Koningen van Saoedi-Arabië en Irak zijn het eens Nieuw tijdperk van vriendschap en solidariteit ingeluid Huisschilder (21) redde Middelburgse Oostkerk HONGERSNOOD DREIGT IN OOST-PAKISTAN Jongeman (23 j.) doodt 17-jarige vriendin te Bergen op Zoom GESNEUVELDE FRANSEN IN KAPELLE HERDACHT „Dodenrit" wordt niet voortgezet Brand bij lantaarn „Achteloos weggeworpen sigaretten* eindje" waarschijnlijk de oorzaak 45 Grootouders verboden omgang BENJAMIN (7) NA ETMAAL UIT DIEPE PUT BEVRIJD Door graven van een schacht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BESCHERMING TEGEN BUITENLANDSE INMENGING Waarschuwing tegen inmenging in Jordanië dup miljoen mensen e van hamster Met geslepen steekbeitel Kranslegging bij monument DOOR DE WERELD Moeder ving een telefoontje op... Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.) Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzenr Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per nun. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No 3707 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 20 mei 1957 c ZEEUWSE KOETSIERS NEMEN AFSCHEID (Pag. 8) Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 4.38 u., onder 20.36 u. Maan op 1.06 u., onder 11.58 u. Hoogwater dinsdag 21 mei: Vlissingen: 7.00 u. 1.59 m., 19.17 u, 1.40 m. Terneuzen: 7.28 u. 1.77 m., 19.46 u. 1.58 m. Wemeldinge: 8.31 u. 1.49 m., 20.50 u. 1.17 m. Zierikzee: 8.14 u. 1.29 m., 20.28 u. 0.98 m. Graaf Aymo Maggi, een der orga nisatoren van de Mille Miglia, heeft zaterdag meegedeeld, dat de wedstrijd niet meer zal worden gehouden. Het besluit werd genomen naar aanleiding van de ongelukken in de laatste race, die de dood van 13 personen tot ge volg hadden. De familieleden van de slachtoffers hebben allen een uitke ring ontvangen van de organisatoren. NA DE BESPREKINGEN tussen koning Saoed van Saoedi-Arabië en koning Feisal van Irak is zater dag in Bagdad een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de regeringen van beide lan den volkomen overeenstemming hebben bereikt over de „bescher ming van de onafhankelijkheid van beide landen tegen buiten landse inmenging". In het communiqué wordt voorts gezegd, dat beide landen van mening zijn dat de „verderfelijke grondsla gen van het Zionisme" en „het gevaar van het imperialisme" de Arabische landen bedreigen. De regeringen van beide landen hebben daarom beslo ten dit gevaar „op alle mogelijke ma nieren" te bestrijden. Verder zegt het communiqué, dat het bezoek van koning Saoed aan koning Feisal een nieuw tijdperk van vriendschap en solidariteit tussen bei de koningen en hun families inluidt. Waarschuwing Ook is men overeengekomen de grondslagen van de Arabische Liga en het collectieve veiligheidsverdrag te handhaven en de resoluties van de V.N. en de conferentie van Bandoeng (tussen een aantal Afrikaanse en Azi atische landen) te steunen, omdat bei de regeringen van mening zijn dat 'n politiek, gebaseerd op deze grond slagen, de Arabische landen zal be schermen en de zaak van de vrede in de wereld zaldienen. Geen geschillen Waarnemers te Bagdad waren za terdagavond van mening, dat de zin snede in het communiqué, waarin gezegd wordt dat geen enkele Ara bische staat zich met de binnenland se aangelegenheden van een ander Arabisch land mag inlaten, neerkomt op een waarschuwing, dat geen ara- bische inmenging in Jordaanse zaken zal worden geduld. Men beschouwt de hierop gebaseer de politiek als een der voornaamste kenmerken van de nieuwe betrekkin gen tussen Irak en Saoei-Arabië, die Personenauto belandde bij Kloetinge in de sloot De landbouwer P. Meeuwse en diens echtgenote uit Kloetinge heb ben zaterdagavond omstreeks half zeven een hachelijk kwartiertje be leefd toen zij met hun personenwagen in een sloot terecht kwamen in de Stelleweg te Kloetinge. De heer M. die uit de richting Goes kwam kon na het nemen van een bocht de auto niet meer op de weg houden. De wagen kwam geheel on dersteboven in een nabijgelegen sloot terecht. De heer M. en zijn vrouw zaten praktisch opgesloten daar zij er niet in slaagden een portier te openen. Gelukkig stond er niet veel water in de sloot. Een takelwagen van de N.V. Louisse uit Goes was na een kwartier ter plaatse, bracht de wagen weer op het droge en be vrijde het echtpaar M. zodoende ook uit hun benarde positie. De auto liep alleen schade op aan het dak. De heer M. en zijn vrouw kwamen er met lichte kneuzingen af. Leden van de vuilnisophaaldienst te Venlo hebben de laatste tijd reeds drie granaten, die nog geheel intact waren, opgevist uit de vuilnisbakken. door de besprekingen in de afgelopen week tot stand zijn gekomen. Steun Volgens deze waarnemers blijkt uit het communiqué duidelijk, dat de ge schillen, die in het verleden tussen Irak en Saoedi-Arabië hebben be staan, geregeld zijn en dat de be trekkingen tussen beide landen thans een nieuw tijdperk van overeenstem ming ingaan, hetgeen waarschijnlijk vérstrekkende gevolgen voor alle Arabische staten zal hebben. Beide vorsten en hun raadgevers hebben volledige overeenstemming bereikt over het vraagstuk van de bestrijding van het internationale communisme. DE 21-jarige huisschilder Bram Calliber heeft zaterdagmiddag met ware mannenmoed het uit de 17e eeuw daterende bedehuis, de Mid delburgse Oostkerk, een van de weinige koepelkerken in Nederland en troetelkind van Monumentenzorg, voor een ramp behoed. Bram, die Achter de Oostkerk bij zijn ouders inwoont, stormde, nadat hij door een buurman was gewaarschuwd, onvervaard tegen de stellingen op, die langs de kerk, die op het ogenblik wordt ge restaureerd, zijn opgetrokken. Bij de lantaarn van de kerk de „top" was het droge hout van de stellingen over een niet onaanzien lijk oppervlakte in brand geraakt. Zijn moeder riep nog „Wees toch voorzichtig jongen", maar hij bedacht zich geen ogenblik, greep een lange ladder, klom over prikkeldraad, be reikte zo het onderste stellinggedeel te en klauterde hoger en hoger, via ladders en balken. Zo werkte hij zich over de meters hoge koepel heen; rap en behendig als een aap nam hij ook in luttele ogenblikken de laatste steigers, die hem bij de lantaarn en de vuurhaard brachten. De wind was hier krachtig en de lantaarn van de kerk werd reeds bestookt met een vonkenregen; Bram had niet later moeten komen. Onder hem lag Middelburg in de diepte, maar met zijn voeten trapte hij het droge stellinghout uiteen, doofde zo de grote vlammen en wierp halfverkoolde planken naar omlaag. Dit alles gebeurde razend snel om streeks half één. Bram's zusje had in tussen de brandweer getelfoneerd, die tien minuten later op de onheilsplaats arriveerde. Een slang, die langs de weg, die Bram eerder was gegaan, naar boven werd geleid, was voldoen de om het nog schroeiende hout ge heel te doven. Van beneden af, waar een grote menigte strak naar de lantaarn staarde, leek het allemaal niet zo spektaculair. Hoogstens of er iemand hard aan een pijp trok. Sportinstructeur Maar Bram kwam net op tijd. „De militaire dienst kwam in me boven" zei Bram tussendoor hoorden we, dat hij sportinstrukteur is geweest. Een zenuwachtige moeder liep na het gebeurde met vlugge passen door De centrale regering van Pakistan zendt in allerijl duizenden tonnen graan naar de 45 miljoen inwoners van Oost-Pakistan, dat door een plotselinge voedselnood wordt bedreigd, aldus is officieel bekendgemaakt. Dit is de tweede keer in negen maan den, dat Oost-Pakistan zich geplaatst ziet voor het spook van de honger. Volgens de centrale regering is vol doende voedsel in de provincie Oost- Pakistan aanwezig. Maar door een hamsterpaniek als gevolg van geruch ten die door „anti-sociale en ondermij nende elementen" waren verspreid, was een crisis ontstaan. Het besluit tot het zenden van graan naar Oost-Pakistan is genomen na een spoedvergadering van het kabinet en hoge functionarissen die door premier Soehrawardy werd belegd. Volgens de regeringsverklaring is in Oost-Pakistan in sommige gevallen de prijs van rijst in vier dagen enorm ge stegen. De regering acht het onmogelijk, dat deze stijging aan economische factoren is toe te schrijven. haar huis onder de kerk. Alle zorgen waren voor Bram. „Je kan niet eens rustig een brandje blussen" commen- tariëëerde hij even rustig als lako- niek, maar intussen heeft hij het fraaie bouwsel voor ernstig letsel be hoed. De oorzaak ligt waarschijnlijk in een achteloos weggeworpen siga retteneindje in een hoop stof op de steigers. Onmiddellijk waren op de onheils plaats aanwezig de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, de kerkvoogden, de heren (notaris) Batten en Keiler, de commissaris van politie, de heer m. A. Reneman en de hoofdinspecteur, de heer C. J. Malipaard. Een kijkje ln de nieuwe Velser tunnel, die zeer binnenkort in ge bruik wordt genomen. Werklieden leggen er de laatste hand aan. Bij Zelzate in kanaal gereden en verdronken Een opzichter van de firma Mabuat uit Dordrecht, die in de kanaalzone in de streek van Sluiskil bouwwerken uitvoert, is in de nacht van vrijdag op zaterdag verdronken, toen hij met zijn auto in het kanaal bij Zelzate is gereden. De opzichter, de heer H. V. uit Dor drecht vertrok omstreeks middernacht .uit zijn hotel te Zelzate, reed in zijn auto de berm voor het hotel af, over de steenweg en gleed door onvoorziene omstandigheden van de oever in het kanaal. Na ruim een uur dreggen werd zijn stoffelijk overschot bovengehaald. Hij laat een weduwe en drie kinde ren achter. „Boei" niet van duikboot maar van vliegtuig De „boei" op de Noordzee, naar ve ler mening afkomstig van een duik boot, is, naar wij van de Koninklijke Marine te Den Helder vernemen, bij onderzoek niet anders gebleken te zijn dan een z.g.n. Engelse „oefensmook- flair" met een afmeting van 50 cm. Deze apparaten geven vuur én rook en worden uitgeworpen door vliegtui gen voor plaatsbepaling op zee. De on derzeebootjager „Utrecht", die een on derzoek heeft ingesteld, is in de haven van Den Helder teruggekeerd. (Van onze correspondent) de Zaterdagavond omstreeks acht uur werd aan het politiebureau te Bergen op Zoom telefonisch medegedeeld, dat P. v. d. B. In zijn kosthuis had verteld dat hij zijn meisje had vermoord op Kijk in de Pot, een militair terrein en tevens renbaan aan de rand van de stad. Na deze mededeling te hebben ge daan, was hij naar zijn kamer gegaan, om zijn bebloede handen te wassen. Doch eer de politie er was, had hij de vlucht uit het kosthuis genomen. In struikgewas Somber was het weer. Gestaag drupte de regen uit een troosteloze hemel. En aan de voet van het monument op de Franse begraafplaats te Kapelle stonden zaterdagmiddag meer dan 100 Fransen die naar Kapelle waren gekomen om op deze begraafplaats de gesneuvelde zonen van het Franse volk te herdenken. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwezig de Franse ambassadeur in ons land, baron A. de Bauverger, de Commissaris van de Koningin in onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het college van B. en W. van Kapelle en verschillende Franse oud-strijders. Mannen, die in de meidagen van 1940 in Kapelle en omgeving hebben gevochten. Die daar hun kameraden bij tientallen hebben zien sneuvelen. Nu zagen zij deze omgeving weer en hébben zij in eerbiedige stilte, met krans- legging bij het monument, waarop de namen van hun gesneuvelde kameraden staan gegrift, hun dode makkers herdacht. Het was een indrukwekkende plechtigheid. Burgemeester H. G. van Suylekom van Kapelle sprak op de begraafplaats een welkomstwoord. Hij zeide hoe Kapelle dit jaarlijkse contact met Frankrijk bijzonder op prijs stelt Hij riep ook alle aanwezigen op om hen te herdenken die hun leven gaven in de strijd voor de vrijheid. Daarna voerde ds. M. Jospin, voor ganger van de Waalse gemeente in Amsterdam en voorzitter van het co mité dat deze herdenking organiseert, het woord. Toen vonden de kransleggingen plaats. Eerst door de Franse ambas sadeur, baron de Bauverger, vervol gens door de commissaris der Konin gin in Zeeland namens de provincie Zeeland. Verder werden kransen ge legd namens het Ned. Oorlogsgraven- comité, namens het regiment dat in 1940 bij Kapelle vocht, namens B. en W. van Kapelle, namens het comité le Souvenir de Francais en anderen, in totaal negen. Na deze kranslegging sprak Abbé R. Loiseau, de Franse aalmoezenier, die in 1940 ook met de Franse sol daten in Kapelle was, een gebed uit, dat door de aanwezig Katholieken werd meegebeden, waarna door ds. Jospin een gebed werd uitgesproken. Toen trad en muzikant uit Kapelle naar voren en blies The Last Post en herdachten Fransen en Hollanders tezamen in eerbiedige stilte hen, die voor de vrijheid van landen en vol ken zijn gevallen. Vervolgens werden alie genodigden ontvangen op het gemeentehuis van Kapelle waar burgemeester Van Suy lekom allen een hartelijk welkom toe riep en sprak over de liefde waar mede de bevolking van Kapelle zorgt voor deze begraafplaats. De Franse ambassadeur sprak zijn dank uit aan de gemeente Kapelle en had grote waardering voor de grote belang stelling voor deze herdenking. Uit angst, dat zijn meisje op aandringen van haar familie verkering met hem zou verbreken, heeft de 23-jarige fabrieksarbeider P. v. d. B. te Bergen op Zoom zaterdagavond de 17-jarige Marietje Koopman met een tevoren scherpgeslepen steekbeitel van haar leven beroofd. Laat in de avond vond de politie in de struiken langs de militaire terreinen het ontzielde lichaam. Kort daarna kon de dader in een café worden gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Inmiddels werd het signalement van de dader verspreid en nam men da nodige voorzorg aan de grens. Ver schillende politie-patrouilles gingen de stad in. Omstreeks tien uur heeft een poli tiepatrouille in een café in de Koren beursstraat de dader aangehouden, die op het politiebureau een volledige be kentenis aflegde. Steekbeitel Hü had het slachtoffer, met wie hij reeds lange tijd verkering had, zater dag te 16.15 uur aan het station van Bergen op Zoom afgehaald. Op dat moment droeg hij het wapen, waarmee hij haar enkele uren later van het le ven zou beroven, Mj zich. Dit wapen, een steekbeitel, had hij in de nacht van vrijdag op zaterdag in de fabriek waar hij werkzaam was, ge slepen en puntig gemaakt, zodat da beitel in een scherp steekwapen was veranderd. Hieruit leidt de politie af, dat hij met voorbedachte rade te werk is gegaan. De vermoedelijke drijfveer is ge weest dat het meisje de verkering wilde verbreken, omdat haar familie er bezwaar tegen maakte, dat zij om gang met deze jongen had. Later op de avond werd het wapen waarmee het misdrijf was gepleegd, door de rijksspeurhond Lex van de wachtmeester der Rijkspolitie uit Pin- dorp, gevonden, op enige afstand van de plaats waar het misdrijf was ge pleegd. Grootouders Samen met haar moeder en twee broers woonde Marietje bij haar groot ouders op huize „Weltevreden" aan de Wouwseweg te Bergen op Zoom. De oude grootmoeder, zeer onder de indruk van het gebeurde, vertelde ons, dat Marietje nog maar sinds veertien dagen in 'n ziekenhuis te Breda werk zaam was. Op die bewuste zaterdag zou zij voor het eerst weer een weekend thuiskomen. Toen zij om half zeven nog niet thuis was, dacht men, dat zij door drukke werkzaamheden verhinderd zou zijn. Omstreeks half twaalf kwam de on heilstijding. Marietje had ruim anderhalf jaar verkering met v. d. B. Omdat haar grootouders hier fel tegen gekant wa ren, kwam zij nooit met hem op „Wel tevreden", docb ontmoette hem steeds elders. Rondgelopen Het drama moet zich om ongeveer half zeven hebben afgespeeld, waarna v. d. B. nog ruim een uur heeft rond gelopen, eer hij in zijn kosthuis het schokkende verhaal kwam doen. Aanvankelijk was hij zeer nerveus, aldus zijn hospita, maar later werd hij rustiger. Met een taxi bezocht hij nog enkele café's. In het café aan de Ko renbeursstraat trof de politie hem aan de tapkast aan. Gewillig ging hij mee. De jongeman, die ter plaatse niet ongunstig bekend staat zal over enkele dagen worden voorgeleid. Geassisteerd door militairen ging de politie op zoek, zowel naar de dader als naar het slachtoffer. De laatste werd vrij spoedig, verstopt tussen het struikgewas, door een politieagent na bij de kogelvangers, gevonden. Zij bleek reeds te zijn overleden en was zeer ernstig verwond aan de keel door toegebracht steekwonden. Het stoffelijk overschot is voor sec tie naar het politiebureau overge bracht. Het parket van Justitie te Breda werd van het gebeurde verwittigd, waarna de Officier van Justitie mr. Gasso en mr. Temming naar Bergen op oom overkwamen. De minister van Justitie heeft de hoofdcommissaris van politie te Rot terdam gecomplimenteerd met de vakkundige en rustige wijze waarop de recherche is opgetreden bij de arrestatie van H. Gruijters, bijge naamd „De Zwarte Ruiter". In Port au Prince, de hoofdstad van de Westindische negerrepubliek Haiti, hebben aanhangers en tegen standers van de regeringsraad, die thans het land bestuurt, slag ge leverd. Te Manilla lijden thans 30.000 mensen aan griep. Van 15 tot 17 mei zijn 19 personen aan deze ziekte over leden, terwijl zich in dezelfde perio de meer dan honderd sterfgevallen voordeden van zieken, die aan na- verschijnselen en van de griep over leden. De Goed-Zo toertocht voor auto mobilisten, motor-, scooterberijders, bromfietsers en wielrijders naar Den Haag heeft f20.000 opgebracht. DE ZEVENJARIGE Benjamin Hooper uit Manorville (Frankrijk) die vrijdagavond na een etmaal uit een zeven meter diepe droge put werd bevrijd, maakt het goed, al dus de laatste berichten uit het ziekenhuis, waarin hij is opgeno men. De jongen was, met de voe ten naar beneden, in de put geval len, die zijn vader, een vrachtauto chauffeur, zo juist voor de water voorziening van zijn huis gegraven had. De vader had eerst gepro beerd met behulp van een touw zijn zoontje uit de nauwe schacht te halen, maar de jongen kon zich niet vastgrijpen. Hij was met de voeten in 't water terechtgekomen. Zijn jasje was bij de val over zijn hoofd geschoven, hetgeen hem voor verstikking door het later op hem neervallende zand behoed heeft. Met behulp van een slang werd tijdens het reddingswerk zuurstof toegevoerd tot vlak bij Benjamins gezicht. Vlak naast de put, waarin de jon gen gevangen zat, groef men een an dere schacht van dezelfde diepte. Van onder uit deze schacht wilde men 'n horizontale tunnel naar Benjamin toe graven. Deze pogingen werden echter tel kens weer door instorting teniet ge daan totdat men van het nabijgelegen atoomlaboratorium te Brookhaven de beschikking kreeg over buitvormige schilden voor bescherming tegen straling waarmee men tenslotte 'n veilige horizontale doorgang van de bodem van de ene put naar de an dere wist klaar te krijgen. De kleine Benjamin was verstijfd van kou toen hij hoven gebracht werd en zijn kaken zaten klem. Later in het ziekenhuis kon hij zich ech ter weer bewegen en praten. Honderden mensen hebben het red dingswerk in grote spanning gevolgd. De vader werkte koortsachtig met de tehulp gekomen brandweerlieden mee totdat hij in onmacht viel. De moeder van Benjamin, die als telefoniste aan het werk was, ver nam van het ongeluk van haar zoon doordat zij een bericht aan het hoofdbureau van politie opving.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1