Moeten ook het de onderwijzers C. N. V.? m Prof. Dijk „Niet noodzakelijk D. P. Bothof: Onmisbaar" Vogelvrienden' bouwden prachtige volière Ingrijpen overheid voor vakantiespreiding nodig CM TB ACT W:s>?wr T7 Toekomst voor de landbouw niet somber BAAYENS ZEEUWSE SCHOOLDAG IN GOES Bromfietser (77) uit A. J. Polder gedood Geert bewondering voor voedergraanbeleid Directum Cultuurtechnische dienst Voor het Goese ziekenhuis Wnd. voorzitter N,R. V Oecumenisch werkkamp in Kapelle MIDDELBURG Zaterdag 25 mei 1957 ZEF.T1WC' 'H DAGBLAD 'Mfr 5? nfib7sirX Pagina 2 Het is een goed ding, dat er activiteit ontplooid wordt op dit terrein, sprekers ^beantwoord. Zij hielden daar- Deze woorden sprak de heer J. J. van Melle gistermorgen, toen hij 4 in zijn kwaliteit van loco-burgemeester de tentoonstelling van leer middelen, welke verbonden was aan de schooldag voor de Prot.-Chr. Scholen, welke honderden onderwijzers en schoolbestuurders naar Goes had gebracht, opende. Hij vervolgde: Niemand zal kunnen tegen spreken, dat we ook geestelijk leven in een tijd waarin het gevaar van vervlakking een zeer wezenlijk gevaar is. Was voorheen de keuze van Christelijk onderwijs voor vele ouders iets dat vanzelf sprak, thans moeten we helaas vaststellen, dat deze traditie lang niet meer zo vanzelfsprekend is als dit voorheen wel het geval was. In onderscheiden gevallen zien we de invloed, de greep van de Kerk verzwakken en ontstaat dat gevaarlijke vacuum, waarin men min of meer onverschillig raakt t.a.v. de keuze ener school voor z'n kinderen. Daarom is het voor elk die het wel meent met het wezenlijk belang van ons volk dringend nodig, dit Christelijk onderwijs te steunen, waar mogelijk is. Met recht kan worden gezegd, dat onze Christelijke scholen nog vaak de zendingsposten zijn, waarlangs de Kerk, het Evangelie, nog invloed kan oefenen op menig gezin. De tentoonstelling, waar een 20 fir ma's uit den lande hun leermiddelen exposeerden, trok direct een grote belangstelling. Maar om half tien riep de bel allen naar de grote zaal van „De Prins van Oranje", die de vele bezoekers maar nauwelijks kon be vatten. Daar opende de heer J. Laport, die met algemene stemmen tot voorzitter gekozen was in de plaats van de heer P. Dekker (Eindhoven) en gedele geerde voor de Schoolraad in de drie zuidelijke provincies, de vergadering met woorden van hartelijk welkom. Dit gold in het bijzonder de loco burgemeester van Goes, gedeputeer de A. Schout en de inspecteur van C.N.S., de henr J. A. van Bennekom. De heer Laport stipte nog aan, dat deze tijd bestuurders en onderwijzers voor bijzondere problemen stelt door het tekort aan onderwijzers, aan scho len, de best-dingsbeperking en geld, waarbij dan nog komt ons dagelijks tekort, om de Here onze God met 'n oprecht hart te dienen. De huishoudelijke zaken vroegen slechts korte tijd. De aftredende be stuursleden, de heren A. I. Catsman en J. Ysselstein, werden bij acclama tie herkozen en in de plaats van de heer H. de Groot de heer A. de Kiek (Middelburg). Een gelukwens- telegram werd gezonden aan ds Hey, die dezer dagen zijn 80e .verjaardag herdacht. Onderwijzers en C.N.V. Hoofdpunt van de ochtendvergade ring was het onderwerp „Aansluiting hij 'tCNV van onderwijzers en lera ren", waarvan het contra behandeld werd door prof. dr. K. Dijk (Amster dam) en het pro door de heer D. P. Bothof (secretaris P.C.O.V., Den Haag). Zij traden niet met elkander in debat, doch zetten beiden hun standpunt thetisch uiteen. Deze discussie werd ook bijgewoond door de heer Duttmer, de nieuwe voorzitter van de P.C.O.V. Prof. Dijk, die zijn grote waar dering voor het C.N.V. uitsprak, dat hij in zijn 45-jarige loopbaan op aller lei wijze bepleit heeft, en dat ook nu z.i. aller steun verdient, stelde zich voornamelijk op het standpunt, dat er een diepe divergentie is tussen beide organisaties. Al ontkent hij niet, dat de onder- wijzersorganisaties ook een sociale strijd hebben te voeren, de onderwij zers zijn geroepen, in de school te werken. Dat geeft hun werk een eigen aard, waardoor het niet te kwalifi ceren is als vak, zoals timmeren of metselen. Zij hebben met de ouders samen te werken, om de kinderen op te voeden in de vreze des Heren. Hun werk is ideëel van aard. Het is een bijzondere arbeid in Gods wijngaard. Zij hebben, evenmin als een predi kant, _een gefixeerde arbeidslijst. Hun werk vraagt voorbereiding, stu die, pastorale zorg voor de kinderen meeleven met de gezinnen en in heel dc schoolgemeenschap. De bezoldiging moge door de staat va-(gesteld en via de besturen uit betaald worden, ze zijn niet in dienst van de staat, geen ambtenaar, loon arbeider, behoeven niet een bedrijf vooruil te brengen, zich niet druk te maken over PBO of CAO. Evenmin a1 men ir het CNV wenst, dat de dominees er in komen, even min moet men er de onderwijzers in wensen. Zouden zij er in gaan, dan zou het ideële karakter van hun werk op de achtergrond komen, de verhou ding met de gezinnen, met de bestu ren en de verenigingen schade lijden Wel zijn sinds de opkomst van de vakbeweging de zaken veran derd, maar het CNV blijft een cen trale, die werkt aan de verhouding werkgever-werknemer. Met die ver houding heeft de onderwijzer niets te maken. Als de onderwijzers over hun positieverbetering willen spre ken, kunnen zij terecht bij de schoolraad en de scholenbonden en ook bij de Christelijke Kamerfrac ties, die meermalen voor hen zijn opgekomen. Ook de toetreding tot de bestu renbonden lijkt spr. gevaarlijk, om dat men dan in de plaatselijke ver houdingen treedt, terwijl vele ouders geen werknemer, maar werkgever, boer, middenstander zijn. De onder wijzers kunnen niet de verantwoor delijkheid dragen voor alles wat de vakbeweging doet. Als het bijv. gaat om de beoordeling van een staking, kan dat bezwaren geven. zakelijk? En hij meent: neen. De heer Bothof zette uiteen, dat prof. Dijk z.i. een verkeerde voorstel ling van het C.N.V. heeft. Dit is geen organisatie als de P.C.O.V., het is een verbond, een federatie van zelfstan dige organisaties, waarin elke orga nisatie haar eigen zelfstandigheid be houdt en die alleen het gezamenlijk werk doet. Het C.N.V. vraagt alleen samenspreking, opdat er gelegenheid is, de acties te zien in het breder vlak van het sociaal-economisch leven. Daardoor krijgt de eigen verantwoor delijkheid alleen een zwaarder accent. Het is ook onjuist, als men in het C.N.V. alleen een organisatie van handwerkers ziet. Er zijn vele intel lectuele werkers in. Het C.N.V. vraagt de onderwijzers ook niet, om kracht bij te zetten. Ze worden echter in de besprekingen pijnlijk gemist, omdat hun stem daar ontbreekt. Juist de onderwijzers kun nen aan de Christelijke vakbeweging een accent geven, dat het geheel ten goede komt. Spr. noemde verscheidene activitei ten van het C.N.V„ waar de onder wijzers alles mee te maken hebben. De loon- en prijspolitiek, waarvoor nu de vakcentralen het werk doen en de onderwijzers niet aan mee werken. Ook met tal van onderwijs- vragen kunt het C.N.V. in aanraking. Het heeft een speciale onderwijscom missie, waarin in de P.C.O.V. is ge vraagd, hoewel ze niet aangesloten is. Sinds 1850 is er een totaal andere positie gekomen. Het gaat nu, in het overleg met de overheid over het ge hele sociaal-economische leven. Daar over spreekt de regering, als in een tweede volksvertegenwoordiging, met de centrale van werkgevers en werk nemers. Maar de onderwijzers zijn daar niet bij. De schoolfaad en de scholenbonden hebben geen taak t.a.v. de sociale positie van de onderwijzers. Wel de Centrale Commissie voor G.O. en daarin kan le P.C.O.V. alleen over leg plegen via de Centrale van Chris telijk Overheidspersoneel, waarin de C.N.V.-organisaties zitten en de P.C.O.V. alleen onder bepaalde voor waarden mag meedoen. Zonder iets tekort te doen aan de ideële zijde van hun werk kunnen de onderwijzers zich en zij moeten dit doen, als zij hun verantwoorde lijkheid naar beide zijden zien, aan sluiten bij de Christelijke vakcentrale, het C.N.V. Na de pauze werden nog verschil lende schriftelijke vragen d or beide bij aan hun standpunt vast. „Vijand op pantoffels" In de middagzitting hield ds. H. S. J. Kalf, Ned. Herv. predikant te Ben- nebroek, een vurige rede, waarin hij, onder de titel „de vijand op pantof fels", het humanisme bestreed en op riep tot waakzaamheid tegen deze nieuwe leer, die echter zo oud is als de zondeval. Het spreekt in zijn sa menkomsten over alles, maar niet over God. Het aapt de kerken na met geestelijke verzorging, zieken- en huisbezoek. Het probeert de mensen bij te brengen, dat ze ook in ziekte zich hun adeldom als mens bewust moeten zijn, maar het heeft bij het sterfbed niets te zeggen. Het voert een soort terreur en ne geert alle christelijke wetenschap, li teratuur en kunst. Het ziet het openbaar onderwijs als een invalspoort, waardoor het de kin deren moeten krijgen en in de gezin nen indringen. Alleen van R.K. zijde wordt het doelbewust bestreden. Maar heel wat protestanten gaan, om het rooms- katholicisme te bestrijden met huma nisten arm in arm, terwijl het ook voor de Christelijke kerk een dode lijk gevaar betekent. Zij wijken hier af van Luther en Calvijn, die op twee fronten streden. Door de toename van het huma nisme staat de Kerk voor een strijd, feller dan die van EHa. Toen ging de kens tnssen God of Baal, nu tussen God, of geen God. Er gaat een sterke zuigkracht uit van deze stroming op hen, die alleen Christen zijn uit kracht van opvoe ding of traditie. Maar Christus is niet zoals ze zeggen, gekomen, om de hu maniteit te redden, maar om van kinderen des toorns kinderen Gods te maken. Het humanisme wil alleen de geboden der tweede tafel aanvaarden, maar berooft ze van hun basis, de eerste tafel, want ze wil ze niet uit Gods handen aanvaarden. Krachtig riep spr. allen op, reken schap te geven van de hoop, die in hen is, en alle mensen toe te roepen: laat u met God verzoenen. Nadat ds. Kalf ook een aantal vra gen naar aanleiding van zijn indruk wekkende rede beantwoord had, werd de vergadering gesloten. Vrijdagmorgen is op St. Philipsland de 77-jarige commissionair C. Wage- maker uit Anna Jacobapolder met zijn bromfiets bij het oversteken van de Rijksweg door een personenauto ge grepen. De bejaarde bromfietser over leed ter plaatse aan de bekomen ver wondingen. De personenauto kwam uit de rich ting Steenbergen. De chauffeur, een Rotterdammer, kreeg geen letsel, maai de tweede inzittende liep lichte ver wondingen op. De auto sloeg door het krachtige remmen enkele malen over de kop en kwam in een sloot terecht. De bromfiets was geheel verwrongen. Het dagelijks bestuur van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij heeft weinig bewondering voor de gang van zaken ten aanzien van het voergraanbeleid en wel speciaal met betrekking tot de gerst. Door de zeer grote aanvoer van goedkope Franse gerst en het veel te laat invoeren van voldoende monopo lieheffingen is, naar het oordeel van het bestuur der Z.L.M. de binnenland se gerstprijs wekenlang onder de mi- nimum-garatieprijs gebleven. Thans bedraagt de monopolie-heffing f 4,per 100 kg waardoor de prijs iets is aangetrokken. Besloten is in een schrijven aan het K.N.L.C. op deze on gewenste gang van zaken te wijzen, terwijl verzocht zal worden om via het Landbouwschap bij het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten te protesteren tegen het te laat ingrijpen van dit lichaam. Tevens zouden dan waarborgen gevraagd dienen te wor den om één en ander in de toekomst te voorkomen. Het Dagelijks Bestuur acht het in ieder geval van groot belang, dat de voorraden gerst die thans nog bij coöperaties en handel aanwezig zijn voor de nieuwe oogst geruimd kunnen worden. Ds. J. dc Bres 70 jaar Vandaag herdenkt ds. J. de Bres, thans hulpprediker van de Herv. Ge meente te Heesbeen (N.Br.), zijn 70ste geboortedag. Ds. De Bres, diende, na door het Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland tot de Evangeliebedie ning te zijn toegelaten, van 19101914 de Herv. Gemeente te Bleskensgraaf. Van 1914--1916 was Ds De Bres voor ganger in de Ned. Herv. Kerk te Sint Annaland, terwijl hij in 1929 naar Zee land terugkeerde. Tot 1952 diende Ds. De Bres de Ned. Herv. Gemeente te St. Maartensdijk. De toekomst van de landbouw geeft geen enkele reden tot som berheid, mits alle technische, eco nomische en mentale factoren, die produktie en afzet bepalen, door lopend worden bestudeerd en ge analyseerd. Dit verklaarde de di recteur van de cultuurtechnische dienst ir. S. Herweyer in een toe spraak over „Landbouw en indus trie in de Hollanden" voor de 177ste vergadering van de Hol landse Maatschappij van Land bouw. Ir. Herweyer hing een breed beeld op van de toekomstige ontwikkeling van ons volk, van onze steden en van onze havens en industrie tot 1980. De landbouw behoeft daarbij over het algemeen gesproken niet in het ge drang te komen, ook al zal tegen die tijd nog maar 80 percent van de thans bestaande cultuurgrond over zijn. Ongeveer twee maanden hebben de leden van de Goese vogelhou- dersvereniging „Vogelvrienden" gewerkt in de grote tuin voor het ziekenhuis aan de Oostwal. En met succes, want volgende week zater dag (op 1 juni dus) zal een prachtige volière met ruim 20 vogels over gedragen kunnen worden aan het ziekenhuisbestuur. Daarna zullen de zieken 's ochtends gewekt worden door het gekweel van prachtige vogeltjes. Het is een sympathiek gebaar van de piepjonge vereniging (zij bestaat pas een jaar) om dit waardevolle en blijvende geschenk aan te bieden. Bijna twee maanden hebben ver schillende leden hun zaterdagmiddagen opgeofferd om de dieren een mooi verblijf te geven. Het schuilhoekje voor de wandelende patiënten is om gebouwd tot een ruim nachthok. Hier aan is een zeven meter lange en drie meter brede ren verbonden, helemaal van gaas vervaardigd. Dat het aanbrengen hiervan veel werk en geld gekost heeft, lijdt geen twijfel. Maar de vereniging heeft veel steun ondervonden van gemeente en de leveranciers van bouwmaterialen. Zaterdag wordt dan het hok officieel overgedragen. De voorzitter van het bestuur zal het dankbaar aanvaarden van de voorzitter van „Vogelvrienden", de heer C. M. Hamelink. ONDERHOUD Het onderhoud van de vogels zal dan grotendeels in handen komen van de heer L. de Kok. Maar toch raakt de Spr. vreest ook, dat aansluiting aan leiding geeft tot verdere verbrokke- t llxig in de onderwijzersorganisatie. vereniging „hun have" niet helemaal Ré iIj(lI<li) 173 3 li VflftF 1W RrÜ Daarom vraagt spr.: is het nood- kwyt. Het schoonmaken van de nacht- Wl TrllddW,ddh 0111 hokken komt voor rekening van de vrienden, terwijl ook de controle door hen verricht wordt. Het op de juiste wijze mengen van het voer valt even eens voor rekening van „Vogelvrien den", die met dit alles geen gemakke lijke taak op zich nemen. Maar juist daarom ish et juist zo'n sympathieke geste. „Vogelvrienden, de Goese bevol king is u dierbaar! Ingezonden rrrdedeling (adv.) De delta, de wereldhavenfunctie van het westen des lands en de nood zakelijke industrialisatie en stedelijke bebouwing om de bevolkingsaanwas werk en woning te verschaffen, zal naast cultuurgrond industriële inves teringen vergen van 50 tot 100.000 gulden per persoon. De regering stimuleert ontwikke ling elders, bij Delfzijl en in Brabant, om zoveel mogelijk westelijke cul tuurgrond te sparen. Toch zal Noord- Holland tot 1980 nog plm. 17.000 ha landbouwgrond moeten missen en Zuid-Holland vermoedelijk 25.000 ha. De georganiseerde landbouw moet om niet „overvallen te worden" intensief meespreken en mee studeren, ook ten aanzien "van de recreatie van de stede lijke bevolkingen om zo tot evenwichti ge oplossing te kunnen komen. De agrarische beroepsbevolking zal in 1980 tot ongeveer 7 percent zijn te ruggelopen. In de Hollanden zal dit nog kleiner zijn. Vreemde arbeidskracht zal schaars en duur zijn, zodat het vraag stuk van de besteding van de arbeid een enorm belangrijke rol zal gaan spelen. De vaste arbeider zal voor de bedrijven de voornaamste zijn. De eco nomische arbeidsproduktivlteit zal In de Hollanden tot het uiterste moeten worden opgevoerd. Het economische rendement van de boerderij zal niet naar de hoogste produktie berekend kunnen worden, maar naar de produk tie in verband met het bedrijfsplan en de daaraan ten grondslag liggende ar- beidsbezettlng. Dit betekent goede ver kaveling en bereikbaarheid en het om vormen van ondoelmatige boerderijen. Indien wjj deze ontwikkeling opvan gen is er naar mening van ir. Her weyer geen reden tot somberheid over de toekomst van de landbouw. 51e JAARVERGADERING EN CONGRES TE MIDDELBURG DE NED. REISVERENIGING heeft Middelburg uitgekozen om ditmaal het jaarlijkse eongres te houden. Gisteren, vrijdagmiddag, is dit congres in de Concert- en Gehoorzaal geopend door de wnd. voorzitter, dr. A. Ramaker, uit Den Haag. Tevens werd deze middag het eerste deel van de agenda van de 51e jaarvergadering van de vereniging afgewerkt. Te half vijf werden de congressisten, die de gasten zijn van de afd. Walcheren van de N.R.V., in de Statenzaal door het Provinciaal Bestuur, in de persoon van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, ontvangen. Opening Christelijke Landbouwhuishoudschool 's-Heer Arendskerke Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B., o mhet nieuwe gebouw van de Chr. Landbouwhuishoud school te 's-Heer Arendskerke op woens dag 29 mei a.s. officiëel in gebruik te ne men. De opening zal namens de minister van O., K. en W. geschieden door de In- spectrice van het Nijverheidsonderwijs, mejuffrouw E. E. M. Bergervoet. Van 2-4 uur 's middags zal er een samenkomst plaats vinden in het Verenigingsgebouw, terwijl vervolgens het gebouw zal worden geopend en door de genodigden worden bezichtigd. Van 5-6 uur 's middags zal aan een ieder die dit wenst gelegenheid worden gebO' den om een kijkje in de nieuwe school te nemen. Belangstellenden zijn dan harte lijk welkom. WEMELDINGE Overplaatsing. De wachtmeester der Rijkspolitie te water L. Verkaikt alhier, is met ingang van 21 mei op verzoek overgeplaatst in dezelfde functie te Ree wijk. In zijn welkomsttoespraak zei jhr. De Casembroot zeer verheugd te zijn over dit bezoek, waaraan hij een vriend schappelijke en een zakelijke kant zag. Hij zei te hopen, dat de provincie Zee land de belangstelling van de N.R.V. mag hebben. De wnd. voorzitter van de N.R.V. verklapte, dat het nog nimmer is voor gekomen, dat N.R.V.-congressissten door een provinciaal bestuur werden ontvangen. Dr. Ramaker noemde Zee land één van die provincies, die hun eigen karakter en charme hebben be houden. Bij de opening van het congres werd de overleden algemeen voorzitter van de N.R.V., dr. R. van Waard herdacht. Nadat de afdelingsvoorzitter van Walcheren, de heer A. P. H. Goossen, de 180 afgevaardigden en hoofdbe stuursleden had verwelkomd hij wees erop, dat na de verwezenlijking van het Deltaplan Zeeland een inten siever toeristenbezoek ten deel zal val len voerde dr. Ramaker het woord. Hij wees er op, dat de N.R.V. haar eindpunt nog niet heeft bereikt. De sociale omstandigheden zijn verbeterd, de welvaart is groter en meer gespreid, de techniek schiep groter verkeersmo- gelijkheden. Langere vakanties Dr. Ramaker verwachtte daarboven, langere vakanties en langere weekein den. Men moet de gevaren hiervan on derkennen, zei de waarn. N.R.V.-voor- zitter; men zal de vrije tijd moeten Van 19 juli tot 18 augustus a.s. zal er in het CJMV-gebouw te Kapelle een oecu menisch werkkamp worden gehouden. Gedurende deze periode zullen in dit ge bouw 25 jonge mensen, voor de helft af komstig uit ons land, voor de andere helft uit verschillende delen van de wereld, sa menkomen om te werken, maar ook om met elkaar te spreken over de band wel ken hen allen samen bindt, 't geloof in Jezus Christus als Heer van de Wereld. De Nederlandse jongeren zullen behoren tot verschillende kerken en ook de jonge mensen uit het buitenland behoren tot verschillende kerken in verscheidene de len van de wereld. De organisatie van dit werkkamp berust bij de Oecumenische jeugdraad in Utrecht. De deelnemers aan het kamp zullen ge durende deze periode werken in de fruit teelt in Kapelle, waar zij o.m. bezig zul len zijn met de bessenpluk. Het vorig jaar is in Kapelle ook een oecumenisch werkkamp gehouden, uit gaande van de Wereldraad van Kerken. Direct heeft zich toen in Kapelle-Biezelin- ge een groep gevormd welke zich noemt „Vrienden van het werkkamp". In deze groep zitten jongeren van alle«kerken in Kapelle-Biezelinge. Voorzitter is de heer H. Eversdijk Jaczn en secretaresse mej. A. de Graaf. De gelden welke de jongeren verdienen met het werk in de fruitteelt, zullen be stemd worden voor het oecumenische jeugdwerk in België. Scheepvaart door Kanaal van Zuid-Beveland In de maand april passeerden er door het kanaal van Zuid-Beveland in totaal 6.803 schepen, welke een inhoud hadden van 3.228.329 ton. Daarvan waren 4.545 schepen van 2.366.776 ton geladen en 2.258 schepen van 861.553 ton waren ledig. Bij deze schepen waren o.a. 4.042 geladen mo torschepen van 1.726.027 ton en 1.921 le dige van 622.357 ton en 485 geladen sleep- schepen van 634.370 ton en 204 sleepsche- pen ledige van 195.084 ton. Verder passeerden er 661 sleepboten en 45 coasters van welke laatste er 16 geladen en 29 ledig waren. Tot de rijnvaart be hoorden er 198 geladen sleepschepen van 254.408 ton en 5 ledige van 7.421 ton en 787 geladen motorschepen van 434.307 ton en 50 ledige van 44.702 ton naar België en 160 geladen sleepschepen van 179.436 ton en 6 ledige van 7.212 ton en 552 gela den motorschepen van 341.481 ton en 103 ledige van 34.948 ton van België. In totaal passeerden er naar België 2.324 geladen motorschepen van 1.007.667 ton en 681 ledige van 157.324 ton en 277 geladen sleepschepen van 371.953 ton en 54 ledige van 38.980 ton en van België 1.718 gela den motorschepen van 718.360 ton en 1.240 ledige van 465.033 ton en 208 geladen sleepschepen van 262.417 ton en 150 ledige van 186.104 ton. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in: 4.460 Nederlandse, 1.445 Belgi sche, 305 Franse, 259 Zwitserse, 2 Engelse, 318 Duitse, 11 Luxemburgse en 3 Oosten rijkse. leren gebruiken ten bate van geest en lichaam. Zonder een krachtige leiding van de overheid zal er geen goede vakantie spreiding mogelijk zijn, vervolgde hij. Alleen door een ingrijpen in de lagere school-vakanties zag hij een mogelijk heid om tot een redelijke spreiding te komen. Er is gebrek aan rust! het plaats- ruimteprobleem ligt verre van ge makkelijk. De taak van de N.R.V. zal evolueren, zo meende dr. Rama ker, wij zullen het kamperen binnen het verzorgingsgebied moeten trek ken, evenals het organiseren van verre reizen. Vandaag, zaterdag, zetten de congres sisten de algemene jaarvergadering voort. Om twaalf uur worden zij door B. en W. ten stadhuize ontvangen; de» middags houdt ir. M. de Vink in da Concert- en Gehoorzaal een lezing over „Toerisme en Deltaplan". MATTIE EN BRAM VOOR FORUM KERKVOOGDIJ DE ZESJARIGE Mattle Vader, die j,l. zaterdagmiddag haar vader atten deerde op het begin van brand op de steigers van de Middelburgse Oostkerk is samen met de 21-jarige Bram Calli- ber, die langs de steigers naar boven klom en de vlammen uittrapte, uitge nodigd om a.s. maandagavond in de vergadering van de kerkvoogd)) van de Ned. Herv, Kerk, de beloning voor haar opmerkzaamheid, een polshorloge, in ontvangst te komen nemen. Bram's keuze viel, zoals gemeld, op een akte tas, De bijeenkomst wordt gehouden in de consistorie van de Nieuwe Kerk. Gecombineerde bijeenkomst C.B.P.B. en C.B.T.B. Inhotel „De Druiventros" te St. Phi lipsland hield de C.B.P.B. een vergade ring, waarbij ook leden van de C.B.T.B. aanwezig waren. Het geheel stond on der leiding van mevr. C. Vogelaar- Hanse. Nadat de huishoudelijke agenda was afgewerkt, hield de heer A. Schout uit Middelburg, lid G.S., een lezing over: „Het Deltaplan en zijn gevolgen voor onze provincie". Was de oorspronkelijke bedoeling, dit grote plan in 25 jaar te verwezen lijken, door dè bestedingsbeperking zal dit nu wel iets langer duren, aldus spr. Een drie-eilanden-plan is reeds gepro jecteerd en zal in 5 jaar gerealiseerd worden. Tussen Veere en Vrouwenpolder wordt reeds een werkhaven aangelegd, waar het materiaal voor het Daltaplan wordt aangevoerd. Met mijnsteen zal de voet van de dijken gelegd worden. Verder ging spreker terug naar een marktdag op Walcheren van 40 jaar geleden. Aan de kleding kan men toen zien uit welk dorp de dames kwamen. Dat is nu niet meer mogelijk, door de doorwerking van de communikatiè. Alles roept om verandering. Men kan nu nog de zondagsrust proeven in Noord-Beveland. Als het Deltaplan er is, worden we overstroomd met vreemdelingen. Een waarschuwing aan alle betreffende gemeenten is wel op zijn plaats. Het Bossche zal rekreatie- gebied worden. Meer dan dertig mil joen gulden zal er straks binnen ko men van het vreemdelingenverkeer. Da boot die nu van Katseveer naar Zierik- zee vaart zal dan varen van Katese- veer naar De Val. Aan de Oosterschel- de zullen industrieën gevestigd wor den. Voor 't bouwen van supertankers is een nieuwe haven nodig, omdat da Vlissingse haven propvol, zit. De ver anderingen zijn nu reeds merkbaar. Dit jaar of volgend jaar zal een en ander reeds werkelijkheid zijn. De arbeiders die op de landbouwbedrijven straks geen werk meer zullen kunnen vin den, kunnen dan in de industrie wor den opgevangen. Ook moet rekening gehouden wor den met de scholen. Zo wordt heel Zeeland naar elkaar toegetrokken êh zijn er enorme moge lijkheden. De ommekeer die dit vijf jarenplan met zich zal meebrengen moet niet onderschat worden. Vijf jaar geleden was men in Tholen nijdig als er over industrie gesproken werd. Nu staat er een technische school in St. Maartensdijk die binnenkort geopend zal worden vraagt men: „Wanneer komt nu die industrie?" Toen anti, nu pro! Zeeland staat bekend om zijn ge loof. Laat ons dan 'n zoutend zout en 'n lichtend licht zijn. Dan moeten we doen wat onze hand vind om te doen! Tenslotte werden nog enkele kleu renfoto's vertoond, die werden geno men tijdens het grootse huldigings- defilé op paleis Soestdijk ter gelengen- heid van de verjaardag van Hare Ma jesteit. Opleiding kleuterleidsters In de vergadering van 4 febr. j.l. be sloot de raad de aan de rijkskweek school verbonden cursus tot opleiding voor kleuterleidster met ingang van 1 sept. '56 over te nemen. Thans moet worden overgegaan, het daaraan ver bonden personeel te benoemen. De cur sus draagt, in afwachting van de rijks subsidie een tijdelijk karakter. B. en W. van Middelburg adviseren de raad daar om voor de aanstellingen in tjjdelijka dienst te continueren, voor de duur van het cursusjaar 19561957. De betrok ken leerkrachten zijn: de dames C. C. M. M. Barens (kinderverzorging), H. W. Dorleijn (onderwijs, spel en spellei- llng), M, Mlnderhoud (Ned. Taal) en E. T. Witkam (spreken) en de heren: A. de Jonge (directeur), J. W, Alme- kinders (geschiedenis), G. van Brug gen (aardrijkskunde), I. J. van Houte (Godsdienstonderwijs), J. van Kasteel (handenarbeid), A. A. Lichtendahl (mu ziek), F. L. Maandag (tekenen), P. Minet (Engels), A, W. van Nunen (bio logie), E. A. van Selms (biologie), A. Steketee (Ned. Taal) en K, de Vries (lich. oefening). Unic-collecte De Unie-collecte voor het chr. onderwijs heeft opgebracht: in Rilland-Bath ƒ92,45; in Veere ƒ34,60 en in Bergen op Zoom 229,91.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2