L „Het was erg leuk," zei de Prinses, toen ze weer in de helikopter stapte Bedankte KCMeden Hoolboom en Pellikaan verdedigen zich Autorenner sleurde negen mensen mee de dood in Engeland en Egypte akkoord over gebruik Suezkanaal? Zweeds Rode Kruis ziekenhuis officieel geopend PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No 3701 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 13 mei 1957 Zeeuwen overwonnen Brabanders Hartelijke hulde van ruim 300 Hongaren DOOR DE STAD OVERDRACHT GEOPEND Nasleep „kwestie'Van der Kuil" IN SCHUTTERSZAAL EREBURGER Weekeinde met 22 slachtoffers Ook coureur uit ons land gedood Officiele berichten uit Cairo Vandaag verklaring in Engelse Lagerhuis Egyptische plan Nederlands schip door Suezkanaal Meisje ernstig aangereden Zeeuwse dame raó DOOR DE WERELD DE BILT ZEGT: Enkele buien. Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad (Zie pag. 2). Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.48 u., onder 20.06 u. Maan op 21.18 u., onder 5.07 u. Hoogwater dinsdag 14 mei: Vlissingen: 1.49 u. 2.22 m., 14.18 u. 2.43 m. Terneuzen: 2.19 u. 2.36 m., 14.46 u. 2.57 m. Wemeldinge: 3.39 u. 1.71 m., 16.09 u. 1.78 m. Zierikzee: 3.25 u. 1.46 m., 15.56 u. 1.52 m. Kroonprinses Beatrix veroverde aller harten op Schouwen MET HAAR STRALENDE GLIMLACH, warme belangstelling en weldadig aandoende ongedwon genheid heeft onze Kroonprinses Beatrix zaterdag middag de harten van alle Schouwenaren en Dui velanders veroverd, bij haar eerste officiële bezoek aan dit eiland, om het nieuwe Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee te openen. Duizen den en nog eens duizenden wrongen zich door de nauwe straatjeskleuters en ouden van dagen, Zeeuwen, Hongaren, Zweden en Canadezen. MAAR DIE BELANGSTELLING was weder kerig. Met grote interesse liet de Prinses zich „Hartelijk welkom op Schouwen en Düiveland", aldus begroette de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, onze Kroonprinses, die precies om half drie op het sportterrein, samen met haar particulier secretaresse, mej. mr. M. Meurs, uit de heli kopter Jezebel" was gestapt. Bij de ontvangst waren tevens aanwe zig de kapt. luit. t.z., P. J. S. de Jong, adjudant van H. M. de Ko ningin, en burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee. ,,'t Was een pracht tocht, on danks het dichte wolkendek", iprak onze Kroonprinses, die een grijze zomermantel, waaronder 'n blauw-grijze deux-pièces, droeg met een blauw hoedje. Met rood-wit-groene vlaggetjes In de hand juichten de honderden Hongaarse vluchtelingen, die op doorreis naar Ca- nada in Schouwse kampen zijn onder gebracht, de Prinses toe, waarna uit hun midden twee vrouwen naar voren traden, die in het Hongaars en Neder lands gewaagden van hun grote dank baarheid aan Koningin Juliana. „Ne derland is een prachtig voorbeeld van gastvrijheid". Als afscheidsgroet van de 400 vluchtelingen, d'e op 20 mei naar hun nieuwe vaderland Canada vertrekken, boden zij een schild aan in de Hongaarse kleuren met daarop het woord „Emlékül 1957". Door een onafzienbare juichende en wuivende mensenzee maakte het vor stelijke gezelschap in de twee open wa gens en gevolgd door ruiters van de jjand. Rijvereniging „Dreischor" een rondrit door de stad. Bij de ingang van het Ned. Herv. rusthuis, waar honderden schoolkinde ren met sjerpen, vlaggetjes en feest- kledij voor het eerst met, grote ogen hun Kroonprinses aanschouwden, bood de 83-jarige mevr. Wilhelmina Coumou *en prachtige tuil roze anjers aan, t aarbij Prinses Beatrix belangstellend informeerde naar haar evacuatie tij dens Je Februariramp toen de bejaar de vrouw in paleis „Het Loo" een vei lige haven had gevonden. „Nu hebt U het toch maar beter, hé?" lachte de Prinses vriendelijk, wa rna de stoet naar het woonhuis van de burgemees ter aan de Oude Haven reed. Tien mi nuten was men hier te gast bij mevr. Dijckmeester. Langs de pas geopende Gustav Adolfweg en de Emil Sandströmweg waar kilometerlange rijen van in fleu rig wit gestoken gymnasten en padvin ders in khaki stonden opgesteld, be reikte de stoet om even na drie uur het ziekenhuis. Zr. Thona van der Klippe, de oudste verpleegster en reeds sinds 1924 in de Schouwse verpleging, stond voor aan de erehaag van verpleegsters en Rode Kruishelpsters opgesteld, waar zij H. i K.H. een bouquet lathyrussen aanbood. Bij de hoofdingang, gemarkeerd door twee martiale marechaussees in cere monieel tenue met kolbak, werd de Prinses begroet door de minister van Sociale zak»n en Volksgezondheid, de heer J. G. Srurhoff, dr. P. Bolt, voor zitter van het ziekenhuisbestuur, de Zweedse ambassadeur S. W. Dahlman, de geneesheer-directeur dr. H. Ezen- dam en de adj.-directeur mej. A. van der Weg. Op een podium in de prachtige hall van het nieuwe gebouw namen de prinses en de autoriteiten plaats, ter wijl het Zierikzee's Oratoriumkoor on- rondleiden, door ziekenhuis en Zierikzee. Wat zou Hare Koninklijke Hoogheid het meest hebben ge troffen: de bloemenhulde van de 83-jarige mevr. Coumou-Den Couter, die tijdens de watersnood op paleis „Het Loo" gastvrijheid had genoten, het bezoek aan de drie dagen oude baby Maria in de nieuwe kraamkamer van het ziekenhuis, of de spontane huldebetuiging door de honderden Hon gaarse vluchtelingen, die hun dankbaarheid tot uitdrukking brachten op het sportterrein? ,,'t WAS ERG LEUK", zei prinses Beatrix, toen ze tegen de avond weer in de helikopter stapte voor de thuisreis. der leiding van Jac. M. Luykenaar staande op de trappen het „Wilhel mus" zong. Burgemeester Dijckmeester, als voor zitter van het dagelijks bestuur, sprak een kort welkomstwoord, waarna de heer Emil Sandström, president van het Zweedse Rode Kruis, een oorkon de aanbood aan ir. F. C. C. baron van Tuyl van Serooskerken, voorzitter van het Ned. Rode Kruis, die vervolgens het ziekenhuis aan de burgemeester van Zierikzee overdroeg, door de over handiging van de betreffende acte. „Ons oude ziekenhuis te Noord- gouwe, waarvoor Uw moeder en grootmoeder altijd veel belangstel ling voor hebben getoond, werd 50 jaar geleden bij de oprichting ten voorbeeld gesteld als model-platte- landsziekenhuis", zo sprak mr. Dijck meester in zijn slotwoord tot de prinses, „thans mogen wij op dit eiland opnieuw een ziekenhuis in gebruik nemen, dat een der modern ste van ons land genoemd kan wor den". Hiermede verklaar ik dit Zweed se Rode Kruis-ziekenhuis officieel voor geopend", sprak prinses Bea trix, nadat de Rode Kruis-helpster Toen Prinses Beatrix het zieken huis had geopend, bleek dat het reeds in gebruik was, want drie dagen tevoren was Marjan Meyre- sonne uit Brouwershaven er ge boren. Op de foto ziet men de Prinses bij de wieg van deze baby tijdens de rondgang door 't nieuwe ziekenhuis. 3 e klasse, Petronella van der Werf en verpleegster Kate Ollree de Zweedse en Nederlandse dundoe ken vóór de hoofdingang hadden gehesen en het Oratoriumkoor het Zweedse volkslied „Du gamla, Du fria" (Gij oude, gij vrije) ten ge hore had gebracht. De prinses maakte vervolgens een rondgang door de gangen en zalen van het ziekenhuis, waarbij zij zich enkele ogenblikken onderhield met de moe ders van de eerstgeboren baby's. In de huiskamer van de zusters werd de thee gebruikt, tijdens welke onge dwongen gelegenheid prinses Beatrix uit de handen van Emil Sandström een speciaal hiervoor vervaardigde gouden herinneringspenning ontving. De heren Hoolboom en Pellikaan hebben het A.N.P. de volgende ver klaring doen toekomen inzake de „kwestie-Van der Kuil": De heren Hoolboom en Pellikaan ge ven hiermede te kennen, dat zij van de zijde van het Bondsbestuur op geen enkele vvijze, noch mondeling, noch schriftelijk op de hoogte zijn gesteld van de overwegingen, die het Bonds bestuur hebben geleid tot de maatre gelen ten aanzien van hun persoon zo als die vervat zijn in het aan radio en pers verstrekte communiqué van zater dag 4 mei jl. Zij achten zich hierdoor ten zeerste benadeeld, aangezien op deze wijze een verweer op korte termijn onmogelijk is. Zij zullen thans het Bondsbestuur verzoeken alsnog op korte termijn met genoemde overwegingen op de hoogte te worden gesteld. Naar aanleiding van deze verklaring hebben wij de voorzitter van de K.N. V.B., ir. H. F. Hopster, om commen taar gevraagd. De heer Hopster zelde ons het volgende: „De heer Pellikaan heeft na het be kendmaken van de maatregelen van het Bondsbestuur zowel aan mij als aan de pers te kennen gegeven, dat hij zich volledig uit de voetballerij zal terugtrekken en dat hij er nooit meer iets mee te maken wil hebben. De heer Hoolboom heeft gezegd de motivering te zullen afwachten. Hij heeft inzage gekregen in de notulen van de vergadering van het Bondsbe stuur, waarin tot de maatregelen werd besloten. Bovendien heeft de heer Hool boom vrijdag jl. voor de aanvang van de vergadering van de sectie betaald voetbal een onderhoud gehad met de voorzitter van die sectie, de heer A. H. Martens. In dat onderhoud heeft de heer Martens de gehele kwestie duide lijk gemaakt, zodat de heer Hoolboom naar mijn mening zeker op de hoogte is van de door hem bedoelde motive ringen", aldus het commentaar van de KLN.V.B.-voorzitter. Om kwart over vijf werd afscheid genomen. Commissaris en burgemees ter begeleidden de prinses en haar ge volg naar de gereedstaande helikopter, waar de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" een afscheidsmars blies. Om 17.20 uur verhief het achterstuk van de Jezebel" zich van de grond, en lang zaam wiekte de helikopter omhoog. Tweemaal cirkelde vlieger D. Zijlstra over de juichende mensenmenigte, om dan pijlsnel in noord-oostelijke rich ting te verdwijnen, naar Soestdijk. In de voormiddag hadden tweehon derd genodigden in de onlangs geres taureerde schutterszaal van het stad huis aangezeten aan de lunch, welke door het gemeentebestuur werd aange boden. Terwijl de gasten o.w. minister Suurhoff, de Zweedse ambassadeur Dahlman en vertegenwoordigers van het Canadese Rode Kruis, zich tegoed deden aan de exquise Zierikzeese hap jes, voerden een aantal heren achter eenvolgens het woord. Burgemeester mr. Dijckmeester, die als een ware polyglot van zijn moeder taal op het Engels en Zweeds over schakelde, bood de heer Emil Sand ström, president van het Zweedse Rode Kruis de medal je in goud van de stad Zierikzee, aan, waarna meerdere ge schenken voor het nieuwe ziekenhuis werden geoffreerd. Jhr. Van Citters, zoon van de oprichter van het zieken huis te Noordgouwe overhandigde een bedrag, bijeengebracht door enkele honderden oud-patienten en bestemd voor de aankoop van gramofoonplaten. Burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk liet zijn toespraak- verge zeld gaan van een televisietoestel, ge schonken door de afdelingen op het eiland. De heer M. bij de Vaate zegde, als woordvoerder van de Stichting Ei; landengemeenschap, een kunstzinnige vei4ering voor het gebouw toe. Het stadsbestuur van Zierikzee heeft de heer Erik Sandström tot ereburger benoemd. De Zweedse consulgeneraal in Nederland, de heer W. E. W. Ekman werd benoemd tot erelid van het Zweedse Rode Kruis. Aan het nieuwe ziekenhuis zijn por tretten van de Nederlandse en Zweed se koninklijke families aangeboden, voor de kerk-leszaal een avondmaalta- fel door de orde van St. Jan en een al taar door de orde der Malthezer rid ders. De gemeente heeft de aanleg en be planting van de zes hectare grote zie- kenhuistuin aangeboden. Commissaris de Casembroot was de eerste, die Prinses Beatrix in Zie rikzee de hand drukte. „Hé, dat is dezelfde helikopter, waar ik bij de ramp verschillende keren boven verdronken Zeeland heb gevlogen" aldus de Commissaris, ,,'t Was een pracht tocht", vertelde de Prinses, die al meer helikoptervluchten heeft gemaakt. Tijdens de auto-race Mille Miglia is zondag in de buurt van Mantua een ongeluk gebeurd, dat vreselijke gevol gen heeft gehad. Hierbij zijn negen toeschouwers en de Spaanse coureur Markies Alfonso de Portago om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurd op ongeveer 50 kilometer voor Mantua, toen de Spaan se coureur in derde positie lag. Een van de banden sprong en de wagen reed met grote vaart op het publiek in. Het was iets voor vieren, en meer dan een verslaggever had reeds aan zijn blad geseind dat de geduchte Mille Miglia ditmaal geen slachtoffers had geëist. Toen sprong de band van de wagen van De Portago, voortgestuwd door de krachtigste motor van het gehele veld, op een moment dat de Ferrari een snelheid had van meer dan 200 km p. uur. De wagen vloog tegen een muur tje op, raakte drie toeschouwers die op slag gedood werden, slingerde naar de linkerkant van de weg waar nog vijf toeschouw'ers werden neergemaaid, deed een telegraafpaal afknappen en kwam tenslotte in een greppel terecht. Ontzetting maakte zich meester van de ooggetuigen van deze ramp die zich beijverden de slachtoffers zo goed mo gelijk hulp te verlenen. Het ongeluk van gisteren was 't erg- Van officiële zijde wordt in Cai ro vernomen, dat er niet-officiële Brits-Egypt. besprekingen gaande zijn over een hervatting van de handelsbetrekkingen. Premier MacMillan zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring af leggen over het gebruik van het Suezkanaal, zo wordt in Londen meegedeeld. Van gewoonlijk welingelichte tijde wordt vernomen, dat hij plannen zal aankondigen, die de Britse schepen in staat zullen stel len weer van het kanaal gebruik te maken. Volgens de zegsman zal MacMillan meedelen, dat men het wil proberen met het Egyptische plan voor het be- Onder de 23 schepen, die zondag dooi het Suezkanaal zijn gevaren, bevindt zich de 6.293 ton metende „Heemskerk" die uit Dairen was vertrokken. De door de Nederlandse regering gechar terde „Heemskerk" betaalde de kanaal rechten in guldens. In Cairose scheepvaartkringen meen de men dat de vaart van de „Heems kerk" door het Suezkanaal een „goed teken" is, dat als een aanwijzing wordt beschouwd, dat de Westerse landen hun schepen in de zeer nabije toekomst weer door het Suezkanaal zullen laten varen. heer van het kanaal. Verder wordt van Britse zijde vernomen, dat er door be middeling van Zwitserland besprekin gen zijn gevoerd over de mogelijkheid om de tolgelden voor Britse schepen in ponden sterling te betalen. Het eerste nieuws over de niet-offi ciële besprekingen ter hervatting van de handelsbetrekkingen is afkomstig van een hoge functionaris in Cairo. Hij maakte het bekend na een bijeen komst van het Egyptische kabinet en zei, dat de besprekingen tien dagen hebben geduurd. Volgens het Franse persbureau A.F.P. is er aan deelgeno men door vertegenwoordigers van de Bank van Engeland en de Bank van Egypte. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is op de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom een ernstig ongeluk gebeurd Het 16-jarig dochtertje van de fami lie Hermans uit Borgvliet reed op de fiets naar de stad, toen zij ter hoogte van het Juvenaat een paar vriendinnet jes aan de andere zijde van de straat zag lopen. Zonder uit te kijken stak zij over. Op dat moment kwam haar een auto achterop, bestuurd door de heei Ch. St. uit Melissant. Deze kon een aan rijding niet voorkomen. Het meisje werd gegrepen en sloeg door de voor ruit van de auto en kwam daarna op de straatweg te vallen. Zij bekwam een hersenschudding, een vrij ernstige hoofdwonde en verwondingen aan ar men en benen. Nadat een dokter ter plaatse de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. Mej. H. kreeg een proces verbaal. De bestuurder trof geen schuld. ste sinds de ramp van Le Mans in 1955, die aan 82 mensen het leven kostte. In de Mille Miglia van verleden jaar ver loren drie coureurs en drie toeschou wers het leven, wat zoveel indruk maakte op de publieke opinie, die maatregelen eiste, dat er ernstig sprake van is geweest dat de regering de race dit jaar zou verbieden. Gedurende het afgelopen weekeinde zijn voorts nog elf andere personen door ongelukken om het leven geko men. Een 6-j. jongetje uit Rotterdam ver dronk, een even oud jongetje uit de zelfde stad is vermist nadat hij tewater was geraakt, een Sittardse moeder van 7- kinderen kwam bij een auto-ongeval om het leven, een dode bij een motor botsing te Amsterdam, in Den Bosch reed een auto te water: chauffeur ver dronken, in een speeltuin te Deventer verongelukte.een 9-jarig ventje, in Rot terdam een 53-jarige bromfietser, in Purmerend een scooterberijder van 39 jaar en bij wielerwedstrijden te Stein is een 18-j. renner verongelukt. Tijdens een vakantietrip door Duits land is de 31-jarige mej. M. Dierik uit Koewacht om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Zij kwam met haar wagen in botsing met een- Duitse per sonenauto. In Veenendaal overleed een 10 maan den oude baby aan brandwonden, op gelopen doordat het kindje een theepot met hete thee over zich heen trok. Bij de doortocht van Florence is de Nederlandse deelnemer Jos Goettgens uit Vaals verongelukt doordat de stuurstang van zijn Triumph brak. De wagen slipte en botste tegen een boom. De Nederlander was op slag dood. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, afdeling Motorvliegen, heeft tijdens de jaarlijkse reünie de onderscheiding voor de beste sportvlieger van het jaar uitgereikt aan de heer A. L. Bruijs uit Bergen op Zoom, die in de in 1956 ge organiseerde vluchten het meeste aan tal punten behaalde. Het vijf dagen oude geschil tussen de directie der Ierse luchtvaartmaat schappij en laders en lossers harer vliegtuigen, die weigerden een lading apen te lossen vanwege de kwalijke reuk, die deze dieren verspreidden, is zondag geëindigd. De stakers zijn weer in dienst genomen en deze hebben zich bereid verklaard in de toekomst ook ladingen apen te behandelen. De Hongaarse nationale vergade ring heeft zaterdag besloten, dat de Hongaarse vlag (rood-wit-groen) voortaan geen embleem meer zal ver tonen in de witte baan, aldus meldt het officiële Hongaarse persbureau M. T.J. Tijdens de opstand in oktober werd de rode ster, die in de witte baan van de vlag was aangebracht, vervan gen door het Kossuth-embleem. Zaterdag is te Washington van of ficiële Amerikaanse zijde medegedeeld, dat koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, prins Philip, in okto ber a.s. een bezoek van ongeveer tien dagen aan de Ver. Staten zullen bren gen. President Eisenhower heeft het Britse vorstenpaar officieel uitgeno digd. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1