1 W.E.U. nam geen beslissing over staking kernproeven s Meerderheid van assemblee was Petitie over opheffing Nationale Reserve voor voortzetting proeven Zo nodig grotere offers voor de woningbouw Achilles is vlot Vliegtuigongeluk bij Madrid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3699 Hoofdredacteur: R. HAGOORT 'Directeur: JACQ. DE SMIT Vrijdag 10 mei 1957 VEREISTE AANTAL STEMMEN KON NIET WORDEN VERKREGEN PRINS BERNHARD OP INSPECTIE Duizenden handtekeningen voor minister Staf Naar één enkele Eur. assemblee Spoedig doorvaart op grote schaal door Suezkanaal DE BILT ZEGT: Plaatselijk wat regen Welbedankt.J Reorganisatie in Hongaarse kabinet Parlement zal vermoedelijk twee jaar blijven zitten Minister Witte in Eerste Kamer: Tilanus en Berghuis over samenwerking A.R.P. en C.H.U. NEDERLANDS SCHEEPJE IN BOTSING MET POOLS SCHIP Zevenduizend Geref. vrouwen naar Apeldoorn Amerikaans vliegtuig in zee gestort 32 doden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes •Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad Jan de Bat: „Koning van Oostdijk" (Zie pagina 2) Oji- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 4.53 u., onder 20.21 u. Maan op 17.40 u., onder 3.27 u. Hoogwater zaterdag 11 mei: Vlissingen: 11.56 u. 2.06 m., u. m. Terneuzen: 12.25 u. 2.22 m., u. m. Wemeldinge: 1.01 u. 1.56 m,, 13.35 u. 1.87 m. Zierikzee: 0.41 u. 1.36 m., 13.21 u. 1.66 m. Prins Bernhard heeft donderdag een inspectiebezoek aan de vliegbasis Soesterberg gebracht. Tijdens deze inspectie woonde de prins een demonstratie met een schietstoel bij (foto links). Hij stelde zich ook op de hoogte van de behendigheid, waarmee een piloot zich langs een touw van boom tot boom bewoog een oefening, die bij een even- tnele noodlanding in onbegaan baar gebied van veel nut kan zijn (foto rechts). Een vrijwilliger van de Nationale Reserve te Driebergen-Rijsenburg, ser geant 3. van Domselaar, zal vrijdag middag om 16 uur een petitie aanbie den aan de minister voor defensie, De assemblee van. de Westeuropese Unie heeft gisteren tij dens de derde zitting geen beslissing kunnen nemen over een advies voor de Raad van Europa over het stopzetten van de proeven met kernwapens, aangezien niet het vereiste aantal stemmen werd verkregen. Uit de urenlange debatten is overigens gebleken, dat een meerderheid van de assemblee het ontwerp-advies voortzet ting van de proefnemingen steunde. Het laatste punt op de agenda van de derde zitting van de assemblee van de W.E.U. was eigenlijk een vervolg van de discussies in de as semblee in de Raad van Europa. Een socialistisch voorstel, tot het uit sturen van een oproep aan de grote mogendheden tot stopzetting van de proeven, kwam verleden week niet in behandeling. De defensiecommissie heeft een ont werpadvies uitgebracht, waarin staat dat men akkoord gaat met een confe rentie van geleerden, die advies zou moeten geven over de gevolgen van de proeven met kernwapens. Voorts is men het niet eens met het socialistische denkbeeld de proeven stop te zetten. Volgens de commissie hangt de verde diging van het westen grotendeels af van het afschrikwekkend bestaan van kernwapens, die in het bezit zijn van Engeland en de V.S. Niet alle commissieleden waren het met het ontwerp-advies eens. De com missie wil dus enerzijds niet dat de proeven worden gestaakt, maar ander zijds dat er toezicht komt op en beper king van de proefnemingen. In oktober zal de assemblee van de W.E.U. op nieuw bijeenkomen. Ook is gisteren gedebatteerd over de vorming van één enkele Europese as semblee, In plaats van de bestaande Europese parlementaire organen. De voorzitter van de commissie voor algemene za- Ff ken, de Neder- II landse afgevaar- J i digde, de heer l L Van der Goes van M" Naters, heeft tt A Jpl vooral ten aanzien lk 'SsSt j/P van het recente V t TJ Britse plan „The V f» Grand Design" yV mjfB kritiek geleverd 1op de Engelse wens om ook Amerikaanse en Mr. VAN DER Canadese parle- GOES VAN mentsleden deel NATERS te laten uitmaken ...Eén assemblee... van de nieuwe assemblee. Volgens hem groeit het verlangen naar één enkele zuivere Europese assemblee, hoewel in het Britse voorstel de uitvoerende mach ten ontbreken. Van bevoegde zijde in Washington i3 vernomen, dat spoedig het verkeer door het Suezkanaal op grote schaal zal worden hervat. De Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal heeft namelijk een communiqué uitgegeven, waarin staat, dat de Egyptische ver klaring inzake de vaart door het ka naal onvoldoende is en niet voldoet aan de zes vereisten, die zijn vastge legd in de resolutie van de Veilig heidsraad. In het communiqué staat volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken, dat niet in feite het gebruikma ken van het kanaal door leden-staten wordt aanbevolen. De meerderheid van de leden had echter te kennen gegeven, dat zij niet bij machte waren de scheepvaartmaatschappijen in het land te beletten van het kanaal ge bruik te maken. Het was volgens deze groep onuitvoerbaar deze situatie lan ger te laten voortduren. In Parijs verwacht men, dat de Franse scheepvaart haar boycot van de waterweg zal voortzetten. Naar wij van de zijde van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" ver nemen, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse rederijen hun schepen op korte termijn weer de route door het Suezkanaal te kiezen. Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen en een kleine kans op on weer. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. De heer Van der Goes van Naters is van mening, dat de werkelijke be voegdheden, die enkele Europese as semblees reeds hebben verworven, gevaar zouden lopen langzamerhand te verdwijnen. Niettemin zag hij in één enkele Europese assemblee tal van praktische voordelen. De Engelse con servatieve afgevaardigde, de heer Ben nett, die na de hee Van der Goes van Naters het woord kreeg, vestigde er de aandacht op, dat de uiteindelijke be doeling is ook Oost-Europa bij het Verenigde Europa te trekken. Als stap op de weg naar unificatie van de Europese parlementaire orga nen besloot de assemblee de raad van ministers aan te bevelen, een deel van de assemblee voor de Europese Econo mische Gemeenschap en Euratom te laten bestaan uit leden van de assem blee w van de Westeuropese Unie. Het optimisme, dat de Duitse ber gers Harmstorf Zonen uit Hamburg, vanaf het begin hebben gehad over de berging van de vastgelopen Duitse coaster „Achilles" was gerechtvaar digd. Gisteravond laat, na elf uur, ge lukte het'de coaster, die begin maart op het strand van Westkapelle ten on der was gegaan, weer recht te zetten. Het schip maakt echter nog een slagzij van ruim 30 graden en doordat er nog water in de ruimen en de machineka mer staat, is het nog niet volledig vlotgekomen. Daar de Duitse bergers de „Achilles" niet in de nacht naar Vlissingen willen slepen zal vanmor gen het vaartuig getransporteerd wor den. Vannacht hebben de bergers het water weggepompt, waardoor het schip ongetwijfeld vlot zal komen. Gistermiddag heeft de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr. nr. A. F. C. de Casembroot de eer ste paal geslagen voor het nieuwe provinciehuis in Middelburg. Op deze foto kan men zien hoe de Commissaris (in werktenue) deze bezigheid verricht Het Sowj et-persbureau 'Tass' meldt, dat de Hongaarse parlementsleden donderdag op hun eerste vergadering sedert de opstand eenstemmig een re solutie hebben aangenomen waarin de Sowj et-Unie bedankt wordt voor de „broederlijke hulp" bij de onderdruk king van de revolutie. Zij brachten „eeuwige hulde en dank aan de Sow- jethelden, die hun leven en bloed ga ven in de strijd tegen de contra-revo lutionaire benden". In het Hongaarse kabinet beeft een reorganisatie plaats gevonden. Hier door is Kossa, tot dusver minister van financiën, minister van posterijen en vervoer geworden. Antos heeft thans de portefeuille van financiën. De mi nister van de zware industrie, Apro, werd plaatsvervangend minister-pre sident. Czottner gaat de zware indus trie beheren, die steeds minister van mijnbouw en energievoorziening is geweest. Voorts wordt een beslissing ver wacht, dat het Hongaarse parlement twee jaar langer zal blijven zitten. Een dergelijke maatregel is volgens de grondwet toegestaan in geval van oorlog of in andere buitengewone om standigheden. Volgens premier Kadar kan men zijn energie beter besteden aan herstel van de schade dan aan de voorbereiding van een verkiezing. (Van onze parlemenisredactie) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. Witte, verklaarde woensdag in de Eerste Kamer niet optimistisch te zijn over de financiering van de woningbouw. De gemeenten verkeren, wat hun kapitaalspositie betreft, in een deplorabele toestand. Eerst op langere termijn is er enige verlichting te verwachten als gevolg van de bestedingsbeperking. Wij moeten ons met kunst en vliegwerk door de komende peAode trachten heen te slaan. Mocht blijken, dat de bestedingsbeperking niet. voldoende is, dan zullen rigourenzere maat regelen genomen moeten worden, want Nederland moet offers brengen om de vele woningzoekenden aan een huis te helpen, aldus minister Witte. De bewindsman moest de heer Kraay- vanger (K.V.P.) toegeven, dat het vol komen onbevredigend is, dat wij thans, 12 jaar na de oorlog, niet meer op het woningtekort zijn ingelopen. Men mag echter niet vergeten, dat pas in 1950 is begonnen met het inhalen van de achterstand. In de jaren daarvoor werd het woningtekort geleidelijk groter. Men moet de ontwikkeling van onze woningbouw dan ook niet over 12 jaar, maar over 6 jaar bezien. Het is echter een feit, dat elke prognose tot dusverre te rooskleurig is geweest, wat overi gens niet wil zeggen dat men dan in het vervolg ook maar van alle prog noses moet afzien. Teleurstellend noemde minister Witte het, dat in 1956 bij een produktie van 68.000 woningen niet, zoals verwacht werd, met 20.000, maar slechts met 11.000 op het tekort werd ingelopen. De oorzaak moet gezocht worden in de zeer sterke toeneming van het aantal huwelijken na de oorlog. De verwach tingen zijn in dit opzicht ver overtrof fen. In het afgelopen jaar werden reeds 85.000 huwelijken gesloten tegen 60.000 per jaar voor de oorlog. Het blijkt dus, De voorzitters van de anti-revolu tionaire partij en de christelijk-histo- rische unie, resp. de heren dr. W. P. Berghuis, burgemeester van Kampen en de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.-tweede kamerfractie zul len op dinsdag 14 mei in Utrecht het woord voeren over„Mogelijkheden en moeilijkheden voor een protes tants-christelijke volkspartij". De N.C.R.V. zal van de vergadering in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen op de Mariaplaats een reportage verzorgen, die de volgende dag zal worden uitgezonden. Het initiatief tot deze bijeenkomst is uitgegaan van de Utrechtse C.H.- jongeren. Gistermorgen is het Nederlandse scheepje „Roland", 240 ton dwt., uit Groningen, in aanvaring gekomen met het Poolse regeringsschSp „Narew" uit Gdingen, in de haven van Bruns- buettel. De „Roland" is onderweg van Zelzate naar Helsingfors. Beide sche pen werden licht beschadigd en heb ben hun reis voortgezet. dat de woningnood geen sterke druk legt op de huwelijksanimo. Om het tekort in te halen met een tempo van 20.000 woningen per jaar, moeten er eigenlijk 76.000 77.000 huizen per jaar komen. Een grotere produktie dan 75.000 is zeker noodza kelijk en een inhaaltempo van 20.000 in feite te gering, wil men althans in 1965 en dat moet toch door het tekort heen zijn. In dat jaar ontstaat het „echo-effect" van het grote aantal geboorten in de jaren 19451946. Ver der moet rekening worden gehouden met het geleidelijk verdwijnen van krotten. MINISTER STRUYCKEN: Totale beveiliging tegen atoombommen niet mogelijk (Van onze parlem. redactie) Een. totale beveiliging tegen een aanval met atoombommen is niet mo gelijk, maar wel kunnen zodanige maatregelen genomen worden, dat de bevolking een aanval zal overleven, zo verklaarde de minister van binnen landse zaken mr. Struycken woensdag tijdens de behandeling van zijn be groting door de Eerste Kamer. Hij deelde mee, dat over de vraag welke maatregelen zullen worden genomen en op welke wijze de bevolking moet worden voorgelicht over de gevolgen van een atodmbomaanval en over de werking der radio-activiteit overleg wordt gevoerd met een commissie uit de Tweede Kamer en met het dage lijks bestuur van de B.B. Een verduisteringsbesluit is thans vrijwel gereed. Er moet nog interde partementaal overleg over worden ge voerd, maar de minister verwachtte, dat het voorschrift spoedig in het staatsblad zal komen. De dienst Bescherming Bevolking moet worden aangepast aan de ont wikkeling der moderne aanvalsmid delen. Dit zal in de komende jaren geschieden. Tot 1960 ir voor de B. B. een totaal bedrag van 100 tot f 120 miljoen uitgetrokken. Dit is verhou dingsgewijs een groot bedrag, waar mee in ieder geval het meest noodza kelijke kan worden verwezenlijkt. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de Sowjet-Unie in ongun stige zin heeft gereageerd op het re cente Britse voorstel tot voortijdige registratie, beperking en uiteindelijke staking van kernproeven. De Britse premier .Harold MacMil- lan, is gisteren voor een officieel be zoek van drie dagen aan West-Duits- land in Bonn aangekomen. welke petitie is ondertekend door dui zenden Nederlanders, onder wie hoga functionarissen, predikanten, rooms» katholieke geestelijken, burgemeesters, etc. Sergeant Van Domselaar zal da bijna 20.000 verklaringen In een koffer, waarop het embleem van de Nationala Reserve, met zich meedragen. Zoals bekend is heeft de minister voor defensie, ir. C. Staf, besloten de Nationale Reservé op te heffen, omdat naar zijn mening dit instituut niet voldoende zou leven in het Nederland se volk, terwijl volgens de bewinds man bovendien voldoende dienstplich tigen aanwezig zouden zijn om de taak van de Nationale Reserve over te ne men. Dit besluit van de minister heeft, naar de mening van sergeant Van Domselaar, onder de ruim 12.000 vrijwilligers grote verontrusting ge wekt. Volgens hem richten de tal rijke reacties zich tevens op de ver klaringen van de minister, vastge legd in de memorie van antwoord, waarbij vplgens sergeant Van Dom selaar niet de les wordt getrokken, uit de wrange ervaring die de vrije wereld heeft opgedaan bij de op stand in Hongarije. Sergeant Van Domselaar die het initiatief heeft genomen tot het opstellen van da petitie, acht het zeer betreurens waardig, dat duizenden gezagsge trouwe vaderlanders aan de dijk worden gezet, alsof zij een misgreep hebben gedaan, in plaats van de be reidheid hebben getoond, het land vrijwillig vanaf 1948 te dienen. „De vrijwilligers van de Nationale Reserve zijn", aldus sergeant Van Domselaar, „niet voornemens het ad vies om zich aan te sluiten bij het korps luchtmachtdienst of de reserve poli tie, te volgen, omdat zij zich ver dedigers achten van huis en haard en bestrijders van de vijfde colonne, die, naar de mening van sergeant Van Domselaar, „zelfs nu in Nederland veel activiteiten aan de dag legt". De ondertekenaars zeggen voorts in de petitie ervan overtuigd te zijn, dat deze vrijwilligers zich wel zullen be denken voor zij nog weer eens vrij willig een taak op de schouders zullen nemen. De ondertekenaars zeggen in de pe titie overtuigd te zijn, dat wanneer de Nationale Reserve zon worden opge heven, er onmiddellijk overal in den lande weerbaarheidskorpsen zullen worden opgericht, welke dan niet on der directe controle van de regering staan en ook niet het effect zullen kunnen sorteren, dat de Nationale Re serve kan hebben, hetgeen volgens hen een verspilling van goedwillende krachten zal betekenen. Op de twintigste bondsdag van da Bond van Gereformeerde Vrouwen verenigingen in Nederland, woensdag 15 mei a.s. te Apeldoorn, worden 7000 bezoeksters verwacht Er moet daar om een derde samenkomst worden in gelast en wel in de Brinklaankerk. Daar spreekt mevrouw W. M. Ridder bosde Rooij te Amsterdam over „Ons Maranatha". Na de middagver gadering komen alle deelneemsters bijeen in het park „Berg en Bos" om met gemeenschappelijk zingen da bondsdag te besluiten. Een Amerikaans vliegtuig met zeven personen aan boord is gistermiddag ter hoogte van de Azoren in zee ge stort. Het toestel is blijven drijven, waardoor de inzittenden boven water konden blijven. Een Noorse tankboot heeft de drenkelingen in de loop van de middag kunnen oppikken. De bestuurder van het vliegtuig verklaarde later, dat drie van de vier motoren van zijn toestel het hadden begeven. Hij had geen andere keus dan een noodlanding op zee te maken. O Westduitse werven zullen in totaal 70 schepen met een gezamenlijke ton nage van 520.140 dwt. bouwen voor Nederlandse rederijen. Deze orders zijn door 14 Nederlandse reders ge plaatst. Bij het Madrileense vliegveld Barajas is donderdagavond een Spaans verkeersvliegtuig, dat van Santiago naar Madrid vloog neer gestort en verbrand. De twee-en- dertig inzittenden zijn om het le ven gekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1