Kabouters lO"* R A. Borst besprak verhouding ondernemer onderneming „Vakopleiding voor jongens Geref. Commissies van Beheer in Hoogeveen bijeen 10c tijdelijk 1 doos Erdal schoencrème voor slechts bij aankoop van 1 bus ERDAL WEERBESTENDIG POETSEXTRACT BKÜl H S. KROONENBERG Plaatst Uw familieberichten in het Zeeuwsen Dagblad Prol Chr, Werkgevers N.V. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ DE SCHELDE u te Vlissingen Snelle groei van landelijk verband Ziekenfondsen bereidt tot arbitrage Automatisch telefoneren met Bergen op Zoom Opening vakantiehuis Samerbeke Geofysisch jaar V.S.-vlag op eiland bij Noordpool DE R UYTER-ZEGELS NEDERLAND NEDERLAND Vrijdag 24 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Geboren ADRIAAN M. MOL M. MOL—KATSMAN HANS, KO PIET, JAN Nisse, 23 mei 1957 Paul Krugerstr. 38 leden overleed zacht en kalm mijn zeer ge liefde onvergetelijke vrouw, en onze ge liefde Zuster, Behuwd zuster en Tante Mej. JACOMINA SCHOUT, op de leeftijd van 80 jaar en zeven maanden Namens de Familie, J. KOPPEJAN Familie G. SCHOUT Zoutelande, 22 mei '57 Heden overleed tot onze droefheid, in het ziekenhuis Oostwal te Goes, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, JACOB BAKKER, in de ouderdom van 68 jaar en 10 maanden Uit aller naam: A. BAKKER 's-Gravenpolder, 23 mei 1957 De begrafenis zal plaats hebben op zaterdag 25 mei a.s., des middags te 12 uur Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij ons 40- jarig huwelijksfeest. A. GELDOF E. GELDOF—GELDOF Serooskerke (W.), mei 1957 Klinkende munt slaat U uit VéGé-geldzegels. VéGé- geldzegels zijn echte gul dens waard! Oogarts, Goes AFWEZIG van 24 t/m 27 mei Voor spoedgevallen: Dr M. Schreuder, Vlissingen Notaris R. BATTEN te Middelburg is voornemens op dinsdag 4 juni 1957 des namiddags 2 uur in het café van de dames Kaland te Westkapelle, publiek te ver kopen in de gemeente West kapelle: No. 1. üng. a. 54 c.a. bouwland, waarvoor door de Herv. Comm. Walche ren zal worden toegewe zen kavel W 787 noord, deel groot 32 a. 60 c.a. Verpacht aan J. Faasse voor 53,79 p. j. No. 2. Ong. 37 a. 74 c.a. bouwland, waarvoor door de Herv. Comm. Walche ren zal worden toegewe zen kavel W 787 zuid. deel groot 32 a. 10 c.a. Verpacht aan H. Hui- bregtse voor 52,97 p. j. Nadere inlichtingen ver krijgbaar ten kantore van voornoemde Notaris, Pijp- straat 1 TE KOOP: r Biggen. P. DINGEMANSE, Werendijke, Zoutelande. Notaris R. BATTEN te Middelburg is voornemens op woensdag 5 juni 1957 des namiddags 2 uur in het Zwaantje te Oost- en West- Souburg publiek te ver kopen in de gemeente O.- en West-Souburg: EEN HUIS MET ERF, TUIN EN POORT aan de Buteuxstraat 26, groot 1 are 19 c.a. Dadelijk te aanvaarden. Vestigingsvergunning ver krijgbaar in overleg met B. en W. Bezichtiging daags voor de verkoopdag van 1012 en van 24 uur en op de ver koopdag van 1012 uur Nadere inlichtingen ver krijgbaar ten kantore van voornoemde Notaris, Pijp- straat' I Vertrouwd werkpaard, (warmbloed). Gebrs. DE VIS SER, Prelaatweg 2, Aagteker- ke. Tel. K 1188—405. 1 perceel aardbeien liggende in de „Lerke" Wemeldinge. Soort Mad. Ie Feber, Regina, Deutsch Evern, Climax. Brief jes bezorgen tot maandag a.s. Maalstede 39, Kapelle. mm 1000 m elektr. afrastering met palen, staande Nieuwer- kerk, en transporteur 7 m, als nw, landslepers, weidesiepen, weihekken, bandenwagens. W. DE VOOGD. Domburg. Tel. 446. Ploegen, eggen, molbord, 2 handwiedmach. 12.50, motor- maaimach., cultivators, smijt- zaaimach. 2 m, wiedmachine. W. DE VOOGD, Domburg, al les franco. HERENCOMBINATIES, Herenkostuums, Regenjassen, Mantelkostuums, Jerseypakjes, Lederen Jassen en Mantels, etc. Betaling reeds v.a. ƒ5, p. mnd. (kleur en maat ver melden). Coupeur bezoekt U met kollektie aan huis. Br. no. A 4887 bur. v. d. blad. Goes. Garelen, paardetuigen, pa ralellen, ganzevoeten, gres- en betonbuizen, trottoirtegels, metselsteen, versch. soorten dakpannen. W. DE VOOGD, Domburg. Benzo rijwielen. Bestel zelf uw rijwiel rechtstreeks aan de fabriek, 50.tot 60.goed koper en dan een Benzorijwiel uit de kunst in- kwaliteit en prijs. 51 jaar ervaring, dit zegt u genoeg. Ook voor was machines, wringers, stofzui gers enz. Vraagt gratis prijs courant. Benzo Rijwielfabriek, Hoogstraat 169, Vlaardingen. Telef. 2474, 4244, 5686 (K 1898) Moppen, Doidtse ijselsteen- tjes, hardsteen-, marmer-,flag stone- en gobestangetegels, 1 kub. m. ledesteen, 2 kub. m rotstuin ledesteen. W. DE VOOGD, tel. 446, Domburg. TE KOOP GEVRAAGD: Grote en kleine partijen slachtkippen. Tel. 1409 of stuur briefkaart. H. C. DE KONING Wouwseweg 178, B. op Zoom. Wasmachinefabriek heeft snelwasmachines met lichte ^maillébeschadiging, gloed nieuw, met garantie 145;-^-. Langzaamwassers 259, Centrifuges 150,—. Desgew. afbetaling. Depot: Nieuwstraat 28, Terneuzen, Tel. 2410 TE HUUR: Zomerhuisje te huur met 3 tweepersoonsbedden. Bezet van 20 juli tot 3 aug. M. G. HERTGERS, Lierderstr. 19, Beekbergen. DIVERSEN: Keurige collectie gouden dameshorloges. Volledige ga rantie. D. LIEVENSE, Lange Vorststraat 87, Tel. 3280, Goes Mantelkostuums, jersey pakjes, mantels, kinderman tels, regenmantels, herenkos tuums, regenjassen, kombina- ties vanaf 1,50 per w. Onze coupeur bezoekt U met kol- lectie aan nuis. Br. A 4896 bur. v. d. blad Goes (Van een onzer redacteuren) In innige verbondenheid aan God dienen ideaal en werkelijkheid dienstbaar te worden gemaakt aan onze arbeid in dit leven. Vastgehouden moet worden aan de werkelijkheid, omdat wij erkennen de werkelijkheid van de macht der zonde in ons eigen leven en in het leven der maatschappij. Maar bovenal moeten we vasthouden aan het ideaal, omdat wij tevens erkennen het ideaal van een leven naar de geboden Gods. Met deze ernstige woorden richtte de heer A. Borst Pzn, voorzitter van het Verbond van protestants-christelijke werkgevers, zich in Scheveningen tot de alge mene vergadering van zijn organisatie. Tegen de achtergrond van deze beschouwing, di hij de titel „Ideaal en werkelijkheid" had gegeven, besprak hjj de verhouding van de ondernemer tot de onderneming, de overheid, de bedrijfsorganisatie, de inko mensverdeling en de internationale problematiek. De heer Borst weer er op, dat de positie van de ondernemer in de loop der jaren ls gewijzigd en ogenschijnlijk is beperkt, doch in wezen een verbreding en verdie ping van zijn taak en verantwoordelijk heid heeft meegebracht, die hij ten volle dient te beseffen om zijn ondernemer schap op de juiste en verantwoorde wijze te kunnen uitoefenen. Overheid, bedrijf schap, kartel, aandeelhoudersvergadering en ondernemingsraad dienen zich ervan bewust te zijn, dat hun taak een beperk te is; dat zij met hun bemoeiingen niet verder mogen en kunnen gaan dan nodig is, om een zo goed mogelijke taakvervul ling van de onderneming mogelijk te ma ken. Voor die taakvervulling draagt de ondernemer de uiteindelijke verantwoor delijkheid en om die te kunnen vervullen dient hij zich in de praktische werkelijk heid voortdurend naar verschillende kan ten te verweren. Nog beladen met het oude odium van het ondernemersbelang, plaatst hij zich daarmede schijnbaar in de hoek van de enge belangenverdediging doch in wezen dient hij daarmee de belangen van allen, die bij de onderneming zijn betrokken. OndernemerOverheid Sprekend over de verhouding onderne- mer-overheid zeide de heer Borst, dat het gaat om de zelfwerkzaamheid in een „res- leving in sommige gevallen voorzien moet worden van de benodigde instrumenten om de taken, welke haar rechtens toeko men, te kunnen uitvoeren. In strijd hier- meen achtte hfj de huurblokkering, die uitgaat van een gebrek aan vertrouwen in het vrije maatschappelijke leven en die een aantasting betekent van de positie van de huiseigenaar zonder dat daartoe aanleiding bestaat. Ten aanzien van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie constateerde de heer Borst een vrij grote mate van apathie, zo-1 wel bij ondernemers als bij arbeiders. Waar nog enige belangstelling is, worden de bezwaren breed uitgemeten, worden de gevaren op de voorgrond gesteld en wordt aangedrongen op afremming, ter wijl zulks ten enen male overbodig is. merkte de heer Borst op, dat er een ernstige tegenstelling is tussen ideaal en werkelijkheid. In de eerste plaats versterkt de door de S.E.R. gehanteerde norm voor de loonontwikkeling, waar bij wordt uitgegaan van een evenredige ontwikkeling van het inkomen per ar beider en het inkomen per hoofd der beroepsbevolking een eenmaal ingezet te inflationatische beweging van inko mens en prijzen. Wil men echter met behulp van een gecoördineerd systeem van loonvorming inderdaad een bijdra ge leveren tot het bestrijden van infla tie en de cjaaruit voortspruitende soci aal onverantwoorde verschuivingen in de inkomensverdeling, waarbij de ver geten groepen nog verder in de knel komen, dan zal men eventuele loon maatregelen niet moeten koppelen aan de ontwikkeling van het nationale in komen per hoofd van de bevolking, doch aan het verloop van de arbeids- produktiviteit (en aan verandering in de ruilvoet). Ook zeide de heer Borst: Daar het loon- overleg in de Stichting van de Arbeid in de laaste jaren niet direct heeft bijgedra gen tot het bevorderen van de goede be trekkingen tussen werkgevers en werk nemers, ben ik van mening, dat ook op dit punt de stichting zichzelf heeft over leefd en dat de vaststelling van het meest wenselijke gemiddelde loonniveau in ons land geheel in de publiekrechtelijke sfeer van de S.E.R. dient te geschieden. Ik meen voorts, dat het aanbeveling verdient, dat voorlopig de beslissende be voegdheden ten aanzien van de bedrijfs- taksgewijze getroffen loonmaatregelen in handen van het college van rijksbemidde laars te laten. Samenwerking Het laatste punt, dat de heer Borst be handelde was: de ondernemer en de in ternationale problematiek. Hierover zeide hij onder meer: Zolang het ijzeren gor dijn, als symbool van de latente bedrei ging uit het oosten, nog niets aan sinis tere betekenis heeft ingeboet, is samen werking tussen de westeuropese landen, eis van de eerste orde. Wat het verdrag inzake de Europese economische gemeen schap betreft zeide hij: Indien het op loyale wijze, in een waarlijk Europees ge zinde geest wordt uitgevoerd, dan is het niet uitgesloten, dat de voor ons land na delige zijden van het verdrag, ruimschoots worden gecompenseerd door de heilzame werking, die van het grotere marktgebied op onze economie kan uitgaan. De heer Borst besloot zijn rede met nogmaals te wijzen op de noodzaak voor werkgevers en arbeiders hun persoonlijke verantwoordelijkheid te beseffen en met hen op te roepen tot hechte aaneenslui ting, zich daarbij bezield wetend door een ideaal, zonder zich te laten ontmoedigen door de vaak teleurstellende werkelijk heid. Met het pleiten voor belastingver lichting, voor stabilisering van lonen en van kosten, van een beperkt divi dendpercentage, dient hij ook niet al leen de belangen van de kapitaalver schaffer, maar dient hij het belang van de onderneming en daarmede uitein delijk dat van allen. Deze verbreding en verdieping van de taak van de on- ii 1 September a.s. vangt de nieuwe cursus aan. Wij leiden op voor de volgende vakken: SCHEEPSBOUW PLAATWERKEN KOPERSLAAN VORMEN EN IJZERGIETEN FREZEN DRAAIEN BANKWERKEN SCHEEPSBESCHIETEN MODELMAKEN De leerlingen moeten voldoen aan de volgende voorwaarden Ouder zijn dan 12 jaar +-8 maanden op 1 Augustus 1957 (mogelijk op 1 September a.s.l. Minstens 6 klassen lager onderwijs genoten hebben. Voldoen aan de eisen van het medisch onderzoek. Voldoen aan de eisen van het toelatingsexamen van de Gemeente lijke Technische School te Vlissingen. aanname zullen zij de eerste 2 jaar de lessen van de Gemeentelijke Technische School te Vlis singen moeten volgen. De onderneming zal gedurende deze periode tegemoet komen in studie-, reis-, enz. kosten. Na een goed afgelegd examen op de Gemeente lijke Technische Schooi worden zij geplaatst op de bedrijfsopleiding en volgen dan de voortgezet te vakopleiding volgens het Bemetelstelsel. Na 2 jaar kunnen zij dan het landelijk erkende vak diploma behalen. Gedurende de tweede periode van 2 jaar ontvangen zij het C.A.O.-uurloon, hetzelfde uurloon dus, dat zjj ook in de fabriek zouden verdienen! De theorielessen worden in werktijd gegeven. Al Ie geldende sociale voorzieningen van het bedrijf zijn ook voor hen van toepassing. Leerlingen, die niet volledig voldoen aan bovengenoemde eisen en 15 jaar of ouder zijn, kunnen direct een praktijkopleiding op de bedrijfsschool volgen ter voorbereiding van hun plaatsing in het bedrijf. De inschrijving van nieuwe leerlingen wordt ope ngesteld met ingang van heden. U gelieve Uw aanvragen te adresseren aan de N.V. Kon. Mij „De Schelde", afd. Personeelszaken, Glacisstraat 165, Vlissingen, waar ook gaarne nadere inlichtin gen gegeven worden. (Van onze kerknieuwsredaeteur) Geschaard aan lange, wit gedekte tafels in het hotel Homan te Hoogeveen, hebben de leden van het landelijk Verband van Commissies van Beheer der Gereformeer de kerken, hun algemene vergadering ge houden. De gedekte tafels waren zinne beeldig voor de smakelijke manier, waar op deze vergadering werd gehouden en ook voor de gastvrije ontvangsten Dren te. Er waren op deze samenkomst meer bezoekers dan ooit tevoren. Er zijn thans 347 commissies van be heer aangesloten, zijnde 43 van het aan tal gereformeerde kerken. In de provin cie Zeeland is 30 pet van de commissies aangesloten. De bloei van het landelijk verband, waartegen zich aanvankelijk diverse gro testadseommissies verzetten, moet groten deels verklaard worden uit de ingang, die het maandelijks orgaan „Administratie en Beheer" vond. Dit blijkt een onmisbaar intermediair tussen de diverse commissies te zijn geworden. Bij de behandeling van huishoudelijke zaken bleek, dat het bestuur met de hoog leraren K. Dfjk en D. Nauta overleg heeft gepleegd inzake de artikelen betreffende de commissies van beheer, die in het con cept voor een nieuwe kerkorde in de ge reformeerde kerken staan opgenomen. Vermoedelijk heeft men daarmee bereikt, dat de kerkorde zal voorschrijven een jaarlijks verleggen van de begroting en het ter inzage legen van begroting en jaarrekening voor de gemeente. Geruime tijd hield de vergadering zich bezig met het verzoek om een uniforme regeling voor commissies van beheer op te stellen. De heer Van den Berg ver strekte een bloemlezing uit de thans in allerlei gemeenten vigerende regelingen. De Organisaties van Algemene Zieken fondsen hebben gisterenmiddag telegra fisch aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid bericht, dat zij het ministeriële voorstel tot arbitrage om trent de tussen de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de Organisaties van Algemene Ziekenfond sen gerezen geschilpunten, aanvaarden. Zij stellen het op prijs, indien de minis ter overeenkomstig zijn aanbod, hun hier bij terzijde wil staan. De opening en ingebruikneming van de automatische telefooncentrale te Bergen op Zoom is vastgesteld op dins dag 28 mei des middags te 1 uur. Ber gen op Zoom zal dan onder kengetal 01640 bereikbaar zijn. dernemer en van de positie van de on derneming betekenen een stap in de richting van het ideaal waarbij in de bevrediging van de maatschappelijke behoeften de dienst aan God en aan de medemens voorop staat en de zin van de ondernemingsarbeid uitmaakt. Meermalen verwekte de voorlezing van ongewone bepalingen grote vrolijkheid. Meer overeenstemming zou geen weelde zijn. Terloops merkte de heer Van den Berg op, dat de betiteling „commissie van administratie", in doleantietijd ontstaan niet voldoende de taak der commissie laat uitkomen. Ook de aanduiding „finan ciële commissie" schiet tekort. Laat men niet bang zijn voor het woord beheer. Van alle zijden kreeg de voorzitter wen ken voor het opstellen van een modelre geling. Deze regeling zal in het orgaan worden gepubliceerd, waarna de com missies met opmerkingen kunnen komen. Bij de bestuursverkiezing herkoos de vergadering met algemene stemmen de heren Jac. van der Wal te 's Hertogen bosch en dr. P. Siebesma te Leeuwarden. De heren D. Ekens te Groningen-Zuid en P. van der Tas te Oegstgeest namen voor het eerst plaats achter de groene tafel. .HULPVERLENING De heer L. van Rij, accountant te Rot terdam, sprak in de middagvergadering over de onderlinge hulpverlening der ker ken. Het vakantiehuis Samerbeke te Hal steren, dat gebouwd is met geld dat ten tijde van de watersnoodramp in 1953 aan de gemeenten Halsteren, Nieuw- Vosmeer en Fijnaart door Zweden be schikbaar is gesteld zal op donderdag 27 juni des middags te 2 uur door de Zweedse ambassadeur officieel ge opend worden. Transportvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht zijn woensdag ge land op een klein drijvend ijseiland nabij de Noordpool om er materiaal voor een waarnemingspost te lossen. Deze post zal anderhalf jaar bezet blij ven voor het verrichten van onderzoe kingen in het kader van het interna tionale geofysische jaar. Het eerste toestel, dat landde was een C-54 met aan boord de bevelheb ber van de luchtmachteenheden in Alaska, generaal-majeor Davies. Later landden verscheidene grotere vliegtui gen van het type C-124, die tonnen aan uitrusting en voorraden losten. Gene- x-aal Davies heeft de Amerikaanse vlag op het eiland geplaatst. Het ijseiland bevindt zich ten noor den van de 80e breedtegraad en ver plaatst zich met een snelheid van min der dan een mijl per 24 uur. Een groep geleerden zal een onderzoek instellen naar veranderingen in de ijsmassa in verband met temperatuurswijzigingen. Het onderzoek heeft ten doel een bij drage te leveren tot meer nauwkeurig heid van weersverwachtingen op lange termijn. De secretaris van de Oostduitse voetbalbond Hans Heinrich Weimar, is woensdag naar West-Berlijn ge vlucht. Ook een Oostduitse atleet, Heinz Harmouth, is onlangs naar de Westelijke zone van de stad gegaan. Blijkens een rapport van de Chi nese academie van wetenschappen, wordt er in China al uranium, thorium en ander splijtbaar materiaal gedol ven. De eerste Chinese atoomreactor zal dit jaar met hulp van de Russen in hoofdzaak gereed komen. 19V 'I Advlaansz.. Ruijtet Zevtn "Ttovincièn MICHIEl ADRUANSZ Df RUYTER 1607.1 o«>7 Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is, dat Michiel Adriaenszoon de Ruyter te Vlissingen werd geboren, zal een bijzondere postzegel in twee frankeerwaarden, nl. van 10 en 30 ct. worden uitgegeven. De zegel van 10 ct., portret van De Ruyter, is ontworpen door de heer L. Strik. De kleur van de zegel is oranje. De zegel van 30 ct., het admiraal schip „De Zeven Provinciën, is ont worpen door de heer E. Thom Leeson. De kleur van de zegel is blauw. De afmetingen van de beeldrecht hoek der zegels zijn 21, 25 bij 28,55 mm. De zegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 2 juli tot en met 1 augustus 1957, na die datum zullen nog voorradige zegels tot uiterlijk 1 sep tember 1957 op aanvraag verkocht worden. De zegels zijn voor frankering gel dig tot en met 31 december 1958.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5