Nieuwe buisleiding in het Midden-Oosten Leeuwen en tijgers temidden van mensenmassa Als de kerkklok roept... Schoenhandel voorraad zit met grote pantoffels In Oost'Berlijn zou getracht zijn opstand uit te lokken Motto dat klopte niet Het wordt steeds moeilijker sluitend budget te krijgen Misdaad bij de Huttenberg? Kosten 300 miljoen pond Per jaar kan dan ongeveer 70 miljoen ton ruwe olie worden getransporteerd Prijsstop melk 1956 ingetrokken Huidgenezing GEVOLG VAN ZACHTE WINTER Overpeinzingen op Vlaggetjesdag Vrijzinnige liederenbundel Zaterdag 18 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 De grote oliemaatschappijen hebben in een te Londen gehouden conferentie besloten een nieuwe buisleiding in het Midden-Oosten, aan te leggen, die naar schatting ongeveer 300 miljoen pond zal kosten •n, wanneer zij geheel gereed is, jaarlijks circa 70 miljoen ton ruwe olie naar de kust van de Middellandse Zee zal kunnen vervoeren. De 17 oliemaatschappijen besloten Cen studiegroep in te stellen, die een rapport zal opstellen over de eerste fase van het project, die voorziet in ♦en buisleiding met een doorsnede van ♦en meter welke jaarlijk ongeveer 40 miljoen ton olie zal kunnen transpor teren, of ongeveer 800.000 vaten (bar rels) per dag. De nieuwe buisleiding zal een bij drage moeten leveren tot het voldoen ♦an de toegenomen vraag, die men in Renteverzekering voor Nederlanders die in Duitsland werken Duitsland betaalt ZO miljoen gulden Bij dé Tweede Kamers is een wets ontwerp ingediend tot regeling van aanspraken op uitkering terzake van Duitse renteverzekeringen van Neder landse werknemers, die tussen 13 mei 1940 en 1 september 1945 in het Duitse rijk in loondienst zijn geweest. Vol gens dit wetsontwerp gelden de ver- Zekeringstijdvakken die in deze tijd zijn vervuld, als vervuld voor de in validiteitswet, indien de werknemer: a tewerk was gesteld in die gebie den van het Duitse rijk die thans niet staan onder bestuur van de regering van de Bondsrepubliek Duitsland en die evenmin behoren tot het huidige iand-Berlijn, b. voor de aanvang van bedoelde te werkstelling was opgenomen in de ver plichte verzekering ingevolge de in validiteitswet, c. voor 1 september 1945 zijn werk zaamheden heeft beëindigd, en d. uiterlijk 31 december 1945 in Ne derland Is teruggekeerd. Theologische Schooldag Chr. Geref. Kerken De theologische schooldag van de Christelijke Gereformeerde Kerken zal dit jaar op donderdag 13 juni in de grote kerk te Apeldoorn worden ge houden. In de morgenvergadering zal da president-curator, Ds. M. Baan van Dordrecht, het woord voeren. Ds. A. Hilbers uit Enschede zal spreken over: „Door de dwaasheid der prediking". In de middagvergadering zal als re ferent optreden ds. H. W. Eerland van Lisse met het onderwerp: „Oude pa- ten en nieuwe wegen" waarvan prof. r. J. v. Genderen van Apeldoorn als rector het slotwoord zal spreken. het begin van de jaren 1960 verwacht, Zij zal dus een aanvulling en geen vervanging vormen van de bestaande vervoersmogelijkheden. De leiding zal komen te liggen van de kop van de Golf van Perzië naar de Middellandse Zee. Maar de juiste loop moet nog worden vastgesteld. Blijkens de staatscourant van giste ren hebben de ministers van economi sche zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening de beschikking prijsstop melk 1956 met ingang van 18 mei 1957 ingetrokken. Deze maatregel is op verzoek van het bestuur van het Produktschap voor Zuivel genomen, nadat bevredigende toezeggingen zijn gedaan om medewerking te verlenen aan de prijsstabilisatiepolitiek van de overheid. Overeenkomstig de terzake gemaakte afspraak zullen prijswijzi gingen voor consumptiemelk en melk- produkten niet dan na voorafgaand overleg met het produktschap voor zuivel en met de overheid worden in gevoerd. Ingezonden mededeling (adv.) Huidzu»Verh>ld - Huidgezondheid (Van een onzer verslaggeefsters) Drie dagen lang, van 20 tot en met 23 mei, is Utrecht schoenenstad. Voor de zesde maal wordt daar dan nl. de Inter nationale Vakbeurs voor Schoenen, Le der en aanverwante branches gehouden. Het grootste gedeelte van de 300 inzen dingen is van Nederlands fabrikaat, ver der zjjn er exposanten uit België, West- Dultsland, Italië, Oostenrijk, De Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk, Joe goslavië en Luxemburg. Op de persconferentie die werd gehou den ter inleiding van Interleder VI, ver telde de heer Aug. Mannaerts, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Stich ting Interleder en voorzitter van de Fe deratie van Nederlandse schoenfabrikan ten het een en ander over de situatie in de schoen- en lederwarenindustrie. De heer Mannaerts verklaarde, dat de Gemeenschappelijke Europese Markt het noodzakelijk maakt, dat de Nederlandse industrie haar concurrentiepositie ver stevigt. Na de oorlog zijn de Nederlandse schoenenfabrikanten begonnen met de export naar het buitenland en met suc ces. Alleen laat in Europa de spreiding van de afzet nogal wat te wensen over. De Interlederbeurs biedt goede kansen voor de schoenindustriëlen, om in de landen van West-Europa meer vaste voet te krijgen en hetzelfde geldt voor de le- derwarenfabrikanten. De Nederlandse schoenproduktle neemt steeds toe. In 1938 werden er 10.700.000 paar schoenen gefabriceerd. In 1950, enkele jaren na de oorlog, 13.034.000 en verleden jaar was dit aan tal al gestegen tot 17.260.000. Relatief gezien, stijgt het aantal schoenen dat leder jaar de Nederlandse fabrieken verlaat aanzienlijk sneller dan dat in alle andere O.E.E.S.-Ianden samen. Ook 1957 geeft al weer een toe neming te zien: In januari en februari steeg de produktie met tien procent vergeleken bij de eerste twee maanden van het vorige jaar. Hoe de verkoop van schoenen zich in het binnenland zal ontwikkelen kon de heer Mannaerts moeilijk voorspellen. Vele schoenwinkeliers en -fabrikanten zijn blijven zitten met grote voorraden bontlaarsjes en pantoffels, aangezien de vraag daarnaar in de voorbije zachte win ter niet groot was. Op het ogenblik is de verkoop van zomerschoenen ten ge volge van het slechte weer ook nog niet goed op gang. De Oostduitse staatsveiligheidsdienst heeft de Amerikaanse en de Franse geheime dienst ervan beschuldigd, dat zij vorig jaar november gepro beerd hebben aan de Oostberlijnse Humboldt-universiteit een opstand naar Hongaars model uit te lokken. In een open brief aan leerkrachten ♦n studenten, die donderdag op een persconferentie in Oost-Berlijn werd voorgelezen, wordt gezegd, dat som mige studenten, die zich als Ameri kaanse en Franse agenten hadden laten werven, eisen hadden moeten opstellen, zoals afschaffing van de Verplichte lessen in het Russisch en sociale wetenschappen. Ook hadden betogingen ten gunste van de Hon gaarse opstandelingen moeten worden georganiseerd. De plannen mislukten echter en 'n aantal studenten vluchtte naar West- Berlijn. Voorts zijn verscheidene stu denten door de Staatsveiligheidsdienst gearresteerd. Prof. Hardtke van de Humboldt- universiteit gaf op de persconferentie toe, dat er onrust onder de studenten heerst. Kolonel Bormann van de Staats veiligheidsdienst voegde hier echter aan toe, dat „wat onrust genoemd wordt, slechts het smerige gezicht van de westelijke agentenorganisaties is". Dr. Girnus, staatssecretaris voor universiteitszaken, deelde mede, dat het reizen van studenten tussen Oost en West-Duitsland beperkt zal worden. Zomerconferentie C.H.U. De Christelijke Historische Unie heeft haar zomerconferentie dit jaar vastgesteld op 1, 2 en 3 augustus. Ze zal worden gehouden op „Woudscho- ten" te Zeist. Donderdagavond 1 aug. is de opening. Dan zal door de voor zitter van de C.H.U. de heer H. W. Tilanus een politiek praatje worden gehouden. Vrijdagmorgen 2 aug. spreekt ir. M. A. Geuze te Poortvliet over „De landbouwpolitiek", vrijdag middag is er een excursie naar Lely stad en bezichtiging van de werkzaam heden aan de Markerwaard. Vrijdag avond spreekt Mr. H. Mulderije over „Subsidiëring van Kerkbouw". Ten slotte zal op de bijeenkomst van za terdagmorgen door drs. D. F. v. d. Mey worden gesproken over „De Euro- markt". De dagopening en dagsluiting zullen worden verzorgd door ds. S. Kooistra te Welsrijp (Fr.). De Nederlandse Christelijke Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond houdt op 22 en 23 mei een algemene vergadering in Assen. Ingezonden mededeling (adv.) Dat is een verontrustend verschijnsel. Maar voor de artiesten die in de piste van het circus staan, is het dagelijkse kost. Dat er toch dikwijls verrassende gebeurtenissen plaats vinden, waar het publiek niet eens wat van merkt, spreekt voor zich. Wat een bont pano rama is dit circusleven eigenlijk De muziek zet in en schilderachtig ge arrangeerd komen clowns, koorddan sers, acrobaten en de hele lange rij van dieren de piste binnen. En dan begint de voorstelling, beroemde namen weer klinken. Reeds kondigt de directeur persoonlijk met luide stem het nog nooit vertoonde nummer aanLees deze boeiende en romantische geschie denissen in het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Maak het ontstaan mee van dit kleur rijke leven vanaf het Romeinse Circus tot Barnum and Bailey en Carré. Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het al bum dan per omgaand, toegezonden onder rembours. Vermeld vooral dui delijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gra tis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! De kerkbouw ten toonstelling „De Ark", die in verschillende Neder landse steden bekeken kan wor den, koos als motto dit rijmpje: „Geen zitkerk, geen praatkerk een bidkerk, een daadkerk!" Ds. H. G. Groenewoud van Groningen vertelt in het Her vormd weekblad De Gerefor meerde Kerk, dat hij dit rijmpje wel kan waarderen om zijn posi tieve strekking, maar dat hij het in zijn geheel toch moeilijk ver werken kan. Terwille van de rijm heeft men het woord „praatkerk" gekozen inplaats van „preek kerk". Een preekkerk is een zit kerk. In een bidkerk heeft men geen zitgelegenheid nodig, even min in een daadkerk. Maar „geen preekkerk" betekent volgens ds. Groenewoud het einde van de protestantse kerkbouw, méér nog: het einde van een stuk protes tants geloven en belijden. Ken merkend voor de reformatie is juist, dat zij het woord met zo veel vertrouwen naar voren bracht. Ds. Groenewoud gaat voort: „Typisch is, dat een kerk die zegt bid- en daadkerk te wil len zijn, alle nadruk legt op het menselijke, de mens, zijn houding en daad. Terwijl daarentegen een kerk, die kerk des Woords wil zijn, alle nadruk legt op God: Het woord is Gods Woord, komt van zijn kant tot ons. En dit- moeten we ons noch bij de kerkbouw, noch bij ons kerkelijk denken la ten ontnemen". Ook voor het zitten in de kerk neemt ds. Groenewoud het op. Het is heerlijk in deze altijd voortjagende wereld even te mo gen zitten, met overgave luiste rend naar het Woord van de an dere wereld. Concluderende zegt ds. Groenewoud, dat hij wel een voorstander is van een bidkerk en een daadkerk, mits deze kerk tegelijk een zitkerk en een preek kerk zij. In een rede „Overpeinzingen op Vlaggetjesdag 1957", gisteren in de rubriek „Uit het bedrijfsleven" voor de A.V.R.O.-microfoon uitgesproken, heeft ir. H. H. Buss, voorzitter van de Eeedersvereniging voor de Neder landse Haringvisserij, o.m. gezegd dat de sterk stijgende exploitatiekosten de slechte vangsten en talrijke an dere kostprijsverhogende factoren bij weinig verhoogde minimumprijzen, het voor de reders moeilijk maken tot een sluitend budget te geraken. Berekeningen hierover gemaakt door het landbouw economisch instituut en de rijksaccountantsdienst, tonen dit aan en het is dan ook te betreuren, dat bij de overheid de mening heeft post gevat als zou het visserijbedrijf in het algemeen winstgevend zijn. De vlootvernieuwing, die zo uiterst noodzakelijk is en waartoe de visserij- nota van minister Mansholt in 1954 de mogelijkheid schiep, verloopt slechts uiterst langzaam. Door de reeds eerder genoemde fac toren is het dan ook niet te verwach ten, dat na de nieuwe schepen, die thans in de vaart komen en die welke nog op stapel staan, welke in beperkt aantal krachtens de visserijnota ge financierd werden, nog veel nieuwe schepen gebouwd zullen worden, aan gezien de fondsen van de reders daar mee zijn uitgeput,-zo betoogde ir. Buss. Ook met het afstoten van ver ouderde en daardoor onrendabele schepen, die toch bemanningen ver eisen en het personeelsvraagstuk nog moeilijker maken dan het al is, gaat het uiterst langzaam. Het is niet mogelijk gebleken van de regering in dat opzicht enige fi nanciële steun te verkrijgen, hoewel deze in principe toegezegd was. Deze sanering heeft zo lang geduurd, dat zij thans doorkruist wordt door de bestedingsbeperking. Bevordering produktiviteiï is taak van bedrijfsleven De heer Veldkamp, staatssecretaris van economische zaken heeft op vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer Van den Heuvel over met het midden stands- en kleinbedrijf verband hou dende vraagstukken, verklaard, dat 't de bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar de werkzaamheden van de commissie het kleine middenstands- bedrijf beëindigd zullen worden. Volgens de heer Veldkamp behoort de bevordering van de produktiviteit in het midden- en kleinbedrijf primair tot de taak van het bedrijfsleven zelf. In deze kwestie vervult de overheid een aanvullende taak. Teneinde de zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven te stimuleren is van de zijde van het departement in prin cipe akkoord gegaan met de beschik baarstelling van een bedrag van f 100.000.—. ZONDAG 19 MEI 1957 AAGTEKERKE: H: 10 en 2.30 ds. Teu- nissen. A. J. POLDER: G: 10 en 2.30 ds. Koers te Loosduinen. ARNEMUI- DEN: H: 10 en 2.30 ds. Verweij; G: 10 en 2.30 ds Poelman; GGN: 9.30, 2 en 6 leesdienst. BAARLAND: G: 9.30 en 2 ds. Bouwknegt. BERGEN OP ZOOM: G: 9.30 en 5.30 ds. Van der Stoel; VG: 9.30 en 5 ds. Van Herwij nen. BIGGEKERKE: H: 9.30 en 2 ds. Abbing. BORSSELE: H: 9.30 ds. Vrij- landt, 2 ds. Heijmans; G: 10 en 2.30 ds. Van Veen; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. BRUINISSE: H: 10 en 5 vie. Van Dijk; G: 10 leesdienst, 5 GG: 10 en 5 ds. Mallan; OGK: 10 en 5 leesdienst. CO- LIJNSPLAAT: H: 10 en 2.30 ds. Veld man; G: 10 en 6 ds. Schippers; GG: 3 x leesdienst. DOMBURG: H: 10 ds. v. Willenswaard, 7 ds. Richard; G: 10 leesdienst, 2.30 ds. Dondorp. DRIE WEGEN: H: 2 ds. Vrij landt; G: 9.30 en 2 dr. Stam. ELLEWÖUTSDIJK: H: 9.30 ds. Blok. GAPINGE: H: 10 ds. De Boer; G: 9 ds. Van Wouwe, 7 ds. Van Til. GEERSDIJK: H: 10 en 2.30 dhr Kraak; G: 10 en 2.30 ds. Van Aller. GOES: H: 10 ds. Metselaar, 5 ds. Coen- raad, Eula: 10 ds. Coenraad, P.v.O.: jeugdkerk: 10 dhr Cornet, jeugdkapel: 10 dhr Vleugel; G: Westerkerk: 10 ds. Vogel te Geleen, 5 ds. Flinterman, Oosterkerk: 10 ds. Flinterman, 5 ds. Vogel; VEG: 10 en 5 ds. Karelse; CG: 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Van der Boom- gaart; VG: 2.30 en 6.30 leeskerk; DG: 10.30 mej. dr. Bakker. 's-GRAVEN- POLDER: H: 8.30 ds. Kluiver, 1.30 ds. Das; G: 10 en 3 ds. Van Til; GG (HV): 1.30 en 5.30 ds. Cabaret; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; OGG: 7.30 ds. Toes. GRIJPSKERKE: H: 10 en 2 ds. Wisse; G: 10 en 2.30 kand. Stienstra. HAAM STEDE: H: 10 en 7 ds. Kool te Woer den; G: 10 en 5 ds. Meijer; CG: 10 leesdienst, 3 ds. Ponstein te Hasselt; GG: 10 en 3 leesdienst. 's-H. ABTS- KERKE: H: 9 ds. Warffemius. 's-HEER ARENDSKERKE: H: 10 ds. Odé, 2.30 ds. Plantinga. 's-H. HENDRIKSKIN DEREN: H: 10 en 2 ds. De Roos. HEIN- KENSZAND: H: 10 ds. Amesz, 2.30 ds. Don; G: 10 en 2.30 ds. Kouwenhoven te Rotterdam. HOEDEKENSKERKE: H: 9.30 dhr Allewijn, 2 ds. Amesz; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. KAPELLE: H: 10 ds. Jebbink, 6 ds. Don (jeugd dienst); G: 10 en 2.30 ds. Van der Leek. KAMPERLAND: H: 9.30 en 2.30 ds. Postma; G: 9.30 en 2.30 ds. Radder. KATTENDIJKE: H: 10 ds. Klooster man. KATS: H: 10 en 2 ds. Morreau. KLEVERSKERKE: H: 10 ds. Otte. KLOETINGE: H: 10 dhr. De Zwart, 2.30 ds. Kloosterman. KORTGENE: H: 10 en 2.30 leesdienst. KUODEKERKE: G: 9.30 en 2.304 ds. Elshout. KRAB- BENDIJKE: H: 9.30 en 2.30 ds. Van Leeuwen; G: 9.30 en 2.30 ds. Van der Klaauw: GG: 9.30, 2 en 6 ds. Bel. KRUININGEN: H: 10 en 2.30 ds. Van Burgerier; G: 10 en 2.30 ds. Koolstra. LEWEDORP: H: 10.45 ds. Plantinga; G: 9.15 en 2.30 ds. Oegema. MELIS- KERKE: H: 2.30 ds. De Groot; G: 9.30 en 2.30 ds. Voorneveld. MIDDEL BURG: H: Nieuwekerk: 10 ds. Aal- ders, 7 ds. Van Woerden, Oostkerk: 10 ds. Dijckmeester, Koorkerk: 10 ds. van Houte, Engelsekerk: 10 ds. Van der Linde (jeugdkerk); G: Hofpleinkerk: 9.30 ds. Meister, 2.30 en 5 ds. De Boer, Noorderkerk: 9.30 ds. De Boer, 5 ds. Meister; Eglise Wallonne: 7 pasteur Risseeuw; GG: 9.30, 2 en 6.30 lees dienst, donderdag 7.30 ds. Bel; CG: 9.30 en 3 leesdienst; VG: 8.30 ds. Trimp, 4.30 eredienst. NIEUW- EN ST. JOOS- LAND: H: 10 en 2.30 ds. Van Haar lem. NIEUWDORP: H: 10 ds. Warffe mius, 2.30 ds. Kluiver; G: 10 en 2.30 ds. Keur te Scheveningen. NISSE: H: 9.30 ds. Don Jr., 2 ds. Van der Made; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. OOSTKA- PELLE: H: 10 .ds. Richard, 2.30 ds. Van Willenswaard; G: 10 en 2.30 ds. De Groot; GG: 10 en 2.30 leesdienst. OUD- VOSSEMEER: H: 10 en 6.30 ds. Breu- re; G: 10 en 2.30 ds. Koning; CG: 10 leesdienst, 2.30 ds. Aalbers, 6.30 lees dienst; GGN: 3 x leesdienst, vrijdag 7 ds. Steenblok. OVEZANDE: H: 9.30 ds. Das. POORTVLIET: H: 10 en 6.30 ds. Lam; G: 10 en 2.30 ds. Bakker; GG: 10, 2 en 6 leesdienst. RILLAND-BATH: H: 10 en 2.30 ds. Den Engelse; G: 10 en 2.30 ds. Stoffels; GG: 9.30, 2 en 6 lees dienst; VEG: 10 en 2.30 evang. Nee- rings te Alkmaar. SCHERPENISSE: H: 9.30 en 2.30 ds. Brons; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. SCHOONDIJKE: H: 9.30 en 7 ds. Brinkman; G: 9.30 en 2.30 kand. Stienstra. SEROOSKERKE (W.): JOHN H1DDENS j ons dagelijks vervolgverhaal 37) Op de terugweg gaat ze bij Otto Koster aan, één van degenen die haar onderdak hebben aangeboden, en zegt, dat ze toch nog wel graag van dat aanbod gebruik maakt. „Want bij Wie- cher, dat wordt niets", zegt ze ver drietig. „Hij is zo dwars. Maar zien vrouw is een best mens." En pleitend voegt ze er aan toe: „Die moesten wij hier met mekaar wat meer aanhalen, 't Mens heeft ons nooit wat in de weg legd." Een ieder moet erkennen, dat Al- bertien hier ware dingen zegt. Als Evert hoort, wat zijn moeder nu weer met oom Wiecher beleefd heeft, is hij woedend. Kan daar dan van z'n levensdagen niet een eind aan komen? 't Is natuurlijk niet verstandig ge weest van z'n moeder om te denken dat oom Wiecher zou bijdraaien on der de invloed van zijn vrouw. Maar aan de andere kant: wat bezielt die kerel? Deze eerste dag dat ze met de ver bouwing bezig zijn, is hij in een slechte stemming, maar eindelijk raakt hij er toch overheen. Het is tenslotte mooi, dat het huis opgeknapt kan worden! Moeder Albertien en Pinke wonen dus tijdelijk bij Otto Koster, waar Jantien dient. De timmerlui zijn uit genodigd om daar te komen koffie drinken. Ze zijn met z'n drieën: de baas, Evert en een neef van de baas, Griet- tinus, die hem wel vaker helpt als er veel werk aan de winkel is. Pinke verricht kosteloos diensten als grondwerker en sjouwerman. Het huisje lijkt al spoedig een hal ve ruïne. Er wordt heel wat afgebro ken. Als Albertien eens eventjes komt kijken, is ze min of meer ontzet en wie zal haar dat kwalijk nemen? Onwillekeurig moet ze denken aan de dagen dat het huis van Wiecher zich in zo'n toestand bevond. Maar dit sloopwerk gaat met meer welwillendheid gepaard, en. de her bouw laat niet op zich wachten. Er wordt gemetseld en er klinken lustige hamerslagen. Wat is het mooi, om dat te horen en te zien! Albertien geniet. En dat ze hier haar Evert als een volslagen timmerman ziet werken! Dat doet haar oude hart zo goed! De timmerlieden treffen bet: het weer blijft uiterst gunstig voor dit werk. Opgewekt drinken ze koffie in de keuken van Otto Koster, waar Alber tien of Jantien inschenken, en waar de zeldzaam mooie linnenkast de aan dacht van de baas heeft, terwijl de aandacht van zijn neef Griettinus ge trokken wordt door Jantien.... Verstolen kijkt hij telkens in haar richting, maar Evert krijgt het al spoe dig in de gaten en heeft inwendig pret. Ze eten ook bij Otto Koster. Otto heeft dat de eerste dag al aangeboden en dat waarderen ze bijzonder. En zo stappen ze dan wel welgezind door de mooie zomerdag naar Otto's huis, waar Griettinus vervolgens ijverig zijn best doet om de aardappelhoop naar binnen te werken, die hem het uitzicht op Jantien beneemt. Na de maaltijd tapt Pinke Vaan steevast een paar moppen, waarna de bouwers hun werk hervatten. De baas handhaaft zijn gewoonte om ongehoord lang door te werken, en in dit geval heeft Evert er vrede mee, want op deze wijze schieten ze reusachtig op. 's Avonds in de schemering, komen Albertien en Jantien kijken. Evert ziet ze het weggetje afkomen, gearmd, bedaard en blij. Ze drente len wat rondom de bouwerij, vragen uitleg en spreken hun waardering uit. Dan gaat Albertien met een innig ver genoegd gezicht op een lage steenhoop zitten. Evert komt bij haar staan. Pinke reinigt zijn oude pijp. Albert Achterbinnenkamp weet niet van ophouden; zijn, lange lenige lijf kronkelt als een griezeldier over de nieuwe nok. Vlak boven hem duikt 'n vleermuis. In het oerbos juichen vo gelstemmen. De lucht is als groen glas, de Huttenberg wordt zwart. Dorpsgenoten komen langzaam langs de mulle wegen, nieuwsgierig naar de vorderingen. Jantien dwaalt nog wat door het onvoltooide huis, steekt hier en daar haar neus in „Nou", vraagt Griettinus, „en hoe wordt 't?" „Merakel!" zegt ze. „Merakel. Zo. Dan wordt 't je we) naar de zin." ,,'t Kan niet beter." ,,'t Kan niet beter. Kijk eens aan." H(j staakt zijn werk en komt naast haar staan. Schuin boven hen is het geschuifel van de baas. Zwart steekt hij af tegen de groene lucht. Het lijkt, of er een reuzenslang uit het nabije oerbos is gekropen, H: 10 en 2.30 ds. Van der Wind; G: 10.15 en 2.30 ds. Van Wouwe. ST. AN- NALAND: H: 10 en 6 ds. Westland; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; VGG: 9.45, 2.15 en 6.15 leesdienst. ST. LAURENS: H: 10 en 2.30 ds. Kalkman; G: 10 en 2.30 ds. Boon. ST. MAARTENSDIJK: H: 9.30 en 2 dhr Schuring te Nijkerk; VGG: 3 x leesdienst; OGG: 3 x lees dienst; Rehoboth: 6.30 ds. Mank te Rotterdam. ST. PHILIPSLAND: H: 9.30 en 2.30 ds. Van Dieren; GG: 10, 2.30 en 6 leesdienst; OGG: 9.30, 2.30 en 6 dhr Gebraad. SOUBURG: H: 9.30 kand. Duvekot, 11 ds. Van Beem, 7 ds. Haitjema, 9.30 jeugdkerk (Concordia) G: 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; VG: 9.45 ds. Douma, 2.30 leesdienst. STA- VENISSE: H: 10 en 6 ds. Bouter; OGG: 9.30, 2 en 6 dhr Slager. THOLEN: H: 10 en 3 ds. Den Hoed; G: 10 leesdienst, 5 ds. Bakker; GG: 10, 2.30 en 6.30 lees dienst; CG: 10 en 6.30 ds. Albers te Vlaardingen; NPB: 5 ds. Van Houte. VEERE: H: 2 ds. Otte; G: 10 en 2.30 ds. Streefkerk. VLISSINGEN: H: St. Jacobskerk: 10 ds. Kwast, 5 ds. De Groot; Johanneskerk: 9.30 ds. Kloos terman, 7 ds. Kwast; Havendorp 10 Engelsekerk: 9.30 jeugddienst; G: 9.30 en 5 drs. Verschoor; VG: 8 en 4.45 ds. Douma; WH: 10.45 ds. Van de Wall; CG: 9.30 en 5 ds. Coppoolse te Korn- horn; L. des H.: 10 Heiliging, 6.45 open lucht, 7.30 Verlossing. VROUWEN POLDER: H: 2 ds. De Boer; G: 10 en 2.30 ds. Van de Wal. WAARDE: H: 9.30 en 2 ds. Huizing; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. WEMELDINGE: H: 10 en 2.30 ds. Van leperen; G: 10 en 2.30 ds. De Ruiter; GG: 10, 2 en 6 leesdienst; VEG: 10 en 2.30 ds. De Jonge te Zwol le. WESTKAPELLE: H: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek, 11 jeugdkerk; G: 9.30 ds. Dondorp, 2.30 ds. Elshout; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. WILHELMINADORP: H: 10 ds. Cornelder. WISSEKERKE: H: 10 en 2.30 ds. Boonstra; G: 10 en 2.30 ds. Kersten. WOLF AARTSDIJK: H: 10 en 2.30 ds. Van Liere; G: 10 en 2.30 ds. Van Til; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; VG: 10.30 en 2.30 leeskerk. YERSEKE: H: 10 en 2.30 ds. Reijenga; G: 9.30 en 2 ds. Boov. ZIERIKZEE: H: 10 en 7 ds. Bezemer, 10 ds. Van Royen (ver. geb.); G: 10 en 5 ds. Schuddebeurs uit Brou wershaven; ELK: 10 mej. da. Monsees te Dordrecht; GG: 10, 2.30 en 6.30 lees dienst; CG: 10 ds. Van der Klis, 5 ds. Ponstein te Hasselt; L. des H.: 10 Hei liging, 12 jeugddienst, 7.30 Verlossing. ZOUTELANDE: H: 9.30 en 2.30 dhr v. d. Meulen te Meer en Bosch; GG: 10 2.30 en 7 leesdienst; VG: 10.30 en 2.30 ds. Trimp. MIDDELBURG: L. des H.: 10 Heili ging, 4 openlucht, 7.30 Verlossing. BIEZELINGE: H: 10 ds. De Haan, 2.30 vic. Koelman; CG: 10 en 2.30 ds. Van de Boomgaard te Thesinge; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. (Wordt vervolgd) bereid. A nder vrijzinnige predikanten is een enquête gehouden inzake hun wen sen betreffende de totstandkoming van een nieuwe vrijzinnige liederenbundel. Ds. C. B. Burger van Utrecht, die hier over iets vertelt in Theologie en Prac- tijk, merkt op, dat de bestaande liede renbundel (van de Ned. Protestanten bond) er behoorlijk is ingegaan bij de vrijzinnige gemeenten. Niet één van de daarin voorkomende liederen onder ging het lot van zovele psalmen en ge zangen, namelijk, dat zij nooit gezon gen worden. Er is echter een duidelijke voor keur. Ds. Burger onderscheidt zes „schoonheidskoninginnen", dat zijn de zes populairste nummers in de N.P.B. bundel. Op de eerste en tweede plaats komen „Grote God, wij loven U" en „Lof zij de Heer, de almachtige Ko ning der ere". Op de zesde plaats prijkt het vers „Wat de toekomst brengen moge". Ds. Burger gelooft, dat deze schoonheidskoningin deze ereprijs meer behaalde door haar vlotte melo die dan door haar tekst. Zelfs is hij er allesbehalve verrukt van. „Als bruidje erom vragen, laat ik dit lied zingen, maar anders nooit; het is mij nu al vaak genoeg!" Ofschoon de N.P.B.-bundel dus wel voldoet, worden er toch al besprekin gen gevoerd over een nieuwe. Welis waar is de thans gebruikte van 1944, maar er zijn na de tweede wereldoor log enige verschuivingen bij het vrij zinnig protestantisme geweest; deze verandering van inzichten dient zijn weerslag ook te vinden in het liede ren boek. Persoonlijk betreurt ds. Bur ger het b.v., dat geen liederen, die het Lam Gods bezingen, in de bundel voorkomen. Bovendien zijn er zoveel gedichten van hedendaagse letterkun digen, die allerlei verouderde poëzie kunnen vervangen. Ds. Burger citeert een vers van Barnard als voorbeeld; hij gelooft, dat er wel musici zijn, die graag hun krachten geven om dit en andere gedichten op melodie te zetten. De vraag of men inplaats van de N.P.B.-bundel een algemeen vrijzin nige bundel zou moeten invoeren, wordt ook door ds. Burger besproken. Hij acht het niet uitgesloten, dat er een oecumenische bundel zou kunnen komen, waarin de N.P.B. samen met de Hervormde kerk en andere kerken een aandeel zouden hebben. Een an dere mogelijkheid is, dat men komt tot een bundel, die een bloemlezing uit de tegenwoordige bundel van de Her vormde kerk bevat, aangevuld door eigen vrijzinnige inbreng. EUROPESE ZENDINGS CONFERENTIE Te Nyborg in Denemarken is een Europese zendingsconferentie gehou den, waaraan een vijftigtal afgevaar digden uit tien landen hebben deel genomen, te weten uit de vier Scan dinavische landen, België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Nederland en Zwitserland. Allerlei vragen, die op de conferentie van de Internationale Zendingsraad in Ghana (Goudkust) in december aan de orde komen, zijn te Nyborg alvast besproken. Men besloot voortaan elke vier a vijf jaar een Europese conferentie te beleggen. Tot vaste secretaris heeft men benoemd dr. J. 31auw, secreta ris van de Ned. Zendingsraad, die ook de conferentie te Nyborg heeft voor-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5