Voorkeur voor Deltaplan om kustlijn te kunnen rechttrekken VOOR INKTVISSEN NAAR YERSEKE BABS A USE MS (FR '5 7)ZOND STIEKUM FOTO IN Koningin bij de jeugd; Prins tussen de vliegers MINISTERS WIJZEN ER NOGMAALS MET NADRUK OP Onvergetelijke dagen in Stockholm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "V. Nieuw export artikel Goese H.B.S,"leerling (18 j\) werd uitverkoren HööimtfiiiToor: u. Torsrs trast to, croes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeenwsch Dagblad 13e Jaargang No 3710 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de SMIT Donderdag 23 mei 1957 r "Y bezuiniging op herverkaveling (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.34 u., onder 20.40 u. Maan op 2.06 u., onder 15.13 u. Iïoogwate:r vrijdag 24 mei: Vlissingen: 10.16 u. 1.55 m. 22.36 u. 1.24 m. Terneuzen: 10.37 u. 1.73 m., 23.01 u. 1.53 m. Wemeldinge: 11.34 u. 1.36 m., u. m. Zierikzee: 11.20 u. 1.18 m., 23.42 u. 0.94 m. DE MINISTERS Algera, Hofstra en Mansholt schrijven in de Memorie van Antwoord op de Deltawet, dat zij voor een goed begrip duidelijk naar voren willen brengen, dat de voorkeur voor het Deltaplan berust op de mogelijkheid om de .gladde kustlijn zoveel mogelijk te benaderen, waardoor de frontlijn, waarop de zee haar aanvallen kan richten, ro kort mogelijk wordt gemaakt. Achter de kustlijn zal een groot deel van de thans nog bestaande primaire hoogwaterkeringen de taak van secundaire krijgen, van groot belang in oorlogstijd. Er is geen enkele reden om te vrezen dat de kosten voor de uitvoering van het Deltaplan tot een veelvoud van het vermelde bedrag (2Vï miljard gld.) zouden oplopen, aldus de ministers. - De uitvoering zal twintig S. dertig jaar in beslag nemen. Naast de Raad van Waterstaat zal geen ander orgaan worden gecreëerd, dat speciaal voor Zuid west-Nederland zou moeten optreden. Dat dit ver tragend zal werken, is niet de mening van de ministers. AANGEZIEN DE DELTAWET bedoeld is om in de eerste plaats op waterstaatkundig terrein een aantal voorzieningen tot stand te kunnen brengen, hebben de ministers het niet tot hun taak gerekend om als onderdelen van deze wet uitvoerig in te gaan op de vele problemen, 'die zich op maatschappelijk, cultureel, sociaal en economisch gebied zullen voordoen in samenhang met de bedoelde waterstaatkundige voorzieningen. Zeker vereisen ook deze problemen naar het oordeel der ministers bestudering, en zelfs zeer tijdige bestudering, teneinde de ontwikkeling van het Deltagebied in goede banen te kunnen leiden. De vraag of voor de bestudering van deze vraagstukken een afzonder lijke sociaal-economische raad voor 't Deltagebied gewenst moet worden ge acht, menen de ministers vooralsnog onbeantwoord te moeten laten, met en kele ambtgenoten is overleg gaande over de wijze waarop deze problemen het beste kunnen worden behandeld, zo delen de mihisters Algera, Hofstra en Mansholt mede in de Memorie van Antwoord over de Deltawet. De stormvloedkering in de Hollandse IJssel zal in de loop van 1958 geheel voltooid kunnen zijn; het Drie-Eilan denplan kan omstreeks 1961 gereed zijn, de afsluiting van het Haringvliet ongeveer in 1968. Wordt gedurende de uitvoering van deze laatste werken ook de aanleg van de Volkerakdam ter hand genomen, dan zal het streven er op gericht zijn, deze dam omstreeks 1968 in bedrijf te kunnen stellen. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zullen de dammen in Ha ringvliet, Grevelingen en Volkerak In een periode van rond twaalf jaar voltooid kunnen worden. In ditzelf de tijdvak moeten tevens o.m. tot stand gebracht worden de afsluiting van de Hollandsche IJssel, het Drie- Eilandenplan, de Biesboschwerken (waaronder begrepen de afsluiting van Donge en Oude Maasje), een brug over het Haringvliet en vele kilometers dijkverzwaring langs de Westerschelde en de Rotterdamsche Waterweg. Men mag niet verwachten dat in deze twaalfjarige periode boven dien nog een belangrijk deel der werken tot afsluiting van het Brou- wershavensche gat en de Ooster- schelde zal kunnen worden uitge voerd. Daarom schijnt voor de uit voering van het gehele complex der Deltawerken een termijn van ten minste twintig jaar zeker nodig. Dijkverhogingen De ministers merken op, dat het factoren van zeer bijzondere aard zijn, die ertoe nopen het systeem van dijkverhoging langs de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg te aan vaarden inplaats van afsluiting van deze wateren. De ministers achten het bepaald on juist om, op grond van hetgeen langs de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg als methode ter verhoging van de veiligheid moet worden aan vaard, aan deze méthode ook langs de andere zeearmen de voorkeur te geven, waardoor tevens de bijkomen de voordelen zouden worden gemist. Inderdaad zou toepassing van be doelde methode schade aan de visse rij en aanverwante cultures voor komen, doch ook bij nadere afweging van de voor- en nadelen blijven de ministers bij hun positieve voorkeur voor het Deltaplan. Kosten Wat de kosten van het Deltaplan betreft, is er op het ogenblik geen enkele reden om te vrezen, dat deze tot een veelvoud zouden gaan oplopen van de begrote kosten van ongeveer twee en een half miljard gulden. De omvang van de plannen is zo groot dat met de volledige uitvoering een lange tijdsduur (twee a drie decen nia) gemoeid zal zijn. De ministers zijn er van overtuigd dat geen enkel ander plan in dit opzicht betere pers pectieven zou kunnen bieden. 9 Er komt geen tunnel onder de Westerschelde, aldus minister Algera. De aanleg van een dam van Zie rikzee naar Colijnsplaat acht de minis ter niet onmogelijk. Of deze t.a.v. het verkeer rendabel zal zijn, is niet te zeggen. Er komt een wegverbinding van Kats naar de Rijksweg 58 op Zuid- Beveland ten Westen van Goes. 9 Minister Algera is bekend met de in Zeeland gedane suggestie om de toe komstige verbinding van de afsluitdam van de Oosterschelde en Walcheren te doen lopen over een afzonderlijke dam met brug en niet over de inderdaad in weinig gunstige strekking liggende af sluitdam in het Veerse Gat. Hieraan wordt de nodige aandacht besteed. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Overwegend matige noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. S Kort voor het ter perse gaan van deze editie ontvingen wij de tekst van de Mem. van Ant- i l woord over de Deltawet. Ten- einde hiervan nog zoveel moge- lijk in dit nummer te kunnen plaatsen, moest ander nieuws wijken. Morgen komen wij nader i op de Mem. v. Antwoord die 30 pagina's telt terug. Hier geven wij voornamelijk het Zeeuwse nieuws weer. Redactie Raad van de Waterstaat Wat de werken van het eigenlijke Deltaplan betreft, lijkt het nagenoeg niet mogelijk een orgaan te creëren dat als spreekbuis voor alle daarbij betrokken belangen zou kunnen dienen. De ministers zien in de Raad van de Waterstaat met zijn deskundige vaste commissies het bij uitstek aan gewezen orgaan om ook voor de vraagstukken van het Deltagebied minister Algera in laatste instantie van advies te dienen. Wel zal mog nader worden overwogen of enige wijziging van de samenstelling van de raad hem wellicht aan het hier gestelde doel nog beter zal kunnen doen beantwoorden. De onverbrekelijke samenhang van de vraagstukken op water staatkundig gebied in het zuidwes ten van ons land met overeenkom stige vraagstukken in vele streken elders, brengt de ministers er toe het beslist onjuist te achten naast de Raad van de Waterstaat een nieuw orgaan in het leven te roe pen dat zich uitsluitend met het zuidwesten zou bezig houden. Radio in tijd van nood Ter verhoging van de veiligheid gedurende de uitvoering van de Delta werken zal een snelle en nauwkeurige meteorologische berichtgeving om trent de Noordzee van het grootste belang zijn. Hieromtrent worden onderzoekingen gedaan. Ingeval zeer gevaarlijke stormvloed wordt ver wacht, zullen de omroepzenders inge zet «worden om zo nodig ook geduren de de nachturen berichten te kunnen verspreiden. Kering in de tweede linie De minister van Verkeer en Water staat wfjst met nadruk op het belang van het in goede staat onderhouden van een kering in tweede linie, het geen met weinig kosten gepaard zal kunnen gaan. Na uitvoering der Deltawerken moet het belang van de tweede ke ring evenwel vrijwel geheel gezien worden als bescherming niet tegen de natuur, maar als onderdeel van de civiele verdediging in oorlogstijd. Zelfs acht de minister het daarom nodig, dat nieuwe tweede keringen worden aangelegd, waar die in gebie den, welke van primair belang moe ten worden geacht voor ons gehele volksbestaan, niet of in onvoldoende mate aanwezig zijn. Op welke plaat sen die nodig zal zijn, wordt in het midden gelaten. YERSEKE HEEFT een nieuwe attractie. Naast de oesters, mosse len en kreeften worden er momen teel inktvissen door de vissers aan gevoerd. Niet een paar, maar dui zenden kilo's per dag. En wat voor de betrokken vissers natuur lijk het belangrijkste is 't blijkt 'n zeer winstgevend exportartikel te zijn. Dagelijks worden duizen den kilo's inktvis door de expor teurs opgekocht en verpakt in ijs naar Frankrijk en Italië ver voerd. Twintig cent per kilo is thans de prijs, die ervoor aan de Yersekse vissers wordt betaald. „Zeekatten" noemt men in vissers kringen deze inktvissoort. Voorheen ving men deze zeekatten ook wel (de kreeftenvissers krijgen ze in hun uit gezette korren), magr omdat er nim mer liefhebbers voor waren, sloegen de vissers de inktvissen dood. Eensklaps is gebleken, dat er in zuidelijker landen veel vraag naar inktvissen is. Er wordt nu druk naar de „zeekat" gevist en in Yerseke is men danig in zijn sas meet dit nieuwe exportartikel, dat een goede bijver dienste blijkt te zijn. Dus: liefhebbers van inktvissen op naar Yerseke! Een fraai mozaiek, aangebracht in de vernieuwde landbouwhuishoud- school te Zierikzee, die gisteren ge opend werd Woensdagochtend bracht H. M. de Koningin een bezoek aan een kindertehuis te Stockholm. Hier buigt zij zich over een van de kleine inwonertjes van het tehuis. Toen de vorstelijke personen hun plaatsen hadden ingenomen mar cheerde het zangkoor van de Stock- holmse studenten zingend binnen. Hetzong Zweedse volksliederen en het Wilhelmus. Een ensemble van het Zweedse radio-orkest speelde Zweed se en Nederlandse liederen en menig lied uit Valerius* Gedenckklanck schalde door de hoge hal. De Zweedse operazanger Carl-Axel Hallgren volmaakte de muzikale en tourage. In de rijk met bloemen ge sierde zaal heerste een zeer geani meerde stemming. ZEELAND HEEFT zijn nieuwe Fruitfee-1957 gekozen. Na maanden van spanning is thans bekend geworden, dat de 18-jarige Babs Ausems (Van Dusseldorpstraat 29, Goes) dit jaar de verkorene in de Zeeuwse fruitwereld zal zijn, gesecundeerd door de beide hofdames Riet Moens uit Goes en Koos de Baar uit Kwadendamme. Voorts zal het gevolg uit zes Zeeuwse schonen bestaan, waarvoor werden gekozen de dames Anke Bakker (Goes), Mies van den Broek (Goes), Els Hopmans (Goes), Ine Nieuwenhuijze (Yerseke), Polvliet (Yerseke) en Van Vredegem (Goes). HOE BABS AUSEMS het vindt, dat zij straks fruitfee wordt? Nou in één woord en dat is een woord van de charmante fee zelf ze vindt het „dolletjes". „Ik kan er haast geen woorden voor vinden," zei ze ons gisteravond. „Fan tastisch leuk, ik heb er vannacht zelfs al over gedroomd. Ik droomde dat ik in een slee van een auto zat, het was prachtig weer en eh.... nou ja, het was knÜl." En dit is dan misschien wel genoeg om te bewijzen, dat Goes dit jaar weer een enthousiaste fruitfee krijgt. „Het comité heeft gezegd, dat we zelf nog kleren mogen kiezen. Is dat niet enig? Weet u, wat ik graag wil dragen als fee? Zal ik het zeggen? U zet 't natuurlijk allemaal in de krant. Nou, vooruit, wat geeft dat ook? Ik zou het enig vinden een leuke avond jurk te krijgen. Daar heb ik altijd al op gevlast, maar, weet u, zo'n jurk is nogal duur. Maar als fee mag je toch wel een mooie japon dragen, waar of niet?" ZO BEGON 'T „Vader en moeder wisten van niets," Duisterde Machteld, de jongere zus van Babs ons toe. Tussen haakjes, Machteld kan 't zich haast niet voor stellen de zus van een fee te zijn Vader en moeder Ausems wisten van niets, toen Babs haar foto naar het corsocomité stuurde. Heel stie- kum op de kamer van Babs hebben de beide meisjes de foto in de enveloppe gedaan. Een paar dagen waren ze wel benauwd, wat het re sultaat zou zijn, maar het werk op de H.B.S. verdrong deze spanning toch ook weer. Toen kwam er een brief van het comité voor Babs. Of ze eens wilde komen praten. REACTIES Toen kwamen vader en moeder Ausems achter het geheim. Moeder zei: „Leuk Babs, dat je een foto stuurde"; vader gromde: „Wat zijn dat voor manieren om zonder mijn toestemming Babs ging bij het comité op bezoek, en moest 'n Klein examen afleggen een fruitfee moet een vlot speechje kunnen houden, ook in Duits, Frans en Engels enze werd gekozen als het middelpunt van de ongetwij feld prachtige stoet, die in september door Goes zal trekken. Vader Ausems, die als ir. A. W. Ausems leraar is aan de R.K. H.B.S. te Goes, is omgedraaid als een blad aan een boom. Gefeliciteerd Babs, heeft-ie gezegd uit de grond van zijn hart en zorg er nu voor dat je straks een goede fruitfee bent, die het •prachtige Zeeuwse fruit weet te pre senteren op een wijze, dit fruit waar dig, voegde hij er aan toe. UIT DE BETUWE Vader Ausems zorgt er wel voor, dat zijn dochter de economische kant van het eorso niet uit het oog verliest. „U moet weten, dat vader uit de Betuwe komt. Uit de fruitteelt. Oom (Van de speciale correspondent) DE STAD STOCKHOLM heeft gistermiddag haar hulde aan het Ko ninklijk Paar gebracht. Niet minder dan 375 gasten uit alle geledingen van de Stockholmse gemeenschap waren uitgenodigd aan te zitten aan de lunch, die het stadsbestuur in het fraaie stadhuis der stad ter ere van de vorstelijke bezoekers aanbood. De massale lunch werd gegeven in de gouden zaal van het stadhuis, een zaal van enorme afmetingen, waarvan de wanden geheel met goudkleurig mozaiek belegd zijn. Schouwspel Zeer vele Stockholmers hadden te voren de aankomst van de Konink lijke gasten bij het stadhuis gade geslagen. Het was een welhaast on vergetelijk schouwspel toen de gul den sloep „Vasaorden" op het door de zon beschenen water afvoer om de vorstelijke personen vanaf het paleis over te varen naar het met groen koper bedakte stadhuis. De sloep roeide langzaam langs twee Zweedse destroyers, die in het water gemeerd lagen en een daverend eresaluut hadden afgevuurd zodra de adelborsten met hun blauwe riemen de sloep in beweging hadden gezet. Na de lunch heeft Koningin Juli ana een bezoek gebracht aan de his torische Riderholmkerk, waar de graftomben van de Zweedse konink lijke familie staan. Prins Bernhard die deze plechtigheid eveneens had willen bijwonen, moest van het be zoek aan de oude kerk afzien daar hij zich wegens een lichte keelontste king naar de arts moest begeven. De aandoening is niet van dien aard, dat de Prins ook een deel van het ver dere programma niet zal kunnen bij wonen. Nederlandse kolonie Woensdagmiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard de leden van de Nederlandse kolonie in Stock holm ontvangen. Het Is een echt Ne derlandse plechtigheid geworden; de ontvangst werd gegeven in het res taurant Solliden op de hoge Skansen, vanwaar men een uniek uitzicht op het „Venetië van het Noorden" heeft. Daar waren de eersten, die de hoge bezoekers met bloementuiltjes moch ten verwelkomen, de kleine Kees en Carolien Collot d'Escury, een zoontje en dochtertje van de eerste secretaris van de ambassade. De Koningin had de wens uitgesproken, dat alle leden van de kolonie bij deze gelegenheid aan haar zouden worden voorgesteld. By de kinderen Koningin Juliana had de ochtend ge wijd aan het bezoek van scholen en sociale inrichtingen in de stad Stock holm, terwijl Prins Bernhard buiten de stad ging om de luchtmachtbasis van Tullinge te zien. Een bijzonder hartelijke ontvangst Jacob heeft daar een grote boom gaard Drie jaar woont .het gezin Ausems nu in Goes. „Midden tussen het prachtige fruit," zegt Babs' moeder. „Jammer, dat we zelf niet volop in het fruit zitten. Onze „boomgaard" telt slechts één hazelaar...." SPORTIEF Babs is een sportief meisje: zwem men, handbal, gymnastiek, Andere hobbies: voordragen en toneelspelen. Ze is van plan zich serieus voor te bereiden op haar taak als fruitfee. En dat is ook wel nodig, want een dui zendkoppig publiek zal haar straks zien. Onder de gasten zullen zich waarschijnlijk ook de attaché's van West-Duitsland, Engeland en Frank rijk bevinden. „ZE LIEGT 'T ,,'s Avonds oefent Babs boven voor de spiegel," vertrouwt'Machteld ons toe. „In 't wuiven en zo." „Dat liegt-ze, meneer!" protesteer de Babs fel, maar dan lacht ze weer spontaan om haar zus, die haar zo viel de Koningin ten deel in de kin- graag in de maling neemt. Enhet lachen hoeft Babs niet te leren voor de spiegel! Het corso- corilité heeft Wel een goede keus ge daan. derbewaarplaais van St. Goerans, waar zij vervolgens heen ging om te zien hoe roerend hier gezorgd wordt voor die kinderen, wier moeder overdag werk moet verrichten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1