Amerikaanse voorstellen zijn non steeds van kracht De Amerikaanse voorstellen voor luehtinspectie van het gehele ge bied der Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, die door Moskou zijn verworpen, zijn nog steeds van kracht. Maar als de Sowjet-Unie alleen met beperkte inspectie wil instemmen, zal het gebied waarop wij zullen terugvallen, niet door landen bepaald zijn, aldus minister Dulles naar aanleiding van de hervatting van de ontwapeningsconferentie in Londen. President Eisenhower heeft zaterdag een bespreking gehad met de hoogste deskundigen op het gebied van de ontwapening. Waarschijnlijk heeft men een definitieve goedkeuring gegeven aan het ontwapenings voorstel, dat dan maandag in Londen door Harold Stassen ter tafel zal werden gebracht. De Sowjet-Unie wil luehtinspectie van een groot deel van Europa, Sibe rië, Alaska, Canada en het westelijk deel van de Ver. Staten. Kort geleden verklaarde Dulles, dat als de zone voor luehtinspectie beperkt moet zijn, men beter zou kunnen beginnen met gebie den die minder dicht bevolkt zijn dan Europa. V Igens Dulles bieden de Ameri kaanse voorstellen een redelijke kans om aanzienlijke vorderingen te maken voor het scheppen van verzekeringen tegen plotselinge aanvallen. Ook zou den vorderingen in de richting van be perking der gewone en atoombewape ning mogelijk zijn. Voor zijn vertrek verklaarde Harold Stassen te verwachten dat de bespre kingen geruime tijd zouden vergen. Hij bevestigde, dat de Amerikaanse voor stellen voorzien in ontwapening in kleine, tevoren overeengekomen sta dia". Stassen waarschuwde tegen te groot optimisme wat betreft het spoedig ver wachten van resultaten. Hij zal in Lon den zo spoedig mogelijk met de ver tegenwoordigers van onze westelijke bondgenoten beraadslagen, alvorens de besprekingen met de Russen te her vatten. De nieuwe Amerikaanse ontwape ningsvoorstellen'zijn nog niet bekend gemaakt, doch het is bekend dat zij in de eerste plaats voorzien in verminde- De minister van marine, ir. S. Staf, is zaterdag van Schiphol naar Ned. Nw Guinea vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de toestand van personeel en materieel der Kon. ma rine. De minister denkt ongeveer half juni in Nederland terug te keren. Voor zijn terugkeer naar Nederland zal minister Staf een beleefdheidsbe zoek van enige dagen aan Australië brengen. De Griekse Cyprioten in de voor naamste steden op Cyprus zijn zater dagochtend voor 24 uur in staking ge gaan uit protest tegen de weigering van de regering om de noodbepalingen af te schaffen en (politieke) gevangenen vrij te laten. De politieke afdeling van de verzets organisatie EOKA had twee dagen ge leden in pamfletten tot de staking op geroepen. Dit is de twaalfde staking op het gehele eiland, welke dit jaar door de Griekse Cyprioten om politie ke redenen wordt gehouden. 9 De Nederlandse en Portugese re geringen zijn overeengekomen de sta tus vaii hun wederzijdse diplomatieke vertegenwoordigingen van gezantschap tot ambassade te verheffen. Zjoekof en Gromyko naar Boedapest Maarschalk Zjoekof, de Sowjet-mi- nister van defensie, en zijn collega van buitenlandse zaken, Gromyko, zullen vandaag in Boedapest aankomen voor ondertekening van een Russisch-Hon- gaarse overeenkomst voor de legering van Sowjet-troepen in Hongarije. DE BILT ZEGT Minder wind Droog en zonnig .weer met een ge leidelijk tot matig afnemende noord oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ring van de personeelssterkte der le gers, der gebruikelijke bewapening en van de voor de landsverdediging uit getrokken gelden. Indien de huidige onderhandelin gen slagen, zullen de Verenigde Sta ten alle landen, die militaire eenhe den onder de wapenen hebben of op de been kunnen brengen, voorstellen een internationale overeenkomst te onderschrijven, waarin onder meer zou worden bepaald dat staten, die thans niet over atoomwapens be schikken, ervan zullen afzien deze te vervaardigen. Op deze wijze zouden de drie landen, die wèl atoomwapens bezitten en vervaardigen, namelijk de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Groot-Brittannië, de vrees verdrijven, die er thans bestaat voor een toenemend gevaar van het uit breken van een met kernwapens ge voerde oorlog, indien ook landen, die nog geen atoomwapens bezitten, deze zouden willen gaan vervaardi gen. Uit Washington wordt nog ge meld, dat honderden Amerikaanse straalvliegtuigen, die met radar en fototoestellen zijn uitgerust, gereed staan om deel te nemen aan de uit voering van elk inspectiestelsel vanuit de lucht, waarover met de Russen overeenstemming zou wor den bereikt. Van officiële Amerikaanse zijde is verklaard dat reusachtige Ame rikaanse of Russische gebieden waarschijnlijk in enkele weken tijds vanuit de lucht zouden kun nen worden gefotografeerd. ,De Onderneming' In „De Onderneming", het Sociaal Werkgevers-Verbond wordt naar aan leiding van het door de regering geno men besluit inzake de huurcompensatie opgemerkt; dat tot dusverre de huur voorstellen in hun bestaande vorm on aanvaardbaar waren wegens de blok kering van de halve opbrengst der ver hoging, die zij inhielden. Thans is daar nog bijgekomen als nevenbezwaar de door de regering vastgestelde huur compensatie, die door de gestelde mini ma tot een overcompensatie leidt, voor al in de lagere gemeenteklassen. Wij vinden dit onverantwoord in het jaar 1957, waarin een strikte handhaving van het loonstabilisatiebeleid noodza kelijk is. Door het gestelde maximum heeft de maatregel boyendien een sterk nivel lerende werking, die in verband met de ontwikkeling der inkomensverhou dingen in de afgelopen jaren bijzonder onbillijk moet worden geacht. Men is daarom van mening, dat zo wel ten aanzien van de blokkering als ten aanzien van de compensatiekwestie tijdens de Kamerbehandeling nog de nodige, ten dele ingrijpende verande ringen in het regeringsstandpunt die nen te worden aangebracht. Ook blijft men het hoogst onbevredigend vinden, dat de regering geen enkel beleid uit stippelt voor een verdere huuraanpas- sing in de nabije toekomst. Een 25 pCts huurverhoging brengt de nuren der oude woningen nog maar op een peil van 177 5 194 (1940 100). Het is nodig dat het Kamerdebat de nodige klaarheid verschaft over de ver dere plannen". In het orgaan wordt er voorts op ge wezen, dat de regering wel een beslis sing heeft bekend gemaakt met be trekking tot de huurcompensatie, maar niet bereid is gebleken tezelfdertijd ook maar enige definitieve uitspraak te doen over een eventuele verlaging van de kinderbijslagpremie. Een Lockheed T 33 straaltrainer van de vliegbasis Eindhoven heeft za terdag tengevolge van eên motorstoring een noodlanding moeten maken, 15 mijl ten noorden van Lingen in Duitsland. De beide inzitenden bleven ongedeerd. De Tsjechoslowaakse veiligheids dienst heeft een aantal Britse agen ten gearresteerd die probeerde inlich tingen over de Tsjechoslowaakse in dustrie te krijgen. Het ging daarbij voornamelijk om de Skodafabrieken in Pilsen. De Saarlandse Christen-Demo craat, dr. Roeder heeft zaterdag zijn pogingen om een minderheidsregering met steun van de Christelijke Volks partij te vormen, opgegeven. De rege ringscrisis in Saarland duurt nu reeds twee maanden. Over het eiland Haiti is een dreiging van een burgeroorlog ge gaan. Generaal Cantave met een troepenmacht van 600 man, ge steund door het personeel van de luchtmacht, heeft 'n burgeroorlog voorkomen door de hoofdstad Port -au-Prince te beschieten. Ook in de stad zelf werd door de politie geschoten om de menigte uit el kaar te drijven. Deze gevechten zijn kennelijk de jongste ontwikkeling van een strijd om de macht tussen generaal Leon Can tave, stafchef van het leger van Haifi, die dinsdag jl. het burgerlijke bestuur kolonel Pierre Armand, chef van de van de negerrepubliek omverwierp, en politie, die later met een aanslag op het hoofdkwartier van het leger een staatsgreep probeerde uit te voeren. De 43-jarige professor in de wiskun de, Daniel Fignole is zondag, volgens een bericht van radio New York, tot president van Haiti beëdigd. Fignole maakte deel uit van de zeven man sterke bestuursraad, die dinsdag jl. door generaal Contave werd ontbon den. Volgens de radio-omroep van Haiti zijn orde en rust in de hoofdstad Port- au-Prince hersteld. Zondag heeft zich in Turkije een krachtige aardbeving voorgedaan, waarbij tien personen om het leven zjjn gekomen. Verscheidene gebouwen werden beschadigd. Het centrum van de beving was te Boloe, ongeveer 190 km ten noord westen van Ankara en 220 km ten zuid oosten van Istanbul. Ook in februari 1956 is hetzelfde ge bied door een aardbeving getroffen. Het aantal doden bedroeg toen vijf. President Celal Bajar is te Boloe aangekomen, om de aangerichte schade in ogenschouw te nemen. RUSSEN NIET IN JAPANSE FABRIEKEN De leiding van de grote Japanse staalfabrieken Yawata en de meeste spinnerijen, scheepswerven, chemische en optische fabrieken in Osaka, Hiro- sjima en de streek van Fukui hebben geweigerd toegang tot hun gebouwen te verlenen aan een Sowjetrussische vriendschapscommissie, waarvan o.a. Mikhail v. Nesterov, de voorzitter van de Sowjetrussische Kamer van Koop handel, deel uitmaakt. J. Moll op Zeeuwse jaarvergadering Jezus Christus heeft zijn dienst knechten verscheidene opdrachten ge- gegeven. Hij heeft U geroepen tot de heilige dienst van het ouderling-kerk voogd zijn. Deze ernstige woorden sprak ds. J. W. Coenraad zaterdagmid dag, toen hij een wijdingswoord sprak in de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Hij had ter inleiding van dit woord de ge lijkenis der talenten gelezen en paste die toe op het ambt van ouderling kerkvoogd. De kerkvoogdij is van en voor de Heer! Het is meer dan geld en landerijen, dat u toebetrouwd is, meer dan salarissen betalen en toezicht hou den op het onderhoud van de kerk en pastorie. De kansen, die er zijn, moe ten gegrepen worden zo, dat God er mee gediend is en niet de wereld. Spreker maande zijn gehoor, om open te zijn in de zaken. Dan zal de gemeente zien, waarvoor zij hagr hoof delijke omslag moet opbrengen. Men mijde de verhouding werkgever-werk nemer in zijn omgang met de dienaren der kerk. Problemen De heer J. Moll, (president-kerk voogd te Vlissingen en lid van het hoofdbestuur) hield een causerie over allerlei problemen, die de kerkvoogdij in deze tijd bezig houden. Is er in deze tijd verslapping bij sommigen, er is anderzijds een verblij dende activiteit. Door rampen en aller lei andere slagen is er in onze provin cie een grote bouwbedrijvigheid. Aan de ene kant mag de vraag rijzen: heb ben we het niet te lang verzaakt; an derzijds moet gevraagd worden: grij pen we so-ms niet te hoog? Moeten we ons niet meer bezinnen op de draag kracht, nu en in de toekomst? Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Zaterdag is te Veere het congres van de vereniging „Vrienden van Veere" begonnen. Dit was het eerste congres dat deze op 8 december 1956 door dr. mr. W. Hugenholtz opgerichte vereniging hield. Het congres ving aan met een huishoudelijke vergadering, die, in afwijking van de oorspronkelijke opzet, niet in de „Schotse huizen", maar in de raadzaal van Veere's prachtige stadhuis werd gehouden. Na de opening van deze vergadering door dr. mr. Hugenholtz, sprak de burgemeester van Veere, jhr. I. F, den Beer Poortugael, die ere voorzitter der vereniging is, een kort woord. De burgemeester wees op het gevaar dat Veere bedreigt wanneer in de te leggen dam geen sluis wordt aan gebracht, waardoor Vecre's visserij ten dode is opgeschreven. Als attentie had jhr. Den Beer Poor tugael op de bestuurstafel de magni fieke gouden bokaal doen plaatsen, die Maximiliaan van Bouvgondië, Heer van Veere, in 1558 aan de stad had nage laten. De vergadering besloot als nieuwe bestuursleden te benoemen notaris H. P. Vader uit Nieuwersluis en de heer M. van Hoogshalen uit Dordrecht. Bibliotheek Voorts werden met enige wijzi gingen de ontwerp statuten goedge keurd. De vergadering besloot verder een insigne voor de leden der vereni ging te laten maken en een bibliotheek betreffende Zeeland en Veere in het bijzonder te vormen. Deze boekerij zal in het stadhuis worden ondergebracht en de burge meester zal als erebibiiothecaris optre den. Staande de vergadering werd een commissie benoemd van deskundigen om Veere van advies te dienen inzake de bouw van een sluis en een goed ge outilleerde jachthaven. Daarna maakten de congressisten De zomerdienstregeling van de N.V. „Stoomtram Walcheren", die ingaat op 2 juli 1937, wijkt sterk af van de tot nu toe geldende dienst regelingen. Zo is het aantal ritten op de dienst Middelburg-Oost Sou- burg-Breskense boot-Vlissingen op de werkdagen sterk uitgebreid, in totaal met 13 ritten, waardoor op de spitsuren een half-uursdienst is ontstaan. Tevens werd hiermee bereikt, dat de aansluitingen op de ponten belangrijk werden verbeterd. De halte bij boekhandel Bikker wordt verplaatst naar het wachthuisje op het B.W.-plein. starre half-uursdienst, doch deze ver springt 's avonds na 19.35. Voor de lijn Middelburg-Domburg-Middelburg gel den in verband met de stremming van het wegvak Oostkapelle-Domburg nog afwijkende tijden. Daarna wordt de uurdienst weer in ere hersteld. De vo rig jaar bij wijze van proef ingelaste verbinding met Dishoek op de lijn Koudekerke-Vlissingen zal van 17 juni tot en met 24 augustus weer worden gereden, thans echter ook op de zon dagen. Het aantal verbindingen van Middelburg naar Vrouwenpolder v.v. werd van 6 op 10 gebracht, dit in over leg met het gemeentebestuur en de V.V.V. Tevens zullen al deze ritten via Gapinge rijden. De aankomst- en vertrektijden van de lijn Middelburg-West Souburg-Vlis singen v.v. zijn gewijzigd. In verband met de materieelomloop is er geen een wandeling door Veere onder de tonen van een beiaardconcert, door het gemeentebestuur aangeboden. Na een receptie door het nieuwe bestuur in de raadzaal, hield de voorzitter zijn refe raat over „De heren van Veere". Kaarslicht Hierna begaven de congressisten onder wie zich een aantal Belgische leden bevond zich naar de „Camp- veerse Toren" om aan een feestmaaltijd bij kaarslicht aan te zitten. Tijdens dit diner getuigden verschillende sprekers, onder wie dr. P. H. Ritter Jr. en het Belgische lid de heer Wouters, van de schoonheid van Veere. Ook werd nog een korte beschouwing gegeven over de betrekkingen die tussen Erasmus en Veere hadden bestaan. Namens de leden der vereniging werd het bestuur een fraai uitgevoerde standaard aangeboden. Aan H. M. Ko ningin Juliana, die markiezin van Vee re is, werd een telegram van hulde ge zonden. De dag werd besloten met een wandeling door Veere, waarvan het stadhuis en de Grote Kerk feestelijk door „floodlight" waren verlicht. (Van de tweede congresdag heeft ons dagblad uiteraard geen verslag kunnen maken. De vereniging had het nodig geoordeeld deze op zondag te houden. Red. Z.D.). Op het vliegveld van Norwich zijn zaterdag in een tijdsverloop van enke le minuten drie Britse straalvliegtui gen verongelukt, die deelnamen aan de manoeuvres van de R.A.F., welke zaterdag zijn begonnen. Het eerste toestel, een „Javalin"- straaljager, vloog in brand toen het over de landingsbaan reed. Vrijwel tegelijkertijd sloeg een „Hunter"- straaljager bij de landing te pletter. Een tweede „Hunter" stortte enkele ogenblikken later neer tijdens het op stijgen. Geen der inzittenden van deze toestellen is om het leven gekomen. Slechts één van hen is met zware ver wondingen in een ziekenhuis opgeno men. Het gaat over kerken en orgels. Er is een poging, om het achterstallige on derhoud in te halen. Bij monumentale gebouwen is er de mogelijkheid van restauratie met steun van de overheid. Ook nieuwbouw komt nog al eenrf voor. In verband met de verschuiving van de bevolking moet nagegaan wor den, waar de groeikracht van de ste den is, opdat er tijdig accomodatïe zij voor het kerkelijk leven. Daarnaast moet er meer gedaan wor den voor de bouw van wijkgebouwen. De heer Moll legde er de nadruk opi dat men zich daarvoor bezinnen moet op de mogelijkheid van exploitatie. Men wake ervoor, dat ze op de duuif een struikelblok worden en make zo nodig een financiële opzet in combina tie met anderen. De pastorieën zijn vaak oude gebou wen, zonder moderne accomodate. Laat men, als men nieuwbouw over weegt, nagaan, of soms een totale her inrichting niet beter uitkomt dan nieuwbouw. Men houde in het oog, dat de bouw kosten zich nog steeds in stijgende lijn bewegen. Daarom kunnen bij bouw van kerkgebouwen en wijkhuizen de mogelijkheden van subsidie overwogeii worden. Salariëring De heer Moll vroeg ook aandacht voor de verhoging van de predikants- tractementen, die in 1959 aangepast moeten zijn. Die tractementen zijn, vergeleken met die in het bedrijfslef ven zeker niet aan de hoge kant. DaarT om moet men nu reeds doen, wat in het vermogen is. Ook voor de salariëring van kos ters, organisten, administrateurs eii ontvangers zal men voor hogere ei sen komen te staan, al zal in al dit werk een element der liefde blijven steken. Er is een tendens tot verzwaring der lasten. Daarom bekijke men ook, ot de pachten van kerkelanderijen wel in overeenstemming zijn met de schaal der pachtprijzen. De kerkvoogden moe ten zakelijk zijn, ook bij het verhurert der gebouwen. Zij moeten er voorts naar streven, de kerkelijke bijdragen te doen afstemmen op de werkelijke gegevens. Een bijdrage van 1 k 1% van het inkomen lijkt spreker aanbe velenswaardig. Door verjaarsfondsen e.d. trachte men de inkomsten nog op te voeren. Vooruitzien Nu zijn er nog geen moeilijkheden, maar kerkvoogden moeten vooruit zien. Er zijn reeds gemeenten, die met tekorten werken. Gesproken wordt over een centrale kas van bijstand voor die gevallen. Maar men moet tijdig da gegevens bijeenbrengen, om het hoofd bestuur inzicht te geven van de noden. In bepaalde gevallen zal men de op lossing moeten zoeken in pastorale verbonden of in het zoeken van een nevenpositie voor de predikant. Tenslotte deelde de heer Moll mede, dat er ernstig naar gestreefd wordt, de tentoonstelling inzake kerkbouw, die thans ln Amsterdam is, ook in Zeeland te brengen, vermoedelijk in Goes. D« kosten daarvan zijn f 2000. Daarvan betaalt de centrale kas de helft. AIS alle 100 kerken f 10 gemiddeld (want er zijn er, voor welke dit bedrag te zwaar is en andere, die meer kunnen geven) opbrengen, is dat bedrag er. Over deze punten ontstond een pret tige uitwisseling van gedachten onder leiding van de heer M. Krijger te Brui- nisse. De heer B. J. van Oeveren (Poort vliet), die volgend jaar 25 jaar als se cretaris in functie zal zijn, werd her kozen, evenals de heer R. Batten (Goes). In de plaats van de heer K. J. Hoving (Terneuzen) werd als be stuurslid gekozen de heer C. A. de Kraker (Zaamslag). Voor de heren J. H. van Kampen (Oostburg) en D. J. Braai (Haamstede), die wegens hoga leeftijd aftraden, wei-den gekozen de heren J. Sanderse (Oostburg) en J. P. Overbeeke (Zierikzee). Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer G. Burger (Goes), kon een redelijk batig saldo vermelden. Libische premier afgetreden Moestafa Ben Halimis zaterdag om gezondheidsredenen afgetréoên als premier van Libië. Koning Idris heeft Abdoel Madjid Koebar, vice-premier en minister van buitenlandse zaken, opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. dsr Deze bioedsmaasapptw, aeooen, geloof ik, wel een bloedtransfusie nodig, koopman....

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1