Dinsdag vertrekken Hongaren met „Grote Beer" Duitse coaster „Achilles" definitief geborgen BAAYENS Burgemeester Bolkestein goed figuur in link-trainer NA DRIE MAANDEN ZEELAND Boerderij in St. Maartensdijk uitgebrand Zij gaven het meest Wacht in Vlissingen op herstel Meisje geeft halve maandloon voor Zweedse nachtegaal OPTIEK „59« De speciaalzaak voor uw Bril Oestercultuur in Grevelingen Interview met toneeladviseur in Zeeland Een zeer goede kans van slagen door het verbluffend enthousiasme van de spelers Walcherse Geref. meisjes bijeen Zwaluwenelftal tegen Leeds Zaterdag 11 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Afscheidsavond in Aagteke DINSDAG vaart hun boot. De „Grote Beer", die 14 mei a.s. uit Rot terdam vertrekt, zal hen naar het nieuwe vaderland aan de overkant, Canada, brengen. Drie maanden zijn deze Hongaren, 93 vrijgezellen uit het kamp Aagtekerke en 141 personen (gezinnen) uit Burghsluis, in onze provincie te gast geweest. Zij bewaren er, zoals uit het afscheid is gebleken, goede herinneringen aan. Donderdagavond hebben de vrij gezellen uit Aagtekerke een daverende afscheidsavond verzorgd, waar op zij die dank hebben uitgesproken. Gisteravond gebeurde hetzelfde in het kamp Burghsluis. In een treffend dankwoord heeft de woordvoerder van de vrijge zellen uit Aagtekerke zich tot Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, die deze afscheidsavond geheel meemaakte, de burgemeester van Aagtekerke, de heer J. Geuze en de andere gasten (burgemeesters van Zeeuwse gemeenten en leden van de comité's) gericht. bracht dank aan de Commissaris, de voorzitter van het provinciaal comité en aan de secretaris, de heer J. Parent. In zijn dankwoord betrok hij verder de heren Haveman en Kempe van „So ciale Zaken", het Arbeidsbureau, de dames van Aagtekerke en de werk' gevers. Hij bood alle scheidende Hon garen een souvenier aan in de vorm van een portefeuille met inscriptie, in de hoop, dat deze zich spoedig met Ca nadese dollars mogen vullen De Hongaren lieten zich van hun kant ook niet onbetuigd en boden oor konden en geschenken aan. Hiervoor bestegen het podium de Commissaris, de heer Geuze, de heer Parent, de heer Mackenzie (van de Canadese Ambas sade), de heer Runneboom, de maat schappelijk werker uit het kamp Aag tekerke, mr. Mitchel (de Canadese on derwijzer, die hen de eerste beginselen van het Engels bijbracht), kapelaan Kroon, de geestelijke verzorger, de heer Butcher, de kampbeheerder en de heer Ordoni, de tolk. Tijdens deze avond voerden voorts Hij zei o.m.: „De dag van afscheid is aangebro ken en ik zou U graag willen bedan ken voor de hier zo prettig doorge brachte drie maanden, voor al uw ge negenheid en goede zorgen waarmede u ons overstelpt hebt. We hebben het aan U te danken dat het ons enigszins is gelukt ons treurig lot te vergeten en zo kunnen we kalmer een nieuw, ge lukkiger en vrijer vaderland tegemoet. Waar het lot ons ook zal voeren, we zullen altijd en overal dankbaar terug denken aan uw gastvrij land. Duide lijk leeft nog in onze herinnering al de hulp welke het Nederlandse volk aan de Hongaren gaf en na de eerste en tweede wereldoorlog en nu, nu we na het tragische einde van de opstand ons vaderland moesten verlaten, voelen we weer zo direct deze hulpvaardigheid. We hopen allen dat ons geliefd Hon garije spoedig vrij zal worden en dat we dan, teruggekeerd in ons vaderland iets terug kunnen doen voor al het goede dat we van U mochten ontvan gen. Als afscheid smeken wij Gods ze gen over Uw mooie land, Uw geliefde Koningin en het gehele Nederlandse volk". Jhr. De Casembroot, die zich in de pauzes van deze afscheidsavond ge noeglijk met de Hongaren onderhield, compliteerde allereerst de heer Geuze, diens collega's uit de omliggende ge meenten Domburg, Westkapelle en Oostkapelle (die eveneens tegenwoor dig waren) en de comitéleden. Hij bracht de Hongaren dank voor het ge boden programma van deze avond en wilde vervolgens stilstaan bij de ach tergrond van dit alles. Wij hebben een stuk tragedie uit de wereldgeschiede nis in het kleine Aagtekerke gezien, zo zei hij. Liever had hij bij dit afscheid een trein zien rijden naar Boedapest, maar hij hoopte, dat zij eens in hun oude vaderland zullen terugkeren. Toen Jhr. De Casembroot in het Hon gaars zijn toespraak besloot, barstte de zaal los in een stormachtig en langdu rig applaus. De Hongaren kwam inderdaad met een welverzorgd programma. Een koor zong enkele Hongaarse volksliedjes, een violist speelde gevoelig Tosseli's Serenade en een accordeonnist bracht verstrooiingsmuziek ten gehore. Ook was er een dichter-declamator, die de schoonheid van Domburg bezong in een gedicht „Domburg", waarvan wij hier de vertaling laten volgen: „Ik groet U dorpje aan de zee ik, de reiziger die ergens in een ver land mijn geluk achterliet Met een heilige ernst bewonder ik Uw eindeloosheid Uw groene golven in de diepte en Uw spiegelend vlak. De torens en de daarop alsmaar tikkende klokken de slanke golven der zee en de vrolijke bewoners van het land En terwijl ik kijk en kijk zie ik mijn vaderland door de mist ik voel pijn in mijn hart want vergeten kan ik dat nooit." De burgemeester van Aagtekerke Tijdens een kort, maar hevig onweer is gistermiddag de bliksem ingeslagen in de landbouwschuur van de heer Hoek te St. Maartensdijk. In een mini mum van tijd stond de boerderij in lichterlaaie. Door het snelle optreden van de brandweer kon het woonhuis gespaard blijven. Tot half vijf zijn de brandweerlieden bezig geweest om het vuur te blussen. Een hoeveelheid graan is verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. nog het woord de heren Buiskool (dir. arbeidsvoorziening min. v. sociale zaken), mr. Mackenzie, de heer Marijs, directeur van het Arbeidsbureau Mid delburg (van de 160 Hongaren konden er 116 in bedrijven worden geplaatst!) en de heer L. Kunst, als enthousiast werkgever. Het geheel stond onder leiding van de heer J. Haveman. FEESTAVOND In het Badhotel te Domburg is gis teravond voor ongeveer 100 Hongaren, verblijvende in het kamp te Aagte kerke, een feestavond geheel gratis door de familie Wöhler te Middelburg gegeven. Een goed verzorgd program ma, vol afwisseling, deed de Hongaren veel genieten. Medewerking verleen den o.a. P. de Leeuw, sneltekenaar, een showorkestje uit Middelburg en de goochelaar Marquini. Burgemeester Crommelin, van Domburg die de ge hele avond had bijgewoond, sprak een dankwoord. Van alle Zeeuwse gemeenten heeft Ouwerkerk op Schouwen- Duiveland per inwoner de hoogste bijdrage voor de hulp aan de Hongaren gegeven. Aldus is uit de achterhaalde gegevens komen vast te staan. De tien beste ge meenten waren (het cijfer is de bijdrage per inwoner): 1. Ouwerkerk 3.08; 2. Aagtekerke 2.57; 3. Oudelande 2.53; 4. Waar de 2.52; 5. Brouwershaven 2.41; 6. Ritthem 2.35; 7. Serooskerke (S.) 2.30; 8. Cadzand 2.29; 9. Zuidzande 2.19; 10. Wissenkerke 2.13. Koninklijk onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is de ere medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, verleend aan de heer C. Chr. J. Huijsman, letter zetter bij de drukkerij Littooij en O't hoff te Middelburg. De Duitse coaster „Achilles", die in de nacht van 16" maart op het strand van Westkapelle ten onder ging is thans definitief geborgen en wacht thans in de buitenhaven van Vlissingen op herstel. Na vele kleine tegenslagen besloten de Duitse bergers, Ottar Harmstorff Sohne uit Hamburg de gekapseisde coaster donderdagavond bij het hoogwatertij van tien uur recht te zetten. Inderdaad werd de coaster recht gezet, zij het nog met een kleine slagzij en in de loop van vrijdag werd het scheepje naar Vlissingen gesleept, waar het omstreeks zeven uur in de buitenhaven aankwam. Wat velen voor onmogelijk hebben gehouden, klaarden deze Duitse ber gers. Een prestatie die des te meer respect afdwingt wanneer het mate riaal in ogenschouw wordt genomen dat de Duitsers hier voor deze ber ging ter beschikking hadden: twee bergingsboten, waarvan de grootste 150 ton kon heffen pn een kleine pompboot. Donderdagmorgen waren de drie Duitse bergingsschepen naar het strand van Westkapelle gevaren om de aller laatste maatregelen te treffen voordat het rechtzetten zou beginnen. De rui men, die reeds gedicht waren, werden nog eens extra gecontroleerd en nog binnengedrongen water uit de ruimen gepompt. Omstreeks tien uur des avonds pakte men het grote karwei aan: de bergingsboot „Taucher Ottar Harmstorff IX", die 150 ton kan heffen tilde aan het achterschip, de Taucher Ottar Harmstorff I begon aan het voorschip te tillen. Het water bereikte zijn hoogste punt en op dat moment, omstreeeks elf uur had men de Achil les recht weten te zetten. Het vooiv schip was volkomen vrij, doch het ach terschip bleef nog vastzitten, doordat de machinekamer nog vol water en zand was. Omdat men het raadzamer achtte het slepen overdag te doen plaatsvinden werd de gehele nacht wa ter en zand uit de Achilles gepompt. Het schip, dat na het rechtzetten nog een slagzij vertoonde van ruim 30 gra den kwam steeds meer en meer in juiste positie. Ingezonden mededeling (adv.) Op een zekere avond kwam een onbe kend meisje aan de kassa van het we- relberoemde circus Barnum and Bai ley. Zjj nam een plaats van drie dol lar en vertelde terloops aan de kas- sière dat het haar halve maandloon was. Maar zij wou persé Jenny Lind de Zweedse Nachtegaal horen. Heel toevallig kwam dit Jenny Lind ter ore. Zij liet het meisje opzoeken en bij haar brengen en gaf haar 20 dol lar! Dit is slechts één van de vele ver rassende gebeurtenissen, zoals die tel kens weer terugkomen in het roman tische leven van beroemde circusar tiesten. Lees over beroemde clowns als Blanuz en Auriol, leef mee met circus sen als Strassburger, Rastelli, Ringling Bros, Barnum and Bailey. Al lezende trekt dit alles aan u voorbij in het cir cusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaat jes', geschreven door de circuskenners bij uitstek. J. v. Doveren en Fred Tho mas. Voor slechts f2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterle- verancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Room- boteralmum", Postbus 47, 's-Graven- hage. U krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaat jes ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! BELANGSTELLING Vrijdagmorgen om kwart voor elf, maakte de Taucher Ottar Harmstorft I voren aan de Achilles vast, de Taucher Ottar Harmstorff IX bleef het schip aan bakboordzijde tillen en zo werd de reis naar Vlissingen on dernomen, waar men even na zeven uur des avonds in de buitenhaven aankwam. De bergers profiteerden van een vrijwel spiegelgladde zee, en vele honderden sloegen vanaf de Walcherse duinen of de Vlissingse boulevards dit transport gade. In de buitenhaven van Vlissingen wacht de Achilles af, wat er verder wordt beslist. Of het in Vlissingen wordt hersteld, dan wel in Rotterdam of terug gesleept wordt naar Hamburg. Ingezonden mededeling (adv.) SgTR .106-SOESjU-2^ Ir. L. Appelman werd ontheven Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning is ir. L. Appelman, hoofdingenieur directeur bij de cultuurtechnische dienst in de provincie Noord-Brabant eervol ontheven van zijn functie als secretaris van de herverkavelingscom missie Zeeland, terwijl ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur-directeur bij de cultuurtechnische dienst in de provin cie Zeeland, als secretaris aan die com- Van ladder gevallen Tijdens werkzaamheden in de vlas schuur van de heer De Bruijne te Co- lijnsplaat, gisteren, is de heer C. Mun ter van een ladder gevallen. Op advies van dokter L. P. Maas werd hij naar het ziekenhuis te Goes gebracht, waar na een onderzoek bleek, dat een enkel gebroken was. Na behandeling kon hij naar huis terugkeren. Op een persconferentie heeft dr. P. Korringa, directeur van het visserij- laboratorium te IJmuiden meegedeeld, dat momenteel in het rijkslaboratorium te Wemeldinge een onderzoek gaande is om te proberen de oester-cultuur ook na de afsluiting der zeegaten in bescheiden omvang te handhaven in de Grevelingen. Jan Lemaire: Toneelspel moet op meer verantwoord plan komen Velen, vooral ouderen, staan in onze moderne tijd zeer sceptisch, sommigen zelfs helemaal afwijzend tegenover o.m. het toneelspel. Waarschijnlijk zal het merendeel van deze mensen van Protestant Christelijke levensbeschouwing zijn. Ook in onze provincie zal men ze aantreffen, terwijl men daarnaast een veel grotere groep zal ontmoeten, met dezelfde levensopvatting, die hierom- rent een volkomen tegengestelde mening is toegedaan. Echter, dikwijls is deze laatste categorie geneigd zich achter hen te scharen, die een afwijzende houding aannemen. Met dit verschil, dat men het toneel als zodanig niet veroordeelt dan wel hetgeen in dit opzicht vaak geboden wordt! En terecht. Er wordt tegen woordig inderdaad ontstellend veel op de planken gebracht, wat zonder meer afgekeurd moet worden. Zeeland ondergaat momenteel een evolutie-periode, wat betreft het toneelspel en de vooruitzichten lijken zeer gunstig, volgens deskundigen. Men kan er natuurlijk over discus siëren of toneelspel wel of niet verant woord is. Men kan zelfs de vraag op werpen of men wel „samenspraken" mag opvoeren en geen toneelstukken voor 't voetlicht mag brengen. Daarna kan zich dan weer een uitgebreide ge- dachtenwisseling ontspinnen over het verschil n.-r-i „n '--menspraak en Op deze foto ziet u een scène uit het toneelstuk „Hilde" In het Geref. jeugdgebouw te Mid delburg is gisteravond de jaarvergade ring gehouden van de Kring Walche- ren-Zuid van de Gereformeerde meis jesverenigingen. Als spreker voor deze avond was uitgenodigd ds. J. H. de Boer te Mid delburg, die refereerde over „Zijn schone dienst". Wanneer wij, aldus ds de Boer, den ken aan het laatste woord van deze ti tel dan heeft dit een nare klank. Want het woord dienst houdt iets dwingends in. Wij zijn niet meer vrij wat wij doen willen. Wanneer wij het echter zullen hebben over Zijne schone dienst, dan verdwijnt deze nare klank. In de bijbel betekent het vrijheid. De bijbel zegt echter dat de vrijheid in Jezus Christus een volkomen vrij- een toneelstuk. Genoeg stof dus voor uitvoerige gesprekken. Wij hebben ons in een onderhoud dat wij hebben gehad met de heer J. Le maire uit Middelburg, toneeladviseur voor Zeeland, moeten beperken tot de vraag: „Hoe bereiken we dat amateur toneelclubs in steden en dorpen ver antwoorde stukken opvoeren en goed spel te zien. geven?" Naar hoger plan Ruim een jaar is de heer Lemaire nu in deze provincie werkzaam en hij is verbluft over het enthousiasme dat hij in praktisch ieder dorp en iedere stad voor het toneelspel ontmoet heeft. In heid is. Er kan veel in jullie leven zijn dat waardevol is, zo zei ds. De Boer, vele begeerten, maar laat dit alles sa mengevoegd z.ijn tot een begeerte, het aanschouwen van Zijn Schone Dienst. Dat geeft waarde en inhoud aan het le ven. Na de pauze werd het toneelstuk „De dag kwam" opgevoerd door de M.V. en J.V. van Koudekerke. Deze vergade ring stond onder leiding van mej. W. van Damme. Veel belangstelling voor Paraat en taptoe" „PARAAT", de tentoonstelling van leger en luchtmacht, die tot en met zaterdag 18 mei a.s. in Zeeland's hoofdstad is te bezichtigen, werd gistermiddag even na vier uur door Middelburgs burgemeester in de Burgerzaal van het Stadhuis officieel geopend. Tevoren had de Kon. Militaire Kapel met een rondgang door de stad het uur van de opening aangekondigd; 's avonds was het wederom deze kapel, die, thans in schitterend ceremonieel tenue, met een daverende taptoe op het Marktplein de opening nogmaals muzikale en welk een spektaculaire! luister bijzette. Nadat burgemeester mr. dr. N. Bol kestein zijn openingstoespraak had beëindigd, maakten de genodigden waaronder vele burgemeesters, ver tegenwoordigers van justitie en poli tie en vele andere autoriteiten een rondgang over de tentoonstel ling. In de zalen van het „Schutters hof" heeft Middelburgs burgervader een „proeve van vliegvaardigheid" afgelegd in een link-trainer, een in genieus toestel, waarin a.s. piloten de eerste beginselen van de aviatiek worden bijgebracht. ,,'t Gaat keurig burgemeester" riep de instrukteur enthousiast; mr. Bolke stein was toen voor de andere geno digden geheel aan het oog onttrokken, kon zelfs ook niet van zijn omgeving zien en koerste op het uitgebreide in strumentenbord van deze „droogvlieg- kist". Burgemeester Bolkestein hield de „kist", die vervaarlijk heen en weer zwaaide, keurig horizontaal. Hoewel hier zeker geen sprake was van een prullerig dilettantisme, vonden de bon zen van de luchtmacht in dit bravour- stukje toch geen aanleiding öm ter stond tot de uitreiking van een brevet over te gaanDe Lange Jan is ook zo keurig gerestaureerd.... SCHIETSTOEL Toen de heer Bolkestein uit zijn enigszins benarde positie was bevrijd, riep een majoor van de vliegdienst vrolijk „Nu gaan we naar de schiet stoel!" en wie zal het Middelburgs burgervader kwalijk nemen dat hij weliswaar een levendige interesse toonde, maar zich voor dit instrumen tje toch maar niet als kandidaat aan diende Tevoren was de echtgenote van burgemeester Bolkestein in de Bur gerzaal door een charmante Milva 'n fleurig boeket aangeboden; de plv. hoofddirecteur personeel van het mi nisterie van oorlog, de heer J. Paau- we, had hier de bijeenkomst ook als oud-Middelburger met een kort woord ingeleid. Daarin memo reerde hij het succes, dat „Paraat", zij het in bescheidener vorm, te Goes heeft gehad. Het doel van de tentoonstelling is, zo zei de heer Paauwe, de bezoekers 'n, zij het summiere, indruk te geven van wat zich bij leger en luchtmacht af speelt. De garnizoenscommandant, de over ste Kornet, bracht vervolgens dank aan de gemeente Middelburg, die volop me dewerking verleende. De heer Bolkestein riep in zijn rede de toestand van 1939 in herinnering. Men heeft toen gevoeld, dat de leger macht niet van grote betekenis was. Thans voelt men, dat de situatie niet meer zoveel verschilt van die van 1939. Maar thans is er ook sprake van een Nederlands onderdeel van de Noord- Atlantische krijgsmacht. Het nationalisme heeft plaats ge maakt voor een legermacht, die wer kelijk wat betekent, een legermacht van de democratische landen van deze wereld. PROPAGANDA Als we zouden redeneren vanuit het standpunt „Onze cultuur eindigt met atoombewapening", dan zouden we, evenals zeventien jaar geleden, hier spoedig weer een bezetting hebben. Leger en luchtmacht blijken een noodzakelijk kwaad, zo zei mr. Bolke stein, omdat de waarden van onze be schaving waard zijn behouden te blij ven. Daarom is er propaganda nodig voor leger en luchtmacht. Hij zei daarom blij te zijn, dat de tentoonstelling in Middelburg wordt gehouden. Het Zwaluwen-elftal, dat dinsdag 14 mei a.s. in het Ajax-stadion te Amster dam tegen Leeds United speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Ajax). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (Nac). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaas- sens (VVV). Voor: Van der Kuil (Ajax), Van Wissen (MVV), Van Melis (Rapid JC), Wilkes (VW) en Carlier (Fortuna '54).. Reserves: De Munck (Fortuna '54), Walhout (Noad), Timmermans (Ado), Bosselaar (Sparta). verscheidene dorpen bestaan er zelfs meer dan één en twee toneelclubs en praktisch overal is men direct om ad vies bij de heer Lemaire gekomen. Zijn taak is het in de eerste plaats om door middel van cursussen aan regisseurs en spelers een beter spelpeil te bevorde ren, terwijl hij voorts bij een groot aantal stukken de zgn. raamregie voert, d.w.z. in het eerste stadium van de repetiteperiode de plaatselijke re gisseur adviseert. Daarnaast evenwel, houdt de heer Lemaire een groot aan tal lezingen, vooral met de bedoeling de repertoires te verbeteren. Hij streeft ernaar om in iedere plaats zoveel mo gelijk invloed uit te oefenen bij het zoeken naar een verantwoord stuk. Speciaal heeft hij zich tot taak gesteld om werkelijk goede stukken naar vo ren te laten brengen, hierbij uiteraard rekening houdend met plaatselijke om standigheden. Onder een goed toneel stuk verstaat de heer Lemaire: artis tiek, religieus, sociaal en cultureel ver antwoord. Het spreekt van zelf, dat dit niet bepaald eenvoudig is, temeer daar zijn keuze hierdoor maar beperkt is en doordat er in de christelijke wereld zo ontzettend veel sectarische stromingen zijn. Nog veel te bereiken Maar desondanks is de heer Lemaire van oordeel dat hij een zeer goede kans van slagen heeft. Deels is dit te dan ken aan het geweldige enthousiasme van de amateurs, deels doordat men zijn adviezen niet in de wind slaat, maar er dankbaar gebruik van maakt. Eigenlijk kan men dus zeggen, dat het toneelspel in Zeeland nu in bepaalde banen wordt geleid, waardoor wordt voorkomen dat onverantwoorde uit voeringen worden gegeven. Immers hoe zal een leek een juiste keuze we ten te maken op een markt waar zo ontzaglijk veel waardeloze rommel wordt verkocht! Bij een deskundige, die weet wat er op dit gebied te koop is, kan men nu advies gaan inwinnen, terwijl men daardoor kan bewijzen dat er inderdaad nog iets goeds te bieden valt! Want vooral de geestelijke waar den moeten behouden worden," aldus de heer Lemaire. Er is in dit opzicht echter nog zeer veel te doen, maar ook nog zeer veel te bereiken! „Hilde" Wilt u een voorbeeld van een goed en verantwoord toneelstuk? De toneelgroep „Contact" te Oost- en West Souburg heeft onlangs enkele uitvoeringen gegeven van het toneel stuk „Hilde", geschreven door J. Ubink naar het gelijknamige boek van Anne de Vries. Hilde is de dochter van een Drentse keuterboer. Zij is verliefd geworden op eqn rijke boerenzoon, die ook van haar houd. Ze gaan evenwel de ver keerde kant op: Hilde verwacht een baby, terwijl ze nog niet getrouwd zijn! De boerenzoon durft echter de conse quenties van zijn daden niet tè trekken en wil niet met haar in het huwelijk treden, 't Gevolg is dat Hilde dus on gehuwde moeder wordt. Maar het dorp bemoeit zich er mee en neemt dit niet! Het dorps (volks)-gerecht, nog niet eens zo heel- veel jaren geleden kwa men die in Drente nog voor, dwingt de jongeman man met Hilde te trouwen. Het meisle is echter zodanig getroffen door het laffe gedrag van haar verlief de, dat zij een huwelijk met hem wei gert. Ten tonele verschijnt dan een jonge boerenarbeider. In stilte heeft hij Hilde altijd bewondert en is van haar beginnen te houden. Hij maakt haar zijn liefde kenbaar en na een periode waarin zij een geweldige geloofsstrijd heeft te voeren, beantwoord Hilde zijn liefde en besluiten ze te trouwen. On danks alles is zij tenslotte toch ge trouwd met iemand waarvan zij houd. Evenwel, nu beginnen voor beiden de moeilijkheden: de kinderzegen wordt hen onthouden. Haar man wordt er door verbiterd en Hilde vraagt zich af, of dit soms Gods straf is voor haar zonde. Natuurlijk is het dorp met al les op de hoogte en wanneer op zekere avond Hilde's man hiermee wordt ge sard door vrienden, raakt hij buiten zichzelf van woede en slaat de man die hem peste zodanig, dat deze in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Hij zelf komt hierdoor in de gevange nis terecht. Hilde geraakt de wanhoop nabij en laadt alle schuld op zich. Op nieuw maakt zij een tijd door van ge loofsstrijd tot het tijdstip waarop haar man de gevangenis kan verlaten en zij na verloop van tijd opnieuw een baby verwacht, nu als getrouwde vrouw! En dit is eigenlijk wel het voornaam ste wat in dit toneelstuk speelt: het moederschap. Eerst onecht moeder, vervolgens ontzegging en tenslotte het overrompelend geluk. Dit is één van de verantwoorde to neelstukken die momenteel opgevoerd worden. Gelukkig niet alleen in Sou burg, want „Contact" blijft niet bij huis. Ook in Ritthem werd „Hilde" op gevoerd en maandagavond zal het in Middelburg worden gespeeld voor de N.C.B.B., terwijl „Contact" woensdag avond in Kruiningen voor de vertol king zal zorgen ,op verzoek van de Hervormde Jeugdraad. De regie heeft de heer A. H. Jager.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2