OVERLEG HUURCOMPENSATIE ZIT MUURVAST BER GHUIS EN TIL ANUS ALS S PR EK ER S IN EEN ZAAL Slechts één conclusie: 25 pCt. huurverhoging is op dit moment te hoog ^J^rió L raó DE WERELD Britse premier uitgejouwd bij aanvang Suez-debat BRITSE ATOOMPROEVEN ZIJN BEGONNEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen overeenstemming in Stichting v. cL Arbeid Begint van Utrecht de victorie Punt „Samenwerking prot. chr. partijen" komt op AR^agenda J' ongeren wensen een openhartig gesprek PP te ,nó DOOR OPA MAG NIET MEER FIETSEN Ook kritiek uit eigen kring Frankrijk brengt kwestie Suez in Veiligheidsraad Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: NLuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No 3704 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Donderdag 16 mei 1957 c Gang in Goese woningbouw (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan; Vrijdag: Zon op 4.44 u., onder 20.30 u. Maan op 23.43 u., onder 7.43 u. Hoogwater vrijdag 17 mei: Vlissingen: 4.02 u. 2.21 m., 16.27 u. 2.10 m. Terneuzen: 4.30 u. 2.35 m., 17.00 u. 2.24 m. Wemeldinge: 5.49 u. 1.70 m., 18.18 u. 1.57 m. Zierikzee: 5.36 u. 1.44 m., 18.02 u. 1.31 m. H. W. TILANUS verblijdend (Van één onzer verslaggevers) Begint van Utrecht de victorie? Niet de victorie van fusie tussen C.H.U. en A.R.P., maar van de daad van het onderlinge ge sprek, waarin men elkaar leert her-ken nen? Het begin is op hoog niveau gevallen, nu de C.H.-Jongerengroep en de C.H.- Studentengroep in Utrecht er in zijn ge slaagd de beide voorzitters van A.R.P. en C.H.U. te laten spreken over: „Mogelijk heden en moeilijkheden van één pro testants-christelijke volkspartij". Zeer veel belangstellenden zijn daarvoor gisteravond naar het gebouw voor Kunsten en Weten schappen gekomen. Niet alleen uit Utrecht maar ook uit plaatsen als Velp, Amster dam, Nijkerk, Leiden, Haarlem en Den Haag. Ligt daarin een waarborg dat het Utrechtse C.H.J.G.-initiatief navolging zal vinden? Dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van de A.R.-partij, die het eerst het woord kreeg, was zich er van bewust, dat deze avond een „pikant karakter" droeg. Hij herinnerde aan de circu laire, die het Centraal Comité na de bevrijding liet uitgaan en waarin ge steld werd, dat gestreefd zou worden naar één Prot. Chr. partij. Dit besluit is door de A.R.P. nooit herroepen; dit denkbeeld is blijven leven in de par tij. Dr. Berghuis verklaarde te begrij pen, dat er in de situatie van de C.H. U. na de oorlog argumenten genoeg lagen om voorzichtig te zijn t.a.v. fu sie. „De mislukking van het streven naar eenheid blijft voor ons echter een teleurstelling", aldus de voorzitter der A.R.-partij. We weten loten te zijn van één stam, zo betoogde Dr. Berghuis. De omstan digheden hebben er toe geleid dat we uiteen ziin gegaan. En zodanig uiteen gaan blijkt een moeilijk te herstellen iets. Maar met de gebrokenheid mogen we nimmer vrede hebben hier ligt een stuk schuld. Op agenda De moeilijkheden voor één partij achtte Dr. Berehuis momenteel groter dan de mogeliikheden. Deze laatste werden echter niet groter door de ac tiviteit van de Christelijke Volkspartij hierdoor worden de brokken slechts vermeerder. De kwestie van samenwerking staat niet op de agenda van de A.R.-partij. Dr. Berghuis meende, dat zulks on juist was en hij zegde dan ook toe dit punt wél onderwerp te maken van of ficiële bespreking. Er zal een situatie geschapen dienen te worden, waarin begrin en waardering bevorderd wor den. Reëel is nu beider optreden zó te doen zijn, dat de zaak van de moge lijke eenheid zoveel als het kan wordt gediend. Tot zijn leedwezen constateerde Dr. Berghuis, dat het helaas zo is dat be paalde C.H.-mensen zich te compro mitteren door contact met de A.R. Dit mag toch onder ons niet mogelijk zijn! A.R.: eigengereid Dr. Berghuis had er begrip voor, dat de C.H. de A.R. vaak eigen gereid noemden, mensen die het altijd beter weten. Een voortdu rend zelfonderzoek hierbij is no dig! Stijl en sfeer zijn inderdaad niet gelijk en het verschil in aan pak is vaak zeer wezenlijk. Ook theologische achtergronden spelen mee, maar Dr. Berghuis kon niet billijken, dat deze zozeer belang rijk zouden zijn, dat zij onoverko- menlijke bezwaren vormen tegen samengaan op politiek terrein. Vergeten we niet, dat C.H.U. en A.R.P. beide interkerkelijk zijn. Geen platonische, doch reële hou ding t.a.v. de eenheid is gewenst. Met het oo" voor de werkelijkheid mogen we niet nalaten te bouwen aan het beeld van één Christelijke volkspartij. Tilanus: Uniekarakter De heer H. W. Tilanus begon met te stellen, wat z.i. een „partij" is. Naar democratische opvatting is dit een or ganisatie van vrjje mensen, die met betrekking tot staatkundige vragen gelijk of ongeveer gelijk denken en samen proberen invloed uit te oefenen op politiek gebied. Deze eenheid kan tweeërlei gefun deerd worden: in beginsel en belang. De diepgang van A.R.- en C.H.-begin- sel is: erkenning van Gods souvereini- teit over geheel het leven en de er kenning van de Bijbel als Gods Woord. Niet alleen voor de enkeling, maar ook voor de organisatie. Tc rechtlijnig Het Nederlandse volk theologiseert graag. Dat geeft niet alleen kerkelijk, doch ook politiek invloed. Denk aan Geref. Politiek Verbond en Staatkun dig Geref. PartijDe heer Tilanus betreurde, dat deze theologische ge voeligheid steeds nieuwe stromingen doet ontstaan. Ideaal zou zijn één be lijdende prot. christelijke kerk. Want in de kerkelijke verschillen ligt de on dergrond van de politieke verdeeld heid. De C.H.-voorzitter achtte de A.R. te veel rechtlijnig, partijdig, en antithe tisch, terwijl zij een sterke neiging vertonen zichzelf als de helen en de anderen als de halven te beschouwen. Op zijn rondgang langs de C.H.-kies- verenigingen na de bevrijding had de heer Tilanus sterk gevoeld, dat men zelfstandig wilde blijven. Samengaan zou z.i. zeker elektorale verliezen brengen. Zijn conclusie was dan ook, heel dicht bij elkaar, zo mogelijk naast elkaar, maar in eigen organisatie. Verblijdend achtte de heer Tilanus, evenals de heer Berghuis, het enthou siasme van de jongeren, die overigens bij de discussie aandrongen op een snellere aanpak van de zaak der een heid. Beide voorzitters verklaarden de indrukken, hier opgedaan, nader op zich in te laten werken. Jeugd zélf De voorzitter, de heer A. J. van Duist, accentueerde in zijn openings woord, dat C.H.J.G. en C.H.S.W. met deze bijeenkomst slechts het GE SPREK wilden openen. Onder de jon geren heerst een verlangen naar een heid onder de Prot. Christenen. Ker kelijk en beslist ook politiek. Dit is echter niet de stimulans tot een dol drieste eenheidsbeweging. Wie denkt, dat de jongeren enthousiast over de grote moeilijkheden heen zouden lo pen, vergist zich deerlijk. De eenheid zo deze al verwezenlijkt wordt kan slechts na een redelijke tijd van voorbereiding tot stand komen. Een fusie zou onverantwoord zijn zonder dat beide partners werkelijk tot een ontmoeting en een herken ning van elkaar gekomen zijn. Zijn we daartoe écht bereid: open en eerlijk met elkaar te spreken over wat in de historie ge- (resp. ver-) groeid is? Het is de taak van de christelijke partijen de ontdekkingsreis tot elkaar te beginnen. Daarna, na een werkelij- keontmoeting, zullen zij ook de moed dienen op te brengen JA of wellicht ook NEE te zeggen. (Van een onzer redacteuren) DE REGERING zal aan de Tweede Kamer moeten mee delen, dat het debat over de huurverhoging moet worden ge houden zonder dat over de daarbij behorende looncompensa- tie in de Stichtin van de Arbeid overeenstemming kon wor den bereikt. Het overleg tussen werkgevers en werknemers over deze zaak in de Stichting is namelijk woensdag definitief vastgelopen. Er is toen een bijeenkomst geweest van de Stich ting met de betrokken ministers. De regeringsvertegenwoor digers hebben hier bij monde van minister Suurhoff een «com promisvoorstel aan de partijen gedaan, waarop men elkaar echter niet heeft kunnen vinden. Werkgevers en -nemers hebben zich achtereenvolgens afzonderlijk over dit voorstel beraden. Het re geringsvoorstel week in de toe slagbedragen niet zover af van het werknemersvoorstel, zoals dat vrijdag werd gedaan (le en 2e klasse minimum 3,15, overige klassen min. f 2,40), terwijl het werkgeversvoorstél in de lagere klassen wat lager lag. Het ging er echter niet om, of de werknemers zich konden conformeren met het regeringsvoorstel, doch of zij en de werkgevers samen overeenstem- Minister Suurhoff heeft zijn spijt uitgesproken over het falen om tot één standpunt te komen. Hij deed namens de regering een voorstel aan beide partijen, neer komend op het volgende: Er komt een looncompensaUe voor de huurverhoging van 2 pro cent, waarbij echter de volgende bedragen als minimum weektoe- slagen op het loon gelden: le gemeenteklasse 3, 2e en 3e klasse ƒ2,50. 4e en 5e klasse ƒ2, Voorts zou de kinderbijslag met 3 moeten worden verhoogd. Dit kan zonder bezwaar door de stijging van de premieplichtige loonsom tengevolge van de toe slag. Sedert 5 april wordt een klein scheepje vermist, waarmee de leider van een Britse religieuze sekte, een zekere Eric Smith, naar Israël was ver trokken om daar een „herleving van het evangelie" te prediken. Smith, die 30 jaar is, was vergezeld van drie jon ge, vrouwelijke aanhangers. WÊiM- Een beeld van de Veisertunnel anno mei 1957: de eerste touring car is onder het Noordzeekanaal doorgereden; zij het dan ook, dat het een bus met journalisten was, die op uitnodiging van fiet mi nisterie van verkeer en waterstaat een bezoek aan de tunnelwerken brachten. IN OOSTENRIJK heeft men de eerste uranium gewonnen uit het wa ter van de Donau en uit de steenkool van een mijn te Trimmelkam, zo heeft prof. Hecht van de Weense universiteit woensdag bekendgemaakt. Dit water bevat 1,7 microgram uranium per liter en de kolen een kilogram per 25 ton. BIJ EEN OEFENING op de Elspe- ter heide waarbij o.a. half scherpe aan- vanlshandgranaten gebruikt werden, is door nog onbekende oorzaak een ne gentienjarige dienstplichtige huzaar uit Didam om het leven gekomen. Volgens 't Tsjechische persbureau Ceteka hebben leden van de Tsjechi sche veiligheidsdienst 'n groep spion nen gearresteerd, die werkten voor de Amerikaanse inlichtingendienst. TWEE JOCHIES in Chicago, resp 8 en 12 jaar oud, hebben bekend mins tens vijftien branden te hebben ge sticht, waaronder twee in de St. Pauls kerk, die voor meer dan een half mil joen schade aanrichtte. ming konden bereiken over dit voorstel. Tegenvoorstel Dit nu bleek niet het geval te zijn. De werkgevers deden thans nl. een te- genvoostel, dat voor de werknemers nog minder aanvaardbaar bleek dan dat van vrijdag, j.I. Het overleg is daar om zonder resultaat gesloten en de re gering zal nu de knoop moeten door hakken. Het is te verwachten dat zij in de Kamer zal komen met het hier naast weergegeven regeringsvoorstel. COMMENTAAR VAN HET C.N.V. (vervolg op pag. 3) Het kantongerecht te Delft behan delde gisteren bij verstek de zaak tegen een 79-jarige inwoner van De Lier. De man had als fietser op een drukke ver oorzaakt. Voor de schade, aan de aan gereden auto aangericht, hadden zijn kinderen hutje bij mutje gelegd. Dit vertelde vanmorgen een zoon, die als gemachtigde verscheen. Uit zijn verhaal kreeg men voorts de indruk, dat het heel moeilijk zal zijn om opa van de fiets af te houden. De officier wist daar echtejvwel een oplossing voor. Een tientje ot vijf da gen eiste hij voor de aanrijding en vijfenzeventig gulden of dertig da gen voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Dit bedrag zal, z® deelde hij mee, betaald moeten wor den, wanneer de oude baas in de eerstkomende twee jaren op de fiets gesnapt wordt. De kantonrechter was het met deze straf eens. Hertog van Gloucester bezocht Bergen op Zoom DE HERTOG VAN GLOUCESTER heeft gistermiddag met zijn gezelschap een kort inspectiebezoek gebracht aan de Canadese en Engelse oorlogskerk hoven te Bergen op Zoom. Op het Canadese kerkhof, waren ter begroeting aanwezig de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. Quay en de burgemeester van Ber gen op Zoom, ir. Peters, die met de hertog de inspectietocht hebben mee gemaakt. Ook het personeel van de Engelse oorlogsgravendienst in Neder land was op het Engelse kerkhof aan wezig. De inspectie duurde ongeveer een half uur. Jan en Margaretha heet de prinselijke tweeling HET GROOTHERTOGELIJK hof van Luxemburg heeft de voornamen bekendgemaakt van de prinselijke tweeling, die in de afgelopen nacht op het kasteel te Betzdorf is geboren. De jonge prins zal evenals zijn vader, de groot-hertog van Luxemburg, Jan heten. De jonge prinses zal de naam van Margaretha ontvangen, naar haar meter, prinses Margaretha van Zweden, de oudste zuster van koningin Astrid. De doop zal vrijdag a.s. op het kasteel te Betzdorf geschieden. DE BRITSE PREMIER, Harold MacMillan, heeft woensdag, uitge jouwd door de oppositie, het debat van twee dagen in het Lagerhuis over de Suezkwestie geopend met de verklaring, dat het besluit om Britse schepen weer door het Suezkanaal te laten varen weliswaar een „onbevredigende regeling" is, doch dat men niet mag spreken van een „succes zonder meer" voor president Nasser van Egypte. Na het Brits-Franse optreden in oktober is het Pact van Bagdad krachtiger dan ooit, Egypte is van vele van zijn vermeende vrienden geïsoleerd en het Amerikaanse denken over de kwestie van het Midden-Oosten heeft een revo lutie doorgemaakt, zo zei hij. De labourleider Gaitskell, die als eerste namens de oppositie sprak, ver klaarde, dat ongeland nu gedwongen is Egyptische voorwaarden te accepte ren die slechter zijn dan in oktober, voor het Brits-Franse ingrijpen, ver kregen konden worden. Labour heeft een motie ingediend, waarin bezorgdheid wordt uitgespro ken over het resultaat van de rege- ringspolitiek ten aanzien van de Suez kwestie. Voorts betreurt de motie de schade die het Britse aanzien en de Britse economische belangen daardoor geleden hebben. De regering staat niet alleen tegen over kritiek van labourzijde, doch zij moet ook kritiek uit eigen kring on der de ogen zien. Acht conservatie ven zijn uit protest tegen het „toe geven van de regering" uit de frac tie getreden. Waterhouse, de leider van de eerste Suez-rebellen van de conservatieve partij, die indertijd bezwaar maakten tegen de ontruiming van de zone van het Suezkanaal, verklaarde, dat hij zich niet, zoals de groep van acht, van stemming zal onthouden als er aan het einde van het debat over de regerings- politiek gestemd wordt. Premier MacMillan gaf nog een overzicht van plannen om de bevoorra- De Deense minderheidsregering be staande uit socialisten onder premier Hansen is afgetreden. Zoals gemeld hebben de socialisten dinsdag bij de al gemene verkiezingen vier van hun 74 parlementszetels verloren. DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Koeler. De Britse atoomproeven bij Christmas Island in de Stille Oceaan zijn gisteren begonnen met de ontploffing van een waterstof bom op grote hoogte. Het Britse ministerie van lucht vaart maakte bekend, dat de bom is uitgeworpen door een vier motorige straalbommenwerper van het type „Valiant". Deze ontploffing, voorzover be kend de tiende Britse atoomproef, is de eerste van de vijfde serie Britse proeven. De vorige proeven werden in of bij Australië geno men. De Britse bekendmaking valt samen met het begin van een aantal Ameri kaanse proeven in de woestijn van Nevada, die de gehele zomer zullen duren. De Britten beschikken voor de proe ven in de Stille Oceaan over vier „Va liants", die wit geschilderd zijn om zo veel mogelijk de radio-actieve straling af te stoten. De ramen van de vlieg tuigen zijn donker gemaakt om te voorkomen dat de bemanning, die uit vijf man bestaat, verblind wordt door de ontploffing. In luchtvaartkringen is vernomen, dat Canberra-straalbommenwerpers gebruikt worden om na elke ontplof fing waarnemingen in de atoomwol ken te doen. Sir Anthony Eden heeft indertijd aangekondigd, dat bommen met een kracht van een miljoen ton dynamiet beproefd zouden worden en dat er geen gevaarlijke radio-actieve straling zou ontstaan. ding van bet Westen met olie in de toe komst minder afhankelijk van het Su ezkanaal te maken. Tegen 1965 zullen er 300 super-tankers in de vaart zijn: snelle, moderne schepen, zuinig in het gebruik zo zei hij. De jongste Egyptische voorstellen voor de explotatie van het Suezkanaal verschillen niet zoveel van de zes be ginselen, die de Veiligheidsraad vorig jaar oktober heeft aanbevolen, aldus MacMillan. Als Egypte de eigen voor waarden naleeft, zal het „een aanzien lijke mate van beperking" hebben aan vaard. „LAATSTE BEROEP" DE FRANSE PREMIER, Mollet, heeft bekendgemaakt, dat de Franse regering de Suez-kwestie voor de Vei ligheidsraad van de Ver. Naties zal brengen. Naar wij vernemen, zal waarschijn lijk tegen maandagmiddag worden ge vraagd de Veiligheidsraad bijeen te roepen. Zoals bekend, beschouwde Frankrijk de jongste Egyptische voorstellen voor de vaart door het kanaal als „onaan vaardbaar". Ontslag aangeboden Mollet zei, dat Frankrijk een „laatste beroep" op de Veiligheidsraad zou doen voor een statuut in overeenstemming met de zes beginselen, die de raad in oktober jl. goedkeurde. Mollet ver klaarde, dat hij woensdag aan presi dent Coty zijn ontslag had aangeboden als protest tegen de manier waarop de Suezkwestie afgehandeld wordt, maar Coty had geweigerd het ontslag te aan vaarden. De premier zei dat hangende een be slissing van de Veiligheidsraad de Franse boycot van het kanaal voort zal duren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1