Westelijke landen wijzen Sowjet- beschuldigingen van de hand Syrische troepen blijven nog in Jordanië Wijziging in samenstelling Indonesische kabinet Geen kernwapens voor Westduitse leger PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Euratom en Euromarktopen groeperingen Honderden dakloos bij noodweer in Texas Nederland zal deze week nog antwoorden Communique uitgegeven na besprekingen tussen Hoessein en Saoed Betrekkingen met Egypte Nieuwe belastingen in Frankrijk Eenheden zesde vloot naar Beiroet C.A.O. voor lichtdruk- en fotokopieerinrichting Onderzoek naar lonen van Franse spoorwegen ZWEEDS ZIEKEN HUIS IN ZIERIKZEE Conferentie te Djakarta geëindigd MMÊÊmm 1 n w Engeland begint met geleide wapenen Nederlander kandidaat secretaris-generaal Raad van Europa Proces over schat van Mussolini Geen opwinding over atoomproeven Door elektrische stroom gedood Verklaring van de ziekenfondsen Bondsrepubliek heeft eind 1957 vijf divisies voor de NAVO Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90. Goes Telefoon 2438. Bij geen gehoor: 3987 (red.) en 2970 (adm.). Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dykstraat 2628. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3690 Hoofdredacteur: R. BAGOORT Directeur: JACQ. DE SMIT Dinsdag 30 april 1957 ZAAK Dr. S. VOOR AMBTENARENGERECHT (Zie pag 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 5.11 u., onder 20.04 u *Maan op 5.57 u., onder 22.00 u. Hoogwater woensdag 1 mei. Vlissingen: 2.41 u. 2.10 m., 15.04 u. 2.1® m. Terneuzen: 3.08 u. 2.24 m., 15.31 u. 2.30 qi- Wemeldinge: 4.27 u. 1.61 m.„ 16.53 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.15 u. 1.34 m., 16.40 u. 1.44 m. In de afgelopen tien dagen zijn in Texas een tiental mensen verdron ken en ruim 2200 dakloos geworden door stormen en. overstromingen, die nog steeds aanhouden. Negen grote rivieren leveren gevaar op en 68 gro te wegen zijn afgesloten. Honderden bruggen zijn vernield. Volgens kringen van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft het Amerikaanse leger vrijdag j.I. met succes een ballistisch projectiel van het type „Jupiter" afgeschoten, dat een afstand van 950 km aflegde. Het wapen bereikte een „bevredigende mate van nauwkeurigheid". Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is, op de terugreis van de Lofoten naar Nederland, in Oslo aangekomen. Frankrijk, België, West-Duitsland en Italië hebben gisteren nadruk kelijk de Russische beschuldiging, als zouden de Euratom en de Euro- markt „agressieve groeperingen" zijn, van de hand gewezen. Inte gendeel, zij onderstrepen 't vreed zame karakter van de beide orga nisaties en komen tot de conclusie, dat het in werkelijkheid „open groeperingen" zijn. Ook Luxemburg heeft in Moskou een antwoord aan de Sowj et-rege ring overhandigd, terwijl de Ne derlandse regering in de loop van deze week een nota zal sturen. Hoessein ierug in Amman KONING HOESSEIN VAN JORDANIË is na de besprekingen met koning' Soead van Soedi-Arabië naar Amman teruggekeerd. Na de conferentie is een communique uitgegeven, dat maandagavond door Radio-Cairo is uitgezonden. Volgens de Jordaanse minister van buitenlandse zaken zal zijn rege ring niet aan Syrië vragen de troepen uit Jordanië terug te trekken. Wel zal zijn land alle hulp van elk land aanvaarden, mits er geen voorwaarden aan zijn verbonden. De verklaring houdt de volgende punten in: 1) Versterking van de onafhankelijk heid van de bevrijde Arabische lan den van elke buitenlandse invloed. 2) Versterking van de militaire sa menwerking tussen de bevrijde Ara bische landen tegen de gemeenschap pelijke vijand. 8) Weigering deel te nemen aan een bi 'tenlands bondgenootschap. 4) Hulp aan de Arabische volkeren, die nog zuchten onder het juk van het Imperialisme, bij him bevrijding of bij de vervolmaking van him onaf hankelijkheid, en 5) Trouw aan de Arabische Liga. Tenslotte wordt in het communique gezegd, dat deze grondbeginselen zijn vastgesteld op de onlangs te Cairo ge houden conferentie van Arabische staatshoofden, waaraan behalve koning Saoed en koning Hoessein ook presi dent Nasser van Egypte en president Sjoekri el Koewatli van Syrië hebben deelgenomen. De betrekkingen tussen Jordanië en Egypte zullen worden onderhouden in een geest van broederschap en grote vriendschap, met volkomen gelijkheid van doeleinden", zo verklaarde Samir Rifai, de minister van buitenlandse za ken van Jordanië. Hij .eide verder dat het niet de be doeling was van de Jordaanse regering James Richards voor een bezoek uit te nodigen. Richards maakt op het ogen blik een rondreis door het Midden- Oosten om de „Eisenhower-leer" nader toe te lichten. Amerika is bereid Jordanië hulp te verlenen ter waarde van tien miljoen dollar, als bijdrage tot de economische ontwikkeling en het behoud van 'de politieke onafhankelijkheid van het land. De Franse minister-president, Guy Mollet, heeft in een radiorede ge waarschuwd, dat er ondanks de be zuinigingen van de regering tot een bedrag van 250 miljard frank, nieuwe belastingen nodig zullen zijn. Zij zijn noodzakelijk, zo deelde hij mede, om de frank te handhaven en om de grote doelen, lie het land zich in Al gerije heeft gesteld, te bereiken. Vol gens berichten in de bladen zal Mollet trachten een bedrag van 150 miljard frank aan nieuwe belastingen te ont vangen om het begrotingstekort te verminderen. DE BILT MELDT: iets hogere temperaturen Veranderlijke bewolking met later enkele verspreide buien, mogelijk vergezeld van onweer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noor delijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. De Amerikaanse ambassade te Bei roet heeft bekend gemaakt, dat van daag zes eenheden van het vierde am- fibietransporteskader der Amerikaanse zesde vloot in de haven de Libanese hoofdstad aankomen, waar zij tot vrij dag drie mei zullen blijven. Volgens de woordvoerder van de ambassade moet er aan dit „operationele bezoek" geerubijzondere betekenis worden toe gekend. Het smaldeel heeft vierduizend man aan boord, onder wie 1880 man mariniers. Op 2 mei verwacht men te Beiroet nog twee Amerikanase torpedobootja- gers voor een bezoek van 3 dagen. Vermoedelijk hebben de nota's van de zes landen wel dezelfde strekking, maar zij zijn zeker niet gelijkluidend. Derhalve moeten de antwoorden ook niet worden beschouwd als een ge meenschappelijke nota van de E.E.G.- landen. Wel is er van te voren over leg gepleegd. De betrokken landen verklaren ver der in de antwoorden, dat de Sow- j et-Unie de gedachte van economi sche samenwerking goedkeurt en dat op het ogenblik samenwerking tussen de landen waarvan de stel sels gelijkenis vertonen, de beste oplossing schijnt te zijn, die het ge makkelijkst is uit te voeren. De westelijke landen laten de deur open voor de Russische voorstellen tot samenwerking van alle Europe se landen, die moeten worden be studeerd op de twaalfde zitting van de Economische Commissie voor Europa, die in mei in Genève be gint. België, Frankrijk, Italië en Luxem burg hebben hun nota's via hun ambassadeurs in Moskou aan de Russische regering Overhandigd. Ita lië antwoordde via de Sowj et-am bassade in Rome. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe C.A.O. voor de lichtdruk- en fotokopieerinrichtingen. In de nieuwe C.A.O. is de 6 van maart 1956 verwerkt, de jeugd- en meisjes- lonen zijn verbeterd en voorts os de vakantie verruimd tot 15 dagen en twee weken vakantietoeslag. De C.A.O. opent tevens mogelijkheden voor een grotere premie-ruimte (me rit-rating). De Franse premier, Mollet, heeft maandag aan het spoorwegpersoneel beloofd dat een werkcomité, samëh- gesteld uit vertegenwoordigers van de vakbond, directie en regering, op korte termijn hun looneisen zal onder zoeken en tevens de instelling van een vaste gemengde commissie om toe komstige geschillen te behandelen. Het ministerie van buitenlandse zaken van Nicaragua heeft bekend gemaakt, dat het bij Honduras zal protesteren tegen aanvallen op zijn ambassade en consulaat te Tegucigal pa, de hoofdstad van Honduras. Dr. Leiwena derde vice-premier President Soekarno heeft bekend gemaakt, dat hij enige onderge schikte wijzigingen heeft aange bracht in de samenstelling van het kabinet, door de benoeming van de minister van sociale zaken, dr. Lei- mena, tot derde vice-premier. Hier door is de zetel voor sociale zaken vacant. Dr. Ferdinand Lumban To bing werd in plaats van minister van staat, benoemd tot volledig mi nister voor de inter-Indonesische betrekkingen. Soekarno wees erop, dat sinds de soevereiniteits overdracht Indonesië elk jaar een begrotingstekort heeft gehad. Deze onbevredigende situatie was te wijten aan de voortdurende problemen, waarvoor het land zich zag geplaatst. Het is de taak van de nieuwe minister van financiën om deze problemen uit de weg te ruimen. En volgens Soekarno is Sutiko Slamet „de juiste man op de juiste plaats". SoekarnoHatta De deelnemers aan de conferentoe van militaire commandanten en bur gerlijke gouverneurs, die vrijdag in Djakarta was begonnen en zondag is beëindigd, zijn tot de slotsom geko- mene, dat herstel van de samenwer king tussen Soekarno en Hatta de voornaamste oplossing is voor het uit de weg ruimen van de talrijke bin nenlandse problemen in Indonesië. Gezien de afwijkende inzichten tussen president Soekarno en ex- vice-president dr. Hatta zal het on der de huidige omstandigheden on mogelijk zijn het herstel van deze samenwerking te verwezenlijken. Indien deze samenwerking tot stand zou kunnen worden gebracht, zou wellicht een oplossing kunnen wor den gevonden voor de talrijke pro blemen, waarvoor het land zich ziet gesteld en bovendien gemakkelijker een uitweg kunnen worden gevon den uit andere daarmede verband houdende vraagstukken. Ook een vreedzame regeling van het legervraagstuk nam een voorname plaats in bij de besprekingen. Tij dens de conferentie werd het voorstel gedaan, dat een vertegenwoordiger van het leger zitting zou nemen in de nationale raad. Engeland is thans bezig met het in richten van zijn eerste regimenten met geleide wapenen, die worden uitgerust met de Amerikaanse artillerie-raket voor lange afstand „corporal", aldus is officieel meegedeeld in een rapport over de begroting voor het leger. De „Corporaal'.', ruim twaalf meter lang, volgt de baan van een uitgezonden straal. Hij kan van een gewone of atoomlading voorzien worden. De minister van oorlog, Hare, zegt in het rapport dat de centrale reserve van het leger in Groot-Brittannië is heropgericht en georganiseerd wordt voor geval \*tn oorlog op beperkte of wereldschaal. Daar de garnizoenen eenheden van de centrale reserve door overzee beperkt worden, moeten de de lucht naar elk punt, waar zij nodig mochten zijn, vervoerd kunnen worden. De uitgaven voor het leger voor het jaar 1957-.58 zijn begroot op 401.400.100 pond sterling, tegen 500 miljoen pond sterling vorig jaar. Het aantal man schappen van het actieve leger zal van 373,300 tot 335,000 verminderd worden Op 11 mei a.s. zal Prinses Bea trix te Zierikzee het nieuwe Rode Kruis-ziekenhuis openen, waarvan de bouw mogelijk is gemaakt door de hulp van het Zweedse Rode Kruis na de wa tersnoodramp van 1953. De foto toont het exterieur van het ziekenhuis. Het Nederlandse Tweede Kamerlid, luitenant-kolonel J. J. Fens, is een van de twee kandidaten, die maan dag door het comité van ministers van de Raad van Europa aan de raad gevende vergadering zijn voorgedra gen voor de post van secretaris-gene raal van de organisatie. De tweede kandidaat is de Italiaan Benvenuti. Het Rotterdams elftal heeft zater dagmiddag een 10 nederlaag gele den tegen de ploeg van Antwerpen. Everaert (Berchem Sport) scoorde acht minuten na het begin het enige doelpunt. Maandagmorgen is te Padua een proces begonnen over de schat, die Mussolini getracht zou hebben het land uit te smokkelen vóórdat hij door de communistische partisanen werd ge dood. De schat, waarvan men niet weet waar zij gebleven is, zou bestaan heb ben uit kisten diamanten en andere kostbaarheden, alsmede bankbiljetten in Italiaanse, sterling en andere valuta. Er zou ook een aantal tassen met ge heime documenten bij geweest zijn. Dit alles zou, volgens getuigenissen bij het vooronderzoek, de leiders van de par tisanen in handen gesteld zijn. Een viertal mensen, die van het lot van de „Dongo-schat" (Mussolini werd in de plaats Dongo gevangengenomen) afwisten, is later vermoord. Zeventien van de 35 beschuldigden waren bij het begin van 't proces voor' het gerechtshof aanwezig. De meeste beschuldigden behoorden destijds tot de communistische partisanen. Men verwacht dat meer dan driehonderd getuigen opgeroepen zullen worden. H.K.K. Prinses Beatrix geniet kenne lijk ten volle van haar kort verblijf ia Rome, in welke stad zij onder de hoe de van haar vader, Z.K.Il. Prins Bern- hard, een internationaal concoura hippique bijwoont. De foto toont Prins en Prinses vrolijk lachend tijdens een wandeling doop zonnig Rome. Selwyn Lloyd De Britse minister van buitenlands» zaken, Selwyn Lloyd, heeft in eea vraaggesprek voor het BBCprogramma „Vrouwenuurtje" gezegd, dat de com munistische bronnen verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de op winding over de aanstaande Brits» proeven met de waterstofbom. Lloyd zei geen reden te zien waarom de proe ven het Britse morele leiderschap ia de Aziatische wereld zouden veroor delen. Hij achtte het in het belang van Japan en andere Aziatische landen dat dit afschrikmiddel tegen een commu nistische aanval bestaat. De communis ten willen voorkomen, dat Groot-Brit tannië een derde atoommacht wordt; aldus Lloyd, die evenwel dit niet van de Japanse premier verwachtte. Hij noemde het „bijzonder dwaas" om zo veel geld, materiaal en mensen aan de vervaardiging van kernwapens te be steden en deze dan niet te proberen. Volgens de Britse regering zullen er drie trappen zijn, waarlangs men tot overeenstemming inzake beperking vaa kernwapens kan komen: eerst de re gistratie van proeven door de V.N. en enig internationaal toezicht; dan eea akkoord over beperking; en ten slotta overeenstemming over algehele af schaffing van proeven. Gistermorgen omstreeks 8 uur is da 24-jarige ongehuwde arbeider L. B. uit Krimpen aan de Lek bij werkzaamhe den op het terrein van dakabelfabriek te Alblasserdam om het leven geko men, doordat een grindtransporteur plotseling onder elektrische stroom van 380 volt stond. L. wilde de trans porteur verzetten, bleef kleven aan 't metaal en hoewel een mede-arbeider zo spoedig mogelijk de stroom uitscha kelde, overleed hij ter plaatse. Naar aanleiding van de waarschu wing welke de Maatschappij voor Tandheelkunde heeft uitgegewen over het eventueel verlopen van de z.g. sa- neringskaart en de te verwachten op eenhoping van vraag naar tandheel kundige hulp bij eventuele beëindiging van het conflict, delen de ziekenfonds organisaties het volgende mede: „Zoals uit het communique van da maatschappij voor tandheelkunde reeds blijkt, roept het overgrote deel van da ziekenfondsverzekerden slechts in dringende gevallen hulp in van tand artsen, die de verbindingen met de al gemene ziekenfondsen hebben verbro ken. Dit zou er inderdaad toe kunnen leiden dat. indien eventueel deze ver bindingen weer worden hersteld, in da daaropvolgende weken een zeer grota vraag naar tandheelkundige hulp zou ontstaan. De ziekenfondsorganisaties stellen zich op het standpunt, dat bij hervatten van de tandheelkundige verzorging re gelingen moeten worden getroffen om te voorkomen dat degenen, die hun saneringskaart zagen verlopen; van een en ander de dupe worden. Hierbij te kenen de ziekenfondsorganisaties aan, dat de moeilijkheden vanzelfsprekend geringer zijn naarmate de tandartsen eerder besloten de tandheelkundige verzorging tegen redelijke voorwaar den te hervatten." Von Brentano De Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, heeft maandag ontkend, dat de bondsregering van plan is haar strijd krachten met kernwapens uit te rusten. Hij verklaarde naar aanlei- din van de jongste nota van Rusland, waarin de Sowj et-regering de bondsrepubliek had gewaarschuwd voor het „verschrikkelijk gevaar" dat zij zou lopen, als zij haar strijdkrachten met atoomwapens zou uit rusten of westelijke mogendheden zou toestaan, kernwapens op haar grondgebied te stationeren. Von Brentano verklaarde, dat West verbonden heeft, geen atoom-, biologi- Duitsland bij de Parijse verdragen zich sche en chemische wapens te vervaar digen. Ten aanzien van de Sowj et-regering, dat de bondsrepubliek haar grondge bied heeft aangeboden voor het statio neren van kernwapens van de westelij ke mogendheden, merkte de minister op, dat de Westduitse regering niets eenzijdig heeft aangeboden. De NAVO- landen vormen een eenheid, waarvan het grondgebied gezamenlijk wordt verdedigd, aldus Von Brentano. De beschuldiging dat West-Duitsland het voornaamste wapendepot van Eu ropa is geworden en de voornaamste basis van de NAVO, noemde de minis ter „volkomen onbegrijpelijk". Volgens hem zal de bondsrepubliek tegen het einde van het jaar vijf divisies voor de NAVO beschikbaar hebben, waar door deze organisattie in totaal over 20 divisies zal kunnen beschikken. Daar tegenover zijn er in Oost-Duitsland 400.000 Russische militairen, ongeveer 80.0000 tanks, omstreeks 1500 vliegtui gen en 150.000 man van het Oostduitse volksleger. Bovendien beschikken de met de Sowjet-Unie verbonden landen over 75 divisies, terwijl Rusland een leger van 153 divisies en ongeveer 20 duizend vliegtuigen, alsmede ruim 500 duikboten bezit, aldus Von Brentano.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1