Fa. H. BLOK Zonen Fa. H. BLOK Zonen lil FATSREDERA n mooie lamerpiant Doen Uw voeten pijn? Goes en Kapelle vochten om de lakenindustrie i mnüQmatras Bewijs van WENS welvaart INSCHRIJVINGSFORMULIER Fa. Joh. de Jager - Biezelinge - Telef. 306 Kamito stand No. 8 en 23 I Woninginrichting sinds 1890 I KAPELLE (Z.B.) Kamito 1957 Kamito stand No. 8 en 23 Moderne Brillen! Zie dan, dat U een snelle fiets op de kop tikt, geef een „Kabouter" op. Die helpt U aan alles en nog wat: nieuw of gebruikt, rolschaatsen of bakovens, locomotieven of gramofoonplaten. Adverteer wat U wilt de prijs blijft gelijk:XO ct. per woord (minimum 95 ct.) Welvaart hing aan zijden draad Langdurig proces in 1451 Van verleden naar heden Drie pijlers van de welvaart Lakenindustrie Mandenmaken Fruitteelt Gunstige ligging betalen Op stand No. 15 exposeren wij de nieuwste, moderne stalen slaapkamer, die uitmunt door fraaie, moderne lijn leuke kleurcombinaties soliditeit DUS IN DE VERTROUWDE ZAAK Beddenspecialisten sinds 1890 KAPELLE (Z.B.) 9, 10 en 11 mei Wij exposeren met de laatste nieuwtjes in: PONTIAC e.a. horloges PENDULETTES WEKKERS WEKKERKLOKJES enz. op de Kamito 1957 910 en 11 mei exposeren wij met de laatste nieuwe modellen BAUSCH EN LOMB RODENSTOCK en ALRAN monturen de kwaliteitsbrillen Verrekijkers, loepen voor de fruitkwekers enz. Vochtmeters Barrometers Thermometers Zonnebrillen met optisch geslepen glazen ook in uw sterkte Komt u rustig even kijken in Stand no. 12 van Goud, Zilver, Uurwerken, Optiek GERO ZILMETA Complete cassettes Keukengerei enz. Laat u voorlichten in stand no. 12 van Goad, Zilver, Uurwerken, Optiek KIEST PE MOOISTE WONINGTEXTIEL. GA NAAR Het is een sterke kamerplant, die men als staande plant kan kweken, doe* het is ook mogelijk haar te laten klimmen en als wandplantje te gebruiken. Misschien dat de stengels op de duur wat lang worden en dan is kaal wor den niet te voorkomen. Zulke stengels kunnen echter zonder bezwaar een eind ingesnoeid worden en de jonge koppen kunnen dan als stekmateriaal dienst doen en hieruit kweekt u dan weer mooie jonge plantjes op. Veel warmte heeft deze plant beslist niet nodig: een matig verwarmd ver trek is al meer dan voldoende en ze kan het ook wel stellen zonder veel licht. Echt een plant voor minder gunstige plekjes. Op een al te donkere plaats zal ze echter al haar blad laten vallen; hang er dan een brandend, schemerlampje boven: dat kan overdag wonderen voor uw planten doen. Geef maar normaal water en in de zomermaanden ook wekelijks eau weinig opgeloste kamerplantenkunstmest. U noemt het misschien een vingerplant, doch dat is niet juist. De vinger- plant heeft grotere bladeren en die lijken ook niet op het blad van de klimop. De gewone vingerplant heet Fatsia en de klimop heet: hedera en de door mij bedoelde plant is een kruising van beide soorten en vandaar de naam Fatshedera; ze heeft dus van beide ouders wel iets meegekregen. Ar. ,v IT*?.* OP de pilaren bij de ingang van het fraaie gemeentehuis te Kapelle staan twee beelden, voorstellende een wever en een fruitkweker. De fruitkweker is het symbool van de bron van de huidige wel vaart van Kapelle. De wever van de welvaart in het verleden. Het was namelijk de lakenindustrie, welke Kapelle in de 15de eeuw en ongekende voorspoed gaf. In verschillende dorpen op Zuid-Beve land werd deze lakenindustrie bedreven, maar nergens zo sterk en zo uitgebreid als in Kapelle. De stad Goes is er echter de oorzaak van geweest dat deze laken industrie teniet is gegaan. In de kronieken wordt ons verteld dat de stad Goes afgunstig was op de bloei van de lakenindustrie op het platteland en speciaal over de grote bloei van het nabij gelegen Kapelle. - Het was in het jaar 1407 dat Goes van Graaf Willem van Holland het voorrecht kreeg dat geen ingezetene van Goes ook maar voor één penning iets elders mocht laten weven. Dat was gericht tegen de lakenindustrie op het platteland en met name die van Kapelle. eeuw had dit grote omvang genomen. Het gehele gebied tussen Kapelle en Wemeldinge was met dergelijke bos sen bedekt. De namen van de stukken land in dit gebied dragen nog de naam „bus" naar deze wissenbossen. Fruitteelt Het reden der wissen gaf in de win ter aan vele handen werk. Na deze wissenbossen is de fruitteelt in Ka pelle gekomen. Reeds lange tijd daar voor waren er wat boomgaardj es in Kapelle, maar het was in 1879 dat eigenlijk de eerste steen werd gelegd voor de huidige fruitteelt, welke zulk een hoge vlucht heeft genomen. Het was namelijk in november 1879 dat de heer D. J. van der Have begon met een kwekerij en zaadhandel. Dit kun nen we beschouwen als het begin van de ontwikkeling van de fruitteelt in Kapelle. De kwekerijen van Van der Have breidden zich uit. Andere kwe kerijen kwamen er bij en steeds gro ter werd het aantal boomgaarden. Het karakter van de gemeente veranderde er door. Men wilde deze industrie naar Goes trekken. Het gelukte echter niet. De Kapelse lakenwevers bleven goede zaken doen. Toen ging Goes verder en men kreeg gedaan dat werd vastgesteld dat be halve de inwoners van Goes, niemand in Goes laken mocht verkopen, be halve op de jaarm^kten. Kapelle begreep mat het er om te doen was de lakenindustrie lam te leg gen en heeft er zich fel tegen verzet. Vooral de toenmalige ambachtsheer Simon van Bruelis heeft zich beijverd om recht te krijgen voor zijn onder horigen. Het was een langdurig proces dat hierover is gevoerd in 1451. Kapelle voerde aan dat deze plaats teniet zou gaan als verboden werd laken in Goes te verkopen. De Goesenaren brachten naar voren dat de welvaart van de stad afhing van het al of niet binnen haar muren gevestigd zijn van de la kenindustrie. Als Kapelle laken mocht blijven verkopen in Goes, zou op de duur ook het werkvolk uit Goes naar Kapelle vertrekken. De uitspraak wat de Kapellenaren hun laken in Goes mochten blijven verkopen, doch niet op de markt, maar in een huis dat was voorzien van een uithangbord „Laken te koop, gemaakt te Kapelle". Het leek een gunstige uitspraak, maar het is toch de oorzaak geweest van het vervallen van de lakenindus trie in Kapelle. Wissenbossen Kapele zat echter niet stil en in de 17e eeuw zijn de wissenbossen inge plant. Dat waren de wilgen tenen, voor bind- en mandenmakerswerk. Vooral bij de wisseling van de I8e De leeftijdsopbouw van de Kapelse bevolking ligt, zoals uit statistieken blijkt, ver boven het landelijk en pro vinciaal gemiddelde. Een verklaring hiervoor is wellicht het feit dat het merendeel van de Kapelse bevolking in de vrije natuur en dus in een uiterst gezonde omgeving werkt. J. P. HERSELMAN Lid van de propagandacommissie voor de Kamito Burgemeester van Suylekonfi Zou ik namens de bevolking van Kapelle een wens moeten doen, dan zou het deze zijn; Moge het in Kapelle in maten rieel opzicht blijven, zoals het nu is. De gemeente Kapelle heeft in de af gelopen jaren zeer verf gedaan voor het onderwijs. Het lager onderwijs is er in voortreffelijke scholen gehuisvest. Alle scholen zijn vernieuwd en zien er fleurig uit. Het gemeentebestuur acht het een eerste vereiste voor het onder wijs, dat de jeugd ondergebracht is in frisse lokaliteiten. De lagere tuinbouw school, die voor Kapelle en omgeving van zeer grote betekenis is, mag met ere worden genoemd. Deze onderwijs inrichting voorziet in een grote be hoefte. Dat het er met, de fruitteelt in Ka pelle goed voorstaat is duidelijk te constateren. De bedrijven zien er goed verzorgd uit, de woningen bieden een florissante aanblikhet aantal auto's neemt bijna dagelijks toe. De welvaart 0 wordt o.a. gedemonstreerd door het feit dat er op elke acht gezinnen in Kapelle één auto is. Waarmee wij ove rigens niet willen beweren, dat al die auto's luxe zijn. Een belangrijk deel hiervan zal stellig wel nodig zijn voor een efficiënte bedrijfsvoering. In ieder geval: ze zijn er toch maar. II. J. BLOK Ontwerper van nieuwe ideeën voos de Kamito Daar, waar Zuid-Beve land weer breder wordt, daar ligt Kapelle. Heeft men daaraan in vorige eeu wen gedacht, tóen men in Ka pelle overging tot het planten van steeds meer vruchtbo men? 't Is niet met zekerheid te zeggen. Wel zeker is, dat de gunstige ligging' van deze plaats in niet onbelangrijke mate heeft medegewerkt tot de bloei van de fruitteelt. Zo- wél van de kant van de Oos- terschelde als van de zijde van de Westerschélde onder vindt men de invloed van het zeeklimaat. Het komt in de winter en in het voorjaar wel voor dat in Kapelle de tempe ratuur vier tot vijf graden ho ger is dan in het centrum van Noord-Brabant. Dat dit van groot belang is voor de fruit teelt is duidelijk. Het komt slechts zelden voor dat in Ka pelle de fruitopbrengst grote schade ordervindt van nacht vorst. De Veiling te Kapelle geniet bekend heid in heel Zeeland. Jaarlijks wordt voor miljoenen aangevoerd door de tuinders en fruitkwekers, niet alleen nit Kapelle, doch ook uit de omliggen de plaatsen. De veiling is, zoals bur gemeester Van Snylekom het uitdruk te „een machtige samenbundeling van kwekerskracht". De landarbeiderswet van voor de oor log heeft in Kapelle zeer gunstige re sultaten afgeworpen. Veel arbeiders zijn, dank zij dé mogelijkheden, die de ze wet opende, kleine zelfstandigen geworden. Velen van hen hebben net in de loop der jaren behoorlijk ver we ten te brengen op de maatschappelijke ladder. Hiermee geef ik me op als aftonné op het „ZEEUWSCH DAGBLAD" per week Ik wil per maand per kwartaal Naam Adres Woonplaats Invullen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 16