EEN MOOI PAASÏEEST Ongevallenrisico voor weggebruikers Nijverheidsonderwijs verder op pad der vernieuwing Laat ons volk weten wat het aan de C.H.U. heeft VREES VOOR ARTIKEL 10? Woensdag 1 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 HET BESTE BIER EN HET Chr. leraren te Putten bijeen Chr,beweging bij Engels parlement De dorre vlakten... 'DE KERK VANDAAG Zorg voor de emigranten Toffee voor de kerkeraad Boerderij afgebrand Vee kwam om in het vuut Rijkskweekschool voetbalkampioen Minister Staf tot jongeren Het nieuwe Jordaanse kabinet.,. met oude gewoonten De Gaulle heeft plan voor Algerië ■i ii Ondanks alle waarschuwingen en propaganda om bij snel verkeer geen alcohol te ge bruiken, drinkt men rustig het beste biertje en het borreltje, om daarna op de bromfiets te sprin gen of achter het autostuur te schuiven. Soms loopt het goed af. Dat noemt 'men dan geluk hebben. Soms is er de klap tegen de boom of de tegenligger. Dan heeft men pech gehad. De gevolgen tracht men zoveel mogelijk van zich af te schuiven. Eerst bij de rechter, dan bij de verzekeringsmaatschappij. Ook^de ziekte- en ongevallenwet krijgen hun deel te dragen. Deze fondsen schuiven echter weer rustig terug, als ze het met de wet in de .hand kunnen doen. In dit afschuifsysteem treedt de be- roepsrechter als scheidsrechter op, als er meningsverschil is met een ziekenkas of het ongevallenfonds. De moeilijkheid ligt vaak in de beoor deling o£ iemand al of niet in staat was behoorlijk te rijden met het door hem ge bruikte vervoermiddel. Er schijnen nog steeds weggebruikers te zijn die niet weten dat er een wegen verkeerswet is en dat in art. 26 van die wet staat: „Het is den bestuurder van een motor rijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig verboden daarmede over een weg te rijden, terwijl hij verkeert onder zodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrij tuig, het rijwiel of het andere rij- of voertuig naar behoren te besturen". Wie in strijd handelt met dit artikel begaat een misdrijf. Zo ongeveer staat dat in art. 35. Nu heeft de ziektewet een artikel (44) waarbij ziekengeld bij ar beidsongeschiktheid kan worden gewei gerd, als die ongeschiktheid, verband houdt met enige als misdrijf gestelde ge draging. De ziekenkas heeft hier dus een be voegdheid om te weigeren, geen verplich ting. Natuurlijk wordt van deze bevoegd heid gebruik gemaakt. Als voorbeeld twee practijkgevallen. Wij willen ze noemen geval A en B. Meneer A gaat op zaterdagmiddag toe ren met zijn glanzende bromfiets. Zijn broer mag achterop. Tweemaal lessen ze onderweg hun dorst. Niet aan een dorps pomp, maar aan een bierpomp. Dan raakt het mis. Een botsing met een auto. Als hij bij een dokter is binnengedra gen en deze hem vraagt hoe het gebeurde, zegt hij: „ik zag de auto ineens aanko men, kon toen mijn stuur niet houden en ben tegen de auto gereden." De dokter vond hem enigszins versuft, maar verklaarde later niet te weten of dit door de drank of de val op straat kwam. Hij kreeg niet de indruk met een dronken man te doen te hebben. Meneer A wordt gestraft wegens het maken van een verkeersfout en niet we gens drankmisbruik. Op grond daarvan besliste de centrale raad van beroep dat hem ziekengeld toekomt. De ziekenkas kon dus zijn door dit ongeval ontstane werkverzuim goedmaken. Het was een grensgeval, waarbij moe der de vrouw nog net aan haar trekken kwam. In het geval van meneer B liep het anders. Ook deze bromfietsrijder kon het niet met koffie of limonade doen, doch ver koos alcoholhoudende drank. Daarop moest een voetganger het ontgelden. Ver volgens kwam hij slingerend nog 15 me ter verder doch rolde toen met bromfiets tegen de keien. Gevolgen! Hersenschud ding, kwetsuren en een verkreukelde bromfiets. De voetganger kwam met de schrik vrij. Dat kon meneer B van zichzelf niet zeg gen. Alhoewel geen strafvervolging werd ingesteld, vermoedelijk omdat de straf rechter vond dat deze meneer zichzelf voldoende had gestraft en andere wegge bruikers de dans ontsprongen waren, be sliste de beroepsrechter dat het slinge rend doorrijden zo dicht in de buurt kwam te liggen van een als misdrijf ge stelde handeling, dat zijn langdurig werk verzuim niet ten laste van een ziekenkas behoorde te komen. Alhoewel de geschiedenis dit niet ver meld, is er niet veel fantasie voor nodig om te veronderstellen, dat moeder de vrouw en kinderen hier ook wel zeer ge voelig gestraft zijn. Dus toch! Bij snelverkeer' geen al cohol. (Van een onzer verslaggeefsters) „Het nijverheidsonderwijs in ai zijn geledingen is bezig de achterstand van vele generaties in te halen". Dit ver klaarde de voorzitter van de Ver. van Chr. Leraren en Leraressen bij het Nijverheidsonderwijs, de heer J. Hui- zer op de algemene jaarvergadering in Putten. Men spant alle krachten in om van het n.o. werkelijk onderwijs te maken, o.a. door het aanstellen van volledig bevoegde leerkrachten, door beter geoutilleerde schoollokalen en door kadervorming en herscholing van de leraren en leraressen. De heer Huizer vroeg met klem ge lijkstelling van het n. o. met andere takken van onderwijs. Daarvoor is het echter noodzakelijk, dat alle instanties die met het n.o. te maken hebben, de geest der vernieuwing door laten wer ken. Gelijke salariëring voor alle be voegdheden zou als consequentie heb ben de kans op promoties. Volgens de voorzitter zal men de kring waaruit de directeuren worden gekozen moe ten uitbreiden, door het directeur schap niet uitsluitend te laten afhan gen van het bezit van bepaalde akten of vooropleidingen. Ook het departe ment zal moeten meewerken. „Wan neer onze akte van Godsdienstonder wijs voor het n.o., na eerst als officieel erkend te zijn, weer disputabel wordt gemaakt, dan is dat een handelen dat de overheid onwaardig moet worden geacht", aldus de heer Huizer. Verandering Mr. dr. J. Ozinga te Lunteren sprak 's middags over „De tijden veranderen en wij met hen". De Kerk heeft, wan neer het om veranderingen in de maatschappij ging, altijd voorzichtig heid gepredikt. In 1895 werd in Lun teren nog een juffrouw van het Avondmaal afgehouden, omdat men haar op een fiets had zien zitten Met moeite hebben wij ons aan deze houding ontworsteld, maar zij werkt nog altijd sterk na. Toch is het de Kerk, die de cultuur heeft bewaard. Zonder het Woord, waardoor de vrees voor God en voor de natuur werd weg genomen, zouden alle nieuwe dingen nooit tot stand zijn gekomen. Er zijn echter mensen, de humanis ten o.a., die denken dat zij alle ver nieuwing aan hun eigen capaciteiten te danken hebben, waarvoor zij Gods Woord niet nodig hebben. Spr. noem de het Humanisme het geseculariseerde Christendom, dat een toenemende se cularisering veroorzaakt van de maat schappij, die haar ontwikkeling te danken heeft aan het Evangelie. Toch is het moeilijk, om over tech nische ontwikkelingen en vooruitgan gen in de praktijk het licht van Gods Woord te laten schijnen. Dit geldt ook voor de leraren, die mathematische en technische vakken doceren. Daarom blijft de persoonlijke verhouding tus- VEEL kerkbodes te lezen is niet altijd een genoegen. Vooral niet wanneer men telkens dezelfde klachten tegenkomt, bij voorbeeld over slecht catechisatiebezoek, over gebrek aan gemeenschapszin bij de gemeentleden, enz. Maar soms geeft het lezen van plaatselijke kerkbladen grote vreugde. In ieder geval was dit zo met de kerkbodes van de week na pasen. Het viel ons op, dat er bijna geen enkele was, waarin niet met dankbaarheid aan het gevierde paasfeest werd gedacht. In alle hoeken van ons land heeft het kerkelijk leven rond pasen met terdaad hoogtijdagen gekend, althans te oorde len naar wat er over is geschreven. Overal komt men blij gestemde berichten tegen; de kerken waren vol, de gemeenten geestdriftig. Uit een van de vele berichten volgt hier wat wij lezen in de Oosterbeeksche Kerk bode, orgaan van de Nederlands Hervorm de gemeente aldaar: „Wij denken met diepe dankbaarheid terug aan de gezegende dagen, die achter ons liggen. Aan de palmzondag, waarop zoveel jongeren het christelijk geloof meebele- den als het geloof van hun hart; aan de Goede Vrijdag, waarop zoveel ouderen en jongeren tot de dis des Heren kwamen, en bovenal aan dat blijde, heerlijke feest van pasen. Het speet ons zeer, dat» de kerken te klein bleken om alle kerkgangers te bevatten en dat menigeen op de paasmorgen terug moest keren. Wij bidden, dat menigeen door het paasevangelie getroost en •verblijd werd en dat wij samen waarlijk het nieuwe leven, de vreugdetijd van pasen mogen ingaan achter de verrezen Heer. Want de vreugde, de zegen en de kracht van de Verre- zene willen zich bewijzen in het nieuwe leven van de zijnen". In de kring van de Engelse parle mentsleden is een christelijke bewe ging ontstaan, waartoe op dit mo ment reeds 150 personen behoren. Er zijn leden van het Hoger- en Lager huis bij, parlementaire verslaggevers en ambtenaren van het parlement. De beweging is gesticht in november van het vorige jaar door 28 afgevaardigden van het Lagerhuis. Voorzitter is Ho race Holmes, een lid van de Labour- party, die bij de methodistenkerk hoort. Vice-voorzitter is de conserva tieve afgevaardigde John Henderson Deze nieuwe christelijke groepering organiseert elke maand enige avon den met lezingen, religieuze films en gebedsuren. Men wil alleen maar een christelijke gemeenschap binnen het parlement zijn. Bekende figuren uit de Londense kerkelijke wereld heb ben al voor deze beweging gesproken. Nu er weer een nieuwe hervormde predikant naar Amsterdam komt, wordt in Hervormd Amsterdam ge vraagd of men niet een huis weet voor de dominee. „Hij komt met een hele karavaan. Nog wel niet als de kara vaan van Abraham toen deze naar het beloofde land trok. Amsterdam is trouwens het beloofde land ook niet! Hoeveel dominees lieten bij hun in tree in Amsterdam niet zingen; „De dorre vlakten der woestijnen". Eens hebben drie nieuwe predikanten na elkaar dit lied opgegeven in de intree- dienst! Er zullen gedurende de maanden mei tot en met augustus van dit jaar 26.000 Engelsen naar Canada emigre ren. Evenals de kerken in Nederland heeft de kerk van Engeland besloten deze mensen zoveel mogelijk geestelij ke en materiële steun te geven. Aan gezien zij allemaal per vliegtuig zul len gaan, heeft de kerk op de vlieg velden van Londen en Prestwick func tionarissen aangesteld, die de vertrek- kenden ruimschoots voorzien met adressen van geloofsgenoten in Cana da. en die allerlei materiaal betref fende het kerkelijk leven in dat land meegeven. In Canada zelf heeft men namens de kerk een bureau in To ronto, Edmonton, Winnipeg en Van couver, waar de emigranten ook hulp wordt geboden bij het zoeken naar werkgelegenheid. Ds. J. E. F. Dresselhuis, gerefor meerd predikant te Lobith, vertelt in Ons Kerkblad van de classis Arnhem, dat een der collecten op Goede Vrij dag ƒ12,42 opbracht alsmede één tof fee. Hij voegt eraan toe: „Eerlijk ge zegd hadden wij liever zes toffees ge had. Dan hadden alle aanwezige ker- keraadsleden er tenminste eentje op kunnen zuigen onder het tellen der collectes. Nu werd met algemene stem men besloten, dat onze penningmees ter de toffee aan zijn pas van de bof herstelde dochtertje zou geven".... Sommige vrijzinnigen in de Hervormde kerk zien met een zekere be zorgdheid het jaar 1961 naderen. Dan zal artikel 10 van de nieuwe kerkorde (toepassing van de leertucht) in werking treden. Reeds heeft ds. W. de Weerd van 's-Gravenzande in het vrijzinnig-hervormde orgaan „Kerk en Wereld" zijn vrees daarover geuit; dit grondde hij op alleszins ontmoedigende ervaringen inzake het gesprek tussen recht- en vrijzinnig. Thans publiceert ds. I. J. van Houte uit Middelburg in Kerk en We reld" een open brief aan ds. De Weerd. Hij kan niet inzien, dat zijn be zorgde collega uit 's-Gravenzande met zijn publieke ontboezemingen de kerk of de vrijzinnig-hervormde beweging een dienst heeft bewezen. ,Je hebt er hoogstens een nog grotere angst mee gekweekt voor dat gevaar lijke en mysterieuze artikel 10. Laten wij oppassen niet over 1961 te gaan spreken gelijk de Jehovagetuigen over het jaartal waarop zij de onder gang van de wereld verwachten. Je verklaring dat je voor artikel 10 niet bang bent, herinnert mij teveel aan de jongen, die langs de donkert weg hard loopt te fluiten. Je weet toch, dat uit angst of stemmingmakerij nog nooit iets goeds is geboren?" Ingezonden mededeling (adv.) Oogst van Mentha-piperita, het geurende kruid dat Vaam pepermunt zo ver- kwikkend maakt. Altijd vers door de extra verpakking in luchtdicht cellofaan. Maandag ontstond in de kapitale boerderij van de heer M. Zijlstra te Oosthem (Fr.) door het verwisselen van een gasfles brand, waarna binnen een half uur tijd de gehele boerderij afbrandde en slechts de zwartgebla kerde muren resteerden. Met de boer derij ging al het huisraad en een tien tal kalveren verloren. Hoewel een kostbare stier nog kon worden gered, was het dier zo met brandwonden overdekt, dat het waarschijnlijk zal moeten worden afgemaakt. De boer derij is verzekerd. Conferenties van de A.R. Het centraal-comité van de A.R. par tij zal in de komende weken verschei dene conferenties met bepaalde groe pen organiseren. Op maandag 13 mei wordt de eerste gehouden met predi kanten. Als referenten zullen optreden de heren Prof. Dr. S. v. d. Linde, hoog leraar aan de R.U. te Utrecht en Prof. Dr. H .N. Ridderbos, hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen, conferentie plaats, waarbij een ont- Op zaterdag 18 mei heeft de tweede moeting wordt gehouden met afgestu deerde academici. Hier zal Prof. Mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de V.U., het gesprek inleiden. Op 3 juni is de derde conferentie met een aantal personen uit de middenstand. Het Tweede Kamerlid de heer H. van Eysden uit Rotterdam zal dan als re ferent optreden. In de ouderdom van ruim 81 jaar is te Doorn overleden dr. H. J. Olthuis, emeritus-predikant der Nederlands Hervormde kerk en ereburger van Elburg. Hij behoorde tot de confes sionele richting. sen de leerling en zijn Christen-leraar het voornaamste. Het persoonlijk voor beeld zal altijd zijn waarde behouden wat er ook verandert.. Bij de verkiezingen werd de heer B. Groeneveld uit Rotterdam gekozen als opvolger van de heer J. H. Ligte- ring. In de vacature van wijlen de heer R. P. Kerstens zal per referen dum'worden voorzien. Het ledental van de vereniging heeft momenteel de 1600 overschreden. Het voetbaltoernooi in Zeeland be hoort voor de afdeling D, waarin de oudste scholieren uitkomen, weer tot het verleden. In Middelburg kwamen de 4 districtskampioenen voor de eind ronde. De Rijkskweekschool werd daar winnaar in. Deze school won met 10 van het openbaar lyceum uit Oostburg en met 30 van het openbaar lyceum uit Goes. Het St. Jansenius lyceum'uit Hulst won zowel van Goes als van Oostburg met 20. Oostburg legde door een 20 zege op Goes beslag op de derde plaats doch de beslissende strijd tussen de kweekelingen en Hulst leverde geen doelpunten op (00). De eindstand werd derhalve als volgt: Rijkskweekschool en St. Jansenius elk vijf punten; Lyceum Oostburg 2 p.; Lyceum Goes 0 p. Er moest een beslissingswedstrijd worden gespeeld en deze werd met 3-1 gewonnen door de kweekelingen, die dus kampioen van Zeeland werden. 0 De directeur van de visserijen, ir. G. Lienesch, is naar Oslo gereisd om besprekingen te voeren met Noorse autoriteiten over de mogelijkheid, Nederlanders te laten studeren aan de visserij-hogeschool te Bergen. De te Ermelo gehouden conferentieda- gen van de C.H.-jongeren waren zeer goed bezocht. Honderden nieuwe leden zjjn in het afgelopen seizoen toegetreden tot de CJH.-jongerengroepen. Minister Staf, die op de conferentie het woord voerde, zei zich daardoor bemoedigd te voelen. Minister Staf belichtte enkele actuele politieke kwesties. Volkomen juist is, al dus de minister de houding van de CH- fracties, die de geestverwante ministers op geen enkele wijze binden. Vermengen zich fracties en ministers, dan komt er van de controler'ende taak van het parle ment weinig terecht. Een te vrije opvatting van het fractie- verhand houdt echter ook gevaren in. De uitdrukking „dat men in de CHU alle kan ten nitkan", moet de wereld uit. Terecht kan men dan Immers vragen: Wat hebben we aan zo'n partij? Vrijheid van bewe ging moet er beslist blijven, maar een verschillend inzicht t.a.v. principiële plinten dient duidelijk belicht te worden. De brede basispolitiek verslapt de te genstellingen. Daarbij komt nog, dat de P. v. d. A. deze politiek goed weet te be- De afgelopen twee dagen is er in Algerië een zekere opleving te bespeu ren de activiteit van de opstandelin gen. Vooral in het gebied van Oran zijn vele aanslagen gepleegd. Een tien tal mensen kwam om het leven. In de streek van Batna sneuvelden 109 opstandelingen bij gevechten met Franse troepen, die een grote hoeveel heid wapens buitmaakten. Vijf Franse militairen zijn gedood bij operaties in de streek van Marbot. De opstandelingen zouden zware ver liezen geleden hebben. nutten voor zichzelf. Dat is ook gebleken bij de Kamerverkiezing. Laten we ons toch niets wijs maken met cijfergegoo- chel, aldus de minister. De CHU is ach teruitgegaan. Kennelijk zijn veel jonge ren onder de indruk gekomen van de spectaculaire propaganda van de P. v. d. A., die zo nadrukkelijk stelde, dat vroe ger (zonder socialisten) niets kon en nu alles. Noodzakelijk is zeer zeker, dat we bin nen het verhand van de CHTJ komen tot een goede organieke doordenking van de belangrijke vraagstukken. De actieve leden moeten ook de kans krijgen, werke lijk mee-te-denken! Zo nodig zal men daarbij niet terug mogen schrikken voor het bepalen van een standpunt. Laat ons volk weten wat het aan de CH heeft! Het ging er bij de vorige kabinetsfor matie om, vervolgde Ir. Staf, een kabinet te vinden met een goede werkmeerder- heid. Deze was niet te vinden in een com binatie van KVP, ARP en CHU, welke over 51 van de kamerzetel zou be schikken. De bewindsman verklaarde, dit zuiver een onmogelijkheid te vinden. De tweede spreker, drs. D. F. van der Mei (Leiden), lid van de Tweede Kamer, belichte in een kundig betoog de verschil lende aspecten van de Euromarkt. Organisatie Drie nieuwe functionarissen deden hun intrede in het Dag. Bestuur; de heer L. Bokma (Halfweg) werd vice-voorzitter; mej. L. Peelen (Utrecht) secretaresse en mevr. D. Y. W. de Graaff-Nauta (Sneek) algemeen adjuncte. Het bestuursvoorstel om de contribu tie afdracht aan de provinciale en lande lijke organisaties te verhogen van 1, tot 1,20 per lid, werd met grote meer derheid aanvaard. Het voorstel van Zuid- Holland om binnen de CHJG meer aan dacht te besteden aan de politieke me ningsvorming, waartoe studiecommissie» dienen te worden ingesteld, vond even eens een gunstig onthaal. Afgevaardigden van de ARJOS woon den deze vergadering bij. De aftredende secretaresse, mej. T. H. Meijer (Apel doorn), werd benoemd tot adviserend lid van het Dag. Bestuur. 0 Volgens een correspondent van de Engelse „Times" in Tokio zijn naar alle waarschijnlijkheid geheime be sprekingen aan de gang tussen de staatshoofden van communistisch Chi na en nationalistisch China, Mao Tse Toeng en Tsjang Kai Sjek, over de „vereniging" van Formosa met China. Twee beelden uit Jordanië: boven het nieuwe kabinet gefotografeerd tijden* eras van de eerste zittingen. Onder: Jordaanse politie en soldaten controle ren de papieren van een automobilist 'idens de door Koning Hoessein inge- rt»He „Avondklok". Generaal De Gaulle heeft een plan voor Algerië, maar hij blijft van me ning dat het huidige regime het Alge rijnse vraagstuk niet kan oplossen, zo meldt het Franse blad .Paris Presse". Volgens De Gaulle zou de Franse politiek verkeerd zijn, omdat zij ervan uitgaat dat er in Algerië 1.200.000 Fransen tegenover een blok van acht miljoen Mohammedanen staan. De Gaulle meent, dat er in Algerië niet een enkele Mohammedaanse ge meenschap bestaat, doch verscheidene, zoals een Berberse, een Kabylische en een Zabitische. Al deze gemeen schappen, Frans of inheems, zouden een eigen statuut moeten krijgen, min of meer onafhankelijk van het centrale bestuur, doch geen der gemeenschap pen zou zich los mogen maken uit het Franse geheel.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3