TWEE MINUTEN STILTE Nederland eerde zijn doden op sobere, doch plechtige wijze Britse reclame-agent vroeg Zweedse prinses ten huwelijk ATTRACTIEF PROGRAMMA BIJ HERDENKING VAN DE R UYTER Westerse diplomaten in verboden zone gearresteerd Autobotsing tegen muur: zes doden, acht gewonden Dr. Schaerf tot president van Oostenrijk gekozen TER NAGEDACHTENIS AAN HEN DIE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Medeleven van ons Koninklijk huis Toren Herv. kerk te St. Annaland door bliksem getroffen Protestnota's verzonden Kordate aanbidder werd afg ewezen ZONDAGMORGEN IN ALLE VROEGTE Prof. Denk (15 jaar) werd verslagen Feestweek te Vlissingen in zicht Vlootschouw, historische landing, openluchtspel en taptoe CONCERTEN CANTATE KC-leden Hoolboom en Pelkaan schuldig bevonden Hoofdkantoor: L. Voritstraat 80. Oom Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adtn.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- ctraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzen: Djjkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Bubrieh Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3695 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Maandag 6 mei 1957 ARNEMU1DEN WEE R KAMPIOEN (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 5.00 tl., onder 20.13 u. Maan op 12.24 u., onder 1.44 u. Hoogwater dinsdag 7 mei: Vlissingen: 7.16 u. 1.66 m., 19.42 u. 1.48 m. Terneuzen: 7.44 u. 1.84 m., 20.11 u. 1.64 m. Wemeldinge: 8.50 u. 1.57 ik, 21.19 u. 1.27 m. Zierikzee: 8.33 u. 1.37 m., 20.57 u. 1.08 m. ONS NEDERLANDSE VOLK is zijn voor de vrijheid gevallenen nog niet vergeten. Vele tienduizenden hebben dat zaterdagavond bij de herdenkingsdiensten en stille tochten met hun tegenwoordigheid bewezen. In heel ons land, tot in de kleinste dorpen toe, is eerbiedige hulde gebracht aan hen, die hun leven gaven voor de kostelijke vrij heid, waarvan ons volk nu al twaalf jaar geniet. TERWIJL DE AVONDZON haar laatste koesterende stralen door de kille schemering zond en de omfloerste pelgrimages in een rode gloed zette, verstomde om precies acht uur alle geluid. In die twee minuten doodse stilte, waarin slechts het getik van een klok en het lied van een late vogel werden vernomen, eerde Nederland zijn ge vallenen. Hare Koninklijke Hoogheid, prinses Wilhelmina was het, die te Rotterdam het nieuwe monument voor de geval lenen onthulde. Na de twee minuten stilte trad onze „Koningin-Moeder" naar voren om namens haar dochter een krans van oranje lelies met een medaljon van rood, wit en blauwe lis sen, aan de voet van het gedenkteken te leggen. Koningin Juliana en prins Bernhard bracht te Amsterdam hulde en dank aan alle gevallenen, die in het Natio- Israël heeft zondag de hulp van het V.N.-apparaat voor toezicht op het bestand ingeroepen om een einde te maken aan wat genoemd wordt de herhaalde Syrische aanvallen op Is raëlische staatsburgers. De Syrische minister van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat rijn regering een onderzoek instelt naar de bedoeling van Turkse troe penconcentraties aan de Syrische grens, aldus heeft radio-Boedapest ge meld. De Syrische regering heeft de twee voormalige chefs van de Jor daanse generale staf, luitenant-gene raal Ali Aboe Noewar en zijn opvol ger luitenant-generaal Ali Hiyari, die tijdens de Jordaanse crisis hun land verlieten, gewaarschuwd, dat zij „alle politieke activiteit moeten staken". De twee voormalige chefs van de Jordaanse generale staf Ali Aboe Noewar en Ali Hiyari zijn zondag on verwachts per vliegtuig uit Damascus Jiar Cairo vertrokken. nale Monument op de Dam worden ge- eerd, in tegenwoordigheid van minis ter-president dr. W. Drees en minister Ir. C. Staf. Ook hier werd een krans gelegd, waarna het trompetterkorps der eavallerie het „Wilt heden nu tre den" speelde. Zo herdacht Nederland zijn doden. Op de fusilladeplaats te Vught, bij het vliegermonument te Soesterberg, op de Russische begraafplaats op Texel, bij het Marine-monument in Den Helder, op de Grebbeberg, op de erebegraaf plaats te Bloemendaal, in de duinen van Waalsdorp, op de Franse militaire begraafplaats van Kapelle, in steden en dorpen, in Groningen en tricht, in Overijssel en Zeeland. Tijdens een kort, maar hevig onweer werd zondagmorgen, omstreeks half zeven de toren der Ned. Hervormde kerk te Shit Annaland door de bliksem getroffen. Hoewel het kerkgebouw voor brand gespaard bleek, werd vrij wat schade aangericht. Het haantje werd van de toren ge slingerd en kwam op het kerkplein terecht, terwijl aan de noordzijde de leien werden vernield. Tevens ontstond schade in het portaal onder de toren, waar de leiding naar de sirene on klaar geraakte. Als gevolg van de blikseminslag kon de doven- en kerk telefoon niet functioneren. De mate riële schade is vrij aanzienlijk. Een speciale kamer van ret Pa- rijse hof van beroep heeft een nieuw onderzoek gelast naar de dood van Louis Renault, stichter van de Re- nault-automobielfabrieken, die in 1944 stierf, nadat hij enkele weken gevan gen had gezeten in de gevangenis Fresnes buiten Parijs. Mevrouw Re nault heeft gezegd, dat haar echtge noot in een ziekenhuis is overleden aan de gevolgen van mishandeling die hij in de gevangenis in Fresnes heeft ondergaan. De Amerikaanse en de Britse luchtmachtattaché in Tsjecho-Slo- wakije zijn vrijdag aangehouden in een verboden militaire zone bij Praag in de omgeving van „be langrijke militaire objecten", aldus heeft het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka gemeld. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft in afzonderlijke nota's bij de Ameri kaanse en de Britse ambassadeur te Praag geprotesteerd tegen de activiteit van de attaches. HET MIDDEN-OOSTEN I (óók Engeland en Pakistani Arabische liga Graaf Carl-Reinhold von Essen, grootmeester van het Zweedse ko ninklijke huis, heeft toegegeven, dat de 25-jarige Britse reclame agent Robin Douglas-Home inder daad heeft gedongen naar de hand van de 23-jarige prinses Mar gar e- tha, kleindochter van koning Gu- staaf VI van Zweden. Zijn schrif telijk aanzoek is zes weken gele den afgewezen in een brief van prinses Sibella, de moeder van Margaretha, waarin zij de wil des konings tot uitdrukking bracht. Robin Douglas-Home is een neef van de graaf van Home, leider der conservatieven in het Britse Ho gerhuis. BELEEFD, MAAR BESLIST Prinses Margaretha is in 1952 naar Engeland gegaan, om de taal te leren. Na een verblijf in haar eigen land keerde zij in 1956 naar Londen terug om haar Engels op te halen. Zij werk te als volontaire in een ziekenhuis. In de mededeling van het Zweedse hof wordt gezegd, dat het om een on schuldige affaire gaat, zoals er zo dik wijls tussen jonge mensen voorvallen. Het antwoord van prinses Sibylla was beleefd maar beslist, zo wordt gezegd, Van Zweedse kant moest het aanzoek als onmogelijk worden beschouwd. GEEN VERBOD In een communiqué, dat later is uit gegeven door de opperkamerheer des konings, maarschalk Birger Ekeberg, wordt gezegd dat de koning geen ver bod op een dergelijk huwelijk heeft ingesteld. Hij gaf prinses Margaretha slechts de raad, zich zeer zorgvuldig op zulk een ernstige beslissing te beraden. Volgens diplomatieke kringen te Praag werden de twee attaches vrij dag drie uur vastgehouden en gefoto grafeerd door gewapende Tsjechische militairen, toen zij zich in een auto in een plattelandsdistrict in de omgeving van de Tsjechische hoofdstad bevon den. Zij hadden geweigerd hun voer tuig te verlaten of vragen van de Tsjechische officieren te beantwoor den. Naar verluidt hebben de Britse en de Amerikaanse diplomatieke verte genwoordiger te Praag een tegenpro- test ingediend, waarin wordt gezegd dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten zich ten onrecht gemengd hebben in het werk van de attaches. Britse diplomaten weigerden bijzon derheden over het incident te verstrek ken, maar zij verklaarden 'verbaasd' te zijn dat het officiële Tsjechische persbureau mededeling van het inci dent en de protestnota's heeft gedaan, hoewel de drie partijen waren over eengekomen, de pers er buiten te la ten. Volgens waarnemers bevinden eich aan de buitenkant van Praag grote hoeveelheden militair materieel, waar onder tanks en artillerie, ter voorbe reiding van een parade op 9 mei voor de viering van de dag van het Tsjecho slowaakse leger. In kringen van de Britse ambassade te Praag werd verklaard, dat het inci dent zich voordeed, nadat de gangen van verscheidene Britse diplomaten de laatste dagen door de Tsjechische vei ligheidsautoriteiten zeer nauwkeurig waren gevolgd. Op de rijksweg bij Zwijndrecht is zondagochtend omstreeks kwart over vijf een uit de richting Rotterdam komende, tot personenauto omgebouwde bestelwagen tegen de muur van een viaduct gebotst. De gevolgen waren ont zettend: van de veertien inzittenden waren er zes vrijwel op slag dood, terwijl de andere acht zware of lichte verwondingen opliepen. De doden zijn S. Kruidink, 36 jaar, J. Brul, 70 jaar, C. Bozuwa, 58 jaar, H. Sterkman 46 jaar, B. Vos, 30 jaar, al len te Dordrecht, en B. Verhoef 21 jaar te Papendrecht. Vijf der gewonden verkeren in le vensgevaar. NIET GESLIPT De bestelauto waarmee de classifi ceerders, die in dienst van een kiassi- ficeerbedrijf gewerkt hadden bij de B. P.M. te Pernis, waar zij tanks hadden gereinigd, werd bestuurd door G. Wie- ringa. Hoe het mogelijk is geweest dat de auto tegen een muur van het via duct is opgebotst staat niet vast. -Uit het onderzoek is echter gebleken, dat de wagen in elk geval niet is geslipt. Hij vertoonde ook geen gebreken. De grote kracht waarmee de botsing is geschied, kan geconstateerd worden uit het feit, dat de motor geheel van de auto is afgerukt en onder de wagen terecht is gekomen. De verongelukte wagen is volkomen vernield. De klassi- ficeerders hadden tot half vijf in de morgen bij de B.P.M. gewerkt en wa ren op weg naar huis. S Bij de Zwitserse P.T.T. verschijnt per 1 juni u. een nieuwe serie postzegels met een toeslag, die voor 90 is be stemd voor kankeronderzoek en 10 voor blindenhulp. De 5 rappen zegel is grijs, 10 rappen groen, 20 rappen oran je, 30 rappen bruin en 40 rappen blauw. De postzegels zijn tot het einde van dit jaar geldig. Mendes-France kritiseert Franse regeringspolitiek De leider van de linkervleugel der Franse radicale partij, Mendes-France, heeft zaterdag op een buitengewone vergadering van deze partij die door ongeveer 2000 afgevaaardigden werd bijgewoond, de socialistische regering Mollet ervan beschuldigd een politiek te volgen die tot verlies van Algerië leidt. In zijn redevoering tot het congres zei hij, dat in Frankrijk op het ogen blik een fascistisch gevaar bestaat. Da voornaamste moeilijkheid noemde hij Algerië. Zonder een oplossing van da Algerijnse kwestie, verklaarde hij, zou er geen uitkomst gevonden kun nen worden voor de economische en internationale problemen waarvoor Frankrijk zich gesteld ziet. Kool naar Noorwegen De Noorse autoriteiten hebben be sloten dat o.a. uit Nederland de in voer van rode en witte kool onbe perkt zal worden toegestaan in de pe riode van 6 tot 31 mei a.s. De voormalige minister van bui tenlandse zaken van Israël Mosje Sja- ret heeft in Sydney gezegd dat. Israël tot het uiterste zijn rechten op door vaart door het Suezkanaal zal verde digen. Dr. Schaerf is 67 jaar oud en sinds 1945 voorzitter van de socialistische partij. De verslagen kandidaat voor het presidentschap is prof. Wolfgang Denk, 75 jaar oud. Hij behoort niet tot een partij en was kandidaat gesteld door de conservatieve volkspartij (die met de socialisten de coalitieregering vormt) en de rechtse vrijheidspartij, HET COMITÉ VOOR DE OR GANISATIE van de plechtigheden en feestelijkheden te Vlissingen, ter gelegenheid van de De Ruy- terherdenking heeft een zeer ge varieerd programma samenge steld. 9 mei: Concert van het Residentie orkest in de St. Jacobskerk te Vlis singen o.l.v. Willem van Otterloo. 's Middags wordt een jeugdconcert ge geven. Tijdens het avondconcert zal de première van de ouverture „De Ruyter" van Henk Stam worden uit gevoerd. 28 juni: Cantate door ongeveer zes honderd leerlingen der vijfde klasse der lagere scholen te Vlissingen, onder leiding van Jan Kuiler, musicus te Middelburg. Van 2 tot en met 7 juli: Vlootschouw van de Kon. Marine. De oorlogsbo dems zullen ligplaats kiezen in de binnenhaven van Vlissingen. Gedu rende de vlootweek zal elke ochtend vlaggenpaxade plaats vinden, elke avond zullen de oorlogsschepen ver licht zijn, een zoeklichtspel zal wor den gehouden, voor de jeugd vinden instructietochten plaats. Voorts wor den aan boord van de schepen demon straties worden gegeven. De schep'n kunnen dagelijks worden bezocht. 2 juli: 's Ochtends aankomst van de vloot op de rede. Het gemeentebestuur van Vlissingen zal de nakomelingen van De Ruyter ontvangen. Op deze dag zal de P.T.T. de eerste Ruyter uitgaven en zal de De Ruyter- herdenkingspostzegels van M. A. de tentoonstelling worden geopend. Historische landing Om zes uur 's avonds wordt in Vlis singen de klok teruggezet tot 15 juni 1666, toen na de vierdaagse zeeslag, die eindigde in een glorierijke over winning voor De Ruyter de grote ad miraal aan land ging. Voorafgegaan door een zestal sloe pen, bemand door zijn hoofdofficieren en ieder geroeid door tien roeiers, zal de staatsiesloep van de zegevierende admiraal vanaf „De Zeven Provin ciën", welke op de rede ligt, onder het gedonder van saluutschoten naar de Vlissingse wal roeien en landen in de Voorhaven. Daar staan Jan de Witt met zijn gevolg en een erewacht van mariniers de overwinnaar op te wach ten. Een stoet wordt geformeerd, die daarna door oud-Vlissinger trekt, naar het huis van de familie Lampsins, ei genaar van de lijnbaan, waar Michiel zijn loopbaan als touwslagersjongen begon. Het gemeentebestuur van Vlissin gen, gekleed in 17e eeuwse kleder dracht, zal hier De Ruyter verwelko men. In Vlissingen wordt tenslotte, zoals dit ook op 16 juni 1666 is ge beurd, het diner ruikt. Op 2 juli om 9 uur 's avonds wordt een taptoe gegeven door de Mariniers kapel. 3 juli. 's Middags 3 uur: Grote mi litaire mars door Vlissingen. 's Avonds half negen: Eerste opvoering van het historische openluchtspel „Bestevaer Michiel". Het spel wordt opgevoerd op de Oude Markt te Vlissingen. Een tribune, plaats biedend aan 2000 per sonen, zal worden opgesteld. 4 juli: Roeiwedstrijden in het kanaal door Walcheren. 's Avonds concert door de Mariniers kapel. 5 juli: 's Avonds: taptoe van de ma rinierskapel en heropvoering van het openluchtspel. 6 juli: Concert door de mariniers kapel en vuurwerk. 8 juli: Heropvoering openluchtspel. 10 juli: Heropvoering openluchtspel eventueel ook op 11 en 12 juli. 13 juli: Scheldebeker-zwemwed- strijd van Breskens naar Vlissingen en openlucht-schaakwedstrijd in 17e eeuws costuum. Voorts staan nog op het programma: een stertocht voor jachten en admi raalzeilen met jachten. Tijdens de vlootweek zullen dage lijks carillonbespeli-gen ilaats vin den op het klokkespel van de St. Ja- cobstoren door bekende beiaardiers. 0 Het post- en telegraafverkeer in Italië is zondag te middernacht af drie dagen stilgelegd als gevolg van een staking van 100.000 employes, die meer loon willen. de grootste oppositiepartij. De ambts termijn van een president is zes jaar, Dr. Schaerf heeft bijna 100.000 stemmen meer behaald dan zijn tegen stander. Hij kreeg er 2.259.975 en prof. Denk 2.160.551. Zijn voorganger, dr. Theodor Koerner, eveneens een socia list, is in januari gestorven. Dr. Schaerf, de zoon van een glas blazer, sloot zich op 16-jarige leeftijd, toen hij in Wenen rechten studeerde, bij de socialisten aan. Na de oorlog ging hij zich geheel aan de partij wij den. In 1934, na de ineenstorting van het parlementaire stelsel in Oosten rijk, werd hij door de fascisten gear resteerd. Hij is verscheidene malen geintemeerd geweest. In 1938, na de „Anschluss", werd hij door de nazi's gearresteerd. Hij bracht twee weken in de gevangenis door. In 1944 werd hij opnieuw door de na zi's gevangen gezet. Na zes weken kwam ij vrij. Toen in 1945 de Sow- jet-legers Wenen binnentrokken, ver liet Schaerf het ziekenhuis, waar hij verpleegd werd en belastte zich met de reorganisatie van zijn partij. Kwestie Van der Kuil Het bestuur van de K.N.V.B. ver strekte ons zaterdagavond het navol gende communiqué: „Het bondsbestuur heeft besloten, dat de heren Hoolboom en Pellikaan zich met ingang van 6 mei a.s. uitslui tend zullen kunnen belasten met het werk van de technische commissie. Tevens zal met ingang van dezelfde datum de voorzitter van de technische commissie voorlopig worden belast met het voorzitterschap van de keuze- commissie. Voorts wordt ernstig door dit selec- tiebestuur in overweging genomen een nieuwe regeling te treffen ten aanzien van de invailersbepalingen". De heer H. Pellikaan heeft zaterdag avond meegedeeld, dat hij niet van plan is werkzaamheden te verrichten voor de technische commissie, noch enige functie in de bond of een ver eniging te vervullen. De heer Pelli kaan acht zich door het bestuursbe sluit ernstig in zijn eer aangetast en zei dat hij, na deze ervaring, in geen enkel opzicht meer iets met de voet balsport te maken wil hebben. „Voet bal heeft voor mij voo, honderd pro cent afgedaan", waren zijn woorden. De heer H. P. Hoolboom deelde ons heden mede dat hij de beslissing van het bondsbestuur van de K.N.V.B. te lefonisch van de heer Hopster heeft vernomen en dat hij zijn houding zal bepalen nadat hij een nadere moti vering van het bondsbestuur zal heb ben ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1