Koningin en Prins in een juichend en feestend Stockholm Nederlandse kolonie in Zweden gewapend met vlaggen Rotterdam heeft een Centraal Station kiespijn Ckefarine4 32 METER HOGE BEIAARDT OREN Hoop en teleurstelling voor de oesterkwekers Terwijl de lucht trilde van brullende vliegtuigmot oren Betrekkingen tussen Nederland en Zweden goed Britse koningspaar in Denemarken Algemene vergadering PCMB te Heerlen Minister verrichte opening MAASSTAD VIERDE GISTEREN VOOR DE ELFDE MAAL „OPBOUWDAG" Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vragen over wervingsactie Rotterdamse politie Nederland heeft een kritische atoomreactor Nederlandse inzending op Wereldtentoonstelling Ook het Vaticaan stuurt een carillon Proefnemingen Veerse Gat aan zijden draad Overleg over Oosterschelde Wehate", tuinbouw in stroomversnelling KAUWGOM Woensdag 22 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAu Pagina 3 Bij Haar aankomst op de lucht basis van Kallinge in Zweden, wordt de Koningin begroet door de goeverneur van de pro vincie, Erik uoii Heiand (Van een speciale verslaggever) Spontane toejuichingen gingen op uit de massa, die op de mooiste kade van Stockholm was samengestroomd, toen om kort vóór elf uur het Nederlandse eskader in het gezicht van de haven der stad kwam. Zijn werkelijk vorstelijke vaart door het rijk der twintigduizend eilandjes had vijf uren geduurd. Voor de wachtenden was de nadering der schepen reeds aangekondigd door. de saluutschoten. Niet zodra was de koninklijke standaard van het paleis van Koning Gustaaf V Adolf in zicht, of „De Zeven Provinciën" antwoordde met een konink lijk saluut. Omstuwd door torpedoboot jagers en motorsloepen voer de Nederlandse kruiser de haven binnen. Tegelijk begon de lucht te trillen van het geweld van de vliegtuigmotoren. Formatie na formatie streek laag over de haven. Tweehonderd toestellen namen aan deze parade deel en zij leverden een machtig schouwspel. af het brede balkon van het paleis juichkoren op. Daar hadden leden van de Nederlandse kolonie in Stock holm een plaats gevonden en zij had den zich met vlaggetjes en oranje sjerpen gewapend. Om kwart vóór twaalf kwam de sloep langszij van de Nederlandse kruiser om Koningin en Prins aan boord te nemen. Met de koninklijke gasten namen enkele leden van het gevolg, minister Luns en de Nederlandse ambassadeur in Stockholm, plaats in de met verguld handsnijwerk ver sierde salon van het vaartuigje. De vergulde koninklijke troon op de sa lon en de vergulde steven flikkerden in het zonlicht, toen de sloep lang zaam en statig naar de wal werd ge roeid. Zij werd gevolgd door een mo torsloep, waarin de rest van het ge volg had plaats genomen. Ontmoeting De sloep meerde aan de kade voor de Logardtrappen, nadat opnieuw sal vo's van saluutschoten hadden ge klonken en het Wilhelmus was ge speeld door de marineband. Op een rood bekleed vlot, aan beide zijden geflankeerd door gele bloem stukken en twee matrozen, vond de eerste ontmoeting plaats tussen de ko ninklijke families. Koning Gustaaf en ren aangekomen tezamen met Prinses Koningin Louise waren hier kort tevo- Sybille, de kleine kroonprins Gustaaf en de vier charmante jonge prinsessen Margaretha, Birgitta, Desiree en Kris hna. Koningin Juliana kwam lachend uit de sloep, die door zeven paar adel borsten was geroeid. Zij omhelsde Ko ningin Louise, alle prinsessen en ook de kleine kroonprins. De Koningin was gekleed in een grijsblauw deux-pièces met zilvervos en blauwe hoed met pa radijsveren. De Zweedse Koningin droeg een eenvoudige lange blauwe mantel. Prins Bernhard was in de uni form van admiraal gekleed, evenals Koning Gustaaf. Terwijl Koningin Juliana, verge zeld door de Koning, de erewacht der adelborsten inspecteerde, gingen van Koningin Elizabeth en Prins Philip van Groot-Brittannië zijn dinsdag voor een officieel bezoek van drie dagen aan Denemarken in Kopenhagen aangeko men. Het Britse koningspaar was met het koninklijke jacht „Brittannia" in de haven van Kopenhagen gearriveerd. Daar werden zij door koning Frederik van Denemarken in de koninklijke staatsieboot afgehaald, die de hoge be zoekers naar de kade bracht. Na aankomst reden Koningin Eliza beth en Koning Frederik in een lan dauer door de hoofdstraten van Ko penhagen naar het koninklijk paleis Amaliënborg, waar de Britse en Deen se vorsten het noenmaal gebruikten. In een tweede open .rijtuig volgden Koningin Ingrid en Prinses Margaretha van Denemarken en Prins Philip. Ingezonden mededeling (adv.) werk voor Uw tandarts, maar als eerste hulp een dat helpt direct De dertigste algemene vergadering van de Protestants Christelijke Mijnwerkers- bond zal op donderdag 23 mei 's morgens te 9.30 uur in hotel Robertz te Heerlen worden gehouden. Onder meer zal het beleid van het bondsbestuur worden be- iproken en zal de heer C. P. Hazenbosch, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond spreken over de E.G.K.S. Rijtoer in de stad Terstond na afloop van deze plech tigheden kwamen de open rijtuigen aangereden, waarmee de vorstelijke personen en hun gevolg een rijtoer door de stad gingen maken. Koningin Juliana en Koning Gustaaf namen plaats In het eerste rijtuig, dat door vier paarden werd getrokken. In het tweede rijtuig reden Koningin Louise en Prins Bernhard. De intrede in het paleis vond met groot ceremonieel plaats. Daarna vond de lunch plaats, waaraan met de ko ninklijke familie ook de beide minis ters van buitenlandse zaken en de le den van het gevolg aanzaten. Koningin en Prins hebben in de loop van de na middag in het paleis de leden der di plomatieke missies in Stockholm ont vangen. Twee ministers hebben gisteren het woord gevoerd over en tot de Nederlandse Spoorwegen. Eerst was het de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte, die in het Bouwcentrum te Botterdam de tentoonstelling opende, samengesteld door de spoor wegen en handelend over het station in het algemeen en later op de dag de minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera. Hij opende in de hal het nieuwe gebouw van het Centraal Station. Rotterdam vierde gisteren voor de elfde maal Opbouwdag. Evenals de vorige jaren stonden ook nu weer tal van evenementen op het programma, die een indruk geven van wat in de Maasstad werd gepresteerd. Zowel in het Bouwcentrum als in de stationshal trad de president- di recteur van de Nederlandsche Spoor wegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, als gastheer en inleider op. Voor de opening van de expositie vond hij ge legenheid vergelijkingen te maken tussen het railverkeer en het wegver keer, waarbij hij opmerkte dat de spoorwegen op een afstand van 100 meter 240 reizigers kan vervoeren. De snelheid over rail en weg moge te genwoordig dezelfde zijn, wij kunnert, zo zeide hij, die snelheid niet volhou den. De 2200 reizigers, die per dag in Rotterdam arriveren zouden, indien zij per auto kwamen, een stations ruimte nodig hebben van twaalf maal het immense stationsplein. VERBAZINGWEKKENDE ONTWIKKELING Minister Algera noemde de ontwikke ling van Rotterdam in de laatste eeuw verbazingwekkend. De totale tonnage binnenkomende schepen steeg in die tijd tot het honderdvoudige, het aan tal schepen werd vertienvoudigd en Grenskantoor Wernhout Op verzoek van de vervoersbonden N.O.B.-wegtransport, K.N.V.T.O. en E.V. O. is het ministerie van financiën er toe overgegaan het grenskantoor Wernhout voor het vervoer van goederen onder dek king van het Carnet T.I.R. op werkdagen dag en nacht open te stellen. Hetzelfde geldt voor het Belgische kantoor. Dit wil niet zeggen dat het grenskantoor voor het normale handelsverkeer dag en nacht is geopend. de bevolking steeg tot het achtvou dige. Nadat de minister het gebouw voor geopend had verklaard, bood burge meester Van Walsum een geschenk aan van het gemeentebestuur van Rotterdam, dat in het midden van de hal was geplaatst en daarna door hem onthuld werd. Het is een brons „af scheid" genoemd, van de Italiaanse beeldhouwer Umberto Mastroianni. Namens het personeel bood de hoofd stationschef H. J. Kieviet een gedenk plaat aan met de namen van hen, die in de oorlog gevallen waren. Ingezonden mededeling (adv.) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.doen wonderenI Gelnrden hebben onfdekl, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig ellect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinalie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijkal beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Het Tweede Kamerlid de heer Boek hoven heeft aan de minister van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en pu- blielo-echtelijke bedrijfsorganisatie schriftelijk de volgende vragen ge» steld: 1. Is het de minister bekend, dat i.v.m. de .overigens reeds veelvuldig gesignaleerde, personeelsschaarste bij de Nederlandse politie de hoofdcom missaris van politie te Rotterdam heeft besloten zijn korpsleden te animeren mede te helpen nieuwe personeel te werven? 2. Is het de minister tevens bekend, dat deze hulp zal worden gehonoreerd met een premie van f 10 tot f 50 naar gelang van de moeite, die de betrok ken politie-ambtenaar zich heeft ge troost? 3. Acht de minister het juist, dat werving van gezagdragers gehonoreerd wordt, als door de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam voorgesteld? 4. Indien de minister van mening 'is, dat hierop ontkennend moet worden geantwoord, is de minister dan bereid te bevorderen, dat acties, als in Rot terdam ondernomen, geen doorgang vinden? 5. Kan de minister, nu blijkt, dat men ter bestrijding van het ernstig personeelstekort bij de Nederlandse politie reeds zijn toevlucht tot wer vingsmethoden, als te Rotterdam voor gesteld, moet nemen, verder mededelen welke maatregelen hij denkt te tref fen om tot een redelijk wervingsresul taat te komen? Gisteren heeft in het gebouw voor de komende tentoonstelling „Het Atoom" een historische gebeurtenis plaats ge vonden. Voor de eerste keer in de ge schiedenis namelijk is in Nederland 'n atoomreactor zogenaamd kritisch ge worden. Dit wil zeggen dat hij zoda nig aan de gang gebracht is, dat hij verder doorwerkt op grond van de door haarzelf ontwikkelde atoomener gie. Deze reactor is een klein type voor onderwijsdoeleinden, dat thans onder verantwoordelijkheid van het reactor centrum Nederland op Schiphol in be drijf is en dat na afloop der tentoon stelling aan de technische hogeschool te Delft voor onderwijsdoeleinden zal worden overgedragen. De Franse veiligheidstroepen heb ben in de afgelopen 24 uur in twee in Oost-Algeriëë geleverde gevechten 92 opstandelingen gedood, gewond of ge vangen genomen. Gistermorgen heeft de minister van onderwijs")* kunsten en wetenschappen Cals, het nieuwe gebouw van de tech nische school voor de chemische in dustrie te Geléen officieel geopend. In de Staatscourant van gisteren is het Kon. Besluit opgenomen, waar bij de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes is benoemd tot lid van het bestuur en tot voorzitter van het bestuur van de Landbouwhogeschool te Wageningen. Bij het naderen van de Nederlandse afdeling van de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel, op de weg die leidt van het atomium, de clou van de exposi tie, naar de paviljons van de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie, zal on middellijk de aandacht worden getrok ken door een ongeveer 32 meter hoge beiaardtoren, die zal verrijzen in de nabijheid van het ontvangstcentrum bij de westelijke ingang van deze af deling. Deze dominerende plaats is al leszins gerechtvaardigd, niet slechts omdat zij geheel in overeenstemming is met de belangstelling die de buiten landers in het algemeen koesteren voor onze carillons en de goede reputatie van onze klokkengieters en beiaardiers in het buitenland, maar vooral omdat daardoor tot uitdrukking wordt ge bracht hoezeer juist de laatste tien tallen jaren de beiaardkunst in ons lahd opnieuw tot grote bloei is geko men. Op deze wereldtentoonstelling in Brus sel zal voor het eerst het prototype van een moderne vieroctaafs beiaard met 47 klokken, op acoustisch verantwoorde en toch voor het publiek zichtbare wijze kunnen worden bespeeld. Boven de klein ste klokjes zal een klankbord worden aan gebracht waardoor het geluid van de klokken ln min of meer schuine richting naar beneden wordt teruggekaatst. Aan gezien de cabine, waarin de speeltafel wordt geplaatst, nagenoeg geheel in glas wordt uitgevoerd, zal men niet slechts het gehele klokkenspel doch ook de beiaar dier duidelijk kunnen waarnemen. De zwaarste klok heeft een doorsne de van 156 cm en weegt 2340 kg, de kleinste heeft een middellijn van 11,5 cm en weegt 20,5 kg. De 47 klokken wegen in totaal 11650 kg. De toren zelf 29.000 kg. Klokken en toren komen op 150.000 gulden. De Nederlandse beiaardiers zullen om beurten het klokkenspel op de Wereld tentoonstelling bespelen en waarschijn- Jijk zuRen ook Belgische beiaardiers uit genodigd worden. Behalve de „Stad Gods", de inzending van het Vaticaan op de tentoonstelling, zal slechts Nederland een carillon bezit ten. Na afloop van de Wereldtentoonstelling zullen de klokken van de Nederlandse beiaard worden ondergebracht in de St. Eusebiustoren te Arnhem. ER IS VOOR DE oesterkwekers op Tholen en in Yerseke toch nog weer enige hoop gekomen. Zaterdag hebben wij de mening weergegeven van de directeur van het grootste oes- terbedrijf in Zeeland. Zijn opinie met betrekking tot de toe komst van de oesterteelt in Zeeland was allerminst optimis tisch. Juist het tegenovergestelde was het geval. In de Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft nu minister Mansholt ook enkele mededelingen gedaan betreffende de oesterteelt. Het wil ons niet gewenst voorkomen aan deze mededelingen een zodanige betekenis toe te kennen als zou minister Mansholt van mening zijn dat de oestercultuur op de tegenwoordige plaatsen in stand moet worden gehouden. De minister heeft betoogd dat het handhaven van de oestercultuur in de kom van de Oosterschelde vele voordelen biedt boven een ver plaatsing naar elders. Hieruit zou men dus de conclusie kun nen trekken overigens een wel zeer voorbarige! dat de bewindsman er voor voelt de oesterteelt niet over te bren gen naar de Grevelingen. Doch in de Memorie van Ant woord staat ook een andere pas sage, die wij hier citeren: „Het vaststellen van de reële natio- naal-economische waarde van de schelpdierencultures vereist een diepgaand economisch onder zoek, hetwelk zich ook buiten de eigenlijke bedrijven dient uit te strekken en waarvoor zeer veel meer gegevens nodig zijn dan de blote bedrijfsuitkomsten, ver meerderd met de taxatiewaarde van voorraden, vloot, opstallen en installaties. Een dergelijk on derzoek wordt thans ingesteld". De minister schrijft dan dat in het laboratorium te Wemeldinge een onderzoek wordt ingesteld naar de factoren, die onder de huidige omstandigheden de kwaliteit van een oesterperceel bepalen. Een eerste inzicht is reeds verkregen. Het onderzoek bij Wemeldinge is, zoals overi gens wel bekend is, erop gericht oesterbroed onder kunstmatige omstandigheden te winnen. Hierbij werden op laboratorium schaal enige positieve resultaten Hei gesprek van de dag geboekt. Het is echter de vraag of deze nieuwe (kunstmatige) werkwijze op technische schaal met voldoende bedrijfszekerheid zal kunnen worden toegepast. Welnu, het is de lezers van ons blad bekend dat hier juist voor veel oesterkwekers de moeilijk heid zit. Overbrenging van de oestercultuur naar de Grevelin gen ja, maar is het econo misch wel mogelijk? Is daar wel een renderend bedrijf te stich ten? Zaterdag hebben wij hier over reeds een artikel geplaatst, waarin een uiterst deskundig man zijn visie op deze materie, heeft gegeven. Ook hij trok de economische mogelijkheden in de Grevelin gen ernstig in twijfel. De biolo gische omstandigheden zijn na melijk geheel verschillend. De Oosterschelde met zijn zandban ken is uitermate geschikt voor de oesterteelt. Ook daarover heeft de minis ter geschreven in zijn Memorie van Antwoord. Het doen voort bestaan van de oesterteelt in de Oosterschelde zou, aldus de be windsman, vele voordelen bie den boven een verplaatsing naar elders. Het denkbeeld om op z'n minst de kom van de Ooster schelde zout te houden ligt dan misschien wel voor de hand, maar er is meer nodig dan al leen zout water. Ook dient een behoorlijke doorstroming en verversing van het water mo gelijk te zijn. Hiervoor zou, schrijft de mi nister, gedacht kunnen wor den aan het maken van een toevoerkanaal van voldoende capaciteit en reikende tot het zoute buitenwater van goede kwaliteit, dat gevonden kan worden, hetzij buiten de meest westelijke dam in de Ooster schelde, hetzij in de Wester- schelde op een punt bewesten Ellewoutsdijk. In deze ge- dachtengang zou dan, ter ver krijging van de noodzakelijke circulatie, het zoute water kunnen worden afgevoerd naar de Westerschelde, bijv. ter hoogte van de Kreekrak, waar dan bij laag water op natuur lijke wijze gespuid zou kun nen worden. Bij laag water zou een gemaal dienst kunnen doen voor de toevoer van zee water. Of di realiseerbaar is, zou bij de experimentele onderzoekin gen in het Veerse Gat moeten blijken. Daarover zal de heer Mansholt, zo schrijft hij in de Memorie van Antwoord overleg plegen met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat. TWIJFEL Deze regels staan dan aan het slot van het betoog van minister Mansholt. Men zou, afgaande op dit slot, kunnen denken dat de op weg zijn met het zoeken van beide ministers al een heel eind een op] ssing voor de oester teelt. Alles draait echter, althans in het huidige stadium, om de proefnemingen in het Veerse Gat. En wat is ten aanzien daar van bekend? Dit: „Het is zeer (voor proefnemingen met oes- de vraag of een dergelijk object ters en mosselen) kan worden uitgevoerd. In het huidige stadi um kunnen hierover nog geen mededelingen worden gedaan". En tevens herinneren wij aan de passage, betreffende de reële nationaal-economische waarde van de schelpdierencultures. Is deze waarde zo groot, dat daar een kostbaar onderzoek tegen over kan staan? Het komt er dus op neer dat de oesterkwekers niet veel wij zer zijn geworden. Het enige po sitieve in de mededelingen van minister Mansholt is dat hij met minister Algera zal spreken over de mogelijkheid om de kom van de Oosterschelde zout te houden. Daar de negende „Wehate", de Westlandse Handels Tentoonstelling, die van 30 juli tot en met 3 augustus te Honselersdijk wordt gehouden, zal de tuinbouw in een „stroomversnel ling" komen. De tentoonstelling, te houden door een stichting, beoogt meer, dan alleen een gelegenheid tot verkoop te zijn. De jaarlijkse „stroomversnelling", die de „Wehate" na'r de mening der organisatoren aan de tuirbouw geeft, acht men minstens even belangrijk als het nateriële profijt, dat exposan ten en bezoekers door dit wederzijds contact kunnen genieten. K. V. P. Limburg tegen opheffing Nat. Reserve Tijdens de zaterdag te Roermond ge houden kringvergadering van de afd. Limburg van de K.V.P. is een motie aangenomen, waarin de kring zijn ver ontrusting uitspreekt tegen de voor genomen opheffing der Nat. Reserve. De kring meent dat hierdoor op on herstelbare wijze een slag zal worden toegebracht aan het grote vaderlandse goed der vrijwilligheid er) verklaart zich voorstander van een met het wet tig gezag in relatie staand korps van vrijwilligers, dat de verdediging „van huis en haard" tot taak heeft. De mdtie zal ter kennis van de regering worden gebracht. President Eisenhower zal dinsdag middag in het congres zijn program voor hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1957/58 indienen. De algemene conferentie van het internationale bureau voor atoom energie, die 19 augustus ii Wenen zou worden gehouden, is uitgesteld tot 1 oktober. Tankauto met aceton omgeslagen Op het viaduct boven de Liesboslaan te Breda is maandagavond een tank wagen, geladen met aceton, dwars over de weg gekomen en omgeslagen. Vol gens de chauffeur was dit het gevolg van een defect aan de stuurinrichting. De voorzijde van de tankwagen werd geheel in elkaar gedrukt, maar de chauffeur, de heer M. uit Antwerpen, die met zijn wagen op weg was naar Rotterdam, kwam er zonder letsel af. De politie heeft het viaduct onmid dellijk afgesloten en het verkeer langs de op- en afritten geleid. De brand weer heeft direct maatregelen geno men om brand te voorkomen. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3