Standaardisatie van consumptiemelk is in Zeeland technisch mogelijk Een nader onderzoek voor Noord- Beveland gewenst Autobotsing in Goes Vrouw in wasteïl gevallen en gestikt Raad Zoutelande besprak plan voor nieuw gemeentehuis J. de Kok te Middelburg overleden Percentage in consumptie gebrachte melk 1956 Nieuwlandse chauffeur staat terecht wegens moord In Tholen zullen 32 woningen worden gebouwd Bestuur van Produktschap Zuivel concludeert: J. Louwerse vijfde bij nat. kampioenschappen Beroepingswerk Alcohol in Dorpshuis Kruiningen taboe? Volgende week vrijdag voor rechtbank in Middelburg Begrotingswijziging 1957 goedgekeurd Voorstel rookverbod" voor kinderen verworpen Vic. H. van Dijk vertrok van Bruinisse Lutherse Mannenbond Nagekomen advertentie Woensdag 22 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Vervolg van pag. 1) STANDAARDISATIE VAN DE CONSUMPTIEMELK in Zeeland is technisch mogelijk. Dat is een van de conclusies uit de nota van het bestuur van het Produktschap Zuivel, die zoals gemeld op pag. 1, vandaag in Den Haag in het Produktschap aan de orde zal komen. Een tweede conclusie is, dat het voor Noord-Beveland aanbeveling verdient nader te onderzoeken, of de hoge kosten van aan- en afvoer 'n motief kunnen zijn om de melkstandaardisatie niet door te voeren. Voorts wordt in de nota geconcludeerd, dat in de gebieden waar tot standaardisatie wordt besloten, alle boerenmelk, behoudens die voor opfok en eigen gebruik aan de fabrieken moeten worden geleverd; in uitzonderingsgevallen zal een karn vergunning moeten worden afgegeven. Tenslotte trekt het bestuur nog de volgende conclusie: Van het verbod, dat de melkvee houder niet als slijter mag optreden, kunnen ontheffingen worden verleend indien de consumptiemelkvoorziening ter plaatse anders in gevaar zou ko men, en indien de economische of sociale omstandigheden van de be trokken melkveehouder van dien aard zijn, dat hij door dat verbod oneven redig zwaar in zijn bestaansmogelijk heden zou worden getroffen. Bij invoering van de standaardisa tie zullen de veehouders/slijters in het betrokken gebied voorzover zij niet voor bedoelde ontheffingen in aanmerking komen voor de keuze komen te staan öf hun veehouders-, óf hun slijtersbedrijf voort te zetten. Voorheen werd aan veehouders, die hun slijtersbedrijf afstootten, een schadevergoeding verleend, gebaseerd op de bruto-winstmarge over één jaar omzet. Daar deze vergoedingsregeling niet meer van kracht is, zal overwogen moeten worden, "een dergelijke rege ling opnieuw vast te stellen. Uiteraard zal met het verlenen van de nodige ontheffingen en de daar voor noodzakelijke onderzoeken ge ruime tijd gemoeid zijn, zodat een ruime overgangsperiode in acht zal moeten worden genomen. Vorm van afzet 9 De betaling van de boerenmelk, welke rechtstreeks aan de slijters wordt geleverd, geschiedt naar hoe veelheid, terwijl de melk, welke aan de fabrieken wordt geleverd, betaald wordt op basis van het vetgehalte. Bij herhaling werd vernomen, dat dit verschil in de vorm van afzet er toe heeft geleid, dat de veebeslagen in het eerste geval vaak zijn gefokt in de richting van een gemiddelde hogere melkproduktie, terwijl in het tweede geval bij het fokken naar een gemiddeld hoger vetgehalte is ge streefd. De levering der eerstbedoelde melk aan fabrieken zou bij uitsluitend betalen naar vetgehalte een nadeel voor de desbetreffende veehouders kunnen betekenen. 9 Tot dusver wordt in Zeeland wei nig gedaan aan kwaliteitsverbetering. Wanneer echter alle melk van vee houders via de fabrieken gaat, zal hieraan de nodige aandacht kunnen worden geschonken. De omstandigheid, dat vele consu menten gewend zijn, de melk direct van de veehouder te kopen en ge neigd zullen zijn te continueren, zal het noodzakelijk maken, dit door goe de voorlichting en de nodige controle tegen te gaan. In november, s.v.p. 9 De directies van de zuivelfabrie ken zouden het op prijs stellen, mocht tot invoering der melkstandaardisatie worden overgegaan, deze in november te laten ingaan, in verband met de noodzakelijk geachte voorzieningen. Bovendien heeft deze datum het voor deel, dat de omschakeling in de tijd van lage produktie kan plaatsvinden. 9 De huidige subsidie op volle melk in Zeeland en op Goeree-Overflakkee is erop gericht, het prijsverschil, dat door het hogere vetgehalte der volle melk ten opzichte van gestandaardi seerde melk zou ontslaan, te over bruggen. De subsidie op volle melk, rechtstreeks door slijters in consump tie gebracht, ligt lager dan voor de volle melk, welke via de fabriek loopt, aangezien bij de eerste categorie geen verwerkings- en aanvoerkosten m aanmerking behoefden te worden genomen. Gisterochtend zijn een vrachtwagen van de firma Duijnhouwer en een auto met aanhanger van dt Philips- fabrieken met elkaar in botsing ge komen, waardoor zeer aanzienlijke schade ontstond. De vrachtwagen, bestuurd door A. de K., kwam uit de Van de Boutstraat en stak dwars de Wilhelminastraat over naar het Rimmelandtplein. De wagen van Philips, bestuurd door L. J. en komende uit de richting Mid delburg, drukte hem op het plantsoen en rukte een schakelkast van de PZEM tegen de grond. Een gedeelte van Goes kwam daardoor zonder stroom te zitten. De beide wagens wagens werden zwaar beschadigd. Er waren geen persoonlijke onge vallen. Indien nu de consument gestan daardiseerde melk gaat gebruiken, kan de waarde van het vrijkomende botervet tot verlaging der subsidie leiden. Voor zover de volle melk thans nog rechtstreeks door de slijter in consumpti wordt gebracht, staan daar dan de aanvoers- en verwer kingskosten der fabrieken tegenover. Voorts kunnen nog van invloed zijn eventuele aan- en afvoerkosten van buiten de provincie, terwijl er tevens een afwijking van de voor geheel Nederland berekende gemiddelde ver werkingskosten mogelijk is. In geval van standaardisatie is er van uitgegaan, dat ook in Zeeland voor gestandaardiseerde melk dezelf de subsidie zal gelden als algemeen voor Nederland van kracht is. 9 Ten aanzien van de „burenplich- ters" (melk, die in de directe omge ving van de boerderij wordt afgele verd) kan worden opgemerkt, dat deze groep vermoedelijk weinig ver andering zal ondergaan bij de invoe ring der melkstandaardisatie, daar deze meestal zijn gevestigd op plaat sen welke niet door de melkslijters worden bezocht. Eenzelfde figuur vindt men ook elders in Nederland. Brieven Bij de nota zijn overgelegd: a. Een brief van de Coöp. melk fabrieken te IJzendijke en Terneuzen, waarvan de voorzitters de standaar disatie aanbevelen. b. Twee brieven van de Zeeuwse Melkfederatie, die er op aandringt, Zeeland als volle-melkgebied te hand haven. c. Een brief van de kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Melk federatie, die tegen de standaardisatie is en o.m. aanvoert, dat de voorzitters van de besturen der fabrieken geen overleg hebben gepleegd en zelf geen melkveehouder zijn. Deze brief besluit: invoering van standaardisering der consumptiemelk "Zal betekenen een radicale ontwrich ting van de melkvoorziening der be volking. Gewestelijke Raad Naar wij nog vernemen, heeft de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap dit punt besproken en het standpunt .ngenomen, dat bij afschaf fing van de subsidie op consumptie- meik (die, zoals bekend, grotendeels, doch niet, geheel zal plaats hebben in deze zomer geen andere weg dan de aanvaarding van de standaardisatie, die inhoudt afroming van de melk tot 2/2 vetgehalte. De Gewestelijke Raad meent ech ter, dat een weg gezocht moet wor den, om de zelfslijtende veehouders toch te blijven inschakelen, al zullen ook deze dan hun slijtersmelk van de fabriek moeten betrekken. fabrieken veehouders „burenplicht" Zeeuws-Vlaanderen38,9 60,1 1,0 Walcheren 97,1 2,7 0,2 Zuid-Beveland 50,9 48,5 0,6 Noord-Beveland 34,7 65,3 Tholen en St. Philipsland 35,0 63,4 1,6 Schouwen/Duiveland 76,7 22,6 0,7 In Apeldoorn bonden de provinciale jeugdkampioenen dammen de strijd aan om het jeugdkampioenschap van Neder land. De Zeeuw J. Louwerse, die vorig jaar in dit toernooi als achtste eindigde, bezette nu de vijfde plaats met vier over winningen, vijf remise-partijen en slechts' twee nederlagen. O. Hoekstra, de Neder landse jeugdkampioen van vorig jaar, moest zich ditmaal met de achtste plaats tevreden stellen. De eindstand was: 1. D. de Jong, Friesland 17 punten; 2. L. v. d. Heuvel, Zuid Holland 16; J. Jas per, Limburg 15; 4. H. Poort, Groningen 14; 5. J. Louwerse, Zeeland 13; 6. J. B. van Stralen, Noord Holland 11; 7. H. Böt- zer, Gelderland 10; 8. O. Hoekstra, Kam pioen 1956, 10; 9. J. Krommendijk, Over ijssel, 9; 10. J. Kos, Utrecht 7; 11. C. Grayo, Zuid Holland 6; 12. G. ten Lohuis, Noord Brabant 4. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rijswijk, A. J. van den Ham te Uithuizen; naar Rheinhausen-Hochemmerich (Evange lische Kirche in Rheinland), W. K. Post te Harer.karspel-Warmenhuizen. Bedankt voor Boven-Hardinxveld, R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Eerken Beroepen te Hasselt, kand. P. Melse te Vrouwenpolder; te Merken, C. van Zuylen, kand. te Hillegom. Bedankt voor Kamerik, dj\ K. J. Kremer te Halle. Examen. Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het kandidaatexamen theologie de heer J. B. Wuffelé te Rotterdam. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen, E. de Mar- chie-Van Voorthuysen te Leersum. GROTE VAART ANNENKERK 20 Z.Z.W. Diego Garcia DELFSHAVEN 20 W.Z.W. Mossamedes GROOTE BEER 20 O. Kp Race HOOGKERK 20 O. Albany JOH. VAN OLDEBARNEVELT 20 vn R'dam nr New York KINDERDIJK 20 N.t.W. Azoren KATELYSIA 20 Z.W. San Miguel LAURENSKERK 21 te Aden MATARAM p. 20 Finisterre nr Tj. Priok NOORDAM 20 Z.Z.W. Kp Race NESTOR 20 bij Trinidad ORANJE 20 vn Aden nr Colombo PEPERKUST 20 N.N.O. Las Palmas RIJNKERK 20 O. St: Helena RIJNDAM 20 W. Fastnet STRAAT COOK 21 vn Adelaide nr Fremantle SIBAJAK 21 te Melbourne v. Sydney SOESTDIJK 20 Z.W. Scillies SOLON 22 te Willemstad verw. TJIBODAS 17 Tj. Priok WILLEM RUYS 20 Z. Dakar ZUIDERKRUIS 20 O. Kaap de Goede Hoop s Dinsdagmorgen is in de Buikstraat te Wouw een tragisch ongeval ge beurd, waarvan de 26-jarige mevr. D. Verhelst-Jansen, moeder van twee kinderen, het slachtoffer is geworden. Omstreeks vijf uur was zij uit bed gegaan om de was te gaan doen, waarbij haar man even had geholpen. Daar deze om zes uur naar de fa briek moest vroeg hij of zijn vrouw hem tegen die tijd wilde wekken. Omstreeks half zeven werd Ver- helst wakker en riep naar zijn vrouw hoe laat het wel was. Toen hij op zijn roepen geen antwoord kreeg ging hij uit bed en naar buiten en trof zijn vrouw voorover gevallen in de wasteil liggen. Het slachtoffer, dat aan toevallen leed, moet voorover in de wasteil gevallen zijn, waarin zij is gestikt. Een dokter die direct werd gewaarschuwd kon slechts de dood vaststellen. WERDEN vroeger de vergaderingen en bijeenkomsten in de café's van Kruiningen gehouden, thans is daar het mooie Dorpshuis, een fraai ge schenk, door ve'en bijeengebracht. Het dorpshuisbestuur heeft een per soon in dienst, die dranken schenkt en serveert, zowel verfrissende als al cohol-houdende. Hierdoor is het stich tingsbestuur in botsing gekomen met de vestigingswet-kleinbedrijf. Men dient voor de zwak-alcohol- houdende dranken een vergunning te hebben, die door de Sociaal Econo mische Raad wordt verstrekt. De caféhouders vonden die verkoop van alcoholica in het Dorpshuis niet prettig en zo is de zaak aan het rol len gegaan. Dinsdagmorgen diende zij althans voor de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel. Als gemachtigde van het stichtings bestuur trad op mr. M. Vlaming. De officier van justitie, die een boe te van f 30,subs. 6 d. eiste, wees er op, dat zich geen moeilijkheden voorgedaan zouden hebben, als de ex ploitant D. een diploma had behaald. Mr. Vlaming zag in het Dorpshuis geen mededinger van de café's. Hij zette het velschil dorpshuis-café uit een en schetste het Dorpshuis als iets, dat maatschappelijk is gegroeid. Over acht dagen zal de econ. poli tierechter schriftelijk vonnis wijzen. VRIJDAGMORGEN 31 MEI a.s., om negen uur, begint de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg met de behandeling van de strafzaak tegen de taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland. In verband met de verbouwing van het gerechtsgebouw wordt de zitting in de foyer van de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat gehouden. Het ziet er voorshands niet naar uit, dat de zitting in één dag be ëindigd zal zijn. Zo nodig zal zaterdagmorgen worden voortgegaan. Er zijn door de officier van justitie dertig getuigen en vier getuigen- deskundigen gedagvaard. Samengevat luidt de dagvaarding als volgt: De 39-jarige H. wordt er in de eer ste plaats van beschuldigd, dat hij op 8 januari 1957 de weduwe F. M. K.-R. uit Nieuw- en St. Joosland „na kalm beraad enige tijd tevoren" heeft ge dood door haar met pen laken, dat hij rond haar hals knoopte, te wurgen. H. wordt dus in eerste instantie moord ten laste gelegd. Mocht cüt echter niet bewezen kun nen worden, dan wordt H. beschuldigd van doodslag, waarbij derhalve het Onder voorzitterschap van burge meester mr. A. J. v. d. Hoeven kwam de raad van Tholen dinsdagmorgen in het verenigingsgebouw aan de Brug straat in vergadering bijeen. De meeste ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek voor een subsidie voor militaire tehuizen werd aangehouden tot de begrotingsvergadering, eveneens enkele sollicitaties voor onderwijzend personeel aan de U.L.O.School. Aan de toneelvereniging „Ons Ge noegen" te Tholen werd een subsidie toegekend, groot f250,voor de op voering van een openluchtspel op 31 augustus a.s. (De vereniging is al druk aan het repeteren met „In Naam van Oranje"). De begrotingswijziging dienst 1957 werd goedgekeurd. Alleen de heer A. Kot (S.G.P.), die ook tegen het verle nen van subsidie aan „Ons Genoegen'" was, wilde de aantekening tegenge stemd te hebben bij het verhogen van de post voor vermakelijkheden. Tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand werd benoemd de heer Kaas hoek, werkzaam ter secretarie te Tho len. De - vaststelling ener verordening, houdende voorschriften betreffende in exploitatie brengen van bouwter rein werd goedgekeurd. Nieuwe woningen Het onderwerp Woningbouw vormde een langdurig punt van bespreking. De bouw - van 32 woningen zal een be drag vergen van bijna f 400.000, Vrijwel alle leden waren er tegen en hadden liever gezien, dat dit in' ERNSTIG GEWONDE BI) ONTPLOFFING Dinsdagmorgen werden de bewoners van de Zandstraat te Bergen op Zoom opgeschrikt door een hevige explosie. In een schuurtje in deze straat wilde mej. Kools koffie zetten op een gas- comfoor. Toen zij evenwel een lucifer aanstak, volgde de explosie, waardoor ruiten in de omgeving sprongen en dakpannen naar beneden vielen. Van het schuurtje werd het dak weggesla gen. Mej. Kools werd ernstig gewond naar het Alg. Burger Gasthuis over gebracht. Het ongeluk is waarschijnlijk te wij ten aan een lek in de leiding of het open laten staan van de gasfles. Maandagavond kwam de gemeente raad van Zouteland in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde. De raad machtigde B. en W. dit jaar een kas geldlening te sluiten tot een bedrag van f300.000,Voorts werd door de raad gediscussieerd over een nieuw te bouwen gemeentehuis, nadat een plan van Ir. 't Hoofd ter tafel kwam. In afwijking van de eerste plannen wor den de kosten voor de bouw van dit nieuwe gemeentehuis nn geraamd op f 100.000,—. Besloten werd de nieuwe woningwet woningen alleen aan huurders te ver kopen. De eerste woning werd ver kocht aan de heer P. Lievense voor een bedrag van f 10.000, Tegen een prijs van f 10,per m2 zullen voortaan gronden liggende in het uitbreidingsplan door de gemeente worden uitgegeven. Aan een viertal gegadigden werden de eerste gronden aan de Nieuwstraat tegen deze prijs verkocht. Een voorstel van de heer K. Wouters om in de plaatselijke politieverorde ning een artikel op te nemen betref fende een verbod voor kinderen om te roken, werd door de raad afgewezen! Van de heer I. Nieuwenhuize werd grond aangekocht i.v.m. het uitbrei dingsplan, terwijl aan de heer J. v. d. Vreugde een strook grond werd ver kocht voor de bouw van een nieuwe bakkerij. V eilingberichten GOES, 21 mei 1957. Aardappelen. De prijs van klei-aardappelen be droeg heden: Bintje f 14,Alpha fll,—Furore f 15,— tot f 18,— Deze prijzen gelden per 100 kg, 35 mm. opw., binnenl. sortering, gele verd aan de sorteerinrichting, sor- teerkosten voor rekening van koper. De voederaardappelen noteerden f2,50 per 100 kg. Stro. De prijzen waren voor: Tarwe- stro f40,Gerstestro f30,Haver- stro f 25,Erwtenstro: erwten f 60, schokkers f 50, De prijs van lijnzaadslag bedroeg f40,— tot f45,—. Vlas. De vlasprijzen bleven onge wijzigd. Goede kwal. gerepeld vlas per kg 1722 ct., afwijkende kwal. 1017 ct. Goede kwal. ongerepeld vlas per kg 1415 ct., afwijkende kwal. 814 ct. Eieren. De eierprijs bedroeg heden f2,— per kg. twee gedeelten werd gedaan. Men was bang dat alle woningen niet bewoond zullen komen,, temeer daar de huur prijs f 8,80 per week gaat bedragen, plus bijkomende kosten. Men was ech ter genoodzaakt tot nieuwbouw over te gaan, daar er anders kans bestaat, dat geen enkele woning gebouwd zal wor den. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. De heer J. M. Berrevoets (G.B.) vroeg of er geen verandering kon ko men in de riolering bij het industrie terrein. Dit is een kwalijk riekend ge val, waarvan de omwonenden zeer veel ongemak hebben. Hij kreeg de toezeg ging, dat hierin verbetering gebracht zal worden. Ook de molen vormde weer een on derwerp van bespreking. De heer W. de Korte (C.H.) wilde graag weten of de molen weer eens gewit zal worden, wat het geheel zal verfraaien. Dit zal echter moeten wachten tot de volgende begroting. Zondagavond heeft vicaris H. van Dijk te Bruinisse afscheid genomen, wegens zijn aanstaand vertrek naar Westerhaar, waar hij als predikant werd beroepen en waar hij 16 juni zijn intrede hoopt te doen. Na een predikatie over Openbarin gen 120 werd vie. Van Dijk namens de kerkeraad en gemeente toegespro- wen door ouderling M. Krijger. Deze dankte hem voor alles, wat hij voor de Herv. gemeente van Bruinis se heeft gedaan. Het verheugde spre ker en velen met hem, dat de ver trekkende vicaris in Bruinisse zijn bruid had gevonden. Het hoopte, dat het jonge echtpaar in de gemeente Westerhaar een goede tijd tegemoet zou gaan.- Op zijn verzoek werd aan beiden psalm 121 vers 4 toegezongen. Vic. Van Dijk dankte in enkele be woordingen de gemeente, die hem in zijn ambtswerk met begrip tegemoet zijn getreden en sprak vervolgens tot de consulent ds. Rijks van Oosterland. HUWELIJK Onder zeer grote belangstelling vond een dag later het huwelijk plaats van vie. H. van Dijk, beroepen pre dikant te Westerhaar en mej. J. van den Berge. De kerkelijke bevestiging van het huwelijk geschiedde door ds. D. Goudzwaard van IJsselmonde. Als trouwtekst was gekozen Galaten 5 13b „Dienst elkander door de liefde". Diamanten bruiloft in Westkapelle Het echtpaar Verhulst-Lievense uit Westkapelle mocht onder grote belang stelling het 6Ö-jarig huwelijksfeest vie ren Beiden genieten een goede gezond heid en ondanks hun ouderdom (de man is 85, de vrouw 84 jaar), hebben zij Walcheren alleen verlaten tijdens de evacuatie in de oorlog. (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse Bond „Maarten Luther" blijft in zijn statuten bij de middelen om het doel van de bond te bereiken vermei den „de bevordering van maatschappe lijke zowel als staatkundige organisatie opChristelijke grondslag". Een voorstel van de afd. Hilversum om deze zinsnede te schrappen, omdat hierdoor mannen van toetreding tot de bond weerhouden zouden worden, werd met grote meerder heid van stemmen verworpen. Rond dit punt ontwikkelde zich wel de meest le vendige discussie op de alg. vergadering van deze Lutherse mannenbond, die in de Maarten Lntherkerk te Amsterdam ge houden werd. De voorzitter, de heer M. Ruppert, liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij per soonlijk geheel achter deze passage stond. Hij wees er bovendien op, dat voor toe treding tot de bond wel instemming met de grondslag en dg doelstelling worden gevraagd, doch niet met de keuze van de middelen om tot dat doel te geraken. Hierover is in de bond ten allen tijde een open discussie mogelijk. Tijdens de discussie werd er nog op gewezen, dat het vraagstuk van de Chr. organisatie in de komende maanden on derwerp van gesprek zal zijn op de bij eenkomst van de Lutherse Wereldfedera tie in Amerika. In de «tukken voor deze conferentie wordt een zeer goed woord gesproken vóór de Chr. organisatie. „kalm beraad enige tijd tevoren" ver valt. Diefstal Indien de rechtbank evenwel H. noch op grond van moord, noch op grond van doodslag zou kunnen ver oordelen, dan wordt hem diefstal van f 3000,ten laste gelegd, welk bedrag toebehoorde aan de weduwe K., welke diefstal voorafging (of vergezeld ging) van het plegen van geweld tegen het slachtoffer, waardoor deze is over leden. Mocht dit tenslotte evenmin bewezen kunnen worden, dan wordt H. ten laste gelegd, dat hij het geweld tegen de weduwe pleegde op het moment, waarop hij door haar op heterdaad werd betrapt bij het plegen van de diefstal van f3000, Bij alle vier veronderstellingen is de mogelijkheid opengelaten, dat H. zijn da(a)d(en) heeft gepleegd in samen werking met één of meer anderen. Voorts wordt H. afzonderlijk nog ten laste gelegd de diefstal van het be drag van f 3000,althans een geld bedrag tot f 6000,dat aan de wed. K.-R. toebehoorde. Knaapje gered van verdrinkingsdood Het vierjarig zoontje van de heer M. te Yerseke viel bij het spelen, op een steiger in het water. De heer Joost Sinke, die in de nabijheid vertoefde, bedacht zich geen ogenblik en sprong het knaapje na. Na enkele ogenblik ken wist hij de drenkeling te pakken en op het droge te brengen. Gistermorgen is te Middelburg overleden de heer Joannes de Kok, die in het kerkelijk leven van de Géref. Gemeenten in Nederland een grote plaats heeft ingenomen. De heer De Kok, die de leeftijd van 83 jaar bereikte, heeft achtereenvolgens de Geref. Gemeenten van Borssele, Nieuwdorp en Middelburg gedurende 54 jaren als ouderling gediend. Tot zijn cieod was hij dus ouderling van de Geref. Gemeente te Middelburg. De "overledene bekleedde nog tal van andere functies in het kerkelijke en politieke leven. Hij was een zeer ge zien mar. De beer De Kok werd op 16 jan. 1874 te 's Heerenhoek geboren. Van een eenvoudige polderwerker werkte hij zich op tot klein-landbou- wer. Hij was de laatste nog in leven zijnde medewerker van de groep, die de samensmelting van de Geref. Ge meente onder het Kruis met de Boe- riaanse Gemeente (in 1907) tot stand heeft gebracht. Uit deze samensmel ting ontstond één kerkverband, de Geref. Gemeenten in Nederland. Sedert het vertrek van ds. J. Rijkse was de overledene eerste voorzitter van de kerkeraad van de Geref. Ge meente te Middelburg. De overledene was voorts bestuurs lid van het Ned. Bijbelgenootschap, van de Chr. Wijkverpleging en van de Staatkundig Gereformeerde Partij; van de afd. Middelburg van deze par tij was hij tweede voorzitter. Boven dien was hij vanaf de oprichting in 1907 hoofdbestuurslid van de S.G.P. Van de Statenkring Walcheren en de prov. ver. van de S.G.P. was hij be stuurslid. Ook het schoolwezen droeg de heer De Kok een warm hart toe. Zaterdag a.s. zal het stoffelijk over schot ten grave worden gedragen, vanuit de kerk aan de Segeerstraat, waar tevoren (om 11 uur) een samen komst wordt gehouden. WEST-KAPELLE Gemeenteraad. Op donderdag 23 mei komt de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. 9 Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aan vaard van de tentoonstelling „A'dam diamantstad", die van 21 juni tot en met 14juli in A'dam (Apollohal) Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig, smartelijk en geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Zuster Behuwdzuster en Tante, Mevrouw JACOMINA ELIZABETH MOL, geb. KOEMAN op de leeftijd van 57 jaar. A. M. MOL KEES en Verloofde Driewegen, 21 mei 1957 De teraardebestelling zal plaats hebben op vrijdag 24 mei a.s., om 12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2