Vreedzame penetratie in Oost- Europa gewenst Sowjet-Unie geeft te weinig waarborgen zegt Macmillan Laatste nieuws Kritische uitlatingen over besnoeiing Britse defensie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No. 3693 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Vrijdag 3 mei 1957 Kernwapens zijn ongetwijfeld van grote betekenis, maar Niet veel plaats voor tevredenheid VON BRENTANO: TELEURGESTELD V.S.-TROEPEN BLIJVEN OP STERKTE RUSSISCHE MACHT GROEIT NOG Sowjet-Unie voerde oorlog tegen Hongarije Aanvaring in de Nieuwe Waterweg Prins Bernhard bezichtigde tentoonstelling in Den Haag Gaan C.O*P* cn NXV*E* samen? Jaarvergadering N.C.V.B, op 23 mei in Utrecht Demonstraties in Argentinië Benvenuti tot Secretaris-Generaal gekozen DE BILT MELDT: plaatselijk wat regen Foster Dulles naar Mollet MacMillan tegen vergeldingsplan tegen Egypte Mobilisatie in Nicaraqua Treedt de Bey van Tunis a£? Arrestaties in Hongarije Joseph McCarthy (47 jaar) ^overleden Suezkanaalkwestie weer naar V eiligheidsraad? BEGIN VAN BRAND IN UTRECHTSE DOM Uitslaande brand in Tilburg Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Oom Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeenwsch Dagblad MET BALLON OVER DE NOORDZEE? (Zie pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.06 u., onder 20.09 u. Maan op 8.39 u., onder u. Hoog water zaterdag 4 mei: Vlissingen: 4.35 u. 2.09 m., 16.56 u. 1.88 m. Terneuzen: 5.01 u. 2.24 m., 17.27 u. 2.04 m. Wemeldinge: 6.19 u. 1.68 m., 18.44 u. 1.55 m. Zierikzee: 6.05 u. 1.42 m., 18.27 u. 1.31 m. Conventionele wapens blijven noodzakelijk DE BETEKENIS VAN DE KERNWAPENS heeft zo'n relief gekregen dat de indruk is ontstaan, dat de conventionele bewapening relatief minder van gewicht is geworden. Dit is een waangedachte. Kern wapens zijn ongetwijfeld van grote betekenis, maar gesteld, dat men het uitbreken van een oorlog eens niet zou verhinderen, dan zou men voor een afschuwelijk dilemma komen te staan door het gemis aan voldoende conventionele wapens en de noodzaak ontstaan voor het gebruik van kernwapenen in een situatie, die dit gebruik niet zou veroorloven. Deze verklaring heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie op de NAVOconferentie te Bonn, minister Luns, gistermiddag afgelegd. 'Mr. J. M. A. H. Luns zei voorts, dat men er tot nu toe niet in was gesla "i een strijdmacht te vormen, die voldoende is om de Russen af te schrikken of een Russische aanval af te slaan. Er' is niet veel plaats voor tevredenheid, zo zei minister Luns, laat staan voor zelf voldaanheid. Wij willen niet veroverd en later bevrijd worden. Het bestaande NAVO-apparaat achtte de Nederlandse staatsman goed de zaak te behartigen. Minister Luns twijfelde niet aan de vastberadenheid van de bij de NAVO aangesloten landen. Dr. HEINRICH VON BRENTANO, de Westduitse minister van buiten landse zaken, voelde zich teleurgesteld over het Britse besluit tot beperking van de strijdkrachten in de Bonds republiek. Hjj zei van oordeel te zijn, dat de landen van de NAVO zich de weelde van een beperking niet kun nen veroorloven. Ook de ministers van buitenlandse zaken van Nederland, Frankrijk en Noorwegen hebben zich gisteren kri tisch uitgelaten over de besnoeiingen in de Britse defensie. JOHN FOSTERDULLES, de Ame rikaanse minister, bracht tijdens de vergadering een boodschap van pre sident Eisenhower over, waarin hij zei, dat de regering van de V.S. geen enkele wijziging overweegt in de sterkte van de Amerikaanse troepen, zoals vastgesteld op de conferentie van de 15 NAVO-landen in Parijs van december 1956. JEAN PINEAU, de Franse minister van buitenlandse zaken, pleitte in 'n rede voor een evenwicht tussen de conventionele en ^atoomwapens voor de NAVO-strijdkrachten. Hij verklaar de, dat de aangesloten landen geza menlijk dienen te streven naar een modernisering van organisatoe en be wapening van de strijdkrachten. SELWYN LLOYD (G.B.), verklaar de, dat het ten aanzien van de inter nationale toestand geen tijd voor op timisme is. De Russische militaire macht blijft groeien en ondanks moei lijkheden gaat ook de economische groei van de Sowjet-Unie voort. Hij vond, dat de NAVO als af schrikking tegen agressie had voldaan. MARTINO (Italië) wees onder andere op de tegenstrijdigheid tus sen de Russische waarschuwing voor een atoomoorlog en de proeven, die Rusland zelfs met kernwapens neemt. MINISTER LUNS De V.S. hebben de Sowjet-Dnie er van beschuldigd, in de afgelopen herfst ..oorlog" te hebben gevoerd tegen het Hongaarse volk. De beschuldiging vorilt geuit In een nota van de per manente vertegenwoordiger bij de V.N. Cabot Lodge, aan secretaris generaal Hammarskjoeld, Lodge zegt in zijn begeleidende nota, dat de methoden, die werden gebruikt om de opstand te onder drukken, „uiterst monsterachtig" wa ren. Gebleken is, dat het Sowjet- communisme niet alleen ondemocra tisch is, maar ook onderdrukking en wreedheden met zich meebrengt. „De methoden, die door de Sowjet- strijdkrachten en haar Hongaarse hel pers werden gebruikt om het verzet van het Hongaarse volk te breken, waren die welke in een oorlog worden gebruikt", aldus Lodge. De Deense motortanker „Rasmus Tholstrup", 499 brt, onderweg van Esbejerg naar Rotterdam, is in de monding van de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met de loods boot. Het Deense schip maakte water en verzocht om hulp van een sleep boot met pompinstallatie. De sleep boot „Gele Zee" van L. Smit Co. is ter assistentie uitgevaren, schip wil naar een droogdok. Priins Bernhard heeft gistermiddag omstreeks kwart voor zes een bezoek gebracht aan de in 't gemeentemuseum te 's-Gravenhage ingerichte expositie over hedendaagse negerkunst in Cen- traal-Afrika. De directeur van de dienst voor schone kunsten van de ge meente 's-Gravenhage, mr. L. J. F. Wijsenbeek, heeft de Prins over de tentoonstelling rondgeleid. Naar wij vernemen, zou het in de bedoeling liggen, de activiteiten van de COP (Commissie Opvoering Pro- duktiviteit) en het NIVE (Ned. Insti tuut voor Efficiency) in één geheel te doen samenvloeien. De Nederlandse Christen Vrouwen- Bond zal op donderdag 23 mei in Tivoli te Utrecht zijn algemene vergadering houden. De agenda bevat alleen huis houdelijke zaken. AVEROF, de Griekse minister, deel de nog mede, dat de Russische am bassadeur in Athene 'n scherpe waar schuwing had laten horen tegen het vestigen van bases voor atoomwapens op Griekse grondgebied. De Russi sche bedreigingen waren echter van de hand gewezen als een inmenging in Griekse binnenlandse aangelegen heden. In de Argentijnse hoofdstad hebben verscheidene honderden personen ge demonstreerd. Kreten als „Leve Pe- ron" en „Leve Frondizi" (de links- radicale kandidaat voor de presidents zetel) werden gehoord. De politie moest van traangas gebruik maken om de betogers te verspreiden. De beto ging werd gehouden na een massaver gadering van de vakverbondscommis sie, waarbij hoofdzakelijk Peronisten, communisten en links-radicalen aan wezig waren. 0 De waarde van de Poolse Zloty is ten opzichte van de Sowjet-roebel met een derde verminderd, zo is bekend gemaakt door het Poolse nieuwsbu reau. Hutchinson in Raad van Europa De raadgevende vergadering van de Raad van Europa is gistermorgen be gonnen met het debat over de politiek van de raad. De Britse conservatief Hutchinson verklaarde in de vergadering, dat de Sowjet-Unie ten tijde van de interventie in Hongarije gereed was, een eventuele westelijke aanval af te slaan. Hij toonde zich voorstander van vreedzame penetratie in de Oost- europese landen, b.v. door middel van kranten, die daar worden toegelaten. Bij de verkiezing van een secretaris-generaal van de Raad van Europa werd de Italiaanse christsen-democraat Benvenuti met 75 tegen 44 stemmen ge kozen. De andere kandidaat was het Nederlandse tweede-kamerlid J. J. Fens. Volgens de Turg Aktas moet men dankbaar zijn voor de Eisenhower-leer en het Pact van Bagdad, als bolwerken' tegen het co'mmunisme in het Midden- Oosten. Hij stipte de kwestie Cyprus aan met de verklaring dat Griekenland weigert met Turkije en Engeland sa men te werken om de kwestie tot een bevredigende oplossing te brengen. De Duitser Becker wees o.a. op het gevaar van de atoomproeven. De proe ven moeten stopgezet worden, zo zei hij: al begon alvast maar één mogend heid met te verklaren dat zij een jaar lang geen proeven nemen zal, tenzij anderen het wel doen. De Duitser Kiesinger had over deze kwestie bij de indiening van zijn rap port al gezegd, dat de angst voor de atoomproeven wel zou blijven toene men, doch dat de regeringen moeten beseffen, dat deze angst niet weggeno men mag worden ten koste van de vei ligheid van de vrije wereld. De Britse Labourleider Gaitskell hield na de verkiezing van de Italiaan Benvenuti tot secretaris-generaal in de middagvergadering zijn eerste rede voering. Het grootste gevaar van de atoomwapens vindt'hij dat steeds meer landen deze wapens willen hebben en beproeven. Dat is een verschrikkelijk vooruitzicht. Er dient op zijn minst controle op de produktie van atoom bommen te komen, zo meent hij. De Belgische socialist Rolin bracht de Algerijnse kwestie ter sprake. Hij citeerde publikaties over Franse exces sen bij de bestrijding van het terro risme der opstandelingen, doch zei, dat hij begrip kon opbrengen voor de moeilijkheden van de Fransen. Ratifi catie van de conventie van de rechten van de mens zou volgens hem Frank rijk helpen een eervolle weg door zijn moeilijkheden te volgen. Rolin kreeg direct antwoord van Franse zijde. De Franse socialist Conté betwijfelde of de Raad van Europa zich wel met de Algerijnse kwestie kan be moeien. Hij geloofde dat premier Mollet en minister Lacoste, die weten wat oorlog is, hun best zullen doen om excessen te voorkomen. Verbod kernwapenproeven Premier MacMillan heeft donderdag verklaard, dat de Britse regering van oordeel is, dat de Sowjet-Unie in haar jongste voorstellen Inzake kern wapens aandringt op een „permanent of tijdelijk verbod op kernproeven zonder een van de waarborgen, welke wij noodzakelijk achten". De premier zei, in antwoord op vra gen van de socialistische Henderson, dat volgens zijn regering aan een sta king van alle proefnemingen met kernwapens een verbod van de pro duktie van splijtbaar materiaal voor wapens, als onderdeel van de alge meen ontwapeningsakkoord met een doeltreffend controlestelsel, moet voor afgaan. MacMillan steunde een recente ver klaring van zijn minster van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, dat de bezorgde uitlatingen over de proeven met de waterstofbom goeddeels af- Het komstig zijn uit niet-wetenschappe- lijke kringen en voor een groot deel gedaan worden door personen, die sterk de neiging hebben het spoor van de communisten te volgen. De premier deed dit, nadat van so cialistische zijde was gevraagd of de regering deze uitspraak van Selwyn Lloyd in het vrouwenuurtje van de BBC op 29 april onderschreef. Labour- leden hadden er >ver geklaagd, dat de minister politieke verklaringen in een niet-politieke uitzending had af gelegd. Een socialist vroeg een ver zekering, dat Lloyd niet in het kin deruurtje zal spreken, „omdat zelfs de kinderen hem niet zouden geloven". Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Tot matig of vrij krachtig aan wakkerende wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tempera tuur. De Franse premier, Guy- Mollet, zal de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, maandag a.s. in Parijs ontvangen. Dulles brengt een bezoek aan Parijs na de bijeenkomst van de Noordatlan- tische Raad te Bonn en hij zal daar de eerste dag van een conferentie van Amerikaanse diplomatieke vertegen woordigers in West-Europa bijwonen. Premier MacMillan heeft donderdag een voorstel van een socialistisch La gerhuislid van de hand gewezen, dat er na overleg met Kenia, Oeganda en Tanganyika plannen moeten worden gemaakt om te voorkomen dat Egypte bevloeiingswater uit de bronnen van de Nijl en het Victoria-meer ontvangt. Men zou zulks moeten doen als middel om Egypte te bewegen tot een soe peler houding ten aanzien van de ver eniging van gebruikers van het Suez- kanaal en de vaart van Israëlische schepen door dit kanaal en de Golf van Akaba. De premier verklaarde, dat men de kwestie van de watervoorziening niet moet verbinden met die van het Suez- kanaal. Op de vraag, of het niet wen selijk was, kolonel Nasser te tonen, dat wij enige kaarten hebben, die wij kun nen uitspelen, antwoordde MacMillan dat dit feit al was gedemonstreerd door het stellen van de vraag'. De Amerikaanse regering heeft Polen hulp aangeboden ter grootte van 95 miljoen dollar waarvan ongeveer 65 miljoen in de vorm van landbouw overschotten. Koning rauessein van Jordanië heeft eergisteren ter gelegenheid van het einde van de heilige maand Bamadan op het Raghadan paleis te Amman leden van het corps diplomatique en vertegen woordigers van loyale landgeno ten ontvangen. De koning ont ving van een van de aartsbischop- pen van de Grieks-orthodoxe kerk in Jordanië de traditionele kus (foto boven) terwijl een van de sjeiks zijn respect voor de koning betuigt door een handkus (foto onder). In Nicaragua is donderdag de alge mene mobilisatie afgekondigd. Presi dent Somoza veroordeelde krachtig „de aanval van Hoduras op Mocoron, waarbij woensdag 35 leden van de nationale garde van Nicaragua wer den gedood". In Honduras is de noodtoestand af gekondigd. De regering wees de be schuldigingen van Nicaragua van de hand met de verklaring dat Mocoron bij Honduras behoort. Er zijn verster kingen naar de grens gezonden en er is een beroep gedaan op de bevolking om zich als vrijwilliger te melden. In de Hondurese hoofdstad Teguci- gabpa is woensdagavond j.l. officieel bekendgemaakt dat Hondurese troe pen de plaats Mocoron, in het omstre den grensgebied tussen Honduras en Nicaragua, na een verbitterd gevecht met leden van de Nicaraguaanse na tionale garde, die deze plaats ver scheidene dagen geleden hadden be zet, hebben heroverd. Volgens berichten, die te Tunis de ronde doen, zal de Bey van Tunis binnenkort afstand van de troon doen ten gunste van premier Habib Bour- guiba, die dan president van de repu bliek Tunesië zou worden. De des betreffende akte zou al zijn opgesteld. Naar verluidt zou de Bey er genoeg van hebben buiten de nationale zaken te worden gehouden. Reizigers, die gisteren uit Boeda- pest in Wenen aankwamen, hebben meegedeeld, dat een groot aantal men sen, die tijdens de Hongaarse opstand bjj straatgevechten gewond werden, van ziekenhuizen naar ziekenzalen van gevangenissen zijn vervoerd. Zij voegden hieraan toe, dat de gewonden, die uit het ziekenhuis ontslagen zijn, thuis gearresteerd worden. Deze men sen worden ervan beschuldigd dat zij tegen de Sowjet-troepen of de communistische militie gevochten hebben. Hun wonden worden door de Hongaarse overheid als bewijs hier van aangemerkt. De Amerikaanse republikeinse se nator Joseph McCarthy is donder dagavond op 47-jarige leeftijd overleden. Hij stierf in het hospi taal Bethesda van de Amerikaanse marine aan een acute leveraandoe ning. Hij heeft vijf dagen in het ziekenhuis gelegen. In de afgelopen jaren is hij ver scheidene malen ziek geweest. Hjj heeft onder meer geleden aan voor hoofdsholteontsteking. Bovendien on dervond hij hinder van een oude wond aan de knie, die hjj als marine officier in de tweede wereldoorlog in de Stille Oceaan had opgelopen. Senator McCarthy, die de staat Wisconsin vertegenwoordigde, was één van de meest omstreden figuren uit het Amerikaanse politieke leven van na de oorlog. Als voorzitter van de commissie van de senaat voor onder zoek werd hij bekend als een heftig bestrijder van alles wat met het com munisme te maken heeft. Hij was één van de jongste senato ren toen hij in februari 1950 plotse ling in de publiciteit kwam door zijn verklaring, dat er 57 communisten werkzaam waren in het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Daarna viel de senator steeds meer de regering van president Truman De raad van gebruikers van het Suezkanaal, waarin vijftien landen zijn vertegenwoordigd, is donderdag voor de tweede maal in drie dagen te Lon den bijeengeweest. Besloten werd het advies aan de reders om tot andere in structies geen gebruik van het kanaal te maken, te handhaven. Volgens doorgaans welingelichte krin gen is het niet uitgesloten, dat de kwestie van het Suezkanaal weer naar de Veiligheidsraad wordt verwezen. De Utrechtse brandweer is gister middag met drie wagens, een motor spuit, een hogedrukspuit en een lad derwagen uitgerukt, toen brand werd gemeld in de Utrechtse dom: Het bleek dat beneden in dit historische bouw werk brand was ontstaan in een berg hok, waarin enkele schoonmaakartike len en oude lopers waren opgeslagen. De brandweer bluste het vuur met de nevelspuit. De politie onderzoekt de oorzaak van heet ontstaan van deze brand. Dr. Paul Dudley White, de hart specialist uit Boston die president Eisenhower heeft behandeld, is op weg naar Beiroet om de Libanese pre mier, Sami Solh, te behandelen, die maandag een hartaanval heeft gehad. en het beleid van het ministerie va» buitenlandse zaken onder minister Acheson aan. In het presidentieel paleis te Djakarta is een driedaagse conferentie gehouden van militaire en burgerlijke leiders uil geheel Indonesië onder leiding van president Soekarno. De foto's geven 'n beeld van enkele congressisten tijdens de bijeenkomst. Boven v.I.n.r.: De mi litaire commandant van Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Barlian en de gou verneur van Zuid-Sumatra de heer H. M. Hoesein. Midden v.l.n.r.: De mili taire commandant van Groot Djakarta luitenant-kolonel e. Dachjas en de burgemeester van Groot Djakarta de heer Soediro. Onder v.l.n.r.: De sultan van Djokjakarta Sri Hamengkoe Boe- wono en zijn opvolger Sri Pakoe Alam, Hedenavond omstreeks elf uur is een grote uitslaande brand'gemeld in een textielfabriek aan de Goirkestraat te Tilburg. De brandweer is met groot materieel uitgereukt. Aangezien er meer textielfabrieken in de Goirkestraat zijn, was het nog niet met zekerheid bekend in welko de brand woedt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1