Nederlands antwoord aan Rusland over verdragen Alle middelen moeten gebruikt worden om eventuele aanval af te weren Delta-dam sluit haven van Goedereede af Benoeming van delegaties in E.E.G. en Raad van Europa Compensatie der huurverhoging nog steeds niet geregeld Wij hopen op spoedige start van EEG en Euratom Churchill uit kritiek op V.N. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND N AV O-conferentie te Bonn geëindigd. Gevaren in M.-Oosten blijven groot Nauwere samenwerking tussen E.E G. en Euratom gewenst IIIIIIIIIIIIIIF Zal regering tenslotte de knoop weer moeten doorhakken Komplot in Saoedi* Arabië ontdekt? IN DIT NUMMER: Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.) Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3694 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: j acq. de Smit Zaterdag 4 mei 1957 WIJ HERDENKEN HEDEN ONZE DODEN (Zie pag. 3) 3f Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.04 u., onder 20.11 u. Maan op 9.50 u,, onder 0.38 u. Hoogwater zendag 5 mei: Vlissingen: 5.22 u. 1.95 m., 17.42 u. 1.70 m. Terneuzen: 5.52 u. 2.11 m., 18.13 u. 1.87 m. Wemeldinge: 7.02 u. 1.65 m., 19.26 u. 1.44 m. Zierikzee: 6.46 u. 1.41 m., 19.04 u. 1.22 m. Niemand kan NAYO verbieden de moderne wapens te bezitten De NAVO moet in staat zijn alle beschikbare mid delen te gebruiken om het hoofd te bieden aan een eventuele aanval op de alliantie. Aldus wordt ver klaard in een slotcommuniqué van de NAVO-con- ferentie, die gisteravond in Bonn is geëindigd. De ministers van buitenlandse zaken van de aangeslo ten landen hebben twee dagen geconfereerd over de sterkte van de NAVO tegenover de jongste poli tiek van de Sowj et-Unie. Zolang er nog geen aanvaardbaar ontwapenings akkoord bestaat, zo gaat het communique verder, kan geen enkel land de NAVO verbieden, de mo derne wapens te bezitten, die zij nodig heeft voor haar verdediging. Doordat men de beschikking heeft Voorts is van gedcchten gewisseld over de ontwikkeling in 't Midden- Oosten. Men kwam tijdens de besprekingen tot de conclusie, dat de gevaren voor de vrede in dat gebied groot blijven, maar dat zekere nieuwe elementen de belofte inhouden, dat de gelegenheden voor communistische expansie en ondermijning worden beperkt. In dit verband legt men de -nadruk op het belang van de genomen maat regelen ter verzekering van de veiligheid en onschendbaarheid van de landen in het Midden-Oosten. RAPPORT LORD ISMAY De aftredende secretarisgeneraal van de navo, Lord Ismay, heeft in een rapport, dat vrijdag door de conferen tie te Bonn werd goedgekeurd, ver klaard, dat het de „dure plicht" van elke regering is alles in het werk te stellen voor het opstellen van plannen ter verzekering van een doeltreffende leiding over de burgerbevolking inge val van de „onuitsprekelijke ramp" van een oorlog met waterstofbommen. Lord Ismay zegt in zijn rapport, dat het bedrag, dat per jaar aan de voor lichting betreffende de NAVO wordt besteed, van 80.000 tot 950.000 gulden per jaar is toegenomen. Niettemin be staat er in alle leden-staten nog veel onwetendheid omtrent de organisatie. Voorts geeft de scheidende secretaris generaal een overzicht van de groei van de NAVO. In 1952 beschikte de or ganisatie over 20 vliegvelden, thans zijn het er 150. KWESTIE CYPRUS Achter de schermen is er toch nog gewerkt aan een oplossing voor 'de kwestie Cyprus. Vermoedelijk heeft hierbij de Belg Spaak een rol gespeeld want vrijdag had hij een onderhoud met de Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd. Het debat in de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa is vrijdagmiddag geëindigd met de aanvaarding van een resolutie, waarin de vergadering zich uit spreekt voor benoeming van ten minste gedeeltelijk identieke dele gaties in de assemblee van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap en de raadgevende vergadering van de Raad van Eu ropa. De raadgevende vergadering wenst voorts, dat de delegatie uit haar mid den te zijnertijd de gelegenheid krijgt aan de interimcommissie van de Euro pese Economische Gemeenschap en de raad van de Westeuropese Unie, het standpunt van de raadgevende vergadering over de rationalisatie uit een zet. Verder hoopt de vergadering, dat zeer nauwe samenwerking met de E.E.G en de Euratom tot stand komt. Daarnaast is men tevreden over de ontwikkeling in de richting van de steeds betere samenwerking tussen de O.E.E.S. en de Raad van Europa over de modernste wappens, zal de NAVO iedereen, die zou willen proberen een aanval te doen, af schrikken. Wel is er de nadruk op gelegd, dat de NAVO altijd een defensieve organisatie is en dat altijd zal blijven. Ten aanzien van de kwestie van de Duitse her eniging hebben de ministers verklaard, dat zij vast besloten zijn met vreedzame middelen en door mid del van een versterkte gemeenschappelijke politiek het herstel van een verenigde vrije Duitse staat na te streven in het kader van een veiligheidsstelsel ter waarborging van de vrede in Europa. Er zou gewerkt worden aan een plan om Cyprus onafhankelijkheid onder garantie van de NAVO te ver lenen. Hierop zou een groep van 3 niet rechtstreeks geïnteresseerde NA VO-leden toezicht uitoefenen. De Engelsen moesten evenwel de bases op het eiland behouden. Volgens de Westduitse minister Von Brentano is er vrijdag niet over de kwestie Cyprus gesproken. Hij ontkende, dat Griekenland de Bonds republiek zou hebben gevraagd in de kwestie Cyprus te bemiddelen. ATOOMBEWAPENING De Atlantische raad heeft het besluit genomen het vraagstuk der atoombe wapening van de NAVO-strijdkrach ten niet voor december aan te snijden. Volgens een Duits blad betekent het uitstel van dit vraagstuk, dat het nieu we Westduitse parlement en be nieuwe' Westduitse regering die na de ver kiezingen in september zullen worden vastgesteld, een beslissing zullen moeten nemen of de Wetduitse strijd krachten al dan niet met atoomwapens zullen worden uitgerust. Minister Luns verklaarde met betrek king tot de huidige ontwikkeling van de kernwapens, dat een aanval op het hart van de NAVO niet tot een over winning kan leiden, maar alleen tot een wederzijdse nederlaag. ALGERIJNS VRAAGSTUK De secretaris-generaal van de „Natio nale Algerijnse Beweging" heeft een telegram aan de voorzitter van de Ingezonden mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIl OP DE VERING. HAZETPAPR EKEN TE ZEVENBFRf",FI DE BILT MELDT: koud weer Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Matige, nu en dan krachtige wind tussen noordwest en noord. Koud weer. en de vorderingen die zijn gemaakt ter voorbereiding van samenwerking op het gebied der kernenergie en het instellen van een Europese vrijhan delszone. Belangrijke gift van Prinses Beatrix voor poliobestrijding Prinses Beatrix heeft zich met een zeer belangrijke jaarlijkse bijdrage als donatrice van het naar haar ge noemde nationaal fonds voor de be strijding van de kinderverlamming laten inschrijven. NAVO-raad gestuurd, waarin hij de organisatie uitnodigt, onmiddellijk stelling te nemen in het Algerijnse vraagstuk. Volgens hem moet de NA VO „het gebruik van haar troepen en wapens in Algerije door de Fran se regering verbieden. Om duidelijk te maken, dat Portugal groot belang hecht aan de NAVO, heeft de Portugese regering zijn di plomatieke vertegenwoordigers bij alle NAVO-landen verheven tot am bassades. Voorts wees de minister van buitenlandse zaken van Portugal op de noodzaak, dat Spanje als lid van de NAVO zou worden toege laten. Na afloop van de conferentie heeft de Westduitse socialistische oppositie de NAVO-conferentie een fiasco ge noemd, omdat alle voor Duitsland belangrijke kwesties even onopgelost zijn gebleven als zij vóór de confe rentie waren. (Van onze parlementaire redacteur) De Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren geruime tijd bezig gehouden met het vraagstuk van de compensatie der huurverhoging. Tijdens deze ver gadering Is de gedachte geuit, nog eens een gesprek te hebben met enkele leden van het kabinet om zich nader over de situatie te heraden. De Stichting van de Arbeid heeft haar standpunt echter niet kunnen formuleren. De in voering van de huurverhoging kan uiteraard niet geschieden zonder dat het compensatieprobleem is geregeld. Er is echter goede hoop, dat het advies op tijd gereed zal komen. Vanavond radioreportage van plechtigheid te Rotterdam In afwijking van hetgeen eerst was bepaald zal de Nederlandse Radio Unie vanavond niet bij het nationale monument op de Dam een radiorepor tage verzorgen, maar op het Stadhuis plein te Rotterdam, waar, zoals is ge meld, Prinses Wilhelmina het monu ment voor de gevallenen zal onthul len. Met het oog hierop zal de twee minuten stilte op de hoofdwegen, die naar de Coolsingel leiden, worden aangekondigd door het ontsteken van de straatverlichting. Het verkeer is verzocht op dit signaal te letten. Het is wel duidelijk dat de Stich ting van de Arbeid bij de berekening van de compensatie het best uit kan gaan van een huurverhoging van 25 procent, daar omtrent dit percentage nu eenmaal een compromis is geslo ten. Het kabinet zal ongetwijfeld niet van plan zijn van deze overeenkomst af te stappen. In dit verband is het min of meer opvallend, dat de stem men in de KAB voor een huurverho ging van 12% procent zonder blok kering (zoals ook door het CNV is bepleit) langzamerhand verstommen Twee bladen in Beiroet meldden giste ren, dat een aantal Palestijnse Ara bieren uit Saoedi-Arabië is gedepor teerd wegens het organiseren van ter roristische benden. De ontdekking van de samenzwering zou ongeveer samengevallen zijn met de ontdekking in april van de cam pagne In Jordanië tegen koning Hoes sein. Volgens genoemde bladen heeft ko ning Saoed bij president Nasser van Egypte geprotesteerd, doch de Egyp tische leider had gezegd, niets te weten van de activiteit van kolonel Kasjabeh. DE NEDERLANDSE REGERING heeft vrijdagmorgen geantwoord op de verklaring van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken (d.d. 16 maart j.l.) over de Europese Economische Gemeenschap en Euratom. In haar antwoord zegt de Nederlandse regering, dat objectieve be schouwing van de Europese verdragen niet zou nalaten iedere ver keerde indruk bij de Sovjet-regering weg te nemen „tenzij haar poli tiek geen ander doel beoogt dan iedere poging tot samenwerking en versterking van het Westen in de ogen van de Europese publieke opi- ni in diskrediet te brengen". Na te hebben geconstateerd dat de Russische politiek een waterdichte schei ding in Europa wil optrekken en iedere poging tot reorganisatie van Westen wil verlammen, verklaart de Nederlandse regering zich onvoorwaardelijk voorstander van het spoedig in werking treden der nieuwe verdragen. Dit neemt niet weg, dat zij de wil blijft koesteren positief mee te werken aan waarachtige voorstellen tot nauwere samenwerking op bredere basis. De Nederlandse regering schrijft, dat de Sowjet-regering van haar eigen constateringen afwijkt door zonder reden te beweren, dat de plannen tot het in hetleven roepen van Euro- markt en Euratom in strijd met deze doelstellingen en slechts werktuigen van verdeling en agressie zouden zijn. Onze regering noemt het tot stand komen van deze verdragen een bij drage van het grootste belang voor het welzijn van Europa en het tot standkomen van haar economische en politieke eenheid. In antwoord op de opmerking, dat de oprichting van Euratom zou lei den tot het opheffen van alle beper kingen op de produktie van atoom wapenen in West-Duitsland, wil de Nederlandse regering er slechts aan herinneren, dat de Duitse Bondsrepu bliek zich in de Parijse akkoorden heeft verbonden, geen A-, B- en C- wapenen op haar grondgebied te pro duceren. Deze verbintenis heeft door het verdrag tot instelling van Eura tom geen verandering ondergaan. De Nederlandse regering heeft her haaldelijk haar overtuiging uitgespro ken, dat de economische samenwerking zich in een steeds ruimere kring van deelnemende landen zal moeten gaan afspelen. Treinen staan twee minuten stil Overeenkomstig de richtlijnen van de commissie „Nationale Herdenking", heeft de directie van de Nederlandse Spoorwegen bepaald, dat op 4 mei van 20 tot 20.02 uur het bedrijf volkomen zal worden stilgelegd. Alle treinen en rangeerdelen zul len gedurende deze twee minuten niet rijden, of tot stilstand worden bracht. Dat de Stichting van de Arbeid nog geen advies heeft kunnen opstellen is voor de regering uiteraard teleur stellend. Op 15 mei zullen de ver tegenwoordigers van de werkgevers en werknemers weer over dit vraag stuk vergaderen. Zowel werkgevers als werknemers zijn het er wel over eens, dat een loonsverhoging van 2 procent van de totale loonsom voldoende is om de huurverhoging van 25 procent te com penseren. Zoals bekend is dit percen tage ook genoemd in het advies van de SER over de bestedingsbeperking. Toch moet het niet uitgesloten wor den geacht, dat het opnieuw in de Stichting van de Arbeid onmogelijk zal zijn om een eensluidend advies uit te brengen. De regering kan wel weer eens geroeper^ worden om ten slotte de knoop door te hakken. Van de zijde der werknemersorga nisaties is de gedachte naar voren gebracht om voor deze compensatie een loongrens te stellen. Dit systeem heeft ongetwijfeld het voordeel, dat bijvoorbeeld in de grote steden de huurverhoging voor de werknemers met niet te hoge inkomens volledig gecompenseerd kan worden. Want de loonsverhoging kan in totaal 2 pro cent van de totale loonsom bedragen Aan de andere kant is het gevolg van dit systeem dat de werknemers met de hogere inkomens procentueel min der gecompenseerd krijgen. Vooral van werkgeverszijde schijnt men daar om niet veel voor deze gedachte te voelen, die naar hun mening te ni- vilerend werkt. De 82-jarige Churchill heeft vrjjdag op een bijeenkomst van de. Britse con servatieve organisatie „The primrose league" gesticht ter herinnering aan de in 1881 overleden Lord Beacons- field voor het eerst sinds een jaar weer in het openbaar gesproken. Hij kritiseerde de houding van de V.N. tegenover de Brits-Franse actie tegen Egypte en verklaarde, dat deze houding naar zijn mening, noch voor de vrije wereld, noch voor de vrede en voorspoed in het Midden-Oosten van nut is geweest. Churchill zei, dat Groot- Brlttannlë en de conservatieve partij aan Eden dank verschuldigd zijn voor diens levenswerk. „Zij, die in en buiten Engeland de vastberaden actie aanvielen die Eden in samenwerking met de Fransen in de herfst van het vorig jaar ondernam, hebben nu wellicht redenen om hun op vatting te herzien", aldus Churchill. Koningin en prins leggen krans bij nationaal monument De Koningin en Prins Bernhard zullen hederg op de nationale her denkingsdag, om half twaalf 'n krans leggen bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam ter her denking van de gevallenen. De mi- ge- nister-president en de minister van defensie zullen daarbij aanwezig zijn. Nu de werkzaamheden voor de af damming van het Haringvliet in het kader van het deltaplan volop aan de gang zijn, beginnen de ge volgen welke die plan, eenmaal uitgevoerd, zal hebben, reeds merkbaar te worden in het gebied, dat zich straks achter de brede dam veilig zal weten. De haven van Goedereede is door de aarden wal, welke het begin vormt van de grote dam dwars door het Haring vliet, ofitoegankelijk geworden voor de vissersscheepjes en bin nenvaartuigen, welke hier plach ten te meren. De foto toont een kleine vloot van vissersschepen gemeerd voor de ingang van de haven van Goede reede. Op de voorgrond de dam, welke de haven afsluit. Geen schadeloosstelling voor dr. Adams De Britse minister van binnenland se zaken, Butler, heeft donderdag een voorstel van het socialistische Lager huislid Emrys Hughes afgewezen, dat de overheid een schadeloosstelling moet betalen aan Adams, die onlangs onschuldig is bevonden aan moord op een bejaarde patiënt. Volgens de mi nister zou een dergelijke betaling al leen gerechtvaardigd zijn, als er spra ke was geweest van wangedrag of onachtzaamheid van de zijde van de politie of andere ambtenaren. Hughes had zijn voorstel gebaseerd op het feit, dat de huisarts „ten on rechte gedurende een aanzienlijke tijd in hechtenis was gehouden" en dat het resultaat hiervan slechts was ge weest, dat hij onschuldig werd be vonden. ZOALS REEDS traditie is gewor den, brengt het Zeeuwsch Dag blad zijn lezers ook nu weer een bijzondere zaterdagkrant. Mogen we U even rondleiden door de vele verhalen en plaatjes? Uw aandacht vragen wij voor ons „Zeeuwsch Weekend": Weet U nog van die illegale krantjes uit de oorlogstijd? Een speciale medewerker haalt daarover oude herinneringen op. (Pag. 9.) Voor de vrouw Een onzer verslaggeefsters ver volgt haar serie artikelen over doofstomme kinderen. Ditmaal iets over het huwelijk van twee doofstommen. (Pag. 9.) Pag. 10 is speciaal voor onze lezeressen. Met de rubrieken Mode, „Voor de Vrouw" en „Uit mijn klas" en een bijzonder in teressant verhaal over het Jas- saaienvolk, waar de vrouwen re geren en de mannenMaar leest U zelf verder. G ZEVENTG JAAR Leger des Heils, herdenken we op 8 mei a.s. Ter gelegenheid daarvan iets over dit mooie werk, waarvan de kran ten in 1887 schreven: „Boeren bedrog(Pag. 11.) Jeugd Sport Onze jeugdrubriek handelt nogmaals over Jeugd en Roman tiek, geschreven door een sol daat. (Pag. 11.) Pag. 13 is geheel gewijd aan de sport: Tulpenrallye, voetbal, Zeeuwsch Dagbladwandeltocht, enz. Tenslotte Uw aandacht voor onze speciale bijlage, ter gelegen heid van de Kamito-1957 te Ka- pelle, met veel wetenswaardig heden. EEN GOEDE ZONDAG GEWENST!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1