LOONVERSCHIL STAD - PLATTELAND NOG GROTER Afstand tussen klassen 1 en 5 een gulden per thans week C.N.V.: Een stap terug met ernstige gevolgen Engeland steunt Frans voorstel t.a.v. Suez K.N.V.B. bereid samen te werken met werkgeversorganisaties MITS NIET JONGER DAN 23 Hatta verdedigt optreden „opstandige" provincies PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Regering besliste over looncompensatie FLEVOLAND - MODERN, MAAR... Huurenquête van '40 was uitgangspunt Onderhoud met de heer Ruppert Maandag in Veiligheidsraad Afwachtende houding van Ver. Staten VAAK WEDSTRIJDEN OP WOENSDAG Nieuwe arrestaties in Hongarije Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bü geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adra.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen! Nieuwstraat 68, TeL 826; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonne tentsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No 3705 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 17 mei 1957 c Een gedegen korps reserve-politie (Zie pag. Op- ern ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 4.42 u., onder 20.32 u. Maan op u., onder 8.44 u. Hoogwater zaterdag 18 mei: Vlissingen: 4.43 u. 2.07 m., 17.04 u. 1.89 m. Terneuzen. 5.11 u. 2.23 m., 17.36 u. 2.05 m. Wemêldinge: 6.27 u. 1.66 m., 18.54 u. 1.47 m. Zierikzee: 6.13 u. 1.40 m., 18.35 u. 1.23 m. WAARSCHUWING Foto boven: Tezamen met het ge maal Lovink bij Harderwijk en het gemaal Colijn bij Kampen, pompt het dieselgemaal Wortman te Lelystad 6.400 kubieke meter water per minuut uit de steeds verder droogvallende nieuwe Ne derlandse polder Oostelijk Flevo land. De opname toont het gemaal Wortman in volle glorie. Foto onder: Al zijn grote gedeel ten van de nieuwe polder nu draag gevallen, dat betekent nog niet, dat zij ook gemakkelijk toe gankelijk zijn. Zolang het per helikopter ingezaaid riet zijn taak, het verstevigen van de bodem, nog niet heeft gedaan, zullen waar schuwingsborden als op deze foto allerminst een overbodige luxe blijven. MINISTER SUURHOFF IS VOORNEMENS, na aan vaarding van het voorstel tot verhoging van de huren met 25 procent, aan het college van rijksbemiddelaars een aanwij zing te geven met betrekking tot de looncompensatie. De compensatie voor loontrekkers zal geschieden in de vorm van een bijslag van 2 procent op de rechtens geldende lonen. Het minimum van deze compensatie zal bedragen voor de eerste gemeenteklasse 3,10, voor de tweede en derde gemeenteklasse 2,60 en voor de vierde en vijfde gemeente klasse 2,10 per week. Het maximum van de bijslag mag niet meer bedragen dan 4, per week. De compensatie zal niet worden toegekend aan degenen, die jonger zijn dan 23 jaar, tenzij zij gehuwd of kostwinner zijn. De toe kenning zal evenmin geschieden aan werkende gehuwde vrouwen- niet-kostwinsters. De verwerking in de collectieve arbeidsovereenkomst of loonrege ling mag aanvangen op 1 juli 1958, tenzij de economische omstandig heden dit ongewenst zouden maken. Deze compensatie zal ruim 2,4 pCt van de loonsom bedragen. Bij de berekening van de benodigde compensatiebedragen is uitgegaan van de huurbedragen voor geschoolde ar beiders, waarvan ook bij vorige huur verhogingen werd uitgegaan en die zijn ontleend aan een huurenquête van 1940. Iraaks-Arabische besprekingen geslaagd De topconferentie van Irak en Saoe- dl-Arabië over Arabische aangelegen heden is donderdag geëindigd met vol ledige overeenstemming op alle naar voren gebrachte punten, zo wordt van gezaghebbende zijde in Bagdad verno men. Naar van gezaghebbende zijde ver nomen wordt, is o.m. tot het volgende besloten: 1) samenwerking bij de bestrijding en verwijdering van „de onwettige en verwoestende activiteit van het com munisme" in het Midden-Oosten. 2) het verlenen van financiële pn po litieke steun aan de Algerijnen, „die dapper strijden voor vrijheid en onaf hankelijkheid". 3) de beide landen zullen van goede betrekkingen met de sjeikdommen aan de Perzische Golf gebruik maken om te voorkomen, dat er direct of in direct ruwe olie naar Israël gaat. 4) samenwerking bij het vinden van een oplossing voor het Palestijnse pro bleem die aanvaardbaar is voor de Arabieren, met inbegrip van een op lossing voor het vraagstuk der Arabi sche vluchtelingen. De regering heeft nu dus ten aanzien van de minimumcompensatie bedragen een beslissing genomen, die nog wat dichter bij het werk- nemersvoorstel stond dan het compromisvoorstel, dat woensdag bij monde van minister Suurhoff in de Stichting van de Arbeid naar voren werd gebracht. Een onzer redacteuren heeft de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, naar de mening van dit vakverbond gevraagd over de beslissing zoals ze thans op tafel ligt. De heer Rup pert gaf hierop het volgende commentaar: Erkend moet worden, dat de regering voor een moeilijke beslissing stond. Dit in de eerste plaats al, omdat haar uitgangs- punt, een huur verhoging van M. RUPPERT 25 in alle ge- ernstig.... meenteklassen, naar onze mening foutief is. In de tweede plaats was de beslis sing moeilijk, omdat in de Stichting geen overeensteming werd bereikt. Ten dele geslaagd Wij erkennen, dat de regering ernaar heeft gestreefd om zo billijk mogelijke oplossing te vinden, en wij erkennen ook, dat zij daarin ten dele is geslaagd. Bekijken we de beslissing uitsluitend uit een oogpunt van compensatie voor de reële huurverhoging voor de indivi duele werknemer, dan moeten we zeg gen, dat die compensatie behalve voor de gemeenteklasse II in ons oog aanvaardbaar is. Bezien we dit besluit echter met het oog op het loonverschil tussen de gemeente-klassen, dan achten we het een aanzienlijk bezwaar, dat het In een redevoering, waarin hij de opstandige bewegingen in verschillende delen van Indonesië, waar de militaire leiders het gezag in eigen hand hadden genomen, verdedigde, heeft de voormalige vice-president dr. Mohammad Hatta donderdag betoogd, dat de jongste ontwikkelingen in de buitengewesten geen separistische of provincialistische bewegingen waren, doch bewegingen, ge richt op de ontwikkeling van de gehele Indonesische archipel. weekloonverschil tussen de le en 5e klasse nu weer tijdelijk met ƒ1, wordt vergroot. In 1954 deden we een stap om dit verschil te verklei nen en nu doen we weer een stap te rug. Deze stap is groter dan bij het werknemersvoorstel was voorzien. Consequenties Dit bezwaar klemt temeer nu de rege ring ons min of meer in het onzekere laat over het tijdstip, waarop deze huurtoeslag in de loontabellen kan worden verwerkt, waarbij dus het ver grote gemeenteklasseverschil weer weggewerkt kan worden. Degenen, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de loonpolitiek blijken min der dan het CNV overtuigd te zijn van de ernstige gevolgen van een bedui dend loonverschil tussen stad en platte land, zo besloot de heer Ruppert. CONSEQUENTIES OM DE AFSTAND tussen de ge meenteklassen niet al te groot te ma ken, is deze gefixeerd op ƒ1 tussen lste en 5de gemeenteklasse. Overwogen wordt de mogelijkheid van een verlaging van de premie voor de kinderbijslag met 0,3 k 0,4 Hier- bijeenkomst tegenwoordig was. omtrent zal aan de sociale verzeke ringsraad advies worden gevraagd. De consequenties van de looncom pensatie voor het overheidspersoneel, alsook de eventuele gevolgen voor de gepensioneerden, zullen op korte ter- "mijn in het georganiseerd overleg aan de orde worden gesteld. Voor de indeling van de gemeenten wordt die van de noodwet ouderdoms voorziening gevolgd. BRITSE REGERING WON STEMMING De door de socialistische oppositie donderdagavond in het Britse Lager huis ingediende motie, waarin het be leid der regering m.b.t. het Suezka- naal werd afgekeurd, is met 308 tegen 259 stemmen VERWORPEN. Toen dit werd medegedeeld, ontving de regering een bijzonder hartelijk en langdurige ovatie van de conservatier ve Lagerhuisleden. Onder hen bevond zich oud-premier Winston Churchill, die, in dinner jacket, rechtop en glim lachend tussen zijn juichende partij genoten stond. MAANDAGAVOND om 9 uur komt de Veiligheidsraad bijeen, om de kwestie van het Suezkanaal, op Frans verzoek, te bespreken. De Engelse regering heeft besloten Frankrijk in deze kwestie te steu nen. Amerikaanse diplomaten be toonden zich koel t.a.v. het Franse Tijdens een bijeenkomst en lunch van de Amerikaanse Association heeft de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews afscheid genomen. We zien hem hier in gesprek met Z.K.H. Prins Bernhard, die bij deze Hatta sprak voor een massa-bijeen komst in Bukittinggi, een der grootste plaatsen in midden-Sumatra, waar in december jongstleden de revolutionai re „bantengraad" het gezag overnam. „Deze zelfde geest tot ontwikkeling heb ik van den beginne af aan voorge staan, omdat de ontwikkeling van het land niet uitsluitend kan afhangen van de centrale regering". Half april hebben het Verbond van Ned. Werkgevers, het Kath. Ver bond van Werkgevers-vakverenigingen, het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond en het Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland zich tot de K.N.V.B. gericht met een schrijven, waarin de aandacht gevraagd werd voor het feit dat belangrijke sportevenemen ten vaak worden gehouden tijdens de normale werktijd, en dan dik wijls via de radio en de televisie worden uitgezonden. De genoemde organisaties wezen er op, dat hierdoor in vele gevallen moeilijkheden in de bedrijven ontstaan omdat het personeel herhaal delijk vrij vraaagt om deze wedstrijden bij te wonen, dan wel, de uitzendingen te beluisteren of te zien, en de directies van de bedrijven deze verzoeken dikwijls niet kunnen inwilligen omdat zulks een te ingrijpende onderbreking van het prodüktieproces ten gevolge zou hebben. Niet-inwilliging van de verzoeken kan echter weer een nadelige invloed hebben op de sfeer In de betrokken bedrijven. K.N.V.B.-ANTWOORD Het bestuur van de KJJ.V.B. heeft op deze brief geantwoord dat het spelen van interlandwedstrijden op woensdagen zijn aandacht heeft en dat het zoveel in zijn vermogen ligt, zal medewerken om het be drijfsleven niet te storen in de zin als door de werkgeversorganisaties wordt bedoeld. Indien noodzakelijk is het bestuur bereid tot een bespre king met de werkgeversorganisaties opdat een zo goed mogelijke samen werking kan worden verkregen. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat, toen de brief van de werkgevers organisaties werd ontvangen, de wed strijd Nederland-Oostenrijk op woens dag 25 september te Amsterdam reeds lange tijd vast stond. De datum van deze wedstrijd kan niet meer veran derd worden, maar wel zou natuur lijk het aanvangsuur zo laat mogelijk kunnen worden vastgesteld, opdat de wedstrijd buiten de normale werktij den zou vallen. besluit, en het is nog niet bekend, hoe de houding van de Ver. Sta ten in dezen zal zijn. „Wij weten nog niet, wat de Fransen van plan zijn", aldus een Amerikaanse woordvoerder, „zij hebben ons nog niet op de hoogte gebracht." Trouwens, in Londen was men aanvankelijk ook verbaasd over het Franse besluit. Pas na over haast telefonisch overleg tussen Londen en Parijs, zou de Britse regering besloten hebben Frank rijk te steunen. Het was donderdag nog niet in bij zonderheden bekend, wat Engeland en Frankrijk in de Veiligheidsraad wil len bereiken. Het voornaamste, hiermede ver band houdende vraagstuk is, hoe voorkomen kan worden dat een re solutie, welke bedoeld is om verbe tering van de Egyptische voorwaar den voor het gebruik van het Suez kanaal te bereiken, door een Sow- jetrussische veto wordt getroffen. Vernomen wordt nog, dat Frankrijk niet voornemens is enige schadever goeding van Egypte te eisen, omdat het zich niet houdt aan de zes begin selen voor de regeling van het geschil om het Suezkanaal, die in oktober jl. door de Veiligheidsraad werden aan vaard, doch dat het de raad wil ver zoeken Egypte uit te nodigen met da landen, wier schepen van het Suez kanaal gebruik maken, te onderhan delen, om tot een bevredigende rege ling op basis van deze punten te ko men. Britse standpunt De Britse minister van buitenlands» zaken, Sellwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het eniga verschil van inzicht tussen Engeland en Frankrijk het gebruik van het Suezkanaal betreft, in afwachting van een uiteindelijke regeling. De regering is van plan al het mo gelijke te doen om de afhankelijkheid van West-Europa van het Suezkanaal te verminderen. Zij zal er op toezien, dat er vaart wordt gezet achter da bouw van grote tankschepen. Dc bespreking te Rome De komende Brits-Egyptische finan ciële besprekingen in Rome zullen, naar Lloyd verder nog meedeelde, gaan over: 1) mogelijke uitbreiding van het ge bruik van de speciale rekening van de Bank van Engeland voor het beta len van het tolgeld voor het Suez kanaal tot lopende Egyptische han delstransacties met Engeland. 2) de kwestie van een beperkte de blokkering van de voornaamste Egyptische sterlingrekening die na de nationalisatie van het Suezka naal werd geblokkeerd met het oog op bepaalde transacties die door de nationalisatie onderbroken of ge blokkeerd werden. 3) de kwestie van de financiële aan spraken. Er is een groep Hongaarse „contra revolutionairen" gearresteerd en téer beschikking van de justitie gesteld voor een spoedige berechting, aldus heeft radio-Boedapest donderdag ge meld. De leider van de groep, Lados, en zijn volgelingen hebben in de herfst een aanval georganiseerd op het hoofdkwartier van de communistischa partij te Tatabanya. Bovendien heeft de bende plannen gemaakt voor een nieuwe opstand nadat de eerste wa» onderdrukt. V eertien „contra-revolutionairen", die schuldig zijn bevonden aan het doden van zeven politiemannen te Miskolc tijdens de Hongaarse opstand van vorig jaar, zijn donderdag ta Boedapest ter dood veroordeeld. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk opklaringen Aanvankelijk opklaringen, later toe nemende bewolking en tijdelijk wat regen. Matige en later tot krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Aan houdend koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1