Tweede Kamer aan het besteedde veel aandacht processieverbod Hond wordt rijk Het staat Amerikanen dan vrij zowel besloten als openbare godsdienstoefeningen te houden Wrak in We ster schelde is van stalen schip Sowjet-waarschuwingen van weinig invloed op V.S.-politiek Roofoverval in bank te Princenhage V.S.-straaljagers moeten in woestijn noodlanding maken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Buit 5000 gulden Man gearresseerd bij Turnhout WEL VRIENDSCHAPSVERDRAG MET DE V.S., MAAR OPRUIMING ZAL MAANDEN DUREN Vittangi stootte op stoomketel Onjuist Saoedi-Arabië protesteert bij de V.N. OP 10 MEI DE 11.000.000ste INWONER Motie Wetsvoorstellen tot herindeling Walcheren en Schouwen-Duiveland Israël vierde onafhankelijkheid Sowjet'vliegtuigen boven Midden-Oosten Onrust in Britse conservatieve partij Eisenhower op persconferentie: Ike voelt voor Sowjet-voorstellen in Londen Vandaag poging Achilles te bergen Interpellatie over nat. reserve Hoofdkantoor: L. Vorstitraat 90. Goea Telefoon 2438. B(j geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- ttraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzent Dy kstraat 26—28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 ce.it per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3698 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 9 mei 1957 MOEDERDAG (Zie pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maanl Vrijdag: Zon op 4.55 u., onder 20.19 u. Maan op 16.22 u., onder 3.01 u. Hoogwater vrijdag 10 mei: Vlissingen: 11.05 u. 1.82 m. 23.24 u. 1.81 m. Terneuzen: 11.32 u. 1.99 m., 23.55 u. 1.97 m. Wemeldinge: 12.34 u. 1.81 m., u. m. Zierikzee: 12.202 u. 1.63 m., u. m. In het filiaal van de Nederlandse Han delmaatschappij te Breda, een bijkan toor dat gevestigd is in de wijk Prin cenhage, is gistermorgen omstreeks ne gen uur een overval gepleegd door een tweetal mannen, die met een auto ar riveerden. Een van de inzittenden van de auto ging de bank binnen en vroeg aan de juffrouw die hem open deed, 500 Belgische francs te willen wisse len. Daar de filiaalhouder nog niet aan wezig was, verzocht de juffrouw de man even plaats te nemen, hetgeen hij deed. Zodra de heer Janssen, de filiaal houder, arriveerde, verzocht de man opnieuw de 500 Belgische francs voor hem te willen wisselen. De heer Jans sen haalde uit een lade van zijn bureau al het aanwezige kasgeld en kreeg toen plotseling een revolver onder zijn neus geduwd met de opdracht het geld dat ij in de hand had, in een enveloppe te steken. Nadat hij dit had gedaan, dwong de overvaller hem het geld af te geven. De heer Janssen moest hier na met het gezicht tegen de muur gaan staan, waarop de man het gebouw ver liet en met zijn mededader in de auto zich snel uit de voeten maakte. De buit bedroeg f 5.008. De heer Janssen die volkomen over stuur was heeft de politie laten op bellen die onmiddellijk een onderzoek Instelde. Een van de twee mannen is gister middag in de bossen rond Turnhout ge arresteerd. Het was de 29-jarige J. van S. uit Borgerhout. Hij was in het bezit van 4000 gulden en de contactsleutel van de auto. Deze auto bleek te zijn gestolen. De man ontkende iets van de overval te weten. Ook de tweede man is in het bos opgemerkt, doch hij kon niet worden gearresteerd. Bobby, een vier jaar oude bastaard- hond, is de voornaamste en praktisch enige erfgenaam van zijn bazin, me vrouw Ruth A. Maurer uit Reading (Pennsylvanië)die een vermogen van 50.800 dollar heeft nagelaten. Bobby krijgt een verzorgster en zal in zijn eigen bed slapen in een vertrek, dat door zijn meesteres als slaapkamer werd gebruikt. (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van het verdrag van vriendschap, handel en scheep vaart met de V.S. is gisteren in de tweede kamer uitgelopen op een debat over de vraag of deAmerikanen wel volledige processievrijheid in ons land krijgen, terwijl die er voor de rooms-katholieke landge noten niet is. Het was een juridisch debat, waaraan vier fractievoor zitters deelnamen, en waarvan men moet zeggen, dat de kwestie door de K.V.P.-fractie en door prof. Oud zeer werd overtrokken en dat zij juridische spitsvondigheden belangrijker achtten dan dit verdrag. Zou dit punt er niet zijn geweest, dit verdrag zou in een uur tijd zijn aangenomen. Van de zijde van alle fracties, behalve uiteraard de on vriendelijke communisten, was men vóór dit vriendschapsverdrag, ook al heeft men bedenkingen tegen de bui tenlandse politiek van de V. S. De constructieve fracties waren het eens met staatssecretaris Van der Breugel, dat het lidmaatschap van de V.S. van de NAVO fundamenteel is voor onze verhouding met deze machtige bond genoot. Het waren de heren De Kadt (soc.) en Beernink (c.h.), die niet inzagen dat het debat over dit vriendschapsverdrag nu de gelegen heid was om een uitvoerige discus sie over de processievrijheid te ont ketenen. En inderdaad, mr. Blaisse (k.v.p.) overtrok dit punt en oppo sitieleider Oud (Ijb.) deed dapper mee. In onze grondwet staat, dat alle openbare godsdienstoefeningen binnen gebouwen en besloten plaatsen wor den toegelaten, behoudens de nodige openbare orde en rust. In het alge meen komt er het in Nederland op maatregelen ter verzekering van de neer, dat er beneden de Moerdijk pro cessieverbod bestaat. Nu zegt het vriendschapsverdrag, dat het onderdanen van de ene partij binnen het grondgebied van de andere partij geoorloofd zal zijn zowel open bare als besloten godsdienstoefenin gen te houden. In opdracht van Rijkswaterstaat is een bergingsvaartuig van Van ruimen van het wrak, dat in de den Akker begonnen met het op druk bevaren vaargeul hij het Leugenaarshoofd te Vlissingen ligt en waarop enkele maanden ge leden de Zweedse ertstanker VIT TANGI strandde. De ertstanker stootte destijds op een lüet in kaart gebracht wrak en liep zwa- het schip werd samengesteld uit chroom- ♦•'kkelstalen platen van 2'A cm dikte, die Nederland praktisch niet verkrijgbaar tyn. Het gelukte de scheepswerf te Rot terdam echter in Zweden enkele van de- re schade op, die beraamd wordt op vijf Mr. j. van der Hoeven te Haarlem, die met ingang van 1 september a.s. door H.M. de Koningin tot haar particulier secretaris is benoemd. miljoen. Het herstel van de VITTANGI wordt nog bemoeilijkt door het feit, dat ze platen te bemachtigen, omdat een daar gevestigde scheepswerf voor eigen bouw deze platen nog niet dringend nodig had. Rijkswaterstaat, aanvankelijk ontken nend, dat in deze vaargeul, opengesteld voor schepen tot 20.000 ton een wrak lag, laat zich thans nog evenmin uit over de juiste grootte en herkomst van het wrak. Vast is komen te staan, dat 't wrak zich over een oppervlakte van ruim veertig meter uitstrekt, terwijl er scheepsdelen zijn, die zich ruim vijf meter boven de bo dem verheffen. Doordat de duiker constateerde, dat ook de scheepsketels bloot liggen wordt aangenomen, dat reeds eerder pogingen zijn onderno men om dit wrak uit de weg te rui men. Het wraJk is afkomstig van een stalen schip, dat geschat wordt op ruim 2000 ton en moet vermoedelijk een vijftigtal jaren geleden zijn gezonken. Op de stoomketels Het is aan te nemen, dat de VITTANGI op de zware stoomketels, die een wand dikte hebben van ruim twee duim is lek- gestoten. Zou de zware tanker een op staande scheepswand hebben geraakt, dan zou dit deel onvermijdelijk weggebogen zijn, zonder de tanker noemenswaardige schade aan te richten. Het wrak moet geruimd worden tot een diepte van WA meter min NAP doch doordat het vlak onder de boulevard ligt, wordt dit werk ten zeerste belemmerd. Het bergingsbedrijf mag geen grotere springladingen gebruiken dan maximaal 2J4 kg zodat het opruimen slechts lang zaam vordert. Tot dusver werden slechts enkele huidplaten naar boven gebracht. Voor het bergen van de zware ketels zal men echter andere middelen moeten aan wenden. De opruiming van dit hinderlijke scheepswrak zal ettelijke maanden in be slag nemen. De rederij GRANGESB3RG te Stock holm, eigenaresse van de VITTANGI heeft na het vastlopen van dit schip het zekere voor het onzekere gekozen en al haar schepen opdracht gegeven van en naar Antwerpen door de Wielingen te varen, dus onder de West-Zeeuws-Vlaamse kust en geen gebruik meer te maken van de Sardjjngeul. „Kijk", zo zei de heer Blaisse, „in dit vriendschapsverdrag is een ab soluut recht van processie. De grond wet kent die vrijheid slechts op be perkt terrein, namelijk beneden de Moerdijk. Aan de Amerikanen wordt dus toegestaan wat aan Nederlanders is verboden. En de aap kwam uit de mouw, toen de heer Blaisse zei, dat de gang van zaken voor onze regering 'n prikkel moest zijn om ook in ons land tot werkelijke godsdienstvrijheid te komen". Daarvoor was voor hem alle reden, want een internationaal ver drag prevaleert nu eenmaal boven de nationale wetgeving, maar ook boven onze grondwet. Het was de heer Bruins Slot (a.r.), die er in een voortreffelijke speech op wees, dat het standpunt van de KVP.- fractie allerminst houdbaar was. In Saoedi-Arabië heeft bij de Ver. Naties geprotesteerd tegen „her haalde agressieve daden" van Is raël tegen de Saoedi-Arabische territoriale wateren en veiligheid. In een memorandum aan secretaris generaal Hammarskjoeld verklaarde de permanente afgevaardigde van Sa oedi-Arabië bij de Ver. Naties, Al- khayyal, dat zijn land zich volledig het recht voorbehoud om zijn vitale belangen en territoriale integriteit te verdedigen. Sjeik Al-Khayyal wees op de vaart van een Israëlische torpedobootjager op 1 mei van de Israëlische haven Eilath naar Sjarm El-Sjeik en de om geving van Sjeik Hamid en op ma noeuvres van Israëlische oorlogssche pen en vliegtuigen op 30 april en 1 mei bij de westelijke kust van de Golf van Akaba. Op 4 mei waren deze sche pen en vliegtuigen nog niet op hun basis teruggekeerd. Op vrijdag 10 mei zal de directeur- generaal van de statistiek prof. dr. Ph. J. Idenburg, van 20.05 tot 20.10 uur over Hilversum 2 spreken over „Onze elfmiljoenste inwoner". Naar alle waarschijnlijkheid zal Ne derland op die dag elf miljoen inwo ners hebben. de eerste plaats is het volkomen dui delijk, dat dit verdrag aan de Ame rikanen dezelfde rechten wil verschaf fen als aan de Nederlanders. De be doeling van de overeenkomst is dus duidelijk. Maar bovendien zijn ook de Amerikanen in ons land bij het hou den van godsdienstoefeningen gebon den aan de openbare orde. Het Neder landse begrip „openbare orde" op dit punt is ook volkomen duidelijk. Daar voor is een algemene regel gesteld, die in 1848 van kracht is geworden. De socialistische afgevaardigde, de heer De Kadt, was het daar volkomen mee eens. De KVP.-fractie haalt zaken bij elkaar, die niet bij elkaar horen, zo zeide hij. Als de regering werkelijk iets wilde doen op het punt van de processievrijheid, dan zou zij dat niet binnensmokkelen in een internatio naal verdrag, maar dan zou zü een voorstel doen om de grondwet te wij zigen. Volgens staatssecretaris Van der Beugel, die toegaf, dat sommige pun ten in het verdrag misschien niet di rect duidelijk waren, is het nooit de bedoeling geweest de Amerikanen te bevoordelen. Zeker is de regering nimmer van plan geweest over de processievrijheid een principiële be slissing te nemen, in afwijking van de grondwet. Prof. Oud stond op het standpunt, dat een verdrag, dat afwijkt van de grondwet met tweederde meerderheid moet worden aangenomen. De KVP- fractie was het daarmee roerend eens. Staatssecretaris Van der Beugel zei, dat als de regering van oordeel was, dat dit verdrag strijdig is met onze höogste wet, zij dit kenbaar zou heb ben gemaakt. Als het verdrag met minder dan tweederde van het aantal sjemmen zou worden aangenomen, mag de regering het niet ratificeren. De heer De Kadt heeft aan dit de bat een einde willen maken, door Over dit verdrag een motie in te die nen, dat het verdrag met gewone meerderheid van stemmen kan wor den aanvaard. Prof. Romme vond deze motie een juridische slag in de lucht „Het zal een Amerikaan een zorg zijn hoe de Tweede Kamer dit verdrag uitlegt. Hij heeft alleen maar te maken met de inhoud van het verdrag." Dinsdag a.s. zal staatssecretaris Van der Beugel repliceren en dan komt de motie in stemming. (Van onze parlem. redactie) De minister van binnenlandse zaken, p.b.o. en bezitsvorming, mr. A. A. M. Struijeken, heeft gistermiddag in da eerste kamer meegedeeld, dat er wets voorstellen in de maak zijn tot ge meentelijke herindeling van Schouwen Duiveland en Walcheren, waardoor het aantal kleine gemeenten op die eilan den zal verminderen. Vier Amerikaanse straaljagers van het type Loekheed T-33 „Shooting Star" hebben gisteren in de woestijn tachtig kilometer ten noordwesten van Dharan in Saoedi-Arabië een noodlan ding moeten maken ten gevolge van een tekort aan brandstof. Bij de nood landingen is volgens de Amerikaanse luchtmacht, één piloot om het leveu gekomen. De vier vliegtuigen maakten deel uit van een escadrille van acht, dat uit West-Duitsland naar Saoedi- Arabië werd overgevlogen. Volgens het Israëlische avondblad „Maariv" vliegen er zo nu en dan Rus sische vliegtuigen met een snelheid van meer dan duizend kilometer per uur op een hoogte van twintig kilometer bo ven het Midden-Oosten om foto's te maken. Deze toestellen zouden van een vliegveld in Zuid-Rusland opstijgen en ook o.a. Israël „aandoen". Egypte zal in de loop van deze week de uit de overeenkomst over Arabi sche solidariteit voortvloeiende ver plichtingen nakomen en Jordanië een bedrag van 2.500.000 dinar (25.000.000 gulden) overmaken. Over een half jaar zal een tweede termijn worden betaald. In de wandelgangen van het La gerhuis in Londen is gisteren verno men, dat zes tot tien afgevaardigden van de Britse conservatieve party hebben besloten uit de conservatieve Lagerhuis-fractie te treden, indien de regering Nassers voorwaarden voor de exploitatie van het Suezka- naal zou aanvaarden. De betrokken afgevaardigden zouden in dat geval wel hun zetels blijven bezetten en zij zouden ook de algemene rege- ringspolitiek blijven steunen, met uitzondering van de politiek t.a.v. Tijdens een persconferentie heeft president Eisenhower verklaard, dat met de Russische waarschu wingen geen'rekening zal worden gehouden wat betreft de Ameri kaanse politiek. De V.S. trachten een politiek te ontwikkelen, die de veiligheid van de vrije wereld be vorderd en oorlogshandelingen af schrikt. Ten aanzien van de ontwapenings conferentie in Londen zei de Ameri kaanse president, dat uit de jongste Russische voorstellen voor luchtver- kenning blijkt, dat er op het ogenblik harder en eerlijker wordt gewerkt, dan bij vroegere gelegenheden. Van Sowjet-zijde wil men luehtver- kenning door de Amerikanen van Oost-Siberië in ruil voor verkenning door Russische vliegtuigen boven Alas ka en met westelijk deel van de V.S. „Deze voorstellen zijn een ernstige bestudering waard", aldus de presi dent. Volgens hem gaat het er niet zo zeer om welke gebieden voor lucht- verkenning worden opgesteld, als wel wat er in die gebieden te verkennen valt. Naar aanleiding van vragen van journalisten verklaarde de president, dat de Sowjet-Unie geen nieuwe top conferentie, naar het voorbeeld van Genève in 1955, heeft voorgesteld. Hij waarschuwde, dat dergelijke conferen ties geen gezellige partijtjes zijn. De wereld verwacht er iets van. Daarom moet van te voren nauwkeurig worden bestudeerd of zij zin hebben. Te Boedapest heeft de politie dins dag 38 personen aangehouden, die op verdachte wijze rondslenterden. Voor de voorronde van het wereld kampioenschap voetbal 1958 is te Lon den de wedstrijd EngelandIerland gespeeld. De Engelsen wonnen met 51, nadat de rust met 40 was in gegaan. In Tel Aviv is een grootse militaire parade gehouden op de negende verjaardag van Israels onafhanke lijkheid. De bovenste foto laat zien hoe een vrouwelijke eenheid van het Isra ëlische leger in de parade meemar- cheerde. Op de onderste foto ziet men een eenheid van de marine marcheren voorbij een ere-tribune, waarop we v.Ln.r. herkennen: de Israëli sche staf-chef generaal Mosje Dayan, premier David Ben Goerion en twee militaire leiders. De parade, welke de grootste was, die ooit in Israël is gehouden, werd gadegeslagen door een half miljoen toeschouwers. Hedenavond tegen het hoogwater tij van tien uur zullen de drie ber gingsvaartuigen van Ottar Harmstorff Sohne uit Hamburg bij Westkapelle een poging ondernemen om de ge kapseisde Duitse kustvaarder „Achil les" te bergen. Vanmorgen zullen de drie schepen de haven van Vlissingen verlaten en bij Westkapelle voorbereidende maat regelen nemen voor het rechttrekken van de Duitse coaster. In de afgelo pen weken heeft men de ruimen dicht kunnen maken, terwijl het gat aan bakboordzijde een halve meter middellijn eveneens werd gedicht. Zo nodig zullen de Duitse bergers de hele nacht hun pogingen voort zetten, zodat men alles op alles zal zetten de coaster te bergen. Na het rechtkomen van het schip zal het worden overgebracht naar de haven van Vlissingen in afwachting ivan definitief herstel. De tweede kamer heeft gisteren mr. Roosjen (a.r.) verlof gegeven de minis ters Struijeken en Staf te interpelleren over de opheffing van de nationale re serve. Deze interpellatie zal dinsdag a.s. worden gehouden. DE BILT ZEGT: Zuidoostelijke wind Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het noordoosten opklarin gen en in d" zuidwestelijke helft van het land plaatselijk wat regen. Zwak ke tot matige zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1