Verzoek aan de kemp roeven grote op te mogendheden schorten NEDERLAND HEEFT ELF MILJOEN INWONERS H Geen akkoord looncompensatie huurverhoging L President van Columbia afgetreden De 'Oranje' gaat toch door het Suezkanaal Verdubbeld sedert 1905 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3700 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Zaterdag 11 mei 1957 Verrassend slot van debat in Westduitse Bondsdag Motie - geen vergunning te verlenen tot het opslaan van atoomwapens in Bondsrepubliek - werd verworpen PRINS BIJ OPENING HAARLEMSE FABRIEK V-S. geven 120 miljoen dollar voor Midden-Oosten ZOWEL MILITAIRE ALS ECONOMISCHE HULP STICHTING VAN DE ARBEID; Regering zal knoop moeten doorhakken Ministers Pact van Bagdad in juni naar Karatsji DE BILT ZEGT: Af en toe zon DOOR raó DE WERELD Burgemeester Van Hall maakt het goed I'll Oorlogsinvaliden op de Grebbeberg De toestand in het Midden-Oosten EGYPTISCHE KLACHT Dichtstbevolkte land van Europa Duikboot redt bemanning van marinevliegtuig IN DIT NUMMER; Hoofdkantoor: Lb. Vorst straat SO. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzeni Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad ZWEEDS ZIEKENHUIS IN ZIERIKZEE (Zie pagina 3) 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.51 u., onder 20.23 u. Maan op 18.57 u., onder 3.56 u. Hoogwater zondag 12 mei: Vlissingen: 0.17 u. 2.02 m., 12.47 u. 2.23 m. Terneuzen: 0.48 u. 2.18 m., 13.16 u. 2.39 m. Wemeldinge: 2.01 u. 1.65 m., 14.31 u. 1.90 m. Zierikzee: 1.43 u. 1.43 m., 14.18 u. 1.66 m. MSil ill Na een debat van dertien uur in de Westduitse Bondsdag zijn de besprekingen geëindigd met de aanvaarding van de motie van de rege ringspartijen, waarin de grote mogendheden wordt verzocht als zicht baar teken van hun verlangen naar een algemene ontwapening onder internationaal toezicht, de proeven met kernwapens voor bepaalde tijd op te schorten. Voorts werd een motie van de sociaal-democratische oppositie, waarin de regering werd verzocht geen vergunning te geven voor het opslaan van atoomwapens voor de geallieerden op Westduits gebied, met 113 tegen 228 stemmen verworpen. In dezelfde motie stond ook het verbod atoomtroepen in de Bondsrepubliek te legeren. Tenslotte behelsde het voorstel, dat de regering zou moeten afzien van de uit rusting van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens. Ten aanzien van de aanvaarde mo tie verklaarde de minister van defen sie, Strauss, dat West-Duitsland zich bij elke ontwapeningsovereenkomst Even hard als er reeds Wordt ge werkt aan het In cultuur brengen van de drooggevallen gedeelten in de nieuwe polder Oostelijk Flevo land, wordt gebouwd aan de ver bindingen van het omliggende oude land met het nieuwe gebied. Deze foto Iaat zien hoe de verbin dingen van Elburg met Flevoland, een nieuwe brug over de Ring vaart, zijn voltooiing nadert. Op de achtergrond zien we het torentje van Elburg. Prins Bernhard is gisteren aanwezig geweest bij de feestelijke opening van een gloednieuwe Amerikaanse fabriek, die in een jaar tfjds vlak buiten Haar lem is opgetrokken. Het is de eerste fabriek, die door een der grootste con cerns uit de V.S. op het gebied van fijnchemicaliën en farmaceutische pro- dukten, op het continent als nieuw centrum voor de vervaardiging en de verzending der produkten in Europa is gebouwd. De V.S. hebben besloten de landen In het Midden-Oosten met spoed mili taire en economische hulp ter waarde van 120 miljoen dollar te verstrekken, 20 heeft James Richards verklaard, die als speciale afgezant van Eisenhower diens leer voor het Midden-Oosten voor de regeringen in dat gebied heeft toegelicht. Op een persconferentie verklaarde Richards, dat hij deze landen niet bij name kon noemen, voordat hij het congres zijn volledige rapport had doen toekomen. Wel zei hij, dat iets meer dan de helft van het genoemde bedrag zal bestaat uit economische hulp. Hij zei, dat het Midden-Oosten als gevolg van de leer van Eisenhower meer vertrouwen heeft gekregen in zijn vermogen om het communisme tot staan te brengen. Richards was naar het Midden-Oos ten gegaan met een speciale machtiging van het congres om in totaal ten hoog ste tweehonderd miljoen dollar als hulpverlening toe te zeggen. De reste rende tachtig miljoen zal wellicht nog worden toegewezen vóór het huidige belastingjaar in juni eindigt. De afgezant deelde mee ,dat hij zelf beslist had, geen bezoek aan Egypte te brengen, omdat hij van dat land geen gepaste uitnodiging had gekregen en omdat zijn missie door de Egyptische radio en pers als imperialistisch was gebrandmerkt. Hij verklaarde aanwijzingen te heb ben gezien, dat de Sowjets trachten Jemen binnen te dringen. Zo had hij Sowjet-technici en Sowjet-wapens waargenomen. Richards weigerde te zeggen, of er behalve kanonnen en tanks ook vlieg tuigen naar het Midden-Oosten zullen worden gezonden. Ingezonden mededeling (adv.) owsresnE GARANTIE OR D€ VERING. llllllllllllllll HAZITFABIUEKEN TE ZEVENBERGEN (Van onze parlementaire redacteur) De Stichting van de Arbeid heeft gisteren langdurig vergaderd over de compensatie van de 25 procent huur verhoging in de lonen. Ondanks de uitvoerige discussfe is men niet tot overeenstemming gekomen, zodat de regering dezer dagen de knoop zal moeten doorhakken. De vertegenwoor digers van de werkgevers- en werk nemersorganisaties hebben elkaar wel gevonden op een compensatie van 2,4 procent van de totale loonsom, maar de meningen zijn verdeeld, over de vraag hoe men tot deze berekening moet ko men. Van de zijde der werknemers heeft men voorgesteld een wekelijkse bij drage van f 4.50 voor de eerste twee gemeenteklassen en f2.50 per week voor de derde, vierde en vijfde klasse. Dit zou neerkomen op een compensatie van 2,9 procent van de totale loonsom. De werkgevers daarentegen kwamen niet met twee minimumbedragen, maar met vijf, namelijk voor elke gemeente klas één. Naar hun oordeel zou een bij slag van f 3,in de eerste tot f 1,55 in de laagste gemeenteklasse voldoende moeten zijn omdat de huurverhoging in de eerste gemeenteklasse globaal f 2.50 per week bedraagt en in de laag ste klasse fl.50. Dit standpunt kwam neer op een looncompensatie van 2,4 procent van de totale loonsom. De werkgevers vonden dat de werknemers een te grote overcom pensatie eisten. Bij hun standpunt zijn de werkgevers er echter van uit gegaan, dat de regering de premie De raad van ministers van het Pact van Bagdad zal op 3 juni In Karatsji (Pakistan) bijeenkomen. Het ligt in de bedoeling, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, de vergadering bijwoont. "Tegelijkertijd zal ook de Militaire Commissie waarvan de V. S. onlangs lid geworden zijn, vergaderen. De eco nomische Commissie komt op 16 mei in Karatsji bijeen. Voor de minister raad vergadert zal nog een bijeenkomst van de commissie tegen „ondermijnen de activiteit" in de landen van het pact gehouden worden. Op deze vergaderingen zal Engeland voor de eerste maal sedert de Suezcri- sis officieel vertegenwoordigd zijn. Het Pact van Bagdad omvat: Enge-' land, Turkije, Irak, Pakistan, en Perzië. De Ver. Staten zijn alleen lid van de Militaire Commissie. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest Weinig verande ring in temperatuur. van de kinderbijslag met 0,4 procent zal verlagen. Minister Suurhoff heeft dit in principe reeds toegezegd. Dit is mogelijk omdat er in het kinder bijslagfonds op het ogenblik grote bedragen zitten. In het rapport van de S.E.R. over de bestedingsbeperking is vermeld, dat een verhoging van twee procent van de totale loonsom voldoende is voor een huurverhoging van 25 pro cent. De werkgevers hebben zich daaraan gehouden, want de reste rende 0,4 procent wordt dus gecom penseerd door een verlaging van de kinderbijslag. Van de zijde der werknemers bleek men bereid aan de wensen der werk gevers tegemoet te komen, voor zover het tenminste het percentage betrof. Zij hebben hun eis laten vallen, dat deze loonbijslag gegeven moet worden aan alle 21-jarigen. Door de leeftijds grens op 23 jaar te stellen, kon 0,2 pro cent van de totale loonsom worden be spaard. De gehuwde vrouwen zullen geen toeslag ontvangen, hetgeen een besparing van 0,1 procent opleverde. De verlaging van de kinderbijslagpre mie kost 0,2 procent. In totaal lieten de werknemers dus eisen vallen, die een halve procent van de totale loonsom uitmaken. Daardoor kwamen zij ook op de 2,4 procent. Het probleem van de gemeenteclassi ficatie is echter blijven bestaan. Dat zal de regering wel moeten oplossen. De twee kamers van de Opperste Sowjet het parlement van de Sow- jet-Unie hebben met algemene tussen de grote mogendheden zal aan sluiten. Het moet als een volkomen verras sing worden beschouwd, dat deze mo tie is aangenomen. Adenauer heeft na melijk tijdens de besprekingen met de Britse premier Macmillan, niet de wens uitgesproken de atoomproeven tijdelijk uit te stellen. Wat betreft het opslaan van atoom wapens op Westduits grondgebied zei Strauss: „De Sowjet-Unie zou de mo gelijkheid worden geboden alle Euro pese landen tot onvoorwaardelijke overgave te dwingen, indien er geen atoomwapens waren voor hun verdedi ging. Naar zijn mening kan West-Duits- land er geen bezwaar tegen hebben, dat de Amerikaanse strijdkrachten op Duitse bodem over de modernste wa pens de beschikking hebben. „In de eerste plaats zijn de Amerikaanse troe pen verantwoordelijk voor de verde diging van de vrije wereld", zo be toogde Strauss. Bondskanselier Adenauer ver klaarde tijdens de debatten, dat de kwestie van de uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens nog niet aan de orde is. „Het is", zei Adenauer, „het is slechts onze menselijke plicht om al les wat wij kunnen, te doen om de spanning in de wereld weg te ne men". Naar zijn overtuiging zou de Bondsrepubliek de wereldvrede een slechte dienst bewijzen, als zij haar standpunt in de wereld wijzigde. De levensduur van de Europese Be- talings Unie is vrijdag in principe ver lengd met een jaar, te rekenen van 1 juli a.s. Staatsblad 155 bevat een besluit, waarbij is bepaald dat de uitverkopen- wet 1956 (staatsblad 347) in werking zal treden met ingang van 15 mei a.s. In dit verband is ook een uitverkopen- besluit 1957 (staatsblad 154) versche nen. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening dr. S. L. Mans- holt, heeft een uitnodiging ontvangen stemmen een wetsontwerp goedge- van zjjn Westduitse ambtgenoot om een keurd dat voorziet ln de reorganisatie bezoek aan West-Duitsland te brengen, en decentralisatie van de industriële leiding. De leider van de communistische partij, Chroesjtsjef, besloot het debat met een toespraak tot beide kamers over het wetsontwerp dat hij ln het begin van de week heeft ingediend. De toestand van burgemeester Van Hall kan, naar het oordeel van de be handelende medicus, onder de gegeven omstandigheden zeer goed worden ge noemd. T3/KMEI TOTALE MAANSVERDUISTERING ZONNESTRALEN ,1 I 1 HOE DE VERDUISTERING VERLOOPT totale venjuis- Onder bijna ideale omstandigheden krijgt Nederland in de nacht van 13 op 14 mei een totale maansverduiste ring. Tijdens de totale verduistering krijgt de hemel een paarse gloed. De maan ontvangt haar licht van de zon. Als nu de zon, de aarde en de maan op een lijn staan, valt de scha duw van de aarde op de maan (zie tekening). Eer de maan de totale ver duistering ondergaat, komt zij om 20.42 in de halfschaduw van de aarde. Om 21.45 begint dan de intrede in de schaduw van de aarde. Het begin van de totale verduistering is te zien om 22.52, terwijl het einde van de totale verduistering om tien minuten over 12 valt, dus in de eerste minuten van 14 mei. Het einde van de verduistering komt om 2.20 uur, als de maan de half schaduw verlaat. Onze tekening geeft een duidelijk beeld van het verloop van de verduistering. De president van Columbia, generaal Rojas Pinilla is onder druk van de le gerleiding afgetreden. Aan het aftre den van de president zijn vier dagen van een soort algemene staking voor af gegaan, waardoor het werk ln in dustriële en handelsbedrijven en op banken werd stilgelegd. Ook de ver voersmiddelen waren de laatste dagen niet meer beschikbaar. Twee dagen geleden had de grond wetgevende vergadering Pinilla met 76 tegen 1 stemmen herkozen voor een volgende ambtstermijn, die tot 1962 had moeten duren. De thans 57-jarige Pinilla werd op 13 juni 1953 president van Columbia, na dat zijn voorganger, Gomez, door een staatsgreep was afgezet. Sinds 1949 was Pinilla chef van de generale staf van het leger in Columbia, terwijl hij meer dere openbare ambten bekleedde. Van 1941 tot 1950 is hij minister van ver bindingen geweest. Onmiddellijk na het bekend worden van het aftreden vari de president wer den door de bevolking spontane beto gingen gehouden, waarin de eis werd gesteld, dat er thans een burger presi dent moest worden van de staat. Binnenkort zullen verkiezingen ge houden worden voor het aanwijzen van een president voor de termijn van 1953 —1962. Ter herdenking van 10 mei 1940 heb ben 120 oorlogsinvaliden uit die dagen vrijdagavond een bezoek gebracht aan de militaire begraafplaats op de Greb beberg. Met 35 particuliere auto's kwam het gezelschap naar de begraaf plaats. De heren J. J. Heijman en J. de Vries, gewond geraakt bij de strijd om het vliegveld Valkenburg, droegen een krans naar het monument, waar de vertegenwoordiger van M.O.V.E.O., de heer J. J. Metsz, hem aan de voet van het stenen kruis neerlegde. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. Bosch Ridder van Rosenthal. Het m.s. „Oranje" van de N.V.gevallen, waardoor een persoon ernstig Stoomvaartmaatschappij „Nederland" zal door het Suezkanaal varen, waarna de reis wordt voortgezet naar Djakar ta. Deze maatschappij heeft overigens het voornemen om al haar schepen weer door de waterweg te laten varen Hoewel van officiële zijde nog geen mededelingen konden worden gedaan, mag worden aangenomen, dat de Ne derlandse regering spoedig zal advi seren weer normaal gebruik te maken van het Suezkanaal. Terwijl het in de bedoeling ligt, zo als wij gisteren reeds meldden, dat binnenkort alle leden van de Vereni ging van Gebruikers van het Suezka naal, weer hun schepen het kanaal te laten passeren, houdt Frankrijk nog immer de boycot van het kanaal vol. Zeven Britse Lagerhuisleden in En geland hebben een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen, dat de Internationale Suezkanaalmaatschappij maatregelen neemt tot het innen van de tolgelden van alle rederijen, waar van er schepen door het kanaal zijn gevaren en die het tolgeld aan de Egyptische autoriteiten hebben be taald. Egypte heeft bij de gemengde be- standscommissie een klacht ingediend naar aanleiding van het binnentrekken in de Sinai-woestijn van gewapende Israëliërs. Volgens een bericht uit Cairo zouden zty een vluchtelingenkamp hebben aan- werd gewond. Tevens waren zestien huizen ver nield en was een grote ravage aange richt. Volgens een woordvoerder van de V. N. wordt de secretaris-generaal van deze organisatie, Hammarskjoeld, vandaag in Cairo verwacht, nadat hij edze week besprekingen heeft gevoerd in Israël. Een duikboot van de Amerikaanse marine heeft de tien inzittenden gered van een patrouillevliegtuig van de ma rineluchtvaartdienst, dat ruim 250 km ten zuid-westen van Honoloeloe op zee een noodlanding had gemaakt, nadat één der motoren in brand was geraakt. De tien mannen, die geen letsel hadden opgelopen, werden opgepikt toen zij op een vlot ronddreven. Al is het voor de zaterdag maar een tamelijk dunne krant in ver gelijking met andere keren, toch zult U ongetwijfeld wel iets van Uw gading vinden. Nemen we dan het Zeeuwsch Weekend ter hand, dan valt al di rect op, dat er een interessant verhaal van Jaap Stigter in staat. Miljoenen glasaaltjes passeren de Afsluitdijk. Dat het morgen Moederdag is, hoeven wij U niet te vertellen. Maar het verhaal „Voor de Vrouw" heeft U misschien Iets te zeggen (pag. 10). Link van Bruggen levert zijn aan deel op pag. 11. En op dezelfde pagina staat een artikel van Sarie Rothuizen in de rubriek „Het jonge Geluid". Het gaat over de mode en het mooie stadhuis in Hilversnm, dat werkelijk héél mooi Is et bevolkingscijfer van Nederland heeft de elf miljoen overschre den. Zeven en een half jaar geleden passeerde de bevolking van ons land de tien miljoen. Het is niet mogelijk, ja zelfs ondoenlijk vast te stellen, wie de elf miljoenste inwoner is. Gedurende een bepaalde periode schommelt de bevolkingsbalans om het getal elf miljoen heen en is het mogelijk dat bijvoorbeeld een schip met 800 repatriërenden aan komt, waarmee de elf miljoen is be reikt, doch een schip, dat een paar dagen later met emigranten ver trekt, kan de balans weer doen omslaan. Prof. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur- generaal van de Statistiek deelde gis teravond mede dat het aantal inwoners in Nederland in 1905 nog vijf en een half miljoen bedroeg. Na rond vijftig jaar is dit aantal verdubbeld op een nagenoeg gelijk gebleven oppervlakte. Sinds 1949, aldus spreker zijn er ge middeld 135.000 mensen per jaar bijge komen, of per jaar een bevolking van een stad als Groningen, of per maand een gemeente als Woerden of Delf zijl. We zijn nu niet alleen het dichtsbe- volkte land van Europa, maar ook dat met de snelste groei. NEDERLAND TELT ELF MILJOEN INWONERS

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1