Dit jaar vermaling 17 miljoen hectoliter fabrieksaardappelen Moet Deens kabinet-Hansen aftreden Tafelpoten met krassen? Prachtbijts Ceta-Bever! Laatste nieuws Massale jeugdnatuurwacht- installatie in Burgerzaal Denk ook aan de kerk OVERLEG HUURCOMPENSATIE ZITMUURVAST SOCIALISTEN LIJDEN NEDERLAAG BIJ VERKIEZINGEN Uitvoering Mannenkoor „Hilde" in Kruiningen BESTUURSVERGADERINGLANDBOUWSCHAP Verhoogde garantieprijs wordt bepleit Verlenging noodwet kinderbijslag Ledental C.J.M.V. neemt af Baldadigheid van matroos en leerling Vierduizend gulden in collectebus Commentaar van CNV en KAB „Bestevaer Michiel" ook in het Engels? Nu Erikson weer premier? ?mó DOOR DE WERELD Burgemeester Bolkestein verrichtte: Vierhonderd scholieren ontvangen insigne Kerk in beweging V oetbaluitslagen Zomeravondvoetbal Donderdag 16 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap verwacht, blijkens mededeling aan het algemeen bestuur, dit jaar een vermaling van zeventien miljoen hectoliter fabrieksaardappelen met een opbrengst van 200.000 ton aardappelmeel. Voor dit totale kwan tum zal een verhoogde garantieprijs worden bepleit. Het bestuur van het landbouwschap ging akkoord met het tevoren bepalen van de toeslag op .fa brieksaardappelen, afgestemd op het verschil in kostprijs en de te verwach ten aardappelmeelprijs. De restrictie dient naar de mening van het bestuur te worden gemaakt, dat de toeslag wordt herzien, indien de gemiddelde uitkering tien cent lager of twintig cent hoger is, dan de kostprijs der aardappelen. De garantie dient naar de mening van het Landbouwschap niet in hec taretoeslag, maar over de geleverde hoeveelheid aardappelen te worden verleend. Overwogen zal worden het niet-werkzame fabrieksaardappelfonds te liquideren. Het bestuur gaat akkoord met een voorstel van de directeur van de vee- artsenijkundige dienst een aantal dier ziekten onder de veewet te brengen. Het betreft weinig voorkomende, be smettelijke dierziekten van runderen en varkens. Ter vergadering werd van pluimvee houderszijde (kleine boeren) aange drongen vooral het standpunt van een noodzakelijk lage prijs voor voeder- granen, speciaal met betrekking tot de pluimveehouderij te handhaven, name lijk f 22.50 per i00 kilogram gerst en een toeslag van f3.50 uit het land- bouwegalisatiefonds als toetsprodukt. De minister van landbouw heeft ter zake nog geen beslissing genomen. Het bestuur ging akkoord met een voorstel de staatssecretaris van econo- Verscheidene Tweede Kamer-leden beschouwen 1 januari 1959 als de al leruiterste datum tot welke de wer king van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen zou mogen voort duren. De vaste commissie voor sociale za ken en volksgezondheid uit de Twee de Kamer deelt dit in haar verslag over het wetsontwerp verlenging wer kingsduur noodwet kinderbijslag klei ne zelfstandigen mede. Deze leden spraken als hun over tuiging uit, dat de regering met de indiening van een ontwerp voor een algemene kinderbijslagverzekering geen dag langer dan strikt noodzake lijk zal wachten. In het thans verschenen 104e jaar verslag van het christelijke Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.) wordt geconstateerd, dat de vermindering in ledental zich ook het afgelopen Jaar heeft voortgezet. In alle leeftijds groepen was een teruggang. In totaal telde de C.J.M.V. begin 1957 15043 leden, tegen 15.974 begin 1956. Voorts telt het verbond nu 304 bondsleden buiten de afdelingen (vo rig jaar 315), 1261 jongensleiders, die geen lid van een C.J.M.V. zijn (vorig jaar 1194) en 22975 jongensleden (vo rig jaar 14019). In totaal aantal bonds leden in begin 1957 bedroeg dus 89.583 tegen 41.502 in begin 1956. FRANSE REGERING NEEMT MAATREGELEN TEGEN HANDEL IN KINDEREN De Franse regering heeft een wets ontwerp ingediend ter bestrijding van de zwarte handel in zuigelingen, die de laatste tijd verontrustende vormen aannam. In het ontwerp worden gevangenis straffen en boeten in het vooruitzicht gesteld van hen die om geldelijk voor deel ouders of toekomstige ouders over halen afstand van hun kin deren te doen. Ook zij, die bemidde ling bij deze transacties verlenen, worden gestraft. Een matroos der Kon. Marine, woon achtig te Den Helder, heeft zich tij dens zijn verlof, dat hij in Vlissingen doorbracht, ergerlijk misdragen. Even als een leerling der H.B.S. die voor zijn eindexamen zit en de matroos bij zijn baldadigheid trouw assisteer de. Banken werden van hun plaatsen verwijderd, naambordjes afgerukt, particuliere eigendommen beschadigd, kortom het was één droeve lijst van baldadigheid. Voor meer dan vijfhon derd gulden schade richtten de beide knapen in enkele uren tijds aan. De ouders hebben zich bereid verklaard de schade te betalen. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, heeft dinsdag het nieuwe zittingsjaar van de Staten geopend. mische zaken en de minister van land bouw te verzoeken een vestigingsbe- sluit alsmede, in afwachting daarvan, een vestigingsbeschikking vast te stel len voor de landbouwambachten. De heer W. Maarse uit Aalsmeer werd tot voorzitter, de heer L. B. Roe- lofs uit Den Haag tot zijn plaatsver vanger, van de afdeling bloemkweke rij benoemd. Voorts vond een aantal mutaties in commissies van het Land bouwschap plaats. Dezer dagen heeft iemand in de collectebus, bestemd voor het „vastengeld" in de St. Georgius- kerk te Almelo vier biljetten van duizend gulden gedeponeerd. En nu wachten deken G. L. Veeger en zijn kapelaans van de Geor- giusparochie in spanning op be richt van de onbekende gever, want wanneer dit geld bedoeld is voor de bestemming van de bus, dan moet de deken het doorzen den naar de bisschop. Het is evenwel niet onmogelijk, dat men het geld bedoeld heeft te schen ken voor de zo dringend nodige restauratie van de Georgiuskerk, in welk geval het niet geringe bedrag in Almelo mag blijven. (Vervolg van pag. 1) Een groot struikelblok voor de werknemers in het regeringsvoor stel was, dat de bewindslieden zich op geen enkele wijze wensten te binden aan een datum, waarop de thans voorgestelde toeslagen in de loontabellen zouden worden op genomen. Tussen werkgevers en -nemers heerste juist op dit punt een zekere overeenstemming. De biografie die de auteur P. van der Leeden van Michiel Adriaansz de Ruyter heeft ge schreven onder de titel „Bestevare Michiel", zaV waarschijnlijk met medewerking van de United States information service in het Engels worden vertaald. Namens de Koninklijke Neder landse Marine is het boekwerk aangeboden aan admiraal Arleigh A. Burke, bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten; en aan de U.S.I.S.-admiraal Burke, die eens gezegd heeft zich in de schaduw van Michiel de Ruyter te willen stellen, was zeer ingenomen met dit geschenk. „Bestevaer Michiel" is verschenen ter gelegenheid van de herdenking van de 350ste geboortedag van de nationale zeeheld en is uitgegeven met mede werking van het gemeentebestuur van Vlissingen door de uitgeverij J. H. Kok N.V. te Kampen. Aan de totstandko ming van het standaardwerk is voorts medewerking verleend door de histo ricus prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar in de geschiedenis van het zeewezen aan de rijks-universiteit te Leiden, het maritiem museum te Rotterdam en de marine voorlichtingsdienst. Dit heeft enerzijds een nog grotere ontvolking van het platteland tot ge volg terwijl anderzijds de druk van uit het bedrijfsleven tot verwerking van de toeslag in de loontabellen enorm groot zal zijn. Funest Na deze verwerking zal de huidige compensatiemaatregel echter uitmon den in een loonbeweging die in totaal de 5 wel eens kon overschrijden. Dit als gevolg van de gelijktrekking in de lagere loonklassen, de afronding, de doorwerking in tarieven, enz. Een dergelijke loonbeweging zou funest zijn voor de prijsstabilisatie. Het is dan ook goed te verstaan, dat de werkgevers gebonden als zij zijn aan deze stabi lisatie aan zo'n ontwikkeling moei lijk hun medewerking kunnen verle nen. Enige conclusie Naar het oordeel van KAB en CNV is de enige conclusie dan ook dat een huurverhoging ineens van 25 op dit moment, nu de prijs stabilisatie centraal is gesteld, niet op een gezonde manier te verwezen lijken is. Zij achten de enig juiste op lossing op dit moment: een gediffe rentieerde huurverhoging in de la gere klassen het hoogst met een ongeveer gelijke compensatie voor allen binnen de huidige mogelijkhe den op loongebied. Ingezonden mededeling (adv.) Besprekingen over oliebuisleiding Vertegenwoordigers van acht oliemaat schappijen hebben in Londen besprekin gen gevoerd over het plan inzake de aan leg van een oliebuisleiding, die de Per zische Golf door Irak en Turkije met de Middellandse Zee verbindt. Volgens het plan zal de buisleiding ongeveer 285 mil joen pond sterling kosten en zal de aan leg ongeveer vier jaar in beslag nemen. De leiding zal jaarlijks meer dan 25 mil joen ton olie kunnen vervoeren. De ca paciteit zal ongeveer twee maal zo groot zijn als die van de grootste bestaande buisleiding in het Midden-Oosten. Een breed samengestelde VARA- commissie heeft het bestuur van de VARA geadviseerd afwijzend te staan tegen commerciële televisie. De socialisten in Denemarken, die samen met de radicalen gedurende de afgelopen jaren de regering heb ben uitgemaakt, hebben tijdens de verkiezingen een nederlaag geleden. Hierdoor verliezen ztj de meerderheid in het parlement en dientengevolge heeft de leider van de Venstre-parttj Eriksen, op het aftreden van het ka binet Hansen aangedrongen. Het is niet onmogelijk, dat Eriksen Dit is de postzegel van drie Ameri kaanse dollarcent, uitgegeven t.g.v. de internationale vlootrevue tijdens de festiviteiten bij het 350-jarig bestaan van de stad Jamestown (New York), welke voor het eerst zal worden ver kocht op 10 juni a.s. te Norfolk in de staat Virginia. Rechts ziet men de af beelding van een Amerikaans vlieg- dekschip van de Forrestal-klasse tegen een achtergrond van schepen welke aan de komende vloot-show zullen deelnemen. Het officiële insigne van de feesten te Jamestown staat links. De zegel is de eerste welke ooit ter ere van een vloot-revue werd uitge geven. Nog appelen naar Frankrijk De laatste weken neemt de export van Nederlandse appelen naar Frankrijk een zeer belangrijke plaats in. Elke week op nieuw worden belangrijke kwantums naar dit land verladen. In de eerste week van mei bedroeg de totale export naar Frankrijk niet minder dan 654 ton. Aan vankelijk zou de export van appelen uit ons land naar Frankrijk slechts zijn toe gestaan tot half mei maar thans is be kend gemaakt dat tot 8 juni a.s. deze export zal mogen plaats vinden. Dat be tekent dus dat tot het einde van het sei zoen de export naar Frankrijk doorgang zal kunnen vinden. Een militaire patrouille heeft op 1500 km van Buenos Aires, bij San Carlos Bariloche, de resten gevonden van een Argentijns transportvliegtuig, dat sinds maandag vermist werd. De vijftien inzittenden zijn omgekomen. De provinciale regering van Oost- Pakistan (45 miljoen inwoners) heeft een beperkte vorm van voedselrant soenering ingesteld met het oog op een dreigende voedselcrisis. Radio-Boedapest meldt dat de Hongaarse journalist Gabor Foly, die door een te Boedapest zetelende volksrechtbank ter dood was veroor deeld wegens het organiseren van 'n tegen het communistische bewind ge richte verzetsgroep, dinsdag in de Hongaarse hoofdstad is terechtgesteld. Te Parijs is de 33-jarige mevrouw Raymonde Douhine, die bij de Franse geheime dienst werkte, tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat zij inlichtingen zou hebben ver strekt aan de Tsjechoslowaakse auto riteiten. Ingezonden mededeling (adv.) de volgende premier van Denemarken zal worden. Voor 1953 is Eriksen pre mier geweest, maar na de voorlaatste verkiezingen volgde Hansen hem op. In totaal hebben de socialisten een verlies van vier zetels geboekt. Van 74 kwam deze partij op 70 zetels. De partij van Eriksen deed een stap voor uit van drie zetels. De communisten verloren twee zetels. De volledige uitslag luidt: Socialisten 70 (74) Venstre 45 (42) Conservatieven 30 (30) Radicalen 14 (14) Georgisten 9 (6) Communisten 6 (8) Duitse minderheid 1 (1) Het Middelburgs Mannenkoor (diri gent Jan Kuiler) geniet een grote po pulariteit. En niet ten onrechte. De tra ditionele kerstuitvoeringen en de ge wone uitvoeringen hebben aangetoond van welk een uitstekend gehalte dit koor is. Ook gisteravond, toen het on der grote belangstelling een uitvoering gaf in de Concert- en Gehoorzaal bleek dat weer. Het beschikt over benijdens waardig stemmenmateriaal, waarin vooral de eerste tenoren uitblinken. Jammer is alleen, dat juist deze partij numeriek wat zwak is tegenover de andere partijen, waardoor af en toe het evenwicht in de samenzang verbroken werd. Overigens was deze samenzang door discipline, uitstekende uitspraak en perfecte nuancering vaak verras send goed. Het programma was zeer gevarieerd, wat het over het geheel buitengewoon aantrekkelijk maakte. Vooral in de homophone nummers blonk het koor uit. In enkele polypho- ne liederen van middeleeuwse compo nisten kwamen enkele minder geslaag de delen voor. Het viertal Franse lie deren, die de slotnummers vormden, werden daarentegen met veel elan en charme uitgevoerd, waarin ook het zangtechnisch kunnen van het koor pri ma werd gedemonstreerd. Daar de ho boïst, Haakon Stotijn die zijn medewer king zou verlenen verhinderd was, werden de intermezzi verzorgd door Hubert Bahrwaser, fluit, die met piano begeleiding van Jan Kuiler een sonate van Bach, een Lento van Gluck, een Suite van Godron en een Concertino van Chaminade speelde. Dit sublieme uiterst virtuoze fluitspel, uitstekend door Jan Kuiler begeleid, was een evenement op zich zelf. Ook mede daardoor mag dit concert in alle op zichten geslaagd genoemd worden. B. Juist voor het ter perse gaan van deze editie vernemen wij van persbu reau Reuter, dat het Deense kabinet woensdag is afgetreden. MEN moet de bloem niet afplukken, maar laten staan, opdat iedereen er van zal kunnen genieten. In deze woorden die burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg gistermiddag bij de in stallatie van vierhonderd jeugdna- tuurwachtertjes in de Burgerzaal van het Stadhuis sprak, is in wezen het doel van de Stichting „Natuur en Jeugd" versymboliseerd. Burgemeester Bolke stein, die de installatie verrichtte, was blij, dat er nu weer vierhonderd jon gens en meisjes méér in Middelburg wonen, die het mooie van de natuur met rust zullen laten. Hij wees de scholieren merendeels leerlingen van de vijfde klassen van lagere scholen er op, hoe interessant het is, het mooie in de dieren en plan ten te ontdekken. Tevoren had hij dank gebracht aan de volwassenen, die door hun werk deze installatie mogelijk maakten. „Er wordt helaas nog wel eens wat vernield in onze stad", aldus mr. Bolkestein, „en helaas ook wel eens door oudere kinderen...." In het vertrouwen, dat de nieuwe jeugdnatuurwachtertjes dit niet meer zullen doen, overhandigde hij aan de vertegenwoordigertjes van elke school het insigne. De overige jongens en meisjes krijgen het speldje binnenkort toegestuurd. De wethouder van onderwijs (en fi nanciën), de heer J. W. Kögeler, sprak een inleidend woord. „Leer lief te heb ben alles wat leeft en groeit" zo zei hij, ,de planten, de bloemen, de dieren en de vogelsHij hoopte, dat Mid delburg weer vierhonderd brave kin deren rijker is geworden, die zich er wel voor zullen wachten in de plant soenen te gaan lopen, want dat wordt leden van de jeugdnatuurwacht dubbel aangerekend GERIDDERD „Jullie behoren thans tevens tot de jeugdnatuurwacht van Nederland" zei de directeur van de Stichting „Natuur en Jeugd", de heer C. H. Voorhoeve, die na de installatie het woord tot de kinderen, die de grote Burgerzaal nage noeg vulden, richtte. „Het is een belangrijk ogenblik, omdat jullie eigenlijk geridderd bent dat is iets, wat eigenlijk heel erg duur is dat dure, dat is plicht". Hij wenste de kinderen bij het na komen van die plicht heel veel suc ces. Tenslotte kregen alle kinderen uit handen van de plantsoenwachter het mooie blad „De jeugdnatuurwachter", een maandelijkse uitgave van „Natuur en Jeugd". De hoofdredactie van dit blad is in handen van Rinke Tolman. De nieuwe jeugdnatuurwachters zijn afkomstig van de scholen: School J (31), School C (19), Rijksleerschool (36), o.l. school 't Zand (37), Chr. Mu lo Olmenlaan (36), Chr. Burgerschool (33), Herv. School Zuidsingel (54), Chr. School Herengracht (32), Bijz. School Verwerijstraat (25), R.K. School (36), Herv. School 't Zand (31), V.G.L.O.- School (1) en Meisjesschool (1). NIET OVERNEMEN Bij de dingen, die ik wil overnemen, van iemand, behoren ook een stof zuiger en een radio, die op afbeta ling zijn gekocht. Wij nemen dat over en hij zal dan de betalingen volbrengen. Zijn wij strafbaar? Het is zo( dat deze termijnbeta ling (huurkoop gekochte artikelen niét doorverkocht mogen worden. Ze zijn nog niet zijn eigendom. Ge beurt dit toch, dan kunnen er in derdaad allerlei moeilijkheden ont staan. U moet dus weigeren die goe deren over te nemen, zolang niet bewezen is, dat ze volledig zijn af betaald. NAMENS DE KERKVOOGDIJ der Her vormde gemeente van Zelhem is een schrijven inzake de huwelijksinzegening uitgegaan aan bruidsparen. De kerkvoogdij is verheugd, wanneer jonge mensen de kerkelijke inzegening van hun huwelijk begeren. Daarom staan de deuren van het kerkgebouw wijd open op hun trouwdag. Toch moet men besef fen, dat de trouwdienst feitelijk een kost bare zaak is: het kerkgebouw behoort in orde gebracht en verwarmd te worden, allerlei mensen moeten hun arbeid on derbreken om uithoofde van ambt of- functie, aanwezig te kunnen zijn. Daarom meent de kerkvoogdij voor elke trouwdienst 30,te mogen vragen, een bedrag dat maar klein is in vergelij king met de andere kosten, die men maakt om gasten te ontvangen. Heeft men niet de middelen om groot feest te vie ren en ook niet om het bovenstaande be drag te betalen, dan kan men zijn be zwaren meedelen, want daarop behoeft de huwelijksinzegening niet af te stuiten. DS. Y. J. TIEMERSMA van Zierikzee wijst in de gereformeerde Zeeuwse Kerk bode op de negativiteit van de kerk ganger. Hij zegt: „Als klein kind word je er op attent gemaakt, dat je stil be hoort te zitten tijdens de dienst. Een zui ver negatieve inbreng derhalve. En komt men ooit boven dit negatieve stilzitten uit?" Blijkbaar heeft de afdeling Lisse van de Ned. Protestantenbond dit bezwaar ook aangevoeld, want daar besloot men om in de jeugddiensten de jongeren zelf in te schakelen. Niet alleen zullen zij de collecten inzamelen en de predikant ten kansel geleiden, maar ook zullen zij de schriftlezing verzorgen en eventueel BiJ- belfragmenten uitbeelden. De bloemen in de dienst aanwezig, worden na afloop voorzien van een groet en dan door de jeugd naar bejaarden en zieken gebracht. Voor de vijfde, misschien de laatste» keer heeft de toneelgroep „Contact" uit Souburg een opvoering gegeven van het toneelstuk „Hilde", geschreven door J. Ubbink, naar de gelijknamigs roman van de bekende auteur Anna de Vries. Dit maal, gisteravond, werd „Hilde" gespeeld in „Ons Dorpshuis" te Krul» ningen op verzoek van de Ned. Herv. Jeugdraad. In een artikel dat zaterdag j.l. in onze krant verscheen, hebben wij reeds een uitvoerige beschrijving ge geven van de inhoud van dit toneelstuk in drie bedrijven. Hilde, de dochter van een Drentse keuterboer verwacht een baby van een rijke boerenzoon. Deze durft echter niet met haar te trou wen en, hoewel een barbaars volksge richt hen „in de echt verbindt", weigert Hilde, getroffen door zijn laffe houding, hem als haar man. Zij trouwt nu met een boerenarbeider, Mans Lubbers. Doordat Hilde en Mans de kinderzegen wordt onthouden, schijnt hun huwelijk eerst tot mislukken gedoemd, maar, waneer na drie jaar wachten blijkt dat zjj een kindje zullen hebben, vinden zij het ware huwelijksgeluk en herkrij gen zij levensmoed. Deze vijfde keer was voor de Sou- burgse amateur-tonelisten eigenlijk de eerste keer dat zij de kans kregen te tonen wat in hun vermogen ligt. „Ons Dorpshuis" leende zich uitstekend om dit stuk tot zijn recht te doen komen. En deze kans hebben de leden van „Contact" met beide handen aangegre pen: er werd zeer verdienstelijk ge speeld en het is jammer dat enkele rol len te klein waren om de spelers de gelegenheid te bieden hun capaciteiten te tonen. O.m. was dit het geval met de figuur van Wubbe Hidding, de rijke boerenzoon, die voortreffelijk werd vertolkt door W. Joosse. Hilde en haar moeder Femmechien, gespeeld door de dames C. Logemann en M. Franke waren eveneens zeer goed. Vooral Hilde kwam in het laatste bedrijf erg goed voor de dag. Vader Hilbert (J. Joziasse) speelde over het algemeen te vlak, er zou vast meer uit deze rol „gehaald" kunnen zijn. De vertolking van Mans Lubbers door A. H. Jager, tevens regisseur, was eveneens uitstekend, terwijl last but not least de dominee (K. Faasse) èi was. Voor deze rol had men geen bete re speler kunnen vinden! Hoewel hier en daar wel eens wat minder goed gespeeld werd, kan „Con tact" zeer tevreden zijn over deze op voering en mag het Protestantse volks deel in Zeeland zich gelukkig prijzen wanneer het nog van dergelijk spel kan genieten, terwijl tevens een ver antwoord stuk wordt gespeeld. De Souburgers zullen zeker nog veel bereiken wanneer zij op deze ingesla gen weg door gaan en de Zeeuwen kunnen daar alleen maar dankbaar voor zijn. v/d W. 6 tot en met 11 mei. De voetbaluitslagen van de zome- avond- voetbalcompetitie luiden als volgt: Rayon Middelburg: FocusV.S.V. 23, PingelaarsStavast 00, Blauw Wit Broeck Boys 60. Vlissingen. Groep 1; P.Z.E.M.P.V.S. 1 2—1, V.A.W.—Gebr. v. d. Berg 6—3, G.P. C.Uiterton 23. Groep 2: V.A.W. ni—Coal H 2—7, BW 57—P.S.V. II 10—0, W.V.V. I—M.W.K. 2 —8. Zierikzee: Zierikzee vet.Rijkswater staat 42, Mevo vet.Pi-ov. Waterstaat 3—2, Drukkerij L. O.—Ned. Heide Mij 21, GrontmijP.Z.E.M. 10—1, Fa. Janse —Herverkaveling 21. Sas van Gent: C.B.S.—Sas 21, Sasse Boys—S.V.G. 0—3, S.V.G.—O.N.A. 4—2. Zierikzee: Pr. WaterstaatDrukkerij L. O. 2—0, HerverkavelingGrontmij 4—4, N. H. MijFa. Janse 18.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3