Ramadan beheerst thans de Mohammedaanse wereld WAAROM DIT DOODZWIJGEN? Vastenmaand van invloed op werklust en humeur ^J^rió L Had journalist aandeel in moordaanslagen? Waar hing de klepel Maanda0 29 april 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina „BRANDENDE HITTE" Inhalen Halve toeren Moeilijk geval7 Minder Duitse zendelingen nodig Aan hen is gedacht Je bent er niet zo gauw af! Britse marine schaft vlag- schepen af «2)e f^adio brengt ons Ds J. Homan met emeritaat was DOOR DE WERELD JERUZALEM, april (Bijzondere correspondentie) In alle stilte gloort de koele morgen aan. Een purperen gloed begint zich over het land te spreiden en lijkt huizen en heuvels in een fosfo- riserend licht te zetten. Dan, een knetterend kanonschot, dat- echoënd over de stad heen slaat en als het gerommel van een onweersbui in de oneindigheid verdwijnt. De stem van een voorganger begint door de straten te galmen, helder, klagend, van een ontroerend timbre vaak. Zijn zang, die voortdurend met een korte kuch wordt afgebroken, komt van de minaretten der moskeeën, die op de vier hoeken luid sprekers hebben staan. Vroeger stond elke „imman" individueel te Zingen. Maar tegenwoordig heeft men degene met de beste stem er uit gekozen en hem een plaats in een studio van het radiostation toe gewezen. Dit is het beeld van een stad in een mohammedaans land tijdens de Rama dan, de vastenmaand. Het kanonschot heeft het begin van de dag aangekon digd. De gebeden, die de voorzanger uit de Koran reciteert, luiden de aanvang van de vastenperioden in. die pas bij zonsondergang als geëindigd wordt be schouwd. Eens in de drieëndertig jaar verplaatst de Ramadan zich door de seizoenen heen, de seizoenen althans zoals deze in het westen gelden. Want de mo hammedaanse jaartelling is op het jaar van de maan gebaseerd en houdt dus rekening met de stand van dit hemel lichaam. Op het ogenblik -valt de Ramadan in het voorjaar. Van een uur of vier 'i mor gens af tot een uur of zes *s avonds toe wordt er gevast, iets wat betekent, dat de moslem geen kruimel voedsel tot zich mag nemen. Ook water valt onder het complex van verboden, dat gedurende dertig dagen geldt. De ge lovige mohammedaan zal zelfs zijn speeksel uitspuwen, teneinde zich aan de letter van zijn godsdienstige plich ten te houden. Elk mohammedaan boven de veertien jaar is gehouden de regels van de vastenmaand in acht te nemen. Slechts zieken en zwangere vrouwen wordt dispensatie verleend en in bij zondere gevallen ook reizigers. bispensatie betekent overigens niet, dat de ontberingen, welke tot inkeer en overdenking moe ten leiden, de man of vrouw in kwestie voorbij gaan. De ver loren uren of dagen zullen moe ten worden ingehaald en wel voor de nieuwe Ramadan aan vangt. Tegelijkertijd heeft elke geletterde mo hammedaan de plicht de Koran ten minste een keer in zijn geheel door te lezen. Is hij ongeletterd, dan dient hij de gebeden, welke hij kent, zo veel mogelijk te reciteren, of op een stil plekje over Allah te mediteren. Breekt iemand de vastenmaand, zonder dat er een geldige reden voor is het opzettelijk insnuiven van het parfum van een vrouw wordt al als zodanig aangerekend dan moet hij hier voor boete doen. Hij kan kiezen tussen het vasten gedurende een periode van twee volle maanden, het aanrichten van een maaltijd voor tenminste zes tig armen en het vrijlaten van een slaaf, dat op het ogenblik alleen nog voor Saoedie-Arabië geldt. Bloed mag gedurende de vastentijd in de Ramadan niet vergoten worden. Zelfs de klaagvrouwen, die zich het ge zicht stuk krabben als ze een dode be wenen, moeten deze gewoonte tijde lijk laten varen, willen ze tenminste niet het risico lopen, dat al haar vas ten nutteloos wordt. Ramadan betekent „brandende hitte". Hier wordt eigenlijk mee gezegd, dat het vasten het zelfde effect moet heb ben als het gloeien van de zon op iemands naakte huid gedurende vele uren. De praktijk bewijst, dat het zich onthouden van voedsel in welke vorm ook, inderdaad een zware beproeving is. In de mohammedaanse landen ziet men gedurende de Ramadan vele men sen uitgeput op straat liggen, half be wusteloos vaak van de ontberingen, welke ze moeten doorstaan. KONING VOETBAL voetbal wordt in ruim 8CMan<|en regelmatig een van de rijkste clubs is Wfenham Hotspur(Eng.) meteen kapitaal van ca. 2,5 miljoen gulden in Italië werd in de!6e in 1863werd t eeuw reeds een boek ne voetbal geboren (wer het voetbal geschreven Men kan bijna wel zeggen, dat de economie van een mohamme daanse staat gedurende de vas tenmaand op halve toeren draait. De werklust is verdwe nen, ,pmdat er geen energie meer kan worden opgebracht; winkels en kantpren zijn de helft van de tijd gesloten, omdat de dag naar de nacht is ver plaatst. Vooral het laatste is een kenmerkend verschijnsel van de Ramadan. Niet zo dra vindt de zonsondergang plaats aangekondigd door een tweede kanon schot of de moslems gaan „ontbij ten", iets wat betekent, dat ze de schade van die dag zo veel mogelijk trachten in te halen. In de vroege morgen, bij het eerste hanengekraai moet dan weer een zware maaltijd verorberd worden, om de vermoeienissen van de dag zo goed mogelijk te kunnen doorstaan. Wat het betekent, als de Rama dan in de zomer valt, in een sei zoen dus, dat zich door lange, broeierige dagen en korte, be nauwde nachten kenmerkt, kan iedereen zich wel een voorstelling van maken. Een mohammedaans land staat dan helemaal in het teken van lusteloosheid en humeu righeid, beide factoren, welke in het roerige Midden-Oosten tot religieus fanatisme kunnen leiden, rund 1900 poogde men in Nederland reeds het da mesvoetbal mtevoeren in 1879 werd de eerste lederlandsevoetbaldubl opgericht HET VIEL IN DE SCHOORSTEEN Mijn huis is oud en slecht. Nu was ik op een zolderkamer wat aan het op knappen en timmerde iets tegen de schoorsteen aan. Toen vielen er en kele stenen uit, naar binnen en ver stopten de kachel beneden. De scha de werd door de eigenaar hersteld, maar hij wil, dat ik dit betaal. Het is toch niet mijn schuld, dat de zaak zo oud is? Dat laatste is wel zo, maar het is toch ook niet de bedoeling van schoorste nen om er tegen te gaan timmeren. Juist dit getimmer is oorzaak, dgt u wèl voor de schade op moet komen. KLACHT Een pas in ons land aangekomen Indi- sche-Nederlandse beklaagt zich bij ons. Wij worden altijd voor „niet al netjes" uitgemaakt, en op de boot werden wij al gewaarschuwd voor de overdreven netheid van de huis vrouwen hier. Nu woon ik ergens in en daar poetst en boent men werke lijk de hele dag. Maarop het li chaam is men niet zindelijk. De dou checel dient als opslagplaats voor aardappelen en zo meer, men wast zich in een teiltje in de keuken. Wij douchen ons iedere dag. Is nu niet te bereiken dat die douchecel vrij komt voor het doel, waarvoor deze is bestemd? U is inwonend, zodat u op dat zeer nuttige vertrekje geen aanspraak kunt laten gelden, tenzij dit nadrukkelijk was overeengeko men. Wat uw klacht betrefteen heel klein beetje gelijk heeft u (he ren. U past zich heus wel aan. Vergeet laas) wel, ai moogt u niet generalise overigens niet, dat de huizen in In-" donesië anders zijn, het hele leven daar anders is en dat in verband met het tropische klimaat, de hygiëne van het lichaam hogere eisen stelt dan in dit koelere klimaat. ZIEKENFONDS BEJAARDEN Een lezer vraagt ons na te gaan of het juist is gezien van het zieken fonds om hem af te wijzen voor dit tarief. Dat valt vrij moeilijk te wij zen voor dit tarief. Dat valt vrij moeilijk te berekenen voor ons, om dat wij dan over alle gegevens moe ten beschikken. En dat zijn er nogal wat. Hetgeen u als gehuwde bezit, wordt omgerekend op een lijfrente basis van 6 pet. Hetgeen u meer be zit dan f 500 wordt als vermogen aangemerkt. Doch verder wordt be zit bekeken op de voet van de Wet op de Vermogensbelasting. Hoe het ook is: wfj kunnen het niet nareke nen, tenzij de vrager alleen maar huisraad heeft en wat neven-inkonv sten. OP STRAAT Hebt u, lezers, enig idee omtrent een tijdperk, waarin de jeugd geen „kattekwaad" uithaalde? En hebt u wel eens overwogen, wat de oorzaak van dit kattekwaad is, waar u zich zo aan ergert? Het is doodeenvoudig een kwestie van een gezonde drang tot exploratie en doen en in de huiskamer of op de school wordt dit niet opgevangen. Dat zal dan de straat moeten doenhelaas. Maar als u dit nu maar inziet, wordt u wat milder in uw oordeel. Dat de kinderen in uw buurt het op u zou den hebben gemuntkan. Maar dan is dat uw schuld, door gebrek aan tact en verdraagzaamheid. Be grijpt u ons goed: kattekwaad is iets anders dan gemeenheid natuur lijk. In het laatste geval raken we zaken, die zo niet even afgedaan kunnen worden. VERGOEDING? Mijn huis is onbewoonbaar verklaard en moet plaats maken voor nieuw bouw. Ik krijg nu een nieuwe, maar veel grotere woning aangeboden. Wat moet er nu gebeuren, want de kosten kan ik niet dragen. Moet ik in dat huis? Als u eens praat met de firma, die met bouwen wachten moet op uw verdwijnen? Moet deze gaan procederen, dan kost dit ook heel wat tijd en geld. Misschien wil len ze u wat helpen? En anders. wij zouden het toch maar doen, want uit de woning moet u toch. NIEUWE HÉREN, NIEUWE HUREN. Het huis, waarin ik woon, is met en kele andere door erfenis overgegaan im handen van een zoon van de eige naar. Deze kwam op een avond bij ons en rekende ons op zijn manier voor, dat we f 1.75 huur meer moe ten betalen, omdat in 1938.... en later in 1942.en toen indoor zijn moeder fouten zouden zijn ge maakt. Verder moesten we f 1.50 be talen voor zegelrechten, die hij moest betalen voor de overschrijving van een watercontract en zo had hij nog wat verhalen. Het kwam hier op neer, dat we ook een stevig contant bedrag moesten neerleggen. Kan dit nu zo maar? Neen, dat kan helemaal niet. Hij moet als nieuwe verkrijger de over eenkomst gewoon voortzetten. Met al die extra betalingen heeft u niets te maken. Vertelt u hem dat maar rustig en verwijs hem zo nodig naar de huuradviescommissie. En nooit bang worden voor bedreigingen. ALTIJD VOORZICHTIG ZIJN. W(j gingen er onlangs samen op uit om eens te kijken naar een meubel stuk. De firma had dit niet in voor raad in de kleuren, die wij wilden, maar zou daar voor zorgen. Wij zou den dan per telefoon bericht krijgen en komen kijken. Op zekee dag stond er een wagen voor onze deur om dat meubelstuk te brengen, het geen wij natuurlijk weigerden. Nu komen er brieven, waarin men ons sommeert om het bestelde te aan vaarden. Kan dat nu zo maar? Nee, lezer, dat kan zo maar niet. Ten slotte zal de firma dienen te bewij zen, dat u dit meubelstuk heeft ge kocht. Het is altijd nuttig erg voor zichtig te zijn met het maken van bepaalde afspraken, zelfs met be dienden van grote zaken. Laat des noods vastleggen, dat u niets be stelde, maar een vrijblijvende of ferte verwacht. 9 Vrijdagnacht is te 's-Hertogen- bosch een vrachtauto vol met jenever en verschillende likeuren uit eèn ma gazijn gestolen. De jongeman rechts op Ja* ijiu, üie wjj hier, geboeid aan een politie functionaris zien in Nicosia op het eland Cyprus, is de 19-jarige Grieks- Cyprsche journalist Nicos Sampson, die in januari door de politie werd gearresteerd en vrijdag voor het ge recht is verschenen in verband met de door hem beschreven moorden op ver schillende Engelsen in de „moord mijl" in de Ledrastraat van Nicosia. Voor het geven van inlichtingen werd Sampson reeds enige weken voor zijn arrestatie door de politie gezocht. Men verdenkt de journalist, die altijd de primeurs van de moorden had, er ern stig van hierin zelf de hand te heb ben gehad. Paradevlucht op verjaardag Koningin Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin op 30 april zal de Koninklijke Luchtmacht een para devlucht boven een gedeelte van Ne derland houden met 84 straaljagers. De vlucht komt te 12.00 uur over Paleis Soestdijk en wordt uitgevoerd op een hoogte van 700 meter. De netto-opbrengst der verloting, gehouden op de 2e show van „Mode en Allerlei" van de Goese Midden standsvrouwen Vereniging heeft opge bracht f 177.35. Dit bedrag is afgedra gen aan de „Goed-zo"-actie der N. C. R. V. Prof. dr. G. Brillenburg Wurth, hoogleraar te Kampen, ver klaart in het Gereformeerd Weekblad, dat hij steeds met grote belangstelling kennis neemt van wat dr. A. de Wilde in het vrijzinnige blad Kerk en Wereld schrijft. Dr. De Wilde behoort tot de middengroep der vrijzinnigen, en natuurlijk is prof. Wurth het theologisch volstrekt niet met hem eens. Maar de eerlijkheid, van dr. De Wilde's beschouwingen prijst hij. Temeer omdat dr. De Wilde van de Ned. Herv. Kerk steeds met grote nadruk eist, dat zij geestelijk en theologisch kleur zal bekennen. „Vooral op het voor hem zo belangrijke punt van de volledige erkenning van de vrijzinnigheid". Dit bekennen van kleur door de of ficiële leiding der hervormde kerk blijft echter maar uit. Volgens prof. Wurth haakt ook zo naar het ant- geestverwanten doodgezwegen. „Zij zijn ook in hun op. eerlijkheid aan dringen wel heel lastig. De vragen, die zij telkens weer stellen, hoogst reële vragen, zijn uit het oogpunt van het bewaren van een schijn van een heid voor deze kerk uiterst bedenke lijk. Maar zij worden niet moe telkens maar weer te herinneren, dat zij op een duidelijke erkenning van hun positie in de kerk recht hebben. En het te gendeel is van de zijde der hervormde synode nog nooit uitgesproken". Prof. Wurth merkt op, dat dr. De Wilde en de zijnen in allerlei com missies meewerken, maar de vragen op theologisch terrein, die zij stellen, worden met permanent doodzwijgen beantwoord. Zo heeft dr. De Wilde thans o.a. gevraagd: „Mag iemand, die met Van der Leeuw de maagdelijke geboorte als historisch feit verwerpt, maar haar ziet als geloofsplastiek, in de hervormde kerk blijven? En aan hangers van Brunner, die een lichame lijke opstanding afwijzen?" Waarom blijft het antwoord uit op dergelijke vragen, die onmiddellijk het belijden dter kerk raken? Prof. Wurth haakt o ok zo naar het ant woord, omdat blijkens het jongste boek van Thijs Booy (door prof. Wurth „fundamenteel waardeloos" ge acht) het verschil tussen hervormd en Op classicale vergaderingen bestaat altijd de gewoonte om plaatselijke ge meenten, die een predikant beroepen hebben, een gunstige beslissing toe te wensen. In Se vergadering van de clas sis Goes der gereformeerde kerken leverde dit, blijkens het verslag in de Zeeuwse Kerkbode, ditmaal een moei lijkheid op. De praeses, ds. R. A. Flin terman van Goes wilde Heinkenszand en Nieuwdorp wel een gunstige be slissing toewensen, maar het was een probleem omdat zij beidedezelf de proponent beroepen hadden! gereformeerd door tal van jongeren alleen maar wordt gezien als een kwes tie van verschil in levensstijl. In wer kelijkheid gaat het om heel andere dingen. Beslissend is de vraag: wat belijdt de kerk nu eigenlijk? Zolang men zonder in te grijpen de vrijzinnige theologie aan de grondslagen van het belijden der waarheid laat wrikken, zijn er geen mogelijkheden van ver zoening tussen de gereformeerde en hervormde kerk. Voor de tweede wereldoorlog werk ten ongeveer 1500 Duitsers in dienst der zending. Bij het eind van de oor log bleek dit getal verminderd te zijn tot 180. Momenteel zijn er weer 754 Duitsers in de zending. Er is veel ven." minder behoefte aan missionaire wer kers dan voor de oorlog, omdat de jonge kerken zelf meer mankracht hebben. Terwijl vroeger de meerder heid der Duitsers zendeling was, is nu nog maar de helft van de 754 als zodanig werkzaam; de anderen zijn artsen en verpleegsters. Het Zendingsblad van de gerefor meerde kerken wekt steeds zijn le zers op om geld voor de verzending van voedselpakketten over te maken naar het Zendingscentrum in Baarn. Wanneer men 17,50 stuurt ontvangt een zendingsarbeider op een voorpost zo'n pakket. In 1956 zijn er vanuit Baarn 1298 van deze pakketten ver stuurd. De missionaire werkers waar deren deze gaven niet alleen om wat er inzit, maar vooral omdat zij blij ken van meeleven van het thuisfront zijn. Het kerkeraadsverslag van de ge reformeerde kerk te Eindhoven bevat deze zinsneden: „Het bleek in ver schillende wijken moeilijk de personen te vinden, die in staat en in de gele genheid zijn het ambt van ouderling of diaken te vervullen. Mede in ver band met vroeger gerezen moeilijk heden besloot de kerkeraad de gron den, waarop iemand op eigen verzoek van de kandidatenlijst kan worden afgevoerd, te beperken tot die rede nen, die bij een eventuele benoeming aanleiding tot ontheffing zouden ge- Met blijdschap bericht ds. J. F. Berkel in Hervormd Apeldoorn, dat zijn wijkkerk, de Julianakerk te Apeldoorn, haar toren met klokken weer terug heeft. De Duitsers hadden in deze toren een uitkijkpost en daarom hebben -de Canadezen hem op 14 april 1945 zo beschoten, dat hij als ruïne bleef staan. Op de bevrijdingsdag stond er een bordje bij: „Gevaarlijk, toren valt". De toren viel echter niet om, maar werd later afgebroken. Op 14 april j.l. is een nieuwe toren in gebruik genomen. De klokken luidden voor het eerst bij gelegenheid van de dienst waarin jonge lid maten openbare belijdenis deden. Eén van deze klokken was nieuw, de andere hing al jaren in een klokkestoel achter de kerk. Ds. Berkel ver* telt ervan: ,Een bijzonderheid was, dat men 's zondags de klok wel hoor de luiden, maar in de wébk de mensen niet wisten waar de klepel hing. Deze werd er na het luiden uitgenomen, om te voorkomen, dat de jeugd op alle mogelijke en onmogelijke tijden de klok in beweging zou bren gen". De Britse regering heeft bekend ge maakt dat zij vier van de vijf slag schepen van de Britse marine zal af schaffen en zich zal concentreren op het .bouwen van een vloot voor het tijdperk van de waterstofbom. Alleen het slagschip „Vanguard", dat thans in reserve is, blijft in dienst. De nieuwe plannen voor de vloot voorzien in de vorming van gevechts groepen met als kern een vliegkamp schip. Er zal naar worden gestreefd, dat de vloot lange tijd onafhankelijk van de steunpunten aan de kust zal kunnen opereren. De begroting voor marine beloopt voor het huidige financiële jaar 316.000.000 pond -sterling, 32.840.000 pond minder dan vorig jaar. DINSDAG 30 APRIL 1957 HILVERSUM I (402 m) Nationaal pro- gr.: 7.00 Klok. 7.01 Gelukwens. 7.07 Nws. 7.20 Feestparade en kinderzang. 8.00 Klok. 8.01 Gelukwens. 8.07 Nws. 8.20 Met vlag en wimpel. 8.50 V. d. zieken. 9.20 Rooms- kath. uitz. 9.50 Waterst. 9.55 Fluit, viola da gamba en clavecimbel. 10.20 Aubade. 10.45 Met vlag en wimpel. 11.15 Défilé t« Soestdijk. 12.15 Koninginnedag overzee. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Licht# muz. 13.00 Klok. 13.02 Toespraak. 13.05 Nws. 13.20 Theaterórk. 13.45 Met vlag en wimpel. 14.15 Radio Philharm. ork. 15.00 V. d. jeugd. 16.00 Met vlag en wimpel. 16.40 Lichte muz. 17.10 Viool en piano. 17.30 Lichte muz. 18.00 Klok. 18.01 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.45 Met vlag en wim pel. 19.15 Metropole-ork. 20.00 Nws. en weerber. 20.05 Gevar. progr. 21.30 Licht# muz. 21.50 Wedstrijd in kennis v. d. va derlandse geschiedenis. 22.30 Kon. Mil. Kapel. 23.00 Nws. 23.15 Correspondent!# uit Straatsburg. 23.20 Gram. 23.5024.00 Dagsluiting. HILVERSUM II (298 m) 7.00 Zie Hil versum I. 9.20 Gram. 9.50 Morgendienst. 10.2024.00 Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Nationaal progr. 11.0011.05 Ge lukwensen. 11.0512.15 Défilé Palei» Soestdijk, 20.3020.50 Van Vorsten en Vorstinnen. 20.5021.20 Journ. en weer- overz. 21.2022.00 Nederlands ballet. 22.20 23.00 Eurovisie: Europaconcert. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Slhoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Elektr. orgelspel. 16.30 Vlaamse kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Idem. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 21.00 Omr.- ork. 22.00 Nws. 22.11 Harprecital. 22.55— 23.00 Nws. De provinciale kerkvergadering va* Zeeland heeft aan ds. J. Homan, Herv. predikant te Hulst wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd eervol emeritaat verleend met ingang van 1 mei a.s. Ds. Homan werd in 1891 geboren en op 6 september 1919 bevestigd als pre- dikant bij de Belgische Christelijke zendingskerk te Oostende. In 1928 ver trok hij vandaar naar Brussel en in 1936 naar Antwerpen. Om gezond heidsredenen moest Ds. Homan zijn arbeid in het Vlaamse werk neerleg gen. Op 29 februari 1948 werd hij pre dikant te Huizinge (Gron.) en op II februari 1951 deed hij intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Homan heeft zondag afscheid genomen van zijn gemeente. Hij gaat zich metter woon te Made (oord-Brabant) ves tigen, waar hij zondag 5 mei als bij stand in het pastoraat zal worden be vestigd. De Britse regering zal in het jaar 19571958 een bedrag van 487.650.000 pond sterling voor de lucht macht uitgeven, aldus is officieel meegedeeld. Dit betekent een ver meerdering van 10.199.990 pond ten opzichte van het voorafgaande belas tingjaar. Het personeel van de lucht macht zal van 230.000 man op 210.000 man worden gebracht. Het hoofd van de luchtmachtvoor lichtingsdienst, de heer W. van Vee- nendaal, heeft de minister van oorlog verzocht met ingang van 1 september a.s. te mogen worden ontheven van zijn functie. Het verzoek houdt onmiddellijk verband met een geaccepteerde op dracht voor een door de heer Van Veenendaal te ondernemen wereldreis. Het ligt in de bedoeling, dat de heer K. Akkerman hem 1 september zal opvolgen. De heer Akkerman is thans werkzaam bij de K.L.M. De Italiaanse minister van defen sie, de heer E. P. Taviani, zal van 29 april tot en met 3 mei a.s. een bezoek brengen aan zijn Nederlandse collega, ir. C. Staf. De vulkaan de Etna op Sicilië is tot uitbarsting gekomen. Uit een der kraters kwam een stroom gloeiende lava, die na 500 meter, vlak bij enkele dorpen tot staan kwam. Waarnemers in Schotland zeggen donderdagavond gedurende enkele mi nuten in de buurt van de komeet Arend-Roland een tweede komeet te hebben waargenomen, helderder dan de Arend, doch met een kleinere staart. KAMPERLAND Collecte. De Emmabloemcollecte heeft opgebracht ƒ52,65.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5