Nood onder Hongaarse jeugd in Oostenrijkse kampen EAU DE COLOGNE Geen vertrouwen in de toekomst o ANONIEM Consumenten- contactorgaan Particulier secretaresse en secretaris HM. de Koningin DANKBARE AAP I Contrasten in Flevoland BOS OP DE BODEM DER ZEE ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „WAAROM?" VRAGEN VELE JONGEREN .Gereformeerd r-aatschappelijk werk ARBEID Kamp-depressie ACTIE TOVERBAL Twintigduizend Hongaren terug TWEE MEISJES Veel onzekerheid Ver zekering tegen atoomrisico Veertig kilo vlees per persoon Stuk been van mammoet gevonden? BENOEMINGEN TEN HOVE „Ik heb er geen woorden voor" De haver groeit te Plil 1 it Sowjet-president in Indonesië Prins Bernhard beschermheer reactorcentrum Nederland Woensdag 8 mei 1957 WIJ WAARDEREN HET altijd, als vjj brieven van lezers krijgen. Of het nu vriendelijke woorden zijn dan wel klachten, aanwijzingen van fouten of tips voor artikelen in ons blad, ze zijn ons even welkom. We besteden er alle aandacht aan en indien even mogelijk beantwoorden we ze, of brengen ze er ons toe, een gesprek te gaan voeren. Die laatste regels kunnen we niet toepassen ,als we een brief krijgen zonder naam en adres van afzender, een anonieme brief. Sinds januari hebben we er nu twee ontvangen. Dat is niet veel. Maar het is twee teveel. Het waarom van die anonimiteit be grijpen we niet. Het ging in beide ge vallen over een zaak, die het daglicht volkomen kon verdragen. Wij zouden er graag een begripvol gesprek over gevoerd hebben. Dat kan nu niet. En dat betreuren wij. Intussen willen we beide lezers toch zeggen, dat hun brief onze volle aan dacht had. Dat hij ons zelfs sympathiek was. En dat het ons alleen leed doet, dat wij hun niet uiteen kunnen zetten, hoe wij de zaken want het waren zeer uiteenlopende waarover wij schreven, zien. HET IS EEN LANG WOORD, dat bo ven dit artikel staat. Welgeteld 24 letters. Men heeft dit woord al enige keren in onze krant aangetroffen. Maar wel licht is het goed, als we ook op deze plaats aandacht besteden aan dit nieu we lichaam, dat al meer dan een jaar werkt, doch dat nu officieel is ge vormd. Er was al een consumentenbond. Doch nu hebben een aantal lichamen, die speciaal met de consumenten te doen hebben, o.m. de drie vakcentrales dit orgaan gevormd, dat dan vooral op de belangen van de consumenten be doelt toe te zien. Erg enthousiast zijn wij er niet over. Niet, dat deze belangen niet behar tigd moeten worden. Het is goed, dat er organen zijn, die deze in het oog houden. Op zichzelf werken de keu ringsdiensten reeds daaraan. Maar dat is niet voldoende. Het zou zijn nut hebben, als allerlei artikelen, die met intense reclame worden aanbevolen, ook eens op hun werkelijke waarde getoetst worden door een objectieve instantie. Het heeft nut, als de kwali teiten van verschillende artikelen in eenzelfde genre, maar die belangrijk in prijs verschillen, eens ontleed wor den, op-lat de koper precies weet, wat hij voor de hogere prijs aan voordelen koopt. Zo zouden er meer voordelen genoemd kunnen worden. Nu is het zo, dat in zo'n consumen tencontactorgaan feitelijk het gehele volk vertegenwoordigd zou moeten zijn. Want iedereen is consument. De fabri kant van een bepaald artikel is voor alle andere artikelen weer consument. De winkelier in een bepaalde branche is consument in alle andere branches. Zij zijn dus slechts voor een zeer klein gedeelte niet-consument, maar voor 't overgroot gedeelte van hun levenson derhoud wèl. Daarom is zo'n consumentencontact orgaan onvolledig, als bepaalde delen van ons volksleven daarin ontbreken. Dat nu is hier het geval. Wij blijven erbuiten, wie of wat daarvan de oorzaak is. Er schijnt zelfs een hevig misver stand daarover te bestaan, dat nog nimmer is opgelost. Maar het feit ligt ertoe. En daardoor vrezen we, dat dit or gaan niet tot zjjn recht zal komen. Het past nu om woorden van onze tijd toe te passen, een zekere discrimi natie toe en roept daardoor controver sen op. Ook zijn, met name in de consumen tenbond, wondere opvattingen aanwe zig. Deze dringt er bijv. op aan, ver tegenwoordigd te worden in de orga nen van de bedrijfsorganisatie. Maar dat zijn organen van het bedrijfsleven! En daarin past precies een consumen tenorganisatie niet. Terwijl in deze or ganen heus wel met de consumenten belangen gerekend wordt, omdat nu eenmaal ieder voor het overgrote deel sonsument is. We zullen de ontwikkeling van dit alles rustig afwachten. En intussen ook bedenken, dat een krant ook voor de consumenten oog moet houden. Voor de belangen van zijn „consumenten", de lezers. En ook voor de belangen van die lezers als consument op alle andere gebieden. Zo nodig leggen ook wij op wonde plekken in de -onsumentensfeer de vinger. Want een krant is nu eenmaal: or gaan van consumenten. De raad voor Gereformeerde sociale arbeid te Utrecht, zal op 19 juni a.s. voor de tweede maal dit jaar em con gres houden en wel in de Westerkerk te Utrecht. In de morgen vergadering zal Prof. Dr. Brillenburg Wurth uit Kampen refereren over „De mens in het maatschappelijk werk". 's-Middags zal de voorzitter van de raad, Prof. Dr. R. Schippers uit Amsterdam, een be schouwing wijden aan „samenwerking en organisatorische vragen". Op een conferentie in Praag is be sloten tot de instelling van een perma nente Pools-Tsjechische commissie voor economische samenwerking. Het woord „Miért" (waarom) komt de Hongaarse vluchteling in de Oostenrijkse kampen de laatste tijd veelvuldig over de lippen. Vooral de jongeren. Met dit woord beginnen zij hun vragen, die zij richten met behulp van de tolken tot welhaast elke bezoeker aan een kamp. „Waarom dragen de westerse landen bij tot ons verblijf in deze kampen, terwijl we zo graag weg willen, waarvoor diezelfde landen kunnen zorgen?" Deze vraag stelt een 18-jarige student in de werk tuigkunde, thans ondergebracht in het door het Nederlandse Rode Kruis geleide kamp Judenau bij Wenen. „Waarom sluit Amerika zijn grenzen, zodat ik voorlopig niet kan emigreren naar mijn broer die daar woont? De Verenigde Staten heb ben ons jaren lang via de radio alle mogelijke hulp toegezegd". Deze vraag is al vele malen gesteld door de 17-jarige leerling slotenmaker Lajos, verblijf houdend in een der enorm grote gebouwen van het kamp Traiskirchen. „Waarom moet ik hier zo lang wachten? Ik wil aan de slag". „Waarom konden de eerste vluchtelingen zo snel emigreren en waarom worden wij van het ene kamp naar het andere gebracht?" De oplossing is: de jongemensen be zig houden met studie of arbeid. Dit eerste wordt gedaan o.a. in bal Isels- berg, waar de Nederlanders met gelden van het nationaal comité een fraaie school hebben ingericht, die binnenkort officieel zal worden geopend. Ook an dere landen hebben dergelijke school projecten in uitvoering, zodat reeds vijf scholen voor de circa 1000 middel bare scholieren geheel of bijna gereed zijn. De arbeid voor de jongelui wordt on der meer verricht in Hirtenberg, waar een aantal ruïneuze gebouwen uit de keizerstijd, door de knapen zelf wordt omgebouwd en ingericht tot een soort ambachtschool voor circa 400 jongens met internaat. Dit project gaat uit van het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken. „De Hongaarse jongemensen die voor het grootste deel actief aan de op stand hebben deelgenomen, voelen zich als volwassenen. In de kampen wor den ze daarentegen als kinderen be handeld, dat wekt verzet. Daarom moeten ze nodig de kampen uit". Dit is de mening van een der bestuursleden van de Osterreichischer Bundesjugend- ring", de Oostenrijkse jeugdgemeen schap, die de Hongaarse jongens en meisjes met veel hulp trouw terzijde staat. „Miert waarom?" het zijn vragen die nauwelijks of niet beantwoord kun nen worden, zo vertrouwde de sociale werkster van het Oostenrijkse staats- kamp Traiskirchen, mevr. dr. Char lotte Teuber-Werkendorff, ons toe. De jongeren, door de jarenlange antipro- paganda levend met een ideale voor stelling der westerse landen, verlangen meer dan men hun op korte termijn kan geven. Ze leven nog immer in de ban van de angst en met een gebrek aan vertrouwen in de toekomst. Wat ze nodig hebben is een rustige omge ving en een geregeld contact met de mensen voor het verkrijgen van ver trouwen. Daarom dienen deze alleen staande jongemensen thans 2450 jongens en 1150 meisjes in de leeftijds groep van 14 tot 18 jaar zo snel mo gelijk uit het kampleven te worden verwijderd en te worden onderge bracht in eigen tehuizen. Hiervoor zal de westerse wereld moeten zorgen, want dit is het ant woord op alle „waaroms", aldus dr. Treuber. Voor de verwezenlijking van deze plannen is evenwel zeer veel geld nodig. Daarop willen de Nederlandse jon gens en meisjes metterdaad een ant woord geven met het resultaat van hun actie-toverbal, zo merkte een der lei ders van de Nederlandse Jeugdge meenschap op. Ze gaan de huizen langs voor de verkoop van een miljoen doos jes met toverballen, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor die nodige hulp aan de Hongaarse alleenstaande jeugdige vluchtelingen. Opgelost moet worden het probleem van de zg. kamp-depressie, een inzin king die de jongelui ondergaan tenge volge van een lang verblijf in een der kampen of door een onverwachte maatregel, die een sterke psychische reactie veroorzaakt, zoals onlangs de stopzetting van de immigratie in de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het Hongaar ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat 20.000 Hongaren uit het westen naar Hongarije zijn te ruggekeerd. In het oude vervallen slot Judenau, waar vele vluchtelingen zijn bijeen ge bracht en waar zuster Veeger van het Nederlandse Rode Kruis de leiding heeft, troffen we in een kamer slechts wasgoed als wandversiering, enkele bedden en een kale tafel als meubilair twee 18-jarige meisjes. Ze hadden niet gevochten in hun land, want daar waren ze te bang voor, ver telden ze oprecht. Ze zijn met een groepje jongemensen op 20 januari |1. over de grens gekomen, zonder dat de ouders van hun ontsnappingspoging wisten. Het ene meisje, Julia, vertelde vlot, dat zij haar geboorteland had verlaten om haar gymnasiale studie in vrijheid te kunnen voltooien. Ze wil in een der westerse landen medicijnen studeren. Vorig jaar mochten van de 180 gediplomeerden op het gymnasium in Hongarije slechts drie jongelui naar de universiteit. De rest werd te werk gesteld in fabrieken en werkplaatsen en om datzelfde lot te ontgaan hadden de meisjes de vrijheid gekozen. Nu verrichten ze wat huishoudelijk werk in het kamp. Van leren komt niet veel zoals bij de meeste vluchtelingen. Het wachten is op de papieren voor emigratie. De Nederlandse Unie van Schade verzekeraars heeft zich op haar alge mene vergadering te Scheveningen be zig gehouden met de gevolgen die de huidige ontwikkeling van het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden voor het verzekeringswezen zal hebben. Hoewel er, aldus de voor zitter van de Unie, Mr. J. C. van Laer voor de verzekeraars, in welk land dan ook, geen enkele reden bestaat zich, daar waar om hun medewerking ge vraagd wordt, van het verlenen van die medewerking te onthouden, is het thans nog volstrekt onzeker wat er kan gebeuren, en hoe lang de gevolgen na werken als er iets gebeurt. Daarbij komt de moeilijkheid dat de nieuwe energiebron nog in een eerste stadium van ontwikkeling verkeert en de exploitatie zich beperkt tot weinige, maar zeer kostbare installaties. Het zou dan ook volkomen uitgeslo ten zijn, vervolgde de voorzitter, de kernreactoren maar een begin van dek king te geven, als niet de verzekerings- markt zich nationaal en internationaal zo effectief mogelijk organiseert, zo draagkrachtig mogelijk wordt en uit gerust is met zoveel mogelijk gelijk vormige verzekeringsvoorwaarden. Eenvoudiger gezegd: de verzekeraars moeten komen tot nationale pools op internationale basis. De Nederlandse bevolking heeft vorig jaar gemiddeld per hoofd rond 40 kilo vlees gegeten. Dat is ongeveer evenveel als in 1955 en 2 kilo meer dan in 1954. Dit wordt meegedeeld in het jaarverslag van het bedrijfschap voor het Slagers- bedrijf over 1956. Het bedrijfschap is tot de conclusie gekomen, dat 1956 voor de slagers geen ongunstig jaar is geweest. Ingezonden mededeling (adv.) A 57/29 ƒ1.65 tot ƒ23.- In geschenkverpakking: 3.10 tot 23.25 Het biologisch archeologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Groningen zal een onderzoek instellen naar de herkomst van een stuk been, gevonden onder Terwispel. De vinder de heer P. H. Smit te Nijbeets vermoedt dat het van een mammoet afkomstig is. Deskundigen achten voorhands deze veronderstelling niet van grond ont bloot. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 september 195? benoemd tot haar particulier secretaresse Jonkvrouwe f f S f f Het heeft geruime tijd geduurd noordat de aap van de revueschrijver Hein Kuipers te Surhuisterveen de gevolgen te boven was van de veel te grote dosis verdovende pillen, die hij in een onbewaakt ogenblik opat, maar dezer dagen is hij alleszins in staat gebleken zijn beschei den rol in de revue „Lichte Grond", die een beeld geeft van de Friese wouden in de laatste honderd jaar, glansrijk te vervullen. Aan de vooravond van zijn eerste optreden kwam hjj de specialist van het ziekenhuis te Drachten, Dr. L. Stoel, zijn dank brengen voor de doeltreffende behandeling. De aap, een jonge mantelbaviaan, deed dat in de vorm van een fraaie foto en een briefje in de rechtervoorpoot geklemd, waarop geschreven stond: „Ik heb er geen woorden voor". De verpleegsters van het ziekenhuis werden met een grote taart verrast, waarop eveneens het portret van de jeugdige acteur stond afgebeeld. De specialist heeft in de afgelopen dagen één van de voorstellingen van de revue bijgewoond en daarbij samen met het drietal verpleegsters van het Drachter ziekenhuis kennis kunnen nemen van de knappe toneelprestaties van zjjn dankbare en in korte tijd zeer populair geworden patiënt. - - - V BIJ HET DROOGVALLEN van de nieuwe polder Oostelijk Flevo land zijn in de buurt van Elburg de resten van een naaldbos boven water gekomen. Dit bos moet eeu wen geleden een oppervlakte van minstens tien hectare hebben be slagen. Een merkwaardige bijzon derheid is, dat juist op de plaats waar de oude stronken van een 40 cm hoogte uit de klei opsteken, een nieuw bos is geprojecteerd. Dwalend door het nieuwe land, trof onze fotograaf een scherp contrast: de laarzen van een nijver lid van het twin- tigste-eeuwse dijkleger naast een eeu wenoude boomstronk, In de nieuwe polder staat de haver, die zonder al te veel hoop op een goede oogst, maar vooral als eerste stap op weg naar het in cultuur brengen van de grond is gezaaid op de drooggevallen stukken van Nederlands nieuwste polder Ooste lijk Flevoland, al enige centimeters hoog. Men is inmiddels zelfs begonnen met het inrijden van stro in de aarde tussen de rijen om verstuiving van de duurgewon- nen aarde tegen te gaan. De bovenste foto toont het inbrengen van stro door middel van een cultivator. Op de onderste foto ziet men een van de zeldzame bezoekers van het nu nog barre gebied in bewondering voor de schuchtere haversprietjes. Woroshilov, de president der Sowjet- Unie, brengt momenteel een bezoek aan Indonesië. In een te Djakarta ge houden rede heeft hij de „imperialis tische machten, die pogen de spanning in de wereld te verhogen en een wed loop houden met kernwapens" in een rede veroordeeld. Soekarno had vooraf in een rede verklaard, dat het Indonesische volk virenden wenst te zijn met alle vol keren ter wereld, die de wereldvrede liefhebben. Bij de aankomst van Worosshilov in Djakarta heeft zich een incident voor gedaan. Een groepje mensen ver- C. E. B. Roëll, hofdame van Hare Majesteit. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 september 1957 benoemd tot haar particulier secretaris Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Jonkvrouwe Roëll is hofdame van H.M. de Koningin en sedert 1945 werk zaam aan de afdeling sociale zorg van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, waarvoor zij nog enige werkzaamheden zal blijven verrichten. Mr. Van der Hoeven is op 27 decem ber 1912 in Amsterdam geboren, stu deerde rechten in Leiden en vestigde zich in 1956 als advocaat en procureur in Haarlem ,waar hij de advocaten praktijk thans met Mr. F. van der Goot en Mr. J. C. Smithuysen uit oefent. Hij is gehuwd en heeft vjjf kinderen. Sedert 1954 is Mr. Van der Hoeven lid van de algemene raad van de Ne derlandse orde van advocaten, terwijl hij o.a. ook bestuurslid is van de Chris telijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, op richter, tot voor kort voorzitter, van de stichting club- en buurthuizen in Haarlem (werk voor ongeorganiseerde arbeidersjeugd) en lid van het dage lijks bestuur van de stichting Nuts- spaarbanken te Haarlem. De heer Van der Hoeven die Doopsgezind is, heeft grote oecumenische belangstelling. Van zijn hand verschenen drie boe ken: „Juich aarde, juich", „De grote verdrukking" en „Scheel engeltje". Naar wij vernemen, heeft Z.K.H. de prins der Nederlanden van het curato rium van het Reactorcentrum Neder land de uitnodiging ontvangen om te willen optreden als beschermheer van het reactorcentrum Nederland. De prins heeft deze uitnodiging aanvaard. scheurde portretten van Woroshilov. De politie wierp traangasbommen, waarna de menigte de politie aanviel met schoenen en stenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3