Gevervallen ondermijnen kleine Walcherse kuststrook kaas Drie duizend belangstellenden bij demonstratie met rijendunmacbines ZONDER DOGMATIEK GAAT HET NIET ...(xikarts. öwv g-gAiTL 0JA Wethouder J. I. van Melle te Goes viert koperen ambtsjubileum Een goede9administratie voor bedrijfseconomische analyse Doe méér met Aanleg drie-eiland-dam en „slapers- dijk" maken risico aanvaardbaar Rouwdienst wijlen ds* Van Voorst Vader Op 14 juni in Goes een nijverheidsdag? Welterusten Er verandert niet veel Hergroepering van potten en pannen Vrijdag 3 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Polderbestuur ging op inspectie DE STRIJD, die op Walcheren al sedert de negende eeuw tegen het water wordt gevoerd uit die tijd stammen de eerste kunstwerken is veel later (en voor de huidige generatie al weer: veel vroeger) door de Polder Walcheren in geordende banen geleid. Er staat thans een keurige organisatie achter de zeewering van Walcheren. Het handwerk moge enigermate zijn verdrongen door het mechani sche, het is nog steeds de mens, die de zee in haar woeste kracht be teugelt en de vruchtbare gronden achter duin en dijk vrijwaart tegen overstroming. Daarom 'zingen op de Westkapelse zeewering de dijk werkers uit die plaats hun lied en brengen zij het bazalt op z'n plaats. Daarom zwaait op het strand tussen Vlissingen en Koudekerke een dragline haar machitge arm. Daarom strekken zich de strandhoofden aan Walcherens noordkust ver in zee. De Polder Walcheren houdt met een staf van deskundigen overal toezicht op Walcherens zee wering; er worden onderhoudswerken gepleegd en waar nodig zo als in Zouteland tast men diep in de beurs en voert een „buiten gewoon" werk uit, als de zee té opdringerig wordt. Maar er is op Walcheren ook een kleine kuststrook aan te wijzen, die onder normale omstandigheden om verbeteriing zou schrééuwen, maar waar het Polderbestuur thans met de handen over elkaar naar kijkt. En te recht. Want het gaat hier om het ge deelte nabij Vrouwenpolder, even In de richting Veere. De sterke stroom, die hier tegen de oever aandringt vreet het strand en de smalle duinenrij weg. Enkele dagen geleden had hier nog een oeverval plaats, waardoor een schelp vormig gat ontstond van 16 m diepte! Oevervallen Er zjjn hier meer van dergelijke oevervallen gebeurd en worden in de toekomst nog verwacht. Onverwacht treden zij op; snel gaat 't in zijn werk. De situatie is daarom ter plaatse pré cair. En toch is het risico, dat het Pol derbestuur neemt, aanvaardbaar. Want spoedig, als de dam, die Walcheren met Noord-Beveland gaat verbinden gereed is, zal dit gedeelte zeewering tot de se cundaire behoren! Dan zal er geen sterke stroom meer staan. Voorts kan dit gedeelte even uitstel hebben: er ligt altijd nog een „slaperdijk" achter deze broze duinen! Deze dijk werd bij de ramp in 1953 opgeworpen. Als de drie eilanden-plan-dam er echter niet zou komen, zouden hier ingrijpende maat regelen nodig zijn! C.J.M.V. Goes bracht gezellige uitvoering De C.J.M.V. te Goes heeft gister avond bij haar jaarlijkse uitvoering eens met de traditie van een toneel spel willen breken, zoals de leider, de heer Van Houdenhoven het in zijn ope ningswoord uitdrukte. In die opzet is men gisteravond in de „Prins van OraKje" alleszins geslaagd. Met de nieuwe opzet wisten de jongelui een programma vol variatie te brengen, waarvan ouders en belangstellenden ongetwijfeld zullen hebben genoten. Er was muziek in het lichtere genre, maar de jongensclub „Excelsior" zorgde ook voor klanken uit de oude doos, waar bij men zich met kledij en toneelentou rage keurig had aangepast aan de tij den van weleer, toen menuet en wals hun intrede deden. Een tweetal vlotte schetsjes en het toneelspel „Een uur minister" met allerlei amusante ver wikkelingen, maakten de uitvoering tot een smakelijk en lichtverteerbaar me nu. Het succes van de avond was wel het debuut van het sextet „The Blue Stars", dat zich met een uiterst modern en vlot repertoire presenteerde. Zelfs kon er nog een ogenblikje worden ge- rock'd tot groot vermaak van de jeugd. Tenslotte werd nog een verloting ge houden, waarbij een regen van prach tige prijzen over de stampvolle zaal werd uitgestrooid. Al met al: een ge zellige jeugdavond. Naar ons van de zijde van de Cen trale Kerkeraad der Hervormde Ge meente te Middelburg wordt mee gedeeld, zal zaterdagmiddag a.s. te 1 uur in de Nieuwe Kerk een rouw dienst gehouden worden ter nage dachtenis van ds. P. J. F. van Voorst Vader, emeritus-predikant van de Middelburgse Herv. Gemeente, die op 1 Mei is overleden. Aangezien de begrafenis elders plaats vindt, vermoedt de Centrale Kerkeraad, dat vele Middelburgers, die met dankbaarheid terugdenken aan de lange jaren van ds. Van Voorst Vaders arbeid hier ter stede, deze rouwdienst zullen willen bijwonen. De familie van de overledene heeft daarom in dit verzoek van de Kerke raad toegestemd. Ds. Van Voorst Vader is in 1886 te Harderwijk geboren. Hij bezocht het gymnasium te Amersfoort en stu deerde vervolgens eerst aan de R.U. te Utrecht en het United Free Church College te Glasgow. Alvorens ds Van Voorst Vader zich in 1912 aan zijn eerste gemeente Nederhemert verbond was hij ander half jaar hulpprediker bij de Holland se gemeente te Dusseldorf. Daarna diende hij de gemeenten Doesburg (1915—1920) en Lochem (1920—1928). In dat laatste jaar deed hij intrede te Middelburg. Tijdens zijn verblijf in de Zeeuwse hoofdstad was de predi kant van 1935 tot 1950 godsdienst leraar aan het Huis van Bewaring. Op 12 mei 1952 vierde hij zijn 40-jarig ambtsjubileum. Dit jaar kreeg hij ook emeritaat Ook was hij om. preator van de ring Middelburg, voorzitter van de hervormde scholen in Middel burg, voorzitter van de evangelische vereniging voor Zeeland en lid van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Zou de duinenrij het voor die tijd begeven, dan bestaat er dus nog een zodanige bescherming door de in 1953 gelegde inlaatdijk, dat de eerste klap kan worden opgevangen. Gisteren is dit deel van de Wal cherse kust bezichtigd door de heren van het Polderbestuur, die hun jaar lijkse inspectie langs de zeeweringen van Walcheren maakten. Ook werd een bezoek gebracht aan de Westkapelse zeedijk, waar mo menteel de teenconstructie van de dijk over een afstand van 1400 meter aanleg van nieuwe strandhoofden in de noordwatering bezichtigd. Er werd een rit gemaakt over de vol tooide puinwegen nabij het pomp station te Oranjezon en tenslotte werd de zeewering in de westwate ring nabij Vijgeneter, tussen Vlissin gen en Dishoek bezocht. Hier wordt tussen de stranpalen 8 en 10, waar deze nog ontbrak, een duinvoetver- dediging aangebracht. Nederlands zaterdagelftal tegen België Het Nederlands Zaterdagelftal, dat op zaterdag 11 mei a.s. in het sport park „Nieuw Zuid" te Katwijk tegen het Zaterdagelftal van België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Woudsma (DES); achter: v. d. Vuurst (IJselmeervogels) en Van Zwol (Oranje Nassau); midden: Nieuwstra- ten (Zwart Wit '28), Van Laar (Dovo) en Van Duin (Quick Boys); voor: Kerk dijk (Sparta, Enschede), Van Dalfzen (Spel. Genemuiden), v.d. Oever (Quick Boys), Nieuwenhuysen (Quick Boys) en Bout (Huizen). De wedstrijd begint om vier uur. Ne derland en België zijn door neder lagen tegen Frankrijk reeds uitge schakeld voor de eerste plaats in het toernooi om de Coupe Femand Ca- nelle. Laatste N.I.V.E.-vergadering dit seizoen Een goede administratie moet de mogelijkheid bieden van een bedrijfs economische analyse van de onder neming. Dit poneerde de heer J. Mod derkolk, adjunct-directeur van de Ned. Middenstandsbank gisteren, toen hij voor de Zeeuwse afdeling van het NIVE in de laatste vergadering in deze winter sprak over „Het belang van een goede administratie voor het kleine bedrijf". Hij hield zich, zoals hij zei, niet aan dit onderwerp, maar richtte zich meer op de financierings verhoudingen in de onderneming. Hij zette uiteen, dat de balans en wordt verbeterd. Tevens werd de de verlies- en winstrekening moeten Voor de landelijke demonstratie met rjjendunmachines, die gisteren op het bedrijf van de heer A. Ramondt te Sluiskil is gehouden, bestond zeer grote belangstelling. De landbouw studieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen, die deze demonstratiedag organiseer den, hadden zich voorgesteld onge veer duizend belangstellenden wel kom te kunnen heten, er waren echter ruim drieduizend geïnteresseerden, waaronder diverse groepen Belgen en zelfs Franse landbouwers. De demonstratie verliep vlot en de bezoekers hadden dank zij de voor treffelijke organisatie ruimschoots gelegenheid het werk der machines in ogenschouw te nemen. Na afloop van de demonstratie die door tal van autoriteiten op land bouwgebied werd bijgewoond ga ven de heren ir. P. W. Bakker Arke- ma, Rijkslandbouwconsulent voor Landbouwwerktuigen te Wageningen, ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom en ir. D. Kalverkamp, werk zaam bij de Landbouwwerktuigen commissie te Den Haag, een uiteen zetting over het werk der machines en het bietendunnen in het algemeen. Ingezonden mededeling 'adv.) Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f8.88 aanwijzen, waar de verliezen zitten, waar de efficiency is toe te passen, hoe de likwiditeitspositie is. De financiering van 'n onderneming is onderworpen aan regels, doe men niet straffeloos kan negeren. Eigen middelen en de schulden op lange ter mijn moeten tenminste groot genoeg zijn, om de onroerende goederen en de andere vastgelegde middelen te kunnen financieren. Bjj voorkeur dient er een overschot te zijn, tenein de de ijzeren kern van de voorraad te kunnen financieren. Is de positie niet zo, dan is de fi nanciële positie niet gezond, welke kwaal bij een opgaande conjunctuur verborgen blijft, doch bij een omslag in de conjunctuur acuut zou kunnen worden. Hij zette nog uiteen, dat de con juncturele vooruitzichten thans min der goed en dus de risico's groter zijn dan een jaar geleden. De voorzitter van de afdeling, de heer Van Ginkel, gaf een kprt over zicht over het afgelopen seizoen. Er stonden goede lezingen op het pro gram en deze werden goed bezocht. Het ledental van de afdeling, dat eind 1955 bestond uit 31 persoonlijke en 45 bedrijfsleden, is thans gestegen tot 35 persoonlijke en 47 bedrijfs leden. Ook de andere activiteiten, de cursussen en het bedrijfsbezoek had den goede belangstelling. Het ligt in de bedoeling, waarschijn lijk op 14 juni a.s. in Goes, tezamen met de C.O.P. een nijverheidsdag te houden. Ook 3 jaar geleden werd 'n dergelijke dag georganiseerd. Het ligt in het voornemen op die dag 'n terugblik te werpen op de ontwikke ling van het bedrijfsleven in Zeeland in de afgelopen drie jaar en tevens een aantal algemene onderwerpen te bespreken op het gebied van de effi ciency en de menselijke verhoudin gen. Dit laatste zal waarschijnlijk door een forumbespreking geschieden. Gepoogd wordt, ook de landbouw bij deze bijeenkomst te betrekken. DE WOORDEN DOGMATIEK en dogmatisch hebben in de oren van vele Christenen geen aangename klank. Zij kunnen het moeilijk omschrijven, maar zij denken aan iets, dat streng, onwrikbaar en saai is. Zogenaamde „dogmati sche preken" zijn oervervelend om aan te horenl Deze afkeer van wat men dogmatiek noemt, kómt in vrijzinnige kringen nog sterker voor. Men moet daar niets hebben van vaststaande formu leringen en van leerstellige uiteenzettingen. Prof. G. J. Sirks, hoogleraar aan het seminarie der re monstranten te Leiden, neemt het in het Remonstrants Weekblad, voor de dogmatiek op. „Het zou dwaas zijn aan het dogmatische denken in de theologie geen plaats te geven; alle kerken of geloofsgemeenschappen zullen dit doen, ook de meest spirituele", zegt hij. De remonstranten, die toch zo bang waren zich vast te leggen op een bepaalde leer, kenden reeds in 1621 zoiets als een dogmatische ver klaring. Later zijn er onder de remonstrantse broederschap steeds dogmatici geweest, die als de verwarring van geesten binnen de gemeenschap dreigde hun stellingen inzake geloofsvragen formuleerden. „Verschillende leiders onzer broederschap hebben, als de tijd er om vroeg, 'het dogma tisch denken niet geschuwd, maar zij hebben het vooreerst altijd in verzoenende geest willen brengen, en daarbij steeds het gevaar dat dit onderdeel der theologie voor het geloofsleven met zich dreigt te brengen, onder ogen gezien", schrijft prof. Sirks. DS. K. A. BEVERSLUIS, emeritus predikant te Wannsveld, heeft het boek „Een stille omwenteling" van Thijs Booy gelezen, In „De Hervormde Kerk", kerkblad van de classes Zut- phen en Doetinchem, geeft hij er zijn mening over. Ds. Beversluis conclu deert, dat voor Thijs Booy de gerefor meerde kerken, ondanks al haar fou ten toch de Kerk is. Volgens ds. Beversluis komt dit toch wel overeen met de indruk ge wekt door het jongste antwoord van de gereformeerde kerken in het jaar van 1956 gegeven op een brief van de hervormdesynode; daarin blijkt dat de gereformeerde kerken „nog even gesloten in hun isolement volharden als vroeger. Zij mogen aan de invloed van de enorme wijzigingen, die zich in het maatschappelijke en persoon lijke leven van de na-oorlogse mens heid voltrekken, niet kunnen onttrek ken, op de buitenstaander maakt het de indruk dat de gesignaleerde verande ringen toch maar schoorvoetend prijs geven van het isolement betekenen en dat in wezen de gereformeerde kerken in haar statische houding volharden en zich ver van de oecumenische con tacten wensen te houden". Van een omwenteling te spreken lijkt ds. Be versluis dan ook overdreven. Te Baam bestaat al een jaar of tien het opleidingscentrum De Nijen- burgh, waar jongeren uit de gerefor meerde kerken geschoold kunnen wor den voor jeugdleiding en maatschap pelijk werk. Thans zal aan de komen de gereformeerde synode worden voorgesteld hiervan te maken een Stichting tot het oprichten en in stand houden van gereformeerde opleidin gen voor maatschappelijk en sociaal- pedagogisch werk." Prof. ds. Herman Ridderbos, die van deze omzetting kennis heeft genomen, aanvaardt dit blijkbaar met enige re serve. In het Gereformeerd Weekblad zegt hij, niet te kunnen ontkomen aan de indruk hoe groot de rol is, die de subsidiekwestie in deze zaak gespeeld heeft. „Ik zeg niet dat dit niet anders kon. Maar wil men delen in de goud stroom, die uit Den Haag vloeit, dan moet men óók zijn gereformeerde pot ten en pannen blijkbaar vrij ingrij pend hergroeperen. Ik hoop, dat men bij al dit goud zichzelf zal kunnen blijven". Ingezonden mededeling (adv.) Senator-rokers geven elkaar gelijk: over deze sigaar kan men lang of kort praten, men kan veel of weinig vergelijken, na de eerste heerlijk-zachte Senator vergelijkt men nóóit meer. Fijnproevers zijn het er kortweg over eens: Gemeentebestuur geen sinecure Het was een bijzonder samentreffen, dat juist gisteren een ledenver gadering Was belegd van de Christelijk-Historische Kiesvereniging „Koningin en Vaderland". Want die dag was het en het was de voorzitter, de heer C. J. Buurman, toevalligerwijs ter ore gekomen 12Vz jaar geleden, dat de heer J. J. van Melle benoemd werd tot wet houder der gemeente Goes. Het was dan ook begrijpelijk, dat hij de jubilaris, (die overigens dit feit volkomen had laten passeren), harte lijk geluk wensen met dit feit. Maar hij kon daar ook aan toevoegen een gelukwens met en een dankwoord voor de wijze, waarop de heer Van Melle zich van zijn moeilijke taak heeft gekweten. Op een bijzondere wijze werd hij er de eerste maal toe geroepen, n.l. niet in de gewone weg van verkie zing, maar als roeping van de hoge overheid, direct na de bevrijding van Goes. Hij had bezwaar, maar heeft dit opzij gezet, omdat hij de roeping zag. Maar juist in die eerste tijd was het bijzonder moeilijk, omdat er veel van de overheid gevraagd werd en er nog zo weinig kon gebeuren. Door goed en kwaad gerucht is hij echter heengegaan. Spr. sprak de hoop uit, dat God hem nog vele jaren mag sparen, om veel werk te doen ten gunste van' Goes, dat hem zo na aan het hart ligt. Namens de C.H. kiesvereniging bood spr. de jubilaris een kist siga ren aan en aan mevrouw Van Melle, die steeds naast haar man stond, een tuil bloemen. GEEN SINECURE. De avond stond wel heel sterk „in het teken" van het gemeentebestuur, omdat de drie C.H. raadsleden een uiteenzetting gaven over „Gemeente politiek". De heer Van Melle lichtte daarbij de algemene aspecten toe. In het bij zonder legde hij er de nadruk op, dat wij het voorrecht hebben, te wonen in een land, waar de inwoners invloed op het gemeentebestuur kunnen oefe nen. Hij schetste de totstandkoming van een gemeenteraad, de positie van de raadsleden (de Raad is immers het hoofd der gemeente), de verkiezing van de wethouders (waarbij Goes, als afwijking van de regel, in verband met zijn belangrijke positie als cen trumgemeente 3 inplaats van 2 wet houders heeft), het ontstaan van het instituut van gemeenteraden en de belangrijke taak, waarvoor deze staan, waardoor het raadslid-zijn geen sine cure geacht mag worden. Ernstig betreurde hij het, dat de kiezers zo weinig belangstelling heb ben voor de vergaderingen van de gemeenteraad en riep zijn gehoor op, zo nu en dan eens een vergadering bij te wonen. ACHTERGESTELD. De heer F. P. J. Polderman gaf 'n uiteenzetting over de woningpolitiek. Met duidelijke cijfers toonde hij aan, dat Goes, dat na de oorlog een sterke bevolkingstoename kende en van 1920'54 »zijn inwonertal met 77,6 zag groeien tegen Nederland met 54% en Zeeland met 11 bij de ver deling van het woningvolume er wel slecht afgekomen is. Zodra .de moge lijkheid er was, in 1946, is men gaan bouwen. Maar door de kapitaalsmoei lijkheden en daarna door de lage toe wijzing is dat sterk afgeremd. Na de oorlog werden 996 woningen Ingezonden mededeling (adv.) Honger te sterk onder 't werk Geen slecht idee: van KAAS smul ik meel Wat eet je daar? Straf gevaar l KAAS ls zo onweerstaanbaar lekker, dat letterlijk iedereen voor de verleiding bezwijkt en mééhapt! Wat een bof dat zó iets heerlijks in deze dure tijd nog zó voordelig blijft! U kunt daar nooit genoeg van profiteren! vn'°l Publikalia van Hat Nederland* Zulvelbureau 19 gebouwd. Voor de oorlog zouden in datzelfde aantal jaren 825 woningen gebouwd zijn. Doch rekent men mee, dat in de oorlogsjaren niets gebouwd is, dan heeft Goes over al die jaren een mindere bouw van 129 woningen. Toch zal er veel meer gebouwd moe ten worden, wil Goes inlopen op do lange wachtlijst van 884 gegadigden. De heer A. G. Heyboer gaf een heldere uiteenzetting van „het Goese vijfjarenplan", het plan van ruim 14 miljoen openbare werken, dat in 1961 klaar zou moeten zijn, wil Goes enigs zins kunnen beantwoorden aan de eis, die de uitvoering van het Deltaplan aan deze gemeente stelt. Juist door dit plan staat Goes voor een zware taak en het zal èr bijzonder op be dacht moeten wezen, uit de gemeen tefondsen en uit het bouwvolume een extra-bijdrage te ontvangen. Uit de discussie bleek wel, welk een goede greep de C.H. kiesvereni ging gedaan heeft, toen het deze pun ten liet behandelen. Aan het forum, dat de drie raads leden vormden, werd een heel aantal actuele vragen voorgelegd. Belangrijk was daarbij de opmer king uit de vergadering, dat Goes en geheel Zeeland er op bedacht moeten zijn, dat in de uitvoering van het Deltaplan met de belangen van de ontwikkeling van Zeeland rekening gehouden wordt en dat deze niet on dergeschikt gemaakt mogen worden aan de positie van „de randstad Hol land". Ingezonden mededeling (adv.) Pick-up voor politieman Bij zijn vertrek naar Tholen, heeft men in Veere de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer R. Simons, een pick-up met gramofoonplaten aangebo den, als blijk van waardering. De heer Simons was ruim tien jaar als dienaar van het gezag in Veere woonachtig en heeft zich gedurende deze periode bij de burgerij zeer be mind gemaakt. Schippersactie „Goed zo" De maand april was de schippers actie voor de actie „Goed zo". Hier voor werden op de sluis te Hansweert bij de expediteurs 3 bussen geplaatst, waarin de schippers dan konden offe ren. Nu de maand april voorbij is, zijn deze bussen gelicht en brachten tezamen maar f 201,86 op, wat niet veel is, als men ziet hoeveel schippers hier dagelijks de grens passeren. Het be drag is inmiddels aan „Goed zo" over gemaakt. Tsjecho-Slowakije en Poien zullen voor het eerst na de tweede wereld oorlog deelnemen aan de internatio nale luchtvaarttentoonstelling die van 24 mei tot 2 juni wordt gehouden op het vliegveld Le Bourget bij Parijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2