Oud-premier Pleven moet de brokken lijmen RUSLAND GLIMLACHT WEER EENS TEGEN TITO Coty:„Uiterst moeilijk om een nieuw kabinet In hoeverre is Rusland te vertrouwen inzake de ontwapeningskwestie te vormen Nederlands staatsiebanket in Stockholm Deblokkering, ongeacht het tijdstip van verbetering Mogelijke reorganisatie in Russische partij Niet gesteld op grote activiteit PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND r" r DE FRANSE KABINETSCRISIS „Jasje uit" zegt Pleven AMERIKA VRAAGT ZICH AF: Eerste stap is al uitgestippeld Vrijgezellen aller landen verenigt ul Koninklijk Paar terug uit Zweden DE MINISTER OVERWEEGT: TORNADO'S IN AMERIKA Mooi cadeau voor 65e verjaardag B if manen kwaken om regen Hoofdkantoor; L. Vorststraat 80. Qoe* Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2870 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 2828. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No 3712 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 25 mei 1957 NAAM VAN ZEELAND TE GRABBEL GEGOOID V. (Zie pag. 8) O^»- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.32 u., onder 20.43 u. Maan op 2.51 u., onder 17.28 u. Hoogwater zondag 26 mei: Vlissingen: 12.07 u. 1.77 m., u. m. Terneuzen: 0.01 u. 1.71 m., 12.31 u. 1,93 m. Wemeldinge: 1.07 u. 1.26 m., 13.38 u. 1.57 m. Zierikzee: 0.47 u. 1.06 Jasje uit," zegt oud-premier Pleven, die nu aan het werk gaat om te proberen Frankrijk weer aan 'n kabinet te helpen IN WASHINGTON zijn vrijdag wederom besprekingen op gevoerd over de houding, die de Ver. Staten moeten aannemen op ontwapeningsbesprekingen te Londen. Aan deze besprekingen namen o.m. deel president Eisenhower, mi nister Dulles, Harold Stassen (Eisenhower's adviseur voor ontwape ningskwesties), de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, de minister van defensie, Charles Wil son, en de voorz. van de commissie van stafchefs, admiraal Radford. Ondanks het verschil van mening dat naar voren zou zijn gekomen over de mate waarin men de Sow jet-Unie moet vertrouwen inzake de ontwapeningskwestie, zou men het erover eens zijn geworden dat de eerste stap om tot een ontwa peningsovereenkomst te komen, de volgende punten dient te bevatten: 1. Er moet een beperkte besnoeiing van de mankracht, de voornaamste conventionele wapens en de uitgaven voor de bewapening komen. 2. Niet alleen de Ver, Staten, Frank rijk, Groot-Brittannië en Canada, maar ook alle andere landen, die in het bezit zijn of kunnen komen van een militaire macht, moeten zich bin den aan het uit de besprekingen re sulterende verdrag. Dit verdrag moet een bepaling bevatten, waardoor mo gendheden die niet in het bezit zijn van atoomwapens, zich verbinden om deze niet aan te schaffen. 3. De wapens, die door de geringe besnoeiing van de bewapening ter beschikking komen, moeten aan inter nationale inspectiedepots worden overgedragen. 4. Er moet een overeenkomst komen inzake een zone, die door beide par tijen vanuit de lucht geïnspecteerd kan worden. BESNOEIINGEN Betreffende het eerste punt hoopt men tot overeenstemming te kunnen komen, dat de Sowjet-Unie en de Ver. Staten elk hun strijdkrachten terugbrengen tot 2.500.000 man. Groot- Brittannië en Frankrijk zouden ge noegen moeten nemen met een strijd macht van 750.000 man elk. De „besnoeiing" van de bewapening zou betrekking moeten hebben op vliegtuigen, duikboten, tanks, projec tielen, schepen en artillerie. Kernwapens zouden van deze be snoeiing geen deel uitmaken, doch wel bepaalde projectielen en vlieg tuigen, die ermee uitgerust kunnen worden. Wat betreft het tweede onderdeel zou een belangrijk punt van over weging van de vijf mogendheden worden gevormd door het vraag stuk, dat ontstaat als een vierde mogendheid in staat zal zijn de atoombom te maken. De Sowjet- Unie zou zich ten volle bewust zijn van het gevaar, dat hierdoor ver oorzaakt wordt. 10 OF 15% Inzake de vermindering van de wapenvoorraad heeft de Sowjet-Unie een besnoeiing van 15 procent voor gesteld en Amerika een van 10 pro cent. De Ver. Staten zullen in Lon den trachten te onderhandelen en over een percentage, dat hier ergens tussen ligt of zelfs een vermindering, uitgedrukt in bepaalde aantallen van elk wapen, voorstellen. Er bestaat blijkbaar nog geen vast omlijnd Amerikaans besluit over een mogelijke zone, die vanuit de lucht geïnspecteerd moet worden, hoewel men aanneemt dat de Amerikanen zullen voorstellen om te beginnen met een dergelijke zone, die beperkt is tot het gebied van de Noordpool. In de Midden-Amerikaanse staten Kansas en Missouri hebben tornado's gewoed, die zware schade aanrichtten en vele huisgezinnen dakloos maakten. Beide foto's geven 'n beeld van het plaatsje Rusk in Heights Links de postbode, die de meeste huizen met de grond gelijkgemaakt aantrof en rechts de inwoners, die tus sen het verwoeste meubilair zoeken naar kleine, hopelijk onbeschadigde, herinneringen Het bureau van de Franse pre sident Coty heeft vrijdag officieel meegedeeld, dat de president oud premier Pleven heeft verzocht te pogen een basis voor overeenstem ming tussen de politieke partijen te vinden, die zou kunnen dienen als fundament voor een nieuwe re gering. Coty verklaarde deze stap te hebben gedaan, omdat het hem, na zijn besprekingen met de Franse politieke leiders, was gebleken, dat het uiterst moeilijk zou zijn een nieuwe regering te vormen. Niet naar Amerika De Franse president heeft zijn Amerikaanse ambtsgenoot, generaal Dwight Eisenhower, een telegram gezonden, waarin hij hem mededeelt tot zijn spijt genoodzaakt te zijn, zijn voorgenomen officiële bezoek aan de Verenigde Staten i.v.m. de Franse kabinetscrisis uit te stellen. Op Hemelvaartsdag houdt de Ne derlandse Vrijgezellenbond in Am sterdam haar jaarlijkse wereldvrij- gezellendag. Op deze dag zal drs. H. Peschar, lid van de Tweede Kamer, het belastingprobleem belichten. Mej. W. C. Blomberg, directrice van de Ver. Amsterdams Bouwfonds en pre sidente van de commissie Bevorde ring Woongelegenheid Alleenstaan den Amsterdam, zal het woning probleem toelichten. IN VERSCHEIDENE Tunesische steden zijn vrijdag mensen aangehou den, die „militante zionisten" worden genoemd. Kantoren van joodse organi- satties zijn verzegeld. Een reden voor dit optreden is niet meegedeeld. DE GRIEKSE REGERING heeft het vertrouwen van het parlement ge kregen na een debat van vijf dagen over kritiek van de oppositie op de be handeling van enkele „nationale kwes ties". Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn vrijdagmiddag per rege- ringsdokata van hun staatsie- bezoek aan Zweden in ons land teruggekeerd. Het toestel, dat be stuurd werd door de prins, landde om 15.07 uur op het vliegveld Soesterberg, waar de auto's gereed stonden die Koningin en Prins naar Soestdijk brachten. In een telegram hebben Konin- gin en Prins vrijdag de Koning en de Koningin van Zweden en het Zweedse volk dank betuigd voor de buitengewoon hartelijke ontvangst, die hun in Zweden ten deel is ge vallen. DE OVERHEID IN HONDURAS heeft meegedeeld, dat er een militair komplot tegen de regering ontdekt is. Donderdagavond, op de laatste dag van het Nederlandse koninklijke bezoek aan Zweden, hebben koningin Juliana en prins Bernhard een staatsiebanket gege ven te Stockholm. Deze foto werd tijdens het banket van de vorstelijke tafel gemaakt, v.l.n.r. prins Bernhard, koning Gustaaf, koningin Juli» sna, prins Bertii, mevrouw van Wicke- voort-Crommelin, prins Wilhelm (ge deeltelijk zichtbaar) en prinses Birgitta. (Teiefoto). DE REGERING WIL NADER in overweging nemgn om het wetsontwerp in zake de blokkering van de huurverhoging zodanig te wijzigen, dat degenen, die verbeteringen, aan woningen aanbrengen, binnen een vaste termijn na goedkeuring van het gemeentebestuur voor de blokkering in aanmerking komen, ongeacht het tijdstip waarop de verbeteringen werden voltooid. Deze toezegging heeft de minister van volkshuisvesting gedaan n.a.v. opmerkingen tijdens het mondeling overleg over dit wetsontwerp tussen de regering en de commissie van voorbereiding. Zeven hoge Russische functionaris sen zijn vrjjdag krachtens een decreet van het presidium van de Opperste President Tito van Zuid-Slavië heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie de ideo logische campagne tegen Zuid-Slavië heeft stopgezet, en dat hij optimistischer gestemd is ten aanzien van de betrekkingen met het Kremlin. In een vraaggesprek verklaarde de maarschalk, dat het Kremlin gereageerd heeft op een Zuidslavisch initiatief om een verscherping van het ideologische conflict te voorkomen. Dit conflict ontstond, toen Zuid-Slavië weigerde ^zich aan te sluiten bij het door Moskou overheerste socialistische kamp en toen Belgrado met Moskou van mening verschilde over de oorzaken van de Hon gaarse opstand. Als we de zaken in het juiste pers pectief zien, zo vervolgde Tito, kunnen wij niet anders dan goede betrekkin gen onderhouden met de landen die ons het naast aan het hart liggen en die onze buren zijn. Dit eisen de Zuid- slavische beginselen van samenwerking op basis van gelijkheid met alle lan den. Naar Moskou Wat het aangekondigde bezoek van de Zuidslavische minister van defen sie, generaal Gosnjak, aan Moskou be treft, zei Tito, dat het „al lang genoeg" was uitgesteld. In het Westen heeft men dit bezoek verkeerd uitgelegd, zo meende de president. Amerikaanse en Britse en Franse mi- gezonden. litaire vertegenwoordigers hebben Zd.- Slavië bezocht. Waarom zouden Zuidslavische mili taire leiders dan geen bezoek aan Mos kou brengen als zij uitgenodigd wor den? Uitnodigingen De president deelde voorts mede, dat hij uitnodigingen heeft ontvangen voor bezoeken aan Indonesië, Libanon, Sy rië, Pakistan, Cambodja, Ceylon en Thailand. Maar vóór de volgende win ter zal hij wel niet op reis kunnen gaan. Buitenlandse waarnemers achten het nu mogelijk, dat er een aantal con tacten tussen Moskou en Belgrado zal worden gelegd om de betrekkingen verder te verbeteren, hoewel dit niet noodzakelijkerwijs bezoeken over en weer op het hoogste niveau hoeft te omvatten. De leiders van de Sowjet-communis- tische partij hebben president Tito ter gelegenheid van zijn 65e verjaardag, die hij zaterdag viert, een gelukwens Sowjet tot minister benoemd, aldus heeft Tass meegedeeld. Het zijn Kosy- gin, Throennitsjef, Zotof en Strokin, allen leden van het „Gosplan" (de staatscommissie voor het maken van plannen) en de hoofden van afdelin gen van het Gosplan, Zasjadko, No- woselof en Chlamof. Volgens radio Moskou heeft Chroet- sjef toespelingen gemaakt over een mogelijke reorganisatie van de struc tuur van de Russische communisti sche partij. Chroetsjef heeft woensdag te Le ningrad in een toespraak tot land- bouwarbeiders het vraagstuk van een „herziening" van de structuur van het centrale comité van de partij aan geroerd, aldus radio Moskou. Chroet sjef zou gezegd hebben dat deze her ziening een onderdeel zal vormen van het partij-apparaat. Syrische troepen trekken zich terug uit Jordanië Van officiële zijde te Damascus, de Syrische hoofdstad, wordt meegedeeld, dat in overeenstemming met een des betreffend verzoek van de Jordaanse regering en na overleg met generaal Abdel Hakim Amer, de (Egyptische) opperbevelhebber van de SyrischEgyp- tische strijdkrachten, aan de Syrische eenheden in Jordanië opdracht is ge geven, zich op eigen grondgebied terug te trekken. De ontruiming van Jorda nië is reeds begonnen. In Birma, dat thans door een hitte golf van ongekende hevigheid wordt getroffen, hebben een hei dense gewoonte, welke dateert van de tijd, vóór het Boeddhisme de algemene godsdienst werd, in ere hersteld: zij verkleden zich als kikkers en kwaken, om zodoende regen uit te lokken. In vele Birmaanse plaatsen is de temperatuur tot 43 graden Celsius gestegen. Vee sterft door het ge brek aan water. Overigens zei de minister voorlopig allerminst gesteld te zijn op een zeer grote activiteit bij verbetering Van oude woningen, omdat de nieuwbouw vooralsnog voorrang heeft. De bewindsman achtte het echter niet onmogelijk, dat te zijner tijd voor verschillende streken van het land afzonderlijke data voor de in gang van de individuele blokkering zullen worden vastgesteld. Niet optimistisch Over de vooruitzichten op de wo ningmarkt was de minister niet op timistisch gestemd en als de woning markt eenmaal verzadigd Is dan ver wachtte hij, dat de overgrote meer derheid van eigenaars van oude wo ningen de huurprijs zouden verlagen en de woningen zouden laten voor wat ze dan zouden zijn. Zonder blokkering, aldus het re geringsstandpunt, is het gevaar groot, dat reservering voor woningverbete ring niet geschiedt. Overigens toonde zij zich geen voorstandster van een blokkering tot in lengte van dagen uitsluitend voor woningverbetering, omdat dan een eeuwigdurende admi nistratie zou ontstaan waaraan zij geen behoefte had. Binnenwerk De minister kwam voorts terug op de vraag of onderhoud, hetwelk juri disch niet ten laste van de verhuur der komt, b.v. het opknappen van het binnenwerk, met geblokkeerd geld kan worden betaald. De minister achtte deze suggestie niet passend in de opzet van de ont werpen, welke bij uitstek op woning verbetering gericht zijn. Het woning- onderhoud is, aldus de minister, ge noegzaam gewaarborgd door de reeds bestaande wetgeving (woningwet, wederopbouwwet, huurwet). Medaille van koning Boudewijn Koning Boudewijn van België heeft een bronzen medaille beschikbaar ge steld voor de muziekfeesten op zater dag 25 mei in Roosendaal ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Harmonie „Vlijt en Volharding". Reeds eerder werd een medaille ge schonken door Koningin Juliana. DE BILT ZEGT: Droog weer Droog en vrij zonnig weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en noordoost. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1