Nescafe AMSTLEVEN levensverzekering Christelijke volleyballers veelal voor eigen bond Wervelstorm over Kansas Enkele Polen na onderzoek uit de partij gestoten Hongaren uit kamp Stoof polder namen afscheid Misdaad bij de Huttenberg? LEDENTAL VERDUBBELD SEDERT 19 46 DOE MEE AAN DE GROTE PRIJSVRAAG WIE... WENST... WAT? G van Oosterom over eigen organisatie Voorkeur wordt gegeven aan competities in Ne VoBo-verband Eisenhower niet naar Indonesië Wetsontwerp tot egalisatie Indonesische pensioenen ingediend Machtige gehouwen met de grond gelijk gemaakt Partijplicht verzaakt V.S. doen pogingen Proefgebied voor ontwapening in Europa Zomerconferentie CHU van 1 tot 3 augustus Ledenwerfactie CHU nog in volle gang Regionale avond- wedstrijden van Marathon Algemene vergadering Chr. Bond van Overheidspersoneel Driedaagse vergadering bespreekt de problemen van de ambtenaren Russische schepen in Noordelijke IJszee Woentdag 22 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van één onzer verslaggeefsters) Het ziet er naar uit, dat met de vergadering die de Ned. Chr. Sport Unie zaterdag in Amersfoort belegde, de laatste fase is ingeluid voor de oprichting van een christelijke volleybalorganisatie. Onder leiding van de voorzitter van de N.C.S.U., de heer C. van Oosterom, bespra ken afgevaardigden van verschillende volleybalclubs n.l. de positie van het volleybal in ons land en de mogelijkheid om te komen tot een eigen organisatie op principiële grondslag. Tot nu toe spelen de chr. clubs en de volleybalafdelingen van de chr. sportverenigingen nog steeds mee in de competitie van de Ned. Volleybal Bond. Maar veel chr. volleyballers voe len het als een gemis, dat zij buiten de bundeling van de chr. sport in de N.C. S.U. staan, omdat zij zich ook in hun tak van sport als chr. groep willen manifesteren en vooral omdat zij in het bedrijven van sport meer zien dan louter en alleen een ontspanningsmo gelijkheid zonder diepere achtergrond. De heer Van Oosterom legde de aan wezigen drie mogelijkheden voor in de eerste plaats: de chr. volley balclubs vormen een eigen organi satie met een eigen competitie en hun verband wordt een onderdeel van de N.C.S.U. De leden zijn in dividueel geen lid van de Nevobo, maar van de landelijke chr. volley balorganisatie en zij zijn donateur van de N.C.S.U. Principieel gezien is voor deze oplossing natuurlijk erg veel te zeggen, maar prak tisch is zij zeer moeilijk uitvoer ingezonden mededeling (adv.) Naar vernomen wordt, heeft president Eisenhower in een brief aan president Sukarno een uitnodiging tot een bezoek aan Indonesië afgewezen. baar. Het aantal chr. volleybalclubs is nl. zó beperkt, dat het reizen bij een onderlinge competitie veel tijd en geld, zou gaan kosten. Als tweede mogelijkheid suggereerde de heer Van Oosterom dan ook een eigen chr. organisatie, die in fede ratief verband samenwerkt met de Nevobo, terwijl zijn leden tegelij kertijd individueel lid zijn van de Nevobo en donateur van de NCSU. De meeste bezoekers van de verga dering spraken zich uit voor de derde oplossing, omdat die het beste te ver wezenlijken is. Tegen de Nevobo be staan op zichzelf geen andere bezwa ren, dan dat hij neutraal is, er zijn geen wedstrijden op zondag en ook op andere manieren wordt geen aanstoot gegeven. Bij deze vorm van organisa tie zou dus de chr. bond de principiële en de Nevobo de technische belangen behartigen. De heer Van Oosterom deelde nog mede, dat bij een enquete onder 32 chr. volleybalclubs bleek, dat 23 daar van vóór eigen organisatie zijn. Bo vendien sprak het merendeel zich uit voor competities in Nevobo-verband. Besloten werd, dat de afgevaardigden in hun clubs deze zaken nog eens goed zullen bespreken en de voordelen van de verschillende mogelijkheden tegen elkaar zullen afwegen. Daarna zal er weer een bijeenkomst worden belegd, waarop dan spijkers met koppen moe ten worden geslagen. Bij de tweede kamer is ingediend het wetsontwerp tot egalisatie en aanpassing van Indonesische pensioenen en daarmede in aard overeenkomende uitkeringen (toe- slagwet Indonesische pensioenen 1956). De bij de aanpassing van de Indonesische pensioenen te volgen werkwijze dient naar het inzicht van de regering in grote lijnen en voorzover dat mogelijk is te worden afgestemd op de methode en de beginselen, die zijn gevolgd bij de aan passing van de Nederlandse pensioenen. Dit houdt onder meer in, dat, nu bij laatstbedoelde aanpassing een oplossing van het vraagstuk, welke tot individuele herberekening van de pensioenen zou hebben geleid, onaanvaardbaar werd ge acht, de regering een zodanige werkwijze daargelaten of deze voor de Indonesi sche pensioenen in de praktijk al mogelijk zou zijn evenmin aanvaardbaar acht en dat derhalve haar aanpassingsmaatregelen van algemene aard is gezocht. Hierbij is er van uitgegaan, dat de te zoeken oplossing niet zou kunnen treden in het door de voormalige Nederlands- Indische regeringen gevoerde salaris- en personeelsbeleid. Voorts zijn de in de oude Indische pensioenreglementen be lichaamde stelsels als uitgangspunt ge handhaafd. Uienexport stemt tot tevredenheid De uienexport heeft door de verzen ding van nog bijna 4 miljoen kg. in de maand april in het seizoen 1950-57 een totaal bereikt van 130.538.000 kg. Dit is een goede hoeveelheid en voor de jaarwisseling waren de prijzen ook zeer behoorlijk. Door onjuiste berichtgeving over de nog aanwezige voorraden werd na half januari een zenuwachtige marktstem- ming gekweekt, waardoor de prijs in zakte tot ver beneden de kostprijs. In de maand april, toen men zag, dat er meer vraag dan aanbod bleef, liep het echter op tot zelfs 50 cent per kg. Al leen de in het koelhuis opgeslagen uien konden daar maar van profiteren. Van de verzending in april ging 3.065.000 kg naar Engeland, ruim 500.000 kg naar West-Duitsland, 260.000 kg naar België. 90.000 kg naar Ierland en ruim 20.000 kg naar Scandinavische landen. Ingezonden mededeling (adv.) VRAAG UW WINKELIER 'T WEDSTRIJDFORMULIER Junior bu» f 1.43 Normale bu* i 2.55 Familie bu» f 9.20 Coffelnevrij Normale bus f 2.90 Familie bus 10.45 De Amerikaanse stad Kansas en om geving z ij n in de afgelopen nacht getrof fen door een wervelstorm, waardoor minstens 28 personen het leven hebben verloren en ruim tweehonderd verwon dingen hebben opgelopen. Men vreest, dat er zich onder de puinhopen nog meer slachtoffers zullen bevinden. De schade is aanzienlijk. De wervelstorm vernielde twee winkel wijken en talrijke woonhuizen. In de voorstad Ruskin Heights werden een wa renhuis van vijftien verdiepingen, een pas gebouwde middelbare school van ruim zeven miljoen gulden en een kerk met de grond gelijk gemaakt. De gouverneur heeft voor dit gebied de staat van beleg afgekondigd. Te Ottawa, in de staat Kansas, ongeveer honderd km ten zuid-westen van Kansat City, werd een motel vernield. MEER DAN 1000 PRIJZEN WAARDE F 40.000.- De wereldgezondheidsraad heeft 'n resolutie aangenomen, waarin de we- bevolen een vergelijkend kankeron- reldgezondheidsorganisatie wordt aan- derzoek in verschillende landen in te stellen, in de hoop op die wijze de oorsprong van de ziekte te weten te komen. De Verenigde Staten trachten de Sow- jet-Unie ertoe te brengen over te gaan tot beperking van bewapening en toezicht hierop in een proefgebied ergens in Mid den- of Oost-Europa. De Amerikaanse re gering pleegt overleg met de regeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en Cana da over een antwoord van die strekking op de jongste Sowjet-ontwapeningsvoor- stelien. Een dergelijk proefgebied zal niet langs de grens tussen beide delen van Duits land worden gevormd, verder werd be kend gemaakt dat de Verenigde Staten geen belang hebben bij een geneutrali seerde of gedemilitairiseerde zone in het hart van Europa, tenminste niet ln de huidige omstandigheden in de wereld. De instelling van een neutrale zone zou te rugtrekking van Amerikaanse en gealli eerde troepen uit belangrijke verdedi gingsstellingen noodzakelijk maken. Dit is heel Iets anders dan een klein proef gebied, waar het aantal wapens en man schappen zal worden beproefd. De zomerconferentie van de Christe- lijk-Historische Unie wordt dit jaar ge houden van 1—3 augustus in „Woudscho- ten" te Zeist. De referenten zijn: de Unie voorzitter, de heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, met een politiek over zicht; Ir. M. A. Geuze te Poortvliet, lid van de Eerste Kamer, over de landbouw politiek; Mr. H. Mulderije te Amsterdam, oud-minister van Justitie, over de subsi diëring van kerkbouw; en Drs. D. F. van der Mei te Leiden, lid van de Tweede Kamer, over de Euromarkt. Er zal een excursie worden gemaakt naar Lelystad, met bezichtiging van de Markerwaard en het gemaal „Wortman". De geestelijke verzorging berust bij Ds. S. Kooistra, te Welsrijp (Fr.). Op zeer hartelijke en ontroeren de wijze heeft men te Bruinisse afscheid genomen van de Hongaar se vluchtelingen op doorreis naar Canada, die een tijdlang het kamp Stoofpolder bevolkten. Een woord voerder van de Hongaren bracht namens zijn landgenoten de dank over voor de betoonde gastvrijheid en het medeleven tijdens hun ver blijf ondervonden. Na deze toe spraak werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de in het verzet gevallen kamera den. De avond werd grotendeels gevuld met de vertoning van een lange en zeer mooie filmvoorstelling, aan het 3lot waarvan het Hongaarse en Neder landse volkslied werd gezongen. Hier na werd 't Hollands-Hongaarse bruids paar in het zonnetje gezet. Als aan denken werd namens de kampbewo ners een vaas aangeboden. Dokter P. Quaak en burgemeester Michaëlis hebben in hun resp. functies als voorzitter van het Rode Kruis-co- mité en hoofd der gemeente toespra ken gehouden. Door de Hongaren werd daarna een vaandel overhandigd, door hen zelf vervaardigd, in de Hongaarse nationale kleuren met ln het Hon gaars en Nederlands het onderschrift: „Hongaarse vluchtelingen 1957". Voor allen, die op enigerlei wijze bij het hulpwerk betrokken waren, de vaste kampwerkers, sociale werksters en het comité, waren poppen vervaar digd, eveneens in de nationale kleuren gekleed, waarvoor de laatste tijd dag en nacht was gewerkt. Vervolgens spraken de heren Havemann en W. den Ouden als voorzitter en secretaris van de provinciale dienst voor de werkkampen. Aan alle Hongaren werd een foto uitgereikt van het kamp, de gehele kampbevolking en het plaatselijk co mité. De heren ontvingen een porte feuille met inscriptie, de dames een poederdoos en de kinderen een school- etui. Nog lange tijd was men daarop gezellig bijeen. Twee vroegere leden van het Poolse politieke bureau, Jakub Eerman en Sta- nislaw Radklewlcz, zijn uit de partij ge stoten omdat zij hun partijplicht hebben verzaakt bij het toezicht op de werk zaamheid van het oude ministerie van openbare veiligheid in de jaren 1949 tot 1955. Laatstgenoemde is minister van open bare veiligheid geweest. Ook geroyeerd is een vroegere onderminister van open bare veiligheid, Mieczyslaw Mietkowski. Sedert de laatste voltallige vergadering van het partijbestuur ten tijde van de „Oktoberrevolutie" van vorig jaar is een onderzoek ingesteld naar ongemotiveerde en valse beschuldigingen, onrechtmatige arrestaties, processen en vonnissen en naar „schadelijke en misdadige methoden bij het onderzoek door de politie". De met dit onderzoek belaste commissie is tot de conclusie gekomen, dat in de bo vengenoemde jaren het toenmalige poli tieke bureau zonder enige twijfel niet werd ingelicht over het werk van de vei ligheidsdiensten en geen kennis kon ne men van hun activiteit, zelfs niet als het om politieke kwesties van het grootste belang ging. De copimissie heeft getracht vast te stellen of de ongemotiveerde arrestaties en valse beschuldigingen niet gebaseerd waren op weloverwogen uitlokking of kwade trouw van degenen, die het toe- De ledenwerfactie van de Christelijk- Historische Unie is nog in volle gang. Honderden nieuwe leden konden reeds worden Ingeschreven. Het doel is en blijft om op de jubileum-vergadering (50 jaar CHU) in februari 1958 10.000 nieuwe le den te hebben. De sluitingsdatum van de werfactie is gesteld op 1 juni a.s. Ingezonden mededeling (adv.) JOHN HIDDENS 1 ons dagelijks vervolgverhaal 40) Het jonkvolk van zijn woonplaats heeft in stilte ontzag voor zijn daad, hoewel sommigen beweren, dat zij zo iets ook wel zouden durven. Maar tartend zegt Griettinus, dat ze dat dan maar eens moeten tonen. „Goed", zegt er eentje, „als ie er weer naar toe gaat, ga ik mee". „Ie moet alléén gaan", eist Griet tinus. „Net als ik". „Best!" zegt de ander onmiddellijk. „Net zoals ie wilt". Griettinus voelt wel, dat Tonnis zich niet bedenken zal. Het is een vent, die nooit benauwd is. Welnu, laten ze dan maar met z'n tweeën gaan. Dat is gezelliger. „Akkoord", bromt Tonnis. „Overmorgen". „Komt voor mekaar!" Evert is er bij als deze afspraak wordt gemaakt. Ze staan, een troepje jongens, dicht bij het huis van zijn baas, in de beschutting van een schaaphok. Er wordt over zijn woonplaats ge praat alsof het een vesting is, die ver overd moet worden. Het lijkt wel een verhaal uit de vaderlandse geschiede nis! Hij moet er om lachen. Maar niemand ziet dat in het don ker. "Op de avond dat Tonnis en Griet tinus de Huttenberger meisjes met een nieuw bezoek gaan vereren, waait er een gure wind, terwijl het na verloop van tijd nog wat vochtig wordt ook. Motregen maakt de kleren klam. Evert en een paar andere jongens die zoals zo vaak door het dorp slen teren, praten er over om een drogere verblijfplaats te zoeken. Evert kan natuurlijk wel naar het huis van zijn baas gaan, maar daar wacht hem weinig aanspraak, want Albert Achterbinnenkamp is nu een maal geen prater. Ze hebben juist besloten om naar het huis van een van de andere jon gens tè trekken, als ze, op weg daar heen, een boer met z'n vrouw tegen komen. Die twee schijnen op visite te gaan en het zou dwaasheid zijn om te verzuimen, even te gaan kijken wie er nu oppassen in hun huis. Dat zouden immers wel eens een paar meisjes kunnen zijn en samen kunnen ze dan misschien de avond wel gezellig maken. Dat wordt im mers wel meer gedaan? Met z'n vieren gaan ze er heen. Hun klompen kletsen telkens in de plassen en vermorzelen soms een voe derknol, die van een wagen is geval len. De regen sijpelt, triest staan de huizen in de verkilde avond. De wa% me keuken lokt. Bij het bewuste huis gekomen, spie den ze eerst even naar binnen, door de openingetjes in de blnnenluiken de blinden. Piet Vollepan stelt vast, dat er min stens vijf wichten aanwezig zijn. Ook dat er koffie is en verder een goed vuur. Ze zullen maar naar binnen gaan. Geen wicht kan van hen vergen, dat ze zich laten natregenen. Ze openen de zijdeur en gaan de washoek door. Ze vatten de klink van de keuken deur, maar dan kunnen ze niet ver der. De deur blijkt gesloten te zijn. Ze rammelen eens aan de klink en kloppen op het hout, maar ze krijgen geen toegang tot het lokkende ver trek. Ze horen wel de wichter giechelen. Wat staat hun nu te doen? Hoe komen ze er in? Wie weet er raad? Evert ziet een mogelijkheid. Hij is hier een tijdje geleden wezen timme ren en zodoende is hij op de hoogte met een ongewone toegang. Hij wijst de anderen een kleine deur, een luik, die aangebracht is in de muur, die. achterhuis en woonge deelte scheidt. Achter dat deurtje is een aardappelkelder. Daarboven zijn de bedsteden. Zal hij voorop gaan? Goed. Bijna geluidloos opent hij het luik. Daarachter gaapt een zwarte grot. Evert daalt er in af. Twee van de anderen volgen hem. De jonge speelse hond, die op de deel lag te slapen, wil graag van de partij zijn en springt mee. De vierde man, Piet Vollepan, maakt ook reeds aanstalten, als hij in eens de dwaze inval krijgt om de haan mee te nemen. Hij snelt terug, grijpt de haan van de stok en haast zich weer naar het kelderhuis. Intussen smeden de drie anderen inderhaast een plan. Gebukt gaan ze door het duister, over de aardappels, ónder de bedden door. Een lichtstraal dringt zich door een kier: het keukenlicht. Evert schuift twee deurtjes opzij en duwt de beddedeuren open. (Wordt vervolgd) zicht op de veiligheidsdiensten uitoefen den. De commissie heeft geen bewijzen gevonden, die een dergelijke beschuldi ging staven. Onder de slachtoffers van deze valse beschuldigingen bevonden zich verdiens telijke en toegewijde partyleiders, aldus het rapport van de commissie, dat door het centrale comité van de Poolse com munistische partij werd goedgekeurd. Donderdagavond organiseert Marathon op de sintelbaan te Vlissingen regionale atletiekwedstryden. Het volgende pro gramma zal worden verwerkt: dames: 100 meter, 80 meter horden, 4 x 100 meter, ko gelstoten en hoogspringen; meisjes A: 80 meter, 4 x 80 meter en verspringen; meis jes B: 80 meter, 4 x 80 meter, kogelstoten en discuswerpen; meisjes C; 60 meter en 4 x 60 meter; heren: 100 meter, 15Ó0 me ter, 4 x 100 meter, Zweedse estafette (400-300-200-100 meter), discuswerpen en kogelstoten; jongens A: 100 meter, 300 meter, 1500 meter, 4 x 300 meter en ko gelstoten; jongens B: 100 meter, 600 me ter, 4 x 80 meter en verspringen en speer werpen; jongens C; 80 meter en 4 x 80 meter; jongens D; 60 meter. (Van één onzer redacteuren) De Ned. Christelijke Bond van Overheidspersoneel telt op het ogen blik ruim 40.000 leden. Het streefcijfer van de grote ledenwerfactie werd dan ook ruim overschreden. Deze mededeling van bondsvoor zitter P. Kapinga werd met groot gejuich en daverend applaus be groet door de honderden afgevaardigden, die in de Rvièrahal te Rot terdam dinsdagavond de openingszitting van de drie dagen durende algemene vergadering meemaakten. Dit wil zeggen, dat het ledental van de N.C.B.O. meer dan verdubbeld is, sedert deze bond in 1946 ontstond uit een fusie van vier Christelijke organisaties van overheids personeel. Deze algemene vergadering mocht het tienjarig bestaan van de geünieerde bond herdenken. De heer Kapinga onderstreep te met nadruk het grote belang van de fusie van 1946, waardoor de Christeiyke ambtenaren tot eenheid werden gebracht. Wie de sociale belangen van het Christe lijke overheidspersoneel als geheel wil dienen, moet de categorale gedachte los laten en beseffen, dat er een onlosmakelijk verband bestaat tussen de sociale positie van alle ambtenaren, aldus spr. Het doel is thans bereikt: hoogleraren, burgemeesters en postbestellers, ver pleegsters, gevangenbewaarders en werk lieden van de waterstaat zijn lid van de N.C.B.O. en voelen zich er thuis. De in vloed van de huidige bond is ook veel groter dan die van de afzonderlijke orga nisaties vroeger was. De N.C.B.O. verricht zijn taak in het kader van de gehele Christelijke vakbe weging. Wy hebben allen de taak, door middel van deze beweging de cultuur opdracht te vervullen om met Gods hulp deze wereld meer bewoonbaar te maken, opdat de mens niet gehinderd wordt, zijn eeuwige bestemming te volgen. Het is te leurstellend, dat de Christeiyke vakbe weging bij de vervulling van deze op dracht vaak de steun van de kerk en haar ambtsdragers moet missen. UIT DE PRAKTIJK Bij de behandeling van de belangrqkste zaken, die de bond thans bezighouden, moest de voorzitter weer een ernstige klacht doen horen over het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, dat geen reëel overleg is. De regeringsdelegatie heeft geen werkehjke armslag om te on derhandelen met de ambtenarenorganisa- Pseudo vogelpest in Friesland Voor het eerst sinds twee jaar is in Friesland een geval van pseudo-vogel- pest geconstateerd, tengevolge waar van de kippenstapel van de heer J. de Boer te Houtigehage, voorzover nog niet reeds aan deze besmettelijke ziek te gestorven, moest worden afgemaakt. Het betreft hier bijna duizend jonge dieren, waarvan de helft kort geleden in Gelderland was aangekocht. Britse raketten te koop De jongste geleide projectielen van Britse makelij zullen op de luchtvaart tentoonstelling, die vrijdag op Le Bourget bij Parijs wordt geopend, ten toongesteld en te koop worden aange boden. Men wil een verkoopcampagne beginnen, met name gericht tot lan- den-leden van het Atlantisch Pact. De Britse regering moet echter toestem ming geven voor eventuele contracten. ties. Bovendien worden de ambtenaren- vertegenwoordigers niet van het begin af, bij de voorbereiding van de zaken, die in de Centrale Commissie komen, in de za ken betrokken. De voorzitter gaf als zijn mening te kennen, dat het rapport van da commissie-Bouwman een goede basis vormt om tot reorganisatie van het over leg te komen. Dan is er nog steeds de achterstand in de bezoldiging van het overheidsperso neel in vergelijking bij de werknemers in de particuliere sector. De voornaamste oorzaak daarvan is, dat ondanks schone beloften nog niets is terecht gekomen van de invoering van moderne loonmethoden ais werkclassificatie en de daarop ge bouwde prestatiebeloning. Spr. had niet veel vertrouwen in de toezegging van de minister van Binnen landse Zaken, dat deze moderne loonme thoden op 1 januari a.s. in bepaalde delen van de Rijksdienst zullen worden inge voerd. De Rijksoverheid heeft trouwens nog geen beoordelaars opgeleid voor de toepassing van de op de werkclassificatie gebouwde merit-rating. Telkens wreekt zich de trage gang van zaken in het over leg. Spr. noemde- het een aanklacht tegen de regering, dat er nog duizenden ambte naren zijn, die wekelijks met een netto loon van 50,tot 55,naar huis gaan. De salarissen en lonen mogen geen sluit stuk van de bestedingsbeperking zijn. Als de moderne loonmethoden niet komen, moet op andere wijze compensatie voor het gederfde inkomen worden gegeven. De regering kan niet jaar in jaar uit na laten, haar beloften gestand te doen, want daardoor wordt het vertrouwen onder mijnd, aldus de heer Kapinga. Zij moet ook niet de indruk laten ontstaan, dat al leen wat wordt bereikt, als de correcte onderhandelingen der bonafide organisa ties door spontane acties worden door kruist. De vergadering begon vervolgens aan de afwerk in van de agenda, o.a. omvat tend de king van het 300 pagina's tellende j rslag en van ruim 50 voor stellen. Opvarenden van Noorse treilers, die ter hoogte van het Bereneiland in de Noor delijke IJszee hebben gevist, hebben ver klaard, dat ongeveer de helft van de Noorse vissersvloot in dat gebied schade heeft opgelopen, doordat Russische trei lers door de netten van de Noren voeren. De Noorse treilers hadden ook enige scha de opgelopen door toedoen van Britse, Franse en Duitse vissers.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4