Ontslag geneesheer-directeur ernstig bestreden Nieuw Groene Kruiswijkgebouw te Nieuw-en Sint Joosland Gapinge wacht modern en fraai verenigingsgebouw Wegen en duinovergangen in Vrouwenpolder als paddestoelen uit de grond Dinsdag 30 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Kwestie aan het Goese gasthuis Onverklaarbaar in democratisch land Bij heldere hemel Onbegrijpelijk GROTE VAART En krijgt tevens een badhuis Proefvergunning verstrekt Gistfabriek te Bergen op Zoom schadelijk voor oestercultuur Raadsbesluit door Kroon vernietigd Werk aan drie-eilanden-dam begint volgend jaar Vandaag: Swift- Rest van Zeeland Ook Baarland uit Centrale Dienst MIDDELBURG „Als wij het ontslagbesluit vernietigen, dan komt dr. S. weer terug als directeur. Zoudt u denken, dat het, na al het gebeurde, weer mogelijk is, met hem samen te werken? Als u meent, dat het niet gemakkelijk zal zijn, moet ik zeggen, dat het mij niet onmogelijk lijkt. Maar het zou ook mogelijk zijn, dat u en de secretaris dan hun ontslag namen, dan speelt deze moeilijkheid niet." Met deze vraagstelling en suggestie, aan het slot van een zitting van het ambtenarengerecht te 's-Hertogenbosch in de zaal van de polder Walcheren te Middelburg, waarin aan de orde was de klacht van dr. S. tegen zijn ontslag als geneesheer-directeur te Goes, kwam een eind aan het verhoor van getuigen en het pleidooi van de pleiters, dat tezamen ruim drie uur in beslag had genomen. De voorzitter van het ambtenarengerecht, mr. B. J. Hengst, die deze vraagstelling deed, bepaalde de definitieve uitspraak op 20 mei a.s. Niet gehoord hoor van dr. P. A. Heeres, directeur van het gemeenteziekenhuis te Haar lem, die als getuige-deskundige optrad in zijn functie van voorzitter vqn de Geneeskundig Vereniging tot bevorde ring van het ziekenhuiswezen. Hij zette uiteen, dat hij, toen hij van deze zaak kennis nam, moest verklaren, nog nooit een zaak als deze te hebben meege maakt. Hij had niet gedacht, dat iets dergelijks in ons democratisch Neder land mogelijk was. Hij schetste de moeilijke taak van- het bestuur van een .ziekenhuis als dit. Van een voorzitter eist dat zeer grote gaven van ontwikkeling, eruditie en beleidskracht. De geneesheer-directeur moet een behoorlijke organisatie ma ken van medewerkers uit de verschei dene groepen: geneeskunde, verpleeg kunde, huishoudelijke diensten, admi nistratie en technische dienst. Naar zijn oordeel had men, toen zich moeilijkheden voordeden, zich moeten oriënteren bij mensen, die deskundig zijn op dit gebied. Het is onverantwoor delijk op deze wijze een teer instru ment als een ziekenhuis op straat te brengen. Als men advies had gevraagd hadden de plooien wellicht glad gestre ken kunnen worden. Spr. achttte het onverklaarbaar, dat het gemeentebestuur klager in het ge heel niet gehoord heeft. De feiten, waarom het gaat, zijn geen van alle van enige betekenis. Mr. Adriaanse kon zich in zijn pleidooi voor klager geheel bij dit betoog aansluiten. Hij schetste de ontwikkeling van het Gasthuis, dat vanouds een zorgenkind van de ge meente was. Nadat men van 1947 1954 voortreffelijk met de genees heer-directeur heeft kunnen samen werken, ontstaat er ineens een con flictsituatie. Met verbijstering namen allerlei mensen er kennis van, dat klager ontslagen werd, zonder dat hij door het gemeentebestuur was gehoord. Het ambtenarenreglement van Goes schijnt dat mogelijk te maken. De notulen van de geheime reads- zitting van Goes, waarin tot het ont slag besloten werd, maken naar het oordeel van pleiter duidelijk, dat in een dilettanttistische sfeer met on deskundigheid werd gepraat. Naar het oordeel van pleiter zijn de raadsleden in een psychose terecht gekomen, waarin ze door het be- stuursrapport gebracht zijn. In dit Als pleiter voor de klager trad op mr. F. Adriaanse (Middelburg), als ver flediger voor de gemeente Goes mr. B.. S. Tigchelaar, directeur van de N.V. Centraal Bureau voor Publiek Recht en Administratie. Allereerst werden de acht getuigen gehoord, alle opgeroepen door klager. Vooral de eerste, de voorzitter van bet bestuur van het ziekenhuis, de heer C. van Zweeden, had een zwaar kruis verhoor over de verhoudingen tussen bestuur en directeur, zoals die zich in de loop van de jaren ontwikkeld heb ben, te doorstaan. Later kwamen ook zijn beide voorgangers op de voorzit- tersstoel, de heren ir. M. J. Stoel Feu- erstein en E. N. C. van Riesen, voor de tafel. De laatsten verklaarden, dat in de tijd van hun bestuur, van 19461954 zich geen moeilijkheden "an ernstige aard hadden voorgedaan. Allerlei za ken kwamen bij dit eerste verhoor naar voren, zoals de instructie, welke klager overtreden zou hebben, maar die wel bleek opgesteld te zijn, doch nimmer door het gemeentebestuur was vastge- iteld. De voorzitter toonde aan, dat het rapport, dat aanleiding was tot 't ont slag, de instemming had van de overige bestuursleden. Het bestuur, dat de moeilijkheden had zien aankomen, had zelfs aan B. en W. zijn ontslag aange boden, doch die stelden er prijs op, dat het bleef zitten. Ook had de voorzitter, na de climax der moeilijkheden, toen dr. S. de bestuursvergadering had ver laten, zeggende, dat hij niet dezelfde lucht kon inademen als de voorzitter, het bestuur aangeboden, dat het zonder hem met dr. S. zou vergaderen. Dit werd echter z.m. afgewezen. De voorzitter erkende, dat de feiten, waarom het gaat, elk op zich zelf, niet belangrijk zijn. Ook had klager meer malen erkend, dat hij het anders had kunnen doen. Als echter telkens de zelfde dingen zich voordoen, gaat dat Irriterend werken. Het béstuur nam dr. S. ook kwalijk, dat hij het conflict in het gasthuis be kend maakte tot aan het laagste per soneel toe. Twee van de specialisten, die aan het ziekenhuis verbonden zijn, dr. P. K. de Haas en dr. R. Suurenbroek, verklaar den, dat hun van moeilijkheden niets bekend was en dat het ontslag voor hen kwam als een donderdslag bij hel dere hemel. Zij hadden nimmer con tact met het bestuur en generlei klach ten over het optreden van de genees heer-directeur, die h.i. zijn positie niet ten eigen voordele misbruikte. Inte gendeel deed hij zichzelf schade, door geen spreekuur te houden in het R.K. Ziekenhuis, omdat hij dat deloyaal vond. De adjunct-directrice, zr. M. S. van Melle en het hoofd van de huishouding, zr. W. de Vries, verklaarden eveneens, nimmer van moeilijkheden met het be stuur gehoord te hebben. Zij hadden altijd zeer prettig met de geneesheer directeur samengewerkt. Bij moeilijk heden sprong hij altijd in. Hij had naar hun inzien altijd de belangen van het ziekenhuis op het oog. Bij het verhoor van mej. De Vries had speciaal de aandacht de overschrij ding van de begroting voor de bouw van de eetzaal. Die zou f 3000,belo pen hebben. Het bleek echter, dat de totale kosten f2889,74 bedragen had den. De heer Van Zweden merkte hier bij op, dat aanvankelijk de voorstelling was gewekt, dat het een kleine verbe tering van f 500,zou zijn. Een geheel apart punt was het ver- AKKERUMDIJK 27, O. Trinidad. ANNENKERK, 28, N.N.O. Las Palmas. AARDIJK, 28 te Kaapstad verw. BANKA 28 te Penang. DELFSHAVEN 27 W. Minikoy. GROOTE BEER 27 van Walvisbaai n. Teneriffe. HOOGKERK 28 te Port Kembla vn Brisbane. HELICON 28 vn New York nr Curacao. JOH. VAN OLDENBARNEVELT 28 Z.O Monrovia. KATELYSIA 28 N.W. Lissabon. KINDERDIJK 28 Z.t.O. Kp. Race. KERTOSONO 24 te Chemainus. MAASDAM 27 Le Havre nr Sou thampton. MIJDRECHT 28 W.Z.W. Kaapstad. NOORDAM 28 te Rotterdam. NESTOR, 28 Z.W. Quessant. ORANJE 28 W. Libanon. RIDDERKERK 28 W.Z.W. RIJNDAM 28 Z.O. Kaap Race. STRAAT COOK 28 te Sydney vn, Brisbane. SOESTDIJK 28 W. Scillus. SCHIE 28 W.Z.W Land's End. SOLON 27 O.N.O. Sombrero Eil. SIBAJAK, 27 W.t.Z. Galapagas Eil. TJIPONDOK 28 verw. te Tj. Prok. TJIBODAS 25 te Yokohama. WATERMAN 27 vn Tremantle nr Melbourne. rapport wordt de geneesheer-direc teur verweten, dat hij zonder instruc tie werkte, terwijl dit toch in de eer ste plaats zaak is van het bestuur. Merkwaardig noemde pleiter het ook, dat de gemeente het ontslag niet wilde publiceren, om «klager te spa ren. Dan moest hij het zeker zelf doen! De Raad wees bemiddeling af. Nu zit de ambtenarenrechter met het grote probleem (de president schud de ontkennend). Zware taak Mr. Tigchelaar, pleitend voor de gemeente, moest zeggen, dat hij voor een moeilijke (wak stond, om iets ten goede van de gemeente te zeggen, na al het kwade, dat over haar gespro ken was. Hij legde er sterk de na druk op, dat klager niet ontslagen is om onbekwaamheid, maar om onge schiktheid. Dat is iets heel anders. Naar het oordeel van de gemeente, op het voetspoor van uitspraken van de Centrale Raad van Beroep, was klager niet geschikt en niet bereid tot samenwerking, miste hij de nodige soepelheid, om zich bü het bestuur aan te passen. Het gehele bestuur was van oordeel, dat er niet langer samengewerkt kon worden. Klager is in gebreke gebleven, aan het bestuur gevraagd en ongevraagd de nodige voorlichting te geven. Het ontslag en de 'gronden van het gemeentebestuur zijn naar pl. mening volkomen door de feiten gedekt. Dat de gemeente geen inlichtingen aan de pers verstrekte, was juist, om klager te sparen. Uit de replieken en de verdere be handeling bleek nog, dat het in de bedoeling van klager ligt, een eis tot schadevergoeding tegen de gemeen te in te stellen, maar wij begrepen ook als hij in het gelenk wordt ge steld. Eind Mei a.s. opening HET GLOEDNIEUWE verenigingsgebouw van Gapinge heeft niet zo'n opvallende plaats in de dorpskern gekregen. Het staat er aan de Schotse Hoek, die een fraaie bestrating heeft gekregen! ver scholen achter de oude kerk van de Ned. Herv. Gemeente, op de plaats waar de oude hervormde pastorie, die de laatste vijf jaar als ver enigingsgebouw heeft dienst gedaan, onder slopershanden viel. Des te groter is de verrassing, als men het nieuwe gebouw, waarin ook liet nieuwe badhuis is ondergebracht, ontwaart. En men staat perplex als men het nieuwe gebouw, dat daar tussen die schilderachtige huisjes van de Schotse Hoek een plaats heeft gekregen, betreedt! Wat dient c'an het eerst genoemd? sen van de inwoners van Gapinge. De schitterende pasteltinten, waarin het gebouw werd uitgevoerd? Of de mooie grote zaal, waar 120 mensen een zitplaats zullen vinden? Trouwens, de overige ruimten zijn ook specimen van vernuft en moderne bouwkunde. Neem bijvoorbeeld de kleine verga derzaal, waar altijd nog zo'n 20 a 25 mensen ingaan. Die-zaal is eigenlijk.... het podium van de grote zaal! Men schuift maar een harmonica wand je weg en de hele bijeenkomst zit zo gezegd op het toneel! Onder dat po dium bleef ruimte genoeg over voor een kelder. Bergruimte is er trouwens te over, want de grote zolder loopt over het gehele bouwsel. Vanuit de ruime hall met garde robe, drie toiletten en een wasplaats, kan men zowel de grote zaal als de keuken betreden. De keuken met een buffet met rolluik, zodat de grote zaal hierdoor direct de verlangde warén en dranken kan betrekken. Daar achter is het badhuis gelegen. Met drie douchecellen. Geen groot getal, maar voldoende voor Gapinge. En uitgevoerd (met handdouches!) op een wijze, die de wekelijkse gang voor de Gapingers tot een feest moet maken... In deze „badhuis-afdeling" is ook weer ruimte gelaten voor een toilet. De dag van openstelling van de dou checellen zal afhangen van de wen- Deze badruimte staat rechtstreeks in verbinding met de ruimte, waardoor men het podium betreedt. Dit bete kent, dat de ruime douchecellen bij een toneelopvoering uitstekend dienst kunnen doen als kleedkamers. Dan zijn er nog tal van andere za ken, die het bouwsel werkelijk de betiteling „fraai en modern" verlenen, zoals het ventilatiesysteem en de ver lichting. De verwarming van het ge bouw zal geschieden door oliestook- kachels. De opening van dit Gapingse com plex zal in de laatste week van mei a.s. geschieden. Het bouwsel kost bij elkaar zo'n slordige veertigduizend gulden en dat mag nog een koopje heten. Hier zal een gift bij zijn van het rampenfonds, die nog niet nader bepaald is, maar ongeveer de helft zal bedragen. Dit najaar zal aan de achterzijde van het gebouw nog een windkerende beplanting worden ingeplant. De heren raadsleden van Vrou wenpolder hebben op hun tocht door de gemeente Gapinge ressorteert hier immers onder die zij onder leiding van burgemeester A. de Kam maakten met groot genoegen het bouwsel, dat thans wordt afge werkt, bekeken. Door de Raad van State is een be roep bij de Kroon behandeld. Het ging over het verstrekken van een proefvergunning voor 5 jaar door het Gemeentebestuur van Bergen op Zoom aan de Zuid Nederlandse Spiri tus Fabriek en als tegenpartij een aan tal instanties en zaken die bezwaar maakten tegen de afgifte van deze ver gunning. Er is nu uitspraak gedaan en werd dit besluit van het Gemeentebestuur door de Koningin vernietigd. Omstreeks 19521953 wilde de Zuid Nederlandse Spiritus Fabriek 'n nieu we afdeling gaan stichten voor de fa- bracige van droge gist. Voor deze droge gistfabricage zou in de Oosterschelde periodiek een 240 kub meter afvalwater worden geloosd per etmaal Dit afvalwater is op zich zelf niet verontreinigd, maar bevat een hoeveelheid organische stof. ORGANISCHE STOF Deze organische stof zou, in de war me maanden van het jaar, leiden tot een enorme bacterie-ontwikkeling in het haven- en Oosterschelde-water. In de Schelde komt reeds de riole ring van Bergen op Zoom uit en met -deze afvoer zou het funest worden voor de gehele oestercultures. Het is nl. zo, dat met eb en vloed het water in de Oosterschelde tussen Ber gen op Zoom, Tholen en Rilland circu leert op welke gedeelten van de Schel de een aantal oester percelen van de kwekers van Bergen op Zoom, Tholen en Yerseke zijn gelegen. Zij die tegen de afvoer in de Oos terschelde van dit afvalwater waren zijn o.m.: Het Bestuur van de Visse rijen op de Zeeuwse Stromen, die bang .was dat grote aantallen percelen be smet zouden woren; Het Rijks Insti tuut voor Visserij onderzoek, omdat door het afvalwater de oesterlarven te veel voedsel zouden krijgen wat hen zou doen afsterven en het Gemeente bestuur van Tholen, in verband met de verontreiniging van de oesterputten dldclBI* Door de Z.N.S.F. werd in 1954 het Gemeentebestuur een nieuwe aanvraag gedaan, nu voor de oprichting van een Zomerwoningenterrein wordt uitgebreid DE HEREN raadsleden van Vrouwenpolder, dat zich thans weer op maakt voor het komende badseizoen, hebben onder aanvoering van hun burgemeester, de heer A. de Kam, een excursie door hun ge meente gemaakt. Werd te Gapinge het in aanbouw zijnde verenigings gebouw annex badhuis bezichtigd (elders in dit blad leest u hierover meer), in Vrouwenpolder waren het de komende verbeteringen aan tal van wegen, die de aandacht van de vroede vaderen hadden. De komende.. Het is bijna weer verleden tijd! Want de Fort De Haak-weg (vroeger de Langeweg) werd vorige week al opgeleverd. Dit is een zeer belangrijke verbetering, want al het verkeer tussen het zomerwoningenterrein dat in enkele jaren tijds werd volgebouwd! en het dorp, spoedt zich over deze weg, die voor velen ook naar het rustige en mooie strand van Vrouwenpolder voert! Inderdaad, het zomerwoningenter rein is al weer volgebouwd. Riante wo ninkjes zijn er verrezen, zo uit een vakantie-droom weggestapt.. Dit be tekent echter nog niet, dat nieuwe bouwkandidaten worden teleurgesteld: het terrein wordt uitgebreid, in wes telijke richting.... Vrouwenpolder ontsluit zo zijn vroongronden voor de vermoeide stadsmens, die het jachtige leven voor een week of wat ontvliedt. Zoals het ook met de stranden het geval is. Tot voor kort telde men hier maar één duinovergang. Nu zijn het er al twee en binnenkort worden het er drie.Er is er één bijgekomen, on geveer op de plaats, waar het zomer woningenterrein ophoudt. Op het moment bestaat het plaveisel nog uit steenslag, maar deze zomer nog, als men verschillende wegen gaat asfal teren, betrekt men hierin ook deze duinovergang. Zo zal deze zomer de Noorddjjk worden geasfalteerd. Tevens zal dan het zomerwoningenterrein een rond weg krijgen. De bestaande betonweg langs de duinrand één van de wei nig bruikbare erfstukken van de be zetter wordt dan doorgetrokken over wat nu de Vroondijk heet. De derde overgang gaat door de duinen, die de gemeente Middelburg behoren. Zij zal ten dienste staan aan de nieuwe recreatieterreinen, die hier geheel westelijk van het zomer woningenterrein, geprojecteerd zijn. Voor deze overgang zal de reeds be staande weg, aangelegd door de Pol der Walcheren voor de aanvoer van materialen, worden geasfalteerd. Bijzonder prettig is ook, dat de duinen van Vrouwenpolder niet af nemen, maar integendeel: groeien. Er is hier zelfs een duinpan aan te 'wij zen, die geheel door het weldoor dacht aanbrengen van een beplanting in een korte spanne tijds op de zee werd gewonnen! Waar eens de bran ding in alle hevigheid woedde is een nieuwe, vooruitgeschoven duinenrij ontstaan, die op haar beurt ook al weer groeit. Vrouwenpolder gaat als badplaats een uitstekende toekomst tegemoet. De dam, die Noord-Beveland met Walcheren zal verbinden, zal dit is voor negentig procent zeker voor het laatste eiland te Vrou wenpolder, bij de „Val", in de on middellijke nabijheid van het oude fort De Haak beginnen. Ten oosten van het strand dus. En men verwacht, dat zich tegen de dijk ook weer strand zal vormen, tot aan Noord-Beveland hier begint de dam bij de Noordweg in de Onrust polder toe. Werkhaven bijna gereed Dat daarom de werken rond het drie-eilandenplan de belangstelling van Vrouwenpolders vroede vaderen hebben, is te begrijpen. De werk haven is tenslotte binnen het terri toir van de gemeente aangelegd Zo togen de heren raadsleden en burgemeester De Kam ook naar de directieketen op de dijk tussen Veere en het eigen dorp. Hier werden zij voorgelicht door de heer J. van Mal- deghem van de Rijkswaterstaat. Hier hoorden zij ook, dat de werkhaven over twee weken gereed zal zijn, pre cies volgens plan. Het is de bedoeling, dat in 1958 met het werk aan de „grote" dam zal. worden begonnen. Als het drie-eilandenplan eenmaal werkelijkheid is, heeft men dus nog een werkhaven over. Die echter burgemeester De Kam ziet dit ook als een gemeentebelang voor Vrouwen polder uitstekend dienst zal kun nen doen als landbouwhaven voor de afvoer van produkten uit het noorde lijke deel van Walcheren. In het dorp Vrouwenpolder bekeek de raad nog eens de vele goede wer ken, die hier de laatste jaren tot stand zijn gekomen. Daaronder was er ook nog één van recente datum: de manu- facturenhandel Melse. Hier stonden de heren raadsleden temidden van dit blijk van bloeien de middenstand, temidden van de lapjes stof voor damesjurkjes en de lingerie-artikelen. Heren treden hier niet zo veelvuldig binnen, ver zekerde de exploitante, maar nu stond het plots 'vol nevenbedrijf voor droge gist bereiding van de omschreving lozing van afval water. Ingevolge de Hinderwet gaf het ge- meentegbestuur toen in een openbare zitting aan de belanghebbenden gele genheid hun bezwaren toe te lichten. Na deze hearing heeft het Gemeen tebestuur een advies aanvraag gericht tot het Rijks Instituut voor zuivering afvalwater. Deze adviseerde het Ge meentebestuur een vergunning niet toe te staan. Tegen het advies van dit Instituut in werd door het gemeentebestuur aan de Z.N..S.F. op 24 mei 1955 toch een proefvergunning verleend voor de tijd van vijf jaar. Alle adressanten en ook het ge noemde Instituut voor zuivering af valwater zijn tegen dit besluit van het gemeentebestuur bij de Kroon in beroep gegaan. Vandaag, Koninginnedag, speelt Swift op de "Middelburgse Markt een korfbalwedstrijd tegen de Rest van Zeeland. De wedstrijd begint om drie uur. Het Zeeuwse twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: mevr. T. Dekker (Luctor), mej. Dek (Zeelandia), T. M. Schuit (Vitesse) en G. Tramper (Vios). Midden: mej. J. v. d. Zande (Vlas), mevr. L. Fokke-Schipper (Tjoba), E. Pieterse (Togo) en A. Korstanje (Tjoba). Verdediging: mej. N. Gorsse (Togo), mej. C. Koster (Togo), J. van Dalen (Togo) en J. M. Leys (Togo). De raad van Baarland vergaderde onder voorzitterschap van burgemees ter Van Liere ten gemeentehnize. Van de Oranjevereniging is binnengekomen een verzoek om gratis beschikbaarstel ling van het verenigingsgebouw op 30 april a.s. ten behoeve van een film voorstelling met tractatie voor de schoolkinderen. B. en W. stellen voor dit verzoek niet in te willigen omdat een dergelijk besluit consequenties in houdt ten opzichte van andere gebeur tenissen in het gebouw. Na korte dis cussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 32 stemmen, waar bij de heren Beulens en De Brujjne tegen stemden. In de vac. H. de Vriend en J. Elen- baas zijn resp. tot raadslid benoemd de heren J. T. Jonker en J. Traas Pzn, di beiden hun benoeming hebben aan vaard. De tertiaire weg van Baarland naar Oudelande heet officieel „De Baar- landsehe Zandweg". Daar in de his torie van Baarland het kasteel Hellen- burg meermalen wordt genoemd en de plaats van dit vroegere slot het dichtst bij deze weg is gelegen en straks als gevolg van de herverkavelingswerk zaamheden elk spoor van dit slot zal zijn uitgewist, stellen B. en W. voor deze weg vanaf de driesprong bij het transformatorhuisje tot aan de ge meentegrens bij Oudelande te noemen: Hellenburgstraat, waartoe werd be sloten. Van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijke en Cultureel Werk te Middelburg is een uiteenzetting ont vangen inzake de uitbouw van de Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" tot een organisatie voor Midden-Zeeland. Hoewel de uitbouw van de Stichting ook tot het gebied van de Bevelanden alleszins wenselijk is om tot de bouw van inrichtinugen van exploitabele vorm te kunnen komen cn B. en W. het nut hiervan wel in kunnen zien, zijn z(j toch huiverig voor te stellen hieraan deel te nemen nu eigenlijk van de financiële consequenties vrij wel niets bekend is, zodat zij voor stellen het nemen van een beslissing op te schorten tot meer-omlijnde ge gevens bekend zijn, waartoe na korte discussie werd besloten. CENTRALE DIENST Inzake de Centrale Dienst Beve landen deelden b. en w. mede dat het voortbestaan van deze dienst na 1 maart 1959 ter sprake is geweest. In afwachting van het vinden van een nieuwe vorm na 1 maart 1959 stellen b. en w. voor reeds thans te besluiten uit de gemeenschappelijke regeling te treden. Het voorstel werd aangenomen. Van Gedeputeerde Staten is bericht ontvangen dat zij goedkeuring hebben onthouden om het gedeelte Noordstraat uit het uitbreidingsplan in onderdelen te lichten. Enerzijds omdat» de nieuw ontworpen weg in het plan met een bajonet wordt gewrongen naar de Noordstraat, terwijl ook uit stede bouwkundig oogpunt deze oplossing ten zeerste ongewenst wordt geacht, waarbij de aanwezigheid van pand B 11 een zeer onoverzichtelijke uitmon ding geeft aan de weg in het plan, terwijl voorts door de wijziging van het plan de mogelijkheid om de aan de Noordstraat aanwezige bebouwing te doen verdwijnen, indien zich daar toe een gunstige gelegenheid voordoet, alsmede om rond de kerk de nodige vrije ruimte te scheppen, te niet wordt gedaan. B. en w. stellen voor tegen deze be slissing van Ged. Staten niet in beroep te gaan bij de Kroon. De raad dacht er anders over. De heer De Bruijne maakte er een voorstel van in beroep te gaan bij de Kroon. Het vom-stel heeft tot re sultaat dat met 3 stemmen voor (de raadsleden Beulens, De Bruijne en Driedijk) en 2 seramen tegen (de beide wethouders) wordt besloten in beroep te gaan bij de Kroon. De Vereniging „Het Groene Kruis" te Nieuw- en St Joosland hield onder leiding van haar voorzitter, de heer A. M. van Zweden, een algemene leden vergadering, die drukker bezocht was dan gewoonlijk. Dit hield verband met een aan de leden toegezonden circu laire betreffende de eventuele stichting van een nieuw wijkgebouw. Een uitvoerig punt van bespreking vormde de eventuele bouw van een nieuw wijkgebouw en uitgifte van ren teloze obligaties, elk ter waarde van 25 gulden, tot een bedrag van 13.000 gulden. In januari j.l. kreeg de vereniging de definitieve toezegging dat een be drag van 20.000 gulden was toegewe zen uit een fonds van het Italiaanse Rode Kruis voor rampgemeenten. Daarbij zou de Gemeente Nieuw- en St. Joosland de bouwgrond plus 7000 gulden in de bouwkosten bijdragen. In verband met de gestegen bouw kosten zal de bouwsom van een be scheiden wijkgebouw met zuster- woning thans dichter bü de 40 dan bij de 35.000 gulden liggen. Er moet dus nog voorzien worden in een be drag van circa 13.000 gulden, dat al leen door plaatsing van renteloze obligaties onder de leden gevonden kan worden. KRITIEK De secretaris oefende kritiek uit op de houding van het provinciale Rode Kruis bij de toewijzing van de ver schillende bedragen aan de daarvoor in aanmerking komende rampgemeen ten en de voorwaarden, die daaraan verbonden zijn. Zo heeft b.v. Arnemui- den 35.000 gulden toegewezen gekre gen, terwijl het Groene Kruis aldaar niet eens om een bijdrage voor een nieuw wijkgebouw had verzocht. Maar alleen omdat Arnemuiden een actieve Rode Kruis-afdeling bezit, heeft men daar zo'n groot bedrag gekregen. Dit houdt verband met de voorwaarden, die gesteld zijn. In de nieuw te stich ten wjjkgebouwen moet gastvrijheid derwijs. worden verleend aan de plaatselijke Rode Kruis-afdelingen. Alle exploitatiekosten drukken op de toch al zo zwaarbelaste Groene Kruis verenigingen. Spreker meende dat toch jaarlijks nog al wat geld wordt gecol lecteerd voor de Rode Kruis-afdelin gen en deze wel iets in de kosten zou den kunnéh bijdragen. De heer Abrahamse bestreed de op vatting van de secretaris en toonde aan dat de opbrengst van de jaar lijkse zakjescollecte en de contribu ties van de leden van het Rode Kruis in deze gemeente waarlijk niet zo groot zijn. Dokter P. J. Brons meende te kun nen geloven ,dat de betreffende voor waarden voor de aanvaarding van de gift niet door het provinciaal Rode Kruis, maar door het Italiaanse Rode Kruis zijn gesteld. De vergadering beslist tenslotte de gift van het Italiaanse Rode Kruis on der gestelde voorwaarden te aanvaar den, tot de bouw van een nieuw wijk gebouw over te gaan en de ontbreken de 13.000 gulden door middel van ren teloze obligaties, elk groot 25 gulden, bijeen te brengen. Bestuursleden „De Ambachtsschool". In de maandagavond in het school gebouw aan de Zuidsingel gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging „De Ambachtsschool" voor het jaarverslag zie men elders in dit blad zijn de bestuursleden, de heren J. J. Worell en L. J. van 't Westenende, herkozen. OOSTBURG Schoolatletiek. De schoolatletiekcom- missie voor W. Z.-Vlaanderen heeft de volgende wedstrijddata bekend gemaakt: 1 juni voor het lager onderwijs; 15 juni voor scholieren van het voortgezet on-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2