Invasie van bedoeïen op koninklijk paleis in Jordanië Nieuwe vrienden een oude stad in Koning Hoessein werkt harder dan ooit Italiaanse schoenenmode Schoen mag voet niet in funetie belemmeren DE RUIMTE IN Kijk goed uit bij het kopen van kinderschoentjes Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Trefpunt van de natie geeft de toon aan Hoge hak ongezond J. ALLEWIJN SCHOENHANDEL 't Zeenwsch Weekend Op het bordes van het Basman- paleis kijkt een paleiswachter in zijn kozakkenachtig uniform uit over een van de zeven heuvels, waarop Amman gebouwd is. (Van onze speciale verslaggever Alfred van Srang) AMMAN, mei 1957 DE STEMMIGE koninklijke werkkamer in het op een kale heuvel even buiten Amman gelegen Basman paleis is nog nooit zoveel in gebruik geweest als de laatste weken. Het is namelijk in deze kamer dat de een-en-twintig jarige koning Hoessein ibn Talal ibn Abdullah el Hasjim van Jordanië zich met volle overgave wijdt aan de conso lidatie van zijn spectaculaire manoeuvre tot redding van de op wan kelen staande troon. Het van natuursteen opgetrokken paleis zoemt eenvoudig van activiteit. In de ochtenduren vooral heeft het meer weg van de hall in een druk hotel dan van een hof naar westerse begrippen. Het is dan een voortdurend komen en gaan van bezoekers, die de koning om de een of andere reden willen spreken. En het parkeerterrein voor het paleis staat dan vol met allerlei auto's van dure Amerikaanse limousines tot verveloze jeeps toe. De toegang tot het paleis wordt wel iswaar streng bewaakt door betrouwbare militairen van het Arabische Legioen en achterdochtige politieagenten (die het in terieur van de auto's der bezoekers scherp inspecteren op gevaarlijke voorwerpen terwijl ze naar naam en doel van het be zoek vragen) maar het is toch niet veel moeilijker om langs hen en de twee aan weerskanten van de poort opgestelde pantserwagens te komen, dan het betre den van het Ministerie van Oorlog in Den Haag. Een paar dagen geleden heb ik een halve dag op het paleis doorgebracht om een en ander eens te bekijken. Een tele foontje naar de perschef van de koning (zelfs in Jordanië heeft men die) met de mededeling dat ik iets met hem moest bespreken was voldoende om mij zonder moeilijkheden binnen de met prikkel draad omgeven muren van het paleis te brengen. In het kantoor van de perschef heb ik toen eerst wat zitten praten. Daar na heb ik met mijn camera door het pa leis gezworven zonder dat iemand zich eigenlijk met me bemoeid heeft. De werkkamer van de koning ligt recht tegenover de ingang. Een grote goudkleu rige kroon boven de deur en twee martiale paleiswachters in kozakkenachtige zwar te uniformen met Russische laarzen en astrakan mutsen met een klein kroontje aan weerszijden van die deur laten er weinig twijfel over. De deur gaat om de haverklap open en dicht om leden van de paleisstaf, officieren van het Arabische Legioen, ministers, sheiks en bedoeïnen door te laten. Even nadat er een bezoeker binnen gegaan is volgt er meestal een be diende in een beige uniform met een zil veren blad met de traditionele kopjes Turkse koffie en kleine glaasjes thee ten einde aan de eisen van de oosterse gast vrijheid te voldoen. Nu en dan komt de koning zelf naar buiten om zich naar een van de aangren zende kamers te begeven waar een dele gatie van het leger of van de bedoeïnen zit te wachten om hem de verzekering van hun trouw te geven. Soms zijn er zoveel dat men een van de grote zalen in ge bruik moet nemen om hen een plaatsje te kunnen geven. Het wordt dan allemaal een beetje officieel met de koning en zijn gevolg aan het ene einde van de zaal en de bezoekers aan het andere. En met het houden van emotionele toespraken. zuiver persoonlijke belangen ten paleize te behartigen. Het is onder de heersende omstandig heden voor de koning moeilijk om te wei geren hen te ontvangen. Zij zouden dat licht als een belediging kunnen opvatten. En vijanden heeft de koning nog zoveel dat hij zich de luxe van nieuwe nu zeker niet kan veroorloven. Daarom is het ko ninklijke paleis in Amman nog steeds een trefpunt van de natie. En daarom zitten de kamers van de verschillende paleis functionarissen altijd vol mensen, die onder het genot van een kopje koffie en een praatje urenlang geduldig wachten op een kans bij de koning binnengelaten te worden. DE JONGEMAN Het is overigens nog niet zo lang ge leden dat koning Hoessein bekend stond als een jongeman, wiens belangstelling naar niet veel anders uitging dan naar snelle auto's, .moderne vliegtuigen, wilde Zuid-Amerikaanse gazellen en als het meest serieuze het leger. De gebeurtenis sen van de laatste weken hebben hem echter volkomen veranderd. Hij is plotse ling een ernstig staatsman geworden, die zich met volle overgave wijdt aan de moeilijke taak stabiliteit in het land te vestigen door enerzijds met het westen (waarvan hij nu eenmaal financiële steun nodig heeft) samen te werken en ander zijds het Arabische sentiment te eerbie digen. Het is een spel dat grote koelbloe digheid eist maar dat is juist iets waar de koning van houdt. Het gevaarlijke spel met zijn kroon moet hem in zekere zin dezelfde sensatie gegeven hebben als een vlucht in een Vampire straaljager of een rit in een van zijn vele racewagens over de weg van Amman naar Damascus. De recente crisis heeft echter nog meer veranderd en wel de bewegingsvrijheid van de koning. Vroeger reed hij dikwijls In zijn eentje dwars door Amman naar het paleis van zijn. moeder waarbij hij zich net als de andere weggebruikers aan de aanwijzingen van de verkeersagenten hield. Het was verder geen uitzondering als een van de bioscopen in Amman vlak voor de voorstelling een telefoontje van het paleis kregen met de boodschap dat de koning en enkele van zijn vrienden onderweg waren en dat er zoveel plaatsen vrijgehouden moesten worden. En een be- In de straten van Amman her inneren zandzakken aan de rumoe rige dagen. Het leven is nu echter weer praktisch normaal. TE VEEL Het is min of meer een publiek geheim dat koning Hoessein langzamerhand meer dan genoeg van al dat bezoek heeft. Het lijkt wel of iedereen in Jordanië die de koning een goed hart toedraagt hem per soonlijk wil ontmoeten. Vooral de bedoe ïnen (door wiens steun de koning erin geslaagd is zijn troon te behouden) komen bij honderden tegelijk naar Amman om de man te zien, die zij (tegen een redelijke vergoeding overigens) in bescherming genomen hebben. En dikwijls maken zij van de gelegenheid gebruik om enkele zoek aan kennissen buiten het paleis was ook niets bijzonders. Dat kan nu echter allemaal niet meer. Koning Hoessein is een man geworden wiens leven van vitaal belang voor het land is. Als hij (evenals zijn grootvader in 1951) een gewelddadige dood sterft zou dat niet alleen het einde van de monarchie in Jordanië kunnen betekenen maar tevens het verdwijnen van Jordanië als een souvereine staat. Er zijn namelijk velen, die verwachten dat in dat geval Israël, Saoedi-Arabië en Irak onmiddellijk Jordanië binnen zullen trekken om er een zo groot mogelijk deel van voor zichzelf op te eisen. En daarmee zouden de poppen in het Midden-Oosten eerst goed aan bet dansen zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) Zo langzamerhand zullen alle Neder landse vrouwen wel op de hoogte zijn van het feit, dat de Italiaanse schoenenmode in ons land de toon aangeeft. Mocht U nog in onwetendheid verkeren, dan kun nen wij U een bezoek aan de zesde „In- terleder" in Utrecht aanbevelen. De hoge smalle hakken, de laag uitgesneden mo dellen en de spitse leesten van dames zowel als herenschoenen, voeren de bo ventoon. Suède en kalfsleer zijn de meest voorkomende materialen. Interessant is het te ontdekken, dat ook de fabrikanten van gemaksschoenen zich wat meer bij de heersende mode gaan aanpassen. Zo zagen wij een stand met vijftig verschillende leesten voor „moei lijke voeten". De schoenen waren na tuurlijk met behoud van de pasvorm, die de grootste rol moet blijven spelen wat eleganter uitgevoerd dan gewoonlijk. Hier en daar had de klassieke veterslui ting plaats gemaakt voor een elastieken bovenstuk en ook de kleuren van het ge maksschoeisel voldeden aan de laatste mode-eisen. Over kleuren gesproken; de beurs maakte een minder fleurige indruk dan andere jaren, omdat blauw, rose, rood en groen over het algemeen het veld hadden geruimd voor vele tinten beige en bruin, grijs en wit. Wèl kleurig waren de leuke muiltjes en pantoffeltjes die we tegen kwamen. Zo ontdekten we b.v. een paar schattige muiltjes van knalrood fluweel met gouddraad bestikt; terwijl ook de praktische en grappige „sokpantoffels" meestal in frisse tinten waren uitgevoerd. Dit jaar hebben ook de balletschoen tjes zich een plaatsje op de „Interleder" weten te veroveren. Het blijkt namelijk, dat steeds meer meisjes en bakvissen zich aansluiten bij een balletclubje of een ver eniging voor rytmische gymnastiek. Gij zult mijn getuigen zijn. Handelingen 18 Met dit woord heeft Jezus van Zijn discipelen afscheid genome» en hun de taak aangewezen, die zij na Zijn heengaan hadden te volbren gen. Maar wie het leest in het verband, waarin het voorkomt, hoort er een terechtwijzing in. Een correctie op het onbehoorlijk vragen van Jezus' leerlingen: Here, herstelt Gij in deze tijd het koningschap voor Israël? De discipelen toonden hiermee dat hun visie en hun verlangen niet ver reikte. Zij dachten zich de betekenis van Christus' werk, van Zijn sterven en opstanding, binnen de grenzen van eigen land en volk. Maar dat past niet in het kader van het plan en bedoelen van de Heer. Hij snijdt dan ook hun vragen af door te zeggen dat het niet hun zaak is de dingen te toeten, waarover de Vader de beschikking aan Zich heeft gehouden en Hij wijst hun aan waar zij direct mee te maken hebben. Gij zult mijn getuigen zijn, zegt Hij. Ook tot ons is dit woord gesproken en we hebben het nodig. Is er ook bij ons niet de neiging om vooral en uitsluitend te denken aan het eigene ten aanzien van Gods koninkrijk? Ons verlangen naar dat rijk en onze bede er om is vaak nog eng en star gericht op onze kerk en onze gemeenschap. En we hebben nauwelijks in de gaten hoewel er bij ons schijnbaar dienen van God en werker! voor Hem, draait om het die nen van onszelf en het bouwen van een eigen rijkje. En de grenzen waarbinnen een ieder in naam van God met zijn eigen dingen bezig is, vinden wij misschien vanzelfsprekend en noodzakelijk. Tot Christus ons de ogen opent met dit woord: Gij zult mijn getuigen zijn. Hij laat ons zien hoe Hij de grenzen die wij nog doodkalm en ge moedereerd bestendigen en versterken heeft stukgeslagen en uitgewist. En wie iets ontdekt van de grote ruimte, waarin men met al de an dere is gezet, gaat zich niet meer zo gewichtig voelen. Die verliest zich zelf in die ruimte en ontwaart hoe langer hoe meer wij met iedereen alleen maar kunnen leven van de wondere genade van God, die in het offer van Jezus Christus openbaar werd. JERUSALEM, mei 1957 De Indonesische militairen in de hall van het National Hotel in Je rusalem kijken verwonderd op als ze in het Indonesisch aangespro ken worden. Ze drommen meteen nieuwsgierig om me heen en be stormen me met vragen. „Waar hebt u Indonesisch geleerd?" „In Indonesië „Heeft u daar gewoond....?" „Ja...." „Hoe lang „O, meer dan zes jaar...," „Van waar bent u..v?" „Ik ben Nederlander!..." Ik ben erop voorbereid dat deze mede deling de stemming geheel kan verande ren. Het tegendeel is echter waar. Ze ste ken spontaan hun hand uit en willen we ten hoe ik heet. Een van hen geeft me een kaartje waarop in gouden lettertjes staat Corporal Soedarno en een ander U kent allemaal de plaatjes en mopjes van de schoen passende dame, die heel de winkelinventaris overhoop laat halen, het winkel personeel tot wanhoop brengt en ten slotte met de schoenen, die ze aan had, de winkel verlaat. Zó bont hoeft u het natuurlijk niet te maken, maar schoenen kopen moet wel met zeer veel overleg gebeu ren. Slecht passende schoenen bederven uw voeten. Dit geldt in nog sterker mate voor de kindervoeten, die immers doordat het kraakbeen van deze-voetjes zo week is veel eerder worden vervormd. Toch kopen er nog veel moeders kinderschoenen zonder het kind mee te nemen. Ze nemen dan maar een maat groter dan die van het oude paar, des noods twee maten en denken dan dat het wel goed zal zijn. Wanneer een volwassene een paar schoenen aantrekt, die hem niet pas sen, trekt hij een pijnlijk gezicht. On gelukkigerwijze doet een kind dat niet, het schijnt geen pijn te voelen en huppelt vrolijk weg op schoenen, waarin zijn tenen op, onder en over elkaar gedrukt zitten. Neem het kind dus altijd mee naai de schoenenwinkel. U kunt dan ten minste proberen de schoenvorm uit te zoeken die bij zijn voet past. Want alle voeten zijn niet gelijk van vorm. Er zijn brede en smalle, holle en plat te, magere en vlezige voeten. Iedere goede schoenwinkel heeft schoenen van verschillende vorm, gebouwd op verschillende leesten; zoek dus een schoen, die hij de voet past. Beschermen en steunen -,T>' De schoenen dienen om de voeten te beschermen en te steunen, ze mo gen de voeten echter niet in hun functie belemmeren. Daarom moeten ze aan een aantal eisen voldoen. Zo moet de binnenkant van de schoen van hak tot teenstuk een rechte lijn vormen. Is de neus van de schoen te spits of te veel afgerond, dan worden de tenen naar elkaar toegedrongen. Bij mensen die daar aanleg voor heb ben ontstaat dan op den duur de be ruchte knobbel aan het gewricht tus sen de middenvoet en de grote teen. Al bij heel jonge kinderen ziet men deze afwijking van de grote teen en op latere leeftijd geeft ze, vooral bij vrouwen, vaak aanleiding tot veel pijn en narigheid, schrijft mevr. mr. A. H. Schoondergang in Philips Koerier. Ook als de schoen te klein is wordt de grote teen opzij gedrongen. Een kindervoet groeit zeer snel. Een paar schoenen, die bij aankoop goed pas sen, zijn na drie maanden te klein. Groeiruimte Daarom moet er bij het aanschaffen van kinderschoenen op wat groei ruimte gerekend worden. Dit kunt u het beste doen door op een reep car ton, die onder de voet wordt gescho ven terwijl het kind op beide voeten staat, de lengte van de voet af te te kenen van de hiel tot het uiteinde van de grote teen. Als dit cartonnetje nu zover mogelijk in de punt van de schoen wordt geschoven, moet aan de achterkant ongeveer één centimeter ruimte overblijven. Aan de hiel moet de schoen goed aansluiten; als het kind op de tenen gaat staan, mag de hiel niet uit de schoen wippen. Behalve in de lengte moeten de tenen ook ruimte hebben in de breedte en van boven. Het kind moet in de schoen de tenen kunnen spreiden en op ën neer bewegen. De neus van de schoen moet daarom hoog en breed genoeg zijn. Aan beide kan ten van de voorschoen moet men het bovenleer met de duimen omlaag kun nen drukken, of bij zacht leer boven de tenen een plooi kunnen opnemen tussen duim en wijsvinger. Vlak ach ter de plaats waar de schoen bij het lopen wordt gebogen, moet de voet goed worden omsloten, om te voor komen dat de voet daar doorzakt. Ook om de wreef moet de schoen goed aansluiten. Ideaal is een veter schoen of een schoen die op een an dere manier hoog over de wreef sluit. Ten slotte nog een eis waaraan een goede kinderschoen moet voldoen, en zeker niet de minste. Hoewel de schoen stevig moet zijn in het gelenk onder de voet, moet hij buigzaam zijn waar de voet buigt. Stijve te dikke zolen hinderen de voet bij zijn nor male functie. De hakhoogte is afhan kelijk van de hoogte van het lengte gewelf van de voet, een hooggewelfde voet vraagt een hogere hak dan een platte voet. Zoals u ziet, komt er heel wat aan te pas voor u een paar goede- kinder schoenen hebt. Volwassenen Voor volwassenen gelden ongeveer dezelfde eisen. Alleen die van groei ruimte valt dan weg. Wel moet u erop rekenen, dat de voeten langer zijn bij staan dan in rust. Wanneer u schoe nen koopt, ga er dan mee staan en loop er mee. De meeste herenschoenen voldoen wel aan de eisen, die men aan een goede schoen mag stellen. Een uit zondering hierop vormt de moderne Italiaanse loafer, die zeer puntig is en bijna geen hak heeft en bovendien geen enkele steun aan de voet biedt. Ook ziet men nogal eens herenschoe nen, die meer geschikt zijn om bergen mee te beklimmen dan om er in ons vlakke, goed bestrate land mee te lo pen. Ze wegen kilo's zwaarder dan nodig is. Weet u, dat u, met schoenen aan de voeten die één kg te zwaar wegen, evenveel extra-arbeid moet verrichten als wanneer u vier kg op de rug meedraagt? Damesschoenen Damesschoenen, behalve sport schoenen, voldoen zelden aan de eisen die aan goede schoenen moeten wor den gesteld. Bij de hooggehakte pump worden de tenen in de voorschoenen gedrukt en daardoor kunnen zij de taak van de bal van de voet, die door de hoge hak toch al te zwaar wordt belast, onmogelijk verlichten. De flat of ballerina, die zo op het oog een ideale schoen lijkt, moet te klein ge kocht worden, wil de schoen niet slip pen, omdat de sluiting om de wreef ontbreekt. Natuurlijk zou ik niemand willen aanraden bij een avondtoilet of cocktailjurk een paar sportschoenen met brede neuzen en platte hakken te dragen. Maar draag in uw werk ten minste een paar schoenen, die uw voeten steun en bescherming geven en waarin uw tenen zich vrij kunnen bewegen. Zo af en toe kunt u ze 's avonds wel eens mishandelen met uw chique avondschoentje. Overigens is het onjuist te menen, dat goede schoenen altijd onelegant moeten zijn. Er zijn schoenen die beide eigenschappen verenigen, men moet alleen de moeite doen er naar te zoe ken. Dat is daarom zo belangrijk, om dat dan ook de schoenindustrie een prikkel krijgt meer aandacht te beste den aan het vervaardigen van mooie en goede schoenen. krabbelt op een stukje papier Machrant Tjokrodimoerti. Sommigen van hen be ginnen zelfs Nederlands te spreken, lm een paar minuten praten we als ouda vrienden met elkaar. De groep maakt deel uit van het Indo nesische contigent van de Verenigde Na ties troepen, die dienst doen aan de gren# tussen Egypte en Israël. Zij brengen vier dagen verlof in Jordanië door. Een bezoete aan het oude deel van Jeruzalem staat op het middag-programma. „Gaat u meenodigen ze me met een uit. Bij de Klaagmuur in het oude deel van Jeruzalem. „Graag „Bij ons in de wagen is nog plaats. biedt een van hen aan. „Bij ops ookzegt een Nederlands sprekende luitenant van de Militaire Po litie en voert me aan de arm naar zijn auto. Een paar uur lang slenter ik met hen door de smalle straatjes en bazaars. We bezichtigen de moskee van Al-Aqsa en de Citadel en klimmen op het dak vaa een huis om het Israëlische deel van Je rusalem te kunnen zien. Als ze tenslotte een van de winkels binnen gaan om sou venirs te kopen neem ik afscheid van hen. „Gaat u morgen weer meevragen ze. „Nee, ik moet terug naar Amman". „Als u ooit in Gaza komt kunt u altijd in ons kamp logerenbiedt de ma joor-dokter aan. „Dank u zeer...." „Goeie reis...." wensen ze me en schudden me een voor een de hand. Misschien zie ik deze zeventien Indo nesiërs nooit meer terug, maar toch zal deze prettige ontmoeting geheel vrij van vooroordeel en oud zeer me nog lang bij blijven. In het bijzonder omdat het in Je rusalem was: de stad, die door de eeuwen heen zoveel haat en verdeeldheid gekend heeft. ALFRED VAN SPRANG De vereniging „De Gereformeerde Jongelingsbond" heeft in de loop van vorig jaar 530 leden verloren. Dat ig ongeveer drie procent van het leden tal. Ingezonden mededeling (adv.) Het lopen wordt ook voor U weer een genot als U zich orthopedisch verantwoord schoeisel aan schaft Laat ons U adviseren bij de aankoop van Uw schoeisel. Mocht U voeteuvels hebben dan geven wij U gratis een voetonderzoek in het kader van de be kende Dr. Scholl's Foot Comfort Service. Vooral voor kindervoeten is dit zéér belangrijk. Onze jarenlange ervaring en de verkoop van de meest bekende m,erken op het gebied van orthopaedisch schoeisel, zoals Forma Natura, Welf, Fedra, Manna, Timtur e.a. waarborgen U een goede pasvorm Komt U daarom eens kijken bij Middelburg, Langeviele 2, Tel. 2362 De speciaalzaak voor gemakschoeisel en voetverzorging

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9