Economische Sowj wijzigingen iet-Unie op til in Mify 'oenen Russen zullen naar Siberië worden overgebracht Betere voorlichting gevraagd over radio-activiteit Arrestaties bij de in Jordanië vleet Boycot van Suezkanaal vandaag opgeheven? ONTWAPENINGS VOORSTELLEN VAN RUSLAND ZIJN TRUCS" r Amerikaan moet Rusland uit PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DOELTREFFENDER ORGANISATIE VAN INDUSTRIE Economische raden Opnieuw deze maand vertrouwenskwestie in Franse kabinet Roemeen moet Engeland verlaten Minister Staf ook naar Australië Geheim proces in Hongarije Senator Tjalma in Eerste Kamer: Hoessein dringt aan op vertrouwen Egyptisch drukwerk verbrand Premier Kisji Kernwapens in Japan voor zelfverdediging Geen protestvloot naaf Christmas-eiland Mf. Teulings treedt af als senator Geruchten doen de ronde GOEDHART IN WEST-EUROPESE UNIE: Bevorder verandering van regiem Nauwere- samenwerking Nederlands schip op weg naar Suez Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00. O oei Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: gieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: ijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeenwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3697 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit ^Woensdag 8 mei 1957 HONGAARSE JEUGD: „WAAROM?" (Zie pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 4.57 u., onder 20.18 u. Maan op 15.02 u., onder 2.37 u. Hoogwater donderdag 9 mei: Vlissingen: 9.54 u. 1.59 m., 22.19 u. 1.58 m. Terneuzen: 10.18 u. 1.77 m., 22.48 u. 1.75 m. Wemeldinge: 11.19 u. 1.61 m., 23.50 u. 1.44 m. Zierikzee: 11.03 u. 1.44 m., 23.29 u. 1.26 m. NIKITA CHROESJTSJEF, de Russische partijsecretaris heeft dinsdag op een bijeenkomst van de Opperste Sowjet in grijpende wijzigingen in het staatsbestel voorgesteld. Hij wil hiermede een meer doeltreffende organisatie van de industrie bereiken. Op deze manier moet verdere verspilling worden voorkomen en moet het produktievermogen gelijk komen aan dat van de V.S. Volgens buitenlandse deskundigen op het gebied van de Russische 'economie is dit het grootste plan van economische reorganisatie sinds de dood van Lenin in 1924. Rechtstreeks of indirect zullen er 300.000 staatsbedrijven en veertig miljoen arbeiders bij betrokken zijn. Het plan zal tot gevolg hebben, dat vele miljoenen mensen van Europees Rusland naar de onontgonnen gebieden van Siberië zullen worden overgebracht. Volgens Chroesjtsjef zullen er 92 nationale economische raden moeten worden ingesteld, die vele functies van de meer dan 20 op te heffen ministe ries zouden moeten overnemen en voornamelijk zouden moeten zorgen voor het opstellen van plannen en het coördineren van de produktie in de Sowjet-TJnie. Zo zouden er b.v. in de republiek Rusland 68 van dergelijke raden moe ten komen, terwijl de ministeries nog in juni moeten worden opgeheven. Chroesjtsjel betoogde, dat er slechts acht van de ruim dertig mini steries waaronder de produktie en de verwerking van grondstoffen ressor- Het Franse kabinet heeft premier Mollet gemachtigd bij het komende debat in de nationale vergadering over de regeringsmaatregelen op fi nancieel gebied de vertrouwenskwes tie te stellen. Dit debat zal enige tijd na medio mei worden gehouden. De Franse regering heeft kortgele den besloten de staatsuitgaven voor burgerlijke en militaire doeleinden met ongeveer 2.500.000.000 gulden te verminderen, dit i.v.m. Frankrijks huidige economische moeilijkheden. Tevens wil zij, door het heffen van nieuwe belastingen, haar inkomsten met circa 1.500.000.000 gulden ver groten. Deze voorstellen zullen aan de na tionale vergadering worden voorge legd, wanneer deze veertien dezer ■weer bijeenkomt. Een attaché van de Roemeense le gatie te Londen wordt uit Engeland uitgewezen wegens pogingen om spion nen te werven. Dit is door het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Deze foto toont Robin Douglas Home, de man wiens verzoek met de Zweedse prinses Margaretha te mogen trouwen door het Zweedse hof werd afgewezen. teren, moeten worden gehandhaafd. Het gaat dan om de departementen voor vliegtuigbouw, scheepsbouw, radiotechnische apparaten, chemische produkten, middelzware machinerie- en, vervoer, defensieproduktie en elektrische centrales. Laatstgenoemd ministerie, dat door Malenkov wordt geleid, zou moeten worden verenigd met dat voor de bouw van elektri sche centrales. De minister van marine, ir. C. Staf, zal in juni een beleefdheidsbezoek brengen aan Australië. Zoals is gemeld zal de minister volgende maand een in spectiereis maken langs de onderdelen der koninklijke marine in Nederlands Nieuw Guinea. Van daaruit zal de mi nister doorreizen naar Australië. Hij zal daar waarschijnlijk drie of vier da gen blijven en besprekingen voeren met Australische ministers. Het door de partijsecretaris ingedien de plan moet door 1347 leden van de Opperste Sowjet worden goedgekeurd. Nadat Chroesjtsjef zijn voorstellen had gedaan kreeg hij veel applaus. Som mige Russen hebben naar aanleiding van de voorstellen verklaard, dat het plan binnen vijftien jaar kan worden verwezenlijkt. Volgens het Hongaarse blad „Esti Hirlap" komt er een geheim proces tegen een aantal Hongaren, die men de „scherprechters" noemde en die ervan beschuldigd worden „talrijke daden van terreur" te hebben begaan, waarbij zij het speciaal op leden van de geheime politie en communistische autoriteiten hadden gemunt. De groep zou onder leiding hebben gestaan van Jozsef Dudas, die kort na het onderdrukken van de Hongaarse opstand voor een krijgsraad terecht heeft gestaan. Hij werd indertijd ter dood veroordeeld en onmiddellijk te- rerhtgesteld. (Van onze parlementsredactie) Bij de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken in de Eerste Kamer heeft de anti-re volutionaire senator J* Tjalma er gistermiddag bij de regering op aangedrongen het Nederlandse volk duidelijker voor te lichten KONING HOESSEIN van Jor danië heeft er gisteren nogmaals met klem bij zijn volk op aange drongen de normale bezigheden te hervatten en vertrouwen te heb ben in de overheid. Intussen nol- pen de arrestaties in het land el kaar op. Steeds meer parlements leden van het nationaal-socialis- tische front worden in hechtenis genomen. Zo is de secretaris-generaal van deze partij, Said Gaza, in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt ervan be schuldigd Palestijnse vluchtelingen te hebben opgezet tot ongeregeldheden. Voorts zijn in Jeruzalem nog vier par lementsleden aangehouden. Er zijn voorts strenge maatregelen genomen tegen Egyptenaren van wie de aanwezigheid in Jordanië verdacht lijkt. De regering heeft de Koptische school in Amman laten sluiten, die in sterke mate afhankelijk i3 van het Egyptische ministerie van onderwijs. Het personeel zal naar Egypte worden teruggestuurd. Egyptische kranten, boeken, tijdschriften en brochures zijn in beslag genomen en verbrand. Het vernietigde drukwerk woog in to taal twaalf ton. In het gebied van Jericho zijn dins dag opnieuw communisten gearres teerd, die naar Israël wilden uitwij ken. De Jordaanse regering heeft aan Libanon gevraagd geen politieke vluchtelingen uit Jordanië ttfe te la ten. over de gevaren van de radio activiteit. De heer Tjalma deed dit in een betoog, waarin hij zich o.m. zeer kritisch uitliet over de ont wikkeling van de B.B. hier te lande. „In 1939 was men op dit terrein veel verder. Nu, in 1957 weet niemand nog waar hij aan toe is. De B.B., de rege ring en de defensie behoren paraat te zijn alsof er elke dag een druk-op-de- knop-oorlog kan uitbreken. Als er oor log komt zullen onze tegenstanders zich heus niet storen aan bordjes langs de kant van de weg met het opschrift: „Wij Zijn bezig aan de bestedingsbe perking, verzoeke links of rechts af te slaan!", aldus de heer Tjalma. De A.R. woordvoerder betreurde het ten zeerste, dat geen grotere bedragen voor de B.B. zijn uitgetrokken. Hij vreesde, dat de thans vastgestelde be dragen voor vier jaar zullen gelden, omdat het B.B.-budget is vastgeklon ken aan de defensie-begroting. Kri- etiek had spreker voorts op het uitblij ven van verduisteringsvoorschriften. Met deze zaak, waarover op het ogen blik nog interdepartementaal overleg wordt gevoerd, kan toch beslist niet langer gewacht worden. Minister Struycken moet de andere departe menten tot de grootst mogelijke spoed aanmanen. De heer Tjalma was voorts van mening, dat er wijziging behoort te worden gebracht in de procedure volgens welke de materialen waaraan de B.B. behoefte heeft, eerst mogen worden vervaardigd nadat de voor schriften zijn vastgesteld. Bij Agra in de buurt van de fudiase stad Delhi hebben jagers, die op een troep wolven jacht maakten, deze wol- ven-jongen gevonden, die op handen en voeten met de dieren meeholde. Een boerenfamilie in de buurt heeft de jon gen geïdentificeerd als haar z<< arige zoon Parsoeram, die, toen hij sliep door een wolf werd meegenomen toen hij achttien maanden oud was. De jongen heeft de gewoonten van een wolf, brengt wolf-achtige kreten uit en drinkt terwijl hij op handen en voeten staat. Toen hij gevangen werd kon hij in het geheel niet spreken, maar nu heeft hij reeds enige woorden geleerd, hij kan evenwel nog steeds niet recht op staan. De foto toont de jongen op de arm van een bediende van zijn oudere. De Japanse socialisten eisten giste ren het aftreden van de regering toen premier KiSjji meedeelde in het parle ment, dat het niet onconstutioneel is als Japan kernwapens voor zelfverde diging bezit. Kisji zei, dat dit niet be tekende, dat de regering van plan is de J apanse „zelf v erdedigingsstrijdkrach- ten" in de naaste toekomst met kern wapens uit te rusten. In ieder geval was hij niet bereid de legering van Amerikaanse eenheden met atoombe wapening toe te staan. Volgens waarnemers betekent de verklaring van de Japanse premier 'n duidelijke wijziging in het beleid van de regering ten opzichte van het bezit van kernwapens door Japan. De Japanse organisatie, die een „protestvloot" naar Christmas-eiland zou sturen waar de Britten een proef met de waterstofbom gaan nemen, heeft van dit plan afgezien. De voor zitter van de organisatie verklaarde, dat de actie tegen Engeland niet re delijk zou zijn, aangezien Rusland haar kernproeven voortzet, zonder zelfs van te voren te waarschuwen. De Japanse raad voor het verbieden van kernwapens heeit besloten dele gaties naar Amerika, Rusland en En geland te zenden om te protesteren tegen het doorgaan met de proefne mingen met kernwapens. (Van onze parlem.redactie) De voorzitter der Eerste Kamer, mr. Jonkman, heeft gistermiddag voorle zing gedaan van een schrijven van de heer mr. F. G. C. J. M. Teulings (oud minister van binnenlandse zaken), waarin deze meedeelt ontslag te ne men als lid der Kamer, zulks op me disch advies. De Raad van de Vereniging van Gebruikers van het Suezkanaal zal vermoedelijk vandaag besluiten zijn leden toe te staan weer gebruik te maken van het Suezkanaal. Generaal Wheeler, die de oprui mingswerkzaamheden in het kanaal heeft geleid, verklaarde gisteren in New York, dat Egypte de werkzaam heden in het vaarwater technisch wel af kan. Naar zijn mening zullen de Egyptische technici alleen financiële hulp nodig hebben, om het aanwezige materiaal aan te vullen. Volgens een nieuwsblad in Cairo zullen er van 14 mei af dagelijks weer twee convooien door het kanaal va ren. Men schrijft verder, dat er plan nen bestaan om aan het eind van deze maand het kanaal van twaalf, meter uit te diepen tot achttien. De water weg zal tevens worden verbreed tot vijftig meter, zo zegt het nieuwsblad. (Van een speciale verslaggever) Het Nederlandse parlementslid F. Goedhart lijkt de beste manier om een nieuwe wereldoorlog te verhinderen, een verandering van re giem te helpen bevorderen achter het ijzeren gordijn. De heer Goed hart sprak gisteren in de assemblee van de Westeuropese Unie in Straatsburg. Hij zei, dat Moskou jarenlang tevergeefs het wapen van de binnenlandse revolutie tegen het vrije westen heeft gehanteerd. De tijd zal komen, aldus de heer Goedhart, dat het westen hetzelfde wapen ter hand zal moeten nemen. De jongste gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn hebben bewezen, dat daartoe grote mogelijkheden bestaan. In zijn bijdrage aan het debat over de Westeuropese defensie, zei de heer Goedhart, dat West-Europa zonder de minste twijfel .het tragische lot van Midden- en Oost-Europa reeds lang gedeeld zou hebben en eveneens tot Sowjet-slaverny vervallen zou zijn, in dien de Amerikaanse atoom- en water stofbommen het Kremlin niet zoveel vrees en ontzag zouden hebben inge boezemd. De Nederlandse afgevaardigde laak te het ontbreken van een eigen inlich tingendienst van de NAVO. Hij be treurde voorts het Britse besluit tot vermindering van de troepensterkte op het Europese continent. De heer Goedhart stelde alle Russi sche ontwapeningsvoorstellen aan de kaak als trucs en manoeuvres die ten doel hebben verwarring te stichten in bet westen. Ook bij de beoordeling van het staken van proeven met kernwa pens dient men zich, zonder de ogen te sluiten voor mogelijke gevaren, te onthouden van paniekmakerij, die al leen maar het Kremlin ten goed kan komen. De assemblee van de W.E.U. heeft zonder hoofdelijke stemming een aan beveling van haar defensiecommissie goedgekeurd, gericht aan de raad van ministers, om te komen tot nauwere samenwerking bij de produktie van nieuwe wapens, vooral van geleide projectielen. Met het aanvaarden van de aanbe veling onderbrak de assemblee een diepgaand debat over de defensie- politie van het westen. Ten dele was het debat een voortzetting van de gisteren begonnen gedachtenwisse- gisteren begonnen gedachtenwisse- ling over het gebruik van en de proeven met kernwapens, maar langzamerhand werd het een voor spel tot de stemming over een motie van afkeuring, die twaalf leden van de assemblee hebben ingediend. Zij laken de snelle goedkeuring, die de raad van ministers van de W.E.U. verleende aan het voornemen van Groot-Brittannië tot vermindering van de Britse troepensterkte op het Europese continent. Inmiddels heeft de Koninklijke Rotterdamse Lloyd gisteren beslo ten (na rijp beraad) het motorschip „Langkoeas" met Indonesische Mo hammedaanse pelgrims die zijn afgezet in de havenplaats van Mek ka het Suezkanaal te laten pas seren. Het vaartuig is op weg naar Rotterdam. Voor de „Langkoeas", die, gerekend van Kaap Guardafui af, bij Djeddah reeds ongeveer 1.100 zeemijlen (dit is ruim 2.000 kilometer) is gevorderd op de weg naar Suez, zou het terugvaren om Kaap de Goede Hoop in vergelij king met de gebruikelijke route via Suez, een omweg van bijna 7.000 zee mijlen (13.000 km), of achttien dagen hebben betekend. Vergeleken bij de thans bevaren route van Indonesië om de Kaap naar Rotterdam zou de „Langkoeas" via Djeddah toch nog 'n extra omweg van 4.000 zeemijlen of ruim 10 dagen hebben moeten maken. De tweede secretaris van de Ame rikaanse ambassade in Moskon, Mar tin Bowe, is door de Sowjet-regcring tot persona non grata verklaard. Het Sowjet-ministerie van buiten landse zaken deelde dinsdag aan de ambassade mee, dat Bowe activiteit had ontplooid die een diplomaat niet past. Wat dit precies is geweest, is niet gezegd. Bowe is de vijfde Amerikaanse di plomaat die dit jaar aanzegging heeft gekregen de Sowj et-Unie te verlaten. Er is nog geen datum voor zijn ver trek vastgesteld, doch hij zal waar schijnlijk binnenkort vertrekken. DE BILT ZEGT: Iets minder koud Wisselende bewolking met nog en kele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost Dezelfde temperaturen of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1