Feest in binnen- en buitenland varjaardag van Koningin bü SOESTDIJK Kwestie van Amerikaanse militaire hulp zal nog worden bestudeerd Sowjet-Unie doet nieuwe ontwapeningsvoorstellen PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND State Department* antwoordt Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken Koninginnedag op Hongersnood dreigt in Nepal Boottrein van Hoek van Holland ontspoord Oostenrijk laat 5000 Hongaren toe Onvergetelijke dag voor jarige Vorstin Ruim 2000 mensen defileerden voor Koninklijke familie Macmillan naar Moskou Belgische lening in de Ven Staten? Wild-West tonelen in Appingedam Negen ontploffingen in Nevada Indonesisch kabinet besloot tot instelling nationale raad Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adra.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- gtraat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326; Terneuzem Dijkstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. r-.briek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3691 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq. de Smit Woensdag 1 mei 1957 ZEELAND VIERDE KONINGINNEFEEST (Zie pag 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 5.09 u., onder 20.06 u. Maan op 6.42 u., onder 23.00 u. Hoogwater donderdag 2 mei. Vlissingen: 3.16 u. 2.10 m., 15.39 u. 2.13 m. Temeuzen: 3.42 u. 2.24 m., 16.09 u. 2.27 m. Wemeldinge: 5.04 u. 1.67 m., 17.30 u. 1.68 m. Zierikzee: 4.52 u. 1.40 m., 17.16 u. 1.42 'm. JORDANIË AANVAARDT HDLF VAN V.S Op de BOVENSTE foto is de enorme mensenmenigte te zien die voor het koninklijk paleis te Soestdijk was samenge stroomd om de Koningin met haar verjaardag geluk te wen sen. De ONDERSTE foto toont de Koninklijke familie, zoals dui zenden haar zag tijdens het défilé langs het bordes te Soestdijk In Nepal worden twee en een half miljoen mensen door hongersnood be dreigd, doordat de oogst door hagel is vernield. In de bedreigde gebieden is de rijstprijs verdubbeld. Van regeriingswege is een beroep op Van regeringswege is een beroep op in cultuur te brengen. JORDANIË heeft officieel het Amerikaanse aanbod voor een extra-hulp van tien miljoen dollar aanvaard. Ten aanzien van de mogelijkheid van militaire hulp van de V. S., heeft koning Hoessein verklaard, dat deze kwestie in de toekomst nader zal worden bestudeerd. Jordanië zal te zijner tijd vragen wat het nodig heeft, mits er geen voorwaar den aan worden verbonden. koning Feisal van Irak. Sjerif Nassir Jamil, een oom en raadgever van koning Hoessein, is Het „State Department" In Was hington heeft een verklaring uitge geven, die een antwoord vormt op de waarschuwing van het Sowjet-mini sterie van buitenlandse zaken tot de westelijke mogendheden om zich niet te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Jordanië. Vooral de V.S. en extremistische kringen in Is raël en Irak werden gewaarschuwd. In dit verband haalde het depar tement een verklaring van koning Hoessein aan, die op 24 april het internationale communisme van in menging in de Jordaanse zaken be schuldigde. Sinds de tweede wereld oorlog hebben de V.S., aldus het Amerikaanse ministerie, de bewe ging gesteund, die geleid heeft tot de onafhankelijkheid van negentien landen. In deze tijd heeft de Sow- jetUnie daarentegen nog tien onaf hankelijke naties onder haar be wind gebracht. „Het wrede karak ter van dat bewind werd kortelings gedemonstreerd in Hongarije", aldus de Amerikaanse verklaring. HOESSEIN NAAR IRAK? De Jordaanse pers heeft gisteren berichten gepubliceerd, dat koning Hoessein van Jordanië binnenkort 'n bezoek zal brengen aan zijn neef Binnenkort zal een nieuwe post zegel met een frankeerwaarde van tien gulden worden uitgegeven. De nieuwe zegel zal de beeltenis dragen van H. M. de Koningin, „en profil" gezien. De oude zegels blijven tot na der aankondiging geldig voor franke ring. Gistermorgen om even vóór elf uur is de boottrein Amsterdam- Hoek van Hollland bij het binnen komen van het Centraal Station te Rotterdam ontspoord, doordat het middelste draaistel van het eerste treinstel op een wissel op het spoor langs het hooggelegen eerste per ron derailleerde. Het draaistel trachtte verder te rij den op een ander spoor, waardoor het treindeel ontspoorde. Een deel van de uit twee delen bestaande trein kwam tegen het perron terecht en werd aan een zijde beschadigd. Persoonlijke on gevallen hebben zich dank zij de ge ringe snelheid van de trein, niet voor gedaan. De materiële schade is niet groot, en heet spoorwegverkeer onder vond geen vertraging. De reizigers van de boottrein, onder wie zich veel Engelse passagiers be vonden, zijn overgestapt in de „Au stria-Express". De ontspoorde trein was van het „700-type", de nieuwe bij de Nederlandse Spoorwegen onlangs in gebruik genomen serie, die door reizi gers wel de „hondekop" wordt ge noemd. Het is voor de N.S. nog geheel onverklaarbaar hoe het mogelijk was dat het ene draaistel ontspoorde. In juni zal een Amerikaanse handelsdelegatie een bezoek brengen aan Polen ter bevordering van de handelsbetrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Polen. De Oostenrijke ministerraad heeft besloten' 5000 Hongaarse vluchtelin gen, die zich thans in Zuid-Slavië be vinden, voorlopig in Oostenrijk toe te laten, ingevolge een verzoek van de Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen. De vluchtelingen zullen in Oostenrijkse kampen de ver vulling van formaliteiten voor hun emigratie kunnen afwachten. Een woordvoerder van de Britse raad voor hulp aan Hongaarse vluch telingen heeft bekend gemaakt, dat de raad een aantal grote huizen gaat kopen om er, nadat er flatwoningen van zijn gemaakt, Hongaarse vluchte lingen in te huisvesten. Het gaat hoofdzakelijk om huizen uit de tijd van koningin Victoria, die niet ge bruikt worden voor het huisvesten van Britten. Niet slechts van binnenlandse zijde hebben de Koningin ter gelegen heid van haar verjaardag gelukwensen bereikt, maar ook van over onze landsgrenzen stuurde men spontane felicitaties. In een speciale uitzending van de Japanse radio werd door een omroeper een geluk wens overgebracht aan onze vorstin. De gehele uitzending was in de Nederlandse taal. De staatsraad van Polen heeft een telegram gezonden. Ook de president van de V.S. stuurde een gelukwenstelegram, alsook de Chinese premier, Tsjou en Lai. Hij bracht een heildronk uit op de gezondheid van de Koningin. de burgerij heeft aangeboden, giste ren werd onthuld door gouverneur Speekenbrink. Terwijl in alle steden, dorpen en gehuchten gistermorgen vroeg reeds de klokken beierden en het natio nale dundoek van gebouwen en woningen wapperde, defileerde een machtige menigte voor het paleis in Soestdijk. Deputaties uit ongeveer 1030 Nederlandse gemeenten waren naar Soestdijk gekomen om de ja rige vorstin hulde te brengen. Aan deze georganiseerde manifestatie namen ruim 2100 personen deel. Het was een indrukwekkende stoet, die voorbij het op het bor- RECEPTIE IN DJAKARTA De met oranjelampions versierde tuin van de ambtswoning van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger in Djakarta kon gisteren maar nauwelijks alle Nederlanders bevatten, die 's avonds de receptie be zochten, welke door de heer Hagenaar ter gelegenheid van Koninginnedag werd gegeven. MONUMENT ONTHULD OP CURACAO De viering van het Koninginnefeest op Curasao had dit jaar een bijzon der aspect omdat het monument van de Koningin, dat het eiiandsbestuur des staande koninklijk gezin trok. temperatuur. Uit tal van provincies waren depu taties in klederdracht van hun om geving. Stoere Zeeuwse boerinnen trokken gezamenlijk op met verte- tegenwoordigers uit het Friese plaatsje Hindelopen in folkloristi sche kledij. Ook 'Volendammers, mannen en vrouwen uit Spaken burg, Bunschoten, Marken en Urk juichten de koninklijke familie toe. VERJAARDAGSGROET VAN LUCHTMACHT Terwijl de koninklijke luchtmacht op een hoogte van 700 meter boven het paleiscomplex een verjaardags- groet bracht met Amerikaanse „Super- Sabres", „Thimderstreaks en „Hawker- Hunters", „Sabres" en „Meteors", reed een stralende Koningin met haar ge zin door een jubelende mensenmassa. Achthonderd meter lang is de Ko ningslaan en de koninklijke familie heeft de laan tweemaal moeten rijden, langs een groep Nederlanders, die op ondubbelzinnige wijze uiting gaf, aan haar vreugde over dit moment. DE BILT MELDT: meer bewolking Veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar aanvankelijk in het zuid oosten van het land nog zonnig weer. Matige tot vrij krachtige noordweste lijke wind. Weinig verandering in dinsdag in Bagdad aangekomen. Hij zou een boodschap van de Jordaanse koning voor koning Feisal bij zich hebben. Koning Hoessein heeft gisteren ver klaard, dat hij destijds de linkse re- gering-Naboelsi had ontslagen om 'n halt toe te roepen aan de verspreiding van het communisme en „destructieve elementen" te vernietigen. Deze ele menten waren begonnen onder de bevolking te werken. Het Britse conservatieve blad „Daily Mail" schreef vandaag dat de Britse minister-president, MacMillan, in het najaar, na de proeven met de Britse waterstofbom, te Moskou zal gaan spreken met zijn Russische ambtgenoot maarschalk Boelganin. Volgens het blad zullen MacMillan en diens minister van buitenlandse za ken, Lloyd, maarschalk Boelganin en de eerste secretaris van de communis tische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, een vredesplan voorleg gen, dat door het gehele gemenebest wordt gesteund. Van officiële zijde kon geen bevesti ging van dit bericht worden ver kregen. Volêens geruchten, die in bepaalde financiële kringen te Washington in omloop zijn, zou de Belgische regering er over denken over enige tijd een obligatielening op de Amerikaanse markt te plaatsen en verder een om te trachten een belangrijke lening van de Wereldbank te verkrijgen voor de fi nanciering van plannen voor de econo mische ontwikkeling van de Belgische Kongo. In bevoegde Amerikaanse kringen en ook bij de Belgische ambassade te Wa shington bepaalt men er zich toe te verklaren, dat deze geruchten op zijn minst „zeer voorbarig" zijn. Basis voor compromis De Sowjet-Unie heeft dins,»g nieu we ontwapeningsvoorstellen gedaan, waaronder een plan voor het op basis van wederkerigheid fotograferen van uit de lucht van grote gebieden in Rusland, de V.S. en Europa. Dit zou gelden voor Oost-Siberië met het schiereiland Kamtsjatka en Sachalin met andere eilanden, alsmede voor 't westelijke deel van de V.S. tot de lijn St. Louis-New Orleans en Alaska. Wat Europa betreft zou uit de lucht te Een vlasbewerker te Appingedam heeft de rijkspolitie op koninginnedag zeer moeilijke ogenblikken bezorgd. Hij was bij familie op bezoek gegaan waar hij een daar aanwezige vrouw lastig viel. Aangezien hij tevens onder invloed van sterke drank verkeerde werd de hulp van de rijkspolitie in- groepen. Deze begaf zich naar de wo ning teneinde hem te kunnen verho ren. Dit gaf reeds direct moeilijk heden en toen de politie besloot hem mee te nemen, verzette hij zich hier tegen. Op het moment, dat de rijks politie telefonisch om versterking vroeg, wist de woesteling zijn woning te ontvluchten. Hij sprong over een hek en verdween in een grote opslag plaats van een vlasfabriek. De politie begaf zich eveneens in het gebouw en ontdekte de man in de nok van het gebouw. Toen men hem wilde arre steren wist hij opnieuw te ontkomen, hij sprong door een gat in het dak naar buiten, waarbij hij een val van ongeveer zes meter maakte, doch dit deerde hem schijnbaar niet. Hij vlucht te naar een nabijgelegen terrein van de ijsbaan waar hem de weg ver sperd werd door een andere politie man. Hij rende terug, sloeg een ruit in van een der fabrieksgebuwen en wilde zich naar binnen wringen. Op het laatste ogenblik bleef hij achter een raamkozijn haken. Na een hevige vechtpartij wist men hem te over meesteren, dank zij de inmiddels te hulp gesnelde twee leden van het luchtmachtbewakingskorpsdie juist op dat ogenblik in de omgeving pa- trouillerden. Zwaar geboeid werd de man tenslotte naar de kazerne over gebracht en ingesloten. controleren gebied zich enerzijds uit strekken tot en met Zuidoost-Enge- land en verder vrijwel het gehele NAVO-gebied en anderzijds de landen van het verdrag van Warschau om vatten. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de komende reeks kernproeven in de staat Nevada negen ontploffingen „van geringe omvang" zal omvatten, die teweeg zullen worden gebracht in de periode tussen half mei en één sep tember. Deze proefexplosies betreffen „apparaten met splijtbaar materiaal". Dit wil zeggen, dat het, evenals vorige proeven in Nevada, gaat om atoomont ploffingen van „conventionele aard". De proeven met waterstofwapens ne men de V.S. steeds in de Stille Oceaan. In een zitting, die de gehele nacht heeft geduurd, heeft het Indonesische kabinet de vorming van een nationale raad besproken overeenkomstig het plan van president Soekarno. Het kabinet besloot tenslotte tot de instel ling van deze raad door middel van een gewone wet. Een congres van de vereniging van socialistische studenten heeft een reso lutie aangenomen, waarin wordt aan gedrongen op afschaffing van de Ne derlandse taal, waarvan op enkela Indonesische onderwijsinstellingen nog steeds gebruik wordt gemaakt. Door hevige stortregens is er een enor me watervloed geweest te Dallas in de Verenigde Staten waardoor bonderden mensen van huis en haard werden ver dreven. Toen de regen begon te minderen konden de mensen naar hun doorweekte huizen terugkeren maar de meteorologi sche dienst waarschuwde voor nieuwe stortbuien. De foto geeft een beeld van de brand weerlieden en vrijwilligers bij hun hulp werkzaamheden aan de vluchtelingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1