Koninklijk bezoek besloten met statiebanket en taptoe Vanmorgen hebben Koningin en Prins de thuisreis aanvaard Subsidie voor Zeeuwse cultuurmon umenten MODERNE VAKANTIEACCOMODA TIE LANGS WALCHERSE KUST Goedkope logiesmogelijkheden V.S. willen luchtinspectie die billijk is Mendes France afgetreden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Persconferentie van Eisenhower Voor kerken te Waarde, Kruiningen en Kloetinge en Vlissings huis Eerste Hollandse nieuwe is er! Herziening Streekplan streeft ook naar: Eerste „De Ruy ter - postzegels" voor genodigden Telefoon 2438. Bi] geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- jtraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen! Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No 3711 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 24 mei 1957 ONTSTEMMING IN KRTJININGSE RAAD (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 4.33 u., onder 20.42 u. Maan op 2.28 u., onder 16.20 u. Hoogwater zaterdag 25 mei: Vlissingen: 11.20 u. 1.66 m. 23.35 u. 1.54 m. Terneuzen: 11.41 u. 1.83 m., u. m. Wemeldinge: 0.02 u. 1.13 m., 12.42 u. 1.46 m. Zierikzee: 12.30 u. 1.26 m. Gistermorgen is Koningin Juliana de laatste dag van haar bezoek aan Stockholm begonnen met een tocht naar de voorstad Soedertalje, waar 5ij de automobielfabriek Scania-Vabis heeft bezichtigd. Scania Vabis is een van de oudste autofabrieken ter wereld. Prins Bernhard heeft in de ochtenduren het Zweedse laboratorium voor bosbouwonderzoek bezocht. Hij werd daarbij vergezeld door Prins Bertil, de hertog van Halland. Dnderweg naar het laboratorium heeft Prins Bernhard in het stads deel Humlegarden gestopt om daar een krans te leggen bij het Linnaeus-monument. De krans had een lint van rood, wit, blauw. Hare Majesteit, die werd vergezeld door Koning Gustaaf, leden van haar gevolg, minister Luns en de Nederl. ambassadeur dr. Visser, verbleef ruim een uur in de fabriek. Heel het stadje was uitgelopen om de vorstelijke personen te begroeten. Langs alle straten, waar de autocolon ne passeerde, stond een haag van men sen. De scholen hadden vrijaf en aan de toegang tot de fabriek stonden hon derden kinderen met Nederlandse en Zweedse vlaggetjes te wuiven. Op het grote plein voor de fabriek werd de Koningin een boeket aange boden door het vijfjarig dochtertje van de directeur der fabriek. Ofschoon de Zweedse Koning haar bemoedigend trachtte toe te spreken, had het kind zoveel angst voor de plechtige omge ving, dat het hard wegrende, zo gauw het de bloemen had overhandigd. Handtekening gezet! Zij was trouwens niet de enige, die bij de plechtigheid op het uitgestrekte fabrieksterrein angst vertoonde. Ook de Koningin schrok even toen haar na de rondgang werd verzocht haar naam te schrijven op een daarvoor speciaal aangebrachte wit marmeren plaat in de voorgevel van 't gebouw. De hand tekening moest er, zo verklaarde de directeur, in flinke royale letters met ieen speciaal krijtpotlood op worden ge- Bet, om dan later te worden uitgehakt en verguld. De Koningin aarzelde even, voor zij aan het werk begon. Toen zij na enkele ogenblikken moed schepte en dacht een forse zwier met het krijt over het marmer te maken, schrok zij hevig van het resultaat: een lichte J met een nog dunner uitlopertje. De Koningin bezwoer de directie, dat zij dit ongewone werk nog eens wilde overdoen, maar de man die voor dit deel van de ceremonie verantwoor delijk was, wilde daar niets van we ten Hij vond het prachtig gelukt en stemde er tenslote alleen in toe, dat de Koningin nog met een iets vorsere streek „1957" op het marmer zette. De Koningin deed dit, nadat zij eerst Koning Gustaaf had gadegeslagen, toen deze zijn handtekening keurig en met veel sierlijke krullen op het marmer schilderde. Bij het zien van dit resul taat bleef de Koningin erop aandrin gen, dat zij een nieuwe kans zou krij- §en. En toen zij even later op de tri une zat, waarlangs machtige vracht auto's paradeerden, werd haar op een zilveren blad pen en papier aangebo den en kon zij een nieuwe handteke ning zeten. Deze zal fotografisch wor den vergroot, op het marmer overge bracht en daar in gulden letters aan 't vorstelijke bezoek herinneren. De koninklijke gasten zijn vervol gens naar het kasteel Gripsholm, op 'n klein eilandje in met Maelarmeer ge gaan, om in deze historische omgeving de lunch te gebruiken. Ook Prins Bernhard voegde zich daar weer bij het gezelschap. In de loop van de middag bezochten de vorstelijke bezoekers het nationale museum, waar vooral de collectie Rem- brandt-schilderijen de aandacht had. Toen Koningin Juliana en Prins Bern hard het oude kasteel Gripsholm be zochten, wachtte hen daar een verras sing. Na de lunch in een van de histo rische salons werden zij door Koning Gustaaf uitgenodigd voor een korte voorstelling in het kleine ronde thea tertje, dat in een van de ronde torens van het kasteel is gebouwd. Zij hoor den hier aria's uit Mozarts „Figaro's Bruiloft", gezongen door artisten van de Stockholmse opera. Tot slot Om acht uur 's avonds is in het Grand Hotel in Stockholm het Ne derlandse staatsiebanket begonnen, dat een luisterrijke afsluiting vormde van drie zonnige en feestelijke da gen in de Zweedse hoofdstad. Het banket vond plaats in de gou den zaal van het hotel een hoge pronk zaal met vergulde zuilen, waartussen kostbare gobelins en waarboven een rijk geornamenteerd barok plafond. Het weelderige festijn in de gou denzaal, waarbij geen tafelredevoe ringen werden gehouden, duurde tot tien uur. Intussen werd buiten het hotel met een forse taptoe van de Koninklijke Marinierskapel het koninklijke bezoek teneinde geblazen. De blazers en tam boers hebben er onder leiding van majoor Gijsbert Nieuwland een waar dig sjot van deze Nederlandse dagen in de Zweedse hoofdstad van gemaakt. Een half uur lang kon het hoge ge zelschap op het balkon van dit zeld zame spel van licht, kleur en klank genieten. Plechtig klonken aan het slot van de taptoe de beide nationale liederen. Daarna stelde de kapel zich op, de instrumenten zwijgend, maar de fakkels in de lucht. Zij spreidden een geel flakkerend licht over de bou levard toen de glanzende cadillacs aanreden om de vorstelijke gasten voor de laatste maal naar het paleis te brengen. In alle stilte en zonder enig verder plechtig vertoon zijn zij vandaar vanmorgen naar het vliegveld gegaan om de thuisreis te aanvaarden. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud bewolking met plaatselijk Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Veel regen. Woensdagavond woonden Konin gin Juliana en Prins Bernhard in gezelschap van de Zweedse koninklijke familie een gala voorstelling in de koninklijke opera te Stockholm hij. De foto geeft een heeld van de koninklijke loge tijdens deze voorstelling. V.lji.r.: Prinses Sy- hilia, Koning Gustaaf, Koningin Juliana, Prinses Margaretha, Prins Bernhard, Koningin Loui se, Prins Bertil en Prinses Beslree. VIER CULTUURMONUMENTEN IN ZEELAND zullen subsidie ont vangen in de kosten van restauratie, wanneer Provinciale Staten akkoord gaan met het voorstel van G.S. Dit zijn: de Ned. Hervormde kerk te Waarde, de Ned.-Herv. kerk te Kruiningen (voor de spits van de toren), het pand Nieuwstraat 17 te Vlissingen en het orgel van de Ned. Herv. kerk te Kloetinge. De kerkvoogdij van de Herv. Kerk te Waarde zal dan een bedrag van ten hoogste f3350,ontvangen in de restauratiekosten ad 37.000,de gemeente Kruiningen maximaal f 1.220,(rest.kosten f 12.200,de heer M. v. d. Berg te Vlissingen f605,(rest.kosten f6.052) en de Herv. Kerkvoogdij te Kloetinge max-, ff.375,(rest.kosten f 13.756,—)'. Voor de restauratie van de toren te Biggékerke, waarvan de kosten andermaal zijn verhoogd, wordt tenslotte een bedrag van max. f 1.665,gesubsidieerd (rest. kosten f 29.000, graftombe oorlogs- Er waren meer verzoeken om subsidie binnengekomen: voor de Ned. Herv. Kerk te Oudelande, een schilderij in het stadhuis te Tholen, de percelen A 136 en A 137 te Veere, en verzoeken om verhoging van subsidie voor het stadhuis te Tholen, de Ned. Herv. Kerk te Me- liskerke en de Gasthuiskerk te Zie rikzee. Aan het Provinciaal bestuur wordt voorgesteld deze beslissingen voor lopig aan te houden. Hervormde Kerk Waarde De in oorsprong laat-14e eeuwse kruiskerk te Waarde werd door een brand in 1589 ten dele vernield, waar na zij niet in haar oude luister werd hersteld. De kerk bestaat uit een toren (14e eeuw), schip, transeptarm (16e eeuw), koor, grafkapel (17e eeuw) met natuurstenen voor Gilles van der Nisse. De betrekkelijk geringe schade is hersteld, maar nu vraagt de z.g.n. wandelkerk om restauratie. Het rijk subsidieert de helft. Hervormde Kerk Kruiningen De 14e eeuwse toren van de Herv. Kerk te Kruiningen is omstreeks 1925 gerestaureerd. Thans blijkt echter, dat de leien vernieuwd moeten wor den. Kosten f12.200,waarvan het rijk 40betaalt. Nieuwstraat, Vlissingen Het pand Nieuwstraat 17 te Vlis singen heeft een eenvoudige, doch goed ingedeelde trapgevel, die uit de 17e eeuw dateert. Deze is thans ge pleisterd. De eigenaar heeft het thans weer bewoonbaar laten maken. Het rijk betaalt 40 en Vlissingen 30 Kerkorgel, Kloetinge Het uit 1787 daterende orgel van de Herv. Kerk te Kloetinge vertoont ernstige gebreken. De rijkssubsidie zal 20 bedragen. De Scheveningen 171, „Cornelis Vro lijk", een treiler van de IJmuidense rederij Vrolijk, is gisteravond om goed half twaalf de IJmuidense pieren gepasseerd. Het schip meerde om kwart voor twaalf af met de aller eerste Hollandse Nieuwe van dit jaar. Het schip had ongeveer 50 kantjes bij zich. President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie gezegd, dat de V.S. het door Rusland geop perde denkbeeld om tegenover elke kilometer een andere te stellen als grondslag voor overeenstemming over luchtinspectie niet kunnen aanvaar den, tenzij elke partij een gebied zou kiezen dat volkomen onbelangrijk is. Er zou een overeenkomst over lucht inspectie tot stand moeten komen die billijk zou zijn en door iedereen ook als zodanig beschouwd zou worden. De spanningen in de wereld moe ten verminderd worden, aldus Eisen hower maar dit zou niet kunnen geschieden als er geen voortgang met de ontwapening wordt gemaakt. Als eerst een eenvoudige stap gedaan zou kunnen worden waardoor partijen da goede wil van elkaar konden beproe ven en tevens de doelmatigheid van het inspectiestelsel, zou men met ver trouwen kunnen hopen de volgende stap te nemen totdat men een punt zou bereiken waarop de geweldigs defensiebegrotingen binnen redelijke perken kunnen worden gehouden. President Eisenhower zei niets af te weten van berichten, dat de V.S. het volgende jaar een nieuwe reeks kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan willen nemen. Ten aanzien van Korea zei presi dent Eisenhower niet te geloven, dat er al een concrete stap is gedaan om moderne wapens naar Zuid-Korea te zenden. Er waren berichten geweest, dat de Chinese communisten nieuwè straalvliegtuigen en moderne wapenè aan de Noord-Koreanen hebben ge leverd. De president deelde mee, te zullen blijven strijden voor zijn begroting, die de hoogste is in vredestijd en in het congres krachtige tegenstand ondervindt. Eisenhower zei niet té zullen rusten voordat de V.S. gekrer gen zullen hebben wat zijns inziens nodig is voor de bescherming van het Deze foto is een van de eerste die Is vrijgegeven en een beeld geeft van dé serieproduktie van de „Javelins" in dé Glosterfabrieken te Gloucester. Deze zullen deelnemen aan de luchtmacht- oefening „Exercise Vigulant" hoven Engeland Op bovenstaande foto de Zeeuwse fruitfee 1957, een bloem temidden van bloemen! Eerste mosselzaad in Yerseke binnengebracht Donderdag kwamen de eerste Zeeuwse schepen binnen met mossel zaad van het Groningse Wad. Het waren de Y 94 en Y 96, die met een flinke vracht Yerseke binnenliepen. IN OVERLEG MET de gemeentebesturen van de Walcherse kust plaatsen is op een aantal plaatsen langs de kust gezocht naar de mogelijkheid om op korte termijn voor het massa-toerisme meer modern geoutilleerde vakantie-accomodatie te kunnen scheppen. Dit blijkt uit de toelichting op het voorstel van G.S. tot herziening van het Streekplan Walcheren. Men is van mening, dat met name in de categorieën van het tentkamperen, auto-caravanning, forenskamperen en het verblijf in bungalowparken met gebruikmaking van centrale maaltijdenverstrekking, e.d., ter tegemoetkoming aan de sterk toege nomen vraag naar goedkope logiesruimte gedurende het vakantie seizoen ruimte gevonden moet worden. Wat Vlissingen betreft: ten behoeve van trekkers met tenten of caravans oordeelde de Vaste Commissie na het gemeentebestuur gehoord te heb ben dat het dringend gewenst is een kampeerterrein te reserveren, waarvoor een geschikte plaats is ge vonden in het Nolleboscomplex. Dit terrein is speciaal bedoeld voor kam peerders, die op trektocht zijn per fiets of met autocaravans, komende via de veerbootverbinding met Breskens, waarvan steeds meer door buitenlan ders gebruik gemaakt wordt. Tot he den is er in het geheel geen accomo- datie voor caravans en kunnen deze des zomers slechts worden geplaatst op parkeerplaatsen, wegbermen en zelfs op de boulevards. Koudekerke De indeling der kampeerterreinen in Koudekerke is in overleg met het ge meentebestuur en de Nederlandse Kampeerraad gecorrigeerd. Het terrein aan de zuidzijde van de Galgeweg is bestemd voor de bouw van kampeer- hutten en zal voornamelijk als foren senkamp worden gebruikt. Het ligt in de bedoeling op dit terrein mede onder te brengen een aantal houten strand huisjes met overnachtingsaccomodatie, welke tot heden een groot deel van de beschikbare strandcapaciteit in be slag neemt. Het terrein van de kampeerboerderij Dishoek bleek abusievelijk in het goed gekeurde Streekplan te groot te zijn aangegeven. In het herzieningsvoorstel is ook dit punt gecorrigeerd. Biggekerke Hoewel het strand van Biggekerke vele mogelijkheden biedt, kon aan de landzijde van de hoge duinregel geen gelegenheid worden gevonden voor 'n modern opgezet kampeerbedrijf van enige omvang. De aanwezigheid van 't waterwingebied ontneemt daartoe de mogelijkheid.Alleen voor tentkampeer- ders is in overleg met het gemeentebe stuur een plaats gereserveerd op een duinweide van de hofstede „Groot Val- kenisse" en in een oude boomgaard bij de grens met de gemeente Zoute- lande. Zoutelande In gevolge de beslissing van de Kroon is voor de belanghebbende A. Koppejan te Zoutelande in overleg met deze en het gemeentebestuur, de Herverkavelingsdienst en het Staats bosbeheer een compromis-oplossing gevonden voor de definitieve ligging van diens kampeerbedrijf. Ten behoeve van verdere uitbrei ding van de kampeergelegenheid in deze gemeente, respectievelijk als vervangingsterrein, bestaat nog ge legenheid in het kustgebied tussen Zoutelande en Westkapelle, voor de stichting van bungalowbedrijven, Westkapelle Ingevolge de wensen van de Raad van het Joosseswegje en de zuidelijke kreekarm ruimte gereserveerd voor kampeergelegenheid met bungalow- bouw. Voor de bouw van zomer woningen. is een bebouwingsmogelijk heid gereserveerd langs de oostelijke kreekrand. Domburg Het overleg met het gemeente bestuur en de Nederlandse Kampeer raad heeft geleid tot reservering van grond in de onmiddellijke omgeving van het bestaande kampeerterrein, dat te gering van capaciteit en accommo datie is gebleken, V rouwenpolder De bestaande kampeerterreinen in het duingebied tussen de Oude Molen en het Fort de Haak zijn tengevolge van dijkaanleg door de Polder Wal cheren reeds aanzienlijk verkleind. Het gemeentebestuur overweegt de algehele verplaatsing van deze kam- peereentra, mede met het oog op het vrijhouden van deze gronden ais wan delgebied met mogelijke voorzienin gen ten behove van de watersport, wanneer het Veere Gat zal zijn af gesloten. Als vervangende grond komt in aanmerking het vroonweidegebied bij de hofstede Duvekot, waarbij de mo gelijkheid van een meer systematische terreinindeling zich voordoet door de aanwezigheid van begroeide dijken. De ontwikkeling hiervan hangt samen met de openstelling van de nieuw te maken duinovergangen door de Polder Walcheren. Tenslotte is uitbreiding gegeven aan het reeds geprojecteerde kampeerter- dezer gemeente is in de omgeving rein bij Oranjezon. Pierre Mendes-France is donderdag afgetreden als leider van de Franse linkse radicalen, nadat op een be stuursvergadering een voorstel van hem om twee radicale afgevaardigden uit de partij te stoten was verworpen. Hij had de uitstoting van deze af gevaardigden geëist, omdat zij dins dag bij de vertrouwensstemming in de nationale vergadering voor de rege- ring-MolIet hadden gestemd. Het ziet er naar uit dat zijn aftre den een felle strijd om 't leiderschap op het partijcongres in de komefide herfst tot gevolg zal hebben. Het aftreden van Mendes-Franca moet nog door het volledige partij bestuur, dat op 14 juni bijeenkomt, worden aanvaard. De eerste herdenkingspostzegels Michiel Adriaansz. de Ruyter (zie pag. 5) zullen in de morgen van 2 juli worden uitgereikt aan genodig den, die zich op de rede van Vlis singen aan boord van „De Zeven Pro vinciën" zullen bevinden. Deze uitrei king zal onmiddellijk met vlaggesei- nen naar de wal worden bekend ge maakt, waarop de verkoop aan het publiek begint. Gedurende de eerste dag van uit gifte zullen de zegels uitsluitend in Vlissingen worden afgestempeld met een herdenkingsstempel. Dit zal ge schieden in een rijdend postkantoor.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1