medinos In Middelburg en Goes uitbundig feest, in Vlissingen rustig „Uit het volk - voor het volk" heeft rijk verleden nare dagen jke amateurs verloren van Westelijke Woensdag 1 mei 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Goed verzorgd programma in Zeelands hoofdstad Sportwedstrijden Lampionoptocht Swift nog gegadigde voor kampioenschap TRACTATIE VOOR SCHOOLJEUGD TE SINT- LAURENS Bijzonder rustige viering in Vlissingen RadCa-o-banjeuLuripeC pto-^te. Ui 9MÓ tukken peltende tneniyte, KINDERFEESTEN TE KRABBENDIJKE WETH. L. J. VAN NIEUWENHUIZEN NAM AFSCHEID TE SINT PHILIPSLAND Bramley Seedling blijft duur Tentoonstelling in provinciale bibliotheek te Middelburg Verheffing arbeidende stand Goede expositie Matige vertoning Verder bouwen Twee extra busdiensten naar Vrouwenpolder Herinplant boomgaarden inundafiegebieden MIDDELBURG Woningen „Stromenwijk" in aanbouw Zeeland vierde Koninginnedag KONINGINNEDAG 1957, is in vele plaatsen op feestelijke en even zovele andere steden en dorpen op bijzonder stille wijze gevierd. Maar in iedere straat van stad en dorp wapperde van vele huizen de nationale driekleur en practisch overal herinnerden de feestelijke klanken van harmonie- en fanfarekorpsen aan de verjaar dag van onze Koningin. Ook in Zeeland is feest gevierd. Echter, het is ons niet mogelijk van al die feestelijkheden een gedetailleerd verslag te geven. We hebben ons beperkt tot de grote steden op Walcheren en Zuid-Beveland. MIDDELBURG op Koninginnedag Dan komen zijn inwoners uit hun be huizingen tevoorschijn, oranje bestrikt en hier en daar zelfs met een feest- muts Geen wonder, dat de Markt dan de gehele dag wordt overstroomd met feestlustigen; de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" had een programma samengesteld, dat de dag van 's morgens half negen tot 's avonds half twaalf „vulde", een programma, dat minstens zo goed klonk als het carrillon van de Lange Jan, dat' 's avonds zijn schone klinken strooide over een feeëriek en wondermooi van binnnenuit verlicht abdijcomplex. Nieuwe Kerk en Koorkerk maakten ook deel uit van dit sprookjesachtige decor in de Nieuwe Kerk viel orgelspel te beluisteren en het publiek kon zich vertreden door deze bedehuizen om via het plein van de Prov. Biblio theek en de kloostergangen het oude Muntplein te bereiken. Dit initiatief van de verlichtingscommissie van de V.V.V. was een verstild en bijzonder dank baar onderdeel van de Koninginnedagviering. In de Prov. Boekerij was de tentoonstelling „Negentig jaar arbeid" te bezichtigen. Zoals gezegd, de evenementen speel- Koninginnedagviering is goed geweest den zich in hoofdzaak op het Markt plein af, dat voor deze dag, gelijk de gemeenplaats wil, zonovergoten was en een beetje winderig. Maar dit vermocht niet de behendig heid van de bromfietsberijders en die éne berijdster die in de prille morgenuren aan een wedstrijd van die naam deelnamen van hun voorgenomen route af te brengen, die door „Uit het Volk door het Volk" keurig met dubbele witte lijnen op het middenge deelte van het plein was afgebakend. Voordien had de signaalafdeling van „Achilles" in gezelschap van de har monie „Excelsior" duchtig „den trom- mele geroerd" en aldus met een re- veillerende rondgang de nog tegen het morgenlicht knipperende Middelbur gers uit de droom geholpen: vandaag was het Koninginnedag! De padvind- sters waren zelfs vóór de reveille al present om op de Markt de vlaggen te hijsen. Een wakker groepje, op zulk een dag al vroeg uit de veren! De Middelburgse hope werd door Uit het V.lk getrakteerd op twee voor stellingen van het „Kindervariété", die des middags in 't Schuttershof gingen. Ondertussen waren in de middag uren ook de handbal- en korfbalwed- strijden op de Markt begonnen, die Ruizenden kijkers trokken. In een enerverende wedstrijd sloeg het Mid delburgse E.M.M. voor deze grote schare supporters het Vlissingse Ma rathon met 1915, zodat het publiek wel waar voor zijn geld kreeg er werden namelijk ter bestrijding van de kinderverlamming loten verkocht. Hoewel E.M.M. met de rust al met 106 leidde, wisten de Vlissingers (beide ploegen waren combinaties) gelijk te komen, 1111. Via 1612 werd echter de eindstand bereikt. Het eerste korfbaltwaalftal van „Swift" had de handen vol aan de rest van Zeeland, en moest met 77 gelijkspel genoegen nemen. Er was, zoals gezegd, deze dag veel te beleven in de Zeeuwse hoofdstad. Op liefst vier plaatsen voerde de Mid delburgse Jeugdraad het wagenspel „Tijl sticht Utopia" op! Voordat de padvindsters om acht uur de vlaggen streken, had het Mid delburgs Mupziekkorps, wegens ziek te van de directeur Piet de Rooy, on der leiding van de heer Simonse, op de tent op de markt een daverend concert gegeven. Een der aardigste programmaonder delen was ongetwijfeld de lampion optocht, die hierna volgde, met voor op het enthousiast spelende tamboers- en pijpercorps „Juliana", dat met de week schijnt te groeien, in kunde en getal. Feestelijke lichtjes met blijde en verwonderde kindergezichtjes, een immens beeld van kinderen in een vrij land! De kleurige stoet werd weer op de Markt, waar zij ook begon, ontbon den, waar tegelijkert'id een volks- dansfestijn begon, waarvan de orga nisatie in handen was van de Mid delburgse Jeugdraad. Gedurende de gehele dag was er muziek op het Marktplein; zo de korpsen verstom den, nam de gramofoon het over. De In de derde klasse A. van de lan delijke korfbalcompetitie had Swift weinig moeite met TOV, dat op eigen veld met 514 kansloos onder ging. De Zeeuwse hoofdstedelingen hebben dus nog steeds evenveel verliespunten als Merwede, dat door een 210 zege op Succes de leiding behield. Voor TOV is het pleit nu vrijwel beslecht. Ons Huis bleef met 4—2 baas over het bezoekende Charlois en Unicum op eigen veld tegen Overkanters, maar net aan de beide punten (65). Zwa luwen zag kans om ODO op eigen veld een 55 gelijk spel af te dwin gen en daarmede een kostbaar puntje te veroveren. De stand is nu: Mer wede 17—30; Swift 14—24; Ons Huis 18—24; Unicum 17—23; ODO 17—21; Charlois 1615; Succes 1611; Zwa luwen 156; Overkanters 166; TOV 16—2. in Middelburg, „Uit het Volk-Voor het Volk" mag hier met alle voldoening op terugzien! Vermeld zij nog, dat K. Muilenburg (no. 10) bij de behendigheidswedstrij- den voor bromfietsen, die in Middel burg voor het eerst werden georga niseerd, de eerste prijs (f25,in de wacht sleepte. Hij behaalde 590 pun ten. Tien punten minder kreeg Stof fel Goedbloed (no. 6), die een tientje rijker naar huis ging. De verdere uitslag was: 3. A. de Plaa (no. 8) 545 p.; M. W. Kunst (no. 17) 505 p.; 5. J. Boogaard (no. 9); 6. Nico van Aartsen (no. 14) en 7. F. van Oorschot zag kans alle ringen te steken, een feilloze prestatie en de Op initiatief van de Oranjevereni ging werd aan alle schoolkinderen te St. Laurens een prettige morgen be zorgd. In het overvolle vergaderlokaal waren ruim 200 aanwezig. De voorzitter, de heer W. S. Pou- wer, sprak een welkomstwoord en burgemeester W. Baas herinnerde aan de blijde herdenking van Koningin Juliana's geboortedag. De heer Ali Ben Lux hield met zijn poppenthea ter allen in grote spanning. In de pauze en bij de uitgang wer den de aanwezigen getracteerd, Ge zongen werd het Wilhelmus en het Zeeuwsch Volkslied. Koninginnedag 1957 werd in Vlis singen als Markiezaat één der oud ste Oranjesteden op bijzondere rus tige en* stille wijze gevierd. De Bond van Buurtverenigingen had dit jaar geen festiviteiten of kinderspelen belegd en de viering van de verjaar dag van Koningin Juliana verliep der halve wel wat erg stil. Doordat de plaatselijke muziekkorp sen echter serenades brachten aan de ingezetenen, die een koninklijke on derscheiding kregen en door de con certen van gemeentewege was er wat leven in de brouwerij. De gebruike lijke saluutschoten der Marineschepen buiten beschouwing latende. Het merendeel der Vlissingse be drijven en instellingen had hun per soneel deze dag vrij-af gegeven en aangelokt door het zonnige weer trokken velen naar strand en duinen of maakten een wandeling over de steeds trekkende boulevards. Dat er een vrij straffe en koude wind stond werd op de koop toegenomen en deed vrijwel niemand thuis zitten. Al met al een bijzonder stille eniger dame, die deelnam, mevr. Van en opmerkelijke viering van Ko- Dalen, kreeg terecht een troostprijs, ninginnedag. MIDDEN IN DE FEESTELIJKHEDEN op de Goese Markt plofte gister middag een Radio-oranjewimpel neer. Hij stuurde het programma wel even in de war, maar direct richtte aller belangstelling zich op het stadhuis, waar reporters van de Ned. Radio Unie hun wachtwoorden en handicap-opdrachten de aether inslingerden, bestemd voor de Goese bevolking. Door de enorme drukte op de Markt bleven de drie verstopte wimpels onvindbaar, maar toen een vierde naar beneden kwam dwarrelen, was het Gerard Gorsse (Heernisse- weg 108) die ermee naar de microfoon snelde. Zonder ei echter, (want zo was de opgaaf) maar daarvoor zorgde Joh. Stokmans (Magdalena- straat 12). Zo sleepten ze samen de prijs uit de wacht, die naar 's avonds tijdens de uitzending vanuit de Ahoyhai in Rotterdam bleek, de 6e van de elf provincie-prijzen was in 1 min. 38 sec. Met een bon voor boeken of gramofoonplaten ter waarde van f 25,ging het duo tenslotte naar huis. Na dit korte intermezzo zette men in Goes het afwisselende feestprogramma op de oude voet voort. Het werd een echt gezellige Oranjedag met veel mu ziek, zang en niet te vergeten een enorme massa vrolijke mensen. Het begon al vroeg in de morgen, met klokgelui, carrilonbespelinig en 'n toespraak door burgemeester Ten Kate op de Grote Markt. Toen was het woord aan de jeugd. Na de samenzang begonnen de feest- voorstellingen en spelen voor de school jeugd, waarvan door de jongelui met volle teugen is genoten. De middag was voor de rijpere jeugd- De volleyballwedstrijden werden ge wonnen door Astra III. Door het optreden van de radiowed strijd zal de wisselbeker van de Her vormde Jeugdraad volgend |aar nog maals worden ingezet. De gymnastiekdemonstraties van de gezamenlij ke gymnastiekverenigingen vonden veel bijval en niet te vergeten de volksspelen, waarbij smakelijk werd gelachen. Na de korfbalwedstrijd Blauw WitToge werd de feestavond gevuld met veel vrolijke muziek van de plaatselijke korpsen en een groot Volksdansfeest, o.l.v. wika Hiensch. Te Krabbendijke werd Koninginne dag in opgewekte stemming gevierd. Om half twee werd het feest ingezet met een muzikale rondgang door de muziekver. „Concordia" en de jeugd drumband in keurig uniform uit Ber gen op Zoom. De mars eindigde op het sportterrein waar verschillende spelen voor kinderen werden gehou den, afgewisseld met een shownum mer van de jeugddrumband. De uitslag van de kinderspelen was als volgt: Fietsoptocht: 1. Corrie Krijger, 2. Kees Krijger, 3. Willy Leijs, 4. Adri Clement. Pollepel lopen, meisjes van 68 jr: 1. Toke van Doorn, 2. Mayan Tram per, 3. Nelly van Doorn. Pollepel lopen jongens van 68 jr: 1. Kees Huiskens, 2. Leen Vogelaar, 3. Wim Wagenaar. Bussels dragen meisjes van 911 jr: 1. Adri v. Houte, 2. Maatje Schrijver, 3. Saartje Slement. Bussels dragen jongens (idem): 1. Kees Hoekman, 2. Wim Zuidweg, 3. Joop v. Iwaarden. Balspel meisjes van 68 jaar: 1. Joselien Krijger, 2. Laura van Doorn, 3. Ineke Hoogesteger. Paardvechten jongens van 911 jr: 1. P. v. Oosten, k C. Hoekman, 3. J. Koster. Paardvechten jongens van 1215 jr: 1. C. v. Oosten, 2. Chr. Hoogstrate, 3. Rinus Melis. Koppel Hardlopen meisjes van 12 15 jaar: 1. Corrie Krijger en Janny Paauwe, 2. Janny v. Zweden en Jo Griep. Koppel Hardlopen meisjes van 9 11 jaar: 1. Santje Clement en Adri v. Doorn, 2. Nellie Clement en Mayan Vermeulen. Jongens Ringrijden 911 jaar: 1. Anton Playsier, 2. P. v. Oosten, 3. Joost Weststrate. Zaklopen jongens van 1215 jaar: 1. Karei v. d. Berge, 2. Rinus Hoog strate, 3. Gerard Breker. Zaklopen meisjes van 1215 jaar: 1. Tini v. Oosten, 2. Janny v. Zweden, 3. Janny Kuzee. Driehoek touwtrekken meisjes .van 1215 jaar: 1. Ina Neels, 2. Maatje Jobse, 3. Adri Hoekman. Idem jongens van 1215 jaar: 1. J. v. d. Vrede, 2. A. Sonke, 3. L. Ja- cobussen. Wielerwedstrijd gecostumeerd werd verreden in het bouwplan Kerkhoek- straat: 1. P. Hollestelle, 2. Jan Kaat, 3. R. v. d. Berge 's Avonds werd in de zaal Verburg het toneelstuk „Het ging in de lucht" opgevoerd yoor leden van de Oranje vereniging. Maandagavond kwam de raad der ge meente St. Philipsland in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. J. de 'Jonge. Deze raadsvergadering droeg een bijzonder karakter wegens het afscheid van wet houder L. J. van Nieuwenhuijzen. Al lereerst richtte de burgemeester een af scheidswoord tot de wethouder. Hij her innerde er aan dat in de raadsvergadering van 24 juli 1923 de geloofsbrieven van de heer Van Nieuwenhuijzen werden onder zocht en in orde bevonden. In de bijeen komst van de raad op 4 sept, van dat jaar werd hij als raadslid geïnstalleerd. In 1927 werd de heer Van Nieuwenhuijzen gekozen als wethouder, wat hij bleef tot 1935. Zijn tweede zittingsperiode als wet houder begon in 1939. Hij bleef toen tot 1942 en werd in 1949 opnieuw in deze functie gekozen. Vooral de oorlogs- en de ramptijd, zijn moeilijke perioden ge weest, aldus de burgemeester, maar de heer Van Nieuwenhuijzen bleek de juiste man op de juiste plaats. Als blijk van waardering voor zijn vele en vaak moei lijke werkzaamheden werd de heer Van Nieuwenhuijzen een enveloppe met in houd aangeboden. Ook wethouder P. Mol sprak woorden van dank en erkentelijk heid aan het adres van zijn scheidende collega, evenals enige raadsleden en de heren C. Stolten en J. C. de Rooy. Vooraf had de raad zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel tot wijziging van het verplaatsingskostenbesluit. Even eens werd aangenomen het voorstel voor een verplichte vakantie voor de midden standers. Financiële medewerking werd verleend aan de Stichting „Ons Dorpshuis" in Jacobapolder voor de inrichting van de kleuterschool. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, de heer M. Reynhoudt, werden in orde bevonden. Op de begroting werd een bedrag van 38,24 vastgesteld voor de bijzondere scholen in St. Philipsland en Jacobapol der. Voor de vergoeding van vakonder wijs werden bedragen vastgesteld van ƒ1149,27 voor St. Philipsland en ƒ1366, voor Jacobapolder, met aftrek van de genoten voorschotten. Vorige week donderdag werd in Goes de eerste verkoping gehouden van ap pels van het ras Bramley Seedling, welke zijn bewaard in de gascelllen van de veiling aldaar. Toen werden hoge prijzen besteed. Dinsdag werd in van Bramley Seedling uit de gascellen Kapelle-Biezelinge de eerste verkoop gehouden en de prijzen waren nog be langrijk hoger dan in de voorgaande week in Goes. Er was gisteren in Kapelle een aan bod van 15 ton Bramley Seedling in de maat h. 7080 mm en hiervoor werd betaald 58,20-/59,30 per 100 kg. Een kwantum van ruim 5 ton'in de maat 8090 mm doorsnede werd verkocht voor 68,20 en 2 ton maat 65 70 mm noteerde 42,50. Deze prij zen liggen ongeveer 5 ct. per kg hoger dan vorige week in Goes werd betaald. Opnieuw werd deze week het gehele aanbod gekocht voor de Belgische markt Volgende week dinsdag zal in Ka pelle opnieuw een dergelijk kwantum Bramley Seedling worden geveild. DE KON. VER. „Uit het Volk - voor het Volk" te Middelburg bestaat nu al weer ruim negentig jaar en het is goed, in beeld en geschrift de geschiedenis van da Zeeuwse hoofdstedelijke „Oranjevereniging" eens voorbij te laten trekken. Zulks la thans mogelijk door het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling, die over het werk van de vereniging in de provinciale bibliotheek wordt gehouden en die maandagavond is geopend door de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolke- stein. Het is een tentoonstelling van foto's en drukwerken. Drukwerken uit de collectie van Altorffer, waarvan vooral de aanplakbiljetten, waaronder verschillende exemplaren uit de tweede helft van de negentiende eeuw spreken. Zij verhalen van de evenementen, die „Uit het Volk - voor het Volk" in een tijd, die weinigen of geen onzer hebben meegemaakt, organiseerde. De oprichters van de „Vereeniging tot het regelen en bevorderen van Volksvermaken" zoals de ver. eerst heette hadden een veel ruimer doel voor ogen dan louter het or ganiseren van feesten. Zy beoogden te verrichten, zoals wy dat nu zouden omschrijven: sociaal-cul tureel werk. Die oprichters, mr. G. N. de Stoppelaar, een wijnhandelaar, van de fa. „Waterlander en De Stoppelaar" was by het begin voorzitter beoogden de verheffing van „den arbeidenden stand" en zy stichtten daarom zangscholen en stelden het „gewone" volk In de gelegen heid muziekonderricht te volgen. De soci ale omstandigheden, waarin dat gewone volk in die dagen de tweede helft van de negentiende eeuw dus leefde, waren nu niet direct om over te roepen. Er heerste armoede in Middelburg. Het was daarom een goede gedachte van de biblio thecaris van de Prov. Bibliotheek, de heer H. Pieters, die de inrichting van de tentoonstelling verzorgde, om tevens een aantal brochures ter inzage te leggen, die deze sociale toestanden belichten. Zo kan men lezen „Arm Middelburg, hoe het woont en hoe het leeft" en „Bezoeken aan de armen". Grappig is de taal, die de aanplak biljetten spreken. „Uit het Volk - voor het Volk" organiseert nog steeds thans in samenwerking met de Kon. Ver. voor Tuinbouw- en Plantkunde de jaarlijkse floralia-tentoonstelling. Voor schoolkinderen althans. Een af fiche uit lang vervlogen dagen spreekt andere taal „Gekweekt door den ar beidenden stand". Een lezing met licht beelden, die op 22 dec. van het jaar 1869 werd gehouden, werd aangekondigd met „De sterrenhemel In dertig lichtbeelden". Ook leest men op die aanplakbiljetten over „Verschillende fraaie gezichten, ge nomen uit de mythologie". Ook werd er een keer het programma is op de ten toonstelling te zien een „volksvoor dracht" gehouden. Het gedeelte voor de pauze werd aangekondigd met „Hebben is hebben", na de pauze volgde het on- vermydelijke „Krijgen is de kunst", Ingezonden mededeling (adv.) vervelendheid De keuzecommissie, die het Nederlands amateurelftal moet samen stellen, zal zaterdag na afloop van de in Gorkum gespeelde wedstrijd tussen een zuidelijken en een westelijke selectie wel niet gejuicht hebben. Het is een matige vertoning geworden en de 20 overwinning van de westelijken, welke eerst in de laatste vijf minuten tot stand kwam, geeft zeker geen goed beeld van het spel. Van beide ploegen waren de verde digingen het beste deel. Spil Peters van 't Gooi had het tegen de veel klei nere midvoor Jan de Nooyer van Vlis singen zeker gemakkelijker dan spil Piet Barten van Vlissingen aan de an dere kant. Toch was Piet Barten on getwijfeld de beste van de twee, niet alleen door zijn uitstekend ingrijpen, maar vooral door zijn keurige afwer king. De beide doelverdedigers kregen weinig gelegenheid om hun talenten te tonen en de enkele malen, dat zij aan de tand gevoeld werden, bleken zij uit het goede hout gesneden. De zuidelijke voorhoede was tech nisch wat beter dan de westelijke. Toch Ingezonden mededeling (adv.) WmÊM ,PB°» de sup lei OP Zeer g*<>te de ,|e doos met tube tli»l»uti>4 nikiwbw H.H. wtthrtm. lupmn wwi1)""*". werd zij niet werkelijk gevaarlijk, om dat er meestal te lang gecombineerd werd. Middenvoor Jan de Nooyer werd door spil Peeters onschadelyk gemaakt. Bovendien werd-hij slechts zelden van een pass bediend door de zelfzuchtig spelende Van Gaans van MOC. Henk de Nooyer speelde een uitstekende partij, doch zijn listige tikjes en tech nische passes vonden ge,en beloning. Verrassend goed was het spel van linkshalf Piet Stroo van Vlissingen. Hij beheerste vrijwel steeds het gehele middenveld en indien hij zijn passes nog wat meer op maat had kunnen ge ven, zou het gevaar voor de westelij ken zeker groter zijn geweest. Vijf minuten voor het einde scoorde de westelijke middenvoor het eerste doelpunt en twee minuten later werd het 20 door de rechtsbuiten. BERGEN OP ZOOM Koninginefeest op „Vrederust". Ook op de Inrichting werd Koninginne- feest gevierd. De harmonie „Eupho- nia" maakte een rondwandeling over de gehele stichting, terwijl voor de patiënten spelen op het sportterrein werden gehouden en een handpoppen spel werd opgevoerd. KAPELLE Feest voor de kinderen. De oranje verenigingen van Kapelle en Bieze- linge hebben gisteren voor alle school kinderen in een der veilingloodsen 'n filmmiddag georganiseerd. Er werd 'n leuk filmprogramma vertoond en de jongelui wisten zich best te amu seren. Te voren hadden de leerlingen van de Chr. Kleuterschool allemaal een ballon op mogen laten omdat zij dat niet hadden gedaan bij het spoorweg- feest op 17 april. In de avonduren gaf de muziekver eniging „Ons Genoegen" een concert op de tent waarvoor flinke belangstel ling bestond. Veel is uit de rijke historie van de In 1865 opgerichte vereniging te zien. Aan kondigingen van de algemene repetities van de kleppermars zeer velen zullen zich dit nog herinneren die destijds Jan Morks werd uitgevoerd. Er zijn fo to's te zien van optochten en ook van da man, die vroeger met een rode vlag de komst van dat vervaarhjke ding, de tram aankondigde.Al met al is het een groot genoegen deze expositie te gaan zien. Mr. Bolkestein, die deze tentoonstelling, getiteld „Negentig jaar arbeid", dus open de, schetste de noodzakelijkheid van het vaak moeilijke werk, dat de vereniging verricht. „Met hossen komt men er niet meer" zo zei hij, door de toenemende ont wikkeling is men meer gewend en is er meer gewenst. De burgemeester zwaaide „Uit het Volk - voor het Volk" lof toe in de hoop, dat zp verder zal bouwen aan haar roemryke traditie. Tevoren had dr. Teilegen namens de commissie van be heer van de Prov. Bibliotheek een inlei dend woord gesproken, waarin hij o.m. dank bracht aan baron Van der Feltz, de heer Chr. J. Mazure, ere-lid van de vereniging en de fa. Altorffer voor hun onmisbare bijdragen aan deze tentoon stelling. Namens „Uit het Volk - voor het Volk" sprak de heer L. A. Schenk woor den van dank. Maandagmiddag kwam de raad van de gemeente Vrouwenpolder in openbare vergadering bijeen. Van Ged. Staten was bericht binnen gekomen betreffende de goedkeuring van de begroting 1957. Voorts bleek bij de mededelingen dat per 2 juni a.s. twee extra busdiensten zijn Ingelegd naar Vrouwenpolder, die tevens over Gapinge zullen ryden. Van gemeentewege zal verder getracht worden nog vier extra woningwetwonin gen in Vrouwenpolder te laten bouwen. Dooi de Raad werd vastgesteld de ver ordening voor het gebruik der gemeente lijke verenigingsgebouwen. Besloten werd toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling Zeeuwse mu ziekschool. Aan de plaatselijke E.H.B.O. afdeling werd besloten een eenmalige subsidie toe te kennen van ƒ790,voor de aanschaf van een zuurstofkoffer. Aan de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten te Assen zal een garantie worden verstrekt voor rente en aflossing voor het aangaan van een geldlening. De gemeenterekening werd voorlopig vastgesteld. Zonder stemming werd het voorstel om aan de gewestelijke bond voor Zee land van landelijke ryverenigingen een garantie te verlenen voor ƒ500,voor het te houden Concours Hippique te Oranje Zon, aangenomen. Echter pas na dat de heren Janse en Geerse, die hier aanvankelijk tegen gekant waren, een na dere toelichting hadden, gekregen. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken dat de herinplant van door de ramp van 1953 in Zeeland verloren ge- gane boomgaarden, goede vorderingen heeft gemaakt. Van de ruim 1180 ha boomgaarden, welke in de rampgebieden werden ge rooid zijn tot op heden 450 ha weer in geplant. Verwacht wordt dat de totale herinplan ongeveer 850 ha zal bedra gen, zodat thans reeds 52 pet. weer i3 ingeplant. In verschillende gebieden hangt de stand van de herinplant ten nauwste samen met de herverkavelings werkzaamheden. Zo kon in de zak van Zuid-Beveland, waar 240 ha werd ge rooid, nog slechts 20 ha worden inge plant, terwijl b.v. op Noord-Be velaijd, waar 60 ha boomgaard verloren ging, de herinplant reeds 50 ha bedraagt. Voor de andere herverkavelingsge- bieden liggen de cijfers iets gunstiger, dan voor de zak van Zuid-Beveland, n.l. Oost Zuid-Beveland: gerooid 339 ha, weer ingeplant 125 ha. Schouwen en Duiveland: gerooid 224 ha, reeds in geplant 110 ha. Tholen en St. Philips land: gerooid 68 ha, reeds ingeplant 30 ha. In verband met de grote behoefte aan woningen is het noodzakelijk ge bleken de gronden, gelegen in de driehoek begrensd door Nieuwe Vlis- singseweg, Lageweg en watergang, in exploitatie te brengen, zo schrijven b. en w. aan de raad. Voor deze gronden is, zoals bekend, een geheel nieuw uitbreidingsplan ontworpen, dat de naam „Stromen- wijk" kreeg. Hierin is naast enkele openbare gebouwen plaats voor on geveer 1000 woningen. Hiervan zijn er thans 76 in aanbouw. In verband hiermee dienen de gronden thans in het grondbedrijf te worden gebracht. Het tamboer en pijperkorps „Jonge Kracht" uit Biezelinge maakte des avonds nog een muzikale rondgang door Kapelle-Biezelinge. KLOETINGE Oranjefeesten. Het Oranjefeest had in Kloetinge een heel rustig ver loop. Alleen de schoolkinderen werden getracteerd. Voor de ouderen was er geen feestprogramma vastgesteld. De muziekvereniging „Excelsior" maakte een mars door het dorp.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2