Raad Baarland torpedeerde uitbreidi ngsplannen w: Gemeente breidt uitA B Cd Raad: „Er komen huizen leeg'' Ckefarine4 Baarland vijf van krijgt meter entree breed Zeeland zal dit jaar weinig peren leveren Kapitein van Köpenick bezocht Terneuzen Veiling Walcheren had een bevredigend jaar EXTRA MOTOR OIL Hoe zal Baarland zich ontwikkelen Nieuwe leden voot hete vuren Vitr betrouwbare middelen in 1 tablet! Postcommandant Verhage te Oostkapelle ter aarde besteld RAADHUISSTRAAT OP DE HELLING Ook Driewegen uit Centrale Dienst BEZOEK AAN DE BOOMGAARDEN Fruit leed van koude weer Slagwerk doet het niet Groots zomerfeest in Zierikzee POLITIERECHTER MIDDELBURG B C uit Zierikzee gevonnist Met Esso bent U beter uit extra bescherming door (SS) Minister Zijlstra spreekt voor Zeeuwse C.B.T.B. Goede aanvoer en hogere omzet L» Joziasse dertig jaar secretaris Woensdag 8 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 HOE ZAL BAARLAND zich in de toekomst ontwikkelen? Deze vraag bleek gisteravond tijdens de in spoedzitting bijeengeroepen ge meenteraadsvergadering een ware strijdvraag te zijn. „Baarlands be volking zal steeds meer teruglopen", aldus de prognose van de raads leden. „Geen sprake van", stelde het college van b. en w. daar tegen over, „Baarland zal zich gaan uitbreiden". Tenslotte resulteerde dit in een stemming, waarbij met grote meerderheid (alleen de beide wet houders stemden tegen) werd besloten een vroeger genomen besluit ongedaan te maken en een gedeelte aangekochte bouwgrond aan de voormalige eigenaar terug te verkopen. „Daar krijgen jullie spijt van", meenden b en w., maar de raadsleden waren het daar niet mee eens. Het merkwaardige van deze zaak was overigens, dat twee kersvers be- edigde raadsleden de doorslag moesten geven. Immers het voorstel kwam van de drie zittende leden, en de wethouders waren tegen. Hoewel de nieuwe leden wel wat met dit geval, waarvan de voorgeschiedenis al verschillende malen in de raad had gespeeld, in hun maag zaten, meenden zij toch hun collega's te moeten steunen, zodat de uitbreidingsplannen van het college werden getorpe deerd. Raadslid L. de Bruijne (C.H.), die samen met de KVP-leden D. Driedijk on A. Beulens in een schrijven om een Spoedeisende vergadering hadden ver- cht, lichtte het standpunt van de drie eren nader toe. Hij was van mening, at de burgemeester destijds meer grond van de heer M. Elenbaas zou hebben gekocht dan de raad bedoeld Jiad. „Er Is meer gekocht, tot voorbij het boogerdje", aldus de CH-woord- voerder, „en dat is fout, want onze ge meente heeft geen behoefte aan uit breiding. Er zijn nu al woningen over, en dat voorspel ik U eer 't jaar om is, staan er meer huizen leeg Plannen De voorzitter, burgemeester W. N. v. Liere, die het standpunt van b. en w. wilde verklaren, memoreerde de uit breidingsplannen van Baarland, die al van jaren her dateren. Het eerste plan werd niet goedgekeurd door Ged. Sta ten en het beroep bij de Kroon werd niet ontvankelijk verklaard. Het twee de plan bij de zuidelijke Achterweg werd door de raad afgestemd, en toen kwam de burgervader voor de derde maal met een suggestie. Dit werd aan vaard ook door Ged. Staten. „Ik heb veel onderhandeld en er waren nim mer bezwaren in de raad", aldus de voorzitter, „en toen gingen er stem men op, dat men niet geweten zou heb ben van dat bewuste perceel De drie raadsleden stelden in hun schrijven voor de 36 are grond weer te verkopen, „daar een gedeelte daarvan niet in het bouwplan ligt en dit voor de gemeente niet anders dan nadelige gevolgen kan hebben." „Een gemeente zonder bouwgrond is niets", aldus burgemeester Van Liere, „en daarom was ik blij zoveel mogelijk grond te kunnen kopen". De heer Driedijk achtte het duide lijk, dat de bouwgrond een strop zal worden. Over 50 jaar Wethouder C. van Damme (A.R.) gaf als zijn mening te kennen, dat de raad In de verre toekomst dient te zien. De plaatselijke geschiedenis had ge- Jeerd, dat er steeds meer bouwgrond nodig Is." In de afgelopen vijftig jaar zijn er minstens een 75 woningen ge bouwd, en zo zal het doorgaan. Daar om kunnen we een uitbreidingsplan niet missen". De neer Driedijk: „Over vijftig jaar misschien. Maar al die tijd zitten we met die overbodige grond. Hoeveel kost dat wel niet?" Toen het voorstel in stemming kwam, werd het vuur de zojuist beëdigde he- yen Jonker (Gem. Belangen) en Traas (S.G.P.), die de opengevallen zetels van de heren H. de Vriend en J. Elen baas kwamen bezetten, na aan de sche- nengelegd. Immers, zij zouden de door slag moeten geven. Uiteindelijk beslo ten beiden het voorstel te steunen, zo dat het kon worden aangenomen (5-2). Mochten Ged. Staten afwijzend tegen over dit besluit staan, dan zal de heer M. Elenbaas het perceel kunnen huren tot 1 december, aldus werd er als voor waarde bijgevoegd. Loyale samenwerking „De laatste tijd is het beleid van b. en w. nogal eens in het geding 'ge- Ingezonden mededeling (adv.) Vhr wmrkmlijk betrouwbare mldd*lmn ba/part eftaar an doen wonderen De viei eeeeeemUMen ven CUaleitei „4" wortlee bi de kei* wereld mat uit stekend reeuiteet gebruikt le MAm kun volkomen betrouwbaarheid wei i duidelijk bewezen en miHioenen mei beat gebracht bij pijnen en griep, i ook don wanneer andere middelen Mw- if BEROEMDE GENEESMIPOfa *T IN EÉN TABLET legen pijnen en griep. Geictrkl voor de gevoeligrie neeg riant die wordt beschermd door bei bestanddeel 0-(-~ wefest", zo sprak de voorzitter, toen hij zich tevoren tot de beide juist beëdig de raadsleden richtte, „ik verklaar ech ter met de hand op mijn hart, dat ons college nimmer met voorstellen komt, die niet in 't belang van onze gemeen te zijn. Ik hoop dan ook op een loyale samenwerking met U". Geen nieuwe weg Bepaald teleurstellend was de mede deling van de Agrarische Subcommis sie dat over het verzoek tot verbete- rine van de tertiaire weg, die door het vele vervoer, l.v.m. de herverkave- lingswerken in een zeer slechte toe stand is komen te verkeren, afwijzend is beschikt. De voorzitter sprak er zijn teleur stelling over uit, dat deze weg is ka- potgereden, ten behoeve van herver kavelingswegen elders. Maar het blijkt, dat tertiaire en provinciale wegen niet in aanmerking komen voor herstel. De raad besloot derhalve een adres aan de Herverkavelingscommissie Zee land te zenden, de begroting 1957 te wijzigen en b. en w. te machtigen voor een bedrag van f 480.de ergste ga ten in het wegdek te herstraten. Met 61 stemmen (de heer De Bruijne was tegen) besloot de raad de woning C 92a te verhuren aan de heer P. Remijnse, drie in aanbouw zijnde woningen aan de heren P. W. Reijnier- se, J. Schipper en P. M. Hoondert, en de verhuur van de vierde nieuwe wo ning aan te houden tot de volgende vergadering. Met tractor van dijk gekanteld De tractorchauffeur J. van de Have uit Oosterland, in dienst van de firma M. Meeuwsen te Bruinisse is gister morgen bij het transporteren van grond in verband met werkzaamheden ter verzwaring van de zeedijk bij Zij- pe met de tractor van de dijk gekan teld. Nadat dr. Quaak eerste hulp had verleend, werd hij met inwendige kneuzingen en enige hoofdwonden naar het ziekenhuis te Zierikzee ver voerd, waarin hij is opgenomen. Onder grote belangstelling is gister middag het stoffelijk overschot van de heer C. Verhage, in leven postcomman dant van de rijkspolitie te Oostkapelle, aldaar ter aarde besteld. De baar, be dekt met vele kransen en bloemstuk ken werd ten grave gedragen door het personeel van de groep Westkapelle der rijkspolitie. Onder hen, die de baar volgden merkten wij o.m. op burge meester F. G. Sprenger van Oostkapel le, districtscommandant W. H. van Ballegoyen de Jong en mr. W. J. E. Crommelin, burgemeester van Dom burg. Naar de wens van de ontslapene werden bij de groeve geen toespraken gehouden. Ds. Th. Sj. de Groot, Geref. predikant sprak enkele woorden van troost, waarna een broer van de over ledene dankte voor het medeleven. BORSSELE Ongeval. In de schuur van de land bouwer M. is de arbeider K. van de hooi zolder gevallen. Hij liep een zware her senschudding en een gebroken pols op. Hij werd spoedig naar het ziekenhuis te Goes gebracht. Geslaagd. De heer C. van Westen slaag de te Scheveningen voor het theoretisch examen tweede monteur. BAARLAND KRIJGT EEN aanmerkelijk verbeterd entree. Burgemeester Van Liere kon aan het eind van de gisteravond gehouden raadszitting de ver heugende mededeling doen, dat de Raadhuisstraat van het gemeentehuls tot aan de NoordstraatDorpsstraat zodanig kon worden verbeterd dat deze bijna twee maal zo breed zal worden en van een heter wegdek zal worden voorzien. Dit is mogelijk geworden doordat de Herverkavelingscommissie Zeeland de zer dagen bereid is gevonden een som van f 12.500,bij te dragen in deze weg- verbetering. De raad van Baarland verleende machtiging aan b. en w. tot aan besteding over te gaan (niet openbaar). De Raadhuisstraat, die thans 314 meter breed is, wordt verbreed tot 5 meter, terwijl de blauwe kasseien eindelijk door een beter wegdek zal worden ver vangen. Ook de raad van de gemeente Drie- vegen heeft in de dezer dagen gehou den vergadering besloten uit de ge meenschappelijke regeling Centrale Dienst Bevelanden te treden. De raadsleden hebben verder een bespreking gewijd aan een schetsplan woningbouw aan de Smitsweg. Archi tect De Bruyne uit Goes heeft een plan voor de bouw van twee wonin gen gemaakt. Besloten werd niet toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool. Een verzoek van de heer Joz. Lan sen om tegemoetkoming vervoers kosten schoolbezoek van zijn zoon werd afgewezen op grond van onvol ledigheid der stukken. Het presentie geld van de leden van het Burgerlijk Armbestuur werd verhoogd van f 15 tot f 20 per jaar. Een verzoek van de verenigirg van Zeeuwen te Den Haag om een bijdrage voor de viering van haar 35-jarig bestaan werd tenslotte afgewezen. (Van onze speciale verslaggever) Steeds duidelijker wordt het dat we in 1957 in Zeeland een betrek kelijk geringe perenoogst zullen hebben. Reeds enige tijd werd van verschillende zijden de klacht geuit dat de vruchtzetting bij de peren zeer slecht was voor enkele belangrijke rassen. Om ons te overtuigen hoe de stand in de Zeeuwse fruitboomgaarden nu eigenlijk is hebben we vele bedrijven bezocht en daarbij is ons wel duidelijk geworden dat de perenoogst 1957 voor wat Zeeland betreft over het algemeen matig zal zijn en voor sommige bedrijven zelfs slecht. Daar is allereerst het belangrijke ras Clapps Favorite dat het op sommige bedrijven er helemaal bij laat zitten. Er zijn bomen genoeg waar geen en- Na de blikseminslag van zon dag j.l. in de toren der Ned. Herv. Kerk te Sint Annaland, doet deze zich op de hele en halve uren niet meer horen. Ook het slagwerk is nadien defect ge raakt, doch het uurwerk func tioneert nog wel, zodat de Sint Annalanders wel de tijd kunnen zien. De vereniging „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen", onder auspiciën van de Oranjevereniging, heeft voor deze zomer een festiviteitenprogramma samengesteld, dat klinkt als een klok. Elke donderdag avond van 18 juli t/m 22 augustus zal een feestmarkt op het Havenplein worden ge organiseerd met deelname o.a. van zeer bekende muziekgezelschappen. Zo zal, wanneer alles goed verloopt, in die tijd de Marinierskapel, o.l.v. Gijs- brecht Nieuwland te horen zijn. Ook ko men de over de radio zeer bekend gewor den gezelschappen: „The Ramblers", onder leiding van Theo Uden Masman, het Amusementsorkest onder leiding van Lex Karsemeyer, de „Skymasters" onder leiding van Bep Rowold en „Dutch Swing College Band", onder leiding van Joop Schrier. Het is duidelijk, dat een zodanig groots opgezet programma risico's met zich mee brengt, die de middenstand en de organi serende vereniging niet kunnen dragen Daarom is een beroep gedaan op de ge meenteraad. De raad heeft maandag een garantie verleend van ten hoogste 5.000. kele peer aan te vinden is, ondanks het feit dat ze wit hebben gestaan met bloesems. Een ander ras dat ook slecht met vruchten is bezet is de Triumphe de Vienne en hetzelfde geldt voor de Bon ne Louise d'Avranches. Deze rassen hebben beiden veel gebloeid maar er zijn weinig "vruchten van gekomen. De late Comtesse de Paris is een vroeg- bloeier en ook dit ras heeft weinig vruchten. Op sommige bedrijven heeft de Beurre Hardy weinig gebloeid. De vruchtzetting valt echter niet direct tegen. Hetzelfde geldt voor de Do yenne du Cornice. Deze fijne hand peer is op sommige bedrijven rede lijk goed, op andere daarentegen slechts zeer matig. UITZONDERINGEN Er zijn ook gunstige uitzonderingen. Het belangrijke ras Conference staat er overwegend goed voor en belooft een goede oogste geven. De vroege Pre- cose de Trevonx heeft op het ogenblik ook nog een goede stand maar Dij dit ras kan er zeer lang een grote rui zijn. Er zijn meer rassen, die wel een redelijke tot goede oogst zullen ge ven. Overwegend geldt echter dat er heel weinig peren zullen zijn dit jaar in Zeeland. De laatste jaren is dit niet dikwijls voorgekomen. De pe renoogst is meestal vrij stabiel en re delijk goed. Over de oorzaak van deze slechte vruchtzetting van een aantal pereras sen lopen de meningen nog uiteen. Somfhigen zeggen dat de nachtvorst van 14-15 april er de oorzaak van is. Anderen zeggen dat het in Zeeland wel meegevallen is met die nachtvorst maar dat de voornaamste oorzaak is het dikwijls zeer koude weer tijdens de bloei. BESSEN Over de vruchtzetting van de prui men en de appels kan op dit ogenblik nog geen volledig en gefundeerd oor deel worden gegeven. Wel is duidelijk geworden dat de bessen zeer veel heb ben geruid en plaatselijk zelfs een slechte stand vertonen. Er zijn veel rode bessen waar maar enkele vruch ten aan 'n tros meer zijn overgebleven. Van groot belang was of de bessen be schut stonden. Ook de zwarte bessen vertonen een matige tot soms slechte stand en de kruisbessen zijn ook slechts redelijk goed tot matig met vruchten bezet. Samenvattend kunnen we zeggen dat nu reeds blijkt, dat de vroege bloei geen gunstige vruchtzetting tot gevolg heeft gehad voor een aantal van onze fruitgewassen en met een lagere kilo opbrengst moet dan ook rekening wor den gehouden. DOOR HET AANNEMEN van een „valse hoedanigheid", zoals in de ten lastelegging stond, wist de los werk man H. J*. de D. uit IJzendijke drie honderd gulden los te branden van een zekere D. uit Schoondijke. Die valse hoedanigheid bestond hieruit, dat hij zich als vertegenwoordiger aandiende van een firma, die een ver lichtingsbatterij voor ƒ675,kon le veren. Maar een voorschot van 300 was wel gewenst De D. diste gistermorgen voor de politierechter te Middelburg zulke schone verhalen op, dat mr. P. van Empel zei: „U zou ons ook nog gaan oplichten. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, schetste De D. in zijn re quisitoir als een bijzonder gladde vogel, „die zelfs een poging doet ons bij de neus te nemen". Daar hij van Belgische nationaliteit is, zullen ernstige pogingen worden gedaan, hem uit ons land te verwij deren. De eis was vier maanden met aftrek. De politierechter vonniste con form. Er verscheen ook een Zierikzees Ingezonden mededeling (adv.) Twee dikten: 10 W-20 W-30 en 20 W-30-40 1 (In het gouden blik) trio voor de politierechter, de los werkman L. J. L., de opkoper en slo per J. C. B. en G. C., die hetzelfde beroep uitoefent. L. bewoonde daar in Zierikzee een huis, dat rijp voor de sloop was. Hij liet C. hier een dakgoot (lood) weg nemen en ontving hiervoor ƒ60, Het werd niet helemaal duidelijk, wie het lood nu had gekocht. L. zei: „ik werd door B. betaald", maar B. zei „C. heeft het gekocht". Om aan alle geharrewar een eind te maken, maakte de officier in zijn requisitoir bekend, dat B. en C. sa men zaken plegen te doen. Hij vond hen allen even schuldig en vroeg tegen ieder van de ver dachten twee weken gevang. De po litierechter was mild in zijn vonnis: 100,subs. 20 d. voor L. èn voor B. en C. SPIJT Te Groede bestal een werkster, me vrouw I. S., haar patrones. Het waren kleine bedragen, die echter opliepen tot 600,Haar volgende werkgeef ster was accurater en nummerde bankbiljetten. Zo viel zij door de mand. Zij kreeg spijt van haar daden en betaalt nu alles terug. Daarmee re kening houdend vroeg de officier een voorwaardelijke straf: twee maanden met drie jaar proeftijd. Het vonnis was conform. Toen de vertegenwoordiger W. van B. uit Rotterdam op 19 oktober te Terneuzen te veel van het geestrijke vocht had gezien, steeg hem met de alcohol de hoogmoed naar het hoofd: toen er in het café, waar hij vertoef de, een portemonnaie werd vermist, gaf hij zich uit als rechercheur van de rivierpolitie te Rotterdam en be gon alle cafébezoekers (en bezoek sters) op een rijtje te zetten en te fouilleren. Hij matigde zich dus een ambt aan dat hij niet bekleedde, zoals de of ficier in zijn requisitoir zei en ver kocht daarbij ontzettend veel on zin. Zo liet hij de mannen met de armen in de lucht staan De politierechter zag hierin wel iets doorstralen van de Kapitein van Ko- penick-historie, met dien verstande, dat de hoofdrolvertolker zelf het ho norarium zal moeten opbrengen: 50 (conform). De voddenkoopman C. C. van S. zou op 16 maart mej. V.—S. hebben mis handeld en beledigd. S. kwam laai thuis en wilde nog een plaatje draai en. Zijn ega voelde hier bitter weinig voor en smeet veertig gramofoonpla- ten in diggelen, hetgeen, zo men mag aannemen, tot enige echtelijke on enigheid leidde. Me; V. bemoeide zich hiermee, waarvoor S. haar opzij zette. „Een tikje op de schouder", meende hij zelf. Er waren twee getuigen om te ver klaren, dat hier alleen sprake is ge weest van belediging. Zo kwam dc boete op 15 subs. 3 d. De lasser J. H. van D. uit Kruinin- gen bewerkte zijn plaatsgenoot H. E. nadat deze zijn zoontje een pak slaag had toegediend. 20,subs. 4 dagen). De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zal in de middag bijeenkomst van de jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. die op woensdag 5 juni in het gebouw „Tha lia" te Bergen p Zoom zal worden gehouden, een rede uitspreken. Zijn referaat draagt de titel: „De land bouw en de economische vraagstuk ken van deze tijd". Het slotwoord verzorgt ds. P. Westland, ned. herv. predikant te St. Annaland, waarna 'n rondrit volgt over het eiland Tholen. In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. a De Coöp. veilingsvereniging „Walcheren" hield gistermiddag in haar gebouw te Middelburg de jaarlijkse algemene vergadering. De voor zitter, de heer B, Koole, gewaagde in zijn openingswoord over 1956 als een jaar van grote spanning en grote betekenis voor de vereniging. Hij vervolgde echter: „Wij mogen met dankbaarheid terugzien op het afgelopen jaar. De aanvoer was groot en de prijzen waren eveneens bevredigend tot van sommige produkten zeer goed". De heer Koole zei verder o.m. „Wij hebben kunnen zaaien en planten en het is voor de tuinbouw een gunstig jaar geweest. De kwaliteit en de kwantiteit had den beter en groter kunnen zijn, maar de aanvoeren waren groot en de prijzen goed. De vraag van de groot- en kleinhandel was eveneens goed. De heer Koole vroeg zich af, of het Eu- Ingezonden madedeling (adv.) ropese Handelsverdrag voor de tuin bouw heil zal brengen. Hij kon on mogelijk zeggen, hiervan grote ver wachtingen te hebben. AFSCHEID In deze vergadering is afscheid genomen van de heer L. Joziasse, de secretaris, die de vereniging gedu rende 30 jaar toegewijd als zo danig heeft gediend. Het was dus het 30ste jaarverslag, dat de heer Joziasse uitbracht, over het 50ste boekjaar van de vereniging. Aan het eind van de vergadering is de heer Joziasse door de voorzitter toegesproken. Deze noemde de schei dende secretaris een grete werker uit het bestuur, een pionier, voor wiens arbeid men niet genoeg waardering kan hebben. Deze waardering werd trouwens tastbaar gemaakt In een fraai geschenk, een rooktafel! In dezelfde geest richtte de heer Koole zich ook tot de heer M. Arend- se, de algemeen adjunct, die zich, eveneens wegens gevorderde leeftijd, genoodzaakt voelde plaats te maken voor een jongere. Ook de heei Arendse werd een passend geschenk aangeboden. Bij de stemming voor een nieuwe secretaris kreeg de zoon van dc scheidende functionaris, de heer P. Joziasse, de stemmenmeerderheid De heer Joziasse jr. bleek echter nie( te bewegen, zodat de vergadering de heer M. Steijn uit Serooskerke aanwees. In de vacature van de heei Arendse werd de heer J. de Vissei uit Serooskerke gekozen. Zo bracht dus de heer Joziasse sr. voor de laatste en dertigste keer jaar verslag uit. Ook hij was niet hoopvol gestemd over de komende Euromarkt. „Van de Benelux hebben wij als tuin ders nog niet veel plezier gehad, over het algemeen meer narigheid", illus treerde hij. „Zo straks krijgen wij mo gelijk ook de Euromarkt, ik zou zeg gen, laten de Heren Ministers en Ka merleden maar goed uit hun dopper, kijkfti en hun voordeel doen met he* verleden „de Beneluxgedachte". Het ledental van de vereniging -blee' vrijwel ongewijzigd en kwam van 46 per 1 jan. '56 op 459 per 31 decembr jl. De omzet over 1956 bedroeg in tc taal ƒ1.882.070,22 tegen 1.659,337,9 in 1955, dat is meer ƒ222.732,31. De secretaris zei verder, dat wa' het veilen van zgn, hard fruit betref' de aanvoer veel groter kon zijn, gezie* de behoefte voor het steeds op grot schaal uitbreidende consumentenge bied. Hij wees op de toename van d bevolking in Middelburg, Vlissingen Souburg, Koudekerke, enz. „Indien de fruittelers eens deder zoals de groentetelers dat doen, al les aanvoeren, dan zou dit toch moe ten kunnen slagen", meende de her Joziasse „maar als het blijft gaa' zoals reeds door velen gedaan word het goede fruit naar Goes gestuur of grote partijen administratief gc veild, dan komt er van onze fruit veiling niets terecht".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2