Een aantal punten uit de memorie van antwoord Tunesie wil conferentie over Algerijnse kwestie Nieuwe C.A.O. voor land- en tuinbouw Nog een paar dagen DE DELTAWET Chefarine 4 V^rïjdaq 24 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Frankrijk niet eens met initiatief Oorlogsinvaliden bezoeken België HAMSTEREN IN ZWITSERLAND Oordeel over aanvaring m.s. Bloemfontein Vragen over vaccin tegen polio Territoriale troepen in West'Duitsland Herdenking organist JAN ZWART PINEAU TERUG IN PARIJS m&im Gewestelijke raad van het landbouwschap vergaderde: Nieuwe wervelstormen in de Ver. Staten Vier betrouwbare middelen int tablet! Toch parlementariërs naar Nieuw-Guinea Sociale dag Patrimonium «S» Het vraagstuk van de visserij en de daarmede verwante bedrijven in de Zuidhollandse en Zeeuwse wateren vraagt zeer bijzondere aan dacht en de nadelige gevolgen van het Deltaplan voor die bedrijvig heid dienen, indien zulks redelijkerwijs mogelijk is, te worden onder vangen. De regering geeft verre de voorkeur aan verplaatsing van de visserij enz., boven tegemoetkoming in schade, hetzij in de economi sche of in de sociale sfeer. Ongeacht deze voorkeur dient evenwel de kwestie van deze tege moetkomingen met zorg te worden voorbereid. Er wordt gezocht naar mogelijkhe den tot behoud van de visserij. Voor zover daartoe oplossingen kunnen wor den gevonden, die ook op de lange duur een goede kans van slagen bie den, zullen deze tevens nog in finan cieel opzicht aanvaardbaar moeten zijn. De regering stemt in met de opvat ting, dat met name het verdwijnen van de oestercultures een verarming, liever nog gezegd: een verschraling betekent van onze samenleving, waarvan die cultures een der typische nationale as pecten vormen. De bouw van een kunstwerk met zodanige doorstroom openingen, dat met name de oestercul tuur in de Oosterschelde zou kunnen worden voortgezet, is zo al mogelijk, dan toch zodanig kostbaar, dat daar aan niet valt te denken, indien een dergelijk kunstwerk tevens aan de pri maire eis van een zo groot mogelijke veiligheid tegen stormvloeden moet voldoen. Dat aan de belangen van de geves tigde cultures in principe voorrang moet worden verleend, zouden de mi nisters, zo algemeen gesteld, zeker niet willen onderschrijven. Wel zullen ook zij t.a.v. bedoelde cultures met grote omzichtigheid te werk willen gaan en hun belangen zwaar willen laten we gen, maar in principe moet hier toch gesproken worden van het afwegen van de verschillende belangen tegen over elkaar en niet zonder meer van het verlenen van voorrang aan het ene belang boven het andere. Indien voortzetting van de oester cultuur in de Oosterschelde in onver minderde mate en op de huidige wijze gewenst geacht wordt, dan zou hiertoe volgens de oorspronkelijke inzichten voor het opwekken van een voldoend sterke stroming in het zoutwaterbek ken een zodanige getijbeweging moe ten worden gehandhaafd, dat de afslui ting welhaast het karakter zou verkrij gen van een stormvloedkering, die al leen bij naderende stormvloed zou worden gesloten. Deze oplossing zou o.a. voor de bouw van een doorlaatwerk en bijkomende uitgaven een enorm bedrag vragen. Op grond van onderzoekingenvan de laat ste tijd schijnt het evenwel niet uitge sloten, dat met geringere stroomsnel- heden zou kunnen worden volstaan. Ondanks de vermindering van de kosten voor het benodigde inlaatwerk, die daarvan het gevolg zou zijn, zal toch nog moeten worden gerekend met een bedrag in de orde van grootte van tenminste f250 miljoen boven de kos ten van een afdamming van de Ooster schelde zonder meer. Bij realisering van dit plan zouden grote voordelen voor de landbouw wegvallen (voor de opheffing van de verdroging en de ver- zilting wordt een voordeel becijferd van 450 miljoen gulden). Wanneer de visserij op de Oosterschelde in de hui dige omvang gehandhaafd moet blij ven, zal het grootste deel van dit voor deel verloren gaan. Bovengenoemde bedragen moeten worden gesteld tegenover de gekapita liseerde bruto-opbrengst van de gehele visserij op de Zeeuwse en Z.-Holland- se wateren (185 a 250 miljoen gulden resp. in 1954 en 1955) en de gekapita liseerde bruto-opbrengst van de oester cultuur (100 a 110 miljoen gulden resp. in 1954 en 1955). Mede gezien deze be dragen acht de regering het niet ver antwoord, door middel van een be weegbare afsluiting de Oosterschelde zout te houden ten behoeve van de vis serij. Het plan van de heropening van het Kreekrak ten behoeve van de scheepvaart WesterscheidHollandsch Diep zou aan het bovengenoemde be drag, dat reeds benodigd is voor het in stand houden van een getij-beweging op de Oosterschelde, nog zeer belang rijke bedragen toevoegen, waardoor de vergelijking nog verder ten ongunste van de instandhouding van de huidige oestercultuur zou uitvallen. Het vraagstuk van de verplaatsing van de oestercultuur naar het Brou- wershavense Gat is reeds geruime tij'd in studie bij de Rijkswaterstaat in nau we samenwerking met het rijksinsti tuut voor visserij onderzoek, afdeling oester- en mosselcultuur. Tengevolge van de geringe oppervlakte van het Brouwershavense Gat zal met het ma ken van in- en uitlaatopeningen voor het zeewater een veel kleiner bedrag gemoeid zijn dan hierboven werd aan gegeven voor de Oosterschelde. De uit voering van een voorlopig uitgewerkt plan voor de inrichting van het Brou wershavense Gat als oesterkweekplaats zou extra werken vragen tot een be drag van 50 a 125 miljoen gulden. Het is nog niet mogelijk, de grote marge tussen deze bedragen te verkleinen. Het staat echter nog geenszins vast, of de aldus verkregen situatie bruikbaar zal zijn. Teneinde in de betrokken problemen een beter inzicht te verkrijgen, wordt overwogen in het Veersegat achter de volgens het drie-eilanden-plan te ma ken afsluitdijk een bassin met geulen stelsel aan te leggen, waarin de ver schijnselen, welke zich bij het oester project in het Brouwershavense Gat dan wel in een eventueel te vormen westelijk bekken van de Oosterschelde zullen voordoen, op kleinere schaal kunnen worden bestudeerd. De mosselcultuur heeft zich reeds voor een belangrijk deel naar de Wad denzee verplaatst. Over de laatste 5 jaren bedroeg de aanvoer van Wadden zee-mosselen gemiddeld bijna het dub bele van de aanvoer uit de Zeeuwse wateren. Het verwateren van de mos selen blijft echter nog geheel in Zee land gebeuren, aangezien het vooreerst nog niet goed mogelijk zal zijn goede verwaterplaatsen in te richten in de omgeving van de Waddenzee. Indien het verantwoord lijkt, het hierboven reeds genoemde proefproject voor de oesterteelt achter de afsluitdijk in 't Veersegat uit te voeren, zal daar in tevens een onderzoek kunnen wor den ingesteld naar het verwateren van mosselen onder kunstmatige omstan digheden. Aan de hand van de resul taten van dit onderzoek zal kunnen worden nagegaan, of het verwateren van de mosselen in Zeeland kan blij ven plaats vinden, of dat ook dit on derdeel van de mosselcultuur naar de Waddenzee moet worden overgebracht. In dit laatste geval zal kunnen worden verwacht, dat onder de mosselvissers een drang zal ontstaan, zich in het noorden te vestigen. ANNEX-BEDRIJVEN Voor die gemeenten, waar de bedrij vigheid een ongunstige terugslag van het Deltaplan zou ondervinden, is het van groot belang, dat zorgvuldig wordt nagegaan, op welke wijze wellicht nieuwe bronnen van inkomsten kunnen worden gevonden. Hier ligt naar de mening van de regering allereerst een taak voor de provinciale besturen met hun economisch-technologische institu ten, tezamen met de gemeentebesturen en de betrokken rijksorganen. De belangen van de visserij en de schelpdiercultures kunnen niet van doorslaggevende betekenis zijn bij de keuze tussen Deltaplan en versterking van de bestaande dijken. Niettemin worden alle mogelijkheden, welke tot geheel of gedeeltelijk behoud van de visserij en de aanverwante bedrijven zouden kunnen leiden, in samenwer king met de visserij deskundigen, op hun merites onderzocht. Vooralsnog Is het echter aan twijfel onderhevig, of, zelfs bij uitvoering van omvangrijke en kostbare voorzienin gen, de oestercultuur in Zeeland levensvatbaar zou blijven. De afsluiting van de Oosterschelde vormt een integrerend deel van het Deltaplan, zowel met het oog op de verhoging van de veiligheid als op de belangen van de waterhuishouding. De ministers vertrouwen dat gerui me tijd vóór dat de afsluiting van de Oosterschelde nader aan de orde kan worden gesteld, klaarheid zal zijn ver kregen over de vraag of verplaatsing der oestercultures mogelijk is. Uit Tunis is vernomen, dat pre mier Boerguiba plannen zou heb ben voor een conferentie van wes telijke Middellandse-Zeelanden voor oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Libië en Marokko zou den bereid zijn aan de conferentie deel te nemen, en generaal Franco van Spanje zou belangstelling voor de plannen laten blijken. Boerguiba zou reeds met Algerijnse nationalistische leiders gesproken heb ben over de eisen waaraan volgens hen een dergelijke conferentie zou moeten voldoen. Frankrijk heeft woensdag de finan ciële hulp aan Tunesië opgeschort we gens de houding die de Tunesische re gering aanneemt ten aanzien van de Algerijnse kwestie. Deze opschorting heeft betrekking op een bedrag van twee miljard frank, dat deze week als eerste deel van een Frans krediet van 12 miljard frank be- Ongeveer vijftig Nederlandse oorlogs invaliden brengen thans tezamen met Bel gische, Luxemburgse, Franse en Engelse lotgenoten, als gast van de Belgische or ganisatie, een driedaags bezoek aan Bel gië. De deelnemers aan deze thans bijna traditioneel geworden uitstapjes ont moetten elkaar gisteren op het bekende wapenveld te Gent. Daar werd allereerst, dank zij de goede zorgen der Gentse bloe menwinkeliers, aan allen door lieftallige gastvrouwen een fraai bloemstubje over handigd. Nadat het muziekkorps der plaatselijke politie de onderscheidene volksliederen ten gehore had gebracht, werd het gezelschap door het gemeente bestuur der stad Gent in een plechtige zitting op het historische stadhuis ont vangen. Vandaag zullen de oorlogsinvaliden een bezoek brengen aan Brussel, waar zij door koning Boudewijn op het paleis zullen worden ontvangen en waar zij eveneens door de Nederlandse ambassadeur op de ambassade zullen worden verwelkomd. Een Zwitserse overheidsdienst, die het gevaar van hamsteren in tijd van nood moet voorkomen, heeft woens dag een ware hamsterwoede ontke tend met de bekendmaking, dat de Zwitsers een voorraad levensmidde len voor twee maanden dienen aan te leggen en in stand te houden, om dat de internationale spanning nog lang niet geweken is. De mensen bestormden de winkels, zodat de dienst een tweede verkla ring moest uitgeven met het advies, dat men die voorraden beter geleide lijk kan vormen De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft als zijn oordeel over de aanvaring van het 10.437 ton metende ms „Bloemfontein" met het Noorse es „Sne- Iand 1" op 19 december van het vorige jaar in de Schelde, dat beide schepen bij hun navigatie na hun aanvankelijke manoeuvres niet de nodige voorzichtig heid in acht hebben genomen. Beide sche pen zijn te lang voortgegaan met te ma noeuvreren overeenkomstig de van de ander vernomen uitwijkbewegingen en -seinen in plaats van tijdig te stoppen en overigens geen sanctie toepast. De schade van de aanvaring was licht. schikbaar gesteld zou worden voor het Tunesische investeringsprogram. Hij protesteerde tevens tegen recente verklaringen van Boerguiba ten aan zien van de Algerijnse kwestie en te gen wapensmokkel aan de Algerijns- Tunesische grens. Het eerstekamerlid, de heer Polak, heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. in welke hóeveelheden en uit welke landen is en wordt vaccin tegen de kin derverlamming geimporteerd en voor wiens rekening? 2. welke omvang heeft de Import voor particuliere bestemming? 3. welke zijn de verwachtingen omtrent komende import? 4. wanneer komt er in Nederland ge produceerd vaccin, in welke omvang en wat is de verwachting omtrent de toe komstige produktie? 5. welke zijn de plannen voor inenting van overheidswege? 0. voor welke jaargangen zal dit gelden en hoe is deze prijsstelling tot stand ge komen? 7. indien bepaalde kinderen kosteloos worden ingeënt, wie beoordeelt dan welke hiervoor in aanmerking komen en wie draagt de kosten? 8. Indien slechts een of enkele jaargan gen worden ingeënt, op welke gronden be rust dit? 9. is de minister zich ervan bewust, dat een beperking van kosteloze of goedkope re inenting tot een of meer jaargangen, terwijl tegelijkertijd vaccin vrij, maar duur te verkrijgen is, moet leiden tot een bevoorrechting vgn kinderen uit de draagkrachtige milieus? Ingezonden mededeling (adv.) West-Duitsland is begonnen met het oprichten van een nationale territo riale militie, die gebruikt zal worden voor de luchtverdediging en voor ach- terhoededekking van de frontstrijd krachten en bewaking van belangrij ke installaties. De opbouw van deze militie, omtrent de uiteindelijke om vang waarvan volgens de Parijse ak koorden overleg in de Westeuropese Unie gepleegd moet worden, zal voor lopig in het beginstadium blijven. Ingezonden mededeling (adv.) Ter herdenking van de organist en componist Jan Zwart, die in 1937 is overleden, worden in verscheidene plaatsen van het land orgelconcerten gegeven. De organist Feike Asma gaf het eerste woensdagavond in de Grote Kerk van Dordrecht. Bij deze gelegenheid werd een krans gelegd op het graf van de oud-Holland se meester Hendrik Speuy. De krans werd gelegd door de bur gemeester van Dordrecht, mr J. A. H. J. van der Dussen en ds. A. J. Kret uit Krimpen a. d. Lek, voorzitter van het comité tot herdenking van Jan Zwart. De Nederlands Christelijke Radio Ver eniging zal een aantal orgelconcerten ter herdenking van deze organist en componist uitzenden. De Franse minister van buitenland se zaken Pineau, die Frankrijk in de Veiligheidsraad heeft vertegenwoor digd bij de behandeling van het Fran se beroep inzake het Suezkanaal, is donderdagochtend per vliegtuig uit New York te Parijs teruggekeerd. De inwisseling van de ingetrokken bankbiljetten van 10 eindigt op 31 mei a.s, U heeft dus nog een paar da gen om deze bankbiljetten om te wis selen tegen andere. Onze foto geeft een afbeelding van de uit de circulatie ge nomen bankbiljetten. Het zijn de bil jetten gedateerd mei 1-945 en maart 1949. Het biljet van mei 1945 ver toont op de achterzijde een afbeelding van het mijngebied in Limburg. Het bankbiljet van maart 1949 heeft op de achterzijde een reproduktie van het schilderij van Ruisdael „Molen bij Wijk bij Duurstede". Tot 31 mei kunnen deze bankbiljet ten worden ingewisseld bij de agent schappen, en correspondentschappen van de Nederlandsche Bank, alsmede haar bijbank. Na 31 mei kunnen de on geldige bankbiljetten alleen nog maar bij de hoofdbank te Amsterdam He rengracht 461463) worden ingewis seld, nadat bij onderzoek is gebleken dat aan de aanvrage tot verwisseling redelijkerwijze behoort te worden ge volg gegeven. Over de inhoud van de C.A.O.'s voor land- en tuinbouw is overeen stemming bereikt, aldus werd bekendgemaakt op de vergadering van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap. De Alg» Ned. Agrarische bedrijfsbond is ditmaal geen partij, maar wanneer er een nieuw loonadvies zal worden uitgebracht, waarin de werkclassl- ficatie is opgenomen, zal zij overwegen partij te worden. In de nieuwe C.A.O.'s, die geldig zijn voor het contractjaar 1 mei 1957 tot en met 30 april 1958, zullen de volgende wijzigingen worden doorgevoerd: De werktijden voor de knechts worden, ingevolge de nieuwe bepalin gen in de mante, met 1 uur per week verlaagd. Zulks houdt in dat op de zaterdag 1 uur korter zal worden ge werkt. De regeling voor onwerkbaar weer is gewijzigd en vel in dien zin, dat bij onwerkbaar weer aan de losse arbei ders 80 pCt van het uurloon moet worden uitbetaald, behalve voor de tijd welke voor rekening van arbeider komt, zijnde het eerste half uur per dag met een maximum van twee uur per week. De 5 pCt voor regenverlet, welke voorheen op de tarieven moest wor den gelegd, is hiermede komen te ver vallen. Alle tarieven zijn met 8.77 pCt ver hoogd, zijnde het percentage waarme de _alle uur- en weeklonen met ingang van 4 maart j.l. werden verhoogd. Hierin is de 5,6 pCt A.O.W. verdis- pnnfpprrl GEEN GIPSTOEWIJZING De Raad sprak zijn grote teleur stelling uit over het antwoord van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarbij af wijzend werd beschikt op het ver zoek van de georganiseerde land bouw om een extra gipstoewijzing te willen verstrekken voor de zwaar dere gronden in het rampgebied. Alhoewel in het algemeen met vol doening kan worden gesproken over de wijze waarop het herstel werd vol tooid, kan zulks t.a.v. de grond nog niet worden gezegd, in het bijzonder wat Schouwen en Duiveland en de Polder Kruiningen betreft. Het antwoord van de minister werd dan ook in strijd met de praktijk ge acht, en de Raad besloot nogmaals stappen te ondernemen om de rede lijke verlangens welke er op dit ter rein bestaan verwezenlijkt te krijgen. Gezien de wachttijden welke reeds thans bij het veer Kruiningen-Perk- polder regelmatig moeten worden ge maakt, zal aan Ged. Staten mor den verzocht betere voorzieningen te wil len treffen, temeer daar - de omvang van het goederenvervoer en de ko mende vakantiedrukte de reeds be staand moeilijkheden nog zullen ver groten. MECHANISATIE In overleg met de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en de Bedrijfs- studiegroepen is een plan opgesteld Opnieuw zijn woensdag enige plaat sen in Missouri en de Noordelijker ge legen staten Iowa, Minnesota en Illi nois getroffen door wervelstormen, waardoor het aantal doden in het af gelopen etmaal tot naar schatting 53 is gestegen. Deze nieuwe wervelstor men, die volgens voorlopige berichten aan zestien personen het leven hebben gekost, terwijl er omstreeks zeventig verwondingen opliepen, volgden op de tornado die dinsdagochtend de voor steden van Kansas City teisterde, waarbij 37 mensen werden gedood en ruim tweehonderd gewond. De zwaarstgetroffen plaats was het dorp Fremont in Missouri, waar acht van de ruim tweehonderd inwoners om het leven kwamen en ongeveer vijftig werden gewond. Slechts vijf huizen stonden er nog overeind, toen de storm was gepasseerd. Ingezonden mededeling (adv.) dat tot grotere activiteit op het ter rein-van de mechanisaie en de ratio» nalisaie kan leiden. Daarbij wordt in het bijzonder gedcht aan onderzoekin» gen naar de mogelijkheden tot verbe tering van machines, rationalisatie van de arbeid op de landbouwbedrijven en demonstratie met machines die voor de praktijk geschikt worden geacht. Het bedrijfsleven zelve heeft hier voor reeds bepaalde bedragen beschik baar gesteld. Aan het Landbouwschap en de overheid zal om financiële mede werking worden verzocht. De Raad nam met voldoening kennlg van de besprekingen die met de di rectie van de P.Z.E.M. zijngevoerd in zake het plaatseh van hoogspannings masten, en de procedure welke met betrekking tot de schadevergoeding zal worden gevolgd. Ingezonden mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baal gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen talen. ïf fiifi r/ïï/BBBL Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maas, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro* (Van onze parlementsredactie) Met tegenzin heeft de Eerste Kamer haar voorzitter mr. Jonkman gemachtigd om in overleg met de voorzitter van de Tweede Kamer een aantal parlementari ërs aan te wijzen voor een parlementaire missie naar Nieuw-Guinea. Het voorstel tot machtiging werd weliswaar zonde* hoofdelijke stemming aangenomen, maax dit gaf allerminst een waarheidsgetrouw beeld van de werkelijke situatie. Want met uitzondering van de S.G.P. gaven alle fracties uiting aan hun bezwaren tegen, het voorstel van de voorzitter. Dat ten slotte alleen de liberalen en de commu nisten lieten aantekenen, dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd, lag dan ook na het debat, dat aan dó stemming vooraf ging, bepaald niet In de lijn der verwachtingen. Het is de bedoeling, dat de parlementai re reis naar Nieuw-Guinea nog dit jaar zal plaats hebben. De fractievoorzitter van de C.H.U., mr. Kolff, herinnerde eraan, dat enkele jaren geleden reeds een groep Kamerleden Nieuw-Guinea heeft bezocht. Zij hebben daar voortreffelijk werk ge daan. Het is niet raadzaam om zo betrek kelijk kort na dit bezoek weer een reis te organiseren, temeer daar zowel de mi nister van zaken overzee als de minister van defensie op het punt staan naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Het zou dus aanbeveling verdienen nog even te wach ten met een nieuwe parlementaire reis. Het Christelijk-sociaal Verbond Patri monium hoopt vrijdagavond 31 mei in „Krasnapolski" te Amsterdam zijn alge mene vergadering te houden onder leiding van de heer A. in 't Veld, wethouder van Amsterdam. In deze vergadering zal aan de orde komen de verkiezing van een nieuwe voorzitter, waarvoor het ver- bondsbestuur gecandideerd heeft ds. G. W. Rijksen, geref. predikant te Apeldoorn. Als vervolg op deze algemene vergade ring wordt de volgende dag een sociale dag belegd, waarin de nieuwe voorzitter spreekt over „Aan deze twee geboden (religie en humaniteit) en prof. dr. S. U. Zuidema over „De voetbalpool".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3