NAVO-ministers vandaag in conferentie VLIEGONGELUK KOST 31 MENSEN HET LEVEN Macmillan antwoordt Boelg amn V.S. defensie gebaseerd op gebruik van atoomwapens Nicaragua beschuldigd van agressie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Jhr. Van der Goes van Naters in Raad van Europa Europese Economische samenwerking in debat in raadgevende vergadering „GRAND DESIGN" Vakbonden moeten ontbonden worden Koning Hoessein dankt zijn leger en volk Kleinere atoomwapens zijn conventioneel EEN BEGIN Uitrusting met kernwapens komt uitgebreid ter sprake Vier personen overleefden de ramp Troepen moeten zich terugtrekken over de rivier de Coco President Pieck overleden 2 Ballon ontplofte In het hol van de leeuw Geen bewijzen van Russische overlast voor Britse vissers Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 8987 (red.) en 2970 (adra.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3692 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Donderdag 2 mei 1957 NIEUWE SCHOLEN IN KERKWERVE (Zie pag 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 5.07 u., onder 20.08 u. Maan op 7.36 u., onder 23.53 u. Hoogwater vrijdag 3 mei: Vlissingen: 3.56 u. 2.11 m., 16.17 u. 2.03 m. Terneuzen: 4.21 u. 2.25 m., 16.47 u. 2.18 m. Wemeldinge: 5.43 u. 1.68 m., 18.08 u. 1.62 m. Zierikzee: 5.30 u. 1.42 m., 17.52 u. 1.36 m. Comedie met Sowjet-Unie niet weer gaan herhalen DE SOWJET-UNIE pleit nu voor economische samenwerking op regeringsniveau, maar die bestaat al tien jaar in de O. E. E. S., waarvoor Rusland destijds ook werd uitgenodigd, maar bedankte. Tsjecho-Slowakije, dat toen aanvankelijk mee wilde doen, moest zelfs onder druk zijn instemming met de toenmalige plannen terugnemen. Moeten we die comedie nu weer gaan herhalen? Onze regeringen menen van niet!, aldus jhr. mr. M. van der Goes van Naters in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Hij diende gisteren het verslag in-van de politieke commissie over de Europese Economische Gemeenschap. De lieer Van der Goes noemde het verdrag van de E.E.G. de belangrijkste stap, die tot op heden gezet kan wor den op de weg naar vereniging van Europa. Hij geloofde, dat er zowel in Frankrijk als in West-Duitsland een voldoende meerderheid in de ver schillende partijen bestaat, om de rati ficatie in die landen te verzekeren. Volgens hem heeft de raadgevende vergadering reeds nu volledig 't recht zich vóór de ratificatie over de nieuwe Europese verdragen van de zes deelne mende landen uit te spreken. De raadgevende vergadering is giste ren het debat begonnen over de inte gratie met het aanhoren van versla gen van de verschillende commissies over diverse aspecten van de Euro pese Economische Gemeenschap en de Euratom. De uiteenzetting, die de Brise minister van staat voor buitenlandse zaken, OrmsbyGore gaf van de Engelse opvatting over rationalisatie en sa menvoeging der Europese organisa ties, de zogenaamde „Grand Design", vormde het hoogtepunt van de dag. De continentale Europeanen schijnen niet erg gelukkig te zijn met deze schets voor de ontwikkeling van de Europese samenwerking, die de hui dige algemene assemblee met aparte gespecialiseerde commissies voor af zonderlijke werkgebieden, als poli tieke aangelegenheden, economische kwesties, sociale en culturele zaken en dergelijke. Bij het eigenlijke debat over de Euro pese integratie, dat woensdagmiddag begon, kwam kritiek op het Britse „Grand Design" van de zijde van de Ier Costello en de Fransman Courant Courant vreesde dat verbinding wMÊÊËËsm Ook de Engelse Prins Charles is dinsdagochtend, na een lange paas vakantie, weer naar school gegaan voor de laatste periode van dit school jaar. Hij droeg voor het eerst het traditionele schooluniform, waarmee met hem bier ziet. Jordaanse regering: De Jordaanse regering heeft woens dag opdracht gegeven tot ontbinding van de vakbonden en werknemers verenigingen. Een communistisch lid van het voorlopig naar huis ge stuurde parlement van Jordanië en verscheidene communistische leiders in het gebied van Jeruzalem zijn ge arresteerd. Van bevoegde zijde in Amman is meegedeeld, dat de kantoren in Am man en Jeruzalem van het door de Egyptische regering gesteunde pers bureau voor het Midden-Oosten dins dagavond door leden van de Jordaan se veiligheidsdienst gesloten zijn. Radio-Amman meldt dat koning Hoessein een boodschap heeft gericht tot leger en volk van Jordanië, waar in hij dank brengt voor het begrip, dat zij in de jongste crisis hebben getoond. Radio-Amman besteedde dinsdag avond het grootste gedeelte van zijn zendtijd aan het bekendmaken van betuigingen van trouw aan de koning, die uit alle delen des lands binnen stromen. Voor de Libanese kust liggen het vliegkampschip Forrestai en een der tigtal eenheden van de Amerikaanse zesde vloot. Volgens vliegers van pas sagierstoestellen die in Beiroet zijn aangekomen, houden de eenheden ma noeuvres op 100 km van de kust. Slechts transportvaartuigen van de zesde vloot hebben zich van de vloot losgemaakt om achtduizend mariniers naar Beiroet te brengen, die daar hun verlof mogen doorbrengen. De Amerikaanse scheikundige en nobelprijswinnaar dr. Linus Pauling heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat de aanstaande Britse waterstofbom- proeven 1000 gevallen van dodelijke bloedkanker in de wereld tengevolge zullen kunnen hebben. Indien alle proeven met waterstofwapens niet worden verboden, zal de komende ge neratie 200.000 geestelijk onvolwaar dige kinderen meer krijgen. De Amerikaanse minister van de fensie, Wilson, heeft in een don derdag te Washington gepubliceer de verklaring gezegd, dat de Ame rikaanse defensie is gebaseerd op het gebruik van atoomwapens. „De kleinere atoomwapens zijn thans in zeker opzicht conventionele wa pens geworden," aldus deze ver klaring, die op 30 januari werd af gelegd in de subcommissie voor toewijzingen van het Huis van Af gevaardigden. Wilson zei te betwijfelen of de Russen werkelijk over de militaire middelen beschikken om Britse en Amerikaanse steden zo maar in eens met atoomwapens te verwoesten. In een eveneens donderdag gepubli ceerde verklaring van de voorzitter van de commissie van stafchefs, ad miraal Radford, aan de subcommissie wordt gezegd, dat de Verenigde Sta ten na de Brits-Frans-Israëlische in val in Egypte paraat waren voor een wereldoorlog. De minister van het leger, Brucker, deelde de subcommissie in februari mee, dat de betrekkingen tussen de Amerikaanse militairen en de West- duitse burgerbevolking is verbeterd. Het aantal door Amerikaanse soldaten in West-Duitsland gepleegde misda den is verminderd, waardoor de ver houding thans tamelijk goed is. De republikeinse afgevaardigde Wigglesworth zei in het begin van dit jaar in de subcommissie, dat de Amerikaanse strijdkrachten ongeveer 37.000 vliegtuigen hebben en de Rus sen naar schatting 20.000. Hij zei dit toen officieren van de luchtmacht werden gehoord over de herziening van de raming over de produktie van zware bommenwerpers in de Sowjet- Unie. Een jaar geleden schatte men namelijk deze produktie aanzienlijk groter dan enkele maanden geleden. van een enkele Europese assemblee met de NAVO een einde zal maken aan de mogelijkheid, dat West-Euro pa een verzoenende rol in de wereld speelt. Costello achtte zowel de Britse con ceptie als de Europese economische gemeenschap een groot gevaar voor de Raad van Europa. De Duitser Leverkuehn verklaarde bij indiening van 't verslag der Land- benweommissie over de Europese ver dragen onder meer, dat de gemeen schappelijke markt nodig is om de deelnemende landen in staat te stellen in te halen, wat door de regeringen in Europa in de afgelopen veertig jaar Is verloren gegaan. „De economische ge meenschap sluit de zes deelnemende landen niet af van de anderen: zij is geen einde, maar een begin," aldus Leverkuehn. Sueztoeslag op scheepsvracht- tarieven verlaagd De scheepvaartmaatschappijen heb ben de toeslag van 15 procent op haar vrachttarieven, die wegens de Suez- kanaalsituatie was ingesteld, verlaagd tot 5 procent. Hiertoe is besloten, om dat schepen der maatschappijen tot dusver zonder moeilijkheden gebruik hebben kunnen maken van het her opende Suezkanaal. De politieke si tuatie in het Midden-Oosten wordt nog niet voldoende zeker geacht voor een algehele afschaffing van de toe slag. Ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin werd te Willemstad op Curasao een stand beeld van Haar onthuld dat her innert aan het bezoek dat het Koninklijk paar In 1955 aan de West bracht. Voor het eerst in Bad Godesburg Meer dan 150 afgevaardigden van de 15 aangesloten landen bij de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie zijn hedenmorgen in de nieuwe „Stadthalle" in Bad Godesberg bijeengekomen voor de plenaire openingsvergadering van de NAVO-conferenie. Voor de eerste keer wordt deze conferentie op Duits grondgebied gehouden. Men verwacht, dat het zwaartepunt van de vergadering weer zal komen te liggen bij de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken, die ze dan onderling zullen voeren. Onder meer zal worden gesproken over de satellietlanden in Europa, het Midden-Oosten en de ontwapeningsconferentie in Londen. Ook de hereniging van Duitsland zal aan de orde komen. Tenslotte zullen de ministers de maatregelen bestuderen, die genomen moe ten worden om de voorstellen in een, in december 1956 goedgekeurd rapport over de niet-militaire samenwerking tot uitvoering te brengen. De secretaris-generaal van de NAVO Lord Ismay heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat nog geen centimeter gebied in Europa onder de Russische hak is gekomen sinds het NAVO-verdrag werd getekend. Hij deelde verder mee, dat zijn aan bod tot bemiddeling in het geschil om Cyprus nog steeds van kracht was. Wat betreft de vraag, of de uitrus- ln Hampshire in Zuid-Engeland Een verkeersvliegtuig, met 31 pas sagiers en 5 bemanningsleden aan boord is gisteravond bij het vlieg veld Blackbushe in Engeland, neer Honduras beklaagt zich Honduras heeft woensdag op een spoedbijeenkomst van de raad van de organisatie van Amerikaanse staten zijn nabuurland Nicaragua van agressie beschuldigd. De raad was bijeengekomen op verzoek van Honduras om een reeds lang be staand grensgeschil tussen de twee landen te behandelen. De ambassadeur van Honduras te Washington verklaarde in een nota, waarvan exemplaren aan de leden van de raad ter hand werden gesteld. Dat Nicaragua met militaire troepen het grondgebied van Honduras was binnengetrokken. Hij drong er op aan, Premier MacmUlan van Groot-Brit- tannië heeft in het Britse lagerhuis mee gedeeld, dat hij een voorlopig antwoord aan premier Boelganin van de Sowjet- Unie heeft gezonden op diens brief van 20 april. Hierin zegt MacmUlan dat de brief van Boelganin die gericht is op verbete ring van de betrekkingen tussen beide landen een aantal vraagstukken op werpt die een nauwkeurige bestudering verdienen. Macmillan merkt dan in zijn antwoord op, dat hij Boelganin later een vollediger antwoord zal zenden. In antwoord op een desbetreffende vraag, antwoordde de Britse premier dat hij niet bereid is een „definitief" ant woord aan Boelganin te geven, alvorens hij met de bondgenoten van Groot-Brit- tannië overleg heeft gepleegd. De plaatsvervangende leider van la bour, James Griffiths, vroeg of Groot- Brittannië niet het initiatief kan nemen bij de pogingen om tot staking van de kernproeven te komen. MacmUlan antwoordde hierop, dat hij alles zal doen wat in zijn macht ligt om dit vraagstuk tot een oplossing te bren gen, maar dat hij niet bereid is Groot- Brittannië in een dusdanige positie te brengen, dat het in deze aangelegenheid niet veel macht tot spreken meer,, heeft. Hij zei voorts dat het de bedoeling van de Britse regering en die van de Ver. Staten is om de kernproeven slechts zo danig te leiden, dat de straling over de wereld geen niveau bereikt dat wellicht gevaarlijk kan zijn. dat deze troepen zich terugtrekken op de rechteroever van de rivier de Coco, welke bij het grensverdrag van 1906 als scheidslijn is vastgesteld. De ambassadeur van Nicaragua sprak de beschuldiging tegen. Vol gens hem heeft Nicaragua nooit de schenking van het omstreden gebied aan Honduras door Koning Alfonso van Spanje erkend. De zitting van de raad werd hier na geschorst om de ambassadeurs der leden-staten in de gelegenheid te stel len het verzoek van Honduras om een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken te beleggen, met hun regering te bespreken. gestort. Hierbij zijn 31 personen om het leven gekomen. Het vliegtuig, dat op weg was van Tripolis in Lybië naar Lyon in Frank rijk, verzocht juist vóór het ongeluk om toestemming weer op het vlieg veld in Z.-Engels Graafschap Hamps hire te landen. Eerst viel één motor uit en daar na deed zich in de lucht een ontplof fing voor. Het toestel was van het type Vic- kers „Viking". Bijna alle inzittenden waren leden van het Britse leger. Vier gewonden zijn naar een zieken huis overgebracht. Intrekking van de bankbiljetten van 10, De Nederlandsche Bank brengt in herinnering, dat de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bank biljetten van 10,model 1945 en model 1949, bij haar bijbank te Rot terdam, haar agentschappen en haar corespondentschappen op 31 mei a.s. eindigt. Zij vestigt er met nadruk de aandacht op, dat na die datum bedoel de bankbiljetten alleen nog maar bij haar hoofdbank te Amsterdam zullen worden verwisseld. De bankbiljetten van model 1945 zijn gedateerd 7 mei 1945 en vertonen aan de achterzijde een afbeelding van het mijngebied Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en vertonen aan de achterzijde een reproduktie van het schilderij van Jacob van Ruisdael getiteld „Molen bij Wijk bij Duurste de". De Syrische president Koewatli, die aan het hoofd stond van een Syriscli- Egyptische missie welke naar koning Saoed van Arabië is geweest om de Jor daanse crisis te bespreken is te Cairo te- tuggekeerd. Op de foto ziet men de Egyptische pre sident Nassër (links) die zijn Syrische collega op het vliegveld verwelkomde. DE BILT MELDT: minder zon Overdrijvende wolkenvelden maar geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Noord en Noordwest. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. In diplomatieke kringen te Oost- Berlijn hebben woensdag geruch ten de ronde gedaan, dat president Wilhelm Pieck van Oost-Ouitsland is overleden. Dit nieuws zou ge heim worden gehouden tot na de viering van 1 mei. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde op 24 april, dat de 81-jarige president ting van de Westduitse strijdkrachten meet kernwapens zou worden bespro ken, zei Lord Ismay, dat de militairen voorstellen zouden doen, waarover de regeringen dan moeten beslissen. Wel zei de secretaris-generaal, dat de mili taire adviseurs kernwapens voor elk land van de NAVO zullen aanbevelen. Voordat Lord Ismay de persconfe rentie hield had hij ontmoetingen met de ministers van buitenlandse zaken Foster Dulles (V.S.), Selwyn Lloyd (G.B.) en Martino (It.). Voorts had hij een onderhoud met de Westduitsa bondskanselier Konrad Adenauer. Hoewel daarvan geen bevestiging is verkregen, wordt aangenomen, dat er gesproken is over een gecoördi neerd standpunt ten aanzien van da jongste Russische waarschuwing aan de kleine NAVO-landen, niet over te gaan tot bewapening met atoom wapens. Het initiatief hiertoe zou uitgegaan zijn van Adenauer. De Nederlandse delegatie op de con ferentie is gisteravond bijeengekomen in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur, de heer Lampe. Minister Luns arriveerde in de loop van gister middag uit Straatsburg en staatssecre taris mr. Van der Beugel uit Den Haag. Ook de permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, mr. Van Kleffens, maakt deel uit van de delegatie. In Zutphen is een ballon van de Haagse ballonclub, waarmede mevrouw Boesman een vaart zou maken als onderdeel van de Ko- ninginnefeesten te Zutphen, kort nadat zjj met gas was gevuld, uit het net ontsnapt en ontploft. De ruim 4000 toeschouwers zagen 't omhulsel tenslotte ongeveer hon derd meter verder terecht komen. Bij het vullen van de ballon zijn enige draden van het net als ge volg van de sterke wind gebro ken, met het gevolg dat de bal lon, die juist geheel met gas was gevuld,, moest worden gekanteld, waarbij het netwerk door de gro tere druk geheel scheurde. Terwijl er niemand thuis was, heb ben onbekenden (of heeft een onbe kende) een bezoek gebracht aan het huis van de hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, aan de Prinses Julianalaan. Het bureau van de hoofdcommissaris is doorzocht, maar er wordt niets ver mist. Vermoed wordt, dat men bin nen is gekomen, doordat kleinkinde ren van de hoofdcommissaris aan da achterzijde van het huis een deur hebben laten openstaan. Ook op de bovenetage van het huis, die wordt bewoond door de schoon zoon en zijn gezin, de inspecteur van politie B. D. K., zijn de onbekenden een kijkje wezen nemen en met meer succes. Uit een kistje is en bedrag van f300 verdwenen. Van de daders ontbreekt tot dusver leder spoor. De parlementaire secretaris van da Britse admiraliteit, Christopher Soamss heeft woensdag in het Lagerhuis in antwoord op desbetreffende vragen verklaard, dat er geen bewijzen zijn voor de veronderstelling, dat Russi sche treilers onlangs met opzet bij de Noorse kust door de netten van Britse haringvissers zijn gevaren. De gezagvoerder van de mijnenvegers „Bramble", die na het incident ter plaatse een onderzoek had ingesteld, had met de Sowj et-schepen een rege ling kunnen treffen om het risico van herhaling te verminderen. Britse troepen, die in de Maleise federatie de opstandelingen bestrijden, zijn er toe overgegaan, net als de oude Romeinen, ganzen als waakhond te ge bruiken. Per vliegtuig zijn ganzen naar verschillende forten overgebracht, om dat deze vogels eerder alarm kunnen ernstig ziek is en rust nodig heeft, slaan dan honden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1