VIA DE ONDERGRONDSE PERS KLONK HET VRIJE WOORD Oud-leerlingen van „Effatha,, vormen gelukkig gezin I Veel list en moed nodig Niet zien, toch geloven Moeilijk en gevaarlijk werk Jaap Rodenburg heeft belangrijk en verantwoordelijk werk „Mijn hobby is fotograferen" STILLE STRIJD TEGEN DE VIJAND Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid UIT DE SCHRIFT Forse taal Het eerste ,Geuzenblad' Een machtig geheel Drukkerijen in gaarkeukens, op kerkhoven en in grafkelders UIT HET D.HB. HIEUWS..J Zo werd het volk gestimuleerd en bemoedigd Ook de drukkers Redt de wereld van het Christendom Gelukkig gezin 't Zeenwsch Weekend PB droogde pulp van een suikerfabriek, in gemeentehuizen onder of boven de werkkamer van een N.S.B.-burgemees- ter, op een kerkhof, in een lege graf kelder. WANNEER wij op deze vierde meidag geest en hart een ogenblik ja> er was inderdaad heel wat list los maken uit de dagelijkse beslommeringen, teneinde onze ge- en moed nodig om een krant te ver- mnirir/iwD ïn innïrta nia+oit to i,aniioni/üvi wormiilon rin"70 vaardigen en te verspreiden zonder dat men tegen de lamp liep. Vooral in de laatste winter van de bezetting waren de problemen overstelpend. Men had geen licht, geen warmte om bij te schrijven of te typen en te stencillen. wij niet voorbij zien aan het vele moeilijke, maar bovenal gevaarlijke Tn nMr DuUsland"evoïïdï werk, dat de illegale pers heeft verricht. Ons gehele volk kan daar maar toch speelde de ondergrondse met recht trots op zijn. pers het klaar om 500 gestencilde nieuwsbulletins, waarvan er vele iede re dag verschenen, te publiceren. Ze dienden als aanvulling op de bestaan de grote partijbladen. 1 ANNEER wij op deze vierde meidag geest en hart een ogenblik los maken uit de dagelijkse beslommeringen, teneinde onze ge vallen makkers in innige piëteit te herdenken, verwijlen onze gedachten ook als vanzelf bij de stille strijd tegen de vijand, die door talloze goede vaderlanders in die droevige, nooit te vergeten oorlogs jaren van 19401945 is gevoerd geworden. En als wij dan een duik nemen in de bloeiende historie van het Nederlandse verzet, dan mogen grootste en kostbaarste offers. In de totale verzetsstrijd heeft de illegale pers een bijzonder belangrijke taak weten te vervullen. Niemand zal dat kunnen tegenspreken. Hoe zou, zo vragen wij ons in stilte af, een geor ganiseerd en doelmatig verzet denk baar zijn geweest zonder pers?! Daar om past het ons aan de vooravond van onze twaalfde bevrijdingsdag een „ode" te brengen aan haar, wier tal loze medewerkers stille helden waren. Aan haar, die wij de ondergrondse pers noemen en die eens zo'n sterke steun was voor grote delen van ons volk. ARIE VAN PAS. „Zalig zij, die niet gezien hebben en toch geloven." Joh. 2029. Thomas wilde het getuigenis van zijn mede-discipelen, die zeiden, dat Jezus leeft, niet aanvaarden. Want Thomas hield, nuchter en kop pig vast aan zijn eigen kijk op de gebeurtenissen. Thomas heeft de opgestane Heiland mogen zien. Daar had Thomas in zekere zin ook recht op. De discipel moest immers apostel worden? Als Thomas Jezus ziet, valt hij in geloof en aanbidding voor Zijn voeten neer. Maar dan weet Thomas ook (en dat is hier zijn bekering!) dat er gelukkig méér werkelijkheid is dan een mens met eigen ogen ziet. Wie de opgestane Jezus belijdt als „Here en God", erkent, dat er andere mogelijkheden en wonderen zijn, die buiten onze beperkte gezichtskring liggen. Voortaan zal Thomas, ook als Jezus straks uit het oog verdwenen is, met die onzichtbare werkelijkheden rekening hou den. Daarom zegt Jezus niet zonder verwijt tot Thomas: „Gij hebt ge loofd, omdat ge Mij gezien hebt? Zalig zij, die niet gezien hebben en toch geloven". Geloven nl., dat Ik de Here en God ben. Wie zijn dat? Dat zijn zij, die niet aan eigen kijk op dingen willen vasthouden: die eigen inzicht, eigen wijsheid, eigen concluses prijsgeven en zich on derwerpen aan het getuigenis, dat Jezus fleer" is, Overwinnaar, Hei land, Verlosser. En met deze werkelijkheid rekening houden, elke dag en in alle dingen. Zalig zijn zij. Niet maar straks in het hiernamaals, maar in het heden van hun alledaagse leven. Zij geloven in vergeving in kindschap Gods, in leven over het graf heen, in een nieuwe toekomst, een nieuwe aarde. Daarom zijn zij niet ongelukkig of vreesachtig, maar zalig. Want zij leven uit de werkelijkheid, dat Jezus, Gods Zoon, Heer is en alle macht heeft. De mensen die hun bijdragen leverden aan de ondergrondse pers, waren mensen met durf en optimisme. Het waren fier-strijdbare ka rakters die zich de voortdurende gevaren bewust waren, die zich realiseerden dat het vroeg of laat „uit" "kon zijn, maar die toch hun artikelen, hun berichten en redactionele beschouwingen schreven, een voudig omdat ze voelden dat het moest en dat zij er toe geroepen waren. Op 15 mei 1940 werd zogezegd de ondergrondse pers geboren, toen Ber- nardus IJzerdraat de pen greep om zijn landgenoten de ogen te openen voor de gevaren die hen bedreigden. Voor zijn Bericht nummer een (dat niet be waard is gebleven) koos hij de legen darische naam: de Geuzenactie. IJzer draat schreef in zijn Bericht nummer twee: „We krijgen stellig spoedig een nieuwe Alva met bloedraad en inqui sitie. Maar de Geuzenactie zal ons ge leidelijk organiseren en eenmaal zul len we, evenals in de tachtigjarige oorlog, onze vrijheid heroveren. Moed en vertrouwen, Ons land zal geen on- lerdeel van Duitsland worden!" Zo is het begonnen. Zo werd de ba sis gelegd voor een illegale pers die de leugenachtige berichten en beloften van de Duitse tiran ontzenuwden. Maar dit alles kostte offers, .veel offers. De stichter van de ondergrondse pers, Ber nard IJzerdraat, sneuvelde op „het schavot". Dat geschiedde op 13 maart 1941 en hij was de eerste schrijver dia zijn le ven offerde, de eerste van een lange, lange reeks In de eerste bladen werd veel gehe keld en de spot gedreven met institu- ten als de Opbouwdienst en de Winter hulp Nederland. Ook de N.S.B. kreeg haar portie. Steeds meer bladen ontsproten aan het verzet, dat daardoor nog weer eens extra werd gestimuleerd. De oplaag van de grootste bladen Trouw, Ons Volk en Vrij Nederland bedroeg honderdduizend of zelfs meer. De on dergrondse pers groeide uit tot een machtig geheel, waartegen de Duitsers niets konden uitrichten wat ze graag hadden uitgericht. Knarsetandend moesten ze aanzien, dat het vrije woord zijn weg ging en vond. Het volk werd wakker gehouden, gestimuleerd en bemoedigd en dat wisten de Duit sers. Zij voelden de enorme waarde en suggestieve kracht die er van deze geheime pers uitstraalde. Vandaar dat de Nazi's dit ernstige gevaar de kop wilden indrukken of althans zoveel mogelijk beteugelen 'oor scherpe vervolgingen van al de ernen die bij de geheime journalistiek betrokken waren. Vele honderden bladen, blaadjes, periodieken, bulletins en pamfletten zijn tijdens de bezetting onder het spiedende oog van de vijand illegaal verspreid. Het Rijksinstituut voor Oor- lectie van deze bladen weten te ver- logsdocumentatie heeft een grote col- zamelen. Een kostbaar bezit van enor me geschiedkundige betekenis! Wij zfjn in de gele genheid, zelfs met be hulp van het originele cliché, nevenstaand artikel te illustreren met een plaat, zoals die begin 1944 ver scheen in „Geïllu streerd Vrij Neder land" (het latere „Ons Vrije Nederland"). Feitelijk staan wij thans verwonderd te genover een derge lijke tekening, waar van we toen genoten, omdat ze de bitter heid, die in ons volk leefde tegenover de bezetter, volledig be leefde: de „Schaden freude" over het lot, dat Duitsland toen be gon te treffen, de ver betenheid tegen een Hitier, de hoon voor de weldoorvoede Duitse en Nederland se NSB-bonzen ze zijn ons thans haast onbegrijpelijk. Maar toen kon dat alles niet fel en scherp genoeg gecaricaturiseerd wor den. Zo, als het hier is afgebeeld, hoorden we toen de berichten van het Oberkom- mando der Wehr- macht. Sprak de vierde: het is niet verloren. Het lood, dat de vijand verschoot in kogels, Maakten zij tot de stem van het land, Vit de schuilplaats vlogen de vrije vogels Van de strijdende geuzenkrant. Wie voor het leven der vrijheid vecht, Voert een strijd, die moet doorgezet. De salvo's knallen. Zij stonden recht En hun lege plaats werd bezet. Niet alleen de redactie, niet alleen de journalist liep ernstig gevaar, maar In Nederland is, zolang men zich heugt, ook de zetters en drukkers speelden Het woord van de vrijheid gehoord. een spel met de dood. Tijdens het zet- Wie vielen, herrijzen in eeuwige jeugd ten en drukken vormden zij een direc- Met de vrijheid van het woord. te prooi voor de S.D., zodra die in de 'y Ao-vV-n no- buurt was. Vele angstige momenten afvOnClcrlingC hebben de ondergrondse typografen i *1 1 moeten doorstaan. De te harde gelui- SChUllpIclcltSCtl den door het in werking zijn van do 1 de machines versterkten de kans op ont dekking, evenals ieder naar huiten stralend kiertje licht. De drukkers leefden als kluizenaars in afzondering en stilte, opdat niemand hun gehei men zou te weten komen. Zij gaven .alles wat ze te geven hadden voor de goede zaak. Ziehier een treffend gedicht van Anthonie Donker, gewijd aan de geval len drukkers: Het Vaderland is door de vijand bezet, De Vrijheid wordt onderdrukt. Maar de drukker heeft toch aan de bokken gezet En het woord van de vrijheid gedrukt. Hij sprak, toen zich niemand meer dorst uiten, Want overal sloop het verraad: ,flet woord van de vrijheid is niet te stuiten, En ik rust niet voordat het er staat?'. Wij hebben toevallig voor ons lig gen een artikel van de journalist H. En toen de eerste van hen was gevat, M. van Randwijk, verschenen in „Vrij Trad dadelijk de tweede naar voren, Nederland" van 23 juli 1942. Graag Toen de derde zijn leven gegeven had, citeren we hieruit een enkel fragment: „Wij staan alleen", zei Churchill in 1940. „Ik kan niets dan bloed en tra nen beloven". Hij sprak de waar heid. „Nederlagen en teleurstellin gen", zei hij in 1941 en zelfs nog on langs waarschuwde hij het publiek, dat die niet zouden uitblijven. Ze kwamen! Maar geef ons de wapens en „we shall finish the job" wij zullen het karweitje Opknappen. Daar zijn ze nu mee bezig. Het is al een heel eind opgeknapt! Twee jaren terug vreesden wij een invasie in Engeland, thans vragen wij onge duldig waar de Engelsen blijven. Daarmee is het tij gekeerd. De vloed komt op, die Hitier en zijn beulen zal verzwelgen. Inplaats van God te danken voor deze verbijsterende wending van het lot, moppert het Nederlandse volk dat er nog geen Tommies op het Binnenhof en op de Dam lopen. Wij hebben voor al die kortademige, zelf niets riskerende mopperende toeschouwers en kouwe- grond-strategen slechts één woord, een moderne variatie op een oude uitspraak van Multatuli: Stik in je clandestiene spek en verdwijn. En tegen de overigen zeggen wij: Beidt uw tijd! Churchill heeft nog meer beloofd dan „bloed en tranen". Hij heeft beloofd: „Wij komen!" En zelfs ongeduldigen kunnen door de ge beurtenissen overrompeld worden!" Tot zover dit schrijven van H. M. van Randwijk. Het was inderdaad forse ietwat gro ve taal, die in de illegale pers viel te beluisteren. Maar het was nodig om het droombeeld van een vrij en herre zen Nederland bij velen van onze land genoten levend te houden. Een droom beeld, dat bemoedigde en troostte en dat inspireerde tot het brengen van de De illegale journalistiek had een zeer verantwoordelijke en zware taak te vervullen. De omstandigheden waar onder gewerkt moest worden waren verre van gunstig. Geen persbureaus, geen persconferenties of andere offi ciële bronnen stonden de journalisten ter beschikking. Er was alleen de mo gelijkheid het nieuws via clandestiene radiotoestellen op te vangen. Een mo gelijkheid, waarvan veel en regelmatig gebruik werd gemaakt. En als het op opbergen van de kostbare apparatuur aan kwam, dan wist men wel raad. Hooibergen, nachtkastjes, bedsteden, piano's, boekenkasten, loze ruggen van Staatsbladen enz., vormden een geliefd camouflagemiddel. Het drukken en vervaardigen van de bladen geschiedde op de meest zonder linge schuilplaatsen: in gaarkeukens, bakkerijen, politiebureaus, in de ge- OP DIT MOMENT zijn in Amerika reeds driehonderd zendelingen werk zaam, uitgezonden door, het boeddhis me. Dertig boedhistisehe zendelingen uit Ceylon zullen weldra in Duitsland arbeiden. De leidinggevende figuren in het boeddhisme hebben hun ge loofsgenoten opgeroepen deze zen dingsbeweging te steunen. „Redt de wereld van het christendom", is daar bij de leus. In de oproep staat, dat het misluk ken van het christendom openbaar is: men hoeft maar aan de twee wereld oorlogen te denken, die juist in het christelijke westen zijn ontstaan, en die de zgn. christelijke landen ook niet gespaard hebben. De boeddhist! sche zendelingen worden opgeleid aan speciaal daarvoor in het leven geroe pen seminaria, waarvan er één te Rangoon gevestigd is en een ander op Ceylon. Verwacht wordt, dat men zich weldra ook op Engeland zal richten. Daarom zijn de Engelse kerken al op merkzaam gemaakt op deze missio naire activiteit. (Van een onzer verslaggeefsters) aap Rodenburg en Jannie Benders zijn alle twee op „Effatha" ge weest. Ze schelen vijf jaar en het is dan ook niet zó'n wonder, dat ze elkaar daar zelfs niet kenden. Een jongen uit de zesde voelt zich nu eenmaal mijlenver verheven boven een „ukkie" uit de eerste en als je zeventien bent gaat je belangstelling ook nog niet uit naar meisjes van twaalf.Maar toen ze elkaar later eens ontmoetten op de bondsdag van de Ned. Chr. Bond van Doofstommen was dat leef tijdsverschil heus geen bezwaar meer voor een nadere kennismaking. Integendeel..die kennismaking verliep bijzonder vlot! Jaap vond Jannie aardig en Jannie Jaap en het duurde dan ook niet lang, of ze waagden de grote stap, waarbij Jannie mevrouw RodenburgBenders werd IN HUN HUISKAMER heeft de officiële trouwfoto inmiddels al het veld geruimd voor leuke kiekjes, die een trotse papa maakte van zijn twee schattige dochtertjes Marijke en Liesbeth, respectievelijk drie jaar en elf maanden oud. „Andere mensen gaan naar concerten of verzamelen mooie gramofoonplaten", zegt Jaap Rodenburg, .maar mijn hobby is fotograferen". Hij heeft zelf een vergrotingsapparaat gemaakt en Marijke en Liesbeth zijn al ontelbare malen door hun vader vereeuwigd: in de box, in de wagen en in de kinderstoel, met en zonder moeder, buiten en in huis, vanaf talloze kiekjes lachen ze hun bewonderaars vriendelijk toe. Met z'n vieren vormen ze één van de gelukkigste gezinnetjes die er in Ne derland te vinden zijn. Een Jaap en Jannie zijn dubbel blü met hun doch ters, omdat die alletwee horen kunnen. Marijke praat er al vrolijk op los in haar leuke kindertaaltje. Het is bijna onbegrijpelijk, maar ze heeft spreken geleerd van haar ouders. Die hebben zich aangewend om niet alleen hun lip pen, maar ook altijd hun stem bij het praten te gebruiken, ook al horen ze die zelf niet. Dat is een goede oefening en het is ook nodig voor hun kinderen, die immers wél met hun oren gesprek ken volgen. „Je moet kómen, als ik je roep, mam ma", zei Marijke eens een beetje boos. Geduldig legde Jannie uit, dat ze haar alleen maar kon verstaan, als ze haar zag. „Mammie is doof", zei ze haar ter ver duidelijking bij. Maar Marijke riep ver ontwaardigd uit: „Néé hoor!!", waarmee ze haar moeder wel een bijzonder groot compliment gaf kans dan ook met beide handen aan, toen hij na bemiddeling van de Ver eniging voor Onvolwaardigen bij de B.P.M. in den Haag kon komen. Al vijftien jaar lang fietst hij nu iedere dag naar zijn werk. Voor het drukke stadsverkeer is hij niet bang: hij is erg voorzichtig en het rood-witte schildje achter op zijn fiets waarschuwt de auto mobilisten ervoor, dat hij hun claxons niet kan horen. Nadat Jaap Rodenburg vijf jaar op de afdeling telecommunicatie had gewerkt, werd hij telexoperator. Hij controleert nu de berichten die naar vele steden in West-Europa en naar Curasao gaan en dit belangrijke en verantwoorde lijke werk doet hij met hart en ziel. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen hem en zijn horende collega's wat salari ëring en promoties betreft en de onder linge verstandhouding is opperbest. De opleiding van doven is tegenwoor dig zó, dat ze allemaal in hun eigen on derhoud kunnen voorzien. De jongens meestal als boekbinder, meubelmaker, metaalbewerker of schoenmaker, de meis jes als hulp in de huishouding of naaister. Natuurlijk zijn er niet veel, die het zo ver brengen als Jaap Rodenburg, die Relanariik werk naast- een buitengewoon grote intelligen- tie ook een behoorlijke dosis doorzettings vermogen bezit. Zo heeft hij door zelf studie de praktijkdiploma's Engels en Nederlands handelscorrespondentie ge haald. Op het ogenblik is hij bezig met Frans. „Ik weet niet of ik het wel haal", verklaart hij bescheiden, „maar mijn vrouw helpt me wel!" Lezen doen ze alle twee erg veel, zowel voor hun plezier als voor hun algemene ontwikkeling en de vergroting van hun woordenschat. Jannie is een goede hulsvrouw en het Op „Effatha" heeft ze naaien geleerd en ze maakt veel kleren zelf. En over (Vervolg op pag. 11) In de tijd van Jaap Rodenburg, toen „Effatha" nog maar iets meer dan 100 leerlingen had, waren er nog geen ge hoorapparaten zelfs niet voor de kinderen met goed bruikbare gehoor- resten en er was ook geen topklas Vanaf zijn vierde jaar kreeg Jaap spraaklessen en daarna rekenen, taal, lezen en Bijbelse geschiedenis. Net als de andere jongens moest hij op zijn twaalfde een vak kiezen en hij nam meubelmaken. Hij kwam bij een meu belmakersbaas in de leer, maar erg leuk vond hij het werk niet. Hij greep zijn Appels als tandenborstels Ieder jaar wordt in de maand fer bruari in de Verenigde Staten een week voor gezonde kindertanden gehouden. In aansluiting daarop heeft een Amerikaanse doctor uit gerekend dat het eten van een appel de tanden evenveel reinigt als drie minuten tandenborstelen. Wanneer de leerlin gen „Effatha" heb ben verlaten dan gaan zij de maat schappij in. Zo ook Jaap Rodenburg. Hij heeft een mooie functie in Den Haag en wat zijn werk betreft doet hij be slist niet onder voor de anderen. Boven dien houdt Jaap er een hobby op na: fotograferen. Dit doet hij zeer graag en hij kan ongetwij feld wedijveren met de beste amateurfo tografen. Dat hij er weg mee weet kunt zien op dit plaatje. Dit leuke kiekje maakte Jaap Roden burg van zijn vrouw, ook een oudleerling van Effatha, en zijn dochterjes Marijke en Liesbeth,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9