Overleg met S.W.G. over opheffing Nat. Reserve MOET ZEELAND MELK GAAN AFROMEN? Min. Staf: Geen wapens aan slecht geoefende burgers" EN WEER ZIT FRANKRIJK ZONDER EEN KABINET Vandaag vergadert Pro PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontevreden Kamer akkoord met motie Andere, maar geen militaire taak Regering-Mollet ten val gebracht Koninklijk Paar wacht vandaag druk program DOOR DE WERELD Speidel komt naar ons land or: L. Vorststraat SO, Goes ilefcon 2438. By geen gehoor: 3887 red.) en 1870 (adm.). Giro 274289. Cantoren: Middelburg: Korte Noord- etraat 85. XeL 2009 en 8162; Vlissingen: Nleuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers IS cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No 3709 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 22 mei 1957 ZAAK-NIEUWLAND KOMT VOOR (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.36 u., onder 20.39 u. Maan op 1.47 u., onder 14.06 u. Hoogwater donderdag 23 mei: Vlissingen: 9.07 u. 1.45 m., 21.28 u. 1.24 m. Terneuzen: 9.30 u. 1.63 m., 21.52 u. 1.42 m. Wemeldinge: 10.26 u. 1.35 m., 22.51 u. 1.04 m. Zierikzee: 10.10 u. 1.18 m., 22.30 u. 0.86 m. ring stiefmoederlijk bedeeld. Evenals de voormalige B.V.L. wordt zij nu aan de kant gezet. (Van onze parlementaire redacteur) DE PLANNEN VAN MINISTER STAF om de Nat. Reserve op te heffen zijn gistermiddag In de Tweede Kamer niet enthousiast ont vangen. Hoewel er verschil van mening was over de vraag of men 'deze vrijwilligers nog een militaire taak kan geven in een totale oorlog, alle constructieve fracties vonden de wijze waarop deze vrij willigers worden behandeld minder juist. Deze conclusie valt te trekken uit de interpellatie, die door de heer Roos jen (A.R.) werd gehouden. Het debat liep uit op een motie, waarin er bij de ministers Staf en Struycken werd aangedrongen over deze zaak overleg te plegen met het instituut Steunt Wettig Gezag om de vrijwilligers van de Nationale Reserve andere taken te geven. Alleen de commu nisten waren tegen deze motie. de militairen. Het geven van wapens aan slecht geoefende burgers zal bloed en gruwelen tengevolge hebben, zon der dat dit de nationale verdediging ten goede komt. De burger moet zich dus houden aan de burgerlijke verdediging. Overigens vond de heer Calmeyer de wijze waar op kennis is gegeven van dit besluit, teleurstellend. De heer Visch (K.V.P.) zei: „Er ont breekt iets aan het psychologisch in zicht van de minister." Ook de heer Vermeer (P.v.d.A.) drong aan op nieuw overleg met Steunt Wettig Gezag. Ook ds. Zandt (S.G.) vond de ver ontrusting zeer begrijpelijk. De Natio nale Reserve is altijd door de rege- Aanvankelijk was de heer Roosjen Van mening, dat de vrijwilligers an dere taken moeten krijgen „dan wel door reorganisatie der Nationale Re serve deze vrijwilligers de kern te doen vormen van een breed op te zet ten vrijwilligersorganisatie". Dit al ternatief is op het laatste moment uit de motie verwijderd. Nu staat er (de overgrote meerderheid der Kamer {[ing daarmee akkoord) dat in over- eg met S.W.G. bekeken moet wor den of de vrijwilligers geen taken kunnen verrichten als ordonnans, of als verbindingsman. Ook zouden zij ingeschakeld kunnen worden bij de bewakingsdienst, bij het lopen van patrouilles, het doen van meldingen of het verlenen van steun aan de geregelde strijdmachten. Tegen deze uitvoerige motie had minister Staf wel bezwaren. Een vrij williger kan naar zijn mening ook geen militaire verbindingstaak ver vullen. Maar aangezien al deze taken een punt van overleg worden met het instituut Steunt Wettig Gezag, liet hij het oordeel van de motie over aan de Kamer. Dat oordeel was dan ook volkomen duidelijk. KNAUW De heer Roosjen vond, dat door de beslissing van de regering een knauw wordt toegebracht aan de volksweer baarheid. De weerbaarheidsgedachte moet, naar het oordeel van de heer Roosjen, juist bevorderd worden. Is dit „morsen met vrijwilligheid" niet Schadelijk voor andere vrijwillige or ganisaties? De interpellant gaf toe dat er mi litair gezien misschien wel wat op de Nat. Reserve valt aan te merken, maar wordt dit tekort niet gecompen seerd door het enthousiasme? Het ergste bezwaar van de heer Roosjen was wel dat de vrijwilligers voor de weerbaarheid van ons volk worden afgedankt. Dat kan en dat mag niet, zo riep hij uit. Er zal het uiterste gedaan moeten worden deze vrijwilligers te behouden. OVERNEMEN Minister Staf zeide veel bewonde ring te hebben voor de opofferingen die deze vrijwilligers zich hebben ge troost. De oorlog krijgt echter een zeer bewegelijk karakter. En in die moderne oorlogsvoering mag de re gering niet de verantwoordelijkheid voor een burgerlijk verzet aanvaar den. De geoefende strijdkrachten moe ten de taken van de vrijwilligers overnemen. En volgens de minister ls dat ook mogelijk. Ook het korps luchtwachtdienst heeft nog vrijwilligers nodig. Juist deze taak achtte de bewindsman zeer belangrijk. Zet de regering deze vrijwilligers nu aan de dijk? Deze stelling ging minister Staf te ver. Zij moeten een taak hebben die overeenkomt met hun opleiding. Dat kan nu geen militaire taak zijn, maar het overleg met S.W.G. is daarom wel nuttig. NEGEN MILJOEN Tenslotte had minister Staf nog een financieel argument. De Nationale Re serve kost f 9 miljoen per jaar. Dat geld kan naar zijn menipg beter wor den gebruikt. Overigens zeide hij dat het besluit tot opheffing nog niet defi nitief gevallen is. Dat komt ter sprake in het gesprek met Steunt Wetig Ge zag. Een gedeeltelijke opheffing zal echter wel noodzakelijk zijn. De minister van binnenlandse zaken, mr. Struycken, vond de interpellatie voorbarig. Zowel de reserve-politie als de B.B. hebben nog vrijwilligers nodig. TELEURSTELLEND Lt.-generaal b.d. Calmeyer (C.H.) was het in MILITAIR opzicht met minister Staf eens. De verdediging van do staat met wapens behoort toe aan H.M. de Koningin wordt bij haar aankomst in Stockholm begroet door Haar koninklijke gastheer, Koning Gustaaf VI Adolf; op de achtergrond Prins Bernhard en Koninnin T.n-n^e V"n Zweden Heffing pootaardappelen Zowel in kringen van de landbouw als van de handel acht men het gewenst, de zg. pootgoedregeling ook in de toekomst voort te zetten. Door het leggen van een bodem in de markt kan een onnodige prijsinzinking worden voorkomen en kun nen de pootgoedprijzen op een redelijk niveau worden gehandhaafd. Daartoe is echter allereerst noodzakelijk, dat de overnameprijzen het karakter krijgen van vaste minimumgarantieprijzen, waar op in tegenstelling tot het verleden geen kortingen worden toegepast. De vrees voor kortingen bij overname van eventuele overschotten moet worden weg genomen. De pootaardappelprijzen zullen zich dan, afhankelijk van vraag en aan bod, steeds boven het minimum-niveau kunnen bewegen, waardoor een redelijke vergoeding voor de aan de teelt verbon den kosten en risico's kan worden ver kregen. Bij de vele besprekingen, welke thans worden gevoerd wordt er naar gestreefd een regeling te ontwerpen met vaste ga rantieprijzen zonder kortingen. Als garan tieprijs zal dan gelden het niveau, dat voor oogst 1956 was vastgesteld, doch waarop naderhand moest worden gekort. De bekende Franse invlieger Charles Goujon, een vroegere kam pioen-wielrenner, is dinsdag met een straaljager van het type „Trident-2" verongelukt. Aangezien de beschikbare reserves ech ter in belangrijke mate zijn aangetast is het noodzakelijk de premies (areaal- en exportheffing) te verhogen. Het ligt daar om in de bedoeling een verordening te ontwerpen, waarbij de areaalheffing voor oogst 1957 wordt gesteld op ƒ150,per ha goedgekeurde pootaardappelen (inclu sief ƒ10,— voor propaganda in het bui tenland), terwijl het Bedrijfschap voor de Handel zich voorstelt de exportheffing te verhogen van 50 tot 75 cents per 100 kg. De Franse Nationale Verqaderinq heeft dinsdaqavond de f yo/itwwfvi' ui ui o cwAct i y Ai int t de aankomst in het paleis te regering van de socialistische premier Guy Mollet ten val gebracht. Stockholm. V. I. n. r.: Koning Gustaaf VI Adolf, Koningin Juliana, Koningin Louise en Prins Bernhard Zij weigerde namelijk haar goed keuring te hechten aan de plannen van de regering voor nieuwe belastingen, die de kosten van de strijd in Algeria en de nasleep van de Suezcrisis moes ten dekken. De stemverhouding was 250 tegen de regering en 213 voor. De 51-jarige Mollet is 15 maanden en 20 dagen aan het bewind geweest, een na-oorlogs record. Hij heeft in die tijd 33 maal een vertrouwensstemming gewonnen. Men verwacht, dat het voorgenomen bezoek van president Coty van Frank rijk aan de Ver. Staten nu uitgesteld zal moeten worden.. GEWAARSCHUWD Voor de stemming had Mollet ge waarschuwd voor de gevaren, die een kabinetscrisis met zich mee zou bren gen voor de Franse positie in Algerie en in de Ver. Naties. Zijn nederlaag is een gevolg van het feit, dat de meerderheid van de con servatieve fractie in de Nationale Ver gadering, die de regering tot op heden gesteund had of zich van stemming had onthouden, Mollet ditmaal haar ver trouwen niet wilde geven. Politieke waarnemers geloven, dat door d<- val van de regering-MolIet een politiek vacuum is ontstaan dat moeilijk op te vullen zal zijn. Zowel voor- als tegenstanders van Mollet hebben in de afgelopen weken ver klaard, dat zij voor het ogenblik geen mogelijkheid zagen, voor een nieuwe coalitie, waarin dan geen socialisten zitting zouden hebben. DE 22E Mollets regering was de 22e sedert de oorlog. In zijn regering zaten 19 socialisten, 12 radicalen, 3 radicaal- gezinden, 2 ex-gaullisten en een lid van de democratische Afrikaanse volksbeweging. Plnay verklaarde onlangs, dat vol gens hem Mollet de enig mogelijke opvolger van Mollet zou kunnen zjjn. IN DE HEDEN TE 's-GRAVENHAGE te houden vergadering van het Productschap Zuivel zal aan de orde komen een nota van het be stuur van dit productschap inzake de standaardisatie van consumptie- melk in Zeeland. Deze nota komt tot de conclusie, dat standaardisatie van de consumptiemelk in Zeeland (en op Goeree-Overflakkee) tech nisch mogelijk is. Voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen wordt deze „zeer wel mogelijk" geacht, voor Walcheren „mogelijk en verantwoord", voor Zuid-Beve land „aanbevolen", voor Tholen en St. Philipsland „zeer wel moge lijk", voor Schouwen en Duiveland „zeker mogelijk". Alleen voor Noord-Beveland wordt geschreven, dat wellicht de hoogte van de aan- en afvoerkosten een motief kan zijn, standaardisatie niet te bevor deren. Zoals bekend, werd in 1950 door het toenmalige bedrijfschap zuivel een dergelijk voorstel gedaan aan de mi nister van landbouw, waarbij echter ook Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen van de standaardisatie werden uitge zonderd. Huidige positie In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de melkdistributie momenteel verzorgd door 86 vakslijters (waarvan er 60 melk betrekken van de drie melkfa brieken) en door 138 veehouders, die tevens slijters zijn. Wordt de standaar disatie doorgevoerd, dan zal de distri butie voornamelijk moeten geschieden door vakslijters, waarbij voor plaatsen waar dit niet mogelijk is, de veehou ders-slijters en -huisverkopers moeten blijven ingeschakeld. Op Walcheren brengen 5 veehouders -slijters en 8 slijters nog 377 ton melk, die rechtstreeks van de hoer komt, in consumptie. 112 slijters betrekken de melk van de 2 fabrieken die er zijn. Op Zuid-Beveland werken fabrieken te Goes en te Wemeldinge. Hier wer ken 64 vakslijters, die de melk van de boeren betrekken, 44 veehouders- (Van onze speciale correspondent) De eerste dag van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Stockholm is, mede dank zij het stralende zomerweer, op bijzonder feestelijke wijze verlopen. Voor vandaag, woensdag, wacht de koninklijke gasten weer een druk programma. De Koningin zal woensdagochtend tezamen met Koning Gustaaf een aan tal scholen en sociale inrichtingen be zoeken, teneinde zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van on derwijs en sociale voorzieningen in Zweden. Intussen zal Prins Bernhard te zamen met Prins Bertil per auto, ver moedelijk in Prins Bertils racewagen, een bezoek gaan brengen aan een basis van de Zweedse luchtmacht. Het stadsbestuur van Stockholm biedt de vorstelijke gasten daarna 'n lunch aan in het stadhuis, waarna met de koninklijke sloep „Vasorden" een tocht naar een van de oudste monumenten van de stad zal worden gemaakt, namelijk naar de Riddar- holmskerk. De Koningin zal daar 'n krans leggen op het graf van Koning Gustaaf de Vijfde. In de namiddag zal op het oude slot Sollider een ontvangst worden gegeven voor de in Zweden wonen de Nederlanders. Hun aantal beloopt in Stockholm ongeveer zeshonderd. slijters en 6 vaksijters, die melk van de fabriek afnemen. Ongeveer 5000 ton melk blijft buiten de fabrieken. Op Noord-Beveland staat geen melk fabriek. De distributie wordt verzorgd door 1 vakslijter (die zijn melk van 'n fabriek elders ontvangt), 4 vakslijters en 11 veehouders-slijters. Op Tholen en St. Philipsland is geen fabriek gevestigd. De overmelk wordt afgevoerd naar Wouw en Bergen op Zoom. De distributie wordt verzorgd door 4 vakslijters, die de melk van de fabriek, en 12, die ze van de boeren be trekken, terwijl er 24 veehouders-slij ters zijn. Zes gevangenen, die in een steengroeve in de Amerikaanse staat Georgia aan het werk waren, hebben met hun houwelen hun eigen benen gebroken. Zij zijn naar de ziekenzaal van de gevangenis in Buford gebracht. De Egyptische kanaalzwemmer Abdel Muniem Abdu doet een poging om de 56 mijl lange afstand van Is- malia naar Port Said door het Suez- kanaal zwemmend af te leggen. Premier U. Nu van Birma heeft op een perconferentie verklaard vast te geloven, dat de huidige hittegolf en de droogte in het land „het gevolg zijn van de zonden van het volk". Als drie kwart van de hier aanwezige verslag gevers de voorschriften van het Boed dhisme zou opvolgen, zei hij, zou de regen zonder twijfel komen. De tornado, die Kansas en omge ving getroffen heeft, heeft aan 35 men sen het leven gekost. Er zijn 200 ge wonden. Het aantal slachtoffers is nog stijgende. De wervelstorm trok een baan van 300 meter breed en 130 km lang. De vroeger te Nieuwerkerk staande' melkfabriek is na de ramp overge bracht naar Zierikzee. 14 slijters op Schouwen en Duiveland betrekken da melk van deze fabriek, 21 van de vee houders (met verrekening via de fa briek) en 20 veehouders-slijters. (Voor byzonderheden uit de nota, zie pag, 2.) Wie zal deze haringrace winnen? Een vloot van ruim honderd loggers afkomstig uit Scheveningen, Katwijk, Vlaardingen en IJmuiden, spoedt zicli naar de vangstgronden. De kop van de vloot bevond zich gisteravond om half zes op 53 graden 20 minuten noorderbreedte. Dat waren de snelste lopers. Het is de bedoeling, dat de vloot morgen in de namiddag op ongeveer 57 graden noorderbreedte aan schot gaat, d.w.z. de netten uitzet. Combinaties werden gevormd en de jagers werden al aangewezen. Het ge sprek aan boord van de loggers is: „Wie zal deze haringrace winnen?" (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de com munist Wagenaar heeft dr. Drees gis termiddag in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat generaal Speidel de tweede helft van juni een bezoek aan ons land zal brengen. Natuurlijk probeerden de commu nisten zoveel vuil te spuiten over de Duitse generaal, in de hoop minister Drees van zijn stuk te brengen. Dat is niet gebeurd. De minister-president zeide dat ge neraal Speidel een zware verant woordelijkheid draagt voor het feit, dat hij gedurende de oorlog generaal is geweest. De niet-communistische verzets beweging in Frankrijk is echter vol komen akkoord gegaan met zijn be noeming. En ook de Franse regering na de be\ "ijding (waarin communis ten zaten) hebben hem niet aange klaagd ais oorlogsmisdadiger. In Rusland.... Dr. Drees zeide generaal Speidel niet als een verzetsman te beschou wen, maar de communisten hebben niet het recht te klagen over de be noeming van deze Duitse generaal. De man, die Nederland binnenviel, Von Paulus, werd in Moskou docent in taktiek op de hogere krijgsschool. Hij richtte ook het kader van het com munistische bevrijdingsleger op. In Oost-Duitsland wemelt het van offi cieren die tegen de geallieerden heb ben gevochten. Daar acht men het dus wel oirbaav Duitse generaals bij legerformaties te betrekken!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1