Honduras en Nicaraqua sluiten wapenstilstand Tulpen- rallye draait Twaalf parlementsleden maken bezwaar tegen terugtrekken van Britse troepen uit Duitsland Engeland wil overeenkomst van Grote Vier ^J^ris L Koningin bezoekt Btielle Massale inenting tegen polio in Leeuwarden Mollet en Pineau ongerust over Suez Eden naar Canada vertrokken Italiaanse regering afgetreden was PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V. MOTIE VAN AFKEURING IN W.E U. Plan voor terugtrekking troepen in de maak Kardinaal Wyszinsky naar Rome Cyprus onder mandaat van de V.N. Eind mei terug in Engeland Geen sensatie Economische redenen Voortijdige registratie en beperking van kernproeven Atomen voor de vrede Niet acceptabel Soc.-democratische partij trad uit de coalitie Hernieuwd uitgaansverbod in Jordanië? Centrale Cultuurtechnische Commissie ZEELAND BESTEEDDE 40 MILJOEN GULDEN AAN RUILVERKAVELING Nederlands schip had aanvaring DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Voratstraat 90. Goes Telefoon 2438. Bjj geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingenl Nieuwstraat 68, Tel. 328; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3696 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq. de Smit Dinsdag 7 mei 1957 r SPORT EN SPEL (Zie pag. 4) J Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op .58 u., onder 20.16 u. Maan op 13.43 u., onder 2.11 u. Hoogwater woensdag 8 mei: Vlissingen: 8.32 u. 1.58 m., 21.03 u. 1.40 m. Terneuzen: 8.57 u. 1.76 m., 21.32 u. 1.58 m. Wemeldinge: 10.00 u. 1.54 m., 22.36 u. 1.26 m. Zierikzee: 9.44 u. 1.38 m., 22.14 u. 1.08 m. Britse troepeninkrimping onjuist? Honduras en Nicaraqua hebben een Overeenkomst getekend, waarin wordt bepaald, dat beiden landen onmiddel lijk besluiten tot een wapenstilstand. Elke activiteit, die de situatie zou kunnen verslechteren, zal worden ver meden. Dit heeft Ricardo Arias, voorzitter van de commissie, die namens de or ganisatie der Amerikaanse staten een onderzoek instelt naar het geschil tus sen de belde landen, gisteren meege deeld. Binnen vier dagen zal genoemde or ganisatie een plan voor terugtrekking van de troepen indienen, dat zowel voor Honduras als voor Nicaraqua aanvaardbaar is. 0 Koningin Juliana zal op 14 mei een werkbezoek brengen aan Brielle. Na een bezoek aan de stad, zal de vorstin aan boord gaan van het motorjacht f,Onze eigen bodem", waarmee zij naar Zwartewaal zal varen. De primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, is maandagavond per trein naar Rome vertrokken, waar hij met zijn delegatie waaronder zich verscheidene bisschoppen en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders bevinden deel zal nemen aan de viering van de veertigste jaardag van de isschopswijding van paus Pius XII. Hij zal de paus tevens danken voor geoscelijke hulp op moeilijke ogen blikken en van deze de kardinaals hoed ontvangen, welke hij bij de cre atie in 19"3 niet in ontvangst heeft kunnen nemen. Een menigte belang stellenden deed het gezelschap uitge leide. MAKARIOS: Aartsbisschop Makarios heeft maan dagavond te Athene gezegd dat de Cyprische kwestie in behandeling ge nomen zou kunnen worden indien Cyprus onder mandaat van de Ver enigde Naties kwam. Dit zei hij na een bespreking met de Griekse minis ter van buitenlandse zaken, Averoff. „De overdracht van de Britse souve- reiniteit over het eiland aan de NAVO is onaanvaardbaar", aldus de aarts bisschop. DE BILT ZEGT: Minder buiig. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in het binnenland. Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Iets minder koud dan gis teren. Zaterdagavond nog had president Somoza in een proclamatie aan zijn volk, Honduras offcieel gewaarschuwd, dat elke nieuwe aanval een totale oor log tussen beide landen zou betekenen. Inmiddels hadden Guatemala, Salva dor en Costa Rica in een gezamenlijke verklaring laten weten, dat zij strikte neutraliteit in acht zouden nemen. Door het initiatief van een aantal Leeuwarder artsen is de Friese hoofd stad waarschijnlijk de eerste gemeente in ons land, waar op grote schaal kinderen zullen worden ingeënt, tegen de gevreesde polio. Het is mogelijk gebleken een hoeveelheid vaccin tegen deze ziekte uit België te laten komen, waarmee globaal achtduizend kinde ren kunnen worden behandeld. Omdat slechts een deel van de Leeuwarder jeugd kan worden ingeënt, heeft men zich moeten beperken tot de leeftijds groep van twee tot en met zes jaar, omdat het deze groep is, die het meest kwetsbaar voor de kinderverlamming blijkt te zijn. Men hoopt deze massale inenting in een vlot tempo af te werken, om althans een groot aantal kinderen nog dit jaar een zekere onvatbaarheid te geven. De Leeuwarder medici hebben zich belangeloos beschikbaar gesteld en ook het gemeentebestuur heeft zich spontaan achter deze actie ge steld, die mede mogelijk is gemaakt doordat enkele bedrijven financiële hulp hebben toegezegd voor het aan schaffen van het prijzige vaccin. 0 Van Saoedisch-Arabische zijde in Beiroet is zaterdag meegedeeld dat koning Saoed van Saoedi-Arabië als gevolg van de ontdekking van een terroristisch komplot van Palestijnse Arabieren op het grondgebied van zijn rijk, opdracht heeft gegeven tot op richting van een speciale politiedienst, die zal worden belast met het toezicht op alle ondermijnende elementen. Na afloop van besprekingen tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles en de Franse staatslieden Mollet en Pineau te Parijs heeft laatstgenoemde ver klaard, dat naar Frans inzicht de toe stand inzake het Suezkanaal „gevaar lijk" is. Naar de mening van Mollet en Pineau kan het kanaal nooit een internationale waterweg zijn op grond van de jongste voorwaarden van Egypte. Voorts was nog gesproken over de NAVO-conferentie, die verleden week in Bonn is geëindigd en de laatste Russische nota aan West-Duitsland. Juist voordat Foster Dulles de vlieg tuigtrap besteeg, overhandigde een ad judant hem een exemplaar van het geruchtmakende boek van de Franse journalisten Serge en Merry Brom berger: „Geheimen van de expeditie naar Suez". Dulles' repliek was: „Eigenlijk zou men mij hiermee niet moeten zien", waarna hij glimlachend in het toestel verdween. Deze foto geeft een overzicht van de start te Noordwijk van een ge deelte der deelnemers aan de ne gende internationale tulpenrallye, welke wordt gehouden van 6 tot 11 mei. Zie ook elders in dit blad. De voormalige Britse premier Sir Anthony Eden, die een week voor her stel van gezondheid op een landgoed in Boston (V.S.) heeft doorgebracht, is maandag, vergezeld van zijn echtge note, per vliegtuig naar Ottawa ver trokken, waar hij drie weken, als gast van de Canadese gouverneur-generaal Vincent Massey, zal verblijven. Voor zijn vertrek las Eden op het vliegveld van Boston een verklaring voor, waarin hij de inwoners van deze stad zijn dank betuigde voor de door hen betoonde vriendelijkheid. Eden is voornemens eind mei naar Groot-Brittannië terug te keren. Voor het eerst in de Europese parlementaire geschiedenis heeft een aantal leden van alle fracties uit de assemblee van de Westeuro- pese Unie een motie van afkeuring ingediend tegen het beleid van de raad van ministers. Volgens de motie, die was getekend door twaalf parlementsleden, had de raad van ministers geen toestemming voor vermindering van de Britse strijdkrachten in Duitsland mogen geven. "Vanmiddag zal er over de motie worden gestemd. Sir James Hutchison, de nieuwe voor zitter van de assemblee, deed aan het einde van de besprekingen te Straatsburg mededeling van de mo tie, die was getekend door Franse, Italiaanse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse parlementsleden. Al leen de Britse en Duitse handteke ningen ontbraken. Het was een levendig debat, dat had plaats gevonden en dat was geopend door de Nederlandse vertegenwoor diger, de heer J. J. Fens. Het rapport toelichtend, dat hij na mens de defensie-commissie uit bracht, zei de heer Fens, dat men achter zijn verklaringen vooral geen sensatie moest zoeken. „De werkelijkheid", zo zei hij, „is al erg genoeg: de bases van onze de fensie, het veelgenoemde schild en het zwaard, zijn een schild met gaten en een stomp zwaard. Het is een ernstige zaak, dat de Britse regering het voornemen heeft opge vat haar troepensterkte op het Con tinent te verminderen. Al brengt het een kink in de kabel, zo ging de Ne derlandse vertegenwoordiger verder, „het moet mogelijk zijn het open en eerlijk aan de orde te brengen." De heer Fens besloot met te zeggen, dat de verantwoordelijkheid voor het besluit bij de raad van ministers van de W.E.U. ligt. „Om economische redenen is het onmogelijk voor Groot-Brittannië de laatste tijd bij te houden", zo verklaarde de Engelse onderminis ter van buitenlandse zaken, Orms- by-Gore. Hij zei, dat het „geens- De Britse delegatie in de subcom missie van de V.N. voor ontwapening, die maandag weer bijeenkwam na een onderbreking van zes dagen, heeft voorstellen gedaan wat betreft de voortijdige registratie bij de V.N. van atoomproeven en de beperking van zulke proeven. De Britse regering stelt een over eenkomst tussen Amerika, de Sowjet- Unle en Groot-Brittannië voor over de registratie van proeven op basis van de resolutie, die 18 januari in de alge mene vergadering van de V.N. is in gediend door Canada, Japan en Noor wegen. Engeland is bereid een aantal internationale waarnemers bij de proe ven toe te laten. Engeland stelt verder de instelling van een commissie van deskundigen voor, die de mogelijkheden van een beperking van het aantal proefontplof- fingen en van de controle daarop moet bestuderen. Deze commissie zou kun nen samenwerken met de door Ame rika voorgestelde groep deskundigen ter voorbereiding van een algemeen stelsel van toezicht op de kernontwa pening. Amerika heeft onlangs geopperd, dat deze deskundigen op 1 september 1957 bijeenkomen en dat het controlesys teem op 1 maart 1958 zal ingaan. Met ingang van die datum zou de produk- tie van splijtbaar materiaal voor mili taire doeleinden geheel moeten wor den gestaakt. Tenslotte stelt de Britse regering voor, dat de staking der proefexplosies met kernwapens wordt voorafgegaan door een produktieverbod van splijt baar materiaal voor militaire doelein den, dit in het kader van een algemeen akkoord over de ontwapening. Van welingelichte Britse zijde wordt vernomen, dat Frankrijk, Canada en de Ver, Staten in beginsel met het En gelse plan instemmen. Men herinnert er aan, dat het voorstel van Canada, Japan en Noorwegen over de voortij dige registratie van proeven door de voerde dat het de bewapeningswed- Sowjet-Onie is verworpen, die aan loop slechts zou legaliseren. De adviescommissie van de V. N. voor het vreedzaam gebruik van kern energie is maandag te Geneve bijeen gekomen onder voorzitterschap van secretaris-generaal Hammarskjoeld. Geleerden uit zeven landen wonen de conferentie bij. De commissie heeft tot taak voorbereidingen te treffen voor een tweede internationale confe rentie onder het motto 'Atomen voor de vrede', die waarschijnlijk in 1958 zal worden gehouden. zins een aanzienlijke" verminde ring van Engelands troepensterkte in Europa betrof. Hij wees er echter wel op, dat het Britse optreden zeker niet een voor beeld voor andere landen behoeft te zijn. „Groot-Brittannië blijft zijn de fensiebeleid baseren op de W.E.U. en het het Atlantisch Pact. Eerder op de dag had de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, een redevoering gehouden en vragen beantwoord over de beperking van'de bewapening. Spaak noemde de recente Russische waarschuwingen aan de regeringen van het westen in feite voorstellen tot eenzijdige beperking in de be wapening, die dan ook niet kunnen worden geaccepteerd. „Dë Russische nota's en radia- commentaren zouden zeer belang wekkend zijn", zo betoogde Spaak, „indien de Sow jet-regering erin zou aanduiden, dat ook zij van haar kant van tactische kernwapens zou af zien. Dit is echter niet het geval. De Belgische minister besloot met te verklaren, dat een goede verhou ding met Rusland onmogelijk ls zo lang Moskou's woorden zoals in het geval Hongarije In tegenspraak zijn tot Moskou's daden. x) Men zie ook het verslag van de rede, die de heer Fens heeft gehouden op pagina 3. De Italiaanse regering is maandag avond afgetreden. Dit was de laatste dagen min of meer te voorzien nadat de leider van de sociaal-democratische partij zondag had bekend gemaakt, dat zijn partij uit de regeringscoalitie zou treden. President Gronchi heeft onmiddel lijk na een kabinetsvergadering aan premier Segni ontslag verleend. Voor lopig heeft pre-;dent Gronchi aan Segni gevraagd het bewind waar të nemen totdat de onderhandelingen over een nieuwe regering achter da rug zijn. Men verwacht, dat de presi dent hem later zal vragen een nieuwe regering te vormen. Voor het geval deze poging zou falen, zou de christen democratische partij, de grootste in Italië, bereid zijn een minderheidsre gering te vormen in afwachting van de verkiezingen, die volgend jaar ge houden zullen worden. Vermoedelijk zal de huidige minis ter van buitenlandse zaken, Martino, in de boezem van de christen-demo cratische partij nogal wat kritiek ge- zijn functie verliezen. Er is namelijk weest op zijn steun aan Engeland en Frankrijk tijdens de Suezcrisis. Volgens radio-Cairo heeft de Jor daanse regering opnieuw een uit gaansverbod afgekondigd, dat zou gelden van negen uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. Koning Hoessein van Jordanië heeft een decreet getekend houdende da benoeming van generaal Habes el Madjali tot chef van de generale staf van het Jordaanse leger. Hjj is tot dusver waarnemend stafchef geweest. Radio-Beiroet meldt, een verklaring van de Jordaanse militaire gouverneur aanhalend, dat de generaals Noewar en Hiyari, gewezen stafchefs van het Jordaanse leger, bij verstek zullen worden berecht op beschuldiging van landverraad. De generaals zijn gisteren incognito in Cairo aangekomen. De Pakistaanse minister-president^ Soehrawardy, heeft maandag ver klaard. dat Groot-Brittannië de wa- terstofbomproeven op Christmas- Island wel moet laten doorgaan. Vol gens hem hebben de proeven thans meer een defensief dan een offensief karakter. Duvekot's graanhandel te Goes bestaat 100 jaar. Wilt u er meer over weten, lees dan pag. 2 waar n een uitgebreid artikel kan vinden over deze zaak. Een beeld van de enorme pakhuizen aan de kade te Goes hebben wij bewaard voor de voorpagina. De foto laat duidelijk zien de grote omvang van het be drijf. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Washington is zaterdag vernomen, dat acht straallesvliegtuigen zaterdag van het Amerikaanse vliegveld bij Wiesbaden zijn opgestegen met be stemming Saoedi-Arabië. Blijkens een verslag van de Centrale Cultuurtechnische Commissie zijn in de rampgebieden van Zeeland in 1956 40 miljoen gulden besteed voor cultuur technische werken (ruilverkaveling enz.). De mechanisatie bij deze werk zaamheden is in dat jaar opgevoerd tot 95 Bij de ruilverkavelingswerken waren op Schouwen-Duiveland 7200 personen als rechthebbenden betrokken. Op Tholen 5200, in de zak van Zuid-Beveland 2900 en in de polder Waarde 620. Ten behoeve van de agrarische ontsluiting werd 35 km wegen met een interlokaal karakter aangelegd, 65 km. boerderij wegen en 42 km ontsluitings wegen voor landbouwgronden. Bij het herstel van droogtegevoelige afgeslagen gronden is op Schouwen-Duiveland een gebied van 85 ha bewerkt met 135.000 kub. meter grond, waarvan 55.000 kub. meter afkomstig was uit het nieuwe havencomplex voor Rotterdam. In de polders Kruiningen en Waarde werd op 56 ha baggerslib uit de Scheldehavens gebruikt. Met de herverkavelingswerken op Walcheren is in 1956 een bedrag van 9 miljoen gulden gemoeid geweest. Ten behoeve van de drinkwatervoorziening werden 115 km. waterleiding ge legd, waardoor 205 woningen en 183 weidepercelen konden worden aange sloten. Het Nederlandse motorschip „Anto- nie" uit Delfzijl (200 ton) is gisteren in Cuxhaven in aanvaring gekomen met het onder Costaricaanse vlag va rende 1215 ton metende vrachtschip „Dorita". Beide schepen hebben scha de opgelopen, maar konden deson danks hun weg naar zee vervolgen. 0 De staking bij de Italiaanse P.T.T. is maandagavond bij besluit van de vakbondcentralen opgeschort. Deze zijn van mening dat de bewegingen in het licht van de huidige kabinetscrisis niet dienstig zijn. De staking had drie dagen moeten duren. Te Arnhem is gisteravond op 60- jarige leeftijd plotseling overleden ge- neraal-majoor der artillerie (b. d.) C. D. Toet, directeur der stafschool be scherming bevolking te Barneveld. Volgens het Hongaarse blad „Nep- szabadzag" telt de nieuwe Hongaarse communistische partij 300.000 leden, die op 3 4 percent na, allen actief lid van de partij zouden zijn. De Britse vertegenwoordiger Sir James Hutchison is bij acclamatie ge kozen tot voorzitter van de assemblee van de Westeuropese Unie. Hij volgt in die functie John Maclay op, die lid is geworden van de Britse regering.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1