Toekomst van Kortgene is ppeld uitgesti Hevige brand in Goese Klokstraat Internationaal watersportoord Noord-Beveland op Classis Zierikzee der Ned. Herv. Kerk bijeen Gerst, speciaal gewas voor Zeeuwse bodem en over Vrag vissen op zondag Eindles lagere landbouwschool te Zierikzee Toren van Herv. kerk te Oudelande wordt hersteld BAAYENS Zaterdag 18 mei 1957 ZEEUWSdH DAGBLAD Pagina 2 Gigantisch initiatief van burgemeester Schuit van is een sieraad Zestien leerlingen ontvingen diploma Veel bezoek aan Openbare Leeszaal te Middelburg Minimumprijs voor kruisbessen Bovenverdieping fade Muijnck verwoest Ds. Strating sprak over zijn werk Tentoonstelling en prijsuitreiking Raad vergaderde De speciaalzaak voor uw Bril BEROEPINGSWERK Zeeland staat op het punt een internationaal watersporteentrum te krijgen. De burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, heeft het initiatief genomen, nadat hij her en der enige informatieve be sprekingen had gevoerd, een plan op te stellen, dat in de richting van de watersport wees. En zoals de zaken thans liggen, ziet het e maar uit, dat binnen niet al te lange tijd Kortgene een watersportcentrum gaat worden, die niet alleen de betreffende plaats en omstreken, maar geheel de provincie tot financieel, maar juist en vooral op toeristisch gebied tot een groot voordeel gaat strekken. Zoals de heer Schuit ons schetste tijdens een persconferentie in het fraaie gemeentehuis in Kortgene, zijn de plannen zodanig, dat het ob ject een uitgestrekte omwenteling in de provincie tot gevolg zal hebben. De burgemeester heeft om te be ginnen zijn voelhorens uitgestoken naar een watersportvereniging in België, omdat juist onze zuiderbu ren belang hebben bij een ideale plaats, zoals er hier in Zeeland bij talloze te vinden zijn. De jachtclub Royal Yachtclub de Belgique" in Antwerpen heeft enige vertegen woordigers naar het plaatsje op N.- Beveland gestuurd om eens even poolshoogte te nemen. Het resultaat was, dat er een gigantisch plan op tafel kwam, waar menigeen even van met de ogen moest knipperen. GROTE HAVEN In de Zandkreek ten zuiden van het eiland zal een haven worden gegraven die een lengte en een breedte van res pectievelijk 500 en 300 meter heeft. Vermoedelijk zal er ligplaats zijn voor 500 jaehten, die, wanneer daartoe be hoefte bestaat, gedurende de winter maanden, kunnen „overwinteren". Dat men met een haven allèèn wei nig of niets kan beginnen is reeds bij voorbaat duidelijk. De entourage hier bij is onmisbaar, dus brachten de plan ner, mee, dat er voor recreatie in de nabijheid van het centrum werd ge zorgd. Burgemeester Schuit deelde mee, dat er bij hem wel iets in het hoofd speel de, zoals tennisbanen, café's, restau rants en bungalows. Ook zag hij wel wat in rondvaartboten, die de dagjes mensen, die niet in het gelukkige be zit zijn van een eigen vaartuig, de om geving van de eilandengroep kunnen tonen. groot geld Wat betreft de vaartuigen heeft de Royal Yachtclub de Belgique meege deeld, dat zij van zins zijn met ruim 300 jachten hier de omgeving van Kortgene „te nemen", terwijl daarbij verscheidene zeewaardige vaartuigen zijn. Dat de jachtclub met „groot geld" pleegt te werken, moge blijken uit het feit, dat de betreffende vereniging de aanleg van de haven zowel in tech nisch als in financieel opzicht voor haar rekening neemt. Wel eén bewijs, dat dit niet bepaald kinderwerk is. Hoewel het centrum een besloten ka rakter draagt, zal er te zijner tijdin 1961 of 1962 wel gelegenheid zijn, dat zusterverenigingen zich kunnen aansluiten. Het Is de bedoeling, dat het gehele plan gelijktijdig met het gereedkomen van het Drie eilandenplan effectief wordt. Zoals bekend, zal Noord-Beve land dan ophouden eiland te zijn, waar mee de bevolking min of meer uit haar Isolement ls verlost. Raad Yerscke In de donderdag gehouden vergade ring van de Yersekse raad (gisteren publiceerden wij reeds enkele punten) is besloten geen subsidie te verlenen aan de Zeeuwse Muziekschool; vier voor zes tegen. In de rondvraag vroeg de heer D. van Boven wanneer de Oude Toren- straat nu in orde komt. Ook infor meerde hij hoe het staat met de tuin tjes en de riolering voor de bewoners van de Sandeestraat. De heer de Leeuw maakte opmer kingen over de hinder, die verscheide ne bewoners van de Kaaistraat en omliggende straten ondervinden van het aanleggen van de riolering in het nieuwe bouwplan. „Een fout van de aannemer; het komt in orde", zo was het antwoord van de voorzitter. De heer Sinke vroeg of de nieuwe voorwaarden voor het vissen van mos sels op zondag verboden kunnen wor den. Zal het toestaan van wei-vissen, niet te soepel worden toegepast? De heer P. de Leeuw merkte op, dat niet alleen Yerseke, maar ook Tholen mos selen laten vissen op zondag, daar an ders de klanten op de maandag niet tijdig geholpen kunnen worden. Tho len kan van zijn mosselverwaterplaat- ten geen certificaten geven voor Frankrijk. Dan moet op zondag onder Yerseke wordt gevist. De burgemees ter zei dit probleem met de voorzitter van het visserijbestuur op te nemen. De heer M. den Herder vroeg naar het eenrichtingsverkeer. Het zal duidelijk zijn, dat de ganse opzet met zich brengt, dat vele binnen- en buitenlandse bezoekers in hoofdzaak tijdens de weekends gebruik zullen maken van de mogelijkheden, die het watersportoord biedt. Waarmee dan na tuurlijk niet gezegd wil zijn, dat er op andere dagen praktisch geen bezoekers zullen zijn. En, naar de burgemeester ons desge vraagd mededeelde, de bewoners van Kortgene zullen bij uitstek van de voordelen, die een toeristenoord biedt, kunnen profiteren. Als gevolg van het feit, dat het grootste gedeelte van de gemeente akkoord is gegaan met de plannen (stemming gemeenteraad 9 tegen 2) zullen, naar de burgemeester tenslotte verklaarde onder andere de winkels op zondagen niet meer ver plicht gesloten zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 Dezer dagen is de eindles gehouden van de lagere landbouwschool te Zie rikzee. Na het openingswoord van de voorzitter van de commissie van toe zicht, de heer van Nieuwenhuijze kreeg de heer Eveleens, het hoofd der school, het woord die de jongens een uur vra gen stelde over Boekhouden, Bemes tingsleer, Plantenteelt, Economie en Veevoeding. Hierna kwamen twee leer lingen aan het woord. De heer Lege- maate hield een inleiding over moder ne bewerking van de grond bij de aard- appelverbouw en de heer Schouls over het opfokken en houden van kippen op de boerderij. Nadat de heren Lantinga, hoofdassis tent bij de Rijkszuivelconsulent en leraar in het onderwijs in melken de jongelui onder handen had genomen over de juiste wijze van melken en de grote voordelen daarvan en de heer Steutel vragen had gesteld over de kennis van landbouwwerktuigen en De Openbare Leeszaal te Middel burg mocht zich in ruime mate op be zoek verheugen, hoewel het toch jam mer is dat niet meerdere personen pro fiteren van de vele week- en maand bladen op allerlei gebied, die in de lees- en studiezalen ter lezing liggen. Om het bedrag dat uitgetrokken was voor aanschaffing van boeken en tijd schriften moest het bestuur zich bij de keuze enige beperkingen opleggen, zo lezen wij in het jaarverslag over 1956. Als bijzonderheid is opgevallen het zeer vele gebruik van woordenboeken, atlassen, encyclopaedieën en andere naslagwerken. De oorzaak is gelegen in het feit, dat talrijke dagbladen en tijdschriften puzzles bevatten, voor de oplossingen waarvan moet worden be schikt over bovengenoemde naslag werken. Juist in verband hiermede werd nog aangeschaft „Encyclopaedie voor puzzelaars" in twee delen. Er werden 47.747 boeken uitgeleend, waarvan 39.535 romans en 8.212 stu diewerken. Het aantal bezoekers be droeg 6.006. In de vacature in het bestuur is be noemd de heer C. J. Bakker, in de plaats van mevrouw A. v. d. Werff- v. d. Werff, die vertrokken is, terwijl de heer P. C. J. v. d. Slikke de plaats innuam van de heer H. v. d. Kamp. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft vastgesteld dat dit seizoen voor de kruisbessen een minimumprijs zal gelden van 25 pet. per kg. Dit geldt enkel voor de groene kruisbessen boven 15 mm. doorsnede. Beneden deze prijs zullen deze bessen niet verkocht mogen worden. Bij even tuele doordraai krijgt de kweker voor de eerste kwaliteit een vergoeding van 20 cent per kg en voor de tweede kwa liteit 16 ct. per kg. Er zal dit seizoen 1 ct. per kg. heffing worden ingehou den op alle kruisbessen. Voor groene kruisbessen beneden 15 mm. en voor rijpe kruisbessen geldt geen minimum prijsregeling. Wel is vastgesteld dat rijpe kruisbessen beneden 20 mm door snede niet voor verse consumptie ver kocht mogen worden. In Zeeland zijn reeds enkele proef zendingen kruisbessen geleverd. De bessen zijn op het ogenblik echter nog betrekkelijk klein van stuk, hoewel ze nu hard groeien. Wanneer de kruis- bessenpluk in Zeeland definitief zal beginnen is op dit ogenblik nog niet bekend. motoren ging ir. J. Versteeg over tot de uitreiking der diploma's. De volgen de heren ontvingen het veel begeerde papier; J. C. Krabbe, Noordgouwe; J. B. Manni, Ouwerkerk; L. v. d. Sluis, Zierikzee; H. L. v. d. Bos, Bruinisse; J. Schouls, Zierikzee; J. Legemaate, Zie rikzee; P. v. d. Werf, Oosterland; C. v. Popering, Nieuwerkerk; J. C. H. Sloot- maker, Nieuwerkerk, M. S'teenpoorte, Oosterland; J. de Bruine, Oosterland; J. v. 't Hoff, Oosterland; S. A. Bil, Kerkwerve; N. L. Boot, Kerkwerve; W. v. d. Wekken, Zonnemaire; St. bij de Vaate, Kerkwerve. SPREKERS De heer J. F. C. Schlingemann wees de leerlingen er op, dat nu de grondslag van de landbouwkundige kennis was gelegd, het verder gaan hun minder moeilijk zou zijn. Ook de heer Versteeg had in zijn rede hier al op gewezen. Beide heren richtten zich tot de leerkrachten, brachten hun dank voor de gedane moeite en feliciteerden leerlingen en leraren met het behaalde succes. Namens de kring der Z.L.M., Schou wen en Duiveland bood de heer Geluk als voorzitter, de twee beste leerlingen J. Krabbe en J. B. Manni een boeken- bon aan. Na een kort woord van de voorzitter v. d. commissie van toezicht, kreeg de heer Eveleens het woord. Een der leerlingen, de heer Schouls bracht een woord van dank uit aan de heren leraren voor de moeite. De heren Steutel en Eveleens overhandigde hij een boekenbon en de heer Lantinga mocht een doos sigaren in ontvangst nemen. SAMENKOMST Des morgens had een korte vergade ring van de commissie van toezicht plaats. Bij het bespreken van de roos ter van aftreding deelde de heer C. M. Zéyler mee, dat hij wegens zijn hoge leeftijd een herbenoeming niet weer zou aannemen. Met enige gevoelvolle woorden herinnerde de voorzitter er aan, dat de heer Zeyler vanaf 1929, toen de heer Eveleens met zijn onder wijs begon, in de commissie had geze ten en veel waardevolle adviezen had gegeven. Gisterochtend omstreeks zeven uur brak een hevige brand uit in de verdieping boven de fotohandel De Muijnck in de Klokstraat te Goes. Door snel ingrijpen van de brandweer en politie kon de winkel, met de kostbare apparatuur, voor een groot gedeelte bewaard blijven. De bovenverdieping brandde echter geheel uit. De vermoedelijke oorzaak is, dat enkele kinderen met lucifers aan het spelen waren. De schade is aanzienlijk, maar wordt door de verzekering gedekt. De heer Van Tiggele, werkzaam op de handelsdrukkerij „Oosterbaan Le Cointre N.V." zag, toen hij zijn fiets stal de, de vlammen langs het kozijn lekken. Hij waarschuwde een glazenwasser, die aan het raam daarnaast bezig was en nog niets bemerkt had. Deze bonsde hard op- de ruit, waardoor het slapende echtpaar wakker werd. Omstreeks dezelfde tijd arriveerden twee agenten, die met snel- blussers het vuur trachtten te doven. Door de ontzaglijke rookontwikkeling was het hen echter onmogelijk langer daar te blijven. De ruiten sprongen door de enorme hitte uit de Sponningen waar door het vuur nog meer oplaaide. De beide agenten beperken zich tot het in veiligheid brengen van de appa ratuur uit de etalage en winkel beneden. Eerste vollegrondsaardbeien in Kapelle De kweker P. Lucasse uit Hoede- kenskerke heeft vrijdag op de veiling in Kapelle-Biezelinge de eerste aard beien van de koude grond aangevoerd. Dit is wel bijzonder vroeg. Deze eerste aardbeien werden gekocht door de heer L. v. d. Hiele te Vlissingen voor 60 ct. per doosje van 2 ons. Het was het ras Regina. 's GRAVENPOLDER Collecte. De collecte van de vereniging „Het Hoogeland" heeft te 's-Gravenpolder ƒ126,10 opgebracht. Na ongeveer tien minuten kwam de brandweer die de brand vrij spoedig bedwingen kon. Een zwartgeblakerde bovenverdieping bleef slechts over. Be neden liep het pand zware waterschade op. De belendende percelen ontsnapten aan de vlammen en het water. Nabij half tien rukte de brandweer in. ST. ANN ALAND Bouwfonds. De stand van het bouw fonds, ter uitbreiding van de Ned. Herv. kerk te Sint-Annaland is momenteel na het binnenkomen van een bedrag van ƒ305,aan giften als volgt: 43.792,77 waaronder 36.542,77 aan vrije giften. De geitenkeuring in 1957 De geitenkeuringen 1957 door de ver eniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland zullen weer aanvangen. De keuringen op Schouwen—Duiveland zijn vroeg gesteld met het oog op de kring- keuring, te houden tijdens de grote land bouwtentoonstelling van de Z.L.M. te Zierikzee op vrijdag 5 juli. Tijdens de keuringen zullen de inschrijvingen voor de tentoonstelling worden genoteerd. De keuringen voor de verschillende plaatsen zullen plaats hebben op de vol gende data; 27 mei; Eikerzee (Duivendijke). Haam stedeBurgh (markt Burgh), Renesse (markt). 28 mei: Dreischor (Hoge hoeve), Zie rikzee (Huis van Nassau), Nieuwerkerk (markt). 24 juni: Borssele (Corstanje), Sint Maartensdijk (markt), Wemeldinge (boomgaard Dominicus). 25 juni: Kamperland (Zweemer), Wol- phaartsdijk (Van Damme), Nieuwdorp (bij Chr. school). 26 juni: Hengstdijk (A. J. Bouwens, Kloósterzande), Hengstdijk (C. de Cock, Stoppeldijk), Sint Jansteen (P. Herwegh- Absd.), Aardenburg (watermeulen), Zuid- zande. 28 juli: Ritthem (J. M. Cevaal), Nieuw- land (Kodde), Vrouwenpolder (Louwerse, Zoekweg), Serooskerke (Zoet.d.dreef). 9 juli: Middelburg (Molenwater), Kou- dekerke (Lange weegje), Souburg (Lange weegje), Souburg (achter o.l.s.) 10 juli: Biggekerke (tramstation), Me- liskerke (bij de toren), Aagtekerke (dorp), Domburg (bij sportterrein), Bou- dewijnskerke (p. j. Kleinepier). Tijdens de vergadering van de classis Zierikzee der Nederlands Her vormde Kerk heeft ds. Strating uit Goes gesproken over zijn pro vinciale werkzaamheden. Behalve met het maatschappelijk werk is het zijn taak zich bezig te houden met de vragen van de landbouw, jeugdzaken, geestelijke volksgezondheid enz. Vooral de beide eerst genoemde opdrachten lichtte hij uitvoerig toe. Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant zijn voor de verbouw van gerst, dat als brouwgerst kan ge bruikt worden, in ons land de beste streken. De bodemgesteldheid en de klimatologische omstandigheden ma ken het mogelijk, het product te telen, dat voor de brouwerijen het best ge schikt is. Daarom is het zo juist geweest dat drie jaar geleden de jaarlijkse ten toonstelling en prijsuitreiking voor de beste brouwgerst van Rotterdam naar Goes werden overgeplaatst. Nacobrouw (Nationaal Comité Brouwgerst) was reeds jaren lang de organisatie, die op de kwaliteit van dit product het oog heeft. De laatste jaren is er een nieuw instituut gekomen, de NIBEM (Nat. Instituut Brouwgerst, Mout en Bier), dat, als TNO-organisa- tie, op wetenschappelijke basis deze ar beid overnam. Gisteren was weer de jaarlijkse bij eenkomst georganiseerd, waaraan, naar zijn aard, de Korenbeurs huisvesting bood. In de vergadering van de gemeente raad van Oudelande is meegedeeld, dat het bestuur van het waterschap Elle- woutsdijk een terreintje aan de zee dijk beschikbaar heeft gesteld als vuilnisstortplaats. Aan de Rijksdienst voor Monumen tenzorg is toestemming verleend een aantal aannemers uit te nodigen voor inschrijving op de torenrestauratie; het is de bedoeling dit werk in regie uit te voeren. Van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente was een verzoek ontvan gen om subsidie in de kosten van restauratie van haar kerkgebouw. De heer de Wilde zag hierin niet di rect een taak voor de gemeente. Uit de toelichting bleek echter, dat ook na eventuele toekenning van rijks- en prov. subsidie nog een belangrijk bedrag ten laste van het kerkbestuur blijft. Met algemene stemmen werd tenslotte besloten een subsidie toe te zeggen van 5 pCt met een max. van 5.000, De Herverkavelingscommissie heeft een voorstel ingediend tot elektrifica tie van zgn. onrendabele gebieden in het kader der herverkaveling; negen tien percelen zijn er bij betrokken. De gemeentelijke bijdrage is becijferd op 1.180,per perceel. Ook ten aan zien van de waterleiding is een soort gelijk voorstel te verwachten. Na enige discussie besloot de raad de bijdrage te verlenen. B. en w. werden verder gemachtigd voorbereidingen te treffen voor de bouw van een rioolwaterzuiverings installatie. TROTTOIR Voort besloot men voor de bouw van vier woningen aan de Vander- bijlparkstraat een zo hoog mogelijke bijdrage uit 's Rijks kas aan te vra gen. De plannen zullen besteedklaar worden gemaakt. Langs déze straat zal een trottoir aangelegd worden; tevens zal getracht worden deze straat door te trekken tot aan de Everingseweg. Na uitvoerige toelichting besloot de raad voorts per 1 maart 1959 uit te treden uit de gemeenschappelijke re geling Centrale Dienst Bevelanden. Nog niet zal worden toegetreden tot de Stichting Zeeuwse Muziekschool, terwijl ook m.b.t. de Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen midden-Zeeland een afwachtende houding aangenomen zal worden. Het verzoek van de regelingscom missie voor de rundveefokdag te Goes om een medalje beschikbaar te stellen werd ingewilligd. RONDVRAAG In de rondvraag vroeg de heer Bu- teijn aan b. en w. bij ev. restauratie van de toren ook aandacht te besteden aan de wijzerplaatverlichting. Tevens wees hij op de slechte waterafvoer aan de Baarlandseweg tegenover de be graafplaats. De heer de Wilde oefende kritiek uit op b. en w. daar deze het maken van de huisaansluitingen op de riole ring in de gedempte sloot achter de Schoolstraat-Wilhelminastraat hadden opgedragen aan v. d. Poel. Daar er een besluit was dat werken boven 8.00, moeten worden aanbesteed had z.i. een aanbesteding moeten plaats vin den. De voorzitter zei, dat dit werk erg is tegengevallen; aanbesteding was In de morgenvergadering was vooral de aandacht gericht op de tentoonstel ling en de prijsuitreiking voor 't beste product en de beste levering. PRIJZEN De eerste prijs voor de beste kwali teit werd toegekend aan de heer J. A. van Gent (Zevenbergen, die een fop- kan plus 300 resp. van Aacobrouw en het Centraal Brouwerij kantoor ont ving). De volgende prijswinnaars waren: 2e prijs C. A. V. Zierikzee (Zeeuws broodmes van de gemeente Goes en 200,van het CBK) 3e prijs A. F. de Feyter (Hoek; scho tel van de Bond van Ned. Mouterijen, plus ƒ150,van het CBK); 4e prijs.CHV Sas van Gent (medaile Nacobrouw en ƒ100,van het CBK). Voor de handelaren, die het meest geregeld grote hoeveelheden van goede kwaliteit leverden, vielen de prijzen als volgt: Wisselbeker: CAV Oost-Zeeuws- Vlaanderen (die tevens ƒ250,van het CBK kreeg); le prijs: CHV Sas van Gent (die bui ten mededinging bleef voor de wissel beker, daar ze deze reeds verwierf; schilderij plus ƒ200,van Necomout); 2e prijs: CHV Steenbergen (fopkan plus 150,— van het CBK); 3e prijs: A. H. Barendrecht (Drei schor, luxe sigarenaansteker plus 100 van Necomout). In de midag gaf ir. W. Wilten (Bre da) een uiteenzetting over het werk van Nacobrouw en hield ir. J. A. Emmens, voorzitter van het NIBEM (Rotterdam) een lezing over het on derwerp: waarom brouwgersteisen. Voorts werd een film vertoond over de haringvangst, dit als hartige hap bij het bier, dat uiteraard in de mid dagvergadering de drank was. Kaarten en grafische voorstellingen in de tentoonstellingszaal gaven een duidelijk overzicht van de mogelijkhe den voor het drogen van graan, van de proefvelden in heel Europa en van het instituut, dat een speciale studie maakt van de invloeden van bodem en kli maat op kwaliteit en opbrengst. Ingezonden m-dedeling (adv.) praktisch niet mogelijk, daar niet kon worden vastgesteld wat dit karwei al lemaal zou omvatten; de heer de Wil de meende dat de raad toch wel bij elkaar geroepen had kunnen worden; hij vond dat b. en w. dit wel beter hadden kunnen bekijken en dat de be sluiten dienen te worden uitgevoerd. De heer de Wilde maakte ook op merkingen over de lijst van woning zoekenden vnl. omdat bij de vorige verdeling van woningen iemand ten onrechte buiten beschouwing was gelaten; de voorzitter zei dat deze per soon uit de gemeente was vertrokken; terwijl niet kon worden voorzien dat dit maar van tijd. aard was. Hij zag dit meer als een ongelukkige samen loop van omstandigheden. In de morgenvergadering werden nog twee voorstellen van de Generale Synode behandeld tot wijziging van de Kerkorde. Het ene, over de secretaris van de Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving, werd zonder meer aangenomen. Het andere, over de ge meenschap tussen de Ned. Hervormde Kerk en de Lutherse Kerk, met de bijgevoegde consensus over het Heilig Avondmaal en de Heilige Doop, werd ingeleid door Ds. C. J. P. Lam. Het ontlokte een uitgebreide bespreking, waaruit de vrees van sommigen bleek, dat de Ned. Hervormde Kerk op den duur zou komen tot de Lutherse Avondmaalsopvattingen. De vragen, die hieromtrent uit de vergadering naar voren kwamen, zullen aan de Synode worden doorgegeven. Ook wa ren sommigen bevreesd, dat bij aan neming van het voorstel, vrouwelijke Lutherse predikanten in de Hervorm de Kerk op de kansel zouden komen. Nadat de meerderheid op dit punt een restrictie had gemaakt, werd het voor stel met bijna algemene stemmen aan genomen. In de namiddagvergadering werden allereerst de leden van de Classicale Zendings-commissie herbenoemd. Ver volgens werd besloten dat de Com missie voor het Opzicht zal bestaan uit de daarvoor in aanmerking komen de leden van het Breed-Moderamen, aangevuld met Ds. Bezemer te Zie rikzee als secundus en Ds. P. West- land te Sint Annaland als tertius. Mededeling werd gedaan van de benoeming van diaken P. J. van der Doe te Zierikzee tot archivaris van de classis. VERKIEZINGEN Tijdens deze classicale vergadering werden een reeks verkiezingen gehou den. Gekozen werden: als praeses: Ds. M. G. Westhof te Nieuwerkerk; als assessor Ds. C. J. P. Lam te Poortvliet; als afgevaardigden naar de Generale Synode: primus Ds. C. J. P. Lam te Poortvliet; secundus Ds. J. Swaak te Burgh; tertius Ds. M. J. van Wijck te Zonnemaire; in de vacatures in het Breed-Mode ramen van de Classis, als primus: Kerkvoogd jhr. A. van Citters te Burgh; als secundi: ouderling M. C. Moermond te Noordwelle; ouderling S. A. Jumelet te Bruinisse; ouderling L. Verkerk te Scherpenisse; diaken A. Heijboer te Nieuwerkerk; als tert.: ouderl. M. J. Smits te Brouwershaven; ouderling A. Goudswaard te Zierik zee; ouderling M. van Gorsel te Oud- Vossemeer; diaken A. A. van Luik te Sint Annaland. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woudenberg, G. H. van Kooten te Genemuiden; te Sliedrecht, L. Kievit te Woerden. Aangenomen naar Oldenzaal, H. A. Hauer te Bredevoort. Geref. Kerken Tweetal te Den Haag-oost, J. Tho mas te Hilversum en D. A. Zijlstra te Amersfoort. Geref. Gemeenten Beroepen te Woerden, W. Hage te Nunspeet; voor Westkapelle-Zoutelan- de, J. B. Bel te Krabbendijke. •s-HEER ABTSKERKE Collecte. De Emmabloemcollecte heeft in deze gemeente ƒ21,42 opgebracht. HOEDEKENSKERKE 55 jaar getrouwd. Woensdag was het 55 jaar geleden dat het echtpaar Jac. de BartLukasse in het huwelijk trad. Het was voor hen een blijde dag en aan be langstelling ontbrak het hen niet.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2