Geen ontwapening, gebaseerd op een verdeeld Duitsland Verklaring van Dulles geeft Adenauer krachtige steun R USSISCHE ONDERZEEBOTEN VOOR DE CANADESE KUST Regering heeft plannen tot 2 procent loonsverhoging «F Vriendschapsverdrag met Ver. Staten aangenomen Pro Rege steekt trompet voor grootscheepse actie Raadselachtige landing van Tsjechische MIG in Wenen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DULLES VERKLAART MET GROTE NADRUK: Voor Europa nog geen vast plan Politie kwam in de knel Vierjarig meisje door auto gedood Compensatie van huurverhoging Nieuwe pensioenen voor ambtenaren met september bekend DODEMANSRIT VAN NEDERLANDSE COUREUR KAMER SCHOOT WEINIG OP Bezwaren in Kamer tav processievrijheid NCR V stimuleert volkslening Egyptenaar in Russische dienst Bijzondere vlucht Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Telefoon 2438. By geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dykstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeenwsch Dagblad 13c Jaargang No 3703 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 15 mei 1957 V Nationale Reserve Goes zat te paard (Zie pag. 2)y»J Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.45 u., onder 20.29 u. Maan op 23.04 u., onder 6.44 u. Hoogwater donderdag 16 mei: Vlissingen: 3.19 u. 2.25 m., 15.47 u. 2.28 m. Terneuzen: 3.47 u. 2.39 m., 16.19 u. 2.42 m. Wemeldinge: 5.08 u. 1.69 m., 17.38 u. 1.65 m. Zierikzee: 4.56 u. 1.42 m., 17.24 u. 1.39 m DE AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken, Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de Ver. Staten geen enkele overeenkomst inzake ontwapening zullen aanvaar den, welke gebaseerd is op de huidige verdeling van Duitsland. Hij verklaard, dat de V.S. in alles wat direct of indirect Duitsland en zijn vooruitzichten op hereniging raakt slechts in de nauwste samen werking met de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, zullen handelen. Gevraagd naar berichten volgens welke de V.S. in de huidige ont wapeningsbesprekingen te Londen een neutrale of gedemilitariseerde zone in Europa hadden voorgesteld, zei Dulles, dat de V.S. wat Europa aangaat nog geen enkel „gekristalliseerd idee" hebben. Men dacht nog slechts aan de mogelijkheid van zones, die aan grond- en luchtinspectie onderworpen zouden kunnen worden. En dit niet in de eerste plaats met betrekking tot Europa, maar wel tot het Noordpoolgebied, Alaska, Siberië en dergelijke gebieden. He verklaring van Dulles is op het op het ogenblik te Hamburg gehouden congres van Adenauers C.D.Ü. met te vredenheid en opluchting ontvangen. In congreskringen meent men, dat de verklaring van Dulles, Adenauer de krachtige steun geeft, die hij nodig heeft. De bondskanselier werd in moeilijk heden gebracht door de Westduitse persberichten, dat de Ver. Staten een neutrale zone in Europa voorstellen, ven Duitsland, aldus is in deze krin- gebaseerd op de bestaande verdeling gen meegedeeld, Lanceerplaatsen Dulles verklaarde dat er te veel po litieke verwikkelingen en te veel lan den in Europa bij betrokken zouden zyn en dat daarom de minder bevolk te gebieden van de Noordpool de bes- De Engelse bokskampioenschap pen voor politieagenten, die te Londen zijn gehouden, moesten geruime tijd worden onderbroken wegens ordeverstoring. Terwijl de bokswedstrijden in volle gang waren, stapte een be zoeker kalm, naar de ring toe, waarna hy de inhoud van zijn hoed en die bestond uit glas scherven, naalden en scherpe voorwerpen tussen de touwen wierp. Even waren de dienaren van Hermandad uit het veld ge slagen. Terwijl de boksers, op hun tenen de veilige plaatsen in de ring trachtten te bereiken, voeg de de orde-verstoorder hen toe: „Zo, en ruim nu de boel maar weer op". Dat was voor de agen ten-buiten-dienst te veel. Zonder pardon werd de overtreder uit de zaal gesmeten. En, de Engelse wetten kunnen snel werken. Dat merkte de spel breker. Reeds hedenmorgen moet hij terecht staan voor de politie rechter, wegens „ernstige beledi ging van de politie-macht". De president van de Sowjet-Unie, Voroshilov, heeft op zijn reis door In donesië op een massa-bijeenkomst ge zegd, dat het rechtvaardig zou zijn, dat (Ned. Nieuw-Guinea) naar het Indone sisch grondgebied terug keert. te plaats leken om mee te beginnen. Hij merkte op dat dit gebied moge- lyke lanceerplaatsen omvat in het ge val van een atoomoorlog. DE GEBOORTE VAN Robbie Alke made in Den Haag zal voor zyn over grootmoeder, de 97 jarige weduwe Van der Knaap, weinig schokkend zyn ge weest. Robbie is nl. haar honderdste achterkleinkind. Voeg daarby de 69 kleinkinderen en acht eigen kinderen, van wie dezer dagen voor de derde maal een de 40-jarige bruiloft viert, en het is duidelijk, dat Opoe Van der Knaap zich arm aan verjaarscadeau tjes koopt. Omstreeks vijf uur gisteravond is op de Putseweg by Bergen op Zoom voor de ouderiyke woning het vierjarig dochtertje van de fam. Paassen door een auto gegrepen. Het kind stak plot seling de weg over. Het meisje werd zwaar gewond opgenomen en is met een Rode Kruisauto van de legerplaats Ossendrecht naar het ziekenhuis te Met betrekking tot de compensatie voor de voorgestelde huurverhoging gaan de gedachten van de regering In de richting van een loonsverhoging met twee percent, echter met vaste minimumbedragen, welke in elk geval zullen worden gecompenseerd en met uitsluiting van jeugdige werknemers, die in het algemeen niet zelfstandig wonen. Dit heeft de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid heden mee gedeeld aan de Tweede Kamer. De loonsverhoging zou bij bindende beschikking van het college van rijks bemiddelaars te regelen zyn in de vorm van een tydelijke bijslag op het loon, welke te gelegenertijd in de lo nen kan worden verwerkt, aldus de minister. Zelfstandigen Voor de uitoefenaars van zelfstandi ge beroepen en voor de zelfstandigen in het bedrijfsleven kunnen door de regering in het algemeen geen com- (Van onze parlementsredactie) Minister Struycken heeft gistermid dag in de Eerste Kamer bij de be handeling van de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1957 meegedeeld, dat de omre kening en vaststelling van de nieuwe ambtenarenpensioenen tegen septem ber a.s. zal zyn voltooid. De Pensioenraad is met man en macht bezig. De uitbetaling van het vierde kwartaal zal geheel op de nieu we pensioenen zijn gebaseerd. De mi nister verwachte voorts, dat de sedert februari geboekte achterstand tegelijk met het derde kwartaal zal worden uit gekeerd. De bewindsman deelde dit mee in antwoord op vragen van de christelijk- historische senator mr. J. van Bruggen. pensatie-maatregelen worden geno men. Wel zullen voorstellen worden ingediend tot wy'ziging van de pen sioenwetten en tot verhoging van kin- derbyslagbedragen en van de toesla gen op de rente ingevolge de ongeval lenwet en de invaliditeitswet. Ook de diverse sociale uitkeringen zullen aan de algemene loonsverhoging worden aangepast. Voor compensatie voor de minst draagkrachtigen, die niet onder een der bestaande regelingen vallen en die evenmin in aanmerking komen voor uitkering van de gemeenteiyke dienst voor maatschappelijke zorg, kan vol gens de regering geen algemene rege ling worden getroffen. Deze overgeseinde tele-foto uit Italië geeft de laatste seconden weer vóór de Nederlandse autorenner Goettens uit Vaals zich te pletter reed tijdens de be ruchte Italiaanse stratenrace, de Mille Miglia, die elk jaar vele doden eist. Zoals gemeld kwamen er ditmaal der tien personen by om het leven. Op de telefoto ziet men de Neder landse auto, die zojuist op de boulevard in Florence is geslipt, op het moment, dat hen het trottoir opvliegt, terwql toeschouwers een portiek invluchten. Zoals gemeld, kwam Goettens hierby om het leven. VIJFHONDERD FLESSEN wyn vond een Fransmanin een ingemetsel de wy'nkelder. Hij veronderstelt, dat zyn bet-overgrootvader deze wijnvoor- raad heeft ingemetseld tijdens de on lusten van de revolutie van 1848. De wijn smaakte nog prima. IN ENGELAND gaan vandaag de vlaggen uit. De benzinedistributie is geëindigd. HET VRIENDSCHAPSVERDRAG met de Verenigde Staten is gistermid dag met 120 tegen 12 stemmen aange nomen. Tot de tegenstemmers behoor den niet alleen de communisten, maar ook de Staatkundig Gereformeerden en de heren Scheps (P.v.d.A.), Kik kert en Calmeyer (C.H.). De niet- communistische tegenstemmers kwa men tot hun afwyzend oordeel, om dat het vraagstuk van de processie' In Nijverdal is maandagmiddag het anderhalf jarig jongetje van de familie Knapen in een rioolputje gevallen en gestikt. De vader miste plotseling het kind, dat even tevoren nog in de tuin had gespeeld. Hij ging zoeken en vond de kleine voorover ligend in het putje. Het kind moet zelf het rooster dat op het putje lag hebben weggetrokken. (Van een onzer redacteuren) De Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege is niet van gisteren. Deze organi satie, die thans 55.000 leden telt en daarmee tot de grootste chr. bonden in ons land behoort, is thans reeds 83 jaar oud. Maar van seniele aftakeling is nog niets te bespeuren. Integendeel, In de laatste jaren is Pro Rege actiever dan ooit en in dit jaar zal de bond juist de grootste actie in zqn historie Op het vliegveld Schwechat bij Wenen is gisteren een Tsjechische straaljager een M.I.G.-15, geland. De piloot, die door de politie werd aangehouden, zei eerst, dat hij Egyptenaar was en dat hij geen Tsjechisch verstond. Later sprak hij vloeiend Tsjechisch. Voorts zei hij, dat hij in Parduci was opge stegen en wegens brandstofgebrek op Schwechat had moeten landen. Later herstelde hij deze verklaring •n zei, dat zijn toestel motor storing had gekregen. De piloot wilde niet antwoorden op de vraag, of hij gewapend was. By fouillering bleek hij in het bezit van een pistool te zijn. Noodlanding Later is officieel bekendgemaakt, dat het toestel, een M.I.G., bestuurd werd door de 26-jarige Egyptenaar Abdel Monel el Sjennawi. De piloot heeft gevraagd om terugzending naar Tsjecho-Slowakye. Het toestel was voor een oefen- vlucht in Pardubitz opgestegen en moest op Oostenrüks gebied een nood landing maken wegens brandstofge brek, aldus de bekendmaking. Men vermoedt, dat de Egyptische vlieger in Tsjecho-Slowakije opgeleid wordt voor het vliegen met Russische vliegtuigen. Op 22 mei zal de DC-7C „Zwarte Zee" te San Diego starten voor een bijzondere nonstopvlucht van on geveer 10.000 km: San DiegoLe Bourget (Parijs), dezelfde vlucht die Charles Lindbergh dertig jaar geleden in drie étappes maakte. We zien hier de bemanning voor deze bijzondere vlucht opgesteld voor de DC-7C „Oostzee"een zuster machine van de „Zwarte Zee". V.l.n.r.: gezagvoerder J. Stroeve, boord werktuigkundige Noorlander, radiotelegrafist Staal, stewardess Mieps Ravelli, navigator De Brwyn, steward Still en 2e bestuurder Sutton, pen. ontketenen. Er zyn n.l. nog steeds gar nizoensplaatsen zonder militaire tehui zen en plaatsen, waar de tehuizen te klein en te aftands zyn om onze man nen in uniform een gezellig home te kunnen bieden in hun vrije uren. En hier moet wat aan gedaan worden, vindt Pro Rege. Er moet wat gedaan worden om goe de, moderne tehuizen te krijgen in Schalkhaar, Hilversum, Den Haag, We- zep, Ede, Enschede en Tilburg. Er moeten dus weer zeven tehuizen komen, net als destijds bij de grote kampen. Maar nu is van de overheid heel wat minder subsidie te verwach ten. Zeker de helft van de kosten moet door Pro Rege zelf op tafel worden ge legd. De voorzitter, de kolonel b.d. G. Wielinga vindt dat niet erg. „Het parti culiere initiatief moet voorop blijven gaan", zo zegt hij. „Waar blijft anders de eigen verantwoordelijkheid van pro- testands Nederland voor onze mannen in dienst?" Huis als beloning Daarom zal dit protestants Neder land ongeveer ƒ400.000,op tafel moeten brengen naast de normale contributies en bydragen voor de ex ploitatie van de bestaande ruim 50 tehuizen. Pro Rege zal trachten om dit bouwkapitaal te verkrygen door middel van een renteloze volkslening die uitgegeven wordt in coupures van 2,50 en groter. Men verwacht, dat talloze vrqwiligers bereid zullen zqn om er op uit te gaan om deze kleine obligaties aan de man te bren gen. De activiteit van deze verkopers wordt ryk beloond, want hy of zij die de meeste obligaties plaats, zal een nieuw woonhuis als beloning ont vangen. Ook voor de overige succes volle verkopers zyn nog verschillen de prachtige prijzen beschikbaar. De N.C.R.V. zal de actie van Pro Rege die loopt van 1 september t.e.m. 31 december a.s. krachtig steunen. Deze steun zal culmineren in een groot se feestavond in het kader van het don derdagavondprogramma, op 26 septem ber a.s. Op deze avond zal de oude bond en zqn nieuwe actie eens goed voor het voetlicht worden gebracht. Hoe, dat mogen we nog niet verklap- Berichten van vissers, piloten en kustbewoners Er zouden geheimzinnige onder zeeboten kruisen in de Atlantische Oceaan voor de Canadese kust. Volgens berichten van vissers, pi loten, kapteins en bewoners van de kuststreek zou er in dit gebied van deAtlantische Oceaan, dat be hoort tot de territoriale wateren van Canada sinds verscheidene maanden een geheimzinnige acti viteit onder de zeespiegel heersen. Twee bewoners van Spencers Cove in New Foundland verklaarden maan dagmorgen een onderzeeboot op onge veer 250 meter van de kust te hebben gezien. De boot bleef ongeveer een half uur boven water. Dit is de vierde keer binnen een maand, dat men een on derzeeboot heeft waargenomen voor de kust van New Foundland. Onderzoek Men heeft de nationaliteit van de onderzeeër niet kunnen vaststellen. Volgens een woordvoerder van de Ca nadese marine is het niet uitgesloten, dat het een Russische onderzeeboot is geweest. De Canadese marine stelt een onderzoek in. vrqheid voor Amerikanen voor hen niet bevredigend was opgelost. De heer Van Dis (S.G.P.) zelde het heel duideiyk: „Zolang er twqfel over de tekst van het verdrag kan bestaan nemen wij het zekere voor het onze kere". Staatssecretaris Van der Beugel heeft zeer duidelijk verklaard dat de rege ring dit verdrag niet in strijd acht met onze grondwet. „Bok melken" De Kamerleden, die twijfelen, moe ten dan maar een amendement op het wetsontwerp indienen, waardoor elke twijfel wordt uitgesloten, zo zei de staatssecretaris. Maar de heer Blaisse had geen behoefte om een wijziging van de wet voor te stellen, omdat de afwijking van de grondwet, naar zqn mening, zonneklaar is. De heer De Kadt (P.v.d.A.) vond dit een bewijs, dat de K.V.P.-fraciie geen duidelijk heid wil. En dat vond hij een handel wijze die ver beneden de maat ie. Trouwens dit gehele debat lqkt veel, zo zeide deze socialistische afgevaar digde, op het melken van een bok, terwijl de heer Oud er de zeef onder houdt. Niets verder De heer Burger (P.v.d.A.) betoogde, dat als de regering een verdrag wel strijdig acht met onze hoogste wetge ving, zij dan in het wetsontwerp ook verwijst naar artikel 63 van de grond wet, waardoor een meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen vereist is. Dat was o.a. zo bij het E.D. G.-verdrag. Dit sterke betoog maakte op de heren Oud en Romme geen enkele indruk. En daardoor kwam dit de bat geen steek verder dan waar het verleden week was gebleven. De staatssecretaris, die zich uitste kend in deze moeiiyke juridische ma terie had ingewerkt, betoogde nog maals met een keur van argumenten, dat bü de beperking van het proces sie-verbod, zoals dat in 1848, was tot stand gekomen, wel degelijk de zorg voor de openbare orde heeft gegol den. Hoe men ook over de interpelatie dat de Aprilbeweging van invloed is van dit grondwets-artikel denkt, vol gens de bewindsman is het een feit, geweest op de wetgeving. Het was de heer Bruins Slot (A.R.), die met een. citaat van een R.K.-schrijven aan toonde, dat ook in deze kring er zo over wordt gedacht. Maar ook dit punt werd door de heren Blaisse en Oud bestreden. Nationale Reserve De huurwetten zullen a.s. woensdag in de Tweede Kamer in behandeling worden genomen, zo deelde voorzitter Kortenhorst mede. Om aan de even tuele spanning spoedig een eind to maken ook de tijd dringt! stel de hy voor volgende week drie avond vergaderingen te houden en op vry. dagavond nog te stemmen. De inter pellatie van de heer Roosjen (A.R.) over de opheffing van de Nationale Reserve is daarom verschoven naar dinsdag a.s. HOESSEIN NIET NAAR BAGDAD Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging van koning Feisai van Irak en koning Saoed van Saoedi-Ara- bië om aan hun huidige besprekingen in Bagdad deel te nemen, afgeslagen. Hij heeft op de uitnodiging geant woord, dat hij gezien de huidige om standigheden in Jordanië tot zijn spyt niet naar Bagdad kan komen, zo heeft het koninklijk paleis in Amman dins dag bekendgemaakt. DE BILT ZEGT: Kans op buien. Veranderiyke bewolking met plaat- selyk enkele buien. Overwegend ma tige wi rd tussen zuid en zuidwest. On geveer dezelfde temperatuur als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1