Vier miljoen bezuiniging op herverkaveling in Zeeland Meer machinesminder mensen m Huishoudschool in Zierikzee geopend ROTTERDAM Middelburgse veehandelaren voor kantonrechter GEVOLG VAN BESTEDINGSBEPERKING Gratis voorlichting woninginrichting Bondsdag Geref. (art. 31) vrouwen BEROEPINGSWERK Zeeuws fruitseizoen 1956 afgesloten Verbod om vee in stad te stallen overtreden Raadsman: Sanering langs minder elegante weg afgedwongen Plannen voor een centrale stal ER IS WEER GRAS BOTER f Donderdag 23 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 DE GROOTS OPGEZETTE en voor een deel reeds in een vergevor derd stadium van uitvoering zijnde herverkaveling in Zeeland onder vindt momenteel de gevolgen van de bestedingsbeperking. Het werk plan 1957 was opgezet op basis van een krediet van veertig miljoen, doch tengevolge van de bestedingsbeperking moet 10 procent hierop worden bezuinigd. De uitvoering van diverse werken zal dientenge volge over een langere periode lopen. Beplanting Voor 1957 is een bedrag beschikbaar van 36 miljoen gulden. De Herverkave lingscommissie Zeeland heeft reeds verplichtingen aangegaan voor een be drag van ongeveer 34 miljoen gulden, waarbij moet worden bedacht, dat grote werken in het voorjaar worden gegund. Hierop wordt echter het hele jaar en dikwijls ook nog in het daarop volgende jaar gewerkt. Natuurlijk betreffen de verplichtin gen, die zijn aangegaan, niet allemaal werken „in de grond". Naast egalisatie en drainage zijn er de wegen en water lopen en de gemalen en kunstwerken, die worden aangelegd, evenals elektri citeit en waterleiding. Echter ook boer- derijenbouw, beplanting, grondonder zoek en aankoop van materialen, ter- Wijl ook schadevergoedingen aan de boeren dienen te worden betaald, om dat men niet kan inzaaien of omdat gewassen tengevolge van werkzaam- eden worden vernield. Verschuiving Bij de eigenlijke werken ziet men 'n steeds grotere verschuiving van uitvoe ring door de Cultuurmaatschappijen naar aanneming. De gunningen van 1 jan. 1957 tot en met 30 april 1957 ver tonen inclusief bijkomende kosten het volgende beeld: aannemers f 18.335.000, regie f3.315.000 of in procenten uitge drukt resp. 84,7 en 15,3. De toename van het aantal aanne mingen vindt o.m. zijn oorzaak In het feit dat het aantal werkzoekenden dat bij cultuurtechnische werken tewerk gesteld kan worden gering ls, terwijl voorts de mechanisering voortdurend toene-mb Werk, waarvan men vroeger aannam dat het alleen door handkracht kon worden uitgevoerd, kan thans met ma chines worden verricht. Naar wij van de secretaris van de Herverkavelingscommissie Zeeland ver namen, wordt in het Noorden van ons land beduidend meer cultuurtechnisch werk met handkracht uitgevoerd, om dat daar de seizoenwerkloosheid gro ter is. Na de bestedingsbeperking is voor Schouwen-Duiveland beschikbaar 'n bedrag van f 19,8 miljoen (eerste plan f22 miljoen), Tholen: f9,9 mil joen (eerste plan f 11 miljoen), Zak van Zuid-Beveland f 6 miljoen (eer ste plan f6,7 miljoen), Waarde f0.3 miljoen (eerste plan f 0,3 miljoen). Naast de traditionele draglines en auto's is er bij de herverkavelings werkzaamheden een evolutie waar te nemen op het gebied van bulldozers en draineermachines. In de eerste week van mei waren in de herverkavelingsgebieden van Zee land in totaal werkzaam 1471 arbei ders. In gebruik waren 185 draglines, 23 bulldozers en 16 draineermachines. In alle gebieden zal een beplanting worden aangebracht als resultaat van besprekingen tussen vertegenwoordi gers van landbouwers, de herverkave lingscommissie en het Staatsbosbeheer. Op Tholen is voor beplanting een be drag van f500.000 goedgekeurd door de Agrarische Subcommissie. Drinkwater Wat betreft de drinkwaterleiding is men er in geslaagd voor geheel Schou wen-Duiveland een voor alle instanties aanvaarde financieringsregeling te krjjgen. Belanghebbenden, provincie, gemeenten en Herverkavelingscommis sie leveren leder een bijdrage. In juli a.s. wordt op Schouwen-Dui veland begonnen met de aansluiting van 120 150 percelen. De rest (on geveer 150 percelen), zal in 1958 wor den aangesloten. Op Tholen zal waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd eveneens een rege ling tot stand komen. In afwachting daarvan is een begin gemaakt met het aanleggen van een hoofdleidiing van Poortvliet naar St. Annaland door de Poortvlietse Weihoek, zulks ten behoe ve van acht boerderijen, die daar ge bouwd zullen worden. Woninginrichting Een van de te bouwen acht boer derijen op Tholen zal als voorbeeld woning worden ingericht. De over heid verleent hierin subsidie. Aan de Herverkavelingscommissie is n.l. na dat gebleken was dat behoefte be stond aan voorlichting op het gebied van woninginrichting, een binnen huisarchitecte verbonden, die gratis adviezen verstrekt. Haar werk wordt, zoals is gebleken in de herverkavelingsgebieden, zeer op prijs gesteld. Dat voor de herverkaveling in Zee land grote belangstelling bestaat, blijkt o.a. wel uit het feit dat het gebied op Schouwen-Duiveland is bezocht door een groep van 70 buitenlandse cultuurtechnici. Einde koolexport naar Zwitserland De laatste weken werd er regelmatig Nederlandse kool naar Zwitserland ge ëxporteerd. Thans behoort dit spoedig tot het verleden, want Zwitserland heeft besloten dat de beperkte invoer van bloemkool, witte kool, savoye kool en rapen zal worden stopgezet op 25 mei a.s. Na deze datum zal de invoer van kool in dit land verboden zijn. Belgische grens dicht voor tomaten Het wordt wel een ware lijdensge schiedenis met de export van de Ne derlandse tuinbouwprodukten naar België. Dit land hanteert het land- bouwprotocol tussen ons land en Bel gië op een volkomen willekeurige ma nier. Thans is namelijk weer besloten dat op 22 mei a.s. de grens dicht gaat voor de Nederlandse tomaten. In Ne derlandse tuinbouwkringen is men zeer verontwaardigd over deze gang van zaken. De export van tomaten naai- België was toch reeds gering ge worden door het opleggen van absurd hoge exportheffingen. Zo bedroeg deze exportheffing op tomaten op 21 mei niet minder dan f 1,32 per kg. Deze prijs werd op de veilingen ook slechts betaald voor de beste kwaliteit. De heffing was dus evenhoog als de prijs welke de Nederlandse kweker ontving. Ingezonden mededeling (adv.) De pittige „niet te" zware shag! GROTE VAART ANNENKERX, 21 O. Diego Garcia BANK A pass. 21 ZW pt Kreta nr Na pels DELFSHAVEN, 21 O. St. Helena GROOTE BEER, p. 21 Kp Race HOOGKERK, 21 te Fremantle nr Ade laide KERTOSONO, 20 Z.O. Acagulco KINDERDIJK, 21 W.vn Quessant KATELYSIA, 21 Z.W. San Miguel MATARAM, pass. 21 Kp St, Vincent MIJDRECHT, 21 Z.O. vn Port Soedan NESTOR, 22 verw. te Curasao NOORDAM, 21 Z.O. Kp Race ORANJE, pass. 21 Socotra nr Colombo PRINS ALEXANDER, 22 te Antwer pen vn Rotterdam RIJNKERK, 21 N.O. St. Helena RIJNDAM, 21 W. Scillies RIDDERKERK, 23 te Nacala verw. SIBAJAK, 21 vn Melbourne nr Soera- baja SCHIE, pass. 21 Flores SOESTDIJK, 21 N.N.W. Azoren WATERMAN, 22 verw. te Kaapstad ZUIDERKRUIS, 21 O.Z.O. vn East London DE ERKENDE VAN ROSSEM'S KWALITEIT De grote vergaderruimte van de Ahoyhal was gisteren geheel gevuld met vrouwen in echte feeststemming. De presidente, mevrouw Van Bek kum, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. De morgenverga dering was voor het grootste deel ge wijd aan de huishoudelijke vereni- gingszaken. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat er een ge stadige groei is. Het aantal aangeslo ten verenigingen steeg tot 232 en de penningmeesteresse kon melden, dat dank zij de acurate afwerking door de plaatselijke penningmeesteresse der financiën alles steeds een vlot ver loop heeft en dat er een beduidend saldo is. Aan het eind der morgenvergade ring hield mejuffrouw Booy een tref fende toespraak over de „Gemeen schap der heiligen". De gezamenlijke koffietafel was ook een feest op zich zelf, doordat vele bekenden uit alle delen van het land hier elkander troffen. Na de heropening van de vergade riilg werd met spanning uitgezien naar de hoofdschotel van deze feest dag, n.l. het referaat van ds. Blok over „Gereformeerde zede en ont spanning". Met grote aandacht werd deze rede beluisterd, waarin er vooral de na druk op gelegd werd, dat we hebben te leven in de blijdschap van de ver- de levenshouding moet bepalen, ook de ontspanning welke we mogen ge nieten. Hij zeide, dat er veel geklaagd werd over de jeugd, maar het is eigenlijk het probleem van de oude ren. Vroeger wilde de jeugd ook naar film en toneel, maar dan was er een ouder geslacht, dat rustig „neen" zei en dat wist te argumenteren. Tegen woordig si dat vaak anders omdat vele ouderen voorgaan. Dat er tal van vragen op dit onder werp loskwamen is te begrijpen. Door de spreker werden ze uitvoerig en duidelijk beantwoord. Daarna was deze Bondsdag, die zich kenmerkte door een echt blijmoedige geest weer ten einde en gingen de dames weer in alle richtingen uiteen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenmoer, E. R. Damsté te IJsselstein. Aangenomen naar Domburg, J. van Vliet te Maasdam; naar Kerkdriel, J. A. Poelman, vic. te Wassenaar. Bedankt voor Blauwkapel-Groene- kan, H. Harkema te Zeist. Geref. Kerken Tweetal te Apeldoorn, C. Klapwijk te Bennebroek en L. G. Pleysant te Leeuwarden. Beroepen te Workum, J. Dijkstra te Schermerhorn. Aangenomen naar Een, K. J. L. v. Steehorn, kand. te Amsterdam. Examens. De classis Coevorden heeft prep. gexamineerd en beroep baar verklaard de heer Joh. Pasveer te Coevorden. De classis Meppel heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. W. de Roo te Ruinerwold. Beiden waren kandidaat aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Doesburg, G. J. Buys te Papendrecht en S. Wijnsma te Broek op Langedijk. Beroepen te Tholen-Oud-Vossemeer, G. Blom te Meerkerk. ST 1, All KENS Opbrengst collecte. De te Sint Laurens gehouden Blauwe-week collecte bracht op ƒ52,11. Ingezonden mededeling (adv.) Het is nu gebeurd met de aanvoer van fruit van de oogst 1956 op de Zeeuwse veilingen. In Goes werd gis teren definitief de laatste fruitveiling van dit seizoen gehouden en ook in Kapelle zal de aanvoer volgende week van geen betekenis meer zijn. Hiermede is dan een eind gekomen aan een seizoen dat voor de Zeeuw se kwekers met moderne bedrijven zeker,niet ongunstig is geweest. De behaalde resultaten stemmen over het algemeen wel tot tevredenheid. In Goes was gisteren nog een be hoorlijk aanbod van appelen, namelijk in totaal ruim 80 ton. Hoofdzakelijk bestond deze aanvoer uit het ras Jo nathan. De prijzen lagen op dezelfde hoogte als steeds het geval was in de voorgaande weken. Voor de groot ste maten huishoudkwaliteit van de Jonathan werd ruim 60 ct. per kg be taald. De kleinere maten huishoud kwaliteit noteerden tussen 40 en 50 ct. per kg. Ook in Kapelle was gisteren nog een behoorlijk aanbod, maar tóch minder dan in Goes. De rust op de veilingen zal maar van heel korte duur zijn, want de eerste aardbeien van de volle grond zijn al weer aangevoerd en ook de kruisbessenpluk staat voor de deur. De fruitaanvoer in andere delen van het land is nu ook van geringe betekenis en zal spoedig geheel tot het verleden behoren. De handel kan zich echter wel voor zien van appelen, want elke week komen er thans heel wat appelen uit Argentinië in ons land binnen. Vorige week b.v. waren er 11.000 kisten van plm. 13 kg appelen uit Argentinië op de importveiling in Rotterdam en vandaag (woensdag) zal er een aanbod zijn van 14.000 kisten appelen uit dit land. Deze zijn echter ook erg duur. OVEZANDE Raadsvergadering. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering, die donder dag 23 mei a.s. zal worden gehouden, komt o.m. voor een voorstel van b. en w. tot verbreding van de weg 's Heerenhoek- Borssele, een voorstel tot drie elektrici teitsaansluitingen, een voorstel tot toe treding tot de Zeeuwse Muziekschool en een voorstel van b. en w. tot het lenen van een bedrag ad ƒ50,000 voor de bouw van vier woningwetwoningen. R.H.B.S. Bergen op Zoom 75 jaar Voor het grote feest dat te Bergen op Zoom op 6 en 7 september a.s. ge houden zal worden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de R.H.B.S. bestaat al een zeer grote belangstelling. Het comité heeft uit alle windstre ken blijken van instemming ontvangen en reeds ca. 1500 leerlingen en oueft leerlingen lieten iets van zich horen. Morgenavond is er een begroetings bijeenkomst in de grote zaal van Tha lia, terwijl zaterdagmorgen allen om 9 uur in de gymnastiekzaal bijeen ko men, waar een gedenksteen zal worden onthuld ter gedachtenis aan de oud leerlingen die in de tweede wereldoor log vielen. De school zal daarna „wor den bezet" en diverse leraren hebben toegezegd enkele korte lessen te ge ven. Op het sportterrein wordt een sportdemonstratie gegeven, terwijl er tevens de gelegenheid is de tentoon stelling „Schoolherinneringen" te be zichtigen. Om 2 uur is er een herdenkingsbij eenkomst in Thalia en 's avonds is er een diner en een feestavond in Thalia. Raadsagenda De gemeenteraad van Zierikzee verga dert hedenavond 8 uur. De agenda ver meldt o.a. een voorstel van b. en w. tot het verlenen van ontheffing van de bouwverordening i.v.m. de bouw van een straalzender. Ingezonden mededeling (adv.) PKISMA-het veilige horloge Edeldoublé 20 micron met stalen bodem, 15 steens anker, anti-magnetisch r f63.- fZaKHBSBKW? VOOR DE KANTONRECHTER te Middelburga hebben woensdagmorgen acht veehouders nit de Zeeuwse hoofdstad twee hunner waren bekeurd hun zaak laten bepleiten door mr. W. K. H. Dieleman. De veehandel in Middelburg is namelijk zo viel uit,het betoog van pleiter te beluisteren langs de weg van een politieverordening de nek omgedraaid. Mr. Dieleman liet daar onmiddellijk op volgen, dat er van de zijde van de gemeente ook een zekere bereidheid tot helpen bestaat. Het gaat hier om de koeien, de schapen, de geiten en de bokken (maar voornamelijk om de koeien) die men binnen de bebouwde kom van de gemeente niet meer mag houden of stallen. Reeds eerder (in 1953) werden de varkens langs wettelijke weg nit de stad geweerd; in 1956 kwam er een nieuwe politieverordening, waardoor de varkens in hun afwezigheid gezelschap kregen van voornoemde dieren. Nu dateert het overleg, dat over deze kwestie tussen gemeente en de acht veehandelaren, die hun stallen binnen Middelburg's bebouwde kom hebben, is gevoerd, niet van vandaag of gisteren. Twee jaar geleden bestond ook de mogelijkheid, dat de veehandelaren een „centrale stal" nabij het abattoir op de Seisweg lieten zetten, met medewerking van de gemeente. Zover is het echter toen niet geko men. Thans liggen de zaken anders; de veehandelaren hebben zelfs al een plan opgesteld, de tekening is klaar en de kosten bedragen f 100.0000,maar de gemeente verkeert thans niet meer in een zodanige positie, dat hiervoor geld beschikbaar kan worden gesteld. Bekeuringen In de winter 1956-1957 wilde de ge- de acht veehandelaren nog wel ont- meente, hangende de onderhandelingen heffing verlenen. Deze heeft tot 1 april jl. geduurd en werd toen nog met een maand verlengd. Per 1 mei jl. werd de nieuwe politieverordening dus in zijn volle omvang van kracht; in de vroege morgen van de 3e mei vielen de eerstse bekeuringen bij twee veehandelaren (H. L. en A. J. L.) H. L. had in een perceel aan de Schuitvlotstraat vier koeien gestald „of althans gehouden" en voor A. J. L. gold hetzelfde voor één koe, in een perceel aan Klein Vlaanderen. Alzo heeft mr. Dieleman' de twee verdachten verdedigd. De raadsman wilde in het bijzonder de achtergron den van deze zaak belichten. Honderden jaren lang, zo zei plei ter, hebben de veehandelaren in Mid delburg hun beroep kunnen uitoefe nen. Middelburg is een plattelandsstad, centrum van agrarisch Walcheren, waarin deze veehandelaren vanouds een nijvere functie vervullen. Mr. Dieleman merkte hierbij op, dat deze rol veel belangrijker is dan de verkoop van allerlei prullaria- souveniers. Het gevolg van de nieuwe politie verordening, waardoor de veehandel de nek wordt omgedraaid is, dat een' kleine honderd mensen (w.o. perso neel en familie van de veehandela ren) de stad zal moeten verlaten. Weinig aannemelijk vond pleiter het, dat er klachten geweest zouden zijn over vuil en stank. Een koe in een stal is niet direct een vuil dier. Mr. Dieleman wees ook op het cachet, dat Middelburg als platte landsstad heeft. Schadevergoeding Hij vond, dat de sanering, die wel- Ingezonden mededeling (adv.) Poblikiti» no Hm Nededaad* Zuivelburcaü VGraveohagr licht noodzakelijk zal zijn, langs de minder elegante weg van een politie verordening wordt afgedwongen, juist omdat dit zonder enige vergoeding gaat. Pleiter gaf als zijn mening, dat de overheid in dergelijke gevallen juist verplicht is tot het uitkeren van een schadevergoeding. De gemeente Middelburg is echter niet geheel gesloten voor dit stand punt, zo liet hij er op volgen. De veehandelaren zien van hun kant de noodzakelijkheid in; het zou echter tot wonderlijke excessen ko men, als alle vernieuwingen via een politieverordening worden afgedwon gen. Mr. Dieleman vroeg de officier van justitie, mr. T. Lebret, die in beide gevallen een waarschuwingsboete van f 10,— had geëist, hangende de onder handelingen, het vervolgingsbeleid te matigen. Anders zou het, op dit moment, tot gedwongen liquidatie leiden. Er is aan beide zijden een bereidheid om tot 'n oplossing te komen, aldus de raads man hij verzocht de zaak aan te houden. Nadat één van de verdachten nog had aangestipt, dat het ten enemale onmogelijk is, buitpn de stad te stal len, vonniste de kantonrechter in bei de gevallen f6,subs. 3 d. ZIERIKZEE Brand voorkomen De brandweer werd gealarmeerd voor een begin van brand in de slacht plaats van slagerij Van Schel op de Schuithaven. Een fles butagas 'had vlam gevat. Met brandblusapparaten kon erger worden voorkomen. ST. ANNALAND Geslaagd. Aan de Christiaan Huygens- school te Rotterdam slaagde voor leer ling-horlogemaker de heer J. Walhout te Sint-Annaland. BR U1NISSE Speelterreinen. Het terrein, dat na de oorlog gebruikt werd voor het bouwen van houten noodwoningen, aan de Dorps weg zal drieërlei bestemming krijgen nu het geëgaliseerd is. Een deel wordt be stemd voor het uitgeven van volkstuinen, een ander deel voor standplaats van sa lonwagens in verband met de komende Delta-werken. Het overblijvende is be doeld als openbaar speelterrein. Voor dit laatste doel wil men ook een stuk grond aan de Prinses Beatrixstraat vrijmaken. Nagekomen Advertentiën Heden overleed tot onze diepe droefheid, in haar Heer en Hei land, onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder PIETERNELLA WISSE, Wed. van Jacobus Geschiere in de gezegende ouderdom van ruim 89 jaar. De Here doe ons in Zijn wil berusten. Serooskerke (W.) J. SANDERSE-GESCHIERE W. SANDERSE Meliskerke: S. GESCHIERE-DEKKER Emmeloord: J. RIEMENS-GESCHIERE J. RIEMENS Klein- en Achterklein- inderen. Meliskerke, 22 mei 1957 Opnieuw stond Schouwen-Duive land in het teken van de weder opbouw. Woensdagmiddag vond te Zierikzee de officiële opening plaats van de vernieuwde en uitgebreide landbouwhuishoudschool der Z.LJVÏ., welke school tijdens de ramp zware schade heeft opgelopen. De inspec- triee voor liet Nijverheidsonderwijs, mej. E. E. M. Bergervoet verrichtte de officiële opening van deze school, die een zeer belangrijk aandeel heeft in de ontwikkeling der plattelands- jeugd en een onmisbare schakel vormt tussen stad en platteland. Voordien waren de vele autoritei ten en genodigden in het huis Nas sau bijeen gekomen waar toespraken werden gehouden. De voorzitter der commissie van landbouwhuishoud- onderwijs der ZA.M., de heer B. H. G. ter Haar Romeny, burgemeester van Wolphaartsdijk, verwelkomde de vele genodigden. In korte vogelvlucht van verleden naar heden, schetste hij de ontwikke ling van de school die thans geleid wordt door de directrice, mej. G. N. van Liere, die dit jaar haar 25-jarig jubileum hoopt te vieren. De water snood heeft de school zware schade toegebracht en deed de plannen voor uitbreiding of nieuwbouw in duigen vallen. De school werd echter ver nieuwd en belangrijk uitgebreid door aanbouw van een vleugel. Vooral bracht de heer Ter Haar Romeny dank aan B. en W. van Zierikzee, die zich grote financiële offers hebben getroost doch nu terug kunnen zien op een school, die zijn grote waarde heeft voor de gehele streek. De land bouwhuishoudschool, bezocht door 329 leerlingen van het gehele land, is een der sterkste peilers tot verheffing der landelijke stand. Namens de Z.L.M. bood hy de di rectrice een passend geschenk aan voor 'de Koningin Julianaschool, t.w. een statieportret van onze Vorstin. Mej. Bergervoet, die vervolgens de symbolische opening verrichtte, bracht gelukwensen over namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en wees op de belangrijk heid der school. Ook de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, wees even eens op het belang van de school. Vele spreeksters en sprekers voer den hierna nog het woord, terwijl eveneens vele geschenken werden aangeboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2