Herzien Streekplan Walcheren met ;er voorschriften eenv oudig' Alleen door Kroon verlangde gewijzigd (nitgez. kamperenj De waarheid over het Zondagsschoolgebouw Kapelle biedt vacantie aan jonge vluchtelingen Spoedeisende raad brengt Souburg f 5400.- voordeel Onverkwikkelijke kwestie in Kruiningse gemeenteraad PUROL GED. STATEN AKKOORD MET ADVIE PLAN. DIENST Hervormde kerkeraad schrijft Pagina 1 Bouw Vlissingse T,S, kan beginnen Zwemmers moeten één week offeren Duchtige aanpak van woningbouw Heer Van Bommel van Vloten in bestuur Landbouwhogeschool Ontstemming over optreden van de Hervormde Kerkvoogdij Huidgenezing Proeven met inktvissen iVrijdag 24 mei 1957 ZEEUW5GH DAGBLAD NU BIJ KON. BESLUIT aan een aantal onderdelen van het Streekplan Walcheren 1951 goedkeuring is onthouden, terwijl de Kroon voorts de verplichting heeft opgelegd het Streekplan op een aantal punten te herzien, stellen Ged. Staten van Zeeland voor, zich akkoord te ver klaren met de adviezen van de Vaste Commissie van de Prov. Planolo gische Dienst en aldus de herziening van het Streekplan Walcheren 1951 vast te stellen. De P.P.D. heeft gemeend te moeten voorstellen de herziening te beperken tot hetgeen door de Kroon wordt verlangd. Slechts voor enkele dringende zaken, waarvan de ontwikkeling sedert de vaststelling van het oorspronkelijke plan zodanig is voortgeschreden, dat deze geen langer uitstel kunnen lijden, zijn in het ontwerp enkele wijzigingen van het goedgekeurde Streekplan opgeno men. Dit betreft n.l. de aanwijzing van nieuwe kampeerterreinen, waarom trent mede door de betrokken gemeenten en de Ned. Kampeerraad op korte termijn voorzieningen nodig werden geoordeeld. Afgezien wordt thans van een alge hele herziening. En wel om de volgen de redenen: 1. omdat voorzien werd, dat de door de Kroon verplicht gestelde her ziening minder voorbereidingstijd zou vergen dan wanneer het Streekplan voor een groter deel in herziening zou worden genomen; 2. omdat t.a.v. de procedure verwacht mag worden, dat de Koninklijke goed keuring zal volgen, als gevolg waar van een volledig streekplan kan wor den verkregen; 3. omdat de administratieve behan deling vooral wegens het vermoe delijk ontbreken van grote aantallen bezwaarschriften van beperkte om vang zou kunnen zijn. Spoedige totstandkoming G.S. zijn van mening, dat voor een spoedige totstandkoming van de door de Kroon verlangde herziening te meer reden bestaat, nu tengevolge van de onthouding van goedkeuring aan enkele voorschriften van het Streekplan, in zekere mate een va cuum is ontstaan. Het merendeel van de Walcherse gemeentebesturen heeft gewacht met de vaststelling van een bebouwingsregeling voor het gebied buiten de bebouwde kernen, tot het Streekplan in kracht van gewijsde Zon zijn gegaan. Zolang de goedkeuring op de te her ziene onderdelen van het Streekplan nog niet is verkregen, is een vojledige aanpassing va n de gemeentelijke plannen niet mogelijk. Hoewel zich in de loop der jaren nadat het Streek plan in zijn oorspronkelijke vorm was vastgesteld, een zekere algemene rechtsopvatting gevormd heeft ten aanzien van het bouwen in het agra risch gebied, dienen toch zo spoedig mogelijk van hogerhand officieel aan vaarde richtlijnen hieraan ten grond slag te liggen. Eenvoudiger opzet In het algemeen kenmerkt zich de herziening door het streven naar een eenvoudiger opzet van de re dactie van de Streekplan-voor- schriften. Met name in de voor gestelde redactie inzake de voor schriften voor het agrarisch gebied (artikel 12) demonstreert zich deze vereenvoudiging. Tevens is tegemoetgekomen aan de wenselijkheid om bij de aanpassing van de gemeentelijke maatregelen aan het Streekplan de nodige soepel heid en het eventuele terugtreden van bovengemeentelijke goedkeurings- en ontheffingsbevoegdheden te bevor deren. Wat dat bewuste artikel 12 over het Agrarisch gebied betreft, de Kroon kon Voorbereidende werkzaamheden voor de bouw der houten Lagere Technische School te Vlissingen waarvan de bouw in 2 fasen zal ge schieden is thans reeds zover ge vorderd, dat binnen korte tijd met de uitvoering zal worden begonnen. De bouw van deze school werd ondefhands aanbesteed aan de aan nemer W. F. Christiaansen en de eer ste fase van dit schoolcomplex zal in de loop van dit jaar worden uitge voerd. De kosten van de eerste fase van de bouw der Lagere Technische School, met inbegrip van verwarming, eerste inrichting en elektrische instal latie worden geraamd op vier honderd duizend gulden. Om tot uitvoering van deze eerste bouwfase over te gaan verzoeken B. en W. van Vlissingen aan de Raad hen hiervoor een krediet te willen verlenen. C.J.M.V.-Sportdag te Kattendijke Uitgaande van de ring van CJMV- jongensleiders op de Bevelanden en op Tholen, zal er a.s. zaterdagmiddag in Kattendijke een sportmiddag worden gehouden voor de leden der aange sloten clubs. Hiervoor bestaat van de zijde der jongens een goede belang- sportwedstrijden worden gehouden. Zo stellinga Er zullen tal van individuele is er een wedstrijd in hardlopen. Verder zijn er ook wedstrijden in clubverband, o.a. touwtrekken. Na afloop van de gewone wedstrij den zal er een voetbalwedstrijd zijn tussen jongens en leiders uit de clubs van deze ring. zich met de strekking daarvan wel ver enigen, maar was van mening, dat zon der bezwaar met een eenvoudiger re geling zou kunnen worden volstaan. Zo was op grond van de vroegere omschrijving niet duidelijk, of het bou wen van een wijk-kerkgebouw in het agrarisch gebied buiten de bebouwde kernen hierdoor al dan niet kon wor den toegestaan. Naar de mening van de Vaste Commissie heeft het nimmer in de bedoeling gelegen, dat zodanige kerkgebouwen in het landelijk gebied zouden behoren te worden toegelaten, omdat de aangewezen plaats daarvoor in de gemeentelijke uitbreidingsplan nen dient te worden gezocht. Op grond van de nieuwe omschrij ving blijft het evenwel te allen tijde mogelijk, dat voor kerkelijke instellin gen in het landelijk gebied gebouwen als rusthuizen, conferentie-oorden, op leidingscentra, etc., worden gesticht, omdat het doel hiervan sociaal, cultu reel of medisch wordt gezien. Geheel nieuw is de in dit artikel op genomen mogelijkheid om Horeca-be- drijven te stichten in het agrarisch ge bied. De commissie is hiertoe gekomen gezien de sterk toegenomen behoefte aan meer moderne vakantie akkomo- datie, voornamelijk in de kustgemeen- ten. De Kroon is ten dele tegemoet ge komen aan de bezwaren van de N.V. Waterleidingsmij„Midden Zeeland' tegen de ontworpen bebouwingszóne van de badplaats Dishoek, gemeente Koudekerke. Maandag begint Kruisbessenpluk Volgende maandag gaat in Zeeland de kruisbessenpluk beginnen. Zowel in Goes als in Kapelle zullen dan name lijk de eersste kruisbessenveilingen worden gehouden. Deze zullen dan weer elke dag plaats vinden. Deze week zijn er reeds enkele kwekers geweest, welke proegzendin- gen kruisbessen hebben afgeleverd. Deze werden steeds verladen voor de Zweedse markt. Of er reeds direct een groot aanbod zal zijn a.s. maandag valt te betwijfe len. De oogst is dit jaar op vele per celen slecht. Volgens te Algiers ontvangen be richten hebben de Fransen bij acties in Algerië in de afgelopen 24 uur on geveer honderd opstandelingen bui- Eerste fase van riolering West-Souburg DE RAAD van Souburg heeft gis termiddag, door kwiek in een spoed eisende vergadering bijeen te komen die hooguit twintig minuten heeft geduurd zo'n slorige f 5400,voor de gemeente verdiend. Dat is bestedingsbeperkend werk van puur gehalte! Het ging om het leggen van een zinker in het Kanaal door Walcheren, hetgeen de eerste fase betekent van de aanleg van een riolering in West- Souburg. Hier treft men namelijk nog een zestigtal tonprivaten. Omdat de Souburgse raad dit be sluit zo rap heeft genomen, kan men het werk laten aansluiten op een soortgelijk karwei, dat momenteel voor de Waterleiding Maatschappij „Midden-Zeeland" in 't Kanaal wordt uitgevoerd. De kosten blijven thans beperkt tot f 65.000, Door de zinker zal de persleiding worden geleid. De tweede fase van de verwezenlijking van West-Souburgs riolering zal de bouw van een pomp station zijn. Raad 's-Heer Arendskerke: Tijdens de woensdagmiddag gehou den raadsvergadering te 's H. Arends kerke is, in tegenstelling met een eer der genomen besluit, de raad van oor deel, dat te 's Heer Hendrikskinderen tien woningen gebouwd zullen wor den in plaats van acht. Te Nieuwdorp zullen er zes verrijzen in plaats van vier. B. en w. bestuderen verder nog de mogelijkheid te 's Heer Arends kerke twee middenstandswoningen te bouwen. In Lewedorp worden zes wo ningen gebouwd. De raad verenigde zich met een voorstel tot het plaatsen van acht lichtmasten in het uitbreidingsplan te 's Heer Hendrikskinderen, dit in het kader van het in de toekomst uit te voeren algemene verlichtingsplan voor de gemeente. De raad verklaarde zich voorts in principe bereid een geldlening te ga randeren tot een bedrag van ƒ750.000 voor de bouw van een R.K. bejaarden tehuis te Lewedorp. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer F. J. Burger, commies ter secre tarie, die tevens werd beëdigd als waarnemend ontvanger en wnd. se cretaris. Met het oog op de algemene ouderdomsvoorziening werd de pen sioenregeling voor wethouders gewij zigd. De gemeenterekening over 1954 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van 1273,83 op de gewone dienst en een nadelig saldo van de kapitaaldienst van 162038,09. Aan de bijzondere lagere scholen en aan de kleuterscholen in de ge meente werden voorlopige voorschot ten toegekend op dé exploitatie-ver goeding over 1957. Voordat men tot goedkeuring van het voorstel overging wees de heer G. J. Janse (C.H.) op de bezwaren, die er, juist in het zomerseizoen, aan het leggen van deze zinker voor de zwemlustigen verbonden zijn. Enige hinder De wnd. burgemeester, de heer M. A. v. d. Putte, antwoordde hierop, dat de baders hiervan inderdaad enige hinder zullen ondervinden. Dit zal echter slechts gedurende één week zijn, als het graven van de sleuf het water erg troebel zal maken. In to taal zal het werk 15 weken vergen. In die éne week zal er van zwemmen niet veel komen. Het leggen van een zinker is ech ter voor West-Souburgs riolering zeer urgent; er dient nu niet langer ge wacht. B. en w. hebben zich verder voor genomen, de zwemvereniging zoveel mogelijk tegemoet te komen. Bij het begin van deze spoedeisen de vergadering werd 't nieuwe raads lid, de heer J. de Grave (arb.) be ëdigd. Bij K.B. is bepaald, dat de wet van 1 augustus 2956 tot wijziging van de wet op het hoger landbouwonderwijs met ingang van 15 mei 1957 in werking is getreden. Het in werking treden van de wet bete kent, dat bij de Landbouwhogeschool te Wageningen het college van curatoren is vervangen door een bestuur van acht le den, waarin ook de rector magnificus uit hoofde van zijn functie en twee andere hoogleraren zitting hebben. Bij K.B. zijn tot leden van het bestuur benoemd de heren J. M. van Bommel van Vloten te Goes (tevens voorzitter), mr. M. de Niet te Wageningen, jhr. mr. J. Th. M. Smits "van Oijen te Eindhoven, A. Luytjes te Naarden en jhr. dr. C. G. S. Quarles van Ufford te Arnhem. In de woensdagavond gehouden vergadering van de Raad van Krui- ningen is een onverkwikkelijke kwestie ter sprake gekomen, waaruit een discussie is ontstaan, waaraan bijna alle raadsleden deelnamen. Zoals bekend heeft de raad op 16 april jl. besloten tot ruiling van 't verenigingsgebouw voor het Zondagsschoolgebouw. Immers de kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente had zich tot de gemeente gewend om tot deze transactie te geraken, met de bedoeling dit verenigingsgebouw te slopen, en zodoende de omgeving van het pas gerestaureerde kerk gebouw te verfraaien. Een tweetal voorwaarden, die de kerkvoogdij in haar verzoek stelde, nam de raad over en het geheel scheen tot beider tevredenheid te zijn geregeld. Evenwel dd. 4 mei j.l. schreef de kerk voogdij heel lakoniek, dat de gestelde voorwaarden onaanvaardbaar waren en dat de ruiling mitsdien niet kon doorgaan. Hoe dit te rijmen is met het schrijven van de kerkvoogdij dd. 19 januari jl., waarin de bedoelde voorwaarden waren vervat, is niet duidelijk geworden. Welke motieven steken hier achter? De voorzitter, burgemeester A. Schipper, bleek over de gang van za ken zeer ontstemd te zijn, vooral om- Het doet de kerkeraad der Hervorm' de gemeente te Kruiningen leed, dat b. en w. van Kruiningen gemeend heb ben om èn de kerkvoogdij èn het Zon dagsschoolbestuur te laten bedreigen door een advocaat. De kerkeraad heeft verder, met ver bazing, kennis genomen van het ver slag der gemeenteraadszitting in dit blad opgenomen waarin een voor stelling van zaken wordt gegeven, die in strijd is met de werkelijkheid. Wat toch is het geval? De kerkvoogdij onderhandelde met de burgerlijke gemeente over een ruil van het Zohdagsschoolgebouw tegen het, aan de gemeente toebehorende, verenigingslokaal, met de bedoeling dit lokaal te laten slopen, zodra het eigendom der kerkvoogdij zou zijn ge worden. Maar daartoe moest de kerkvoogdij natuurlfik eerst het eigendomsrecht op het Zondagsschoolgebouw verwerven! Zó vroeg zij het Zondagsschoolbe stuur dan of het bereid was dit gebouw aan haar te verkopen. Het Zondagsschoolbestuur was be reid tot verkoop over te gaan, maar., stelde de uitdrukkelijke voorwaarde, dat wie ook nu en in de toekomst eigenaar van dit gebouw zou worden -L het nooit zou mogen worden ge bruikt voor doeleinden en activiteiten, die concurrentie voor „Ons Dorpshuis" zouden betekenen. Want en hier draait alles om het Zondagsschoolbestuur had eens be loofd aan het Bestuur van de stichting „Ons Dorpshuis", dat het Zondags schoolgebouw op non-actief zou komen te staan en nooit meer voor vergade ringen, repetities, uitvoeringen enzo voorts zou worden gebruikt. Zelfs was besloten en zeer nadruk kelijk in de notulen opgenomen, dat van verkoop aan de kerkvoogdij geen sprake zou zijn, wanneer deze voor waarde niet in een eventueel koopcon tract zou worden opgenomen, terwijl tevens besloten werd, dat een dergelijk koopcontract, aleer het ondertekend werd, niet slechts door de notaris zou worden voorgelezen, maar dat elk der leden van het Zondagsschoolbestuur „Het heeft veel moeite gekost, maar het is toch gelukt om een groep van 10 vluchtelingen-kinderen uit Westduitse vluchtelingenkampen, deze zomer on der te brengen in Kapelse gezinnen". Dit vertelde ons gisteren de heer H. Eversdijk, voorzitter van de C.J.M.V. in Kapelle die in de afgelopen weken zeer veel werk heeft gedaan en moeten doen om dit voor elkaar te krijgen. De heer Eversdijk vertelde zeer te leurgesteld te zijn over het feit dat er niet meer gezinnen in Kapelle bereid bleken om gedurende enkele weken deze zomer een jongen in de leeftijd van 812 jaar in hun gezinnen op te nemen. Deze aktie om vluchtelingen kinderen een prettige vakantie te be zorgen gaat uit van het Landelijk C.J. M.V. De medewerking bleek niet groot te zijn en het Verbond deed een harts- hieraan medewerking te verlenen, tochtelijk beroep op de afdelingen om „Dat moet in Kapelle mogelijk zijn", zei de C.J.M.V. En de actieve voorzit ter van deze bloeiende C.J.M.V. afde ling was onophoudelijk in touw om het voor elkaar te krijgen Hij moest vele teleurstellingen incasseren en kreeg het slechts op het nippertje voor el kaar dat er tien jongens (het minimum aantal dat naar één plaats gaat) wer den ondergebracht Hoewel dit een te leurstelling was, was men aan de an dere kant toch ook weer blij dat er al thans weer tien van deze kinderen een Ingezonden mededeling (adv.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder onderdak hadden. Ook het C.J.M.V. was dankbaar dat er in Zeeland een afdeling bleek te zijn welke zich hiervoor wilde inzetten. In de laatste week van juli zullen de kinderen naar Kapelle komen en daar blijven tot eind augustus. Tevoren zul len ze een week doorbrengen in het C.J.M.V.-jongenskamp in Leusden. De voorzitter van de C.J.M.V. Kapelle, Huib Eversdijk, heeft direct toegezegd zich gedurende de tijd dat de jongens hier zijn zoveel mogelijk voor hen te zorgen en uitstapjes en andere ont spanning voor hen te organiseren. Bospcen naar België De Belgische grens is maar drie da gen gesloten geweest voor de Neder landse bospeen. België en Luxemburg hebben namelijk besloten, dat zij met ingang van 24 mei de invoer van bos- heid dat dit produkt naar België wordt staan. Dan is er dus weer de mogelijk- peen uit Nederland weer zullen toe- verzonden. Zeedijkverzwaring bij St, Philipsland In opdracht van het waterschap Sint Philipsland werd aanbesteed het ver zwaren van een gedeelte van de zee dijk bij Anna Jacoba-Polder. Hiervoor waren 21 gegadigden. De laagste in schrijver was G. van Herk te Nieuwer- kerk aan de IJssel voor f 109.000,De hoogste Gebrs. Wijnands te Werken dam voor f 212.777, Burgemeester Dregmans opent Motel Zaterdagmiddag 25 mei a.s. zal de burgemeester van Biggekerke, de heer J. L. Dregmans, de officiële opening verrichten van het motel, dat op Groot Valkenisse is verrezen. het zelf eerst nauwkeurig lezen zou. De gemeenteraad vergaderde en be sloot in de voorgenomen ruil te bewil ligen. Maarin het gemeenteraads besluit stond genoemde voorwaarde in op een manier, die zeer rekbaar was en voor allerlei uitlegging dienen kon. Er werd namelijk in gesteld, dat „uit voeringen en dergelijke" uitgesloten zouden zijn. Dat is echter heel iets an ders dan wat Zondagsschoolbestuur en kerkvoogdij als voorwaarde hadden ge steld. In het schrijven van de kerk voogdij aan het college van b. en w. stond namelijk: „uitvoeringen, verga deringen, enzovoort". De president-kerkvoogd had daarop een onderhoud met de burgemeester en deze stelde „zwart op wit" in een eigenhandig geschreven memorandum, dat het zondagsschoolgebouw, zodra het eigendom der gemeente geworden was, ook voor vergaderingen en repe tities zou worden vrijgegeven. De president-kerkvoogd antwoordde, dat het Zondagsschoolbestuur dit niet zou accepteren en het laatste woord van de burgemeester was: „dan gaat de ruil niet door! De kerkvoogden vergaderden daarop en bespraken dit alles. Stuk voor stuk verklaarden zij geen kans te zien om de burgemeester tot andere gedach ten te brengen. Daarop besloot het Zondagsschool bestuur zijn gebouw niet aan de kerk voogdij te verkopen, daar het „in eer en geweten" gehouden was om de eens aan het Dorpshuisbestuur gegeven be lofte loyaal na t'e komen. De kerkvoorgdij heeft dit besluit terstond ter kennis van het college van b. en w. gebracht, terwijTt Zon dagsschoolbestuur besloot om thans onverwijld zijn gebouw aan een ander te verkopen, die wel bereid was de gestelde voorwaarden te accepteren en in het koopcontract op te nemen. Terstond na de mededeling van de kerkvoogdij aan het gemeentebestuur, ontvingen de kerkvoogdij en het Zon dagsschoolbestuur brieven van een ad vocatenkantoor in Middelburg, waar in gedreigd wordt met rechtsingang, daar naar de mening van het col lege van b. en w. de ruil reeds tot stand gekomen was. Uit het bovenstaande blijkt echter voldoende, dat er niets tot stand ge komen was, daar de ruil gebonden va- aan voorwaarden, die niet werden aanvaard. De kerkeraad verklaart, dat het in strijd met de waarheid is, wanneer de burgemeester stelt, dat de voorwaar den, zoals die door de gemeenteraad waren aanvaard, dezelfde waren als die, welke door de kerkvoogdij wa ren bedongen. De kerkeraad verklaart dat van de zijde der kerkvoogdij en van het Zon dagsschoolbestuur alles gedaan is om tot een bevredigende oplossing te ge raken. Concessie op concessie zijn hunner zijds gedaan en dit alles uit de op rechte begeerte om de vrede en de eensgezindheid te dienen. Maar én de kerkeraad én de kerk voogdij én het Zondagsschoolbestuur zijn eensgezind en vast besloten om weerstand te bieden tegen elke poging om zich onder de druk der onwaar heid te laten zetten en zij weten zich daarbij gesteund door ieder, die eens bij zijn belijdenis beloofd heeft om tot de bloei van het Godsrijk in het algemeen en van onze Hervormde Kerk in het bijzonder naar zijn ver mogen volijverig mede te werken. De kerkeraad voornoemd, W. C. van Burgeier, voorzitter A. Kievit, scriba. Scherpenisse krijgt diepvriesinstallatie In Scherpenisse komt eindelijk een diepvriesinstallatie. De initiatief nemers, de heren P. Jagt en Murre, zijn met hun plannen zover gevorderd dat spoedig met de bouw kan worden begonnen. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling een gebouw met 20 cellen op te richten, maar er bestaat zo'n grote belangstelling, dat nu is besloten 30 cellen aan te leggen. HANSWEERT Radarinstallatie. De „Directeur-generaal Harmsen", het bekende schip van Rijks waterstaat ligt momenteel te Hansweert, waar het door de werktuigkundige dienst van Rijkswaterstaat wordt voorzien van een radarinstallatie. dat deze kwestie inmiddels in de ge meente de gemoederen reeds danig in beweging heeft gebracht. Volgens de voorzitter wordt een verkeerde voor stelling van zaken gegeven en worden zijn woorden verdraaid. Men beticht hem, dat hij niet bereid zou zijn het besluit van de raad uit te voeren, ter wijl hij nog niet aan de uitvoering toe is, omdat het besluit de vereiste goed keuring van ged. staten behoeft. De heer J. Witte (vrije lijst) was er voor van verdere onderhandelingen af te zien en het oude verenigingsge bouw zonder meer te behouden. Voor de heer C. van Iwaarden (prot. chr.) was het bericht van de strubbe lingen gekomen „als een donderslag bij heldere hemel". Hij deed een be roep op de voorzitter alsnog te trach ten de zaak tot een oplossing te bren gen. De heer W. J. Pouwer (C.H.) schaar de zich volledig achter het standpunt van b. en w. en drong er op aan in ieder geval recht te zoeken. De heer A. Lbkerse (S.G.P.) consta teerde, dat de kerkvoogdij en het zon dagsschoolbestuur grotendeels uit de zelfde personen bestaat en kon niet anders zeggen, dan dat deze tegenover het gemeentebestuur een onwaardige houding hebben aangenomen. De voorzitter hoopte van harte, dat de raad overtuigd zou zijn van zijn goede trouw en betreurde het, dat door bovengenoemde handelwijze een groot belang van zowel de kerkelijke als de burgerlijke gemeente onopglost zal dreigen te blijven. De raad was het hiermee volkomen eens en keurde het beleid van b. en w. tot het in winnen van een Rechtskundig advies te dezer zake, goed. De heer J. van Ballegooijen (P.v.d. A.) zeide de president-kerkvoogd te hebben gesproken, die verklaarde, dat hij de burgemeester niet kon overtui gen dat de kerkvoogdij genoodzaakt was wegens zijn verplichtingen teiXp- over het Dorpshuis de voorwaarden inzake het gebruik van het zondags schoolgebouw scherp te stellen. De voorzitter repliceerde hierop, dat de voorwaarden, zoals die door de raad waren aanvaard, dezelfde waren als die welke door de kerkvoogdij waren bedongen. Tot hulpkeurmeester voor de keu ring van vee en vlees in de keurings kring Kruiningen werd benoemd de heer D. H. Volbeda te Hoensbroek, thans als zodanig in tijdelijke dienst werkzaam. Besloten werd om met ingang van 1 maart 1959 uit te treden uit de ge meenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en gemeente werken in de Bevelanden. Na al het geen reeds bij vorige gelegenheden hierover werd besproken, werd thans over deze zaak weinig meer gedis cussieerd. Wel zal nog onder het oog worden gezien hoe in de toekomst sa mengewerkt zal worden mte de nabu rige gemeenten. In aansluiting op ons bericht van gis teren over het vangen van inktvissen door de Yersekse kreeftenvissers, ver nemen wij van de heer Verhaart (N.V. de Meuiemeester Co)die thans deze „zeekatten" opkoopt, dat het hier een proef betreft. De heer Verhaart had bij zijn bezoe ken aan het Middellandse Zeegebied meermalen kennis gemaakt met diver se inktvissoorten, die in de subtropi sche streken een ware lekkernij zijn. Toen kwam hij op de gedachte, dat er met de „zeekatten", die in Zeeland in de kreettenkorven worden gevangen, misschien ook wel te handelen viel. Hoewel van een geheel ander soort, be hoort de „zeekat" toch ook tot de inkt vissen. AFTASTEN Werden tot dusver de „Zeeuwse inktvissen" doodgeslagen, thans wor den er duizenden kilo's door de N.V. Meuiemeester opgekocht tegen een prijs van elf cent per kg (en niet f 0.20, zoals de eerste berichten luidden). Het is dus te begrijpen, dat de Yersekse kreeftenboeren thans met genoegen de „zeekatten" uit de korven opvissen. De heer Verhaart heeft goede hoop, dat hij zijn nieuwe produkt in zuide lijke landen zal kunnen afzetten. De markt wordt afgetast, of er voldoende liefhebberij voor de „Zeeuwse inktvis" bestaat, die voorlopig in ijs wordt be waard. „Ik zie er wel iets in," aldus de ondernemende heer Verhaart, „en mocht het al tegenvallen, och, dan kost het me de kop nog niet." OOST- EN WEST-SOUBURG Vrouw dood gevonden. De 54-jarigs mevr. Koole-Paauwer uit Souburg is donderdagmorgen dood in haar wo ning aan de Padweg aangetroffen. Eén harer dochter vond het ontzielde lichaam onder aan de trap. De doods oorzaak is vermoedelijk een hart verlamming.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2