Frankrijk wil opnieuw met Egypte onderhandelen „ZWARTE RUITER" IJsbrokken als vuisten beukten Nederlands schip in Perzische Golf - met rood haar en bril - in Rotterdam gepakt Werkgevers teleurgesteld over regeringsbeslissing KAB: „Matig" NVV: „Gaat wel" Voetgangersregeling is te mooi om waar te kunnen zijn „HAGELBUITJE" ONDER DE TROPENZON PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Doel van beroep op Veiligheidsraad MET HUIDIGE VOOR WAARDEN VOORLOPIG AKKOORD Japan eist Okinawa en Bonin-eilanden op Compensatie huurverhoging PERFECTIONISME AD ABSURDUM JK ZIE HET - T IS GEBEURD Gesignaleerd bij voetbalwedstrijd Geen Israëlisch schip door het Suezkanaal Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.) Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- itraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tei 326; Terneuzen: Djjkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No 3706 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 18 mei 1957 Toekomst van Kortgene is uitgestippeld Kortgene ppeld (Zie pag. 1). J Op- en ondergang van Zon en Maan? Zondag: Zon op 4.41 u., onder 20.33 u. Maan op 0.15 u., onder 9.49 u. Hoogwater zondag 19 mei: Vlissingen: 5.26 u. 1.91 m., 17.45 u. 1.69 m. Terneuzen: 5.56 u. 2.08 m., 18.57 u. 1.86 m. Wemeldinge: 7.06 u. 1.61 m, 19.29 u. 1.37 m. Zierikzee: 6.50 u. 1.37 m., 19.07 u. 1.14 m. De Japanse liberaal-democratische (regerings) partij en de socialistische partij, die in de oppositie is, hebben vrijdag een resolutie opgesteld, waarin de terugkeer van Okinawa en de Bo nin-eilanden, die bij het Japanse vre desverdrag onder Amerikaans bestuur werden geplaatst, wordt geëist. Volgens de resolutie zouden de Ver. Staten, als zij dit nodig achten, toch wel de controle over de eilanden kun nen behouden. Met ingang van 1 juni a.s. zal voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart door de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena een dag dienst worden ingesteld van Brussel naar New York. EEN WOORDVOERDER van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het doel van Frankrijk bij zijn beroep op de Veiligheidsraad in de Suezkwestie niet is een veroordeling van Egypte te verkrijgen, maar het bewerkstelligen van nieuwe onderhandelingen tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal. Deze onderhandelingen zouden moeten gaan over een definitieve status voor het kanaal, in overeenstemming met de zes beginselen waarover de Veiligheidsraad het vorig jaar oktober met algemene stemmen eens werd. De woordvoerder ontkende, dat het beroep in verband zou staan met Algerië. Welingelichte waarnemers in Parijs geloven, dat Frankrijk de huidige Egyp tische voorwaarden als „voorlopige maatregelen" zal goedkeuren als het in de Veiligheidsraad nieuwe onderhandelingen met Egypte tot stand kan brengen. De regeringswoordvoerder ontkende ook, dat Frankrijk een voorwendsel zou zoeken om zich uit de Verenigde Naties terug te trekken. DE BESLISSING welke de regering bekend heeft gemaakt met betrekking tot de huurcompensatie, is algemeen genomen niet met veel enthousiasme ontvangen. Noch bij de werkgevers, noch bij de werk nemers. Naar het oordeel van de centrale werkgeversorganisaties leidt deze maatregel tot overcompensatie, in het bijzonder in de lagere gemeente klassen. Bovendien, zo zeggen de werkge vers, heeft door het gestelde maxi mum de maatregel een nivellerende werking, welke, gelet op de ontwikke ling van de inkomensverhoudingen, gedurende de laatste jaren sterk moet worden afgekeurd. Aangenomen moet worden, dat de uitwerking van deze maatregel leidt tot een verhoging van de loonsom met circa 2,5 procent, dat wil zeggen ongeveer 320 miljoen gul den per jaar (exclusief sociale lasten), waar tegenover staat, dat de door de werknemers op te brengen huurver hoging circa 226 miljoen gulden zal bedragen. Ernstig teleurgesteld Ernstig teleurgesteld is men er over, dat nog geen beslissing is genomen met betrekking tot een verlaging van de kinderbijslagpremie. Een verlaging van deze premie met tenminste 0,4 procent is volledig gemotiveerd. Uiteraard zullen de werkgeversor. ga-Jsaties zich nader beraden over de door de regeringsbeslissing geschapen rttuatie, zo delen zij mede. In onze editie van gisteren hebben wij reeds uitvoerig het standpunt van reikten ons ook commentaren van de K.A.B. en het N.V.V. Dc K.A.B. Omdat het bedrijfsleven niet tot overeensteming is kunnen komen, heeft de regering de knoop doorgehakt. Gezien het feit, dat de hele huurverho ging geen gelukkige affaire is, geeft ook de huurcompensatie geen reden tot jubelen, maar ook niet tot klagen. Dat is het commentaar van de voor zitter van de Katholieke ArbeidersBe- weging, de heer J. A. Middelhuis. Volgens de heer Middelhuis wordt de huurverhoging door deze rege ringsbeslissing wei aardig gecompen seerd, zij het dan, dat het in de ene gemeenteklasse wel iets gunstiger ligt dan in de andere. De verwerking van deze bijslag in de lonen, kan, volgens de heer Middel huis, in de toekomst nog wel tot enige moeilijkheden aanleiding geven, omdat het verschil in gemeenteklassen een rol snee gaat spelen. Het verschil in loon tussen de eerste en vijfde gemeente klasse is thans ongeveer een gulden, hetgeen neerkomt op een verschil van ongeveer twee cent per uur. Het N.V.V. Namens het NVV heeft de heer W. F. van Tilburg, secretaris, het volgende commentaar gegeven: „Het NW heeft een aantal bedenkingen tegen de be slissing, o.a. dat de regering met drie toeslagen is gekomen. Het verschil in de gemeenteklassen afstand is daardoor enigszins vergroot. Een andere bedenking is, dat de rege ring de gehuwde werkende vrouwen uitzondert. Mede in verband met de Europese verhoudingen mogen wij ver- vachten dat deze uitsluiting een tijde lijke zal zijn. Een derde bedenking is gericht tegen het feit, dat de regering bij de vastge stelde bedragen rekening heeft gehou den met een verhoging van de kinder bijslagen. zij het gelukkig niet ten vol le. Dit betekent echter toch wel, dat gezinnen zonder kinderen niet geheel aan hun trek komen. Wel verheugen wij er ons over, dat de regering de ge dachte van de vakcentralen om een loongrens aan te leggen, m.a.w. maxi mum compensatie, heeft overwogen. Ons slotoordeel is, dat hoewel er be denkingen zijn, deze beslissing zeker niet als onredelijk mag worden geken schetst", zo besloot de heer Van Til burg. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft vrijdag op een receptie in de Noorse ambassade te Moskou verklaard, dat het Franse beroep op de Veiligheids raad „ontijdig" is ingediend, daar het gebruik van het Suezkanaal zich ont wikkelt in de richting van de toestand vóór het conflict. De Britse oudheidkundige mej. Kathleen Kenyon heeft meegedeeld, dat bij opgravingen in Jericho geble ken is, dat de mensen daar in het jaar 6800 v. Chr. op een veel hogere trap van beschaving stonden dan men tot dusver aannam. Er zijn goedgebouwde huizen blootgelegd, beschermd door een stenen muur. Op 1 juli zal het zestig jaar geleden aan de Rotterdamse politie werd toege voegd. De Belgische staatsman Paul Henri Spaak, die als opvolger van Lord Ismay secretaris-generaal van de NAVO is ge worden, heeft te Earijs officieel zijn functie aanvaard. De foto laat zien hoe de heer Spaak hier de eerste documenten onder han den neemt, welke hem zijn voorgelegd door de secretaris van zijn voorganger, Gaston de Boisgelin. Bij de bestuursvergadering, die het Reactor Centrum Nederland te 's-Gravenhage heeft gehouden, was Prins Bernhard aanwezig in zijn func tie van beschermheer dezer organi satie. Vrijdagochtend zijn H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard te Eindhoven aangekomen voor een bezoek aan de Philipsfabrie- ken. Bij het hoofdkantoor kreeg Koningin Juliana een boeket bloe men aangeboden door Maria Phi lips het 10-jarige dochtertje van ir. F. J. Philips waarvan de onderste foto een beeld geeft. In de jongensnijverheidsschool ontving Hare Majesteit van Hans Jonkergouw (14 jaar) een door de leerlingen vervaardigde passer in étui met het opschrift „Prinses Marijke, Eindhoven 17 mei 1957". In „De Auto", het orgaan van de KNAC, wordt deze week een beschou wing gewijd aan de op 1 mei ingegane regeling voor voetgangers. Na in der tien punten de regelen, die op verschil lende categoriëen kruispunten voor het oversteken van voetgangers gelden, te heben behandeld, komt de schrijver tot de conclusie dat bij de voetgangersre geling sprake is van „perfectionisme ad absurdum" (gevervolmaakt tot in het absurde). Maar zelfs het enige positieve resul- Toen het s.s. „Zeeland", dat een reis in een der buitenlijnen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd maakt, dezer dagen in de haven van Khor el Mufatta, in de meestal snikhete Perzische Golf lag, werd het schip daar op een avond overvallen door een zware bui, die gepaard ging met windstoten tot windkracht elf en waaruit stukken ruw ijs als manvuisten zo groot vielen. Naar de gezagvoerder, kapitein D. J. van der Wiel, berichtte, had niemand aan boord tevoren ooit zoiets gezien. Met zware scheeps- trossen wist men een lichter, die langszij lag, voor wegsleuren te behouden. Hierbij brak een sleep tros van het Lloydschip en ande re trossen leden aanzienlijke schaafschade. Regententen en vlaggen woei en aan flarden en een boven het promenadedek aangebrachte tent van hardboard werd door de neervallende ijsbrokken door zeefd en kreeg grote gaten. Aan dek staande auto's liepen gebro ken ruiten,op en kregen deuken in de carrosserie door de zware bonken ijs, die er op denderden. Onmiddellijk liet de kapitein de machines van het schip klaar maken om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Het 12.000 ton metende schip kon worden ge houden door terstond het tweede anker te laten vallen. Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. Mlllllllllllll HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen. Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen, maar later ook en kele opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. De zo lang gezochte „Zwarte Ruiter" is vandaag gegrepen. Ver momd met een roodgeverfde haardos en een bril. De Rotterdamse recherche is er in geslaagd hem in de kraag te grijpen, toen hij ver bleef ten huize van de 45-jarige genaturaliseerde Pool B. te Rotter dam. De echtgenote van B. was aanwezig toen de Zware Ruiter werd aangehouden. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring in Rot terdam, in afwachting van een beslissing van hogerhand over een meer definitieve verblijfplaats. Ook het echtpaar B. is gearresteerd. De Zwarte Ruiter, wiens werkelijke naam Hans G. is, en die veroordeeld werd omdat hij, in november 1954 de postkantoorhouder te Ravenstijn zou hebben vermoord, was in Utrecht on dergedoken, doch vandaag werd hem daar de grond te heet onder de voe ten. Hij besloot naar Rotterdam uit te wijken, waar hij zich sedert zijn ont vluchting uit de strafgevangenis te Scheveningen, (in de nacht van 13 op 14 april), nog niet had vertoond. De Utrechtse recherche had hiervan lucht gekregen en alarmeerde de Rotterdam se recherche onmiddellijk. Men wist zelfs naam en adres waarheen hij zich zou begeven te noemen. Geladen stengun Het huis werd met veertien man omsingeld, want gezien de reputatie van de gezochte, wilde de politie geen enkel risico nemen. Hoofdinspecteur Moerman en een van zijn mannen, stapten de woonkamer binnen, en in derdaad, daar zat de Zwarte Rniter. Naast hem lag op tafel een in papier gewikkeld pakje, dat naar eerst later bleek, een stengun, geladen met 16 patronen, bevatte. Hij maakte nog een beweging in de richting van het wapen, doch do vrouw belette hem dat gelukkig, zo dat de arrestatie zonder moeilijkheden ging- Met de woorden: „Ik heb het ge zien, 't is gebeurd", gaf de man, waarnaar de gehele Nederlandse po litie heeft gezocht, zich gewonnen. Uit het verhoor bleek, dat G. met de genaturaliseerde Pool in de gevan genis kennis had gemaakt. Bij voetbalwedstrijd De Zwarte Ruiter verbleef waar schijnlijk de gehele tijd dat er naar hem gezocht werd in Utrecht, op een adres in het noorden van de stad. Hij leefde daar samen met een vrouw. Dit was de Utrechtse politie eerst sedert enige dagen bekend, toen G. bjj een voetbalwedstrijd werd gesigna leerd. Op grond van verscheidene inlich tingen vond de recherche een spoor dat naar Utrecht-noord leidde, maar een adres kon men niet te weten komen. Ruzie Totdat de Zwarte Ruiter gisteravond in de vooravond een zeer hooglopende ruzie kreeg met de andere bewoners van het adres, waar hjj vertoefde. De recherche kreeg nu van tipgevers het juiste adres en besloot vrijdagmorgen in te grijpen. Toen echter tegen negen uur vijf agenten een inspecteur en do commissaris voor het bewuste huis op de stoep stonden, bleek de vogel ge vlogen. Met veel geluk, en weer dank zij tipgevers, kwam men te weten waar de gezochte heen was gevlucht, met straat, naam en huisnummer te Rotter dam. De bewoners van het pand waar de Zwarte Ruiter waarschijnlijk ongeveer vijf weken heeft gewoond en de vrouw die bij hem leefde zijn gearresteerd en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Hoewel zij vermoedelijk de eerste tijd niet geweten hebben de Zwarte Ruiter in huis te hebben, waren zij hiervan volgens de politie later toch wel op de Het Deense schip „Marynorth" heeft hoogte. Tijdens zijn verblijf in Utrecht vrijdagavond geseind, dat het op de heeft G. zijn haar rood laten verven Noordzee nabij de Doggersbank een on- en is hij een bril gaan dragen, geveer 50 centimeter lange roodwitte boei heeft waargenomen. De boei had een flikkerlicht en verspreidde rook. Vermoed wordt, dat de boei van een gezonken onderzeeboot is. Eerst werd gemeld, dat het de boei van een vlieg tuig moest zijn, doch dit bericht werd tegengesproken. Er wordt geen Neder landse onderzeeboot vermist. Verschil lende schepen zijn naar de aangegeven plaats gevaren. taat, waartoe zulk perfectionisme kan leiden, namelijk een juridisch water dichte regeling, heeft men niet bereikt. Ook juridisch gezien zijn er tal van vraagpunten overgebleven. Zelfs met de beste wil en zelfs na grondige be studering van de nieuwe voetgangers- fegeling kan de doorsnee-Nederlander niet achterhalen, wat nodig is voor een juist voetgangersgedrag. De regeling, aldus het artikel, is letterlijk te mooi om waar te zijn en ook om goed te kun nen zijn. Nog gevaarlijk Het onontkoombare gevolg is, dat nog meer mensenlevens in het verkeer verloren gaan, dat nog meer mensen gevangen gezet moeten worden. Het gevolg is ook, dat vele kleine overtre ders van deze onbegrijpelijke regels niet zullen weten, waarom zij nu ei genlijk bekeurd worden. De Israëlische autoriteiten hebben besloten het door Israël gecharterde Noorse schip „Mars", dat in Haifa een lading fosfaat voor Japan heeft inge nomen, niet via het Suezkanaal maar door het Panamakanaal naar Japan te zenden. Het schip is reeds uit Haifa vertrokken. Men verwacht, zoals don derdag gemeld, dat Israël met het zenden van een proefschip naar het Suezkanaal zal wachten tot de Vei ligheidsraad zijn positie ten aanzien van de vaart door het kanaal bepaald heeft. LANDARBEIDERS STAKEN IN DE PO-MONDING Uitgebreide politieversterkingen zijn vrijdag in het monclingsgebied van de Po in Noord-Italië aangekomen, waar tachtigduizend landarbeiders bun eisen voor hogere lonen kracht bijzetten door aan de bezittingen van de land eigenaars vernielingen aan te brengen. De arbeiders uit dit gebied, dat een van de armste in Italië is, hebben drie weken geleden het werk neergelegd in verband met hun looneisen en om te voorkomen, dat de landeigenaars per soneel ontslaat wegens mechanisatie. Volgens een woordvoerder van de werkgevers hebben de stakers tot dus ver 250 ton hooi verbrand, een aantal waterputten vergiftigd en landbouw- machinerieën en bevloeiingswerken vernield en talrijke vruchtbomen om gehakt. In negen van de vijftig dorpen zijn reeds achthonderd boeren voor de druk van hun arbeiders bezweken. Zo dra zij een nieuwe arbeidscontract hadden getekend, hervatten de arbei ders het werk.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1