W.'Duitsland wil persé NAV O verplichtingen nakomen Honden blaften in de rechtszaal Engelse stunter wil deze zomer met ballon over de Noordzee Nieuwe voetgangersbepalingeti nog krachteloos Hoog water in Texas Een gekef vanjewehte of'n héél zacht woef-woef Conferentie in Bonn geopend waó DOOR DE WERELD BUREN DIENDEN KLACHT IN Ondanks Russische waarschuwing voor een eventuele atoomoorlog Herdenkings bijeenkomst te Groesbeek Mislukte poging tot doodslag Mening van de A.N. W.B. Verhoging radio activiteit Britten voor vrije vaart door Golf van Akaba Civiel proces Hongerstaking van Hongaren in Ierland Prins Bernhard naar 's-Her togen bosch Insluiper kreeg tweeden-half jaar Nieuw geweer in Amerikaanse leger N.C.R.V. geeft opdrachten aan componisten Schip in Hollands Diep gezonken mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Bondskanselier Adenauer heeft gisterochtend bij de opening van de NAVO-conferentie in Bonn met grote nadruk verzekerd, dat West- Duitsland vastbesloten is zijn verplichtingen jegens de NAVO volledig na te komen ondanks de Russische waarschuwingen voor een even tuele atoomoorlog en de Russische bewering, dat het Westduitse lid maatschap van de NAVO de hereniging van Duitsland moeilijker ■maakt. Voor de openingsvergadering van deze eerste conferentie van de Noordatlantische verdragsorganisatie op Westduits grondgebied in de met de vlaggen van de 15 NAVO-landen versierde „Stadthalle" in Bad Go- desberg was slechts weinig belang stelling van het Duitse publiek. Wel was er een bijzonder sterke politie bewaking, die de belangstellenden op een veilige afstand hield. Achter beslissing Adenauer begon zijn rede met te be togen, dat de meerderheid van de bondsdag en de federale regering krachtig als altijd staat achter de Westduitse beslissing van twee jaar geleden zich bij de NAVO aan te slui ten. Dr. Adenauer zei voorts, dat wel de mening wordt gehoord, dat de NAVO niet op zou kunnen tegen het grote aantal Russische divisies. Deze opvat ting is onjuist, voegde hij hier aan toe, wijzende op het grote economische en industriële potentieel van de vijftien NATO-landen voor het voeren van 'n moderne verdedigings-oorlog. De Westduitse regering is bereid haar vol ledige bijdragen te leveren. Dc hereniging Dr. Adenauer ging voorts in op de kwestie van de hereniging van Duits land en zeide, dat een herenigd Duits land vrij zal moeten zijn, zodat de om standigheden, die thans in de Russi sche zone heersen, niet door aanvallen of bedreigingen aan het gehele land zullen kunnen worden opgelegd. Met klem keerde hij zich tegen het denk beeld van een neutraal herenigd Duits land. Een neutraal Duitsland zou op Op de militaire ere-begraafplaats aan de Zevenheuvelenweg te Groes beek wordt maandag 6 mei een her denkingsbijeenkomst gehouden voor de in Nederland gedurende de tweede wereldoorlog gesneuvelden. School kinderen zullen bloemen leggen op de graven en bij de gedachteniskapel. De plechtigheid zal o.a. door de Ca nadese ambassadeur in ons land wor den bijgewoond. De herdenking begint om 11 uur. Naar aanleiding van deze herden king is de jaarlijkse stille tocht van uit Groesbeek en Berg en Dal, -op 4 mei 's avonds, naar de ere-begraaf plaats vervallen. In alle kerken van Groesbeek worden die avond herden kingsdiensten gehouden. Ingezonden mededeling (adv.) De 36-jarige Dordtse arbeider Th. W. van der A. is voor de officier van jus- tittie te Dordrecht geleid, omdat hij 'n poging tot doodslag gepleegd heeft op de 25-jarige W. J. V. Beide mannen leefden in Dordrecht onder één dak. V. d. A. was in woede ontstoken, daar V. een verhouding had met zijn vrouw. Zijn woede was zo hevig, dat V. d. A naar Zwijndrecht trok, waar V. op een fabriek werkte en daar aangekomen V. te spreken vroeg. Toen beide rivalen elkaar ontmoeten ontstond een felle woordenwisseling. V .d. A. greep naar zijn mes en stak V. in zijn zijde. Gelukkig stuitte het mes af op de riem van V. en brak het af. V. d. A. meende V. echter goed ge raakt te hebben en ging zich bij de Dordtse politie aangeven. Deze heeft de man overgegeven aan de recherche In Zwijndrecht en via deze is hjj ter beschikking van de justitie gesteld. Toen V. d. A hoorde dat er met zijn rivaal niets aan de hand was, betuigde hij zijn spijt daarover. zijn gunstigst in geval van een oor log het slagveld worden. Ook betoogde hij met klem, dat de bewering, als zou de hereniging van Duitsland worden bemoeilijkt door het Westduitse lid maatschap van de NAVO, onjuist is, waarbij hij wees op recente uitlatingen van Sowj et-leiders. Dr. Adenauer besloot zijn rede als volgt: „Het ligt in de handen van de So wj et-Unie alleen om de vrede in de wereld te brengen: de Russi sche leiders behoeven slechts in te stemmen met gecontroleerde ontwa pening voor atoomwapens en de ge hele wereld zal zich aan het werk van de vrede kunnen wijden". Na Dr. Adenauer sprak de voorzit ter van de conferentie, de Italiaanse minister Martino, een rede uit. Tot slot sprak de aftredende secre taris-generaal, Lord Ismay, die er op wees, dat het eerste doel van de NA VO: het behoud van de vrede in Europa, is vervuld. De nieuwe voetgangersbepalingen, die per 1 mei van kracht werden, zijn vooralsnog krachteloos, zo meent de ANWB. De voornaamste bepaling, namelijk bescherming van voetgangers op „ge meubileerde zebrapaden" door middel van oranje knipperbollen ls nog vrij wel nergens van kracht. De meeste gemeenteraden hebben nog geen besluiten over het aanbren gen van oranje-knipperbollen geno men. In feite, zo meent de ANWB, is per 1 mei niets veranderd. De voetganger blijft onbeschermd. Hij heeft op een gewone, „kale" zebra beslist geen be scherming en moet dus duchtig blijven uitkijken. Wel verzoekt de ANWB aan alle weg gebruikers zich vast te oefenen voor de tijd, dat de knipper-zebras er wel EEN JAAR LATER De nieuwe voetgangersbepalingen zijn een jaar later van kracht gewor den dan de bedoeling was, omdat de technische voorbereidingen voor de beschermde oversteekplaats nog niet ver genoeg gevorderd waren en om dat het publiek door propaganda en gewenning met de oranje knipper- bol moest worden vertrouwd ge maakt. Van dit alles, zo meent de ANWB, is vrijwel niets terecht gekomen, hetgeen zeer teleurstellend is. De bescherming op de „knipper-ze bra" betekent niet, dat voetgangers voorang hebben, wel, dat het rijver- keer de plicht heeft de voetgangers niet te hinderen of in gevaar te bren gen. Niet krachteloos zijn de per 1 mei Ingegane maatregelen over het lopen op wegen zonder voetpad. Voetgangers moeten bij gebrek aan een voetpad op het rijwielpad lopen. Indien dit rijwielpad direkt aan de rij baan grens moet men lopen aan die kant van het rijwielpad, dat het verst van de rijbaan ligt. Wanneer ook geen rijwielpad aanwe zig is, dan mag men alleen aan de In de periode van 24 tot 26 april is in de lucht boven ons land, even als in andere landen, een verhoogde radio-activiteit waargenomen. Vol gens in Rijswijk (Z.H.) verrichte me tingen was de graad van radio-activi teit in deze periode ongeveer vijf maal zo groot als de gemiddeld gemeten waarden. Het was de grootste mate van radioactiviteit, die tot dusver in ons land is gemeten. Thans is de graad van de straling weer teruggevallen tot het vroegere peil. Op een desbetreffende vraag van Aneurin Bevan (Labour) heeft de Britse minister van buitenlandse za ken, Selwyn Lloyd, woensdag in het Lagerhuis geantwoord, dat de Britse regering het gebruik van de Golf van Akaba zal steunen, als de Britse re ders en bevrachters bereid zijn van de Golf gebruik te maken. uiterste zijkant van de rijbaan lopen. Buiten de bebouwde kom moet men dan links lopen. Deze maatregel kan volgens de AN WB twintig dodelijke ongelukken per jaar schelen. In de laatste jaren zijn minstens twintig voetgangers per jaar in de avond en nacht op dergelijke wegen aangereden en ge dood. 0 Sportclub Enschede zal op woens dag 15 mei a.s., ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de voetbal vereniging „De Tubanters" te Ensche de een voetbalwedstrijd spelen tégen de Engelse tweede divisieclub Shef field United. 0 De Nederlander dr. W. A. Timmer man, die sinds 1950 directeur is van de Wereldgezondheidsorganisatie te Genève, is gisteren benoemd tot ad junct-directeur-generaal van die or ganisatie. 0 De 22-jarige Nederlandse abt Gerlach Canisius, is bij een bergbeklimming In de omgeving van Luzern om het leven ge komen. Hij maakte een val, waarbij hij een steen op het hoofd kreeg. Canisius is in het ziekenhuis van Luzern aan de gevolgen van een schedelbreuk overleden. 0 De Griekse minister van onderwijs, Levanids, heeft om gezondheidsredenen Zijn ontslag ingediend. Hij is 71 jaar en is na een onlangs ondergane operatie nooit geheel hersteld. 0 Een Poolse regeringsdelegatie onder leiding van premier Cyranklewlcz ls gis termorgen naar Praag vertrokken voor een officieel bezoek aan Tsjecho-Slowa- kije. 0 De Japanse luchtmacht beschikt thans over 499 toestellen. Tegen maart 1958 zal zij 145 straaljagers hebben en tegen 1960 zou Japan 1300 toestellen hebben waar onder jagers, opleidingstoestellen en transportvliegtuigen. 0 President Eisenhower heeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten in de tweede helft van 1956 militaire goede ren ter waarde van 570 miljoen dollar aan de geallieerde landen geleverd hebben. 0 Het aantal Zuidslavische staatsbur gers dat illegaal Oostenrijk binnen komt, is in de afgelopen vier maan den aanzienlijk toegenomen. De mees te vluchtelingen gaven als reden voor het verlaten van hun land op de slechte economische toestand. Het geblaf van ongeveer zestig honden heeft luid geklonken In de rechtszaal in Den Haag. Mr. J. van der Giessen, die dit hondengeblaf gebruikte ter toelichting op zijn pleidooi had er echter niet werkelijk honden voor meegenomen, maar het gekef en gejank op een band opgenomen. Er waren enige moeilijkheden ontstaan tussen een bewoonster, die Pieter de Hooghonden fokt en een bewoner van de Konijnenlaan in Wassenaar over deze honden. De honden blaften te veel, er hing rond om dè fokkerij een ondraaglijke stank en vliegen kwamen bij duizen den op de fokkerij af, zo vond de bewoner. Hij vroeg daarom de dame, die zoveel van honden houdt, of zij de dieren niet weg wilde doen. Dat wilde zij niet. Er kwam een civiel proces van, enquetes werden gehouden, waarin getuigen verklaarden veel last van de honden, wel ker aantal varieerde van zes tot twaalf, te ondervinden. Er werden contra-enquetes gehouden, waarin andere getuigen zeiden geen of bijna geen last van de honden te ondervinden. Tien van de 95 Hongaarse vluchte lingen, die in het kamp Knockalasheen in het Ierse graafschap Clare bij En- nis sinds enkele dagen een hongersta king houden, zijn woensdagavond inge stort en moesten een medische behan deling ondergaan. De toestand van een der vluchtelingen is kritiek. De vluchtelingen hebben de premier van Ierland, de Valera, telegrafisch verzocht een onderzoek te laten instel len naar hun grieven. Zij zeggen de staking te zullen voortzetten totdat de Ierse regering toezegt, hun emigratie naar de V.S. en Canada te zullen be spoedigen. Gistermiddag werden in dit proces de pleidooien gehouden. De pleiter van de eisende party was Mr. A. J. M. de Groot, die meende dat de overlast dui delijk bewezen was. „Het is daar een rustige woonwijk, waar vele oudere mensen gaan wonen om rust te vin den", zei hij. „En het belang van een rustig en ongestoord woongenot pre valeert verre boven de hobby van een dame. De fokster kan haar hobby op een andere plaats waar niemand er hinder van heeft volledig uitleven", vond hij. BETALEN Een van de buren was zover gegaan, aldus pleiter, dat hij de dame had ge vraagd of hij haar huis niet kon kopen. Maar zij wilde niet verkopen. Daarop bood hij aan haar vijf jaar lang elk jaar 1.000,te geven, als ze de hon den weg zou doen. Ook dit aanbod wil de zij niet accepteren. Mr. J. van der Giessén, die optrad voor de hondenfokkende dame, zei in zijn pleidooi dat iedereen zoveel hon den mag houden als hij wil. Er waren zeer vele getuigen, die zeggen dat de honden niet hinderlijk zijn. „Het enige wat men zo nu en dan hoort is een zacht woef, woef", ver klaarde hij. „Wat zegt u", interrumpeerde mr. de Groot, „ik kon u niet verstaan". We moeten de zaak objectief zien en dan is de rechtmatigheldsgren* zeker niet overschreden, aldus Mr. Van der Giessen. „Mijn cliënte doet haar uiter ste best haar buren zo min mogelijk last te bezorgen. Het uitlaten van de hondjes doet zij zo snel en kort moge lijk. Het valt altijd moeilijk of hele maal niet uit te maken hoeveel hon den er tegelijkertijd blaffen". Ten be wijze hiervan liet pleiter het bandje afdraaien, waarop soms drie soms zes en twintig of tien honden in koor blaf ten. Dé rechtbank zal op 28 mei a.s. von nis wijzen. Prins Bernhard zal op 13 juni een werkbezoek aan de Brabantse hoofd stad brengen en zich bij die gelegen heid laten inlichten over de na-oor - logse industriële uitbreiding van 's-Hertogenbosch. Tijdens dit bezoek zal hij onder meer een levensmidde- lenfabriek bezichtigen. Ook zal de Prins een nieuwe fabriek openen. De 39-jarige grondwerker A. B. B. S. uit Amsterdam ls gisteren door de rechtbank wegens een viertal hem ten laste gelegde insluipingen in diverse percelen veroordeeld tot een gevange nisstraf van 2% jaar, met aftrek van het voorarrest. Volgens een als getuige gehoorde politieman zou deze verdachte in to taal circa 30 insluipingen hebben ge pleegd. Veertien dagen geleden was te gen hem drie jaar met aftrek geëist. De verdachte gaf een groot aantal diefstallen met of zonder braak of ge bruik van valse sleutels toe. Hij werkte systematisch in een buurt, en sloeg zijn slag bij voorkeur op kleine zolderka mertje». 0 De raad van de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal, waar van vijftien landen lid zijn, is dinsdag te Londen bijeen geweest ter bespre king van de jongste Egyptische ver klaring over het kanaal. FAO-directeur verklaard: Landbouwhogeschool voorbeeld voor de wereld Twee dingen hebben op mij diepe indruk gemaakt, aldus verklaarde de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties (F.A.O.), de heer B. R. Sen, toen hij van Schiphol vertrok naar Geneve, en wel de praktische manier, waarop de Nederlandse regering en de landbouwende bevolking de soms zeer moeilijke problemen proberen op te lossen en verder de brede inter nationaal gerichte instelling, waarbij het Nederlandse volk altijd bereid is te denken aan andere volken, die niet zo gecultiveerd zijn en die men graag wil helpen. De landbouwhogeschool in Wageningen is daar een prachtig voorbeeld van. Ik kan gerust' zeggen, dat ik Wageningen beschouw als een van de beste landbouwhogescholen van de gehele wereld. 0 De minister-president, dr. W. Drees, heeft gistermorgen de direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties, de F.A.O., de heer B. R. Sen, ontvangen. Doodvonnissen van Cyprioten vernietigd Het hooggerechtshof op Cyprus heeft gisteren de doodvonnissen van vijf Cyprioten vernietigd en een nieuw proces gelast, omdat tijdens het ge voerde proces getuigenverklaringen niet vertaald zijn. De betrokkenen werden op 5 april ter dood veroordeeld, nadat zij schul dig bevonden waren aan een aanval met een vuurwapen op een lid van de veiligheidstroepen. Amerikaans antwoord aan Japan De Amerikaanse regering heeft op de Japanse nota van midden-maart, welke een resolutie van de Japanse rijksdag voor opschorting van alle kernproeven behelsde, geantwoord dat de Verenigde Staten bij het ontbreken van een internationale afspraak over controle op atoomwapens in het be lang van de verdediging van de vrije wereld met het nemen van kernproe ve^ moeten doorgaan. Jonathan Houth, de manvoerd wil met deze onder- die de Londense onder grondse tijdens de afgelo pen maand Jn opschudding bracht met een Rock en Rollfeest in een van de wa gon» van de ondergrondse en die het vorig jaar sterk de aandacht trok, toen hij een grote piano ln een koetsje wrong om er een ritje mee te maken, heeft thans geadverteerd voor een ballon en een ervaren ballonvaarder om met hem deze zomer de Noordzee over te steken naar Neder land. Mr. Routh, die 28 jaar ls en sedert hij in 1949 aan de Cambridge-universltelt af studeerde een serie ijzing wekkende stunts heeft vol- neming de cambridge- week, die van 24 tot en met 29 juni in Leiden gehou den zal worden, publiciteit te geven. „Ze hebben m(j gevraagd de organisatie een beetje kleur te geven. Een wereldprimeur met een ballonvaart van. Engeland naar Nederland over de Noordzee lijkt me hier wel geschikt voor" zo zei hij. De bekende ballonvaarder J. Boesman, die reeds con tact heeft gehad met de heer Routh verklaarde, dat de mogelijkheid om een ballonvlucht ineens en rechtstreeks te maken van Londen, minder dan 1 pro cent is. Desondanks stond hij niet helemaal afwijzend tegenover de plannen. We moeten wel eens meer de tanden op elkaar zetten om een sportieve prestatie te plegen" aldus de heer Boesman. „Maar de wijze van uitvoering Is dan toch een belangrijk vers twee" Tussen Frankrijk en Bel gië zijn diverse ballontoch- ten gemaakt, maar daar is de afstand veel korter. Een oversteek van Londen naar Leiden ls een ruk van een dikke 200 kilometer. Een volgboot is niet bruikbaar, omdat een door de wind voortgedreven ballon door gaans sneller vaart dan een schip. Op zijn minst zou men dus een hulpvliegtulg ter beschikking moeten hebben. Zeventien, mensen zouden volgens de laatste berichten om het leven zijn gekomen door overstromingen in het zuiden van Texas en het noordwesten van Louisiana, ver oorzaakt door het buiten de oevers treden van de rivier de Trinity. Jackie Benise in de Teiaanse stad San Antonio, bracht er het leven af, maar beleefde toch enkele ban ge momenten toen zij met haar auto door een vloedgolf werd ver rast. Buren slaagden er, zoals deze foto-cominatie van boven naar beneden laat zien, met behulp van een tuinslang als reddingslijn in haar in veiligheid te brengen. Geen Garand meer Het Amerikaanse leger heeft woens dag j.l. het nieuwe „T-44"-geweer als standaardwapen aanvaard. Het komt in de plaats van het in de afgelopen 21 jaar gebruikte „Garand-M-1" geweer. Bij de „T-44" behoort ammunitie van het kaliber 7,62 milimeter. Dit is reeds de standaardammunitie voor geweren van de legers der NAVO-landen. Het „T-44"-geweer vervangt tevens drie andere, vanaf de schouder afge vuurde wapens, die thans bij het Ame rikaanse leger in gebruik zijn, namelijk het „Browning"-automatische geweer, de karabijn van het kaliber 0.30 en het „M-3"-machinepistool. De componist Simon Pluister is door de NCRV uitgenodigd een oratorium ta componeren voor koor, orkest en solis ten. De tekst hiervoor is samengesteld door Jaap Das en draagt als titel: „Een dag des heils". De opdracht tot het vervaardigen van een werk voor man nenkoor en harmonie-orkest op teksten van Jeremia is inmiddels gereed geko men. Ook dit werk is van Simon Pluis ter. Voor orkest zal een lichtsymfoni- sche suite worden gecomponeerd, dia bestaat uit vier dansen. Elk deel zal door een andere componist geschreven worden. Henk Badings neemt het eer ste deel (mars) voor zijn rekening. De wals wordt gecomponeerd door Wou ter Paap. De polka (deel drie) zal wor den vervaardigd door Hugo Godron en de slotgallop door Cor de Groot. Hugo Godron is bovendien uitgenodigd een concertant werk te schrijven voor de ongewone bezetting: vocaliserend ge mengd koor met viool, cello en harp. 0 Gistermorgen is in een buitenge wone vergadering- van de gemeente raad, Mr. Dr. Ch. A. M. J. van Rooy, geïnstalleerd als burgemeester van Eindhoven. Gistermiddag is het Belgische zand- schip „Germaine" tegen de voet van de derde pijler van de spoorbrug over het Hollands Diep gevaren en gezonken. Het 424 ton metende motorschip was met een lading zand onderweg naar Antwerpen. Onmiddellijk na de aanva ring maakte het zoveel water, dat de toestand voor de schipper J. Hogen- stad, zijn vrouw en zijn kinderen al spoedig precair was. Het voorbijvarende motorschip „Ro- sita" kwam op de noodseinen af, die de schipper van de „Germaine" gaf, en trachtte het schip boven water te hou den, door er haar pompen op te zetten. Toen dit geen resultaat had trachtte de „Rosita" de „Germaine" aan de kant Van het Hollandsch Diep te brengen. Dertig meter uit de wal echter gaf de „Germaine' de strijd op en zonk zij. Da familie H. had gelukkig ruim voldoen de tijd om haar schip te verlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3