Inbreker gedood bij geënsceneerde inbraak Chr, landarbeiders voorgelicht over landbouwintegratie I Misdaad bij de Huttenberg? Hoogste tijd, heren! ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Agent schoot per ongeluk Politieman gewond MIDDELBURG Maandag 29 april 1957 Een 70-ijarige Amsterdammer, P. de J. is neergeschoten bij een tevoren in scène gezette inbraak in een notaris kantoor te Valkenswaard. Bij zijn ar restatie zijn om onverklaarbare reden twee schoten afgegaan uit de revolver van een agent, die tevoren in het kan toor had post gevat: het ene schot trof De J., het andere heeft een tweede De J. was op het idee voor deze agent van politie ernstig gewond. „kraak" gekomen door een krantebe- richt, dat notaris S. te Valkenswaard wegens laakbare manipulaties was geschorst. Hij nam aan, dat de ge- norste notaris wel in financiële moei lijkheden zou verkeren en dat er met deze man wel te praten zou zijn over een inbraak, waarbij dan de verzeke ring over de brug zou moeten komen. Zo kwam De J. op zekere dag het notariskantoor binnen stappen, waar hij zijn voorstel deed aande waarnemer van notaris S., de heer Mannaarts. Met deze werd afgespro ken, dat in de kluis een bedrag van 80.000,zou worden gedeponeerd, dat De J. daarna een waarschuwing zou krjjgen, de „kraak" zou komen zetten, uit de opbrengst waarvan de vermeende notaris S. 60.000,zou ontvangen en De 3. ƒ20.000, In de kluis De heer Mannaarts stelde de politie ln kennis van deze afspraak. Toen De J. op het kantoor verscheen stonden daar twee agenten van politie ver borgen in een stalen kast. Voordat De J. een poging kon doen om de kluis te forceren, snel den de politiemannen toe, een zak lantaarn in de ene, een revolver in de andere hand. Daarbij is de revol ver van een van de politiemannen afgegaan, waarbij De J. dodelijk werd getroffen en de hoofdagent Verwoert in de rug werd geraakt. De heer Verwoert is in zorgwekken de toestand overgebracht naar een ziekenhuis, waar de kogel uit zijn rug is verwijderd. Tijdens dit voorval waren bij het notariskantoor ook aanwezig de offi cier van justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch en een substituut officier. Het was de bedoeling De J. te arresteren, voordat hij begon de kluis te forceren en hem te vervolgen wegens uitlokking tot oplichting. Herdenking sterfdag Michiel de Ruyter Vandaag (maandag 29 april) de sterfdag van Michiel de Ruyter zal de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Onze Vloot", de heer G. A. Cox, te ca. 12.00 uur een krans leggen op het graf van deze vlootvoogd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. ZOUTELANDE Collecte. De Emmabloemcollecte bracht op ƒ51,78. (Van één onzer redacteuren). DE AGRARISCHE BEDRIJFSGE- MEENSCHAP, zoals die lil de na-oor- logse jaren Is gegroeid, demonstreerde zich op de te Utrecht gehouden leden vergadering van de Ned. Chr. Landar- beidersbond ook ln de verschillende spre kers, die hier namens hun organisatie de beste wensen overbrachten. De heer H. D. Louwes deed dat namens het Landbouwschap, de heer R. Zijlstra voor de CJB.T.B., de heer G. J. van der Ploeg namens de rooms-katholieke zus terorganisatie en de heer C. J. van Mastrigt namens het C.N.V. Allen kon den zjj gewagen van een groeiende sa menwerking, die door Incidentele me ningsverschillen nimmer blijvend werd verstoord. Mr. J. S. Biesheuvel, secretaris van het Landbouwschap, lichtte de Jeden van de Ledenraad uitvoerig in over de Europese landbouwintegratie. Hij leverde de wel zeer grote prestatie om dit te doen, zonder één enkel vreemd woord te gebruiken. Dat was jammer voor de heer Bodegraven, want elk vreemd woord zou een dubbeltje voor „Goed-zo" hebben opgeleverd. Na dè totstandkoming en de inhoud van het thans getekende verdrag in zake de gemeenschappelijke markt geschetst te hebben, noemde spr. vier punten waarover in de Nederlandse agrarische wereld nog ongerustheid heerst. In de eerste plaats zullen de aangesloten landen volgens het hui dige verdrag nog 8 jaar lang autonoom de minimum-importprijzen voor agra rische produkten kunnen vaststellen. Dan pas komt er een centraal gezags orgaan. De Nederlandse landbouw acht vier jaar van autonoom beleid op dit gebied al een groot offer. Dan is wel de preferentie bij ver koop van landbouwprodukten losgela ten, maar die bij aankoop slechts ge deeltelijk; Nederland zal weliswaar het voor export naar landen buiten de gemeenschap benodigde voedergraan op de wereldmarkt mogen kopen, maar broodgraan en voedergraan voor ge bruik binnen de gemeenschap moeten tegen de veel hogere prijzen bij de partners worden 'gekocht. Dit heeft een sterk prijsverhogende werking. Hetzelfde geldt voor het gemeenschap pelijke buitentarief, dat practisch over de gehele linie aanzienlijk hoger komt te liggen dan het huidige Nederlandse tarief. Tenslotte is daar het punt van de sociale harmonisatie. Deze punten zijn door de georgani seerde landbouw nadrukkelijk onder de aandacht van de Kamerleden ge bracht. Meer kan de landbouw niet doen, want het al dan niet ratificeren van het verdrag is een politieke be slissing, die door de Staten-Generaal genomen moet worden. Over de vraag, of onze volksvertegenwoordiging het verdrag al dan niet moet aanvaarden, wilde spr. zich dan ook niet uitlaten. Tijdens de discussie constateerde mr. Biesheuvel met enige verbazing, dat in deze landarbeiderskring meer te rughouding tegenover de gemeen schappelijke markt en de Europese in tegratie in het algemeen aan de dag gelegd werd, dan in de agrarische werkgeversorganisaties het geval Ingezonden mededeling (adv.) Hjj zag hier een groot verschil met het standpunt van de vakcentrales, die over het algemeen de integratie zeer toejuichen. De Ledenraad benoemde het hoofd bestuurslid A. Yska tot lid van het dagelijks bestuur. De bestuurders M. D. den Hollander, K. v. d. Kooi en R. van Wensen werden tot hoofdbestuurs- is. lid benoemd. JOHN HIDDENS ons dagelijks vervolgverhaal Elke man, die Super Swift draagt, is er mee in zijn schik. Wat een wonder! Ze zitten fantastisch. Daarom Is het de hoogste tijd, heren, voor een paar van die heerlijke Super Swift Spijkerloos, Elke dag, dat u ze vroeger hebt, betekent een dag méér gemak In uw leven, Er staan tal van sportieve en geklede Swift-modellen voor u klaar» allemaal even breed en gemakkelijk. 22) Zacht beweegt hij zich daar schiet iets wegOch ja, nu is het immers duidelijk genoeg: het moeten ratten zijn! Daar is hij wel geen vriend van, maar hij ziet nu ook geen reden meer om zich van streek te maken. Ratten vind je in ieder oud huis. Maar hij neemt zich voor om ze te gaan be strijden, morgen aan de dag! Als de dag aangebroken is, ontdekt hij, dat hij 's avonds verzuimd heeft zijn kist te sluiten. Het hompje ham ligt onder de schaafbank, danig aan gesproken door de nachtelijke bezoe kers. Het staat Piet en zijn vrouw slecht aan, dat hij niet met rust gelaten is. Het is hun eer te na en Piet gaat da delijk de vallen plaatsen. Daarna maken ze samen de dood kist. „Ja", zegt Piet, even peinzend, ter wijl hij kalm zijn pijp opsteekt, „een timmerman moet alles kunnen ma ken jong." Evert knikt. ,,'t Leert ons", gaat de baas diep zinnig verder, „dat er een einde komt aan al ons werkVroeg of laat... Zoals wij nou hier aan werkt, zo zal een ander misschien werken aan een kist voor mij. En voor jè." Evert geeft geen antwoord. Buiten straalt de zon over het bloeiende hout. De woorden van de baas zijn zo zwaar van ernst. De woorden en het werk.... Hij denkt aan zijn gestorven vader. En dan weer aan zijn moeder, voor wie hij naderhand een huis wil bou wen Hij voelt ineens heel sterk, hoe wankel alle levens en alle plannen zijn VII. Die eerste jaren in het huis van Piet Boor gaan wonderlijk snel voorbij. Hij groeit uit tot een flinke knecht, aan wie de baas de moeilijkste kar weitjes overlaat. 's Zondags gaat hij altijd naar huis. Daar wonen nu alleen maar meer zijn moeder en Pinke Vaan, want Jantien is bij Otto Koster in dienst getreden. Maar 's zondags is ook zij vaak van de partij, samen met haar vriendin, Lumina Linning. Lumina is een knap ding geworden. Zo'n knap meisje zie je nergens. Hij kan verstolen zitten te genieten van haar mooi gezichtje, zoals hij van de huiselijke sfeer geniet. Er is veel moois op de wereld; hij is er soms verwonderd over. Hij kan genieten van een mooi oud huis, van avondheide in een rode zon, de kleuren van een Vlaamse gaai.... van nevels in de hoven, de bloesem hoven en een zuiver lied, een kam perfoeliebloem en een mooi meisje. Dat zijn de wonderen, die hem som# sterk beroeren kunnen. Maar tussen al die schoonheid dooi gaat hij wilskrachtig verder. Ze hou den hem niet op. Ze zijn als de klein# rustpoos tussen het werk, de koffie en de pijp, de goede onderbreking, een kostbaar ogenblik. „Lumina mag onze Evert graag", zegt Albertien een keer tegen haar man, als die al bijna slaapt. „Dat ifi aan t hele wicht te zien." „O ja?" bromt Pinke, licht verstoord, omdat ze hem weer uit de dommel haalt. „Nou, ik kan 't niet helpen, mens. Als 't omgekeerde óók nog waar is dan is 't ja mooi voor 't wicht?" Ja, denkt Albertien, zo is 't En als zij zich niet vergist, heeft de jongen ook wel belangstelling voor Lumina. Zij zal 't beste maar hopen, al moet ze zeggen dat ze nog jong genoeg zijn. Maar ze kent Lumina nu eenmaal en de meisjes van Kienekuil zijn haar volkomen vreemd. En een moeder wil zo graag van een goede keus verze kerd zijn. Eens, op een zondag in november, zitten ze weer samen in het kleine woonvertrek, Albertien en Pinke, Evert en Jantien. Het vuurt vlamt op de plaat. Achter de ruitjes is de zwak ke dag, die haastig in de avond onder gaat. De regen ruist. De wind raat ln het nabije bos en beukt de Huttenberg. „Waar is Lumina?" vraagt Evert. „Uut gasten heb ik ja gezegd", klinkt Jantiens stem. „Mis ie haar?" vraagt ze op een plaagtoon. „Net als de kat", zegt hij effen. „Dia mis ik ook. Is dat zo ongewoon?" De stilte keert terug. De kat verschijnt aan de buitenkant voor het raam en wordt door Evert binnengelaten. Het diertje maakt een dankbaar stemgeluid en huppelt in de richting van het vuur. Evert kijkt naar de vlammen en naar de grauwe lucht. De wind golft door de ruimte van de velden. Vreemd, dat er in dat woest geraas zo'n wind* stil plekje is: de keuken van het onderhuis. De warmte, die bewaard wordt door de wanden. Uitbetaling verhoogde pensioenen De omstandigheid, dat vele gepen sioneerden de februaritermijn van hun pensioen hebben ontvangen, zonder dat deze overeenkomstig de gewijzigde pensioenwetten tot een hoger bedrag is opgetrokken, vindt haar oorzaak in het feit: 1. Dat tussen het verschijnen van de staatsbladen, waarin de jongste maat regelen op pensioengebied zijn opge nomen 21 december 1956 en de eerstvolgende termijnbetaling der pen sioenen per medio februari 1957 de pensioenraad praktisch geen ruimte werd gelaten om tijdig 113.000 pen sioenen te herzien. 2. Dat de wettelijke voorzieningen dermate gecompliceerd zijn, dat voor een groot aantal der pensioenen tot 'n individuele berekening moet worden overgegaan. Hiermede zal nog geruime tijd gemoeid zijn. De pensioenraad heeft voor deze werkzaamheden een urgentieprogramma opgesteld, dat we kelijks wordt gecontroleerd. Het ver lenen van voorschotten is niet moge lijk, omdat zonder uitvoerige bereke ningen niet is vast te stellen hoe groot dit voorschot zou kunnen zijn. Jaarvergadering Vereniging Dieren in Nood In de bovenzaal van restaurant Wöhler te Middelburg vergaderde donderdag avond de vereniging Dieren in Nood. De voorzitter de heer P. Goeman gaf een kort overzicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar, waarin hij opmerk te dat het een rustig jaar is geweest in tegenstelling met het vorig jaar toen men te kampen had met een strenge winter. Tevens memoreerde hij dat de stand van de vereniging op de Z.L.M.-tentoon- stelling veel aandacht heeft getrokken, en dat er op een volgende tentoonstelling weer een stand van de vereniging zal ver schijnen. Het ledental bedraagt thans 900, en de voorzitter sprak de hoop uit dat bij het 10-jarig bestaan der vereniging (1958) het ledenaantal de 1000 zal bereikt hebben. Op veler verzoek zal er dit jaar weer een hondenshow gehouden worden in de zomer. Gekozen werd als voorzitter, in de plaats van de heer P. Goeman, de heer J. P. Bakker. Als bestuursleden werden gekozen de heren A. Blok en Van Doorn. RITTHEM Verkoping. Ten overstaan van notaris Mr. P. Loeff te Middelburg is geveild: a. 2.52.50 ha bouwland te Souburg, b. 80.56 are bouwland en sprink te Veere, c. 34.70 are bouwland te Ritthem. Koopster werd mevr. C. A. Pouwer-Barentsen te Veere voor ƒ9020,d. Het pakhuis te Ritthem, groot 28 centiaren. Koper werd de heer W. Barentsen te Ritthem vor 55,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4